Ranking 9 najlepszych skanerów do negatywów w 2023

Ostatnio aktualizowane: 30.05.23

 

Skaner do negatywów – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Katalogowanie pamiątek z przeszłości, takich jak zdjęcia czy slajdy pozwoli Ci cieszyć się wspomnieniami przez długi czas. Aby było to możliwe warto kupić skaner negatywów. Nie jest to sprzęt używany na co dzień, dlatego przeanalizowaliśmy oferty sklepów i wybraliśmy 5 najciekawszych produktów, na które dobrze byś zwrócił uwagę. Na szczycie listy znajduje się Plustek OpticFilm 8200I AI. Skaner ma dużą rozdzielczość, a co więcej umożliwia natychmiastowe zapisanie odbitek na nośniku USB lub komputerze, co ułatwia digitalizację danych. Obsługa modelu jest bardzo prosta i intuicyjna, przez co nawet osoby bez doświadczenia nie będą miały problemu z wykonaniem skanów klisz. Do tego produkt gwarantuje głęboką głębię barw. Drugim sprzętem na naszej liście jest Epson Perfection V600, który charakteryzuje się prostą obsługą oraz dużą rozdzielczością i nowoczesną technologią poprawiania jakości obrazu.

9 najlepszych skanerów do negatywów. Opinie w 2023 roku

 

Jeśli nie chcesz, by stare zdjęcie lub slajdy wypłowiały, polecamy Ci je zdigitalizować. Aby mieć pewność, że czynność ta przebiegnie bez zakłóceń, zanim udasz się do sklepu, polecamy przeczytać nasz ranking skanerów do negatywów, w którym opisaliśmy 5 nowoczesnych urządzeń.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Obraz powstały w efekcie skanowania jest dość szczegółowy, a to za sprawą wysokiej rozdzielczości (7200 dpi). Głębia barw generowana przez urządzenie sprawia, że obraz wygląda niczym ten pochodzący z aparatu cyfrowego. Obsługa modelu jest bardzo łatwa, wszystko wykonywane jest za pomocą dwóch przycisków – stop i start.

Wady

Dołączony program graficzny niestety nie jest w języku polskim. To nieco utrudnia obróbkę zdjęć, która pozwoliłaby na znaczne podniesienie jakości zdjęć.

Podsumowanie

Obszar skanowania wynosi 36,8 cm x 25,4 cm. Prędkość pracy modelu to 113 sekund. W tym czasie urządzenie wykonuje kilka ujęć, spośród których wybiera najlepsze. Wykorzystanie technologii iSRD sprawia, że wszystkie niedoskonałości ze zdjęć są usuwane.

Drugi wybór

Zalety

Urządzenie ma wbudowany ekran, dzięki któremu możemy podglądać wykonane skany. W modelu możemy również dokonać podstawowej obróbki fotografii (poprawić ostrość, balans bieli oraz nasycenie). Skaner nie wymaga podłączenia do komputera, jest w pełni samodzielnym urządzeniem. W produkcie można umieścić kartę SD/SDHC.

Wady

Sprzęt jest odpowiedni do domowego użytku dla osób zajmujących się hobbystycznie skanowaniem i odświeżaniem dawnych fotografii. Profesjonaliści oczekują od urządzenia znacznie więcej.

Podsumowanie

Do modelu został dołączony kabel, który możemy podłączyć do telewizora, dzięki czemu możemy oglądać obraz w wysokiej rozdzielczości na dużym ekranie. Istnieje również możliwość zgrania na dysk twardy komputera zeskanowanych slajdów.

Rozważ też

Zalety

Skaner jest łatwy w obsłudze, a to za sprawą niewielu przycisków na obudowie. Ekran 2,4” TFT znacznie ułatwia obsługę urządzenia. Do sprzętu możemy włożyć kartę pamięci. Waga modelu to zaledwie 410 g, sprzęt jest więc łatwy w transporcie.

Wady

Pamięć wewnętrzna to zaledwie 24 MB, przez co w urządzeniu nie zapiszemy zbyt wiele zdjęć, chyba że zamontujemy do niego kartę pamięci.

Podsumowanie

W zestawie znajdziemy kable USB i AV oraz bardzo praktyczną szczoteczkę do czyszczenia, która pozwala na zachowanie odpowiedniej czystości urządzenia. Model jest niewielki, więc łatwo go przechowywać zarówno w domu, jak i niewielkim biurze.

 

1. Plustek OpticFilm 8200I AI

 

Jeśli chcesz przechowywać pamiątki z przeszłości to model Plustek OpticFilm 8200I A na pewno Ci to ułatwi. Jest to wysokiej jakości skaner do slajdów i negatywów, który służy do katalogowania zdjęć i filmów z aparatów analogowych. Obszar skanowania wynosi 36,8 cm x 25,4 cm.

Maksymalna rozdzielczość produktu wynosi 7200 dpi, co przekłada się na szczegółowy obraz. Równocześnie urządzenie charakteryzuje się dużą głębią barw, przez co zeskanowane zdjęcia wyglądają niczym cyfrowe. Obsługa skanera jest bardzo prosta, gdyż na obudowanie znajdują się tylko 2 przyciski: skanuj i start. Prędkość pracy modelu to 113 sekund. W czasie skanowania, sprzęt dokonuje kilku ujęć, a następnie system samodzielnie wybiera najlepsze. Równocześnie technologia iSRD sprawia, że wszystkie niedoskonałością są usuwane.

Opinie o skanerach do negatywów tej marki są bardzo pochlebne. Konsumenci uważają, że prezentowany produkt cechuje się wysoką jakością obrazu. Mimo dość wysokiej ceny wiele osób, zwłaszcza zawodowych fotografów lub pracowników archiwów, zdecydowało się na inwestycję w urządzenie.

Plustek OpticFilm 8200I AI to skaner do negatywów o wymiarach: szerokość – 12 cm, wysokość – 11,9 cm i głębokość – 27,2 cm. Waga modelu jest równa 1,6 kg. Produkt ma czarną obudowę.

 

Zalety

Wysoka rozdzielczość skanu: Konsumenci pozytywnie wypowiadają się na temat jakości zeskanowanych zdjęć – fotografie zachowują wszystkie szczegóły. Wszystko dlatego, że rozdzielczość skanera wynosi 7200 dpi, a dodatkowo urządzenie ma zaawansowaną optykę i system oświetlania.

Obudowa: Na uwagę zasługuje solidne wykonanie obudowy. Jest ona zrobiona z wytrzymałych materiałów. To stanowi gwarancję, że znajdujący się w środku mechanizm jest dobrze chroniony.

Kompaktowe wymiary: Produkt nie zabiera dużo miejsca, dlatego zmieści się nawet na niewielkim biurku czy półce. Zaletą jest również to, że model Plustek OpticFilm 8200I AI niewiele waży.

Zaawansowane funkcje: Sprzęt automatycznie wykrywa kurz i zarysowania, a następnie usuwa je. W rezultacie na zdjęciach nie ma defektów, które mogłyby wpłynąć na jakość skanu.

Konfiguracja: Sporo osób zapewnia, że konfiguracja urządzenia przebiega bez problemów.

 

Wady

Program graficzny: Niektóre osoby uważają, że dołączone do zestawu oprogramowanie powinno być dostępne w polskiej wersji językowej.

 

 

 

 

2. Skaner do Zdjęć Epson Perfection V600

 

Większość z nas zapewne pamięta, czym był aparat do robienia zdjęć, w którym umieszczaliśmy odpowiednią kliszę. Technika robionych obecnie fotografii znacznie różni się od tych sprzed kilkunastu lat. Aby powrócić do dawnych chwil, przyda nam się skaner do negatywów Epson Perfection V600. Urządzenie o rozdzielczości 6400 dpi automatycznie usunie różnego rodzaju zabrudzenia znajdujące się na kliszy przy pomocy technologii DIGITAL ICE.

Prezentowany model przy pomocy uchwytów umożliwia obsługę różnych formatów m.in.  klisz 35-mm, klisz średnich panoramicznych, a także slajdów w oprawkach, jest to więc także skaner do negatywów 6 x 6 cm. Odpowiednio przystosowane okienko zapewnia podgląd nawet najmniejszych szczegółów. W trakcie skanowania plików i dokumentów nie musimy obawiać się o słabą jakość, ponieważ za sprawą rozdzielczości optycznej wynoszącej 6400 dpi i technologii Epson Matrix CCD mamy zagwarantowany sukces.  

Opinie o skanerach do negatywów marki Epson są pozytywne wśród użytkowników. Doceniają oni dołączone do urządzenia Perfection V600 oprogramowanie, które znacznie ułatwia i przyspiesza pracę. Sprzęt odpowiednio archiwizuje i obrabia fotografie z ubiegłych lat.

Produkt Epson Perfection V600 to wszechstronny dobry skaner do negatywów i zdjęć, posiadający wiele zalet. Poniżej znajduje się ich lista:

 

Zalety

Typ skanera: Skaner płaski daje możliwość skanowania dokumentów o dowolnym rozmiarze, dzięki czemu możliwe jest wygodne skanowanie dużych i małych formatów.

Rozdzielczość skanowania: Epson Perfection V600 oferuje rozdzielczość skanowania 6.400 DPI (poziomo x pionowo) o wysokiej jakości obrazu, który można wydrukować lub przesłać do innych urządzeń.

Rozdzielczość optyczna: Skaner oferuje wysoką rozdzielczość optyczną: 6.400 DPI x 9.600 DPI, dzięki czemu obraz skanowany jest wyraźny.

Gęstość optyczna: Produkt posiada gęstość optyczną 3,4 Dmax, co zapewnia wyższy poziom detalu i wyostrzenia w skanowanych obrazach.

Formaty papieru: Skaner Epson Perfection V600 obsługuje format do A4, dzięki czemu można skanować dokumenty różnych rozmiarów.

 

Wady

Systemy operacyjne: Według producenta, ten dobry i tani skaner do negatywów jest zgodny z Mac OS 10.5.8 lub nowszym, Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows Vista oraz Windows XP. Nie można go użyć z systemem Windows 11, co potwierdza wielu użytkowników.

 

 

 

 

3. Skaner Płaski Canon Lide 400 2996C010AA 

 

W domowym biurze często mamy do czynienia z mnóstwem dokumentów, które, aby nie zaginęły, wymagają zeskanowania i zapisania na komputerze. Niekiedy mamy ograniczoną powierzchnię i nie możemy pozwolić sobie na zakup dużego sprzętu jak w tradycyjnym biurze. Z tego powodu zachęcamy do zapoznania się z płaskim skanerem Canon Lide 400 2996C010AA, którego niewielkie wymiary pozwolą na domowe użytkowanie. 

Powyższe urządzenie służy nie tylko do skanowania książek i dokumentów, jest to również dobry skaner do zdjęć, pozwalający na otrzymanie oczekiwanej przez użytkownika jakości obrazu. Rozdzielczość wynosząca 4800 x 4800 dpi umożliwia tworzenie potrzebnych skanów już w 8 sekund, co świadczy o dużej wydajności prezentowanego sprzętu. Decydując się na zakup, mamy możliwość ustawienia skanera w pozycji pionowej, przez co znacznie zaoszczędzimy miejsce na biurku. 

Urządzenie marki Canon pozytywnie przeszło test skanerów do negatywów. Konsumenci doceniają szybką i bezproblemową pracę ze sprzętem oraz jego wygląd, który łatwo można wkomponować do wnętrza domowego biura.

Wśród produktów wskazywanych przez użytkowników jako najlepsze skanery do negatywów Canon Lide 400 2996C010AA zajmuje wysokie miejsce. Może on z powodzeniem może zaspokoić potrzeby zaawansowanych użytkowników. 

 

Zalety

Duży format skanowania: Maksymalny format skanowania wynosi 216 x 297 mm, co pozwala na skanowanie dokumentów w wersji A4 i większych.

Głębia koloru i szarości: Skaner ma głębię koloru 48 bit i głębie szarości 8 bit, co zapewnia doskonałą jakość skanowanych obrazów. 

Wysoka szybkość skanowania: Prędkość skanowania w kolorze wynosi 8 sekund, a w czerni 7 sekund, co oznacza, że cały proces skanowania jest bardzo szybki.

Łączność: Skaner jest wyposażony w port USB, który umożliwia podłączenie go do komputera, a także skanowanie do chmury.

Format plików: Canon Lide 400 2996C010AA pozwala na zapisywanie skanów w formacie PDF.

 

Wady

Rozdzielczość: Użytkownicy twierdzą, że zapowiadane 4800 dpi nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości, gdyż wyższe rozdzielczości nie są dostępne w menu. Maks. rozdzielczość skanera wynosi około 1600 dpi, a wzrost wielkości pliku nie przekłada się na liczbę szczegółów i jakość obrazu. Pomimo to, to świetny sprzęt i w porównaniu do konkurencji wypada znakomicie.

 

 

 

 

4. Skaner Epson Perfection V850

 

Dla wymagających osób, które poszukują wysokiej jakości urządzenia przedstawiamy skaner z przystawką do negatywów Epson Perfection V850, który zapewnia konwertowanie różnych formatów i klisz na obrazy cyfrowe. Otrzymane efekty będą zadowalające i pozbawione zabrudzeń, które automatycznie usunie urządzenie. Skaner o rozdzielczości 6400 dpi rozgrzewa się w krótkim czasie i zapewnia wysoką jakość obrazu o wyraźnych i żywych kolorach.  

W urządzeniu zastosowano podwójny obiektyw, który automatycznie wybiera najkorzystniejszy dla danego formatu. W przypadku refleksyjnego skanowania zdjęć jest to 4800 dpi i 6400 dpi, kiedy mamy do czynienia ze skanowaniem przy użyciu uchwytów klisz. Skaner odznacza się gęstością optyczną wynoszącą 4.0 DMax gwarantującą optymalne odwzorowanie odcieni. Urządzenie potrafi wydobyć zadowalający efekt nawet w przypadku najjaśniejszych i najciemniejszych fragmentów obrazu.

Konsumenci uważają, iż powyższy skaner do negatywów zasługuje na pozytywne opinie. Podczas pracy działa sprawnie i nie wydaje przy tym hałaśliwych dźwięków. Użytkownicy doceniają przede wszystkim jakość otrzymanych obrazów, które są wyraźne i pełne żywych kolorów.

Korzystanie ze skanera Epson Perfection V850 pozwala na wykorzystanie wielu zalet tego urządzenia. Oto kilka z nich.

 

Zalety

Wysoka rozdzielczość skanowania:  Skaner Epson Perfection V850 posiada rozdzielczość skanowania 6.400 DPI (poziomo x pionowo), a dzięki systemowi dwóch soczewek – rozdzielczość skanowania wynosi Super Resolution Lens 6.400x 9.600 DPI, High Resolution Lens 4.800x 9.600 DPI.

Głębia kolorów: Skaner Epson Perfection V850 posiada wejście i wyjście w 48 Bit Kolor, co pozwala na uzyskanie wysokiej jakości obrazu.

Szybkość skanowania: Skanowanie refleksyjne A4 Preview trwa 6 sekund, a skanowanie kliszy w 2400dpi zajmuje 37 sekund.

Obsługa różnych nośników: Urządzenie jest w stanie skanować nie tylko dokumenty i zdjęcia, ale także 35 mm film strimmel, 35 mm dias, średni format (maks. 6 x 20 cm), 5 x 4 tommer i do 203 x 254 mm (8×10 cali). 

Oprogramowanie: Urządzenie jest wyposażone w Epson Copy Utility, Epson Event Manager, Epson Scan, LaserSoft Imaging™ SilverFast® SE Plus 8, Skaner X-Rite i1 ze wzorcami kalibracji IT8. Dzięki temu możliwa jest edycja skanowanych obrazów w wielu formatach (BMP, JPEG, TIFF, Skanowanie do multi-TIFF, PDF, Skanowanie do szukanego PDF).

 

Wady

Ustawienia: Użytkownicy uważają, że suwaki regulujące wysokość nóg w ramce są niedoskonałe. Nieustannie trzeba zwracać uwagę, by nie przestawić ich przypadkiem podczas wkładania filmu. To zajmuje tylko chwilę, ale jeśli tego nie sprawdzimy, będzie konieczne ponowne skanowanie materiału.

 

 

 

 

5. Reflecta Scan 7200

 

Jeśli chcesz kupić profesjonalny skaner do negatywów, jesteśmy przekonani, że model Reflecta Scan 7200 Cię zainteresuje. Dołączone do sprzętu oprogramowanie to m.in. Adobe Photoshop Elements 2.0. Program ten pozwala na profesjonalną i szybką obróbkę zdjęć. W efekcie możemy w łatwy sposób poprawić jakość swoich fotografii.

Wymiary skanera są następujące: wysokość – 7 cm, głębokość – 27,8 cm i szerokość – 16,9 cm, a jego waga wynosi 1 kg. Obszar skanowania to: 24,3 mm x 36,5 mm. Urządzenie jest kompatybilne z systemami Windows i Mac, i ma ciekawą funkcję, a mianowicie automatyczne usuwanie kurzu i zadrapań. Możemy mieć pewność, że na fotografiach nie będą widoczne nieestetycznie wyglądające zarysowania czy plamy.

Prezentowany sprzęt jest pozytywnie oceniany przez konsumentów. Wielu z nich zapewnia, że dobrze spełnia swoje zadanie. Zdaniem Internautów jakość zeskanowanych fotografii zadowoli nawet najbardziej wymagających użytkowników.

Skaner do negatywów Reflecta Scan 7200 ma wymiary: wysokość – 7 cm, głębokość – 27,8 cm i szerokość – 16,9 cm. Produkt waży 1 kg.

 

Zalety

Dla zaawansowanych: Dedykowane urządzeniu oprogramowanie pozwala na profesjonalną obróbkę fotografii. Dzięki temu sprzęt z pewnością spełni oczekiwania entuzjastów fotografowania, którym zależy na wysokiej jakości odbitek.

Usuwanie kurzu: Skaner automatycznie usuwa osadzający się we wnętrzu sprzętu kurz. W związku z tym nie musimy pamiętać o tym, aby regularnie czyścić urządzenie.

 

Wady

Czytnik kart pamięci: Dla niektórych osób minusem jest to, że sprzęt nie ma czytnika kart pamięci. Zmniejsza to nieco jego funkcjonalność.

Konfiguracja: Nieliczni Internauci wskazują, że mieli problem z podłączeniem skanera do swojego komputera.

 

 

 

 

6. Reflecta X7-SCAN

 

Model Reflecta X7-SCAN to dobry skaner do negatywów, w którym zastosowano najnowsze technologie. Dzięki temu jakość uzyskanego obrazu jest bardzo wysoka, a skany zdjęć i slajdów wyglądają niemal, jakby wykonano je cyfrowym aparatem. Wymiary modelu to: długość – 10,5 cm, szerokość – 10,4 cm i wysokość – 16,4 cm.

Wysoka rozdzielczość (3200 dpi) oraz duży zoom pozwalają skupić się na szczegółach fotografii. Do tego urządzenie ma wbudowany ekran służący do podglądu skanów. Można na nim również dokonać podstawowej obróbki poprzez zmianę ostrości, nasycenia i balansu bieli. Model jest w pełni samodzielny, co oznacza, że nie wymaga podłączenia do komputera. Jeśli jednak to uczynisz, możliwe jest natychmiastowe przesłanie danych. Wiedz jednak, że w produkcie można umieścić kartę SD/SDHC, co ułatwia przechowywanie skanów.

Długi czas pracy akumulatora (do 2,5 h) sprawia, że sprzęt sprawdzi się w archiwach. Konsumenci docenili w skanerze nie tylko niską cenę, ale również stabilne wykonanie i dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Skaner do negatywów Reflecta X7-SCAN ma wymiary: długość – 10,5 cm, szerokość – 10,4 cm i wysokość – 16,4 cm. Waga sprzętu wynosi 0,5 kg.

 

Zalety

Akumulator: Kupując prezentowany model otrzymujemy w zestawie pojemny akumulator. Gwarantuje on do 2,5 h skanowania po pełnym naładowaniu. W efekcie nie musimy korzystać w tym czasie z przewodu zasilającego, więc nic nie krępuje naszych ruchów.

Kabel: W zestawie znajduje się praktyczny kabel TV. Dzięki niemu możemy podłączyć urządzenie skanujące bezpośrednio do naszego telewizora i wyświetlać zeskanowane fotografie na dużym ekranie.

Szczoteczka do czyszczenia: Aby ułatwić pielęgnację sprzętu, producent dołączył do kompletu szczoteczkę do czyszczenia. Używając jej będziemy mogli z łatwością pozbyć się kurzu, który osadza się na powierzchni produktu.

Oprogramowanie: Model Reflecta X7-SCAN ma dedykowane oprogramowanie pozwalające na łatwą edycję skanowanych zdjęć. Jak wiadomo, nawet niewielka obróbka zdjęć wpływa na jakość fotografii.

 

Wady

Obudowa: Niektóre osoby uważają, że jakość materiałów użytych do produkcji obudowy mogłaby być nieco lepsza. Na powierzchni modelu po jakimś czasie pojawiają się zarysowania.

 

 

 

 

7. Rollei DF-S 100 SE

 

Skaner negatywów Rollei DF-S 100 SE jest przeznaczony do użytku w warunkach domowych, ale będzie też stanowił odpowiednią propozycję do średniej wielkości biura. Urządzenie uważane jest za łatwe w obsłudze, gdyż nie ma zbyt wielu przycisków na obudowie.

Prezentowany model został wyposażony w ekran LCD 2,4 cala TFT, który znacznie ułatwia obsługę. Pamięć wewnętrzną urządzenia to zaledwie 24 MB, ale ma ono czytnik kart pamięci SD/MMC, co daje nam możliwość zapisania wielu skanów. Możesz więc w łatwy sposób zabezpieczyć wiele pamiątek.

Skaner pozwala nam skanować w czerni i bieli oraz w kolorze, a rozdzielczość skanu, jaką oferuje to 1800 dpi. Zestaw zawiera dwa magazynki do slajdów, a także dwie listwy mocujące na negatywy. Ponadto komplet obejmuje kable USB i AV, zasilacz oraz szczoteczkę do czyszczenia. Wymiary produktu to 82 mm x 86 mm x 152 mm, a jego waga to zaledwie 410 g, więc jest on dość mobilny i łatwy w przechowywaniu.

Skaner do negatywów Rollei DF-S100 SE ma wymiary: 8,2 cm x 8,6 cm x 15,2 cm. Waga produktu to 410 g.

 

Zalety

Szybkość skanowania: Jak podaje producent, model potrafi zeskanować zdjęcie nawet w ciągu 2 sekund. W związku z tym nie musimy poświęcać zbyt dużo czasu na to, aby zeskanować stare fotografie.

Obsługa: Model z pewnością spełni oczekiwania osób, które szukają łatwego w obsłudze urządzenia przeznaczonego do użytkowania w domu. Wielu Internautów zapewnia, że użytkowanie sprzętu nie jest skomplikowane.

Skanowanie w kolorze i czarno-białe: Prezentowany sprzęt umożliwia skanowanie kolorowych, jak i czarno-białych fotografii. Model jest więc uznawany za funkcjonalny.

 

Wady

Czyszczenie: Pewna grupa Internautów zaznacza, że trzeba stosunkowo często czyścić sprzęt, ponieważ we wnętrzu skanera osadza się kurz. Jeśli nie będziemy systematycznie usuwać zabrudzeń, na zeskanowanych fotografiach będą widoczne drobne plamy.

 

 

 

 

8. Skaner do Slajdów, Negatywów i Zdjęć Reflecta Combo Album

 

Ranking przedstawia Reflecta Combo Album skaner do zdjęć i negatywów, który w szybkim czasie zapewni digitalizację wybranych dokumentów. Podczas pracy z urządzeniem nie ma potrzeby wyjmowania książek lub albumu fotograficznego z całego zbioru. Przydatną opcję umożliwia odpowiednia budowa dolnej części sprzętu oraz zintegrowane oświetlenie LED. Produkt odznacza się szybkością pracy, co oznacza, że zeskanowane pliki otrzymamy już w ciągu dwóch sekund. Powstały obraz charakteryzuje się wyraźnymi i żywymi barwami. 

Jest to dobry skaner do zdjęć pozwalający na miłe spędzenie wieczoru przy oglądaniu fotografii z dawnych czasów. Urządzenie wyposażono w wysokiej jakości sensor COMS o rozdzielczości 14 megapikseli oraz wyświetlacz, którego przekątna wynosi 6 cm. Urządzenie nie wymaga podłączenia do komputera lub zasilacza, co znacznie wpływa na komfort jego użytkowania. 

Użytkownicy, którzy zdecydowali się na zakup skanera Reflecta Combo, uważają, iż bardzo dobrze spełnia swoją funkcję. Ich zdaniem produkt pracuje szybko i wydajnie, a jakość skanów jest dobrej jakości.

 

 

 

 

9. Braun 34510

 

Chcemy zaprezentować Ci skaner negatywów Braun NovoScan 34510, wyposażony w wysokiej wydajności sensor obrazu CMOS. Rozdzielczość optyczna tego sprzętu to 1800 dpi. Jak zauważają użytkownicy urządzenie pozwala na skanowanie w całkiem dobrej jakości.

Zastosowanie nowoczesnego sensora zapewnia nam szybką i wydajną pracę. Skanowanie trwa tylko kilka sekund, więc w krótkim czasie zabezpieczymy całkiem sporo materiału. Ponieważ urządzenie ma złącze USB, skany możemy zapisywać bezpośrednio na komputerze, gdzie potem je na przykład poprawimy, np. wyostrzymy kolory.

Ważne jest to, że produkt skanuje nie tylko w czerni i bieli, ale też w kolorze. Dołączone do zestawu oprogramowanie ArcSoft Media Impression sprawia, że produkt jest często wybierany również przez profesjonalistów. Zestaw zawiera uchwyt slajdów na 3 ramki i uchwyt negatywu. Konsumenci uważają, że to wygodny, mobilny sprzęt, bo waży zaledwie 450 g.

Braun NovoScan I to dobry skaner do negatywów do 250 zł. Sprzęt ma wymiary: 10 cm x 9 cm x 16,5 cm, a jego waga jest równa 450 g.

 

Zalety

Wykonanie: Zamieszczone w Internecie opinie na temat prezentowanego skanera do negatywów wskazują, że jest to model wykonany z najwyższą starannością. Produkt nie jest podatny na uszkodzenia mechaniczne.

Kompatybilność: Sprzęt jest kompatybilny z urządzeniami z systemem operacyjnym Windows i Mac. Możesz być więc pewny, że bez problemu podłączyć skaner do swojego komputera.

Czas skanowania: Według podanych przez producenta informacji czas skanowania wynosi 1 s. Zdaniem wielu konsumentów Braun NovoScan I zasługuje na miano wydajnego sprzętu.

 

Wady

Oprogramowanie: Niewielka część osób uważa, że oprogramowanie ArcSoft MediaImpression jest nieco skomplikowane w obsłudze.

Jakość skanu: Nieliczni Internauci zauważyli, że na zeskanowanych fotografiach widoczne są niewielkie plamy.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki skaner do negatywów kupić?

 

Oglądanie zdjęć to jedno z zajęć, które świetnie wpływa na nasze samopoczucie. Przywoływanie zapomnianych chwil i powracanie myślami do dawnych przyjaciół budzi nasze wspomnienia i uruchamia wyobraźnię. Bardzo często wśród starych albumów znajdujemy negatywy, na których ukryte są nigdy nie wywołane fotografie. Obejrzenie tego typu kliszy nie musi wiązać się z wizytą w profesjonalnym salonie i wydawaniem pieniędzy na wydruk zdjęć. Wystarczy zaopatrzyć się w skaner do negatywów, a zapisane na pół przezroczystych foliach obrazy w ciągu paru sekund wyświetlisz na komputerze. Oczywiście, jakość fotografii uzależniona jest od parametrów urządzenia. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, z których duża część zupełnie nie nadaje się do użytku. Zdeformowane kształty i słabe kolory z pewnością nie będą zachęcać Cię do dalszego oglądania. Z tego powodu przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik, w którym opiszemy, jaki skaner do negatywów wybrać, aby w pełni odpowiadał Twoim oczekiwaniom.

Rozdzielczość – jaki skaner do negatywów jest najlepszy?

Wybierając skaner w pierwszej kolejności powinieneś zastanowić się nad jego rozdzielczością. Jest to bardzo ważna cecha, która determinuje jakość wyświetlanych zdjęć. Wartość ta wyrażana jest w jednostce opisanej symbolem dpi. Na rynku dostępne są urządzenia o różnych parametrach. W zależności od ceny możemy zaopatrzyć się w skaner, który będzie w stanie wyłonić ze zdjęcia najmniejsze szczegóły, nawet jeśli fotografia zostanie kilkukrotnie zwiększona. Jest to jednak profesjonalny produkt, najczęściej kupowany przez właścicieli salonów fotograficznych, którzy muszą pracować z różnymi typami klisz. Według fachowców, dobrej klasy sprzęt powinien dysponować rozdzielczością min. 7000 dpi.

Osobom poszukującym skanera do użytku domowego konsumenci proponują wybór nieco słabszych modeli. Do oglądania starych klisz nie potrzebujesz przecież zaawansowanych sprzętów. Skanery o rozdzielczości od 1800 dpi do 2400 dpi z pewnością spełnią Twoje oczekiwania. Umożliwiają one oglądanie zdjęć, których jakość jest wystarczająco dobra dla przeciętnego użytkownika. Ponadto dają Ci możliwość znacznego zbliżenia, bez utraty ostrości.

 

Optyka

Kolejną decyzją, jaką musisz podjąć podczas wyboru skanera jest wybór jego optyki. Wpływa ona bowiem na jakość uzyskanych kolorów oraz czas skanowania poszczególnych ujęć. Producenci wyspecjalizowali się w produkcji sprzętów, których podzespoły oparte zostały o technologię CCD lub CIS.

Pierwszy model wyposażony jest w lampę fluorescencyjną, lustro oraz matrycę. Wszystkie te elementy zostały ustawione tak, aby maksymalnie wykorzystać prawo odbicia światła, uzyskując tym samym ostre i pełne kolorów zdjęcie. Ten rodzaj skanera charakteryzuje się wyjątkową precyzją działania. Ze względu na to, że fotografie są żywe i wyraźne model z matrycą CCD wybierany jest przez konsumentów, którym zależy przede wszystkim na jakości prześwietlonych klisz. Jedynym mankamentem urządzenia jest dość wolna praca. Fluorescencyjna lampa długo się nagrzewa, co znacznie wydłuża czas oczekiwania na zdjęcie. Oprócz tego, sprzęt jest duży i delikatny. Skaner CCD jest produktem stacjonarnym, ponieważ łatwo ulega zniszczeniom w transporcie.

Jeśli poszukujesz urządzenia o nieco mniej skomplikowanej konstrukcji możesz zastanowić się nad wyborem matrycy CIS. Model pozbawiony jest ciężkich lamp i lustra, dlatego też będzie świetną opcją dla osób, które potrzebują oglądać zrobione zdjęcia na bieżąco. Skaner wyposażony został w malutkie diody LED. Jedną z większych zalet urządzenia jest niemal natychmiastowa gotowość do pracy. Wystarczy włączyć sprzęt, a klisza zostanie prześwietlona w maksymalnie 2 sek. Niestety, brak pełnej optyki skutkuje obniżeniem jakości uzyskanych fotografii. Kolory są wypłowiałe, a przejścia tonalne słabo odwzorowane. Z tego powodu, model wykorzystywany jest najczęściej do archiwizowania różnego rodzaju dokumentów czy schematów, gdzie połączonych zostało zaledwie kilka barw o sporym kontraście.

 

Zapisywanie danych

Skanowane zdjęcia mogą być zapisane w pamięci urządzenia lub przeniesione na dysk twardy np. Twojego komputera. Zarówno pierwsza, jak i druga opcja powinny mieć dla Ciebie szczególne znaczenie. Pamiętaj, że nie zawsze będziesz mieć przy sobie pendrive, na który na bieżąco możesz wrzucić prześwietlony z klisz obraz. Wtedy z pewnością przyda się opcja zapisu bezpośrednio w urządzeniu. Najczęściej producenci wyposażają swoje produkty w pamięć o pojemności ok. 24 MB. Takie parametry pozwolą zapisać Ci kilkanaście ulubionych fotografii, do których będziesz mógł wrócić za każdym razem, gdy tylko włączysz sprzęt.

Jeśli chcesz wywołać więcej zdjęć powinieneś sprawdzić, w jakie gniazda wyposażony został wybrany przez Ciebie model. Najczęściej spotykanym wejściem jest USB. Jest to uniwersalne rozwiązanie, które umożliwi Ci przerzucenie zawartości na komputer, pendrive lub komórkę.

Funkcje

Najlepszy skaner do negatywów to taki, który wyposażony został w szereg dodatkowych funkcji, które znacznie poszerzają możliwości sprzętu. Jednym z ważniejszych udogodnień jest opcja skanowania standardowych dokumentów. Jest to dobra wiadomość dla osób, które marzą o zabezpieczeniu wszystkich zdjęć zapisując je na dyskach zewnętrznych. Dzięki opisanej funkcji będą one mogły przenieść na komputer zarówno fotografie z kliszy, jak i te które zostały już wywołane.

 

Skanery do negatywów w dobrych cenach

Ceny skanerów do negatywów są mocno zróżnicowane. Najprostsze modele przeznaczone do domowego użytku kosztują niecałe 100 zł. Jeśli zależy Ci jednak na profesjonalnym rozwiązaniu i poszukujesz sprzętu do salonu fotograficznego powinieneś przygotować się na wydatek nawet 2000 zł.

 

 

Czy warto kupić skaner do negatywów?

 

Ponieważ doradziliśmy Ci, jaki skaner do negatywów jest polecany przez miłośników fotografii analogowej, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś kupił taki sprzęt. Wahasz się, czy urządzenie na pewno jest Ci potrzebne? Jeśli wciąż nie jesteś przekonany do cyfrowej fotografii i masz w domu wiele zdjęć w formie negatywów (również tych niewywołanych), skaner z pewnością Ci się przyda.

 

Czym są negatywy?

Negatyw to pojęcie znane osobom interesującym się fotografią klasyczną, czyli analogową. Tym mianem określa się obrazy fotograficzne, na których są odwrócone wartości tonalne i barwy. Jedną z największych zalet przechowywania zdjęć w formie negatywów jest to, że są wyjątkowo trwałe. Można je wielokrotnie skanować, a nawet przechowywać przez kilka lat w oczekiwaniu na rozwój nowoczesnych technologii i możliwość uzyskania utrwalonych obrazów fotograficznych w znacznie lepszej rozdzielczości.

Doświadczeni fotografowie uważają, że fotografie wykonane na negatywach nie tylko są bardziej klimatyczne niż zdjęcia cyfrowe, ale w dodatku bardziej plastyczne. To oznacza, że można je poddawać różnym modyfikacjom, np. zmieniać kontrast czy barwy. Poza tym warto zdać sobie sprawę z tego, że negatywy znacznie lepiej sprawdzają się w odzwierciedlaniu szczegółów w jaśniejszych partiach utrwalonych na nich obrazów.

Jak działa skaner do negatywów?

Ponieważ na rynku jest wiele różnych skanerów do negatywów różniących się budową i wykorzystywanymi technologiami, trudno jest wyjaśnić, jak dokładnie działają. Większość takich sprzętów jest wyposażona w obiektyw o stałej ogniskowej. Można powiedzieć, że skonstruowany w ten sposób skaner robi zdjęcia poszczególnych klatek filmu fotograficznego umożliwiając uzyskanie wysokiej rozdzielczości. Potem można je poddawać obróbce cyfrowej, tak samo, jak zdjęcia zrobione przy pomocy tzw. lustrzanki.

 

Czy warto kupić skaner do negatywów?

Skaner do negatywów to bez wątpienia sprzęt godny uwagi. Według osób wciąż korzystających z analogowych aparatów cyfrowych jest on użyteczny i warto go mieć. Mimo że nie jest to zbyt tanie urządzenie, inwestycja w nie może okazać się słuszna, jeśli w domu mamy wiele negatywów. Zlecenie ich zeskanowania odpowiedniej firmie usługowej może okazać się równie dużym wydatkiem. Warto przy tym pamiętać, że nie w każdym mieście znajdziemy osobę zajmującą się skanowaniem negatywów. Wiąże się to z koniecznością ich przesłania do innej miejscowości w paczce, która może ulec uszkodzeniu w transporcie. Po zapoznaniu się z instrukcją obsługi sprzętu i nabraniu wprawy w skanowaniu możemy uzyskać wiele ciekawych efektów na fotografiach, które nierzadko okazują się znacznie lepsze niż w punkcie usługowym. Sam proces skanowania często okazuje się nietypową formą rozrywki i relaksu po ciężkim dniu, ponadto daje nam to możliwość odkrycia dodatkowych zalet fotografii analogowej.

 

Wady skanera do negatywów

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, za wadę skanera do negatywów można uznać jego wysoką cenę. Nie każdego z nas stać na taki wydatek i może się okazać, że zakup sprzętu jest nadwyrężeniem domowego budżetu. Mówi się też, że skanowanie negatywów zajmuje dużo czasu, zwłaszcza w przypadku posiadaczy bardzo dużych archiwów. Często jest tak, że przy kilkudziesięciu czy kilkuset fotografiach zapisanych na kliszy nadanie im cyfrowej postaci zajmuje nawet kilka miesięcy. To czasochłonne zajęcie, ale jednocześnie interesujące. Daje nam to możliwość odkrycia na nowo dawnych fotografii, a także zapoznanie się z tymi, o których istnieniu do tej pory nie wiedzieliśmy.

 

 

FAQ

 

P1: Co to jest skaner do negatywów?

Często zdarza się, że nasze fotografie lub dokumenty ulegają zniszczeniu. Problem narasta, kiedy dysponujemy za małą przestrzenią, a sterta papierów rośnie z dnia na dzień. W takim wypadku dobrym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w odpowiedni sprzęt. Skaner do negatywów umożliwia archiwizowanie zdjęć i wybranych plików. Sprawdzi się również w biurach oraz do domowego użytku. Obecnie skanery służą także do skanowania dokumentów, jednakże przede wszystkim urządzenie kojarzone jest z przenoszeniem analogowych materiałów na nośniki cyfrowe. Zeskanowanie dawnych zdjęć lub filmów zapisanych na kliszach zapewnia ich utrwalenie oraz poddanie pewnej obróbce, po czym użytkownik może je wywołać lub wydrukować. 

P2: Jak działa skaner do negatywów?

Jak wiadomo, każde urządzenie ma inną specyfikę działania. Zależy to przede wszystkim od zastosowanych technologii i funkcji. Nie inaczej jest w przypadku skanerów do negatywów. Ich działanie zależy od tego, na jaki model zdecyduje się użytkownik. Skanery przeznaczone do negatywów głównie działają na podstawie obiektywu o stałej ogniskowej. Element w znacznym stopniu przyczynia się do wykonywania zdjęć poszczególnych klatek kliszy,  wykorzystując do tego najwyższą wbudowaną rozdzielczość. Innym działaniem charakteryzują się skanery płaskie z przystawkami, które przeznaczono do slajdów i negatywów. Zadaniem użytkownika jest przede wszystkim dobór odpowiedniego urządzenia do materiałów, które będą wymagały przekształcenia z analogowego na cyfrowy.

 

P3: Jak zrobić skaner do negatywów?

Dla osób, które odnalazły w swoich albumach lub pudłach stare zdjęcia na kliszach, polecamy ich obejrzenie za pomocą odpowiedniego urządzenia. Rzadko zdarza się, aby większość z nas miała w domu skaner do negatywów. Okazuje się, iż nie musimy od razu wybierać się do najbliższego sklepu, aby dokonać zakupu. Bardzo dobrym rozwiązaniem do obejrzenia negatywów lub nawet ich obróbki może okazać się nasz smartfon z włączoną latarką. Na płaskiej powierzchni wystarczy rozłożyć kliszę, a następnie podświetlić ją telefonem. Niektóre urządzenia pozwalają na oglądanie kolorów w trybie pozytywowym. W tym celu należy przejść do  zakładki “ustawienia”, następnie wybrać “ogólne”, “dostępność” i włączyć “odwróć kolory”. Po czym trzeba ustawić odpowiedni kontrast i wykadrować zdjęcie.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ