Ranking 10 najlepszych soundbarów w 2021

Ostatnio aktualizowane: 14.05.21

 

Soundbar – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Jeżeli szukasz soundbara, który sprawi, że oglądanie telewizji stanie się przyjemniejsze, z pewnością zainteresuje Cię sprzęt Samsung HW-Q60R. To 5.1-kanałowe urządzenie, którego moc znamionowa jest równa 360 W. Model ma wbudowany moduł Bluetooth, dlatego może nawiązywać bezprzewodowe połączenie z telewizorem i innymi sprzętami. Z jego pomocą można odtwarzać muzykę z tabletu lub smartfonu. Dołączony bezprzewodowy subwoofer podkreśla bas, a tryb gry umożliwia zoptymalizowanie ustawień dźwięku po włączeniu konsoli. Polecamy Ci też soundbar LG SJ2 o mocy 160 W. Sprzęt ma kompaktowe wymiary i elegancko się prezentuje. Co ważne, można nim sterować pilotem od telewizora. To model 2.1-kanałowy.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

To sprzęt z subwooferem aktywnym, bezprzewodowym. Moc głośników wynosi 30 W (6 głośników) i 10 W (2 głośniki). Sprzęt jest zgodny z formatem 4K, jest zaopatrzony w USB i możliwość aktualizacji oprogramowania, a także takie funkcje jak Anynet+, Auto Power Link i tryb gra.

Wady

Koneserzy dźwięku uważają, że basy są zbyt słabe, bo nie schodzą poniżej 40 Hz. A przy odłączeniu subwoofera nawet jest źródłem rozczarowania, bo sama „belka” gra bardzo słabo. Ci sami użytkownicy narzekają tez na brak przestrzennego efektu 3D.

Podsumowanie

Sprzęt pozwala na montaż na ścianie i ma w zestawie uchwyty do jego mocowania. Jest on dostarczany wraz z pilotem zdalnego sterowania i instrukcją obsługi. Pobór mocy w trakcie pracy wynosi 59 W, w trybie gotowości 2,5 W.

Drugi wybór

Zalety

Soundbar nowocześnie się prezentuje, można go ustawić tuż przy telewizorze. W zestawie jest bezprzewodowy subwoofer, który można ustawić w dowolnym miejscu. Urządzenie ma kilka przydatnych złączy, m.in. USB, wyjście optyczne oraz Portable In.

Wady

Część kupujących twierdzi, że parowanie urządzenia ze smartfonem czy tabletem zajmuje stosunkowo dużo czasu. Czasami trzeba wykonać kilka prób, aby sprzęty nawiązały bezprzewodowe połączenie.

Podsumowanie

To 2.1-kanałowy model z 3 wbudowanymi głośnikami. Jego moc wynosi 160 W. Sprzęt poprawia jakość dźwięku, w efekcie czego oglądanie filmów i seriali staje się przyjemniejsze. Soundbarem można sterować przy pomocy pilota dołączonego do kompletu lub tego od telewizora.

Rozważ też

Zalety

Urządzenie nie wymaga podłączenia do telewizora przy użyciu kabla, może z nim nawiązać bezprzewodowe połączenie przez Bluetooth. Soundbar można ustawić przy telewizorze, a w przypadku, gdy na szafce nie ma miejsca – zawiesić na ścianie.

Wady

Są osoby, którym nie odpowiada to, że soundbar został wyposażony w jedynie dwa głośniki. Twierdzą one, że przez to trudno jest uzyskać efekt jak na sali kinowej.

Podsumowanie

Sprzęt jest niewielki i lekki, a do tego dobrze prezentuje się w pomieszczeniu. Moc urządzenia jest równa 120 W. Soundbar ma złącze HDMI, wejście optyczne, a także port USB. Obudowa została wykonana z dobrego gatunkowo tworzywa sztucznego.

 

 

10 najlepszych soundbarów. Opinie w 2021 roku

 

Zobacz nasz ranking soundbarów, w którym znajdziesz mocne modele, dostarczające bardzo dobry dźwięk.

 

Soundbar Samsung

 

1. Soundbar Samsung HW-Q60R

 

Soundbar Samsung HW-Q60R z liczbą kanałow 5.1, to sprzęt zaopatrzony w jednostkę główną o wymiarach: Szerokość 1100mm, wysokość 59 mm, grubość 100 mm i wadze 3,6 kg, oraz głośnika niskotonowego o wadze 6,2 kg i wymiarach 205 x 353 x 303,2 mm. Łączność jest realizowana za pomocą technologii Bluetooth Power On, a także takich portów jak: Optical In, Audio In, USB Music Playback, a także złącza Anynet+ (HDMI-CEC). W zestawie znajduje się także pilot zdalnego sterowania.

Bezprzewodowy subwoofer, za pomocą technologii Samsung Acoustic Beam i funkcji adaptacji dźwięku pozwoli wydobyć z głośnika zadowalająco brzmiący bas. Wielkość membrany głośnika niskotonowego to 6,5’’. Do dyspozycji użytkownika są też takie funkcje jak Tryb Gry Pro i HDR.

Soundbar przełącza się automatycznie w tryb gry, gdy go podłączysz do telewizora, a głośniki skierowane do góry przenoszą przestrzenny dźwięk. Użytkownicy, którzy dotychczas korzystali wyłącznie z głośników telewizora, po podłączeniu HW-Q60R odczuwają duże zadowolenie z zakupu i jakości oferowanego dźwięku.

 

 

 

 

Soundbar LG

 

2. Soundbar Lg SJ2 160 W

 

Bardzo ciekawym modelem jest LG SJ2, ponieważ dobrze się prezentuje, listwa na telewizor nie jest zbyt widoczna i uzupełnia głośniki TV. Moc modelu jest równa 160 W, a w trakcie czuwania pobiera on tylko 0,5 W. Wymiary dwóch produktów kompletu są równe: 9,9 cm x 66 cm x 5,5 cm, a subwoofera 20,4 cm x 17 cm x 30 cm.

Soundbar LG bardzo dobrze działa bezprzewodowo, nie zacinając się podczas użytkowania, ani nie pogarszając jakości dźwięku. Model jest wyposażony w Bluetooth 4.0, z którego pomocą podłącza się urządzenia mobilne i zarządza sprzętem. Dodatkowo za sprawą dołączonego do zestawu pilota można wygodnie sterować ustawieniami i głośnością sprzętu. Urządzenie ma 3 głośniki, które dają odczucie przestrzenności podczas oglądania. Soundbar ma timer, który pozwala na ustawienie czasu pracy sprzętu, aby wyłączył się o wybranej porze.

Sprzęt atrakcyjnie się prezentuje, ponieważ nie trzeba podłączać do niego zbyt wielu przewodów, a także zajmuje on niewiele miejsca. W razie potrzeby istnieje możliwość podłączenia głośników przy użyciu przewodu optycznego, a także przy użyciu wejścia USB. Model ma niewielki wyświetlacz LED, który ułatwia obsługę. Soundbar ma lekką korektę dźwięku, dzięki czemu filmy i gry lepiej brzmią. Konsumenci cenią produkt za ciekawy design, bardzo wyraźny i czysty dźwięk, a także niewielki rozmiar.

 

 

 

 

Soundbar Sony

 

3. Soundbar Sony HT-SF150 2.0 120W RMS Bluetooth

 

Model Sony HT-SF150 pozwala odtwarzać  dźwięk w dobrej jakości, dając wrażenie przestrzenności (technologia S-Force), więc dźwięk słychać z miejsca, w którym coś się dzieje na ekranie. Urządzenie imituje działanie kina domowego, dlatego brzmienie jest pełne i mocne. Dźwięk jest bardzo czysty, w efekcie czego dialogi są wyraźne i zrozumiałe. Istnieje możliwość dopasowania dźwięku do swoich potrzeb, ponieważ ma kilka filtrów np. do muzyki czy do filmów. Model może działać bezprzewodowo, gdyż ma wbudowany odbiornik Bluetooth. Sterowanie sprzętem odbywa się na odległość przy użyciu pilota, dzięki zastosowanej technologii Bravia Sync.

Urządzenie ma głośnik Bass Reflex, który dobrze uzupełnia bass, co brzmi atrakcyjnie szczególnie gdy odsłuchujemy rockowe piosenki. Model przydaje się podczas oglądania filmów, grania, a także słuchania muzyki. Sprzęt jest wyposażony w wejście HDMI, co pozwala na łatwe podłączenie go do ekranu telewizora. Zastosowanie wejścia optycznego umożliwia połączenie głośnika bez obaw o pogorszenie jakości dźwięku.

Wymiary soundbara są równe: 90 cm x 6,4 cm x 8,8 cm i waży on tylko 2,4 kg. Obudowa modelu jest wykonana z wytrzymałego tworzywa sztucznego w kolorze czarnym,. Moc całkowita sprzętu wynosi 120 W i ma 2.0 kanały. Soundbar Sony zyskał dużą przychylność użytkowników, ponieważ, jak twierdzą, działa bardzo płynnie i szybko dostarcza bardzo dobry dźwięk.

 

 

 

 

Soundbar JBL

 

4. Soundbar Jbl Bar 3.1 z subwooferem 450W

 

Sprzętem, który zyskał wiele pozytywnych komentarzy użytkowników, jest JBL Bar 3.1. Nasz ranking zawiera soundbar JBL, ponieważ bardzo podoba się kupującym. Zdaniem konsumentów urządzenie jest bardzo solidnie wykonane, więc nie trzeba się obawiać, że się zniszczy. W zestawie znajduje się listwa, którą nakłada się na telewizor lub mocuje pod nim.  W sprzęcie znajdziemy głośniki, które dają wrażenie przestrzenności dżwieku podczas oglądania telewizji. Soundbar jest niewielki i prezentuje się elegancko. Obudowa listwy jest czarna, dlatego pasuje ona do większości telewizorów i nie jest zbyt widoczna. Do zestawu dołączono także bezprzewodowy Subwoofer, mający przetwornik o średnicy 10 cali, umożliwiający uzyskanie dobrego basu. Całkowita moc sprzętu wynosi 450 W.

Model można podłączyć do urządzeń mobilnych przy pomocy Bluetooth, co sprawia, że można słuchać muzyki z telefonu czy tabletu. Soundbar ma wbudowane 3 wejścia HDMI i jedno wyjście, umożliwiające podłączenie telewizora i przesyłu płynnego, dobrej jakości dźwięku. Urządzenie ma także wejście optyczne, USB oraz 2 komponentowe. Do zestawu dołączono pilot umożliwiający łatwiejsze sterowanie sprzętem, bez konieczności podchodzenia do telewizora.

Soundbar JBL ma system JBL SoundShift, który umożliwia płynne przechodzenie z dźwięku z telefonu na telewizor. W sprzęcie jest jedno wejście słuchawkowe, dlatego można cieszyć się dobrym dźwiękiem, nie przeszkadzając przy tym innym. Wymiary listwy są równe 101,8 cm x 7,8 cm x 0,23 cm, a subwoofer mierzy 44 cm x 30,5 cm x 30,5 cm i waży 12,1 kg.

 

 

 

 

Soundbar Yamaha

 

5. Soundbar Yamaha YAS-107

 

Jeżeli chcesz uzyskać lepszy dźwięk na swoim telewizorze lub cieszyć się przestrzennym brzmieniem konsoli, wybierz model Yamaha YAS-107. Opinie o soundbarach producenta Yamaha są bardzo pozytywne. Także o opisywanym produkcie konsumenci mają dobre zdanie. Wielu kupujących twierdzi, że sprzęt daje wyraźny i czysty dźwięk, jak na tego typu urządzenie. Użytkownicy doceniają także, że urządzenie można wygodnie używać przy pomocy pilota do dekodera, a także aplikacji. Model jest wyposażony w Bluetooth, który umożliwia uzyskanie łączności bezprzewodowej.

Ten soundbar Yamaha ma moc równą 120 W. Sprzęt jest wyposażony w 6 przetworników, co pozwala na uzyskanie dobrej przestrzenności dźwięku. Urządzenie ma kilka wejść: HDMI, optyczne oraz AUX, a także wyjść: RCA oraz HDMI. Istnieje możliwość podłączenia do soundbara Subwoofera, który umożliwia wzmocnienie intensywności basu. W modelu wykorzystano technologię DTS Virtual:X, która zapewnia dobry dźwięk 3D, dając większe wrażenie realizmu.

Wymiary urządzenia są równe 89 cm x 5,3 cm x 13,1 cm, więc jest ono dość długie, dlatego zamontowane w nim głośniki dobrze rozprowadzają dźwięk. Sprzęt waży 3,4 kg, czyli jest bardzo lekki. Obudowa modelu jest wykonana z tworzywa w kolorze czarnym, w efekcie czego pasuje do większości modeli telewizorów i dobrze prezentuje się na półce lub zawieszony na ścianie (dołączony uchwyt).  

 

 

 

 

Soundbar Philips

 

6. Soundbar PHILIPS HTL1190B/12

 

Warto zapoznać się soundbarem Philips HTL1190B, który umożliwia dobre wzmocnienie dźwięku i rozłożenie go przestrzennie, uzyskując ciekawy, realistyczny efekt. W urządzeniu zastosowano system Virtual Surround, w efekcie podczas akcji filmu można mieć wrażenie, że jest się wśród filmowych bohaterów. Model ma kształt listwy, w której są dwa głośniki, i można go zamontować na ścianie np. pod telewizorem, lub ustawić na stoliku pod TV.

Moc urządzenia jest równa 40 W. Ten dobry i tani soundbar ma wejście, które umożliwia bezpośrednie podłączenie laptopa, odtwarzacza MP3 czy iPhone i uzyskanie dobrego przestrzennego dźwięku. Sprzęt ma złącze USB, optyczne, koaksjalne oraz AUX. W zestawie znajduje się pilot, którym się go obsługuje. Waga modelu jest równa 1,9 kg, a jego wymiary to 86,5 cm x 6,8 cm x 8,6 cm. Urządzenie można używać do domowego nagłośnienia telewizji i do odtwarzania muzyki, ponieważ można do niego wysłać bezpośrednio muzykę ze smartfona (przy użyciu Bluetooth).

Soundbar Philips ma korektor dźwięku, dostosowujący brzmienie do potrzeb, polepszający jego jakość i usuwający nieprzyjemne szumy. Sprzęt ma tryb nocny, który umożliwia uzyskanie dużej oszczędności energii. Kupujący są zadowoleni, że można zmienić natężenie niskich i wysokich tonów, maksymalizując przyjemność ze słuchania.

 

 

 

 

Soundbar Panasonic

 

7. Soundbar Panasonic SC-HTB688

 

Panasonic SC-HTB688 jest sprzętem dla każdego, kto chce uzyskać realistyczny dźwięk podczas grania na konsoli czy oglądania filmu. Soundbar Panasonic daje efekt przestrzenności, zapewniający lepsze doznania dźwiękowe. Urządzenie jest odpowiednie do uzupełnienia telewizora o przekątnej od 40 cali. Wymiary listwy są równe 83,3 cm x 9 cm x 6,05 cm, a jej waga to 2,3 kg. Sprzęt można powiesić pod telewizorem lub postawić pod nim. Model ma dekoder Dolby Digital, który działa płynnie.

Do dyspozycji użytkownika jest: 3.1 kanałów (3 głośniki). Moc całkowita urządzenia jest równa 300 W (głośniki – 180 W i subwoofer – 120W). Kupujący są zadowoleni, że istnieje możliwość podłączenia telefonu (przy pomocy Bluetooth) i bezpośredniego wysyłania do urządzenia muzyki, uzyskując mocny i dobry dźwięk. Urządzenie ma wbudowany wyjście HDMI i optyczne np. do podłączenia telewizora.

W zestawie znajduje się bezprzewodowy subwoofer, który dodatkowo wzmacnia dźwięki i daje możliwość uzyskania lepszego basu. Brak kabla przy subwooferze sprawia, że prezentuje się on estetycznie, jego wymiary to 18,5 cm x 30,3 cm x 33,7 cm i waży 4,3 kg. Obudowa urządzenia jest wykonana z mocnego tworzywa w czarnym kolorze, dzięki czemu atrakcyjnie się prezentuje w połączeniu z telewizorem i nie niszczy się pod wpływem niewielkiego uderzenia.

 

 

 

 

Soundbar Bose

 

8. Soundbar Bose 700 Dolby Digital DTS

 

Wielu konsumentów ceni model Bose 700 przez wzgląd na łatwą obsługę, bardzo dobry bass i możliwość dopasowania do swojego wnętrza i potrzeb. Urządzenie umożliwia uzyskanie dźwięków, dających niesamowity efekt, dlatego oglądanie horrorów, a także filmów akcji staje się bardziej zajmujące i zwiększa się poziom doznawanych odczuć. Soundbar Bose umożliwia uzyskanie efektu kinowego w domowych warunkach.

Sprzęt można połączyć z telefonem przy użyciu firmowej aplikacji z muzyką, która działa bardzo  płynnie. Istnieje możliwość dopasowania aplikacji do swoich potrzeb, aby była bardziej intuicyjna. Test soundbarów pokazuje, że moduł basowy daje niesamowite efekty w każdym miejscu pomieszczenia. Warto wspomnieć, że urządzenie działa płynnie i nie zacina się, nie powstają żadne zakłócenia. Soundbar ma wymiary równe: wysokość – 97,8 cm, szerokość – 5,72 cm i głębokość – 10,8 cm, a jego waga to 4,76 kg.

Obudowa jest wykonana ze szkła, co wygląda bardzo elegancko, a boki są zrobione z aluminium, wyróżniającego się dużą lekkością. Urządzenie można obsługiwać przy pomocy pilota, który jest bardzo wygodny i pod wpływem ruchu wyświetlają się na nim przyciski. Soundbar jest wyposażony w wyjście HDMI, złącze optyczne, kabel USB i zasilania.

 

 

 

 

Soundbar z radiem

 

9. Yamaha MusicCast YSP-2700 Soundbar

 

W ofercie sklepów wyróżnia się Yamaha YSP-2700, czyli soundbar z radiem, który umożliwia słuchanie audycji radiowych. Sprzęt oferuje przestrzenne efekty dźwiękowe, dlatego można mieć wrażenie, że dźwięki dochodzą z każdej strony pokoju. Warto wspomnieć, że uzyskany dźwięk brzmi bardzo naturalnie. Kupujący doceniają ten soundbar, ponieważ można go szybko skonfigurować i zacząć używać.

Obudowa modelu jest wykonana z tworzywa w kolorze czarnym. Moc całkowita urządzenia jest równa 107 W. Liczba dostępnych kanałów jest równa 7.1. Do zestawu dołączono subwoofer (75 W), który można opcjonalnie włączać w zależności od efektów, jakie chce się osiągnąć. Wspomniany sprzęt jest bezprzewodowy i zapewnia wyjątkowe brzmienie, ponieważ wzmacnia dźwięki i dodaje im mocnego basu. Soundbar obsługuje dekodery Dolby Digital True HD oraz DTS-HD.

Podczas oglądania telewizji, grania na konsoli oraz używania odtwarzacza DVD oczekuje się najlepszego brzmienia i  można je uzyskać używając Yamaha YSP-2700. Sprzęt ma złącze HDMI do podpinania różnych urządzeń, a także wejście optyczne. Wymiary soundbara są równe 94,4 cm x 5,2 cm x 14,3 cm. Oglądanie i słuchanie koncertów oraz oglądanie filmów z podpiętym modelem Yamaha YSP-2700 sprawia wiele przyjemności. Co ciekawe, istnieje możliwość podłączenia soundbara bezprzewodowego do systemu nagłośnieniowego domowego Yamaha MusicCast, jeżeli taki jest zainstalowany.

 

 

 

 

Soundbar 5.1

 

10. Polk Audio MagniFi Max SR Soundbar

 

Polk Audio Magnifi Max SR to soundbar 5.1, który umożliwia uzyskanie świetnego dźwięku. Urządzenie można podłączyć do telewizora, dostarczając realistycznych efektów dźwiękowych podczas oglądania filmów. Warto korzystać ze sprzętu podczas grania na konsoli, ponieważ bez problemu można usłyszeć, z której strony skrada się przeciwnik. Wymiary modelu są równe 109,3 cm x 5,4 cm x 9,6 cm, a jego moc wynosi 400 W.

Ten dobry soundbar jest wyposażony w bezprzewodowy subwoofer, więc istnieje możliwość podkreślenia dźwięków i nadanie im mocniejszego i intensywniejszego brzmienia. Urządzenie ma złącze HDMI, co pozwala na podłączenie telewizora, konsoli czy odtwarzacza. Istnieje możliwość podłączenia sprzętu do Wi-Fi lub Bluetooth, sterując przy pomocy aplikacji z telefonu. Po podpięciu do soundbara głośników Google Assistant, można wydawać polecenia głosowe.

Do zestawu dołączono 4 osobne głośniki, które można  rozłożyć w pomieszczeniu, co daje bardzo dobry efekt dźwiękowy. W urządzeniu zastosowano dekodowanie Dolby Digital oraz DTS. Użytkownicy są zadowoleni, że soundbar emituje dźwięk w taki sposób, że dialogi słychać wyraźnie. Technologia Stereo Dimensional Array sprawia, że ścieżka dźwiękowa filmów jest podkreślona. W sprzęcie zastosowano tryb nocny, który wycisza basy, podkreślając rozmowy między bohaterami.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki soundbar kupić?

 

Soundbar to niewielki głośnik, który znajduje zastosowanie jako uzupełnienie zestawu kina domowego, a także niezależny system nagłośnienia. Coraz więcej osób decyduje się na zakup takiego urządzenia, aby czerpać więcej przyjemności z oglądania filmów i seriali. Jednak nie każdy z nas wie, jaki soundbar wybrać i na jakie cechy należy zwrócić szczególną uwagę. Wszystkie wątpliwości rozwieje umieszczony poniżej poradnik.

 

 

Liczba kanałów

To, ile kanałów obsługuje sprzęt, jest bardzo ważne. Daje to nam informację o tym, na ile oddzielnych ścieżek jest podzielony odtwarzany przez soundbar dźwięk. Najbardziej popularne są modele z oznaczeniem 2.1 oraz 5.1. Pierwsza cyfra oznacza ilość głośników zamontowanych w listwie, a druga ilość głośników niskotonowych (zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych). Jeśli zależy nam na tym, aby uzyskać bardziej przestrzenny i realistyczny efekt, powinniśmy poszukać urządzenia 5.1-kanałowego. Dodatkowe głośniki emitują dźwięk nie tylko do przodu, ale i na boki oraz do góry. Odbija się on od ścian i sufitu, a dopiero potem dociera do naszych uszu. To sprawia, że czujemy się niemal tak samo, jak na sali kinowej. W sklepach możemy też spotkać sprzęty z systemem obsługującym inną liczbę kanałów, od 2.0 do nawet 9.1.

 

Moc wyjściowa

Im większą moc wyjściową ma soundbar, tym głośniej będzie grał. Warto pamiętać, że wartość tego parametru nie wpływa na jakość dźwięku, pod tym względem dobrze może sprawdzać się 100 W, jak i 500 W model. Nie zawsze też w pełni wykorzystamy możliwości mocnego soundbara, dotyczy to m.in. osób mieszkających w blokach. Optymalna moc takich urządzeń mieści się w zakresie od 30 W do ok. 400 W.

 

Obsługiwane standardy

Aby mieć pewność, że kupujemy najlepszy soundbar, należy sprawdzić, jakie obsługuje standardy (formaty). Podstawą jest Dolby Digital i nowsze wersje, czyli Dolby Digital Plus oraz Dolby TrueHD, wykorzystywane w nośnikach Blu-Ray, telewizji DVB-T i konsolach do gier. Za uwydatnienie efektu dźwięku przestrzennego odpowiada standard Dolby Pro Logic II. Jeśli kupujemy sprzęt przeznaczony do domowego systemu multimedialnego HD, należy znaleźć model obsługujący też standard DTS-HD. Z kolei za uzyskanie efektu dźwiękowego jak w kinie odpowiada format Dolby Atmos oraz DTS:X.

 

Złącza

Każdy soundbar jest wyposażony w złącze HDMI, umożliwiające podłączenie go do telewizora przy pomocy kabla. Jednak sprzęt powinien mieć też kilka innych gniazd, takie jak np. mini jack 3,5 mm, dające możliwość podłączenia słuchawek. Bardzo często przydaje się również port USB, wejście AUX audio czy Display Port. Coraz częściej soundbary mają wbudowany moduł Bluetooth pozwalający na bezprzewodowe nawiązywanie połączenia z telewizorem i innymi sprzętami. Co ciekawe, część sprzętów może też łączyć się z Internetem: przewodowo przez kabel podłączony do gniazda Ethernet lub bezprzewodowo, za sprawą modułu Wi-Fi.

 

 

Wymiary

Urządzenia takie jak soundbary zazwyczaj nie są zbyt duże. Mają one podłużny kształt, dlatego ustawia się je tuż przy podstawie telewizora (wtedy też działają najbardziej efektywnie). Przeciętnie wysokość tego typu sprzętów wynosi nie więcej niż 6 cm, a szerokość – 100 cm. Soundbar nie powinien zająć zbyt dużo miejsca na półce. Co ważne, większość urządzeń jest przystosowana nie tylko do umieszczenia na szafce przy telewizorze, ale i zawieszenia na ścianie, przy użyciu specjalnego uchwytu.

 

Subwoofer

Subwoofer to głośnik odpowiadający za odtwarzanie niskich dźwięków, czyli basu. Może on być wbudowany w panel soundbara, czasami jest oddzielnym urządzeniem, które należy umieścić w odpowiednim miejscu w pokoju. Jeżeli zdecydujemy się na drugą opcję, warto sprawdzić, czy subwoofer został wyposażony w łączność Bluetooth. Jeśli tak, unikniemy konieczności przeciągania kabli przez pomieszczenie, aby połączyć go z soundbarem.

 

Obsługa

Dodatkowe sprzęty nagłaśniające zwykle można obsługiwać przy pomocy dołączonego do telewizora pilota. Niemniej jednak modele wykorzystujące nowoczesne technologie często pozwalają na sterowanie nimi także poprzez zainstalowaną na smartfonie czy tablecie aplikację. To może zwiększać komfort użytkowania urządzenia.

 

Dodatkowe technologie

Jeżeli wciąż mamy wątpliwości, jaki jest najlepszy soundbar, należy porównać dostępne sprzęty pod kątem wykorzystywania dodatkowych technologii. Jedną z najpopularniejszych jest uwydatnianie dialogów, za sprawą której wyraźnie usłyszymy każde słowo, nawet jeśli jest wypowiadane szeptem. Na uwagę zasługuje także optymalizacja dźwięku, działająca na każdym poziomie głośności czy technologia odpowiadająca za eliminowanie zniekształceń.

 

 

Design

Większość soundbarów ma czarną, połyskującą lub matową obudowę, choć niektóre marki oferują też białe czy szare modele. Sprzęt powinien ładnie się prezentować nie tylko w dniu zakupu, ale też po dłuższym czasie używania. Trzeba się upewnić, że obudowa wykazuje odporność na uszkodzenia.

 

Soundbary w dobrych cenach

Soundbary o mniejszej mocy, obsługujące 2.1-kanałowy system, kosztują od 200 zł do 500 zł. Za mocniejszy sprzęt zapewniający efekt dźwięku przestrzennego trzeba zapłacić znacznie więcej, ponad 1000 zł. Cena za urządzenia obsługujące większą liczbę kanałów (ponad 5.1) i mające dodatkowe funkcje nierzadko wynosi więcej niż 3000 zł. Nie są to tanie modele, jednak dobrze uzupełniają system wielostrefowego nagłośnienia.

 

 

FAQ

 

P1: Co to jest soundbar?

Soundbar to nowoczesne urządzenie dźwiękowe, które rozszerza nagłośnienie telewizora. Cechuje się stosunkowo niewielkimi rozmiarami w porównaniu do tradycyjnego zestawu kina domowego, jednak oferowana jakość dźwięku jest równie wysokiej jakości. Wewnątrz soundbara znajduje się około 12 głośników stożkowych, które są ustawione pod różnym kątem. Dzięki temu dźwięk rozprzestrzenia się w różnych kierunkach. Soundbary są wyposażone w złącza audio, HDMI, USB, moduł Bluetooth, wejście optyczne, NFC, Wi-Fi, tuner FM, a także funkcję obsługi radia internetowego. Urządzeniem możemy sterować przy pomocy dołączonego do zestawu pilota lub z poziomu aplikacji w naszym smartfonie. Produkt jest łatwy w montażu, a jego instalacja nie wymaga zaawansowanej wiedzy technicznej.

 

 

P2: Soundbar czy kino domowe?

Zarówno soundbar, jak i kino domowe zapewniają wyższej jakości dźwięk niż ten, który otrzymujemy z głośników wbudowanych w telewizor. Dużą przewagą soundbara jest to, że zajmuje niewiele miejsca i można go podłączyć bezprzewodowo. Jest to tylko jedna podłużna listwa głośnikowa, dlatego może się zmieścić się pod telewizorem. Nie ma konieczności ciągnięcia przewodów do głośników, które są zazwyczaj rozmieszczone w kilku miejscach w całym pokoju. Kino domowe zajmuje sporo miejsca, a głośniki często wymagają montażu na ścianie oraz ciągnięcia kabli po pomieszczeniu. Nie jest to również najlepsze rozwiązanie do mieszkaniu w bloku, gdyż dźwięk jest głośny i mocny.

 

P3: Jak podłączyć soundbar?

Aby uruchomić soundbar, wystarczy podłączyć jeden przewód HDMI lub złącze optyczne albo sparować sprzęt z telewizorem. Kabel HDMI należy wpiąć do urządzenia w wyjście oznaczone jako HDMI out. Drugi koniec wpinamy do telewizora w złącze oznaczone HDMI/ARC. Jeśli zechcemy podłączyć kolejne urządzenia, należy je wpiąć do wejścia HDMI in. Z kolei jeśli interesuje nas podłączenie bezprzewodowe, na początek wchodzimy do ustawień telewizora i włączamy Bluetooth, a następnie wciskamy odpowiedni przycisk na soundbarze, aby sparować oba urządzenia. Cały proces odbywa się bardzo podobnie jeśli chcemy połączyć urządzenia bezprzewodowo przy pomocy Wi-Fi.

 

P4: Jak zresetować soundbar Samsung?

Jeśli nasz soundbar nie odpowiada, konieczne może okazać się jego zresetowanie. Aby to zrobić należy wybrać na pilocie przycisk Play/Pauza i przytrzymać go przez około 5 sekund. Pamiętajmy jednak, żeby wybrać tryb TV. Sprzęt zostanie wówczas zresetowany. Aby ponownie włączyć soundbar, w menu telewizora wybieramy opcję „Dodaj nowe urządzenie” i ustawiamy ją na „włączone”. W kolejnym kroku wystarczy jedynie ponownie włączyć soundbar w trybie TV.  Jeśli nawiązanie połączenia nam się nie uda, sprawdźmy, czy kabel HDMI jest dobrze podłączony. Być może konieczne będzie również sprawdzenie działania sprzętu poprzez podłączenie go kablem optycznym.

 

 

P5: Jak ustawić soundbar w pokoju?

Soundbar najczęściej umieszcza się pod telewizorem, jednak w zależności od wielkości pomieszczenia i dostępnej wolnej przestrzeni, można go także zamontować nad ekranem. Ze względu na sposób montażu wyróżnia się modele wiszące i stojące. Dzięki niewielkim rozmiarom soundbar doskonale komponuje się z niemal każdym wystrojem pomieszczenia. Oprócz szerokiej gamy kolorów, do wyboru mamy także różne materiały wykończeniowe, takie jak aluminium, drewno czy tworzywo sztuczne. Aby nieco przełamać surowy wygląd sprzętu, po bokach możemy ustawić niewielkie kwiaty doniczkowe, aby całość wydała się bardziej przytulna i przyjemna dla oka. Z technologią najlepiej harmonizują paprocie i rośliny o długich łodygach.

 

 

Czy warto kupić soundbar?

 

Z naszego artykułu dowiedziałeś się, jaki soundbar jest polecany. Jeśli jeszcze nie dokonałeś zakupu i zastanawiasz się, czy warto nabyć taki sprzęt, w tej części znajdziesz argumenty, które Cię z pewnością przekonają.

 

 

Dobra alternatywa dla kina domowego

Nowoczesne telewizory zazwyczaj mają wbudowane wysokiej jakości głośniki, jednak wrażenia podczas oglądania ulubionego filmu potęguje dopiero wysokiej klasy sprzęt audio. Zestaw kina domowego zajmuje dużo miejsca i często musimy przestawiać meble w salonie, aby się zmieścił. Dobrą alternatywą jest soundbar, który ma nie tylko kompaktowe wymiary, ale gwarantuje także wysokiej jakości dźwięk. Urządzenie jest także łatwe w instalacji, a do jego podłączenia nie są wymagane przewody. W sprzedaży dostępne są również modele z wbudowanymi niskotonowymi głośnikami, dlatego nie ma konieczności nabywania oddzielnego subwoofera.

 

Porządek bez przewodów

Soundbar to kompaktowe urządzenie, do którego podłączenia nie musimy używać żadnych kabli. Plączące się przewody z powodzeniem zastąpimy domową siecią Wi-Fi lub połączeniem przez Bluetooth. Wiele nowoczesnych sprzętów ma także specjalne wieszaki, dzięki którym przymocujemy je bezpośrednio do telewizora. W ten sposób nie ma konieczności organizowania dodatkowych półek czy szafek. Soundbary mogą mieć prostą lub zakrzywioną linię, dlatego bez problemu dopasujemy je do konstrukcji telewizora. Dzięki temu soundbar najlepiej się sprawdzi również w niewielkich pomieszczeniach, w których nie ma już miejsca na dodatkowe sprzęty.

 

Wygodna obsługa

Obsługa soundbara jest prosta i wygodna, gdyż może się odbywać za pomocą pilota lub smartfona. Niektóre modele urządzeń są wyposażone w funkcję, która analizuje to, co w danej chwili oglądamy i proponuje ścieżkę audio, która jest najlepiej dostosowana do danej treści. Dzięki temu nie musimy się martwić, jak ustawić soundbar, aby uzyskać najlepszą jakość dźwięku.

 

 

Odtwarzanie muzyki i dodatkowe funkcje

Soundbar nie tylko zapewnia wysoką jakość dźwięku odtwarzanych filmów i pozwala poczuć się jak w sali kinowej, a również oferuje inne możliwości. Przede wszystkim pozwala odtwarzać ulubioną muzykę z komputera, smartfona czy tabletu. Wykorzystując domową sieć Wi-Fi lub połączenie Bluetooth bez problemu odtworzymy ulubiona playlistę na imprezie czy spotkaniu z rodziną. Niektóre modele oferują również możliwość odtwarzania muzyki z popularnych serwisów, takich jak Spotify czy Tidal.

Niektóre modele soundbarów dostępne na rynku mają inne dodatkowe funkcje takie jak na przykład wbudowane radio. Dzięki tej opcji możemy zrezygnować z tradycyjnego odbiornika i zaoszczędzić trochę miejsca w salonie.

 

Rozbudowany system audio

Co prawda soundbar ma wbudowane głośniki, jednak osoby, które chcą bardziej spotęgować wrażenia dźwiękowe w pomieszczeniu mogą nabyć dodatkowe kolumny i ustawić je z tyłu salonu. Najlepiej sprawdzą się zintegrowane głośniki, które połączymy bezprzewodowo z soundbarem i obsłużymy przy pomocy smartfona. Dzięki temu zyskujemy komfort i nie musimy martwić się o plączące się przewody.

 

Relatywnie niska cena

Soundbary są niedrogie w porównaniu do całego zestawu kina domowego. Dobrej jakości urządzenie kupimy już za około 200-300 zł, a bardziej zaawansowany model to wydatek rzędu 800-1000 zł. Dla porównania, zestaw kina domowego składający się z amplitunera i kolumn kupimy za około 2500 zł. Warto wspomnieć, że soundbar w zupełności wystarczy, jeśli chcemy podnieść komfort oglądania filmów i seriali, słuchania muzyki czy grania w gry wideo.

 

 

Kino domowe vs. soundbar 

 

 

Miłośnicy filmów i seriali lubią, kiedy ich ulubiona rozrywka gwarantuje jak najwięcej przyjemności. Specjalnie z myślą o osobach lubiących chodzić do kina stworzone zostały gadżety, które pozwalają zmienić salon w salę kinową. Producenci prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowszych urządzeń mających na celu sprawić więcej przyjemności podczas oglądania. 

 

Kino domowe

Kino domowe to ciekawa opcja dla osób mających duży salon i oczekiwania względem jakości dźwięku podczas oglądania telewizji, filmów czy seriali. Dobrej jakości kino domowe pozwala cieszyć się dźwiękiem przestrzennym 5.1. Najnowsze urządzenia są wyposażone w technologię, która pozwala no przekształcanie dźwięku analogowego w cyfrowy z lepszą szybkością niż konwersja standardowa. Wysokiej jakości dźwięk ujawnia subtelności i szczegóły nigdy wcześniej nie słyszane w dźwięku i dialogu.

Typowe systemy surround to 6 kanałów (5.1) lub 8 kanałów (7.1). Konfiguracje 5.1 obejmują głośnik centralny, subwoofer, lewy i prawy przedni głośnik oraz lewy i prawy tylny głośnik. 7.1 to dodatkowa para mikserów bocznych. Konfiguracja dźwięku przestrzennego 5.1 to ciekawa opcja, jednak producenci systemów audio poszli o krok dalej. Wysokiej klasy konfiguracja dźwięku przestrzennego 7.1 zapewnia niesamowite wrażenia. Jednak w świecie rzeczywistym, gdzie musimy dwa razy zastanowić się, na co wydamy pieniądze warto dowiedzieć się czy 7.1 jest nam na pewno niezbędny.

Obecnie kina domowe wyposażone są w opcję dostępu do Wi-Fi. Przesyłanie strumieniowe z Internetu lub domowej sieci bezprzewodowej dzięki wbudowanemu Wi-Fi pozwala zaoszczędzić sporo czasu na szukaniu płyt z ulubioną muzyką czy filmu na DVD. Funkcja Bluetooth pozwala na proste połączenia bezprzewodowe z każdym głośnikiem w pomieszczeniu, dzięki czemu możesz cieszyć się filmami i muzyką bez zbędnego zamieszania z kablami. 

 

Soundbar 

Soundbary są kompaktowe, łatwe w montażu, a ich cena waha się od trzystu złotych do tysiąca złotych. Bez względu na budżet jaki posiadasz, jeśli chcesz polepszyć dźwięk z głośników telewizora, warto zainwestować w sprzęt. Na samym początku warto jednak dowiedzieć się czym jest soundbar. To kompaktowe rozwiązanie dla potrzeb bardziej wymagającego widza. Zapewnia wygodę, ponieważ jest to pojedynczy głośnik, który można umieścić przed telewizorem. W sklepach można znaleźć soundbary pojedyncze lub z zewnętrznym subwooferem. Z pomocą subwooferów uzyskuje się nieco więcej głębi dźwięku, w odniesieniu do mocy i basu. Soundbary mogą występować również z dodatkowymi głośnikami do dźwięku przestrzennego, podobnego jaki uzyskujemy w kinie domowym. 

Jakie są plusy zakupu soundbara? Zdecydowanie cena zachęca do zakupu, ponieważ dobrej jakości sprzęt to niewielki wydatek, na który można sobie pozwolić. Łatwa konfiguracja pozwala bez przeszkód korzystać z urządzenia połączonego z telewizorem dowolnej marki. Soundbary wymagają minimalnego okablowania, co dodatkowo czyni je bardzo wygodnymi w użytkowaniu urządzeniami. Niewielki głośnik jest kompaktowy. Można go bez przeszkód ustawić przed telewizorem czy na szafce, na której telewizor stoi. 

Decydując się na zakup warto zastanowić się jaki model wybrać. Na rynku dostępne są urządzenia z technologią podobną do kina domowego. Dźwięk przestrzenny to rozwiązanie proponowane przez coraz większą grupę światowych producentów. Jaka jest różnica między soundbarem z opcją 2.1 i 5.1? Ranking soundbarów potwierdził, że nie każdy sprzęt nada się do każdego pomieszczenia. Urządzenie z dźwiękiem przestrzennym 2.1 zwykle zawiera dwa głośniki lewy i prawy oraz subwoofer. Soundbar 5.1 zawiera pięć głośników, przedni lewy, przedni prawy, przedni środkowy, przestrzenny lewy, przestrzenny prawy i subwoofer. Przednie kanały są wbudowane w listwy dźwiękowe, podczas gdy głośniki surround są zwykle oddzielnymi głośnikami. Jednak odpowiedź jest nieco bardziej skomplikowana. Więcej głośników nie tylko zwiększa głośność, ale także poprawia jakość dźwięku przestrzennego. Warto jednak pamiętać, że dźwięk przestrzenny nie jest dobrą propozycją do małych i ciasnych pomieszczeń. 

Kino domowe vs. soundbar 

Jeśli szukasz najprostszego możliwego rozwiązania poprawiającego dźwięk telewizora, na początek warto zakupić soundbar z opcją dodatkowych dwóch głośników. Dostępnych jest wiele niedrogich opcji, naprawdę nie trzeba zapłacić dużej sumy, aby cieszyć się dobrym dźwiękiem. Jeśli bardzo poważnie podchodzisz do jakości dźwięku i masz w budżecie kilka tysięcy, może warto zainwestować w dobre kino domowe z zaawansowanym systemem surround, który zapewni niebywałą przyjemność z oglądania ulubionych filmów i seriali. Którąkolwiek opcję wybierzesz, nigdy już nie będziesz mógł wrócić do małych, wbudowanych w telewizor głośników. Należy się jednak zastanowić, ile pieniędzy chcemy przeznaczyć na rozbudowę prywatnej sali kinowej, w której będziemy spędzać leniwe wieczory z kolejnym sezonem ulubionego serialu.

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

 

Samsung soundbar HW-N650

 

Wiele osób zdecydowało się na zakup soundbaru Samsung HW-N650 i bardzo podoba im się ten sprzęt. Użytkownicy twierdzą, że urządzenie dostarcza dźwięk, porównywalny do uzyskiwanego z kina domowego. Brzmienie jest bardzo bogate i można je uzyskać w całym pomieszczeniu. W przypadku oglądania filmów czy grania w gry uzyskuje się dźwięk, który jest emitowany tak, że ma się wrażenie, że dochodzi z miejsc, w których coś się dzieje na ekranie.

Soundbar Samsung jest bardzo nowoczesny i współgra z technologią 4K, działając wtedy płynnie i zapewnia przestrzenność dźwięku. Urządzenie automatycznie się konfiguruje, np. dostosowując do włączanych gier, dlatego można uzyskać świetne brzmienie, bez konieczności samodzielnej zmiany ustawień.

Wymiary urządzenia są równe 110 cm x 5,9 cm x 10 cm i waży ono 10,6 kg. Obudowa  jest wykonana z tworzywa sztucznego w kolorze czarnym. Model jest wyposażony w wejście HDMI, które pozwala na podłączenie go do laptopa czy monitora telewizora. Urządzenie ma wejście optyczne na światłowód, dzięki któremu podczas przesyłania dźwięku nie powstają zakłócenia ani straty jakości brzmienia. Wejście audio pozwala podłączyć sprzęt np. do wieży. W soudbarze zastosowano także łączność Bluetooth, która pozwala na podłączenie do niego bezprzewodowych głośników SWA-8500S. Podłączenie sprzętu jest bardzo łatwe, jak i parowanie urządzeń przy pomocy Bluetooth.

 

 

Soundbar Samsung HW-N550

 

Urządzeniem, które dobrze się prezentuje na półce, jest bardzo wygodne i łatwe w obsłudze, jest Samsung HW-N550. Soundbar Samsung można bez problemu połączyć z większością telewizorów tej samej maki, zarówno przewodowo, jak i bezprzewodowo. Model jest bardzo łatwy w obsłudze, ponieważ wystarczy używać pilota do telewizora, aby zgłaśniać i ściszać z menu TV. Akcesorium ma Wi-Fi lub Bluetooth, więc można bezprzewodowo podłączyć do niego różne sprzęty np. urządzenia mobilne czy głośniki. Moc soundbara jest równa 340 W, a liczba kanałów w modelu to 3.1. Sprzęt jest wyposażony w dodatkowy głośnik, który emituje niskie dźwięki i dobrze uzupełnia głośniki telewizora.

Urządzenie jest wyposażone w wejście HDMI, które umożliwia podłączenie go do telewizora czy do komputera. Złącze USB pozwala na połączenie sprzętu np. z głośnikami. Optyczne wejście audio gwarantuje dobre przesyłanie dźwięków, bez obawy o pogorszenie ich jakości.  Wymiary modelu to 106 cm x 5,9 cm x 8,75 cm, waży 9,9 kg, a jego obudowa jest czarna i elegancko się prezentuje.

Sprzęt jest wyposażony w specjalny filtr, który umożliwia odtwarzanie dialogów w filmie czy grze bez żadnych zakłóceń, dzięki czemu bardzo wyraźnie słychać każde słowo. W przypadku słuchania muzyki można uzyskać dość mocny bass, Użytkownicy twierdzą, że model nadaje się do użytku domowego i doceniają go za możliwość uzyskania bardzo dobrego dźwięku.

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments