Routery mobilne ranking

Ostatnio aktualizowane: 30.05.23

 

Huawei E5573 LTE i D-Link DWR-730 to najlepsze routery mobilne dostępne na polskim rynku. Te modele, a także kilka innych, które wybrali konsumenci, zebraliśmy w postaci rankingu. Pierwszą wspomnianą propozycją jest niewielki produkt, więc można go włożyć do kieszeni czy do torebki. Do sprzętu można podłączyć kilka urządzeń (ok. 10) i jednocześnie korzystać na nich z Internetu. Można go też podłączyć do swojego telefonu i zarządzać nim zdalnie, a także sprawdzać poziom naładowania baterii i podłączenie do Internetu. Sprzęt może działać bezprzewodowo nawet do 6 godzin, dlatego idealnie sprawdza się w podróży. Dla tych, którzy szukają innego urządzenia, mamy drugą propozycję, wspomniany już wcześniej model D-Link DWR-730. Sprzęt może być używany na całym świecie – wystarczy włożyć do niego odpowiednią kartę SIM. Sprzęt ma wygodny wyświetlacz, który ułatwia wybranie właściwych ustawień i kontrolowanie połączenia z Internetem. Router w łatwy sposób się montuje i włącza na nim odpowiednie konfiguracje, dopasowane do istniejącej sieci.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Model elegancko się prezentuje i dopasowuje do wnętrza biura czy pokoju. Urządzenie jest bardzo łatwe w obsłudze - na obudowie są wbudowane diody LED, informujące o jakości połączenia naładowaniu baterii. Sprzęt dość długo działa na baterii, więc możesz go używać w dowolnym miejscu.

Wady

Niewielka grupa konsumentów twierdzi, że model podczas ruchu może gubić zasięg, ponieważ ma dość niewielką antenę - może to przeszkadzać, gdy pracujesz w trakcie jazdy.

Podsumowanie

Wymiary produktu są równe 1,3 cm x 9,8 cm x 5,8 cm. Do sprzętu można podłączyć do 10 urządzeń. Szybkość połączenia wynosi do 150 Mb/s. Urządzenie waży jedynie 75 g. Router ma wbudowane jedno wejście USB.

Drugi wybór

Zalety

Bateria jest dość wytrzymała, więc sprzętu nie trzeba zbyt szybko podłączać do prądu - sprawdza się podczas jazdy. Model jest niewielki i lekki - nie zajmuje dużo miejsca w bagażu. Router można używać na dworze zarówno w wysokich, jak i dość niskich temperaturach.

Wady

Niektórym nie odpowiada, że po podłączeniu USB model nie włącza się automatycznie. Nie ma możliwości ustawienia obsługi sprzętu w języku polskim.

Podsumowanie

Urządzenie waży 77 g. Maksymalna prędkość pobierania wynosi 21,6 Mb/s, a wysyłania 5,76 Mb/s. Wymiary sprzętu to: 1,2 cm x 9 cm x 5 cm. W routerze zastosowano baterię o pojemności 1500 mAh. Produkt ma wejście microUSB oraz na kartę SIM i microSD.

Rozważ też

Zalety

Urządzenie jest bardzo łatwe w obsłudze, dzięki dużemu i czytelnemu wyświetlaczowi LCD. Bateria stosunkowo szybko się ładuje i sprzęt można używać bezprzewodowo. Do sprzętu można podłączyć dużo urządzeń, działających jednocześnie.

Wady

Urządzenie obsługuje się dotykowo i może się zdarzyć, że działanie będzie lekko spowolnione i opóźnione - na reakcję na wyświetlaczu trzeba chwilę poczekać.

Podsumowanie

Router ma baterię o pojemności 2930 mAh. Ekran dotykowy ma przekątną 2,4 cala - można z niego odczytać informację o sile sygnału, stanie sieci czy baterii. Wymiary urządzenia wynoszą 1,6 cm x 11,2 cm x 6,8 cm. Model ma port microUSB.

 

 

Najlepsze routery mobilne w 2023 roku

 

Poszukujesz odpowiedniego modelu routera bezprzewodowego? Aby spełnić Twoje oczekiwania, stworzyliśmy ranking routerów mobilnych. Zachęcamy do zapoznania się z naszym zestawieniem – możesz w nim znaleźć sprzęt odpowiedni nawet na zagraniczną podróż.

 

Huawei E5573 LTE

 

Produkt Huawei E5573 LTE łączy się z Internetem z prędkością 150 Mb/s. Ten dobry i tani router mobilny nie ma blokady SIM, więc możesz podłączyć go do dowolnej sieci. Sprzęt obsługuje sieć 4G LTE. Model może być używany w języku polskim. Urządzenie ma wbudowane wejście USB.

Sprzęt można podłączyć do komputera z pomocą USB. Daje on możliwość podłączenia do niego 16 innych urządzeń (telefonów, tabletów czy komputerów), więc możesz z niego korzystać Ty, a także Twoja rodzina czy przyjaciele. Bateria modelu daje możliwość bezprzewodowego działania przez ok. 6 godzin. Wymiary produktu są równe: 9,68 cm x 5,8 cm x 1,28 cm. Obudowa jest wykonana z plastiku, który jest wytrzymały.

Model jest niewielki i lekki, więc można go mieć zawsze przy sobie. Urządzenie ma dwie diody, których zadaniem jest ułatwienie obsługi sprzętu – informują one o podłączeniu do sieci oraz naładowaniu baterii. Konsumenci doceniają ten produkt za łatwość instalacji i obsługi.

 

 

 

 

D-Link DWR-730

 

Router mobilny D-Link DWR-730 umożliwia łączenie się z Internetem z dowolnego miejsca na świecie – wystarczy tylko włożyć do środka odpowiednią kartę SIM. Warto podkreślić, że sprzęt może być używany w ruchu, bez utraty siły połączenia, czyli w aucie, autobusie czy samochodzie.

Model obsługuje się bardzo łatwo i można go podłączyć do telefonu, komputera czy konsoli do gier. Wymiary produktu wynoszą: 9 cm x 5 cm x 1,2 cm. Sprzęt jest mały i lekki (0,2 kg) i może działać na baterii nawet do 4 godzin. Router daje możliwość pracy z prędkością 21,6 Mb/s.

Sprzęt łączy się z Internetem poprzez sieć bezprzewodową 802.11g, dostęp odbywa się za pośrednictwem 3G. Z naszych badań wynika, że opinie o routerach mobilnych producenta D-Link są najczęściej bardzo korzystne. Jak się okazuje, konsumenci docenili także ten produkt za atrakcyjny wygląd, a także dużą szybkość połączenia.

 

 

 

 

NetGear AirCard 810s

 

NetGear AirCard 810s daje możliwość połączenia się z Internetem w dowolnym miejscu na świecie. Sprzęt przydaje się w szczególnym stopniu, kiedy pracujesz zdalnie i potrzebujesz stałego dostępu do sieci. Jednocześnie urządzenie jest chętnie wykorzystywane przez osoby, które dużo podróżują i lubią być w stałym kontakcie z rodziną i przyjaciółmi, a także korzystać z materiałów dostępnych w sieci.

Router ma wbudowany wyświetlacz, z którego można odczytać informacje o potrzebie naładowania produktu i jego połączenia z Internetem. Urządzenie ma wejście na kartę microSIM oraz microSD. Dla lepszego odbierania sygnału ma on wbudowaną antenę – sprzęt obsługuje technologię 3G i 4G. Łącze ma prędkość 600 Mb/s.

Sprzęt ma baterię, która wytrzymuje bez podłączenia do prądu ok. 11 godzin. Model ładnie się prezentuje. Wymiary produktu wynoszą: 6,9 cm x 11,2 cm x 1,55 cm, więc router bez problemu zmieści się w kieszeni. Konsumenci cenią go za łatwość obsługi.

 

 

 

 

D-Link MyPocket DIR-457

 

Urządzenie D-Link MyPocket DIR-457 jest chętnie używane podczas różnych wakacyjnych wyjazdów oraz w podróży, gdyż nie traci zasięgu w samochodzie czy pociągu. Z tego względu model idealnie odpowiada osobom pracującym zdalnie. Można do niego podłączyć bezprzewodowo do 16 urządzeń.

Sprzęt jest niewielki – jego wymiary to: 11 cm x 6,5 cm x 1,36 cm. To powoduje, że router można bez problemu schować do kieszeni czy torebki. Urządzenie łączy się z Internetem 3G i ma szybkość połączenia dla pobierania do 3,6 Mb/s oraz wysyłania do 384 kb/s. Konfiguracja sprzętu jest intuicyjna.

Narzędzie można używać jako modem oraz router – wystarczy zmienić ustawienia z pomocą jednego przycisku. Sprzęt ma wbudowane wejście USB, które można używać do podłączenia komputera lub naładowania baterii, wytrzymującej do 2 godzin. Istnieje możliwość włożenia do środka karty SIM dowolnego operatora oraz MicroSD. Obudowa produktu jest zrobiona z białego materiału. Użytkownicy cenią sobie ten sprzęt za możliwość użytku w każdym miejscu.

 

 

 

 

D-Link DWR-932/E VER.D1

 

Model DWR-932/E VER.D1 daje możliwość połączenia z prędkością 150 Mb/s. Urządzenie działa w oparciu o technologię 4G LTE Cat4.Router zapewnia mocne i stabilne połączenie. Sprzęt jest wygodny – można go używać podczas wakacji czy w podróży.

Urządzenie działa przewodowo i bezprzewodowo (przez ok. 4 godziny). Możesz korzystać z Internetu w dowolnym miejscu, w którym masz zasięg. Dzięki modułowi Wi-Fi istnieje możliwość połączenia różnych urządzeń i uzyskanie dostępu do Internetu. Jednocześnie można także podłączyć telefon przez USB.

Sprzęt ma wbudowany wygodny wyświetlacz cyfrowy, ułatwiający korzystanie z niego. Wymiary produktu wynoszą: 7,3 cm x 7,3 cm x 1,5 cm, więc jest bardzo niewielki – można go trzymać w kieszeni. Sprzęt ma slot na kartę SIM, dzięki której można uzyskać dostęp do Internetu. Użytkownicy doceniają ten router za szybkie łączenie się z urządzeniami mobilnymi.

 

 

 

 

Jaki router mobilny kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Czasami zwykły router stacjonarny nie wystarcza do tego, aby móc bez ograniczeń korzystać z Internetu. Przydać może nam się także sprzęt mobilny, który z powodzeniem można użytkować zarówno w domu, jak i poza nim, np. będąc na wakacyjnym wyjeździe. Jeżeli nie do końca wiesz, na który model się zdecydować, polecamy Ci nasz poradnik. Jest w nim kilka wskazówek, które pomogą Ci zdecydować, jaki router mobilny wybrać.

Po co nam router mobilny?

Obecnie niemal każdy z nas korzysta z Internetu. Nie tylko przeglądamy media społecznościowe, ale też robimy zakupy on-line, przesyłamy bliskim i znajomym zdjęcia, a do tego ustalamy najkrótszą trasę podróży samochodem itp. Będąc w miejscach publicznych (przykładowo kawiarni, galerii handlowej czy w hotelu), możemy korzystać z darmowego Wi-Fi. Niemniej jednak takie rozwiązanie ma swoje wady, ponieważ nasz laptop czy smartfon są wtedy bardziej narażone na atak hakera i wyłudzenie danych. Router mobilny może temu zapobiec, gdyż nikt poza nami (i osobami znającymi hasło dostępu) nie może skorzystać z połączenia z Internetem udostępnianego przez sprzęt. Tego typu urządzenia zamiast światłowodu czy gniazda telefonicznego jako źródło sygnału wykorzystują kartę SIM. Routera mobilnego możemy używać wszędzie tam, gdzie zajdzie taka potrzeba – w hotelu, na plaży, w samochodzie, a nawet w domu.

 

Standard Wi-Fi

Na szybkość połączenia z Internetem wpływa przede wszystkim standard Wi-Fi obsługiwany przez urządzenie. W przypadku starszych modeli zwykle jest to 802.11n, czyli opcja zapewniająca maksymalną prędkość połączenia na poziomie 600 Mb/s (obsługuje częstotliwości 2.4 GHz i 5 GHz). Jednak uważa się, że najlepszy router mobilny to sprzęt wyposażony w najnowszy standard 802.11ac, gwarantujący prędkość połączenia nawet do 2,6 Gb/s (obsługuje częstotliwość 5 GHz).

 

Zasilanie

Jeżeli chodzi o sposób zasilania routera, to do wyboru mamy dwa rozwiązania. Pierwsze z nich to model z USB, który wymaga podłączenia do komputera. Taki produkt dobrze sprawdzi się głównie w przypadku osób planujących korzystać z urządzenia w domu (np. aby nie narzekać na zbyt słaby sygnał Wi-Fi z routera stacjonarnego). Jeśli często podróżujemy, to lepszą opcją jest zakup produktu zasilanego akumulatorowo. Jest on wyposażony w baterię o dużej pojemności, która zapewnia mu kilka godzin pracy bez przerwy. Kiedy akumulator się rozładuje, możemy go naładować albo kupić nowy.

 

Model 3G czy 4G LTE?

Routery mobilne mogą obsługiwać standard łączności 3G lub 4G LTE. Który z nich wybrać, aby nie żałować zakupu? Ten pierwszy jest znacznie tańszy, polecamy go osobom, którym nie zależy na bardzo dużym transferze danych podczas pobierania i wysyłania plików. Model 3G umożliwia sprawdzenie wiadomości e-mail, skorzystanie z aplikacji nawigacyjnych oraz korzystanie z internetowych komunikatorów. Standard 4G LTE może nam zapewnić szybsze przesyłanie i odbieranie danych, a w dodatku zwiększy komfort prowadzenia rozmów przez wideo-komunikatory.

 

Łatwa obsługa

Niezależnie od tego, jaki standard Wi-Fi będzie obsługiwać sprzęt, zakupiony przez nas model musi być łatwy w obsłudze. Wiele osób przekonuje, że to właśnie ta kwestia decyduje o tym, jaki router mobilny jest najlepszy. Dobrze, jeśli urządzenie nie będzie miało blokady SIM, gdyż wtedy możemy zamontować w nim kartę dowolnego operatora komórkowego. Do obsługi sprzętu powinien służyć jeden, maksymalnie dwa przyciski. Istotne jest również to, czy router można szybko skonfigurować z urządzeniami, które mają bezprzewodowo łączyć się z Internetem.

 

Waga i wymiary

Jak sama nazwa wskazuje, router mobilny to produkt przystosowany do użytku w różnych miejscach, także poza domem. Z tego względu nie powinien być to sprzęt za duży i zbyt ciężki. Na szczęście tego typu urządzenia są w większości tak niewielkie, że mieszczą się bez trudu w torebce, plecaku, a nawet kieszeni.

 

Wytrzymałość

O tym, czy sprzęt okaże się wytrzymały, zależy materiał wykonania obudowy. Powinien to być dobry gatunkowo plastik, ewentualnie aluminium. Taki router bez wątpienia nie zniszczy się zbyt szybko, nawet jeśli będziemy z niego codziennie korzystać i zabierać ze sobą do pracy, szkoły itp.

Zabezpieczenia

Wspomnieliśmy, że korzystanie z własnego routera może nas ochronić przed wyłudzeniem ważnych danych, jak np. hasło do konta bankowego. Aby tak się stało, musimy wybrać urządzenie z odpowiednimi zabezpieczeniami. Może to być:

WPA/WPA2 – obecnie uznawany za najwyższy stopień ochrony domowej sieci Wi-Fi, wymaga podania zabezpieczającej frazy;

WEP – co prawda szyfruje transmisję danych i wymaga podania frazy zabezpieczającej, ale może nie zapewniać optymalnej ochrony połączenia;

MAC – to uwierzytelnianie dające dostęp do sieci tylko wybranym sprzętom, ale według specjalistów również nie zapewnia maksymalnej ochrony danych.

 

Dodatkowe porty

Nowoczesne routery mogą być wyposażone m.in. w czytnik kart pamięci, pozwalający na szybkie udostępnianie plików (zdjęć, filmów czy muzyki), bez konieczności kopiowania ich na dysk twardy komputera. Są sprzęty, które mają dodatkowo gniazdo USB (umożliwiające podłączenie pendrive’a oraz szybkie naładowanie baterii) i gniazdo RJ-45, pozwalające na przewodowe podłączenie laptopa.

 

Routery mobilne w dobrych cenach

Router obsługujący standard 802.11n kosztuje średnio mniej niż 300 zł. Chcąc kupić bardziej nowoczesny model obsługujący inne częstotliwości Wi-Fi, musimy nieco zwiększyć swój budżet. Niektóre sprzęty 4G LTE, zwłaszcza te oferowane przez znanych producentów, kosztują ponad 1000 zł. Są one komfortowe w użytkowaniu, głównie ze względu na wiele dodatkowych opcji i rozwiązań, takich jak ekran dotykowy, wyjątkowo wytrzymała bateria czy zastosowanie najnowocześniejszych protokołów zabezpieczających.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ