Ranking 14 najlepszych subwooferów w 2024

Ostatnio aktualizowane: 20.04.24

 

Subwoofer – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Szukasz subwoofera aktywnego, który uzupełni zestaw kina domowego? Być może zainteresuje Cię sprzęt Klipsch R-115SW, który nie tylko dobrze podkreśla bas, ale również elegancko się prezentuje. Czarna obudowa ładnie kontrastuje z pomarańczową membraną. Urządzenie jest kompatybilne z każdym amplitunerem z wejściem stereo RCA/LFE, istnieje też możliwość podłączenia go bezprzewodowo, przy użyciu specjalnego zestawu. Subwoofer ma dużą moc i nadaje się do pomieszczenia o większym metrażu. Z kolei najczęściej polecanym modelem do samochodu jest Blaupunkt GTB 8200 P. Sprzęt jest łatwy w montażu, można go podłączyć do wzmacniacza lub radioodtwarzacza. To urządzenie o mocy nominalnej równej 140 W, moc maksymalna to 400 W.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Ponieważ to subwoofer aktywny, nie wymaga podłączania dodatkowego wzmacniacza. Sprzęt elegancko wygląda, czarna obudowa tworzy efektowny kontrast z pomarańczową membraną. Model można podłączyć do zestawu kina domowego, a także do komputera.

Wady

Sprzęt ma dużą moc i dobrze sprawdza się w pomieszczeniu o większej powierzchni. Jeżeli ustawimy go w pokoju o małym metrażu, trudno nam będzie wykorzystać wszystkie jego możliwości.

Podsumowanie

Urządzenie jest wyposażone w szczelinowe tunele Bass-Reflex. Umieszczono je z przodu, co pozwala zminimalizować szumy. Subwoofer można ustawić tuż przy ścianie, bez obaw o zniekształcenie dźwięków. Obudowę wykonano z płyty MDF. Pasmo przenoszenia obejmuje zakres od 18 Hz do 125 Hz.

Drugi wybór

Zalety

To model samochodowy, który można zamontować w dowolnym aucie. Nie powinien on znacząco ograniczyć wolnej przestrzeni w bagażniku. Subwoofer zapewnia dobrej jakości brzmienie, z wyraźnie podkreślonymi niskimi tonami. Ma on dużą moc, wynoszącą 150 W.

Wady

Urządzenie nie zostało wyposażone we wzmacniacz, dlatego po podłączeniu bezpośrednio do radioodtwarzacza może się okazać, że dźwięki nie są wystarczająco głośne. W takiej sytuacji trzeba dodatkowo zamontować wzmacniacz.

Podsumowanie

Sprzęt ma cienką, papierową membranę, która zwiększa częstotliwość drgań. Pasmo przenoszenia obejmuje zakres od 50 Hz do 200 Hz. Subwoofer ma magnes, który zmniejsza zniekształcenia. Za sprawą urządzenia słuchanie muzyki w samochodzie jest przyjemniejsze i dostarcza więcej wrażeń.

Rozważ też

Zalety

Sprzęt ma kompaktowe wymiary, dlatego szybko znajdziemy dla niego odpowiednie miejsce. Wyposażono go w 250 mm przetwornik niskotonowy, który zapewnia mocny i kontrolowany bas. Urządzenie z pewnością będzie pasować do innych elementów kina domowego pod względem designu.

Wady

W zestawie nie znajdziemy pilota. To oznacza, że nie mamy możliwości zmiany ustawień urządzenia bez konieczności podchodzenia do niego. Może to mieć negatywny wpływ na komfort użytkowania.

Podsumowanie

Dynamiczna moc subwoofera to 100 W. Pasmo przenoszenia to zakres od 25 Hz do 180 Hz. Sprzęt waży 12 kg, w razie potrzeby bez trudu przeniesiemy go w inne miejsce. Obudowa jest wykonana z solidnych materiałów.

 

 

14 najlepszych subwooferów. Opinie w 2024 roku

 

Polecamy nasz ranking subwooferów każdemu, kto chce rozszerzyć swój system dźwiękowy i uzyskać bardziej realistyczne i mocniejsze brzmienie.

 

Subwoofer aktywny

 

1. Subwoofer aktywny Klipsch Reference R-115SW

 

Subwoofer Klipsch R-115SW jest przeznaczony do użytku domowego i odpowiednio uzupełnia kino domowe lub komputer. Model wzmacnia dźwięk w dużych pomieszczeniach. Urządzenie ma czarną obudowę, wykonaną ze szczotkowanej okładziny polimerowej, która prezentuje się elegancko i pasuje do wystroju salonu i biura. Sprzęt można regulować, zmieniając ustawienia wzmocnienia, fazy i niskich tonów. Użytkownicy doceniają ten model za bardzo intensywny i mocny dźwięk, który realistycznie oddaje rzeczywiste dźwięki podczas seansów filmowych.

Klipsch R-115SW to subwoofer aktywny, co oznacza, że jest wyposażony nie tylko w przetwornik, lecz również wzmacniacz cyfrowy o mocy 800 W. Sprzęt umożliwia uzyskanie bardzo niskich dźwięków. Urządzenie może współpracować z dowolnym wzmacniaczem czy amplitunerem z wejściem RCA, dodatkowo uzyskując lepsze i bardziej wiarygodne brzmienie. Istnieje możliwość użycia zestawu transmitującego Klipsch WA-2, aby bezprzewodowo podłączyć wzmacniacz.

Zastosowane tunele Bass-Reflex chronią przed powstawaniem szumów i umożliwiają postawienie subwoofera przy ścianie. Sprzęt jest wyposażony w głośnik o średnicy 15 cali, wykonany z materiału pracującego na niskich częstotliwościach (pasmo przenoszenia to 18 Hz – 125 Hz). Membrana ma miedziany kolor. Istnieje możliwość uzyskania dźwięku na poziomie 122 dB. Wymiary subwoofera są równe: 54,6 cm x 49,5 cm x 56,6 cm, a jego waga to 34,2 kg.

 

 

 

 

2. Subwoofer Taga Harmony TSW-90 v.3

 

Taga Harmony TSW-90 v.3 to subwoofer aktywny, który ma wzmacniacz skutecznie podkreślający niskie tony odtwarzanego dźwięku. Jest on odpowiedni do domu i służy do tego, aby zwiększyć możliwości głośników komputerowych, kina domowego czy wieży. Urządzenie ma bardzo mocny bas, więc drżenie np. wybuchów w thrillerze jest wyczuwalne. Moc sprzętu wynosi 90 W.

Kupujący twierdzą, że model można łatwo skonfigurować, dostosowując do wielkości pomieszczenia. Subwoofer aktywny wyróżniają bardzo niewielkie zniekształcenia w dźwiękach, które dla wielu nie są nawet słyszalne, co ma związek z zastosowaniem przetworników basowych TAGA. Urządzenie ma wejścia: Line-level, Sub oraz High-level. Wymiary sprzętu są równe 40 cm x 33 cm x 40,5 cm i waży on 15 kg.

Ten dobry subwoofer włącza się automatycznie po otrzymaniu sygnału oraz wyłącza, gdy nie jest używany. Fazę można regulować w zakresie od 0 st. do 180 st., co oznacza, że można go zsynchronizować z innymi głośnikami, aby nie było opóźnień w dźwięku. W urządzeniu zastosowano membranę, która jest cienka i lekka, a przy tym wytrzymała, dzięki czemu bardzo intensywnie drga. Obudowę wykonano z materiału MDF, dzięki czemu jest wytrzymała. Na ściance zastosowano tylny tunel, w efekcie czego uzyskuje się mniejsze zniekształcenia i możliwość słyszenia niższych tonów.

 

 

 

 

Subwoofer samochodowy

 

3. Subwoofer aktywny Blaupunkt GTB8200P

 

Blaupunkt GTB 8200 P to subwoofer samochodowy, więc można go połączyć z nagłośnieniem w pojeździe. Urządzenie umożliwia skuteczne podkreślenie dźwięku i zwiększenie realności muzyki. Kupujący są zadowoleni, że model można połączyć bezpośrednio z radiem, jak i ze wzmacniaczem, co w obu przypadkach daje bardzo dobry efekt. Wielu użytkowników docenia także łatwość montażu, konfiguracji, a także wykonanie sprzętu.

Średnica głośnika to 20 cm, a zastosowana papierowa membrana jest bardzo cienka, dzięki czemu częstotliwość drgań jest bardzo duża. Wymiary modelu są równe: 25 cm x 26 cm x 27 cm, więc ma on kształt kostki, która nie zajmuje zbyt wiele miejsca. Obudowa jest wykonana z tworzywa sztucznego w czarnym kolorze, a na niej znajduje się miękka pianka. Subwoofer samochodowy jest typu Bass-reflex, co oznacza, że ma niewielki tunel, umożliwiający słyszenie większego spektrum częstotliwości. Model jest niskotonowy, co pozwala na usłyszenie dźwięków o niskiej częstotliwości.

Moc sprzętu jest równa 150 W i może działać napędzany akumulatorem. Pasmo przenoszenia  wynosi od 50 Hz do 200 Hz. Zastosowany magnes skutecznie zmniejsza zniekształcenia, dzięki czemu muzyka oraz audycje radiowe brzmią realistycznie. 

 

 

 

 

Subwoofer Yamaha

 

4. Subwoofer aktywny Yamaha NS-SW100

 

Warto zwrócić uwagę na model Yamaha NS-SW100, który bardzo dobrze podkreśla dźwięki w muzyce oraz filmach. Urządzenie mocno akcentuje basy, dlatego osoby lubiące wyraźniejsze i intensywniejsze brzmienia, mogą cieszyć się z niego w całym pomieszczeniu. Sprzęt zajmuje niewiele miejsca, jego wymiary to 35 cm x 35 cm x 41 cm..

Subwoofer Yamaha ma przetwornik o średnicy 25 cm, który umożliwia słyszenie dźwięków o niskich tonach. Zastosowana technologia Twisted Flare Port sprawia, że wylot powietrza ma kształt kielicha, w efekcie czego wir powietrza na wylocie jest rozproszony i łagodny, i wszelkie szumy są także rozproszone. Z kolei technologia Advanced YST II bardzo dobrze napędza membranę głośnika, dzięki czemu ta bardzo precyzyjnie działa. Pasmo przenoszenia wynosi 25 Hz – 180 Hz, a moc sprzętu jest równa 100 W.

Kupujący są zadowoleni z modelu, ponieważ w połączeniu z głośnikami, daje on efekt kinowy, a bas jest bardzo mocny. Zastosowane obwody ANIC sprawiają, że niskie tony są bardzo dokładnie słyszalne. Wymiary sprzętu są równe: 35,1 cm x 35,2 cm x 40,8 cm, a jego waga wynosi 12 kg. Obudowa ma czarny kolor i jest zrobiona z wytrzymałych materiałów. 

 

 

 

 

Subwoofer JBL

 

5. JBL Studio 250P Subwoofer

 

Jeżeli brakuje Ci basów podczas słuchania muzyki czy oglądania filmów, to możesz zainwestować w JBL Studio 250P. Model pozwala uzyskać realistyczne dźwięki, podobne do słyszanych w naturze. Z pomocą sprzętu można podregulować bass do dowolnego poziomu. W urządzeniu zastosowano wejście LFE oraz liniowe do podłączania do systemu głośników.

Ten subwoofer JBL jest wykonany z dbałością o detale, a konstrukcja jest bardzo przemyślana, dzięki czemu dostarcza czysty dźwięk, bez szumów i zakłóceń. Obudowa ma port Bass-reflex z tyłu, czyli tunel, który odpowiednio pozbywa się powietrza, w efekcie czego redukuje szumy. Model jest czarny i wygląda elegancko. Moc urządzenia osiąga maksymalnie 400 W. Przetwornik ma średnicę 25 cm. Sprzęt umożliwia ustawienie fazy, czyli dostosowanie czasu odtwarzania dźwięku do pozostałych głośników, aby były zsynchronizowane.

Opinie o subwooferach producenta JBL są bardzo pozytywne. Użytkownicy twierdzą, że modele firmy są wytrzymałe i dobrze się prezentują. O Studio 250P wiele osób mówi, że ma klasyczną obudowę, i dostarcza mocnego, intensywnego brzmienia. Waga sprzętu jest równa 15,1 kg, więc nie przesuwa on się przypadkiem po podłodze. Wymiary modelu to: 41,9 cm x 34,1 cm x 38,1 cm. Urządzenie automatycznie wykrywa sygnał tj. włączaną muzykę czy inne dźwięki, więc nie trzeba go uruchamiać.

 

 

 

 

Subwoofer pasywny

 

6. Skytec Pasywny subwoofer PA 38cm niskotonowy 600W

 

Model Skytec PA SMW15 może być używany podczas tras koncertowych, ponieważ umożliwia uzyskanie profesjonalnego nagłośnienia. Ten subwoofer pasywny nie ma wbudowanego wzmacniacza, ale nie każdemu jest on potrzebny. Można go dokupić osobno, gwarantując sobie lepsze efekty nagłośnienia. Na obudowie znajduje się wstawka, która umożliwia przyłączenie statywu. Maksymalna moc urządzenia wynosi 600 W. Wymiary modelu są równe: szerokość – 47,5, wysokość – 57 i głębokość – 37,5 cm i waży on 15 kg.

Test subwooferów potwierdza, że model nie ma rezonansu, dlatego generowane dźwięki są pozbawione zakłóceń. Zastosowany filtr dolnoprzepustowy dobrze oddaje basy, tłumiąc zbyt wysokie dźwięki. Użytkownicy twierdzą, że model jest bardzo trwały i atrakcyjnie się prezentuje. Urządzenie ma złącza jack 6,3 mm, speakon oraz zacisk, umożliwiający podłączenie różnych sprzętów.

Przetwornik ma średnicę 15 cali (38 cm), co umożliwia uzyskanie bardzo dobrych dźwięków, które podkreślają basy wybranych filmów czy też utworów muzycznych. Moc sprzętu jest równa 600 W. Urządzenie umożliwia wyraźne i mocne słyszenie dźwięków o niskiej częstotliwości, które często mają bardzo duże znaczenie w odbiorze filmu. Model na rogach ma metalowe narożniki, chroniące przed zniszczeniem. Na bokach są uchwyty, które umożliwiają łatwe przenoszenie subwoofera.

 

 

 

 

Subwoofer pod siedzenie

 

7. Kenwood KSC-SW11 Subwoofer

     

Kenwood KSC-SW11 to subwoofer aktywny, co oznacza, że ma wbudowany wzmacniacz i umożliwia uzyskanie bardzo intensywnych basów. Filtr dolnoprzepustowy sprawia, że zbyt wysokie dźwięki są filtrowane. Model ma bardzo niski poziom zniekształceń, dlatego odtwarzane brzmienie jest bardzo realistyczne. Urządzeniem steruje się przy użyciu pilota, podłączonego przewodowo za pomocą kabla 50 cm. Istnieje możliwość regulacji głośności, fazy oraz częstotliwości zwrotnicy, co jest proste i wygodne. Maksymalna moc sprzętu jest równa 150 W.

Ten subwoofer montowany pod siedzenie może się przydać w domowej sali kinowej, kiedy chcesz sobie i innym domownikom zapewnić bardzo dużą dawkę emocji. W modelu zastosowano magnes ferrytowy. W zestawie znajdują się elementy montażowe, umożliwiające założenie sprzętu w odpowiednim miejscu. Urządzenie jest bezprzewodowe, a na obudowie znajduje się wskaźnik zasilania, informujący o naładowaniu baterii.

Wymiary modelu są równe: 19 cm x 7 cm x 28 cm, więc jest on niewielki, a do tego lekki, bo waży 2,8 kg. Rama jest wykonana z aluminium, które jest lekkie i wytrzymałe. Obudowa jest zrobiona z tworzywa sztucznego w kolorze czarnym. Zakres pasma przenoszenia to 35 Hz – 150 kHz. Jeśli chcesz cieszyć się dobrym basem podczas jazdy, to polecamy właśnie ten subwoofer do auta.

 

 

 

 

Subwoofer Pioneer

 

8. Pioneer S-51W aktywny subwoofer

 

Modelem, który może być używany w połączeniu z kinem domowym, komputerem, telewizorem czy wieżą, jest Pioneer S-51W. Przetwornik ma średnicę 20 cm i dostarcza bas, który słychać w całym pomieszczeniu. Urządzenie przyda się w szczególności osobom, które cenią wysokiej jakości dźwięk i lubią oglądać dobre filmy z niezłym nagłośnieniem.

Ten subwoofer Pioneer jest aktywny, co oznacza, że ma wbudowany wzmacniacz, który zwiększa intensywność dźwięków. Moc urządzenia jest równa 150 W. Pasmo przenoszenia, czyli zakres przenoszonej częstotliwości, wynosi od 26 Hz do 900 Hz. Sprzęt waży 13,5 kg, więc jest dość ciężki, a jego wymiary to: szerokość – 38,2 cm, wysokość – 36 cm i głębokość – 36 cm. Obudowa jest wykonana z tworzywa sztucznego w kolorze czarnym. Model ma niewielkie nóżki, zapewniające stabilność.

W urządzeniu zastosowano technologię Phase Control, która umożliwia kontrolę nad fazą tj. synchronizacją przetwornika z dźwiękiem głośników, aby brzmiały naturalnie. Typ konstrukcji obudowy to Bass-Reflex, co oznacza, że ma niewielki tunel, który odpowiednio odprowadza dźwięki, niwelując zniekształcenia. Użytkownicy doceniają ten model za głęboki i intensywny bas, łatwość podłączenia oraz prosty design.

 

 

 

 

Subwoofer Sony

 

9. Sony XS-NW1202E Skrzynia Basowa X-plod Max 1800W

 

Ciekawym urządzeniem umożliwiającym słuchanie muzyki na wysokim poziomie, jest Sony XSNW1202E. Model pozwala na uzyskanie bardzo intensywnie brzmiących dźwięków, co spodoba się miłośnikom muzyki oraz kinematografii. Subwoofer można szybko i łatwo podłączyć do posiadanego zestawu głośnikowego i cieszyć się intensywnymi doznaniami podczas seansu filmowego. Materiałem magnetycznym, wykorzystanym w modelu, jest ferryt, a membranę zrobiono z PP. Urządzenia można używać w samochodach, gdzie basy można odczuć w całym pojeździe.

Subwoofer Sony ma membranę o średnicy 12 cali (30 cm), jest ona duża i daje możliwość uzyskania intensywnego brzmienia. Częstotliwości pasma przenoszenia dźwięków to od 32 Hz do 1000 Hz, co umożliwia odwzorowanie różnych brzmień, niezależnie od warunków odtwarzania. Skuteczność urządzenia sięga 86 dB, więc bas jest bardzo intensywny i głośny. Obudowa jest szczelnie pokryta tkaniną.

Głośnik jest niskotonowy, co oznacza, że wyższe dźwięki są mniej słyszane, Ten dobry i tani subwoofer jest pasywny, dlatego pasuje do zestawów głośnikowych, które mają w komplecie wzmacniacz. Wymiary urządzenie są równe: 43 cm x 37 cm x 27 cm, więc jest średniej wielkości. Waga modelu sięga 12 kg, czyli jest on dość ciężki. Maksymalna moc wyjściowa to 1800 W. Użytkownicy doceniają model za łatwość instalacji i intensywne brzmienie, które można regulować.

 

 

 

 

Subwoofer Magnat

 

10. Głośniki basowe Magnat Monitor Supreme Sub 302A

 

Warto zapoznać się z modelem Magnat Monitor Supreme Sub 302A, który uzupełni domowy komplet głośników. Urządzenie podłącza się z pomocą kabla, co zapewnia bardzo wysoką jakość przesyłania dźwięków. Subwoofer Magnat jest wykonany z wytrzymałych komponentów, które umożliwiają uzyskanie bardzo dobrego dźwięku. Obudowa jest zrobiona z drewna w kolorze mokka. Urządzenie wyróżnia się ładnym i ciekawym designem, pasującym do wielu aranżacji wnętrz.

Do zestawu dołączono kabel zasilający o długości 2,5 m, dlatego sprzęt można ustawić większej odległości od ekranu czy głośników, aby zapewnić sobie najlepszej jakości dźwięk. Model umieszczono na gumowych nóżkach, które skutecznie amortyzują i niwelują drgania. Urządzenie jest aktywne, więc ma wbudowany wzmacniacz, który daje bardzo intensywny i mocny dźwięk. Kupujący zapewniają, że są zadowoleni z modelu, ponieważ ma mocne brzmienie, a niskie tony są wyraźnie słyszalne, nawet przy cicho ustawionym dźwięku.

Moc subwoofera jest równa 220 W. Pasmo przenoszenia mieści się między 16 Hz a 200 Hz. Obudowa jest zrobiona z tworzywa sztucznego i jest czarna. Wymiary sprzętu są równe: szerokość – 33,5 cm, wysokość – 44 cm i głębokość – 39,5 cm, a jego waga to 16 kg. Istnieje możliwość regulacji głośności bezpośrednio na subwooferze, w zależności od potrzeb. Urządzenie daje możliwość ustawienia także ustawień częstotliwości zwrotnicy oraz odcięcia.

 

 

 

 

Subwoofer do Jamo

 

11. Jamo J10 SUB Subwoofer aktywny

 

Jamo J10 Sub atrakcyjnie prezentuje się w domu, dodając wnętrzu stylu. Subwoofer Jamo ma wbudowany wyświetlacz LED, który umożliwia odpowiednie ustawienie jego pracy. Do wykonania urządzenia wykorzystano technologię Bass-Reflex, a więc na obudowie znajduje się tunel o nierównej nawierzchni, który skutecznie odprowadza powietrze, chroniąc przed zakłóceniami dźwięku. Moc urządzenia wynosi 150 W.

Pasmo przenoszenia modelu wynosi: 31 Hz – 120 Hz. Istnieje możliwość regulacji fazy, a więc opóźnień w stosunku do klasycznych głośników od 0 st. do 180 st. Wymiary modelu są równe: 36,83 cm x 31,75 cm x 4,27 cm, więc nie jest zbyt duży, co ułatwia jego transport. Waga urządzenia jest równa 12 kg, więc można je samodzielnie przenieść na odpowiednie miejsce. Sprzęt wyróżnia bardzo niski poziom zniekształceń, dzięki czemu dźwięki słychać wyraźnie.

Obudowa jest wykonana z płyty MDF z wykończeniem dostępnym w kilku kolorach: białym, czarnym lub brązowym. Przetwornik ma średnicę 10 cali i umożliwia uzyskanie intensywnego dźwięku. Moc urządzenia wynosi 30 W. Częstotliwość odcięcia wynosi w granicach od 40 Hz do 120 Hz. Kupujący są zadowoleni, że model sam się bardzo dobrze kalibruje, dopasowując się do wymagań komputera czy wieży, a także łatwo można go połączyć ze sprzętem audio.

 

 

 

 

12. Yamaha YST-SW030

 

Pierwszym produktem w naszym zestawieniu jest urządzenie znanej i cenionej na świecie marki Yamaha. Jest to najlepszy subwoofer dostępny obecnie na rynku. Prezentowany model YST-SW030 cechuje się estetycznym wyglądem i dużą mocą.

Urządzenie charakteryzuje się stosunkowo dużym maksymalnym pasmem przenoszenia – wynosi ono aż 200 kHz. Jest to najwyższa częstotliwość jaką urządzenie ma możliwość wygenerować i przesłać do innych sprzętów nagłaśniających. Z kolei minimalne pasmo przenoszenia to 28 kHz. Jak wiele subwooferów firmy Yamaha, również ten posiada innowacyjną technologię Active Servo Technology, która pozwoli użytkownikowi na wygenerowanie niesamowicie brzmiących basów.

Gwarantuje to wyjątkowe doznania dźwiękowe. Dzięki temu możesz mieć pewność, że włączona przez Ciebie piosenka zabrzmi czysto i z najwyższą jakością. Co więcej, producent wyposażył ten model w nowoczesną technologię QD-Bass, powoduje ona, że dźwięk rozchodzi się w 4 kierunkach.

Przyczynia się to do tego, że uzyskane brzmienie nie napotyka oporu i nie zostaje zagłuszone przez inne obiekty. Produkt ceniony jest za jakość wykonania oraz użycie innowacyjnych technologii.

Yamaha YST-SW030 to subwoofer ze wzmacniaczem. Jej dokładne wymiary to: 29 cm x 36 cm x 31,1 cm.

 

 

 

 

13. Klipsch R-12SW

 

Kolejnym produktem w naszym zestawieniu jest subwoofer wyprodukowany przez znaną i cenioną na świecie markę Klipsch. Prezentowany model to R-12SW, cechuje się on nienagannym estetycznym designem, który na pewno dopasuje się do każdego wnętrza. Subwoofer ten odznacza się wśród innych urządzeń wyjątkowo wysokimi parametrami.

Jego moc nominalna wynosi aż 200 W, a maksymalna – 400 W. Co więcej, posiada on wyjątkowo wysoką efektywność, która wynosi aż 116 db. Dzięki temu możesz cieszyć się bardzo dobrą jakością dźwięku, co na pewno okaże się istotne podczas domowych przyjęć.

Należy również dodać, że pasmo przenoszenie tego produkty waha się od 29 Hz do 120 Hz. Parametry te odpowiadają za jakość dźwięku, jaką urządzenie jest w stanie wygenerować. Możesz mieć zatem pewność, że subwoofer marki Klipsch sprosta Twoim wymaganiom. Poza wyjątkowo atrakcyjnymi parametrami, urządzenie cechuje się też estetycznym wyglądem.

Cała obudowa jest w kolorze grafitowym, dzięki czemu idealnie dopasuje się do nowoczesnych wnętrz. Mimo, że jest to dość drogi produkt, to jest on dość często wybierany przez konsumentów. Docenili oni elegancki design subwoofera oraz jego dużą moc.

Klipsch R-12SW to subwoofer ze wzmacniaczem. Wymiary wspomnianego modelu to: 40,6 cm x 35,6 cm x 47 cm.

 

 

 

 

14. Rel T5I

 

Rel T5I to aktywny subwoofer, który może być idealnym uzupełnieniem kina domowego. Dzięki niemu słuchanie muzyki czy oglądanie filmów staje się przyjemną rozrywką. Ponieważ urządzenie daje dobrej jakości dźwięk możemy poczuć się, jak w sali kinowej. Produkt ma głośnik z membraną wykonaną z kompozytu AlloyFibre, co gwarantuje mu trwałość.

To, co wyróżnia prezentowany model, to przetwornik skierowany w dół. Takie rozwiązanie sprawia, że subwoofer razem z podłogą i otoczeniem (na które składają się m.in. kąty pokoju) tworzą system nagłośnienia niskotonowego. Oznacza to, że doskonale podkreślone są nie tylko wysokie dźwięki, ale również bas.

Konsumenci chwalą subwoofer marki Rel przede wszystkim za dopracowanie nawet najmniejszych detali. Jest on bardzo mały, dlatego zmieści się również do niewielkiego pomieszczenia. Minimalistyczny design sprzętu pozwala łatwo dopasować produkt do reszty urządzeń wchodzących w skład kina domowego. Istotnym atutem wspomnianego modelu jest to, że można go podłączyć do każdego systemu stereo, także bez wyjścia na subwoofer.

Model Rel T5I to sprzęt wyposażony w specjalny wzmacniacz. Całkowite wymiary produktu to: 26,7 cm x 31,7 cm x 32,2 cm.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki subwoofer kupić?

 

Subwoofer to głośnik niskotonowy, który podkreśla bas. Tego typu urządzenie można podłączyć do zestawu kina domowego czy radia w samochodzie. Poniższy poradnik jest pełen przydatnych wskazówek o tym, jaki subwoofer wybrać. Mamy nadzieję, że po zapoznaniu się z nim z łatwością znajdziesz sprzęt, który pozwoli Ci uzyskać czysty i głęboki bas, nie tylko w czasie słuchania muzyki, ale też oglądania filmów.

 

 

Aktywny czy pasywny?

Są dwa rodzaje subwooferów: aktywne i pasywne. Sprzęty należące do pierwszej grupy mają wbudowany wzmacniacz oraz filtr dolno-przepustkowy. Z tego względu nie trzeba już kupować dodatkowych urządzeń, aby wzmocnić odtwarzane dźwięki. Modele aktywne uznawane są za bardziej praktyczne, często też mają kompaktowe wymiary. Subwoofery pasywne nie są wyposażone we wzmacniacz, więc musimy dokupić go osobno, aby bas był dobrze podkreślony. To sprawia, że sprzęty zajmują nieco więcej miejsca w pomieszczeniu (lub samochodzie). Jednak modele pasywne są tańsze i niektórym osobom odpowiada to, że mogą samodzielnie dobrać wzmacniacz o odpowiednich parametrach. Nie da się jednoznacznie stwierdzić, jaki jest najlepszy subwoofer. To zależy od różnych czynników, m.in. budżetu, jakim dysponujemy.

 

Konstrukcja

Biorąc pod uwagę konstrukcję, wyróżnia się urządzenia otwarte i zamknięte. Te pierwsze są wyposażone w port bass-reflex, co pozwala na podkreślenie niskich tonów i to przy stosunkowo niskiej mocy. Takie subwoofery są polecane jako uzupełnienie kina domowego, wykorzystywanego głównie do oglądania filmów i seriali. Sprzęty z konstrukcją zamkniętą nie mają portu bass-reflex, dlatego do wytworzenia odpowiedniej głębi i głośności niskich tonów potrzebna jest większa moc. Niemniej jednak specjaliści twierdzą, że dają one możliwość bardziej precyzyjnego kontrolowania basu. Subwoofer zamknięty powinien przypaść do gustu osobom, które używają kina domowego nie tylko do oglądania filmów, ale i słuchania muzyki.

 

Zastosowanie

Sprzęty takie jak subwoofery znajdują zastosowanie nie tylko w domach, ale również w samochodach. Dzięki nim podróże autem stają się przyjemniejsze, gdyż słuchaniu muzyki odtwarzanej przez radio towarzyszą niemal takie same wrażenia dźwiękowe, jak na koncertach. Samochodowe modele wyróżniają się atrakcyjnym, często bardzo nowoczesnym designem, mają też kompaktowe wymiary. Montuje się je zazwyczaj w bagażniku.

 

Moc

Uważa się, że im wyższa jest moc subwoofera, tym głośniejsze stają się odtwarzane dźwięki. Jednak tak jak już zostało wspomniane, jest to uzależnione również od typu konstrukcji. Przy wyborze właściwego urządzenia powinniśmy się kierować m.in. metrażem pomieszczenia, w którym chcemy je umieścić. Ustawienie w bardzo dużym pokoju subwoofera o stosunkowo niewielkiej mocy nie jest dobrym rozwiązaniem, gdyż uzyskane efekty dźwiękowe prawdopodobnie nie będą zadowalające. Sprzęty, które znajdziemy w sklepach, znacząco różnią się mocą. Może to być 30 W, 100 W, 300 W lub nawet więcej.

 

 

Pasmo przenoszenia

Pasmo przenoszenia to parametr informujący o zakresie częstotliwości przenoszonych przez urządzenie, wyraża się go w hercach. Zwykle górna granica to 20 000 Hz, ponieważ większość z nas słyszy częstotliwości właśnie do tej wartości. Z kolei dolną granicą może być 20, 40 czy 60 Hz. Im niższe częstotliwości przenosi subwoofer, tym pełniejszy staje się emitowany przez niego dźwięk.

 

Kierunek promieniowania dźwięku

Kierunek promienia dźwięku przez membranę nie jest taki sam dla każdego urządzenia. Do wyboru mamy subwoofery typu:

front-firing – membrana jest umieszczona z przodu i ciśnienie akustyczne jest emitowane w kierunku słuchacza. Niekiedy takie sprzęty mają kilka umieszczonych nad sobą głośników, co gwarantuje bardziej równomierne rozprzestrzenianie się dźwięku;

down-firing – ciśnienie akustyczne jest emitowane w kierunku podłogi, co ma zapewniać równomierne rozprzestrzenianie się niskich tonów po pomieszczeniu. Jednak uzyskany efekt uzależniony jest też od metrażu pokoju, całkowitej mocy urządzenia oraz jakości samego przetwornika;

free air – rozwiązanie to stosowane jest przede wszystkim w subwooferach samochodowych. Wolne przestrzenie w pojeździe, takie jak bagażnik czy wnęka na koło zapasowe, wykorzystywane są jako pudło rezonansowe, w efekcie czego dźwięk jest bardziej wyrazisty i dobrze podkreślony.

 

Z przewodem czy bez?

Kilkanaście lat temu na rynku dostępne były tylko subwoofery przewodowe. Obecnie nie cieszą się one tak dużą popularnością, gdyż wymagają użycia długich i solidnych kabli głośnikowych oraz rozprowadzenia ich w pomieszczeniu. Chętniej kupowane są modele bezprzewodowe, które zapewniają bardzo dobrej jakości brzmienie, mimo kompresji dźwięków zachodzącej podczas przesyłania sygnału.

 

Wymiary

Subwoofer nie musi zajmować bardzo dużo miejsca w pokoju czy bagażniku. Producenci oferują nam różne modele, również takie o kompaktowych wymiarach. Jeśli obawiamy się, że nawet stosunkowo mały sprzęt nie będzie pasować do salonu czy sypialni, możemy poszukać urządzenia o płaskim profilu. Można go schować za kanapą lub postawić tuż obok szafki RTV. Ważne jest to, że płaska obudowa nie wpływa negatywnie na brzmienie.

 

 

Wygląd

Design urządzenia dla większości osób jest niemal tak samo istotny, co jakość słyszanych dźwięków. Najlepszy subwoofer wygląda stylowo i pasuje do innych elementów wyposażenia wnętrza. Nie możemy zapomnieć, że sprzęt ten najczęściej umieszcza się w widocznym miejscu. Większość modeli jest utrzymana w ciemnej kolorystyce i ma kwadratową obudowę, te nowoczesne są okrągłe.

 

Subwoofery w dobrych cenach

Czy zakup subwoofera może nadwyrężyć domowy budżet? Jak się okazuje, wiele modeli (także znanych marek) kosztuje nie więcej niż 500 zł. Mowa tu nie tylko o sprzętach samochodowych, ale i tych do kina domowego. Są też znacznie droższe urządzenia, których ceny przekraczają kwotę 1000 czy 2000 zł. Wykorzystują one nowoczesne technologie i rozwiązania mające na celu poprawę brzmienia oraz komfortu użytkowania.

 

 

FAQ

 

P1: Jak podłączyć subwoofer?

To, w jaki sposób podłączymy subwoofer do kina domowego, uzależnione jest od rodzaju posiadanego sprzętu. Jeśli zdecydowaliśmy się na zakup modelu aktywnego, który jest już wyposażony we wzmacniacz, możemy podłączyć go bezpośrednio do amplitunera. Nie musimy kupować żadnych dodatkowych urządzeń. Nieco inaczej wygląda sytuacja, jeśli wybraliśmy subwoofer pasywny. Prawdopodobnie koniecznością będzie dokupienie osobnego wzmacniacza i podłączenie go do kina domowego jako dodatkowy sprzęt. Jednak można tego uniknąć, pod warunkiem, że amplituner podaje wzmocniony sygnał na wyjściu do subwoofera. Z kolei urządzenie przeznaczone do montażu w aucie musimy podłączyć do złącza, które najczęściej znajduje się w tylnym panelu, za radioodtwarzaczem.

 

 

P2: Jak ustawić subwoofer?

Jest kilka możliwości ustawienia subwoofera w pomieszczeniu. Warto wypróbować je wszystkie, aby przekonać się, która opcja zapewnia dobrej jakości brzmienie. Pierwsza z nich to ustawienie urządzenia mniej więcej na środku pokoju. Wówczas bas powinien być najbardziej precyzyjny, choć jednocześnie trochę słaby. Jeśli nie mamy możliwości umieszczenia subwoofera w centralnej części pomieszczenia, możemy go przesunąć do jednej ze ścian. Dzięki temu bas będzie dobrze podkreślony, a do tego mocny. Ostatnia możliwość to umieszczenie sprzętu w jednym z narożników. W tym przypadku może pojawić się problem z mało precyzyjnymi niskimi tonami. Subwoofer powinien być ustawiony nierównolegle do ścian, to pozwala uniknąć powstawania fal stojących. 

 

P3: Jak podłączyć subwoofer do wzmacniacza?

Jeżeli wzmacniacz jest wyposażony w wyjście SUB OUT, możemy wykorzystać je do podłączenia subwoofera. Potrzebny nam do tego będzie kabel RCA o połączeniu Y (sygnał ze źródła jest doprowadzany jednocześnie do wejścia kanału lewego i prawego). W ten sposób dochodzi do wyłączenia wewnętrznego filtra subwoofera. Jeżeli kupiliśmy urządzenie bez dolnoprzepustowego filtra, pojedynczy kabel RCA można podłączyć do dowolnego wejścia subwoofera, a więc kanału lewego lub prawego. Gdy wzmacniacz nie ma wyjścia SUB OUT (a więc nie ma wyjścia na głośnik niskotonowy), kabel RCA o połączeniu Y trzeba podłączyć do wyjścia PRE OUT.

 

P4: Jak podłączyć subwoofer do komputera?

Zanim podłączymy subwoofer do komputera, musimy upewnić się, że karta dźwiękowa jest z nim kompatybilna. Jeśli tak, możemy przejść do dalszych czynności. Tak naprawdę to, w jaki sposób podłączymy subwoofer do sprzętu PC, uzależnione jest od dostępnych złączy i możliwości karty dźwiękowej, a także rodzaju urządzenia. Jeśli mamy model aktywny, możemy wykorzystać złącze dla głośników, do tego będzie nam potrzebna niewielka przejściówka z jacka 3,5 mm do dwóch tzw. tulipanów. Pojedynczy koniec należy podłączyć do pinów karty dźwiękowej, a podwójny do pinów wzmacniacza. Następnie musimy połączyć subwoofer ze wzmacniaczem (ewentualnie kolumny boczne), wykorzystując przeznaczone do tego złącze. Po uruchomieniu komputera wystarczy ustawić optymalną głośność dźwięku.

 

 

P5: Na ile Hz ustawić subwoofer?

To, że prawidłowo podłączymy subwoofer do kina domowego i umieścimy go w odpowiednim miejscu, nie daje jeszcze gwarancji uzyskania dobrego brzmienia. Konieczny jest także właściwy dobór ustawień urządzenia. Do tego warto zaangażować do pomocy innego domownika. Jedna osoba powinna usiąść na kanapie (to miejsce odsłuchowe), a zadaniem drugiej jest regulowanie ustawień przy pomocy pokrętła. Do testów subwoofera trzeba przygotować płytę CD, ewentualnie DVD z filmem, w którym jest dużo niskich tonów. Regulator barwy dźwięku na amplitunerze (lub wzmacniaczu) należy ustawić na poziom 0,1, a częstotliwość subwoofera na 50 Hz (zmniejszając jednocześnie głośność dźwięków na minimum). Słuchając muzyki, osoba siedząca na kanapie ma podpowiadać tej drugiej, w którą stronę ma przekręcać pokrętło częstotliwości, aby uzyskać mocny bas.

 

 

Co to jest subwoofer?

 

Kompletując zestaw kina domowego, nie można zapomnieć o subwooferze. Tego typu sprzęty coraz częściej montowane są także w samochodach przez osoby, według których zwykłe głośniki podłączone do radioodtwarzacza są za słabe. Jaki subwoofer jest polecany do słuchania muzyki i oglądania filmów? Czym właściwie jest ten sprzęt? Wyjaśnienie znajduje się w poniższej części artykułu.

 

 

Czym jest subwoofer?

Subwoofer to inaczej specjalizowany głośnik niskotonowy, który odpowiada za wzmocnienie basu. Można podłączyć go do różnych sprzętów, takich jak telewizor i komputer. Tego typu urządzenie uznaje się za niezbędny element kina domowego, gdyż bez niego trudno jest uzyskać brzmienie zbliżone do tego, jakie słyszy się w kinie. Subwoofer służy do odtwarzania dźwięków o niskich częstotliwościach. Może on z powodzeniem zastąpić głośniki wyposażone w membrany o dużej średnicy, które zwykle nie mają zbyt kompaktowych wymiarów.

Subwoofery dzielimy na aktywne i pasywne. Te pierwsze mają wbudowany wzmacniacz i dają możliwość uzyskania głębokiego basu, bez potrzeby podłączania dodatkowych urządzeń. Sprzęty pasywne wymagają zastosowania dodatkowego wzmacniacza, aby uzyskać właściwe brzmienie. Jednak są one nieco tańsze niż modele aktywne.

 

Czy warto kupić subwoofer?

Czasami słyszy się, że zakup subwoofera to jedynie dodatkowy wydatek i nie warto w niego inwestować. Jednak za sprawą takiego urządzenia oglądanie filmów i słuchanie muzyki stanie się przyjemniejsze i dostarczy większych wrażeń. Dzięki subwooferowi podłączonemu do amplitunera i mocnych kolumn możemy poczuć się jak w kinie, bez wychodzenia z domu. Również w samochodzie taki sprzęt nierzadko okazuje się przydatny. Z pewnością docenią go osoby, które w aucie spędzają wiele godzin dziennie, bo np. dojeżdżają do pracy kilkadziesiąt kilometrów i podróże nie są zbyt ciekawe. Subwoofer wzmacnia niskie tony i jest chętnie wybierany zwłaszcza przez miłośników takich gatunków muzycznych jak rock, drum and bass czy jungle.

 

 

Czy można samodzielnie zbudować subwoofer?

Jeżeli nie chcemy wydawać zbyt dużo na zakup subwoofera i nadwyrężać domowego budżetu, możemy zbudować go samodzielnie. Jak to zrobić? Pierwszym krokiem jest przygotowanie skrzynki, w której umieścimy przetwornik, przewody i inne elementy. Możemy ją wykonać z płyty MDF, czyli stosunkowo taniego materiału, ale wtedy jakość dźwięku może nie być zadowalająca. Według ekspertów dobrze brzmienie zapewniają sprzęty z obudową z litego drewna. Gdy skrzynka jest już gotowa, możemy włożyć do środka głośnik (musimy dobrze dobrać jego moc) oraz wzmacniacz z filtrami. Samodzielna budowa subwoofera zajmuje dużo czasu i wymaga posiadania przynajmniej podstawowej wiedzy z zakresu elektroniki. Niemniej jednak może to być ciekawa forma spędzenia wolnego czasu i sposób na udowodnienie samemu sobie, że nie zawsze trzeba korzystać z gotowych rozwiązań. 

 

Gdzie kupić subwoofer?

Nie musimy budować subwoofera, jeśli boimy się, że nie zakończy się to powodzeniem. Sprzęty te można z łatwością znaleźć w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych, więc to od nas zależy, gdzie zamówimy urządzenie. Jeżeli chcemy mieć pewność, że wybraliśmy najkorzystniejszą ofertę, najpierw możemy sprawdzić asortyment dostępny w sklepach stacjonarnych, a później porównać ceny do tych w sklepach internetowych. Bardzo często subwoofery sprzedawane on-line są nieco tańsze, także poza sezonem wyprzedaży. Jeśli przed złożeniem zamówienia obejrzymy dokładnie sprzęt ze wszystkich stron, pozbędziemy się obaw, że nie spełni naszych oczekiwań.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ