Projektory ranking

Ostatnio aktualizowane: 16.09.19

 

Jaki projektor kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Chcesz uatrakcyjnić codzienne oglądanie filmów? Umożliwi Ci to projektor, czyli niewielki sprzęt chętnie wykorzystywany w szczególności w biurach, szkołach i na różnego rodzaju konferencjach. Okazuje się, że tego typu produkty mogą być użytkowane także w domach, dlatego cieszą się coraz większą popularnością wśród konsumentów. Podpowiemy Ci, jak znaleźć dobre urządzenie.

 

 

Jaki projektor wybrać?

Wyróżnia się kilka rodzajów projektorów. Pierwszą grupę stanowią modele DLP, czyli Digital Light Processing. To sprzęty, w których obraz jest przetwarzany przez mikroprocesor, a później trafia do obiektywu za sprawą ruchomych, niezależnych od siebie luster. Źródłem światła w urządzeniach DLP jest lampa o dużej mocy (ok. 200 W lub więcej). Zaletą takich produktów jest dobry kontrast kolorów. Należy także wspomnieć o wysokim odświeżaniu zapewniającym płynny obraz. Pojedyncze piksele są słabo widoczne, dlatego nie powinniśmy narzekać na komfort oglądania. Niemniej jednak projektory DLP są drogie, wymagają regularnej wymiany lampy (średnio co kilka tysięcy godzin użytkowania), a ponadto trzeba pamiętać o chłodzeniu wnętrza urządzenia. Wszystko przez to, że źródło światła sprzętu intensywnie się nagrzewa.

Tańszą alternatywą dla modeli DLP są projektory LCD, a więc Liquid Crystal Display. W tych urządzeniach także jest lampa, a generowane przez nią światło przechodzi przez matryce ciekłokrystaliczne (jedną, ewentualnie trzy). Biorąc pod uwagę to, że modele LCD są duże i ciężkie, wykorzystywane są głównie w salach konferencyjnych. Za ich wady uznaje się też gorsze odwzorowanie czerni i mniejszy kontrast barw. Są to jednak tanie projektory, które gwarantują odpowiednio ostry i jasny obraz.

Nie można zapomnieć także o sprzętach CRT – Cathode Ray Tube. Są one wyposażone w trzy lampy kineskopowe (czerwoną, zieloną i niebieską), które odpowiadają za generowanie obrazu. To urządzenia zapewniające głęboką czerń i żywe kolory, a dodatkowo umożliwiają oglądanie filmów w różnej rozdzielczości bez utraty dobrej jakości obrazu. Projektory CRT znajdują zastosowanie w kinach, podobnie jak modele DLP są duże i ciężkie, a do tego niezbyt tanie.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Rozdzielczość i format obrazu

Obecnie projektory zapewniają rozdzielczość obrazu minimum 1024 pikseli x 768 pikseli, a im jest wyższa, tym lepsza jest jakość obrazu. Niektóre sprzęty umożliwiają nam oglądanie filmów nawet w rozdzielczości 4K (3840 pikseli x 2160 pikseli). Mowa tu o nowoczesnych urządzeniach, wyposażonych w wiele innowacyjnych technologii.

Jaki projektor jest najlepszy, biorąc pod uwagę format obrazu? Najczęściej spotykanym stosunkiem jego szerokości do wysokości jest 16:9, 16:10, ewentualnie 4:3. Dwa pierwsze standardy są panoramiczne, dlatego wykorzystuje się je w kinach domowych. Z kolei format 4:3 jest stosowany głównie w komputerach.

 

Waga i wymiary

Urządzenie do użytku domowego nie powinno być za duże i ciężkie, ponieważ możemy mieć problem ze znalezieniem odpowiedniego miejsca do jego montażu. Na szczęście pod tym względem sprzęty są różnorodne i na pewno uda nam się znaleźć właściwy model. W sklepach są specjalne projektory przenośne, które ważą mniej niż 3 kg i są tak małe, że można z nimi swobodnie podróżować z miejsca na miejsce.

 

Lampa

Znajdująca się wewnątrz projektora lampa jest niezbędna do jego prawidłowego działania, dlatego powinna być trwała. To od źródła światła zależy jakość obrazu. Najlepiej znaleźć taki sprzęt, którego lampa nie wymaga zbyt częstej wymiany. Element ten powinien prawidłowo pracować przez minimum kilka tysięcy godzin.

 

Złącza

Złącze HDMI to standard, jeśli chodzi o projektory, ponieważ dzięki niemu możemy podłączyć inne sprzęty. Bardzo często urządzenia wykorzystywane w szkołach czy na salach konferencyjnych są wyposażone dodatkowo w gniazdo VGA pozwalające na podłączenie starszego komputera. Większość projektorów ma wbudowane głośniki, dlatego zapewniają nie tylko dobrą jakość obrazu, ale i dźwięku. Jeżeli jednak spodobał nam się model bez takiego wyposażenia, należy się upewnić, że ma wyjście audio minijack umożliwiające podłączenie zewnętrznych głośników.

 

Kontrast kolorów

Kontrast kolorów odgrywa bardzo ważną rolę, zwłaszcza jeśli projektor ma być wykorzystywany jako część kina domowego i zamierzamy oglądać filmy w zaciemnionym pomieszczeniu. Wtedy współczynnik kontrastu powinien być jak najwyższy (nawet 1:20 000). Wartość tego parametru może być niższa, jeśli do pokoju wpada nawet niewielka ilość światła. Wówczas optymalnym współczynnikiem kontrastu jest 1:2000.

 

 

Jasność

Jasność sprzętu także ma znaczenie, w szczególności gdy pomieszczenie nie jest w pełni przystosowane do oglądania filmów (a więc nie do końca zaciemnione). Parametr ten jest wyrażany w ANSI lumenach. W celach biznesowych wykorzystuje się modele, które mają ok. 1000 ANSI lumenów. Najlepszy projektor do kina domowego powinien mieć jasność na poziomie 1500 ANSI lumenów. To daje nam możliwość użytkowania sprzętu w stosunkowo jasnym pomieszczeniu (np. w ciągu dnia) bez utraty kontrastu i głębi kolorów.

 

Projektory w dobrych cenach

Niewielkie projektory kosztują mniej niż 5000 zł i mogą być świetnym uzupełnieniem kina domowego. Jeśli jednak zależy nam na tym, aby kupić nowoczesny i niezawodny sprzęt z trwałą lampą, z którego można korzystać w różnych warunkach oświetleniowych, musimy przygotować się na znacznie większy wydatek. Cena za urządzenia znanych marek niekiedy przekracza kilkadziesiąt tysięcy złotych.

 

 

Najlepsze projektory w 2019 roku

 

Wyświetlanie filmów w wysokiej jakości jest możliwe nie tylko przy użyciu świetnego telewizora 4K, może nam to również umożliwić dobry projektor. Odpowiednie naświetlenie, możliwość odtwarzania filmów w różnych technologiach, czy też dodatkowy głośnik – to pozwoli nam uzyskać świetny efekt odtwarzania. Nasz ranking projektorów w 2019 roku zawiera najlepsze modele dostępne na rynku.

 

Nasze zalecenia

 

Epson EH-TW5300

 

Nasza pierwsza propozycja to projektor Epson EH-TW5300, dzięki któremu w końcu zrealizujesz swoje marzenie o kinie w domowym zaciszu, bez utraty jakości wyświetlanego obrazu. Jest to wysokiej jakości projektor domowy 3D i 2D Full HD z technologią 3 LCD. Urządzenie zapewnia wysoki kontrast, jak również świetny, ostry obraz.

Konfiguracja projektora jest bardzo łatwa, a więc nawet osoba nieznająca się na nowych technologiach, poradzi sobie z instalacją tego sprzętu. Ponadto, dzięki wbudowanemu głośnikowi 5 W, oglądanie filmów staje się zdecydowanie przyjemniejsze. Znakomity obraz w jakości full HD to zasługa wysokiego natężenia światła białego i barwnego, uzupełnionego o technologię 3 LCD firmy Epson.

Dzięki temu zyskujemy żywe, jasne kolory i głębokie czernie. Czas eksploatacji lampy wynosi aż 7500 godzin. Ten najlepszy projektor w 2019 roku ma moc aż 2200 lumenów, co zapewnia lepsze efekty w czasie wyświetlania. Sprzęt ceniony jest przez konsumentów za wysoką jakość wykonania oraz świetlne efekty, jakie pozwala osiągnąć.

 

 

 

 

BenQ W750

 

Projektor BenQ W750 o rozdzielczości maksymalnej 1600 x 1200 pikseli to trzeci ciekawy produkt w naszym zestawieniu. Urządzenie ma jasność 2500 lumenów i kontrast 13000:1. Świetnym rozwiązaniem jest korekcja zniekształceń Keystone w pionie +/- 40 stopni.

Nie można też zapomnieć o lampie 210 W i żywotności do 4000 godzin w trybie normalnym. W urządzeniu znajdziemy też USB mini B, dwa złącza HDMI, wejście S-Video, port RS-232, złącze kompozytowe video i wejście D-sub. Sprzęt wyświetla obrazy również w technologii 3D. Projektor ma funkcję SmartEco, dzięki czemu jest przyjazny dla środowiska. Nie zabrakło też głośnika 1 x 10 W. Wymiary sprzętu to 324 mm x 113.8 mm x 241.5 mm, a jego waga wynosi 2,6 kg.

Dzięki temu stanowi całkiem niezłą, przenośną propozycję. W zestawie znajdziemy kabel zasilający, baterie, kabel VGA oraz pilot zdalnego sterowania. Warto również wspomnieć, że opinie o projektorach są bardzo pozytywne. Użytkownicy docenili świetny obraz wyświetlany przez BenQ W750 oraz trwałość obudowy.

 

 

 

 

Sony VPL-VW500ES

 

Na czwartym miejscu naszego zestawu znalazł się model VPL-VW500ES – japońskiej firmy Sony. Jest to wysokiej jakości produkt ze świetnymi funkcjami.  Musimy jednak pamiętać, że projektor ten kosztuje ok. 35 tysięcy złotych, a więc stanowi najdroższą propozycję w naszym zestawieniu. Jeśli poszukujesz mocnego, zaawansowanego sprzętu, model ten na pewno spełni Twoje oczekiwania.

Dzięki rozdzielczości 4K osiągniesz jakość wyświetlanych filmów na miarę tych kinowych. Szczegółowy obraz o rozdzielczości 4096 x 2160 pikseli? To w końcu stanie się możliwe. Urządzenie zapewnia doskonałą ostrość – to zasługa dynamicznego współczynnika kontrastu 200 000:1 i jasność 1700 lumenów ANSI.

Nie ma więc znaczenia, w jakim pomieszczeniu chcesz odtworzyć film, z tym sprzętem zawsze jakość będzie perfekcyjna. Technologia Triluminos Display zapewni nam znacznie szerszy zakresu barw, faktur i odcieni. Ponadto, dzięki systemowi Reality Creation, uzyskasz jakość 4K nawet w przypadku nagrań 2D i 3D z płyt Blu-ray Disc i DVD.

Projektor jest wyposażony w port USB, który dodatkowo usprawni jego obsługę. Rozmiar ekranu, na jakim można wyświetlać obrazy z projektora to od 60″ do 300″. Ze względu na wagę – 14 kg – nie jest to kompaktowa propozycja do przewożenia. Produkt zyskał uznanie wielu konsumentów. Docenili oni m.in. jakość wyświetlanego obrazu.

 

 

 

 


Produkty te nie są już dostępne

 

 

Philips PICOPIX 4010

 

Philips PICOPIX 4010 to świetny, przenośny projektor o jasności 100 lumenów. Jest to jeden z najbardziej kompaktowych sprzętów, jakie znajdziemy na polskim na rynku. Jego wymiary – szerokość 68 mm i głębokość 66 mm – sprawiają, że urządzenie jest wielkości myszki do komputera. Dzięki temu będzie niezastąpionym rozwiązaniem dla osób, które w swojej pracy potrzebują kompaktowego, przenośnego projektora.

Urządzenie ma wbudowany port HDMI, pozwalający połączyć z nim notebooka, tablet, netbook, czy inne urządzenia mobilne. Sprzęt zasilany jest na USB, a więc nie potrzebujemy ładowarek, czy baterii. To proste rozwiązanie umożliwia wyświetlanie prezentacji, jak również filmów i zdjęć na ekranie o rozmiarze 120 cali . Przetwornik ekranu to 0.2 cala. Żywotność lampy wynosi 30000 h.

To jest niezwykle kompaktowe urządzenie i z całą pewnością docenią je osoby, które lubią funkcjonalne rozwiązania. W zestawie znajdziemy przewód przejściowy micro-USB oraz przewód przejściowy mini-HDMI. Produkt ceniony jest przez użytkowników za kompaktowe wymiary.

 

 

Overmax Multipic 2.2

 

dobry i tani projektor multimedialny zapewniający wyjątkową klarowność obrazu i wspaniałe odwzorowanie barw. W efekcie, wyświetlane przez nas filmy, czy zdjęcia zawsze będą miały wysoką jakość. Pozwala uzyskać obraz w rozmiarze aż do 130’’, z kontrastem 800: 1 i jasnością 800 lumenów.

Chociaż ma mniejszą jasność niż pozostałe produkty w naszym rankingu, ale żywotności lampy wynosi 35 000 godzin, co gwarantuje prawie 4 lata oglądania non stop. Nie zabrakło też funkcji manualnej korekcji obrazu. Jeśli szukasz niedrogiej propozycji, która pozwoli Ci zrealizować marzenie o domowym kinie, Overmax Multipic 2.2 to model, który spełni Twoje wymagania.

Kompaktowe wymiary urządzenia: 20 cm x 15 cm x 6,7 cm pozwalają przewozić projektor w dowolne miejsce, co dodatkowo ułatwia jego waga  wynosząca zaledwie 1 kg. Z łatwością podłączysz urządzenie do laptopa zyskując obraz w rozdzielczości 1080px i 720px. Zestaw zawiera nie tylko projektor, ale również pilot, zasilacz i przejściówkę AV chinch. Solidna obudowa i świetne osiągi sprawiły, że produkt zyskał uznanie wielu konsumentów.

 

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...