Projektor – Przewodnik zakupowy, ranking i test
Potrzebujesz pomocy w wyborze projektora? Trafiłeś w odpowiednie miejsce. Dla osób, takich jak Ty przygotowaliśmy ranking uwzględniający opisy najlepiej ocenianych przez konsumentów urządzeń. Możesz mieć pewność, że rekomendowane przez nas modele są dobrej jakości, co potwierdzają zadowoleni z zakupu użytkownicy. Projektor Epson EH-TW5300 znalazł się na szczycie zestawienia, ponieważ jest bardzo wydajny i łatwy w obsłudze. Najważniejszą zaletą urządzenia jest jednak to, że gwarantuje ono zadowalającą jakość obrazu. Osoba oglądająca film może dostrzec każdy detal. Model wyposażono także w dobrej jakości lampę zapewniającą nawet do kilkunastu lat pracy. Obudowa sprzętu się nie nagrzewa, co dowodzi wysoką jakość jej wykonania. Jeśli jednak z jakichś przyczyn to urządzenie nie jest tym, czego szukasz, zapoznaj się z opisami innych urządzeń. Polecamy Twojej uwadze projektor Optoma HD27E, który jest prosty w konfiguracji. Sprzęt ma wbudowany głośnik, więc nie ma konieczności inwestowania w urządzenia audio.
5 najlepszych projektorów. Opinie w 2024 roku
Wyświetlanie filmów w wysokiej jakości jest możliwe nie tylko przy użyciu świetnego telewizora 4K, może nam to również umożliwić dobry projektor. Odpowiednie naświetlenie, możliwość odtwarzania filmów w różnych technologiach, czy też dodatkowy głośnik – to pozwoli nam uzyskać świetny efekt odtwarzania. Nasz ranking projektorów w 2024 roku zawiera najlepsze modele dostępne na rynku.
Tabela porównawcza
1. Epson EH-TW5300 Projektor Salon Poznań
Nasza pierwsza propozycja to projektor Epson EH-TW5300, dzięki któremu w końcu zrealizujesz swoje marzenie o kinie w domowym zaciszu, bez utraty jakości wyświetlanego obrazu. Jest to wysokiej jakości projektor domowy 3D i 2D Full HD z technologią 3 LCD. Urządzenie zapewnia wysoki kontrast, jak również świetny, ostry obraz.
Konfiguracja projektora jest bardzo łatwa, a więc nawet osoba nieznająca się na nowych technologiach, poradzi sobie z instalacją tego sprzętu. Ponadto, dzięki wbudowanemu głośnikowi 5 W, oglądanie filmów staje się zdecydowanie przyjemniejsze. Znakomity obraz w jakości full HD to zasługa wysokiego natężenia światła białego i barwnego, uzupełnionego o technologię 3 LCD firmy Epson.
Dzięki temu zyskujemy żywe, jasne kolory i głębokie czernie. Czas eksploatacji lampy wynosi aż 7500 godzin. Ten najlepszy projektor w 2024 roku ma moc aż 2200 lumenów, co zapewnia lepsze efekty w czasie wyświetlania. Sprzęt ceniony jest przez konsumentów za wysoką jakość wykonania oraz świetlne efekty, jakie pozwala osiągnąć.
Epson EH-TW5300 to projektor z wbudowaną lampą o mocy 200 W. Natężenie światła wynosi 2200 lumenów. Wymiary modelu to: 24,4 cm x 11,6 cm.
Zalety
Bardzo dobra jakość obrazu: Urządzenie pozwala na odtwarzanie obrazu w jakości Full HD 1080p, więc możesz poczuć się, jak w kinie. Widoczność wszystkich detali sprawia, że oglądanie filmów staje się większą przyjemnością.
Żywotność lampy: Wbudowana lampa ma długą żywotność. Producent wskazuje, że użytkownik ma możliwość oglądania filmów codzienne przez 11 lat bez obaw o konieczność wymiany tego elementu.
Kontrast: Projektor zapewnia bardzo dobry kontrast wynoszący nawet 35 000:1. Wszystkie kolory mają odpowiednią intensywność. Nawet gdy odtwarzane są ciemne sceny, możemy dostrzec najdrobniejsze detale.
Płynny obraz: Oglądając filmy na projektorze Epson EH-TW5300 nie musimy się obawiać o żadne zakłócenia. Użytkownicy przyznają, że obraz jest dynamiczny.
Obudowa: Do wykonania sprzętu wykonano najlepsze gatunkowo materiały. Dowodem na to jest obudowa, która nie nagrzewa się zbyt intensywnie w trakcie pracy i wykazuje dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne.
Wady
Szum: Model czasami generuje nieprzyjemny szum w trakcie pracy, który może rozpraszać niektóre osoby.
2. Projektor Optoma HD27e FullHD do kina domowego
Do naszego zestawienia wybraliśmy projektor Optoma HD27E z lampą o mocy równej 240 W (jej żywotność to 3500 h, a w trybie oszczędnym 15000 h). Jasność lampy wynosi 3200 ANSI Lumenów. Urządzenie wyposażono w głośniki o mocy 10 W, więc nie trzeba od razu inwestować w profesjonalny sprzęt audio.
Technologia Amazing Color gwarantuje, że odtwarzane obrazy zachowują intensywną barwę, która ładnie odwzorowuje rzeczywistość. W efekcie oglądanie filmów, szczególnie przygodowych czy z pięknymi krajobrazami, będzie przyjemnością, nawet dla wymagających miłośników kina. Urządzenie ma krótki czas reakcji, więc można wykorzystać go także do gier. Model odtwarza obraz w jakości Full HD 1080p.
Konsumenci doceniają solidne wykonanie, a także sporą funkcjonalność sprzętu. Uwagę użytkowników zdobyły tryby ISF, dzięki którym możliwe jest zapisanie wybranych ustawień trybu dziennego i nocnego i korzystanie z nich w zależności od warunków oświetleniowych. Atutem jest też to, że model można podłączyć do smartfona i tabletu.
Projektor Optoma HD27E ma głośnik o mocy równej 10 W. Urządzenie wyposażono w złącza: HDMI, MHL i USB.
Zalety
Technologia Amazing Color: W sprzęcie zastosowano technologię Amazing Color, co oznacza, że projektor jest w stanie odzwierciedlić gamę kolorów Rec.709 (to międzynarodowy standard HDTV), więc wszystkie obrazy mają nasycone i realistyczne barwy.
Możliwość podłączenia do smartfona: Z uwagi na to, że projektor ma złącze MHL można w łatwy sposób podłączyć go do smartfona lub tabletu. Jest to przydatne, kiedy np. chcemy wyświetlić rodzinie zdjęcia, które zrobiliśmy na wakacjach lub wykorzystać sprzęt w pracy nauczycielskiej.
Tryb gry: Użytkownik może wybrać tryb gry, a wtedy ustawienia modelu zostaną tak dostosowane, aby zmniejszyć jego czas reakcji, ożywić kolory i zadbać o każdy szczegół.
Łatwe przenoszenie: Sprzęt waży mniej niż 2,5 kg, więc jego przenoszenie nie jest trudne. Warto wyposażyć się w specjalną torbę, dzięki której zyskamy pewność, że w trakcie transportu nie dojdzie do uszkodzenia obudowy.
Wady
Głośniki: Niektórzy użytkownicy wskazują, że głośniki nie generują dobrej jakości dźwięku. Część z nich decyduje się na dodatkowe nagłośnienie.
3. Projektor BenQ W750 9H.J7K77.17E
Projektor BenQ W750 o rozdzielczości maksymalnej 1600 x 1200 pikseli to trzeci ciekawy produkt w naszym zestawieniu. Urządzenie ma jasność 2500 lumenów i kontrast 13000:1. Świetnym rozwiązaniem jest korekcja zniekształceń Keystone w pionie +/- 40 stopni.
Nie można też zapomnieć o lampie 210 W i żywotności do 4000 godzin w trybie normalnym. W urządzeniu znajdziemy też USB mini B, dwa złącza HDMI, wejście S-Video, port RS-232, złącze kompozytowe video i wejście D-sub. Sprzęt wyświetla obrazy również w technologii 3D. Projektor ma funkcję SmartEco, dzięki czemu jest przyjazny dla środowiska. Nie zabrakło też głośnika 1 x 10 W. Wymiary sprzętu to 324 mm x 113.8 mm x 241.5 mm, a jego waga wynosi 2,6 kg.
Dzięki temu stanowi całkiem niezłą, przenośną propozycję. W zestawie znajdziemy kabel zasilający, baterie, kabel VGA oraz pilot zdalnego sterowania. Warto również wspomnieć, że opinie o projektorach są bardzo pozytywne. Użytkownicy docenili świetny obraz wyświetlany przez BenQ W750 oraz trwałość obudowy.
BenQ W750 to projektor o wymiarach: 32,5 cm x 11,4 cm x 24,6 cm. Urządzenie gwarantuje obraz o rozdzielczości 1280 x 720 pikseli.
Zalety
Filmy 3D: Za pomocą tego sprzętu możemy odtwarzać filmy 3D z jednego strumienia wideo. Standardowe systemy 3D wymagają użycia dwóch projektorów, dlatego też konsumenci doceniają rozwiązanie zastosowane w BenQ W750.
Dobry kontrast: Urządzenie gwarantuje odpowiedni współczynnik kontrastu, co przekłada się na lepszą ostrość obrazu. Projektor dobrze odwzorowuje zarówno bardzo jasne, jak i ciemne barwy.
Dodatkowe akcesoria: W zestawie znajdują się przydatne akcesoria tj. okulary 3D. Praktycznym dodatkiem jest torba, która skutecznie zabezpiecza sprzęt w trakcie jego przenoszenia. Możesz bez obaw zabrać projektor do znajomych czy rodziny.
Wady
Szybko się nagrzewa: Wykonany przez użytkowników test projektorów wykazał, że model BenQ W750 stosunkowo szybko się nagrzewa.
4. Projektor Sony VPL-VW500ES
Na czwartym miejscu naszego zestawu znalazł się model VPL-VW500ES – japońskiej firmy Sony. Jest to wysokiej jakości produkt ze świetnymi funkcjami. Musimy jednak pamiętać, że projektor ten kosztuje ok. 35 tysięcy złotych, a więc stanowi najdroższą propozycję w naszym zestawieniu. Jeśli poszukujesz mocnego, zaawansowanego sprzętu, model ten na pewno spełni Twoje oczekiwania.
Dzięki rozdzielczości 4K osiągniesz jakość wyświetlanych filmów na miarę tych kinowych. Szczegółowy obraz o rozdzielczości 4096 x 2160 pikseli? To w końcu stanie się możliwe. Urządzenie zapewnia doskonałą ostrość – to zasługa dynamicznego współczynnika kontrastu 200 000:1 i jasność 1700 lumenów ANSI.
Nie ma więc znaczenia, w jakim pomieszczeniu chcesz odtworzyć film, z tym sprzętem zawsze jakość będzie perfekcyjna. Technologia Triluminos Display zapewni nam znacznie szerszy zakresu barw, faktur i odcieni. Ponadto, dzięki systemowi Reality Creation, uzyskasz jakość 4K nawet w przypadku nagrań 2D i 3D z płyt Blu-ray Disc i DVD.
Projektor jest wyposażony w port USB, który dodatkowo usprawni jego obsługę. Rozmiar ekranu, na jakim można wyświetlać obrazy z projektora to od 60″ do 300″. Ze względu na wagę – 14 kg – nie jest to kompaktowa propozycja do przewożenia. Produkt zyskał uznanie wielu konsumentów. Docenili oni m.in. jakość wyświetlanego obrazu.
Projektor Sony VPL-VW500ES ma wymiary: 49,6 cm x 19,6 cm x 46,4 cm. Sprzęt gwarantuje obraz w jakości 4K.
Zalety
Motionflow: W urządzeniu wykorzystano technologię Motionflow, dzięki której zredukowane są drgania i inne zakłócenia, które mogłyby wpłynąć negatywnie na odbiór wyświetlanego obrazu. Tryb Cinema zachowuje prędkość 24 klatek na sekundę.
Wentylator: Znajdujący się w modelu wentylator jest umieszczony z przodu, co ułatwia ustawienie sprzętu. Nie ma obaw o to, że jeśli ustawimy go blisko ściany, zablokujemy swobodny przepływ powietrza i doprowadzimy do przegrzania projektora.
Jakość obrazu: Urządzenie zapewnia obraz w rozdzielczości 4K. Podczas oglądania filmów możemy poczuć się, jak w prawdziwym kinie.
Wady
Obsługa: Użytkownicy niemający doświadczenia w obsłudze projektorów wskazują, że z początku korzystanie z Sony VPL-VW500ES sprawia niewielkie kłopoty.
Waga: Sprzęt waży ok. 14 kg, więc jego przenoszenie może być nieco męczące.
5. Projektor Forever MLP-100 LED SVGA 1200 lumenów MLP-100
Forever MLP-100 to stosunkowo tani projektor, który wyposażono w system Android. Dodatkowo urządzenie ma łączność bezprzewodową Wi-Fi sprawiającą, że jest ono bardziej funkcjonalne. Dzięki tym rozwiązaniom użytkownik otrzymuje łatwiejszy dostęp do plików multimedialnych. Rozdzielczość prezentowanego obrazu wynosi 1920 x 1080 pikseli. Poziom generowanego hałasu to 25 dB.
Urządzenie ma wbudowaną pamięć RAM (1 GB). Należy zwrócić uwagę na funkcję korekcji obrazu, która sprawia, że nawet jeśli projektor nie jest ułożony idealnie, użytkownik tego nie odczuwa. Model wyposażono w wydajne lampy LED, które zapewniają do 10 lat pracy. Sprzęt ma wbudowany głośnik, a na obudowie znajduje się także port USB i czytnik kart pamięci.
Wiele osób docenia to, że projektor jest tani i solidnie wykonany. Przed przystąpieniem do oglądania filmów czy wyświetlania slajdów, można w łatwy sposób dostosować ostrość urządzenia. To da nam pewność, że wyświetlany obraz jest przejrzysty.
Forever MLP-100 dobry projektor do 500 zł. Sprzęt gwarantuje obraz w rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli.
Zalety
Obsługuje karty microSD: Do urządzenia można podpiąć kartę microSD z pamięcią do 32 GB. Jest to łatwy sposób na odtwarzanie ulubionych filmów czy pokazywanie fotografii bliskim.
Korekcja obrazu: Sprzęt ma funkcję korekcji obrazu. W związku z tym nawet jeśli projektor jest ustawiony pod kątem, obraz ma odpowiedni kształt.
Wady
Konfiguracja: Czytając opinie konsumentów można natchnąć się na komentarze sugerujące, że wstępna konfiguracja urządzenia jest trudna i czasochłonna. Trzeba sięgać po instrukcję obsługi.
Nagrzewa się: Po dłuższym czasie wyświetlania filmu sprzęt zaczyna się nagrzewać. Obudowa staje się bardzo ciepła.
Przewodnik zakupowy – Jaki projektor kupić?
Chcesz uatrakcyjnić codzienne oglądanie filmów? Umożliwi Ci to projektor, czyli niewielki sprzęt chętnie wykorzystywany w szczególności w biurach, szkołach i na różnego rodzaju konferencjach. Okazuje się, że tego typu produkty mogą być użytkowane także w domach, dlatego cieszą się coraz większą popularnością wśród konsumentów. Podpowiemy Ci, jak znaleźć dobre urządzenie.
Jaki projektor wybrać?
Wyróżnia się kilka rodzajów projektorów. Pierwszą grupę stanowią modele DLP, czyli Digital Light Processing. To sprzęty, w których obraz jest przetwarzany przez mikroprocesor, a później trafia do obiektywu za sprawą ruchomych, niezależnych od siebie luster. Źródłem światła w urządzeniach DLP jest lampa o dużej mocy (ok. 200 W lub więcej). Zaletą takich produktów jest dobry kontrast kolorów. Należy także wspomnieć o wysokim odświeżaniu zapewniającym płynny obraz. Pojedyncze piksele są słabo widoczne, dlatego nie powinniśmy narzekać na komfort oglądania. Niemniej jednak projektory DLP są drogie, wymagają regularnej wymiany lampy (średnio co kilka tysięcy godzin użytkowania), a ponadto trzeba pamiętać o chłodzeniu wnętrza urządzenia. Wszystko przez to, że źródło światła sprzętu intensywnie się nagrzewa.
Tańszą alternatywą dla modeli DLP są projektory LCD, a więc Liquid Crystal Display. W tych urządzeniach także jest lampa, a generowane przez nią światło przechodzi przez matryce ciekłokrystaliczne (jedną, ewentualnie trzy). Biorąc pod uwagę to, że modele LCD są duże i ciężkie, wykorzystywane są głównie w salach konferencyjnych. Za ich wady uznaje się też gorsze odwzorowanie czerni i mniejszy kontrast barw. Są to jednak tanie projektory, które gwarantują odpowiednio ostry i jasny obraz.
Nie można zapomnieć także o sprzętach CRT – Cathode Ray Tube. Są one wyposażone w trzy lampy kineskopowe (czerwoną, zieloną i niebieską), które odpowiadają za generowanie obrazu. To urządzenia zapewniające głęboką czerń i żywe kolory, a dodatkowo umożliwiają oglądanie filmów w różnej rozdzielczości bez utraty dobrej jakości obrazu. Projektory CRT znajdują zastosowanie w kinach, podobnie jak modele DLP są duże i ciężkie, a do tego niezbyt tanie.
Rozdzielczość i format obrazu
Obecnie projektory zapewniają rozdzielczość obrazu minimum 1024 pikseli x 768 pikseli, a im jest wyższa, tym lepsza jest jakość obrazu. Niektóre sprzęty umożliwiają nam oglądanie filmów nawet w rozdzielczości 4K (3840 pikseli x 2160 pikseli). Mowa tu o nowoczesnych urządzeniach, wyposażonych w wiele innowacyjnych technologii.
Jaki projektor jest najlepszy, biorąc pod uwagę format obrazu? Najczęściej spotykanym stosunkiem jego szerokości do wysokości jest 16:9, 16:10, ewentualnie 4:3. Dwa pierwsze standardy są panoramiczne, dlatego wykorzystuje się je w kinach domowych. Z kolei format 4:3 jest stosowany głównie w komputerach.
Waga i wymiary
Urządzenie do użytku domowego nie powinno być za duże i ciężkie, ponieważ możemy mieć problem ze znalezieniem odpowiedniego miejsca do jego montażu. Na szczęście pod tym względem sprzęty są różnorodne i na pewno uda nam się znaleźć właściwy model. W sklepach są specjalne projektory przenośne, które ważą mniej niż 3 kg i są tak małe, że można z nimi swobodnie podróżować z miejsca na miejsce.
Lampa
Znajdująca się wewnątrz projektora lampa jest niezbędna do jego prawidłowego działania, dlatego powinna być trwała. To od źródła światła zależy jakość obrazu. Najlepiej znaleźć taki sprzęt, którego lampa nie wymaga zbyt częstej wymiany. Element ten powinien prawidłowo pracować przez minimum kilka tysięcy godzin.
Złącza
Złącze HDMI to standard, jeśli chodzi o projektory, ponieważ dzięki niemu możemy podłączyć inne sprzęty. Bardzo często urządzenia wykorzystywane w szkołach czy na salach konferencyjnych są wyposażone dodatkowo w gniazdo VGA pozwalające na podłączenie starszego komputera. Większość projektorów ma wbudowane głośniki, dlatego zapewniają nie tylko dobrą jakość obrazu, ale i dźwięku. Jeżeli jednak spodobał nam się model bez takiego wyposażenia, należy się upewnić, że ma wyjście audio minijack umożliwiające podłączenie zewnętrznych głośników.
Kontrast kolorów
Kontrast kolorów odgrywa bardzo ważną rolę, zwłaszcza jeśli projektor ma być wykorzystywany jako część kina domowego i zamierzamy oglądać filmy w zaciemnionym pomieszczeniu. Wtedy współczynnik kontrastu powinien być jak najwyższy (nawet 1:20 000). Wartość tego parametru może być niższa, jeśli do pokoju wpada nawet niewielka ilość światła. Wówczas optymalnym współczynnikiem kontrastu jest 1:2000.
Jasność
Jasność sprzętu także ma znaczenie, w szczególności gdy pomieszczenie nie jest w pełni przystosowane do oglądania filmów (a więc nie do końca zaciemnione). Parametr ten jest wyrażany w ANSI lumenach. W celach biznesowych wykorzystuje się modele, które mają ok. 1000 ANSI lumenów. Najlepszy projektor do kina domowego powinien mieć jasność na poziomie 1500 ANSI lumenów. To daje nam możliwość użytkowania sprzętu w stosunkowo jasnym pomieszczeniu (np. w ciągu dnia) bez utraty kontrastu i głębi kolorów.
Projektory w dobrych cenach
Niewielkie projektory kosztują mniej niż 5000 zł i mogą być świetnym uzupełnieniem kina domowego. Jeśli jednak zależy nam na tym, aby kupić nowoczesny i niezawodny sprzęt z trwałą lampą, z którego można korzystać w różnych warunkach oświetleniowych, musimy przygotować się na znacznie większy wydatek. Cena za urządzenia znanych marek niekiedy przekracza kilkadziesiąt tysięcy złotych.
» Przejrzyj produkty z poprzednich lat
Produkty te nie sa juz dostepne
Philips PICOPIX 4010
Philips PICOPIX 4010 to świetny, przenośny projektor o jasności 100 lumenów. Jest to jeden z najbardziej kompaktowych sprzętów, jakie znajdziemy na polskim na rynku. Jego wymiary – szerokość 68 mm i głębokość 66 mm – sprawiają, że urządzenie jest wielkości myszki do komputera. Dzięki temu będzie niezastąpionym rozwiązaniem dla osób, które w swojej pracy potrzebują kompaktowego, przenośnego projektora.
Urządzenie ma wbudowany port HDMI, pozwalający połączyć z nim notebooka, tablet, netbook, czy inne urządzenia mobilne. Sprzęt zasilany jest na USB, a więc nie potrzebujemy ładowarek, czy baterii. To proste rozwiązanie umożliwia wyświetlanie prezentacji, jak również filmów i zdjęć na ekranie o rozmiarze 120 cali . Przetwornik ekranu to 0.2 cala. Żywotność lampy wynosi 30000 h.
To jest niezwykle kompaktowe urządzenie i z całą pewnością docenią je osoby, które lubią funkcjonalne rozwiązania. W zestawie znajdziemy przewód przejściowy micro-USB oraz przewód przejściowy mini-HDMI. Produkt ceniony jest przez użytkowników za kompaktowe wymiary.
Overmax Multipic 2.2
dobry i tani projektor multimedialny zapewniający wyjątkową klarowność obrazu i wspaniałe odwzorowanie barw. W efekcie, wyświetlane przez nas filmy, czy zdjęcia zawsze będą miały wysoką jakość. Pozwala uzyskać obraz w rozmiarze aż do 130’’, z kontrastem 800: 1 i jasnością 800 lumenów.
Chociaż ma mniejszą jasność niż pozostałe produkty w naszym rankingu, ale żywotności lampy wynosi 35 000 godzin, co gwarantuje prawie 4 lata oglądania non stop. Nie zabrakło też funkcji manualnej korekcji obrazu. Jeśli szukasz niedrogiej propozycji, która pozwoli Ci zrealizować marzenie o domowym kinie, Overmax Multipic 2.2 to model, który spełni Twoje wymagania.
Kompaktowe wymiary urządzenia: 20 cm x 15 cm x 6,7 cm pozwalają przewozić projektor w dowolne miejsce, co dodatkowo ułatwia jego waga wynosząca zaledwie 1 kg. Z łatwością podłączysz urządzenie do laptopa zyskując obraz w rozdzielczości 1080px i 720px. Zestaw zawiera nie tylko projektor, ale również pilot, zasilacz i przejściówkę AV chinch. Solidna obudowa i świetne osiągi sprawiły, że produkt zyskał uznanie wielu konsumentów.
» Przejrzyj produkty z poprzednich lat