Ranking 12 najlepszych słuchawek dousznych w 2024

Ostatnio aktualizowane: 19.04.24

 

Słuchawki douszne – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Użytkownicy, którzy poszukują dobrej jakości sprzętu pozwalającego na słuchanie muzyki w każdym miejscu powinni zastanowić się nad zakupem modelu bezprzewodowego. Apple AirPods Pro wykorzystuje nowoczesną technologię, aby dać użytkownikowi wszystko, co najlepsze w muzyce. Opinie o  tych słuchawkach dousznych mówią, że produkt jest wykonany z największą starannością i dbałością o detale. Model sprawdzi się zarówno do słuchania muzyki, oglądania filmów, jak i jako słuchawki douszne gamingowe.JBL T110  to niedrogi sprzęt, który jest odpowiedni zarówno dla dorosłych jak i dzieci. Te polecane słuchawki douszne są lekkie i solidne, a ich przewód o długości 1,2 m nie plącze się. Do modelu dołączane są 3 rodzaje gumek co ułatwia dopasowanie ich do kanału słuchowego.

12 najlepszych słuchawek dousznych. Opinie w 2024 roku

 

Jeśli szukasz pomocy w wyborze sprzętu, przeczytaj ranking słuchawek dousznych. Tworząc go, zapoznaliśmy się dokładnie z opiniami użytkowników na temat poszczególnych modeli, co pozwoliło nam stworzyć absolutny “top” w dziedzinie słuchawki douszne i wyłonić te, które z nich są najlepsze.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Słuchawki douszne Apple AirPods Pro mają specjalny system umożliwiający redukcję hałasu zewnętrznego. Model ma funkcję umożliwiającą błyskawiczne połączenie z iPhonem lub Apple Watch znajdującym się w pobliżu. Produkt ma opcję przepuszczania dźwięku zewnętrznego.

Wady

Osoby, które zakupiły słuchawki douszne Apple AirPods Pro zwracają uwagę, że model jest za mały, aby wygodnie włożyć do ucha. Jakość dźwięku również nie jest zadowalająca.

Podsumowanie

Bezprzewodowe słuchawki Apple AirPods Pro mogą działać bez przeszkód przez 4,5 godziny. Ładowanie urządzenia odbywa się za pomocą etui dołączonego do zestawu. Model jest odporny na wodę oraz na pot. Waga słuchawek wynosi jedynie 5,4 gram.

Drugi wybór

Zalety

Charakterystyka tego produktu to zamknięta konstrukcja dokanałowa o paśmie przenoszenia 20-20000 Hz, impedancji 32 Ohm i dynamice 96 dB. Słuchawki wyposażono w mikrofon umożliwiający prowadzenia rozmów telefonicznych

Wady

Jest grupa użytkowników, która przedstawia opinię, że słuchawki łatwo i często wypadają z uszu i to mimo dołączenia do nich 3 rodzajów gumek. Ponadto panuje opinia, że z czasem grają coraz ciszej oraz są awaryjne.

Podsumowanie

To najtańszy, podstawowy model firmy JBL, sprzedawany w trzech wersjach kolorystycznych. Do źródła dźwięku łączy się za pomocą złącza Jack 3,5 mm. Przewód o długości 1,2 m wykonano w taki sposób, że nie ulega splątaniu.

Rozważ też

Zalety

To model douszny, bezprzewodowy z zasięgiem 10 m. Wyposażono go w mikrofon, a sprzedawany jest wraz z etui za pośrednictwem, którego słuchawki są ładowane. Czas pracy na jednym ładowaniu to 4 -5 godzin, czuwania 12 godzin.

Wady

Użytkownicy przekazują, że słuchawki są sprzedawane bez przewodu i ładowarki, Przewód należy dokupić oddzielnie, również chcąc ładować słuchawki poza etui trzeba zaopatrzyć się w ładowarkę. Ponadto zwracają oni na fakt incydentalnej desynchronizacji i rozłączania się jednej ze słuchawek oraz słabą jakość zawiasu od etui.

Podsumowanie

To słuchawki dokanałowe z funkcją asystenta głosowego i mikrofonem pozwalające na prowadzenie rozmów telefonicznych i sterowanie muzyką. Ochrona IPX-4 czyni je odpornymi na pot sportowca jak i ewentualny deszcz.

 

Słuchawki douszne bezprzewodowe

 

1. Słuchawki Douszne Apple AirPods Pro MWP22ZM/A

 

Wysokiej jakości słuchawki douszne Apple AirPods Pro są wyposażone w specjalny system umożliwiający redukcję hałasu zewnętrznego. Model ma funkcję umożliwiającą błyskawiczne połączenie z iPhonem lub Apple Watch znajdującym się w pobliżu, dzięki czemu użytkownik nie ma problemu z parowaniem urządzeń. Słuchawki douszne iPhone umożliwiają przepuszczanie dźwięku zewnętrznego po wybraniu odpowiedniej opcji. Takie rozwiązanie umożliwia swobodną rozmowę bez konieczności wyjmowania słuchawek z uszu.

Bezprzewodowe słuchawki douszne Apple AirPods Pro mogą działać bez przeszkód przez 4,5 godziny. Ładowanie urządzenia odbywa się za pomocą etui dołączonego do zestawu. Przetwornik znajdujący się w słuchawkach generuje optymalną ilość basu o wysokiej amplitudzie. Model jest odporny na wodę oraz na pot, dzięki czemu można w nim ćwiczyć na siłowni. Waga słuchawek wynosi jedynie 5,4 gram.

Osoby, które zdecydowały się na zakup modelu AirPods Pro, są zadowolone z dobrego wyboru. Sprzęt spełnia oczekiwania i jest łatwy w połączeniu ze smartfonem i może służyć jako słuchawki douszne do biegania .

 

 

 

 

Słuchawki douszne JBL

 

2. Słuchawki douszne dokanałowe JBL T110

 

Jako produkt wysokiej jakości, spełniający wymagania jakościowe i cenowe możemy wskazać słuchawki douszne dokanałowe JBL T110. Model jest lekki, kompaktowy i dla większości użytkowników wygodny w eksploatacji. Te czarne słuchawki douszne JBL to najbardziej podstawowy model wychodzący z firmy JBL, co nie znaczy, że nie można wymienić wielu jego zalet.

Mamy tu na przykład sterowanie odtwarzaniem muzyki i rozmowami telefonicznymi za pomocą jednoprzyciskowego  pilota. Mikrofon umieszczony w przewodzie, w razie potrzeby można zmienić w zestaw głośnomówiący, a przychodząca rozmowa automatycznie wyciszy odtwarzaną muzykę. Te dobre i tanie słuchawki douszne są sprzedawane w kilku wersjach kolorystycznych, obok podstawowej – czarnej, można je kupić w kolorze niebieskim i białym.

Na wygodę użytkowania wpływa nieplączący się, płaski kabel o długości 1,2 m, a także fakt, że ważą one tylko 14 gram. Słuchawki podłącza się do urządzenia ze źródłem dźwięku za pomocą złącza Jack 3,5mm. Słuchawki dokanałowe JBL są też dostarczane użytkownikowi z 3 rodzajami gumek, zatem każdy ma możliwość wykorzystać tę, która pasuje najlepiej do jego kanału słuchowego.

 

 

 

 

Słuchawki douszne Bluetooth

 

3. Xiaomi Mi True Wireless Earbuds Basic 2

 

Bezprzewodowe słuchawki Xiaomi Mi True Wireless Earbuds Basic 2 współpracujące z technologią Bluetooth 5.0 oferują zasięg 10 m od źródła dźwięku. Jak podaje producent w trybie czuwania w pełni naładowany akumulator wytrzymuje 12 godzin, pozwala on także na 4 do 5 godzin słuchania muzyki.

Słuchawki douszne Bluetooth od Xiaomi po wyjęciu z ucha i odłożeniu do etui automatycznie rozpoznają ten fakt i same się wyłączają oszczędzając energię. Za podwójnym dotknięciem słuchawek można włączyć opcję asystenta głosowego i porozumiewać się z nim mówiąc do niego. Po pierwszym sparowaniu ze sprzętem źródłowym, słuchawki w dalszej eksploatacji łączą się automatycznie z nim, gdy tylko znajdzie się w ich zasięgu.

Xiaomi Mi True Wireless Earbuds Basic zostały wyposażone w baterię umożliwiającą szybkie ładowanie, napełnienie energią do pełna zajmuje jedynie 60 minut. Dodatkową zaletą jest to, że bateria została umieszczona w obudowie, którą do ładowania podłącza się za pomocą portu USB. Każda ze słuchawek, wyposażona w silikonową końcówkę waży 5,8 g. Są one też wodoodporne na poziomie IPX4, co znaczy, że nie zostaną uszkodzone użytkowane gdy pada deszcz.

 

 

 

 

Słuchawki douszne Sony

 

4. Słuchawki douszne Sony MDR-XB50AP

 

Wśród dousznych słuchawek dużą popularnością cieszy się model Sony MDR-XB50AP. Wyróżnia się on bardzo szerokim pasmem przenoszenia, które obejmuje zakres od 4 do 24 000 Hz. Sprzęt został wyposażony w 12-milimetrowe przetworniki akustyczne i zapewnia bardzo mocny, zrównoważony dźwięk.

Prezentowane słuchawki są dostępne w białym kolorze i elegancko się prezentują. Mają one 1,2 m kabel, który nie jest podatny na plątanie. W zestawie znajdziemy praktyczne etui, które mieści się w kieszeni, a także 3 pary wkładek (w rozmiarze S, M oraz L). Ponieważ sprzęt jest wyposażony w mikrofon, nadaje się nie tylko do słuchania muzyki, ale i prowadzenia rozmów telefonicznych.

Konsumenci chwalą model Sony MDR-XB50AP za bardzo dobrze podkreślone niskie tony, za co odpowiada nowoczesny system X-Bass. Ponadto jest on lekki i trwały, został wykonany z wytrzymałych materiałów. Z komentarzy opublikowanych na temat sprzętu wynika, że są to nie tylko słuchawki douszne z dobrym basem, ale również są one uniwersalne. Można je podłączyć nie tylko do smartfona, ale i np. laptopa, tabletu czy odtwarzacza MP3.

 

 

 

 

Słuchawki douszne Samsung

 

5. Słuchawki Samsung EO-HS3303WEGWW

 

Interesują Cię dobre i tanie słuchawki douszne? Jeśli tak, ciekawą propozycją jest sprzęt Samsung EO-HS3303WE, który można kupić już za kilkadziesiąt złotych. To model przewodowy, ale trzeba przyznać, że jego użytkowanie jest wygodne. Wszystko dlatego, że kabel zrobiono z nieplączącego się materiału. Jest on dodatkowo bardzo trwały, co gwarantuje długi czasu użytkowania, bez żadnych zakłóceń. Długość przewodu wynosi 1,2 m. Słuchawki ważą 13,2 g i mają biały kolor.

Sprzęt wyposażono w głośnik wysokotonowy 8 mm i głośnik niskotonowy 10 mm, więc odtwarzany dźwięk jest na bardzo dobrym poziomie. Basy są wyraźne, a w trakcie słuchania muzyki nie słychać nieprzyjemnych szumów (nawet przy ustawieniu dużej głośności). Kupując Samsung EO-HS3303WE, otrzymujemy w zestawie m.in. 3 pary wkładek dousznych w różnych rozmiarach, które wykonano z miękkich materiałów. Wkładki dobrze dopasowują się do kształtu ucha i dobrze izolują hałas z zewnątrz.

Słuchawki douszne Samsung są lekkie, dlatego ich użytkowanie okazuje się wygodne. Potwierdzają to pozytywne opinie konsumentów, w których można przeczytać też, że sprzęt jest wytrzymały. Znajdujący się na przewodzie pilot pozwala przełączać muzykę czy zwiększać głośność bez sięgania po telefon. To bardzo wygodne rozwiązanie. Choć przyciski są małe, łatwo się z nich korzysta.

 

 

 

 

Słuchawki douszne z mikrofonem

 

6. Bose SoundSport słuchawki bezprzewodowe

 

Test słuchawek dousznych potwierdził, że model Bose Soundsport Wireless gwarantuje dobrej jakości dźwięk. Z tego też powodu zdecydowaliśmy się umieścić go w naszym rankingu. Jest to urządzenie bezprzewodowe, co oznacza, że korzystanie z niego jest wygodne. Słuchawki łączy tylko elastyczny pałąk, który zrobiono z przyjemnego dla skóry materiału. Zwiększa on stabilność sprzętu i zabezpiecza przed jego zgubieniem. Słuchawki douszne sportowe ważą tylko 23 g, więc są wyjątkowo lekkie.

Urządzenie wyposażono w litowo-jonowy akumulator zapewniający do 6 h pracy. Czas jego ładowania wynosi 2 h. W zestawie znajdują się elastyczne końcówki dostępne w 3 różnych rozmiarach, tak aby każdy użytkownik mógł dopasować słuchawki idealnie do swoich uszu. Sprzęt można łatwo sparować ze swoim smartfonem, korzystając z łączności bezprzewodowej Bluetooth. Model zrobiono z materiałów odpornych na działanie wilgoci i zmiennych warunków pogodowych. Ze słuchawek można korzystać w każdej sytuacji, nawet podczas intensywnego treningu wykonywanego na zewnątrz.

Osoby, które na co dzień użytkują prezentowany sprzęt, są zadowolone z jego jakości i uważają, że warto kupić te słuchawki douszne z mikrofonem. Zwarta konstrukcja dobrze chroni wewnętrzny mechanizm, dlatego nie musimy się obawiać, że urządzenie szybko się zepsuje. Dodatkowym atutem jest to, że model ma klasyczny design, jest lekki i łatwy w obsłudze. Jakość odtwarzanego dźwięku jest określana przez konsumentów jako bardzo dobra.

 

 

 

 

Słuchawki douszne Razer

 

7. Słuchawki Razer Hammerhead True Wireless X

 

Nieco wyższej półki cenowej reprezentantem są słuchawki Razer Hammerhead True Wireless X. To model bezprzewodowy, dokanałowy o średnicy przetwornika 13 mm, wykorzystujący technologię Bluetooth 5.2. Ze słuchawek będą zadowoleni użytkownicy urządzeń: iPod, iPhone i iPad. Na uwagę zasługuje wyposażenie modelu w aktywną redukcję szumów, która sprawia, że otaczający użytkownika hałas zostaje wytłumiony, a muzyka brzmi tak samo dobrze na pełnej ruchu ulicy, jak i w zaciszu domowym.

Słuchawki douszne Razer wyposażono także w mikrofon pozwalający na komunikację za pomocą rozmowy telefonicznej czy prowadzonej przez którykolwiek z komunikatorów. Słuchawki wyposażono też w sterowanie dotykowe i funkcję Google Fast Pair przyczyniającą się do szybszego i łatwiejszego parowania urządzeń.

Czas pracy słuchawek na jednym ładowaniu sięga nawet do 7 godzin, a gdy wykorzystamy zasilanie z etui to nawet 21 godzin. Bowiem dołączone do produktu etui ma funkcję ładowania. Klient kupując słuchawki Razer Hammerhead True Wireless X otrzymuje je z etui i przewodem USB, a także instrukcją obsługi. 

 

 

 

 

Słuchawki douszne do 100 zł

 

8. Philips Słuchawki Sportowe SHQ6500CL/00

 

Jeśli chcesz kupić dobre słuchawki douszne do 100 zł, polecamy Twojej uwadze sprzęt Philips Actionfit RunFree SHQ6500CL/00. Jest to model bezprzewodowy, co zwiększa szansę na to, że jego użytkowanie będzie wygodne, niezależnie od tego, co będziemy robić. Na zakup urządzenia decydują się osoby aktywne fizycznie, co świadczy o tym, że komfort noszenia słuchawek jest bardzo duży. Są one lekkie, a wykonany z miękkich materiałów pałąk poprawia ich stabilność.

Zasięg sprzętu wynosi 10 m. Słuchawki mają funkcję redukcji echa cyfrowego i szumów, co zwiększa zadowolenie z ich użytkowania. Urządzenie wyposażono w wydajny akumulator gwarantujący długi czas pracy. Technologia Bluetooth umożliwia szybkie sparowanie sprzętu ze swoim smartfonem i słuchanie muzyki bez żadnych zakłóceń. Konstrukcja modelu jest odporna na działanie wilgoci i kurzu. Sprzęt jest uznawany za wytrzymały, co daje pewność, że będziemy mogli z niego długo korzystać.

Wiele osób potwierdza, że Philips Actionfit RunFree SHQ6500CL/00 to dobre słuchawki douszne. 13,6-milimetrowe przetworniki gwarantują wysokiej jakości dźwięk, który spodoba się nawet najbardziej wymagającym osobom. Słuchawki mają płaski kabel, który się nie plącze. Model ma zamkniętą konstrukcję, co oznacza, że dźwięk z zewnątrz jest dobrze tłumiony. Sprzęt dobrze sprawdza się w komunikacji miejskiej.

 

 

 

 

Słuchawki douszne Philips

 

9. Słuchawki Douszne Philips TAT3216BK

 

Słuchawki douszne Philips TAT3216BK to model bezprzewodowy sprzedawany łącznie z ładującym etui. Zatem użytkownik może liczyć na 6 godzin pracy słuchawek po pełnym ich naładowaniu, a kolejno do 18 godzin pracy, które zapewni w pełni naładowane etui. Etui pozwala na szybkie doładowanie słuchawek i tak na przykład zaledwie 15 minut ładowania w etui pozwala na pracę słuchawek przez godzinę. Etui ładuje się za pomocą portu USB-C.

Słuchawki douszne Philips wyposażono też w wodoodporność klasy IPX-5, co oznacza, że nie straszne im zachlapanie i pot użytkownika. Wyposażono je w miękkie, wymienne wkładki silikonowe zapewniające wygodę podczas użytkowania. Wpływają one nie tylko na doskonałe dopasowanie do kanału usznego, ale też zapewniają szczelność ograniczając hałas z zewnątrz.

Te słuchawki douszne będą idealne do telefonu ze względu na istnienie dotykowych elementów sterujących. Za dotknięciem słuchawki można wstrzymać odtwarzanie muzyki, odebrać połączenie przychodzące, regulować głośność, czy skorzystać z usług asystenta głosowego. Problemu też nie przysparza parowanie ich z telefonem ani przy pierwszym uruchomieniu, jak i w późniejszej eksploatacji. 

 

 

 

 

Słuchawki douszne Beats

10. Słuchawki Douszne Bezprzewodowe Apple Beats Powerbeats4

 

Słuchawki douszne bezprzewodowe Apple Beats Powerbeats4 są dedykowane sportowcom, a ich konstrukcja sprzyja sportom ruchowym. Wyposażono je bowiem w specjalne zaczepy na uszy, które uniemożliwiają się ich zsunięcie. Są to więc słuchawki dedykowane tym użytkownikom produktów Apple, którzy narzekają na ciągłe niedopasowanie słuchawek do kanału usznego.

Słuchawki te to kwintesencja wygody obsługi. Na urządzeniu znajdują się przyciski pozwalające na pełną obsługę sprzętu. W każdej też chwili można rozpocząć obsługę głosową po wywołaniu asystenta wypowiadając zwrot “Hej Siri”. Słuchawki douszne Beats wyposażono w akumulator pozwalający na 15 godzinną pracę, wyposażono je też w opcję szybkiego ładowania.

Kupując model Apple Beats Powerbeats4 użytkownik otrzymuje słuchawki wraz z przewodem do ładowania, 4 pary wkładek oraz pokrowiec do schowania sprzętu. Użytkownicy cenią zarówno niewielką wagę słuchawek, wynoszącą 26,3 g, jak i konstrukcję utrzymującą sprzęt na uszach bez ich ucisku, oraz fakt ich wodoodporności na poziomie IPX-4 co pozwala na zewnętrzne użytkowanie słuchawek przy niesprzyjającej aurze. 

 

 

 

 

Słuchawki douszne Bluetooth

 

11. Słuchawki bluetooth DeFunc True

 

Prezentujemy słuchawki douszne Bluetooth DeFunc True. Z uwagi na to, że w sprzęcie wykorzystano łączność bezprzewodową, jego użytkowanie jest wygodne. Plączące się kable nie krępują naszych ruchów i nie tracimy też czasu na odplątywanie przewodów, więc możemy chwycić za słuchawki tuż przed wyjściem z domu. Parowanie DeFunc True ze smartfonem zajmuje mało czasu. Produkt zrobiono z wytrzymałych materiałów, które dodatkowo dobrze dopasowują się do kształtu ucha. Warto dodać, że słuchawki ważą ok. 5 g, więc są niemal niewyczuwalne.

Akcesorium ma mikrofon pozwalający na odbieranie połączeń i prowadzenie rozmów. Użytkownik może także skorzystać z usług: Alexa, Siri lub Google Assistant i w ten sposób wysyłać polecenia głosowe ułatwiające codzienne funkcjonowanie. Słuchawki mają baterię wytrzymująca do 3 h pracy. W zestawie znajduje się też stacja dokująca, która ładuje urządzenie w 45 minut. Ze stacji można skorzystać do 20 razy, a później należy włączyć ją do źródła zasilania. Co istotne, gadżet ten pozwoli nam nie tylko na ładowanie naszych słuchawek, ale także innych sprzętów (pełni funkcję powerbanka).

Powodem, dla którego kupujący decydują się zainwestować w model DeFunc True, jest przede wszystkim wysoka jakość odtwarzanego dźwięku. Sprzęt jest dobrze oceniany nawet przez bardzo wymagających miłośników muzyki. Dodatkowym atutem jest lekka i wytrzymała konstrukcja.

 

 

 

 

11. Apple słuchawki bezprzewodowe AirPods MMEF2ZM/A

 

Bezprzewodowe słuchawki douszne Apple AirPods MMEF2ZM/A są wykonane w taki sposób, aby zapewnić użytkownikowi maksymalną wygodę w trakcie korzystania z nich. Produkt zrobiono z wytrzymałego plastiku. Sprzęt jest mały i wyjątkowo lekki (4 g), a jego zasięg wynosi 10 m. Model wyposażono w procesor W1 gwarantujący stabilną i szybką łączność Bluetooth bez żadnych zakłóceń. Słuchawki mają wbudowany mikrofon pozwalający na swobodne prowadzenie rozmów. 

Urządzenie można łatwo sparować ze smartfonem czy tabletem. Co istotne, po wykonaniu tej czynności nie trzeba będzie robić nic więcej, aby móc korzystać ze słuchawek. Wystarczy wyciągnąć je z etui i włożyć do uszu, aby automatycznie połączyły się z naszym telefonem i zaczęły grać. Po wyjęciu sprzęt samoczynnie się wyłącza. Użytkownik ma także dostęp do osobistego asystenta Siri, więc poprzez komendy głosowe może zwiększać głośność czy zmieniać odtwarzaną muzykę. Utwory pomija się poprzez dwukrotne stuknięcie w sprzęt.

Sporym atutem jest to, że słuchawki wyposażono w wydajną baterię pozwalającą na 5 h pracy. Użytkownikom podoba się to, że wystarczy zaledwie kwadrans, aby naładować sprzęt na kolejne 3 h. Aby zasilić urządzenie, trzeba włożyć je do etui. W celu sprawdzenia poziomu naładowania modelu należy zbliżyć go do swojego smartfona. 

 

 

 

 

12. Słuchawki Bluetooth Jabra Elite 65t Etui

 

W słuchawkach Bluetooth Jabra Elite 65T Titanium zastosowano technologię poczwórnych mikrofonów, co przekłada się na bardzo dobrą jakość odtwarzanego dźwięku i prowadzonych rozmów. Nawet podczas silnego wiatru użytkownik może wyraźnie usłyszeć słowa piosenki czy wypowiedzi rozmówcy. Dodatkową zaletą jest możliwość korzystania z aplikacji Jabra Sound+ z opcją korektora dźwięku. Ta funkcja pozwala spersonalizować ustawienia słuchawek, aby każdy był zadowolony z ich użytkowania.

Wbudowana bateria po jednym naładowaniu wystarcza na 5 h słuchania muzyki. W zestawie znajduje się solidnie zrobiona stacja ładująca. Warto podkreślić, że konstrukcja sprzętu jest wytrzymała. Model ma ochronę IP 55, co oznacza, że jest on odporny na działanie pyłu i wilgoci. W związku z tym ze słuchawek możemy korzystać np. podczas intensywnego treningu na zewnątrz. Sprzęt ma funkcję Aktywnej Redukcji Szumów pozwalającej skutecznie ograniczyć hałas z zewnątrz. Jest ona przydatna szczególnie wtedy, kiedy znajdujemy się w zatłoczonym miejscu i zależy nam na odizolowaniu się. 

W zestawie znajduje się kabel micro USB, stacja ładująca i 3 zestawy silikonowych nakładek. Bezprzewodowe słuchawki douszne mają w komplecie wszystko to, co niezbędne do ich użytkowania. Kupujący nie musi ponosić żadnych dodatkowych kosztów. Konsumenci podkreślają, że połączenie Bluetooth jest stabilne, a sparowanie urządzenia z telefonem trwa krótko.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jakie słuchawki douszne kupić?

 

Lubisz słuchać muzyki w drodze do pracy czy w czasie spacerów, ale noszenie słuchawek nausznych nie jest zbyt wygodne? W takim razie zastanów się nad zakupem sprzętu dousznego, który zapewni Ci odpowiednią izolację od hałasów z otoczenia. Jeżeli zapoznasz się z naszym poradnikiem, z pewnością uda Ci się znaleźć słuchawki spełniające wszystkie oczekiwania.

 

 

Przewodowe czy bezprzewodowe?

Aby podjąć decyzję, jakie słuchawki douszne wybrać, powinniśmy się zastanowić, gdzie najczęściej słuchamy muzyki i jakich sprzętów używaliśmy do tej pory. Dostępne na rynku modele dzielimy na przewodowe (z kablem) i bezprzewodowe. Te pierwsze zapewniają bardzo dobrej jakości brzmienie, ponieważ nie dochodzi do kompresji dźwięków. Niemniej jednak słuchawki przewodowe często ograniczają swobodę ruchów, co nie jest wskazane zwłaszcza podczas treningów. Kabel nierzadko okazuje się za krótki, a jeśli jest za długi, staje się bardziej podatny na plątanie. Z tego względu czasami lepszym wyborem jest zakup sprzętu bezprzewodowego. Brak przewodu sprawia, że możemy się swobodnie poruszać i ćwiczyć. Słuchawki mogą nawiązywać bezprzewodowe połączenie z odtwarzaczem lub innym urządzeniem na 4 różne sposoby, a więc poprzez:

Bluetooth – to obecnie najpopularniejsze rozwiązanie. Sprzęt można szybko sparować ze smartfonem, laptopem, telewizorem i innymi urządzeniami wyposażonymi w moduł Bluetooth. Trzeba liczyć się z tym, że dźwięk może nie być bardzo dobrej jakości, co wynika z jego kompresji;

transmisję radiową – słuchawki nawiązują połączenie ze źródłem muzyki z wykorzystaniem sygnału radiowego o częstotliwości 2,4 GHz. Brzmienie jest lepsze niż w przypadku modeli Bluetooth, ale często pojawia się problem z szumami i opóźnieniami. W domu wiele sprzętów pracuje na częstotliwości 2,4 GHz, a to może zakłócać sygnał;

fale podczerwone – takie słuchawki pojawiają się na rynku coraz rzadziej, ponieważ są mało praktyczne. Chcąc posłuchać muzyki, musimy przez cały czas znajdować się w pobliżu nadajnika;

Wi-Fi – to nowoczesne rozwiązanie, zapewniające bardzo duży zasięg. Nie ma tu ryzyka, że w czasie słuchania muzyki wciąż będą powstawać zakłócenia.

Jeśli zdecydujemy się na sprzęt przewodowy, koniecznie musimy sprawdzić długość kabla. Z kolei wybierając model bezprzewodowy, szczególną uwagę należy zwrócić na jego zasięg (przeważnie mieści się w zakresie od 5 do 100 m, zależnie od rodzaju wykorzystywanej transmisji sygnału).

 

Konstrukcja

Większość słuchawek dousznych ma konstrukcję zamkniętą. To zapewnia dobrze podkreślony bas i pozwala na odizolowanie się od dobiegających z otoczenia dźwięków. Tym samym możemy w pełni skupić się na słuchanym utworze (choć podczas trenowania na świeżym powietrzu czy spacerowania po mieście trzeba zachować ostrożność). Zamknięta konstrukcja ma też swoje wady. Jedną z największych jest brak wentylacji, co podczas kilkugodzinnego noszenia słuchawek przyczynia się do zwiększonej potliwości uszu.

 

Wygoda noszenia

Modele douszne, jak sama nazwa wskazuje, umieszcza się wewnątrz ucha, a dokładniej w kanale słuchowym. Słuchawki nie mogą powodować dyskomfortu, zwłaszcza po kilku minutach noszenia, bo wtedy szybko zaczniemy żałować zakupu. Sprawdźmy, czy do kompletu dołączono kilka par różnych wymiennych końcówek. Jeśli tak, zyskamy możliwość doboru odpowiedniej wielkości wkładek, co zapobiegnie wypadaniu słuchawek z uszu, a jednocześnie nadmiernemu uciskowi. Końcówki mogą być wykonane z miękkiej gąbki lub gumy.

 

Pasmo przenoszenia

Jednym z ważniejszych parametrów słuchawek, niezależnie od rodzaju, jest pasmo przenoszenia. To zakres częstotliwości wyrażany w hercach, na podstawie którego można wywnioskować, jak wysokie i niskie tony może odtwarzać sprzęt. Najczęściej jest to przedział od 20 Hz do 20 000 Hz, co pokrywa się z częstotliwościami słyszanymi przez większość z nas. Osoby mające bardziej wrażliwy słuch powinny poszukać tzw. high-endowych modeli. Ich pasmo przenoszenia jest szersze i obejmuje wartości nawet od 4 Hz do 45 000 Hz.

 

 

Czułość – najlepsze słuchawki douszne

Czułość, inaczej skuteczność słuchawek, wyrażana jest w decybelach. Im większa jest jej wartość, tym głośniejszy okaże się sprzęt. Zazwyczaj jest to ponad 100 dB. Jeśli wybierzemy model o bardzo dużej czułości, nie powinniśmy przez cały czas wykorzystywać jego pełnych możliwości. Ciągłe słuchanie głośnej muzyki często przyczynia się do pogorszenia słuchu i to w stosunkowo młodym wieku.

 

Impedancja

Impedancja (wyrażana w Ohmach), daje informacje na temat oporu elektrycznego, jaki stawiają cewki głośników umieszczonych w słuchawkach. Ma ona znaczący wpływ na głośność sprzętu oraz czystość brzmienia. Im niższa jest impedancja, tym mniej mocy potrzeba do zasilenia słuchawek, w efekcie czego można je bez przeszkód podłączyć do słabszego odtwarzacza. Jednak przy niewielkiej impedancji często pojawiają się zniekształcenia. Standardowo wartość tego parametru dla modeli dousznych i dokanałowych mieści się w zakresie od 16 do 32 Ohmów.

 

Waga

W porównaniu do sprzętów nausznych czy wokółusznych te douszne nie są tak duże i ciężkie. Przeważnie tego typu słuchawki ważą od kilkunastu do kilkudziesięciu gramów, dlatego nie powinny przeszkadzać podczas ćwiczeń, wykonywania obowiązków domowych czy innych czynności. 

 

Mikrofon

Coraz częściej słuchawki, także douszne, są wyposażone w mikrofon. Dzięki temu można je wykorzystać nie tylko do słuchania muzyki, ale i prowadzenia rozmów telefonicznych, bez potrzeby trzymania smartfona przy uchu. Ponadto modele z mikrofonem przydają się w czasie gry, gdyż umożliwiają komunikowanie się z innymi graczami. Jeśli chcemy kupić taki sprzęt, upewnijmy się, że wyposażono go dodatkowo w system redukcji szumów. Inaczej rozmawianie przez telefon nie będzie zbyt komfortowe z uwagi na ciągle powstające zakłócenia.

 

Solidność

Ponieważ słuchawki to sprzęt, który przeważnie jest używany każdego dnia, powinny wykazywać odporność na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych, a zwłaszcza na wilgoć. Inaczej szybko ulegną awarii, np. w trakcie intensywnego treningu, gdy mocno się spocimy. Obudowa słuchawek nie może być podatna na uszkodzenia, gdyż musi zapewniać umieszczonym w środku przetwornikom ochronę przed zniszczeniem.

 

 

Design

Dla wielu osób to, jakie są najlepsze słuchawki douszne, uzależnione jest nie tylko od podstawowych parametrów, ale też wyglądu. To sprawia, że producenci oferują nam sprzęty dostępne w wielu ciekawych kolorach, a więc nie tylko białym i czarnym, ale też np. różowym, niebieskim, zielonym czy czerwonym. To pozwala nam na dobór modelu, który w pełni odpowiada indywidualnym preferencjom.

 

Słuchawki douszne w dobrych cenach

Ceny za słuchawki douszne są zróżnicowane. Znaczna część dostępnych na rynku modeli kosztuje mniej niż 200 zł (a nawet mniej niż 100 zł), ale są i znacznie droższe sprzęty, za które trzeba zapłacić ponad 500 zł. To, ile wydamy na zakup słuchawek, uzależnione jest przede wszystkim od marki oraz sposobu nawiązywania połączenia z odtwarzaczem. Jeżeli nie mamy sprecyzowanych wymagań, dobrze jest przeglądnąą ofertę na słuchawki douszne w takich sklepach jak Media Expert czy RTV EURO AGD, a nawet w serwisie Allegro. 

 

 

FAQ

 

P1: Jak naprawić słuchawki douszne?

Jedną z najczęściej pojawiających się usterek w przypadku słuchawek dousznych jest rozerwanie przewodu. Na szczęście można go naprawić. Jak to zrobić? Pierwszym krokiem jest rozebranie słuchawki, przy której doszło do przerwania kabla, najlepiej użyć do tego płaskiego śrubokręta lub podobnego narzędzia, umożliwiającego podważenie głośnika i wyjęcie go z obudowy. Gdy znajdziemy miejsce rozerwania, należy oddzielić je od elementów wykonanych z tworzywa sztucznego. Możemy zrobić niewielki supełek na kablu, aby zapobiec przerwaniu go w innym miejscu. Potem trzeba starannie przylutować wszystkie przewody do wyjętego głośnika i z powrotem złożyć słuchawkę. Jeżeli muzykę słyszymy tylko w jednym uchu, najprawdopodobniej doszło do awarii przetwornika. Wówczas konieczna jest jego wymiana.

 

 

P2: Jak zakładać słuchawki douszne?

Zanim założymy słuchawki, musimy sprawdzić, która z nich pasuje do prawego ucha (jest oznaczona literą „R”), a która do lewego (litera „L”). Po umieszczeniu końcówek przy ujściu kanału słuchowego należy przeprowadzić przewody za uszami. Kabel słuchawkowy może znajdować się przy klatce piersiowej, ale nie zawsze jest to komfortowe rozwiązanie. Czasami w słuchawkach słychać trzaski na skutek ciągłego uderzania przewodu o ciało. W takiej sytuacji lepiej jest przeprowadzić kabel z tyłu, na plecy, możemy schować go pod ubraniem. Niekiedy posiadacze dousznych słuchawek mają wątpliwości, jak prawidłowo włożyć końcówki do ucha. Powinno się je lekko ścisnąć, a następnie wsunąć do ujścia kanału słuchowego.

 

P3: Jak nosić słuchawki douszne?

Jak sama nazwa wskazuje, słuchawki douszne nosi się w uszach. W przeciwieństwie do sprzętów dokanałowych, końcówki umieszcza się nie głęboko w kanale słuchowym, ale przy jego ujściu. Kabel słuchawkowy może być poprowadzony z przodu, przy klatce piersiowej, ewentualnie z tyłu, na plecach. To w dużej mierze zależy od indywidualnych preferencji. Część osób przekłada przewód pod ubranie, aby się nie plątał i nie obijał o ciało, w ten sposób można wyeliminować problem z powstającymi trzaskami. Żeby nie narzekać na komfort noszenia słuchawek dousznych, należy dobrać odpowiedniej wielkości końcówki. Często do takich sprzętów dołączone są gumowe nasadki w trzech różnych rozmiarach (a nie tylko nakładki z pianki), co daje możliwość wypróbowania każdej z nich.

 

P4: Jak założyć słuchawki douszne, żeby nie wypadały?

Wielu posiadaczy słuchawek dousznych narzeka, że końcówki wypadają z uszu, zwłaszcza podczas uprawiania sportów. Jest kilka sposobów na to, aby pozbyć się tego problemu. Jednym z nich jest zmiana nakładek na mniejsze lub większe. Aby prawidłowo włożyć końcówki do ujścia kanału słuchowego, należy je najpierw lekko ścisnąć, a potem włożyć do uszu i uwolnić nacisk. Wtedy gąbka rozszerzy się i dopasuje. Ponieważ w komplecie ze słuchawkami często znajdujemy końcówki w trzech różnych rozmiarach, nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem tych odpowiednich. Co zrobić, jeśli zmiana nakładek nie rozwiąże problemu? Możemy dodatkowo założyć na głowę czapkę lub opaskę, która w czasie wysiłku dodatkowo wchłonie nadmiar potu.

 

 

P5: Jak rozebrać słuchawki douszne?

O ile z rozebraniem dużych, nausznych słuchawek zwykle nie ma żadnego problemu, tak bardziej kłopotliwe jest to w przypadku modeli dousznych. Wynika to z braku śrubek do wykręcania, a elementy obudowy zakrywające przetworniki ściśle do siebie przylegają. Aby rozebrać sprzęt douszny, najpierw należy zdjąć gumowe końcówki, które wkłada się do ucha. Następnie trzeba odkleić metalowe nakładki oraz tulejki. W ten sposób uzyskamy dostęp do przetworników, można je bez obaw wysunąć razem z przewodami. Czasami do podważenia obudowy konieczne jest użycie śrubokręta lub podobnego narzędzia. Musimy przy tym uważać, aby nie zniszczyć żadnego elementu, bo ponowne złożenie słuchawek może być bardzo trudne.

 

 

Jak wyczyścić słuchawki douszne?

 

Kiedy kupujemy słuchawki, zwykle skupiamy się na ich parametrach, takich jak pasmo przenoszenia i impedancja, a także na trwałości oraz komforcie używania. Jednak tego typu sprzęt powinien być nie tylko solidny, ale też łatwy do utrzymania w czystości. Poniżej znajduje się kilka podpowiedzi o tym, jak szybko i skutecznie wyczyścić słuchawki douszne.

 

 

Dlaczego trzeba regularnie czyścić słuchawki?

Sprzęt douszny wkłada się do ujścia kanału słuchowego. Z tego względu końcówki mają kontakt z woskowiną uszną, która na nich osiada. Jeśli nie będziemy jej systematycznie usuwać ze słuchawek, te po pewnym czasie przestaną prawidłowo działać. Poza tym codzienne noszenie w uszach niewyczyszczonego sprzętu nie jest higieniczne i może to negatywnie wpływać na wygodę użytkowania.

 

Czyszczenie słuchawek szczoteczką do zębów

Jedną z najbardziej popularnych metod czyszczenia sprzętów dousznych oraz dokanałowych jest wykorzystanie szczoteczki do zębów. Powinna być ona czysta i sucha. Aby zminimalizować ryzyko przypadkowego zniszczenia słuchawek, do czyszczenia należy użyć szczoteczki z miękkim włosiem. Po odłączeniu sprzętu od odtwarzacza, telefonu czy innego urządzenia, trzeba przetrzeć jego powierzchnię, wykonując delikatne, okrężne ruchy. To powinno pomóc w usunięciu woskowiny. Niemniej jednak metoda ta okazuje się skuteczna głównie wtedy, gdy słuchawek używaliśmy stosunkowo rzadko i nie są mocno zabrudzone.

 

Czyszczenie słuchawek ściereczką do okularów

Osoby noszące okulary z pewnością mają w domu wilgotne ściereczki służące do przecierania szkieł. Okazuje się, że można je wykorzystać także do innych celów, również do wyczyszczenia słuchawek. Po upewnieniu się, że są one odłączone od odtwarzacza, należy je dokładnie przetrzeć chusteczką, nie zapominając o zakamarkach. Uważajmy przy tym, aby nadmiar wilgoci nie przedostał się do środka obudowy, gdzie jest umieszczony przetwornik. To mogłoby doprowadzić do jego awarii, co zwykle kończy się koniecznością zakupu nowych słuchawek.

 

 

Czyszczenie słuchawek alkoholem izopropylowym

Jeżeli słuchawki są bardzo brudne i szczoteczka ani chusteczka do okularów nie pomogła w pozbyciu się nagromadzonej woskowiny, powinniśmy sięgnąć po alkohol izopropylowy. Używa się go do usuwania olejów i smarów, a także pielęgnacji i czyszczenia złącz światłowodów, płyt CD oraz różnego rodzaju sprzętów, w tym słuchawek. Poza alkoholem izopropylowym będziemy potrzebować dodatkowo patyczków kosmetycznych lub wacików. Wystarczy nanieść na nie odrobinę preparatu i przetrzeć powierzchnię słuchawek, uważając, żeby nie zalać otworów.

Alkohol izopropylowy może przydać się do wyczyszczenia samych końcówek, na których także gromadzi się woskowina czy inne zanieczyszczenia, takie jak kurz. Jeśli nakładki są wykonane z miękkiej gąbki, wystarczy zanurzyć je w wodzie z dodatkiem mydła na kilka minut, a następnie wypłukać i zostawić do wyschnięcia.

 

Jak czyścić słuchawki douszne – środki ostrożności

Czyszczenie słuchawek nie jest zbyt trudne, ale czasami przez nieuwagę możemy doprowadzić do ich awarii. Zwykle zdarza się to podczas przemywania ich wodą. Nie należy zanurzać sprzętu w misce, bo na skutek kontaktu z wilgocią przetworniki prawdopodobnie się zepsują. To samo dzieje się w sytuacji, gdy do wnętrza obudowy dostanie się duża ilość alkoholu izopropylowego. Do czyszczenia słuchawek nie wolno używać twardych i ostrych przedmiotów.

Jakie słuchawki douszne są polecane do codziennego słuchania muzyki? Dobry sprzęt dopasowuje się do ucha, podkreśla wysokie, jak i niskie tony, a do tego można go bez trudu wyczyścić.

 

 

Dodaj komentarz

2 KOMENTARZ

truskaw

March 27, 2020 at 3:37 pm

W poszukiwaniu dobrych słuchawek, odsyłam do marki skullcandy. Mam od nich model vert, z opcją przyczepiania pokrętła np. do plecaka. To chyba najbardziej solidne słuchawki douszne, jakie miałam. A jakość dźwięku to poezja.

Odpowiadać
wdihUSHud76r32t6yf

April 1, 2020 at 8:33 am

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz.

Pozdrawiamy,
Zespół RadarTechnologiczny

Odpowiadać