Ranking 15 najlepszych skanerów w 2024

Ostatnio aktualizowane: 03.12.24

 

Skaner – Poradnik zakupowy, ranking i test

 

Na rynku jest wiele różnych skanerów, więc jak wybrać ten właściwy? W tym z pewnością pomoże Ci nasze zestawienie, w którym opisaliśmy najczęściej polecane urządzenia. Jak przekonują kupujący, na szybkie skanowanie dokumentów pozwala sprzęt Brother DS-820W. To model ręczny, który ma kompaktowe wymiary, dlatego można go przez cały czas nosić przy sobie. Jego obsługa nie jest trudna. Z pomocą urządzenia możemy tworzyć nie tylko monochromatyczne, ale również kolorowe skany, w rozdzielczości 600 x 600 dpi. Jeżeli potrzebujesz skanera płaskiego, polecamy Ci model AVISION FB5000. Daje on możliwość skanowania dokumentów nawet w formacie A3. Sprzęt ma funkcję automatycznego kadrowania i prostowania obrazu.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Model ma kompaktowe wymiary i jest lekki. Zasila go jonowo-litowy akumulator, po naładowaniu go możemy wykonać do 450 skanów. Za sprawą urządzenia możemy skanować dokumenty w dowolnym miejscu, także poza domem.

Wady

Choć sprzęt może nawiązywać bezprzewodowe połączenie z komputerem za pośrednictwem Wi-Fi, większość osób radzi, aby wykorzystywać w tym celu kabel USB. Bo prędkość przesyłania skanów przez Wi-Fi jest niezadowalająca.

Podsumowanie

Skaner nie jest trudny w obsłudze. Maksymalny obsługiwany format dokumentów to A4, a rozdzielczość skanów to 600 x 600 dpi. Urządzenie wyposażono w czytnik kart pamięci, dlatego gotowe skany możemy przenieść na zewnętrzny nośnik.

Drugi wybór

Zalety

Skaner daje możliwość skanowania dokumentów w większych formatach, do A3. Wyposażono go w kilka przydatnych funkcji, takich jak kadrowanie wielu obrazów, programowanie przycisków i automatyczne przycinanie obrazu. Model nie zajmuje dużo miejsca na biurku.

Wady

Obudowa urządzenia jest biała i część kupujących twierdzi, że tym samym jest bardzo podatna na zabrudzenia. Na skanerze dobrze widoczne są ślady palców, a także osiadający kurz.

Podsumowanie

Sprzęt pozwala na tworzenie kolorowych, a nie tylko monochromatycznych skanów. Maksymalna rozdzielczość skanowania to 600 x 600 dpi. Model jest kompatybilny z komputerami z systemem operacyjnym Windows XP, 2000, Vista i 7. Skaner wykorzystuje technologię CIS, źródłem światła jest dioda LED.

Rozważ też

Zalety

Urządzenie nie ogranicza wolnej przestrzeni na biurku. Z jego pomocą możemy skanować umowy, faktury, a nawet paszporty czy książki. Skaner wyposażono w automatyczny podajnik kartek, co usprawnia jego pracę. Model jest przystosowany do użytku w biurze i domu.

Wady

Skaner nie ma gniazda Ethernet (odpowiedni moduł należy dokupić osobno) i do łączności z innymi sprzętami trzeba wykorzystywać łączność Wi-Fi. Czasami dochodzi do zakłóceń sygnału i przerwania połączenia.

Podsumowanie

Model daje możliwość skanowania do 1500 stron dziennie, co oznacza, że jest przystosowany do intensywnej pracy. Rozdzielczość skanowania to 1200 x 1200 dpi, w efekcie czego skany dobrze odwzorowują detale. Prędkość skanowania to 25 stron na minutę.

 

 

15 najlepszych skanerów. Opinie w 2024 roku

 

Ranking skanerów, który dla Was przygotowaliśmy, pomoże wam wybrać odpowiedni model do domu i pracy. Poszczególne urządzenia bardzo szybko pracują i są wygodne w obsłudze.

 

Skaner ręczny

 

1. Skaner przenośny BROTHER DS820W

 

Model Brother DS-820W jest bardzo dobry zarówno do domu, jak i do pracy. Urządzenie jest przenośne, dlatego, jeśli na spotkania z klientami umawiasz się poza biurem, warto mieć możliwość wykonania skanu podpisanej umowy czy zdjęć. Sprzęt skanuje zarówno obraz kolorowy, jak i odcienie szarości, a maksymalny obsługiwany format to A4.

Opinie o skanerach producenta Brother są bardzo pozytywne. Użytkownicy doceniają modele firmy za wysoką jakość wykonania. Kupujący podkreślają, że sprzęt szybko przesyła dane, a zastosowano w nim interfejs Hi-Speed 2.0, za pomocą którego można przesłać dane z karty pamięci bez zakłóceń. Prędkość skanowania jest równa 7,5 stron na minutę. Urządzenie pracuje w technologii CIS, opartej na światłach LED. Ma ono akumulator litowo-jonowy, który po naładowaniu pozwala na wykonanie 450 skanów.

Skaner ręczny jest kompatybilny z urządzeniami z systemami Windows lub Mac. Jest on bardzo mały – jego wymiary to: 4,1 cm x 5,2 cm x 30,8 cm, a waga to jedynie 440 g, więc można go bez problemu zmieścić w nieco większej torebce. Rozdzielczość skanowania wynosi 600 x 600 dpi. W urządzeniu jest miejsce na kartę pamięci SD o pojemności 4 GB, na której zmieszczą się skanowane dokumenty. Model można podłączyć do sieci bezprzewodowej, jest on kompatybilny ze standardem 802.11b/g/n.

 

 

 

 

2. Skaner szczelinowy do dokumentów IRIS Express 4 45851

 

Skaner ręczny I.R.I.S IRIScan Express 4 jest odpowiedni do użytku profesjonalnego w biurach i firmach, ponieważ umożliwia szybkie zeskanowanie wybranych dokumentów. Urządzenie jest łatwe w obsłudze – wystarczy do wnętrza włożyć kartkę w formacie A4 lub mniejszym i włączyć je. Konfiguracja sprzętu i dostosowywanie go do swoich potrzeb nie jest trudne.

Ten dobry skaner waży 0,4 kg i ma wymiary: 29 cm x 3,4 cm x 5,1 cm. Jest on kompaktowy, dlatego można bez problemu nosić go przy sobie. Prędkość pracy sprzętu sięga 8 stron na minutę. Urządzenie umożliwia skanowanie w kolorze oraz monochromie. Maksymalna rozdzielczość pracy wynosi 1200 dpi x 1200 dpi. Do zestawu jest dołączony kabel USB oraz karta umożliwiająca wykonanie kalibracji. Urządzenie pozwala na połączenie kolejno skanowanych stron w jeden plik.

Wbudowany interfejs USB używa się do zasilania i można też podłączyć sprzęt do powerbanka i nim naładować akumulator. Model działa przy wykorzystaniu oprogramowania Iris OCR, które można łatwo zainstalować i obsłużyć, a także pozwala ono na skuteczne przekonwertowanie zdjęć z tekstem na edytowalny tekst. Urządzenie jest kompatybilne z systemem Mac i Windows. Użytkownicy są zadowoleni, że skaner bardzo szybko pracuje, dlatego można zaoszczędzić wiele czasu, przenosząc dużą ilość danych z arkuszy na komputer.

 

 

 

 

Skaner A3

 

3. Kolorowy skaner dokumentów FB5000 A3 Avision

 

AVISION FB5000 to skaner płaski, którego klapę się otwiera i wkłada do środka kartkę do zeskanowania. Taka konstrukcja jest dość szczelna i nie pozwala na dostęp światła do środka, dlatego skanowane dokumenty mają bardzo dobrą jakość. Model umożliwia skanowanie zarówno w kolorze, jak i monochromie. Kupujący doceniają sprzęt za łatwość obsługi oraz wybrania właściwych ustawień.

Urządzenie jest wyposażone w interfejs USB, którym podłącza się go np. do komputera. Ten skaner A3 obsługuje formaty kartek do 30 cm x 43,2 cm. Rozdzielczość optyczna to 600 x 600 dpi. Obsługa urządzenia jest bardzo prosta – wystarczy włożyć do środka kartkę i nacisnąć odpowiedni przycisk. Model tworzy pliki w formacie: GIF, PDF, TIFF, JPEG i BMP i sam poprawia skan – redukując przebarwienia i plamki.

Sprzęt skanuje przy użyciu technologii Contact Image Sensor (CIS) opierającej się na światłach LED. Urządzenie waży 7 kg, a jego wymiary to: 58,5 cm x 48,5 cm x 9,6 cm. Skaner został tak opracowany, aby zużywał niewiele energii. Jest on kompatybilny w działaniu z nowszymi systemami Windows. Urządzenie automatycznie przycina obrazy, kadrując interesujący nas obszar i pozbywając się niepotrzebnego tła. Test skanerów potwierdza wysoką jakość komponentów użytych do produkcji.

 

 

 

 

Skaner Wifi

 

4. Skaner Epson WorkForce DS-1660W

 

Sprzęt Epson WorkForce DS-1660W może być używany w domach, a także biurach. Skaner umożliwia wykonywanie skanów dokumentów, a także grubszych materiałów, takich jak paszporty czy książki. Urządzenie działa dwustronnie, więc kartek nie trzeba obracać. Po skończeniu przysyła ono skany do wybranego miejsca docelowego. Wymiary produktu są równe 45,1 cm‎ x 31,5 cm x 12 cm i waży on 3,9 kg.

Skaner Wi-Fi można łączyć bezprzewodowo z komputerem lub urządzeniem mobilnym i bezpośrednio z niego skanować. Urządzenie można łatwo ustawić i sterować z pomocą aplikacji mobilnej. Istnieje możliwość dopasowania ustawień skanu tak, aby był jak najbardziej zbliżony do rzeczywistości. Jednocześnie sprzęt automatycznie dostosowuje jakość, ponieważ pozbywa się niepotrzebnego tła, przycina marginesy dokumentów i koryguje przekosy. Skaner automatycznie wzmacnia lub usuwa kolory. Ma wbudowany port USB, przez który kablem łączy się go do sprzętów takich jak np. komputer.

Urządzenie jest bardzo małe, dlatego można je łatwo ustawić w wybranym miejscu. Sprzęt szybko pracuje, ponieważ w ciągu minuty można wykonać ok. 25 skanów. Jest on wyposażony w automatyczny podajnik (50 sztuk). Rozdzielczość skanowania wynosi 1200 x 1200 dpi. Skaner obsługuje format kartek A4 lub mniejszych. Użytkownicy są zadowoleni z łatwości obsługi i szybkości pracy urządzenia.

 

 

 

 

Skaner dokumentów

 

5. Skaner Canon CanoScan Lide 220 Flatbed

 

Urządzenie Canon CanoScan LIDE220 jest odpowiednie do używania w domach, a także w firmach. Ten skaner dokumentów może być używany także do skanowania małych formatów, np. listów czy wizytówek. Model jest płaski, więc można wkładać do środka luźne kartki oraz książki. Użytkownicy są zadowoleni, że akcesorium działa bardzo szybko i nie hałasuje podczas pracy.

W sprzęcie zastosowano technologię CIS, a źródłem jego światła jest światło RGB LED. Moc urządzenia wynosi 2,5 W. Skaner współpracuje z systemami operacyjnymi Windows i Mac. Ma on wejście USB do podłączania do zasilania, a także funkcję prostowania, jeżeli kartkę zeskanuje się przekrzywioną. System czyszczenia umożliwia pozbycie się przebarwień i cieni powstałych na skanie. 

Wymiary skanera są równe: szerokość – 25 cm, długość – 36,5 cm, wysokość – 3,9 cm i waży 1,6 kg. Model zajmuje niewiele miejsca, dlatego można go zmieścić w każdym biurze. Urządzenie ma łatwe w obsłudze oprogramowanie Scan Utility, Quick Menu oraz My Image Garden. Sprzęt  obsługuje format A4 i mniejszy. Rozdzielczość skanowania wynosi 4800 х 4800 dpi. Skaner umożliwia uzyskanie bardzo intensywnych kolorów, a także skanu monochromatycznego.

 

 

 

 

Skaner przenośny

 

6. Skaner Epson DS-30 WorkForce A4

 

Skaner przenośny Epson WorkForce DS-30 zajmuje niewiele miejsca, dlatego można go trzymać w torbie lub plecaku. Urządzenie jest odpowiednie dla osób, które spotykają się z klientami w celu omówienia umowy czy podczas konferencji. Z jego pomocą możesz zeskanować wizytówkę lub list. Model jest lekki, waży 335 g, a jego wymiary są równe: wysokość – 36,5 cm, szerokość – 27,5 cm i głębokość – 5,01 cm.

Jest to skaner ręczny, więc każdą kartkę należy samodzielnie wkładać do środka. Rozdzielczość optyczna jest równa 600 x 600 dpi, a maksymalny format skanowania to A4, czyli 21 cm x 29,7 cm. Głębia koloru możliwa do uzyskania to 48 bitów, a głębia szarości to 24 bity. Prędkość skanowania w kolorze oraz w czerni wynosi 12 kartek na minutę. Użytkownicy twierdzą, że model jest szybki i wygodny w obsłudze.

Technologia sensora skanowania to CIS, czyli w sprzęcie znajdują się światła LED. Urządzenie konwertuje skanowane pliki do JPEG, PDF lub TIFF. Model umożliwia skanowanie bezpośrednio do e-maila lub do chmury, a także zapisywanie plików na laptopie. Podłącza się go do zasilania poprzez złącze USB.

 

 

 

 

Skaner Epson

 

7. Epson skaner Perfection V550 Photo

 

Zapoznaj się z opisem Epson Perfection V550, ponieważ jest to wytrzymały skaner płaski, którego główną klapę się otwiera i wkłada do środka materiały. Model jest odpowiedni do skanowania dokumentów, książek, a najlepiej odwzorowuje zdjęcia. Urządzenie może być używane do starych fotografii, aby móc przechowywać ich kopię na komputerze, a także podzielić się z rodziną i przyjaciółmi. Obrazy są świetnej jakości, ponieważ zastosowano oprogramowanie Epson Easy Photo Fix przeznaczone do zdjęć, które można poprawiać i edytować.

Ten skaner Epson umożliwia skanowanie wielu różnych formatów, a największym możliwym jest A4 tj. 21 cm x 29,7 cm. Powstałe materiały są wysokiej jakości, ponieważ rozdzielczość urządzenia to 6400 x 9600 dpi. Sprzęt wystarczy włączyć i od razu jest on gotowy do użytku. Zastosowana technologia Digital ICE służy do naprawiania klisz – poprawia wyblakłe kolory i retuszuje brakujące miejsca.

Istnieje możliwość bezpośredniego skanowania materiałów do chmury lub do e-maila . Skaner zużywa niewielką ilość prądu. Prędkość kolorowego skanowania jest równa 12 stron na minutę, a w monochromie 15 stron na minutę. Powstały format plików skanowanych zdjęć to: JPEG, PDF, TIFF lub BMP. Wymiary urządzenia są równe: wysokość – 11,8 cm, szerokość – 28 cm i głębokość – 48,5 cm. Kupujący są zadowoleni z otrzymywanej głębi skanowanych kolorów.

 

 

 

 

Skaner HP

 

8. HP Skaner Scanjet Pro 2500F1 L2747A 

 

Polecamy skaner płaski HP ScanJet Pro 2500 do domu oraz do firmy, ponieważ jego płynne działanie umożliwia wykonanie profesjonalnych skanów dokumentów. Model przydaje się do użytku na co dzień, aby wizytówki, listy, notatki czy obrazy można było szybko wgrać na komputer. Moc urządzenia jest równa 5 W. Istnieje możliwość skanowania w kolorze oraz w monochromie. Użytkownicy twierdzą, że obsługa sprzętu jest bardzo prosta, ponieważ skanuje ono po naciśnięciu jednego przycisku. Do wyboru jest kilka profilów skanowania, umożliwiających dopasowanie pracy modelu do swoich potrzeb.

Ten skaner HP ma funkcję skanowania dwustronnego, co umożliwia dużą oszczędność czasu, bo prędkość pracy może osiągnąć nawet 40 stron na minutę. Zainstalowana pamięć ma pojemność równą 65 MB. Urządzenie jest wyposażone w złącze USB. Do zestawu dołączono oprogramowanie, które można łatwo i szybko zainstalować na komputerze. Technologia Instant-On umożliwia szybkie działanie, bez konieczności czekania na rozgrzanie.

Rozdzielczość skanera to 1200 x 1200 dpi, a format papieru, który można maksymalnie skanować to A4, czyli wymiary: 30,99 cm x 21,6 cm. Podajnik ma pojemność 50 arkuszy. Wymiary modelu są równe: wysokość – 12,2 cm, szerokość – 45,1 cm i głębokość – 35,1 cm, a jego waga to 4,3 kg, więc nie zajmuje wiele miejsca. Istnieje możliwość skanowania plików bezpośrednio do chmury.

 

 

 

 

Skaner Motorola

 

9. Skaner Motorola CS3000-SR10007WW 

 

Możliwe, że zainteresuje Cię Motorola CS3000-SR10007WW, która jest przeznaczona do skanowania kodów paskowych. Model do skanowania wykorzystuje laser. Urządzenie jest odpowiednie w użytku w sklepach czy hurtowniach – w miejscach, gdzie standardowy skaner jest zbyt duży i kosztowny. Jego wymiary wynoszą: szerokość – 5 cm, głębokość – 8,7 cm i wysokość – 2,2 cm i waży ono 70 g, więc jest bardzo lekkie. Obudowa jest wykonana z tworzywa sztucznego, które wykazuje dużą odporność na uszkodzenia. Zeskanowane dane są zapisywane do plików standardu ASCII, które można później użyć podczas wypełniania formularzy czy faktur.

Skaner Motorola jest niewielki, dlatego jest poręczny i można go nosić przy sobie. Materiałowy uchwyt pozwala na założenie sprzętu na rękę lub na smycz, bez obawy, że spadnie i się zniszczy. W urządzeniu znajduje się zegar czasu rzeczywistego oraz pamięć flash o pojemności 512 MB. Istnieje możliwość wysyłania danych ze skanera na aplikację w czasie rzeczywistym (z pomocą  Bluetooth).

Na obudowie znajduje się wejście USB 2.0. Do zestawu dołączono kabel USB, który można używać do ładowania. W urządzeniu znajduje się bateria litowo-jonowa. Użytkownicy cenią ten model za łatwość obsługi. Sprzęt jest wyposażony w dekoder TTL i jest zgodny z wieloma normami (np. N55022, EN55024, ICES-003 Class B).

 

 

 

 

Skaner Canon

 

10. Canon skaner CanoScan LiDE 400

 

W wielu firmach przyda się model Canon Lide 400, który umożliwia szybkie skanowanie wielu dokumentów i zdjęć. Skaner Canon umożliwia zgranie obrazu grubszych książek, mimo, że jest on płaski, bo jego klapa ma podwójne zawiasy. Urządzenie pracuje w technologii CIS, dobrze odwzorowując obraz z kartki. Obsługiwanym formatem arkuszy jest A4. Rozdzielczość optyczna modelu to 4800 × 4800 dpi, więc skany bardzo dobrze wyglądają.

Skaner można ustawiać zarówno w pionie, jak i w poziomie, co daje dużą oszczędność miejsca na biurku. Prędkość pracy jest równa 1 strona monochromatyczna w 4 sekundy i 1 strona kolorowa w 8 sekund. Kupujący są zadowoleni z urządzenia, jak podkreślają, jest poręczne i ciche.

Sprzęt umożliwia skanowanie na kolorowo lub czarno biało. W modelu znajduje się port USB przeznaczony do podłączenia zasilania. Urządzenie jest łatwe w obsłudze, umożliwiają to przyciski funkcyjne, takie jak pdf, copy, send i autoscan. Skanowany obraz można od razu zapisać w formacie pdf. W zestawie znajduje się oprogramowanie Scan Gear oraz Scan Utility. Pomocne okazuje się też oprogramowanie OCR, rozpoznające znaki na obrazie i przerabiające je na tekst. Wymiary skanera są równe: szerokość – 25 cm, głębokość – 36,5 cm i wysokość – 3,9 cm i waży 1,7 kg. 

 

 

 

 

Skaner komputerowy

 

11. Skaner Plustek OpticSlim 2610

 

Szukasz skanera, który jest poręczny i można go nosić w torbie razem z laptopem? Plustek OpticSlim 2610 jest niewielki, ponieważ mierzy tylko 37,8 cm x 25,7 cm x 3,3 cm i waży jedynie 1,4 kg. Ten płaski sprzęt ma bardzo cienką obudowę i otwieraną klapkę, dlatego można do środka włożyć nie tylko arkusze papieru, lecz również książki.

Ten skaner komputerowy działa w oparciu o technologię CIS. Urządzenie umożliwia skanowanie do plików pdf, które można przeszukiwać, dzięki oprogramowaniu OCR, przerabiającym obraz na tekst. Jednocześnie obrazy i rozłożenie stron jest zachowane zgodnie z oryginałem. Model jest kompatybilny z systemem Windows, a w Internecie można znaleźć sterowniki do systemu iOS. Kupujący są zadowoleni, że sprzęt jest funkcjonalny i wygodnie się go używa.

Łatwą obsługę zapewniają przyciski szybkiego dostępu takie jak copy, OCR, E-mail, PDF oraz Custom. Ten dobry i tani skaner jest przystosowany do pracy z formatem arkusza A4. Urządzenie skanuje w odcieniach szarości z prędkością 1 strona w 12 sekund. Rozdzielczość optyczna pracy wynosi 1200 x 1200 dpi. Model ma port USB, z pomocą którego łączy się go z komputerem, co zapewnia zasilanie.

 

 

 

 

12. Canon Lide 120

 

Model numer jeden to Canon Lide 120. Współpracuje z systemami Windows od numeru 7 w górę, obsługuje także Windows Vista oraz Windows XP, a także Mac OS X 10.6.8 lub nowszy. Jest to skaner płaski o rozdzielczości optycznej 4800 x 2400 dpi. Komunikacja z komputerem odbywa się za pomocą USB. Kabel USB jest dołączony do zestawu.

Wymiary tego urządzenia wynoszą: szerokość 250 mm, głębokość 370 mm, wysokość 40 mm, a waga to 1,6 kg. Prędkości skanowania w kolorze wynosi 3,7 stron na minutę, i uzyskuje się 48-bitową głębię koloru. Natomiast skanowanie w czerni, strony A4 w 300 dpi urządzenie zeskanuje w 16 sekund.  

Model ten obsługuje formaty od B6 do A4, a format skanowanego dokumentu można zapisać w PDF lub JPEG. Z dodatkowych opcji mamy tu możliwość skanowania bezpośrednio do wiadomości e-mail, lub bezpośrednio do chmury.

Wraz ze skanerem użytkownik otrzymuje oprogramowanie: Quick Menu, My Image Garden i Scan Utility. A według klientów skaner doskonale daje sobie radę ze zdjęciami, jak i dokumentami, ponadto jego obsługa jest intuicyjna, a samo urządzenie jest lekkie i o małych rozmiarach.

Canon Lide 120 to bardzo dobry skaner do dokumentów do 250 zł. Produkt waży 1,6 kg. Jego dokładne wymiary to: wysokość – 4 cm, szerokość – 37 cm i głębokość – 26 cm.

 

 

 

 

13. Epson Perfection V370

 

Model numer 2, Epson Perfection V370, to model o rozdzielczości 4800 x 9600 dpi. Skaner jest przystosowany do skanowania materiałów transparentnych, więc pozwala na obróbkę klisz, negatywów czy slajdów. Technologia ReadyScan pozwala na bardzo szybkie uruchomienie skanera zaraz po jego włączeniu, praktycznie bez nagrzewania się urządzenia.

Ruchome zawiasy pokrywy sprzętu, pozwalają na skanowanie materiałów nawet z grubych książek. Nawet, jeśli fragment skanowanej książki nie przylega ściśle do tafli skanera, także zostanie sfotografowany z odpowiednią ostrością i dokładnością. Dzieje się tak dlatego, że pole widzenia matrycy CCD jest większe niż standardowo używane czujniki CIS w innych skanerach.

Obsługa urządzenia nie jest skomplikowana. Na przykład poprzez naciśnięcie jednego przycisku skanujemy dokumenty prosto do wiadomość e-mail. Model zawiera też funkcję edytowania zeskanowanych zdjęć i ich obróbkę za pomocą dołączonego programu Epson Easy Photo Fix. Funkcja Character Recognition pozwala natomiast na edytowanie, kopiowanie i wklejanie skanowanych tekstów.

A gdy użytkownik użyje funkcji Epson Document Capture to, w efekcie skanowania, dokumenty zostaną zapisane w chmurze. Opinie o skanerach dokumentów Epson Perfection V370 przekazują, że jest to skaner dobrej jakości. Mówią także, że posiada duże możliwości konfiguracji, a dla początkujących użytkowników praca z ustawieniami automatycznymi jest wygodna i niekłopotliwa.

Epson Perfection V370 to skaner do dokumentów i fotografii. Wymiary produktu to 28 cm x 43 cm x 6,7 cm. Waga urządzenia wynosi 2,8 kg. Sprzęt wyposażony jest w złącze USB.

 

 

 

 

14. Mediatech MT4090

 

Kolejny produkt, nieco odmienny od opisywanych poprzedników, to Mediatech MT4090. Jest to skaner mobilny, liniowy o wadze zaledwie 156 gram. Wymiary tego modelu to 255 mm x 30 mm x 30 mm. Zasilany jest on dwoma bateriami typu AA. Skaner jest odpowiedni dla systemów operacyjnych Windows XP, Vista, Windows 7 i nowsze. Komunikacja z komputerem odbywa się przez złącze USB.

Skaner również obsługuje karty pamięci micro SD do 32 GB. Maksymalna szerokość skanowania tego modelu to 216 mm. Przy rozdzielczości 300 dpi urządzenie skanuje jedną kartkę A4 w zaledwie 2 sekundy. Maksymalna rozdzielczość w tym modelu wynosi 600 dpi, a zeskanowane dokumenty są zapisywane w formacje JPG lub PDF. P

rzy czym skaner ma możliwość skanowania kolorowego lub monochromatycznego. Dołączone oprogramowanie OCR umożliwia zamianę zeskanowanych dokumentów na dokumenty Word lub Excel. Można również skanować bezpośrednio do wiadomości e-mail. Równomierne prowadzenie skanera po dokumencie umożliwiają cztery rolki prowadzące.

Wraz z urządzeniem jest w zestawie pokrowiec ochronny na nie. Dla użytkowników ważne są małe rozmiary urządzenia, jego mobilność i duża szybkość skanowania. Atrakcyjne dla nich jest również to, że zeskanowany materiał można podejrzeć nawet na telefonie ze slotem micro SD. Jednym słowem jest to dobry i tani skaner dokumentów.

Mediatech MT4090 to mobilny skaner dokumentów. Wymiary urządzenia są następujące 25,5 cm x 3 cm x 3 cm. Waga sprzętu to 156 g. Produkt objęty jest 24-miesięczną gwarancją.

 

 

 

 

15. Fujitsu Scansnap IX500

 

Ranking skanerów dokumentów kończymy modelem, który można określić, jako prawdziwy mercedes wśród skanerów. Model Fujitsu Scansnap IX500, to w pełni zautomatyzowane urządzenie. Za pomocą jednego przycisku, w trybie automatycznym, sprzęt samodzielnie dobiera parametry skanowania. Rozdzielczość tego urządzenia to 600 dpi i uzyskujemy z niego zarówno kopie monochromatyczne jak i w kolorze.

W modelu tym można skanować dokumenty za pomocą WiFi bezpośrednio do urządzeń iOS jak iPhone, czy iPad, albo do urządzeń z systemem Android. Skaner ten obsługuje formaty od A8 do A3. Szybkość skanowania to 25 kartek na minutę przy skanowaniu monochromatycznym o rozdzielczości 600 dpi, lub w kolorze o rozdzielczości 300 dpi.

To urządzenie ma możliwość skanowania dwustronnego, a papier jest podawany z podajnika mieszczącego 50 arkuszy.  Wymiary zewnętrze skanera wynoszą: szerokość 292 mm, głębokość 159 mm oraz 168 mm, a waga to 3 kg. Wraz z urządzeniem użytkownik otrzymuje oprogramowanie do niego: Adobe Acrobat X Standard i ScanSnap Manager 6.0. Oprogramowanie pozwala na dowolne zarządzanie dokumentami.

Na przykład Quick Menu – pozwala użytkownikowi podczas skanowania wysłać dokument do wiadomości email, drukarki, lub do określonego folderu. Możemy też wybrać, w jakim pliku ma być zapisany: Word, Excel, PDF czy PowerPoint. Klienci, którzy obsługują ten skaner opisują go, jako bardzo łatwy i intuicyjny w obsłudze. Zachwyca, na przykład, dwustronne kolorowe, skanowanie wykonane w czasie 2 sekund.

Fujitsu Scansnap IX500 to skaner z prędkością skanowania do 25 stron w ciągu minuty. Urządzenie waży ok. 3 kg. Wymiary modelu to ok. 30 cm x 16 cm x 17 cm.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki skaner kupić?

 

Skaner jest wykorzystywany głównie w biurze, ale w domu także może się przydać. W zależności od funkcji i budowy urządzenia możemy swobodnie skanować ważne dokumenty, notatki, książki, a nawet negatywy fotografii. Z pomocą umieszczonych poniżej wskazówek bez wątpienia szybko znajdziesz skaner, który spełni Twoje oczekiwania. Zachęcamy do lektury.

 

 

Technologia optyczna

Najważniejszą częścią budowy każdego skanera jest układ optyczny. To on pozwala na zmianę formy dokumentów czy zdjęć z analogowej na cyfrową. Są dwie, najpopularniejsze wykorzystywane w tym celu technologie – CCD oraz CIS. Która z nich jest lepsza? Obie mają kilka istotnych zalet, jak również wad.

Sprzęty wykorzystujące technologię CCD są wyposażone w lampę fluorescencyjną z zimną katodą, a światłoczułym elementem jest matryca CCD (mają ją także kamery cyfrowe). Uzupełnieniem układu są soczewki i lustra. Jak działa skaner CCD? Światło generowane przez lampę najpierw odbija się od skanowanego dokumentu, a potem jest kierowane do soczewki, w czym pomagają lustra. Następnie odbicie trafia do matrycy, która przetwarza obraz do cyfrowej formy. Urządzenia CCD dają możliwość szybkiego skanowania grubych albumów, gdyż obiekt nie musi idealnie przylegać do szklanej tafli. To dobry sprzęt do archiwizowania dokumentów w mniejszych formatach, do A4. Jego wadą jest to, że po włączeniu trzeba chwilę odczekać, aż lampa się nagrzeje. Poza tym skanery CCD mają stosunkowo duże wymiary.

Urządzenia CIS nie mają lampy, bo źródłem światła są diody LED w trzech podstawowych kolorach, czyli żółtym, czerwonym i zielonym. Odbijany obraz jest wychwytywany bezpośrednio przez czujnik CIS, dlatego skaner nie ma układu luster i soczewek. Aby móc zeskanować dokument, musi on ściśle przylegać do szklanej tafli. Warto pamiętać, że diody LED, mimo że są trwałe i energooszczędne, nie zapewniają tak dobrego odwzorowania kolorów i kontrastu, jak lampa fluorescencyjna. Sprzęty z technologią CIS mają mniejsze wymiary, są gotowe do pracy od razu po włączeniu oraz bardziej odporne na wstrząsy.

 

Jaki jest najlepszy skaner?

To, jaki skaner jest najlepszy, w dużej mierze zależy od tego, w jakim celu zamierzamy go używać. Największą popularnością cieszą się urządzenia płaskie, określane też mianem stołowych. Żeby zeskanować dokument, musimy podnieść pokrywę, ułożyć arkusz na szklanej tafli i opuścić pokrywę. W czasie skanowania kartka jest unieruchomiona. Modele płaskie nadają się do użytku w domu. Mogą one wykorzystywać technologię CCD lub CIS, to zależy od producenta.

Bardziej profesjonalne są skanery szczelinowe, inaczej rolkowe, które swoim wyglądem przypominają drukarki. One także mogą mieć układ CCD lub CIS. Większość sprzętów należących do tej grupy znajduje zastosowanie w biurach, gdyż mogą skanować do kilkunastu kartek w formacie A4 na minutę. W porównaniu do modeli płaskich mają one mniejszą rozdzielczość. Jednak wśród skanerów szczelinowych możemy znaleźć urządzenia mobilne, a nie tylko stacjonarne.

Jeżeli zależy nam na tym, aby sprzęt był niewielki i łatwy w przenoszeniu, powinniśmy zwrócić uwagę na modele ręczne. Są one zasilane bateriami i wykorzystują technologię CIS. Skanowanie dokumentów nie jest trudne, gdyż wystarczy przyłożyć urządzenie do kartki i powoli je przesuwać. Obraz może być zapisany na karcie pamięci lub twardym dysku laptopa. Skaner ręczny może przydać się m.in. osobom wyjeżdżającym często w podróże służbowe.

Fotografom polecamy urządzenia do negatywów, które służą do skanowania filmów 35 mm. Zazwyczaj takie sprzęty nie wymagają podłączenia do komputera, co oznacza, że pracują samodzielnie. Profesjonalne modele gwarantują bardzo wysoką rozdzielczość, nawet do 7200 x 7200 dpi.

 

 

Format dokumentów

Żeby znaleźć najlepszy skaner i uniknąć rozczarowania, trzeba sprawdzić maksymalny format dokumentów. Zwykle jest to A4, co w zupełności wystarcza w przypadku sprzętów używanych w domach. W biurze bardziej użyteczny jest sprzęt dający możliwość skanowania nieco większych arkuszy, w formacie A3.

 

Rozdzielczość

Podawana w dpi rozdzielczość ma wpływ na jakość zeskanowanych dokumentów. Im jest ona wyższa, tym lepsze będzie odwzorowanie detali. Czasami wystarcza 600 x 600 dpi, ale dotyczy to głównie umów, faktur czy innych dokumentów tekstowych. Wyższa rozdzielczość, minimum 1200 x 1200 dpi, pozwala na odpowiednie zeskanowanie kolorowych fotografii, plakatów i grafik.

 

Prędkość skanowania

Jeżeli często zdarza nam się skanować obszerne dokumenty, prędkość pracy ma bardzo duże znaczenie przy podejmowaniu decyzji, jaki skaner wybrać. Niekiedy producenci podają jedynie prędkość skanu poglądowego, która mieści się w zakresie od 10 do 20 sekund. Jednak uwzględnione powinno być także to, ile czasu trzeba na przesłanie zeskanowanego obrazu do komputera i zapisanie go na dysku.

 

Waga i wymiary

Waga urządzenia nie jest zbyt istotna, jeśli jest używane tylko w jednym miejscu. To ważna kwestia głównie w przypadku modeli przenośnych, które powinny być jak najlżejsze. Standardowo skanery ważą od 0,5 kg do 5 kg. Pod względem wymiarów najmniejsze są sprzęty ręczne, które mieszczą się w dłoni. Inne rodzaje urządzeń są większe. Starajmy się znaleźć skaner, który nie zajmuje za dużo miejsca na biurku, aby używanie go było w pełni komfortowe.

 

Złącza

Warto przyjrzeć się złączom, jakie ma sprzęt. Na tej podstawie zdecydujemy, czy w razie potrzeby będzie go można podłączyć do komputera lub innego urządzenia. Standardem jest port USB i czytnik kart pamięci. Modele przystosowane do użytku w biurach mają też gniazdo Ethernet umożliwiające przewodowe połączenie z Internetem. Nie jest ono niezbędne, jeśli znajdziemy sprzęt z modułem Wi-Fi.

 

 

Dodatkowe funkcje

Skanery mogą być wyposażone w dodatkowe funkcje, takie jak podajnik dokumentów. Będzie on dużym ułatwieniem, gdy zechcemy zeskanować sporo dokumentów. Taką opcję mają głównie urządzenia szczelinowe. Z kolei modele do skanowania negatywów są wyposażone w wyświetlacz LCD, który pozwala na podgląd skanów, bez potrzeby włączania komputera. Coraz częściej skanery mają dodatkowo kilka klawiszy funkcyjnych, każdy z nich jest przypisany do innej funkcji. To ułatwia obsługę skanera i sprawia, że nie trzeba wielokrotnie zaglądać do instrukcji.

 

Skanery w dobrych cenach

Zwykły skaner do domu kosztuje nie więcej niż 500 zł. Profesjonalne urządzenia są znacznie droższe, trzeba za nie zapłacić ponad 1000 zł. To, na który model się zdecydujemy, zależy od określonego wcześniej budżetu. Jeżeli możemy sobie na to pozwolić, zainwestujmy w nieco droższy skaner z innowacyjnymi technologiami i wyższą rozdzielczością.

 

 

FAQ

 

P1: Jak działa skaner?

Możemy wyróżnić kilka rodzajów skanerów, ale każdy z nich działa w podobny sposób. Ich praca oparta jest na odbijaniu światła od dokumentu (ewentualnie zdjęcia czy innego obiektu). Dociera ono do elementów optycznych głowicy urządzenia i następnie jest analizowane przez procesor. Ten tworzy obraz w wersji elektronicznej, którą możemy np. zapisać na dysku twardym komputera. Skaner jest zbudowany z kilku podstawowych elementów m.in. źródła białego światła, luster, soczewek skupiających światło, przechwytujących je przetworników i konwertera. Rozdzielczość skanowania uzależniona jest od liczby światłoczułych elementów. Im więcej ich jest, tym bardziej szczegółowy skan uzyskujemy.

 

 

P2: Jak uruchomić skaner w drukarce HP?

Szczegółowy sposób skanowania dokumentów przy użyciu drukarki HP znajdziemy w dołączonej do zestawu instrukcji. Jeżeli chcemy zeskanować dokument do komputera, musimy się najpierw upewnić, że zainstalowaliśmy odpowiednie oprogramowanie. Jeżeli tak, możemy już ułożyć dokument na szybie skanera, zbliżając go do prawego przedniego rogu (drukiem do dołu). Następnie należy włączyć oprogramowanie i wybrać opcję “Skanuj dokument lub zdjęcie”, a potem określić typ skanowania oraz kliknąć przycisk “Skanuj”. Na tym etapie wybieramy, w jakim formacie chcemy zapisać skan. Możemy też zeskanować dokument np. bezpośrednio do wiadomości e-mail, odpowiednią opcję znajdziemy w aplikacji.

 

P3: Jak zainstalować skaner?

Aby używanie skanera było możliwe, musimy zainstalować na komputerze specjalny program. Najczęściej jest on dołączony do zestawu razem z urządzeniem, na wybranym nośniku (przykładowo płycie CD). Zainstalowanie oprogramowania nie jest zbyt trudne, dlatego każdy z nas sobie z tym poradzi. Po podłączeniu skanera do komputera, najczęściej robi się to przy użyciu kabla USB, możemy rozpocząć instalację. Na ekranie będą pokazywać się kolejne okna instalatora, cały proces trwa od kilku do kilkunastu minut. Są też sprzęty, które nawiązują połączenie bezprzewodowe, za pośrednictwem Wi-Fi lub Bluetooth. Wówczas należy je sparować, a następnie przeprowadzić proces instalacji. Pamiętajmy, że zainstalowanie oprogramowania to zwykle niezbędny krok, bez którego skaner nie będzie działać prawidłowo.

 

P4: Jak podłączyć skaner do komputera?

Najprostszym sposobem na podłączenie skanera do komputera jest użycie kabla USB. Wystarczy umieścić jego końce w poszczególnych złączach, aby urządzenia nawiązały połączenie. Zaleca się stosowanie w tym celu tylko oryginalnego przewodu dołączonego do zestawu. Jeśli użyjemy innego, może pojawić się problem z nierozpoznaniem skanera przez komputer. Jeżeli chcemy mieć możliwość przesyłania zeskanowanych dokumentów do kilku różnych urządzeń, powinniśmy połączyć go z wybraną siecią internetową. Nie będzie to problemem, jeśli sprzęt został wyposażony w moduł Wi-Fi. Jeżeli go nie ma, konieczne jest podłączenie go do routera za pośrednictwem przewodu. Potem wystarczy skonfigurować ustawienia skanera, aby był widoczny i tym samym dostępny dla wszystkich komputerów podłączonych do wskazanej sieci.

 

 

P5: Co robi skaner?

Skaner to przydatne urządzenie, które pozwala na zapisanie dokumentów w wersji cyfrowej, a więc np. w plikach PDF. To znacząco ułatwia archiwizację ważnych umów, faktur itp., umożliwia też ich szybkie wysyłanie poprzez wiadomość e-mail czy faks. Są specjalne skanery pozwalające na skanowanie negatywów filmów. Przydają się one fotografom, którzy chcą uniknąć utraty ważnych zdjęć. Tradycyjne skanery umożliwiają przechowywanie w wersji cyfrowej nie tylko dokumentów, ale też książek czy notatek. Tego typu urządzenia można wykorzystywać na wiele różnych sposobów. Przydają się one w biurach, ale i w domach. Z pomocą skanera możemy skanować dokumenty monochromatyczne oraz kolorowe.

 

 

Co to jest skaner?

 

Skaner jest uznawany za przydatne urządzenie, które powinno się znaleźć w biurze, a także w domu. Wiele osób korzystających na co dzień z takich sprzętów nie do końca wie, jak dokument w wersji papierowej trafia na twardy dysk komputera w wersji cyfrowej. Wyjaśnienie znajdziesz poniżej.

 

 

Czym jest skaner?

Skaner to sprzęt dający możliwość przekształcenia analogowego obiektu w obraz cyfrowy. Może to być dokument tekstowy, taki jak umowa, faktura, notatki, a nawet zdjęcia, grafiki, ulotki itp. Urządzenie to jest użyteczne, ponieważ skany można przechowywać na dysku twardym komputera czy zewnętrznych nośnikach, a także przesyłać faksem, w wiadomościach e-mail lub edytować w odpowiednich programach.

 

Zasada działania skanera

Jest kilka rodzajów skanerów, m.in. szczelinowe, płaskie, do negatywów oraz ręczne. Choć wyglądają one nieco inaczej, zbudowane są w podobny sposób. Co za tym idzie, również różnice w zasadzie działania tych urządzeń nie są znaczące. Podczas skanowania sprzęt generuje białe światło, które odbija się od obiektu, a następnie przechodzi przez układ optyczny (razem z odwzorowaniem kolorystyki). Przesyłany przez niego sygnał trafia do konwertera, który zmienia go w obraz cyfrowy.

 

Czy warto mieć skaner?

W poprzednich częściach artykułu znalazły się podpowiedzi, jaki skaner jest polecany do domu i biura, zależnie od tego, w jakim celu ma być wykorzystywany. Czy rzeczywiście każdemu z nas przyda się takie urządzenie? W firmie skaner jest niemalże niezbędny, ponieważ daje możliwość szybkiego zarchiwizowania ważnych dokumentów i bezpiecznego przechowywania ich w cyfrowej formie. Nawet jeśli oryginał zostanie przypadkowo zniszczony, możemy skorzystać ze skanów, co jest bardzo wygodne. W domu także skaner okazuje się przydatny, bo pozwala zapobiec utracie istotnych umów czy rachunków. Warto podkreślić, że wyszukiwanie konkretnych dokumentów jest znacznie łatwiejsze i mniej czasochłonne, gdy do dyspozycji mamy elektroniczną bazę.

Przeglądanie segregatorów i teczek wypełnionych kartkami jest bardziej kłopotliwe i wymaga dużo cierpliwości. Jak już zostało wspomniane, skaner daje możliwość stworzenia cyfrowych wersji nie tylko papierowych dokumentów, ale i fotografii, grafik, różnych projektów czy map. Co ciekawe, zeskanowane obrazy możemy potem edytować w programie graficznym, aby np. usunąć efekt czerwonych oczu i poprawić kolorystykę. Z pomocą skanera możemy zarchiwizować w cyfrowej wersji stare, rodzinne zdjęcia, a potem przyozdobić nimi kubek czy koszulkę.

 

 

O czym trzeba pamiętać, używając skanera?

Jeśli chcemy, żeby skaner działał niezawodnie przez długi czas i zapewniał dobrej jakości skany, musimy pamiętać o regularnym czyszczeniu szyby. Jeśli zauważymy, że cyfrowa wersja dokumentu jest rozmazana, przyczyną nie zawsze jest usterka urządzenia. Czasami to właśnie zanieczyszczona szyba sprawia, że skan jest mało wyraźny. W takim przypadku należy odłączyć skaner od komputera i ostrożnie przetrzeć szklaną powierzchnię miękką ściereczką spryskaną łagodnym detergentem. Powinien być to środek bez acetonu, czterochlorku węgla, benzenu i substancji ściernych w składzie. Następnie należy wytrzeć szybę do sucha.

 

Gdzie kupić skaner?

Skaner to sprzęt, który z pewnością znajdziemy w każdym sklepie RTV i AGD. Możemy go kupić stacjonarnie, jak też online, w tej kwestii główną rolę odgrywają nasze preferencje. Jeśli mamy wątpliwości, czy skaner na pewno się nam przyda, możemy poszukać urządzenia 3w1. Taki wielofunkcyjny model daje możliwość skanowania, jak również drukowania oraz kopiowania dokumentów. 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments