Ranking 5 najlepszych telewizorów 32 cale w 2021

Ostatnio aktualizowane: 18.10.21

 

Telewizor 32 cale – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Jaki telewizor z 32-calowym ekranem cieszy się największą popularnością? Znamy odpowiedź na to pytanie. Tworząc ranking telewizorów 32 cale przeanalizowaliśmy wiele opinii kupujących oraz trendów zakupowych doszliśmy do wniosku, że najlepszym modelem w 2021 roku jest Philips 32PFS5823. To zaawansowany technologicznie sprzęt ze Smart TV, który umożliwia korzystanie z mediów społecznościowych czy przeglądarki internetowej. Ma on wbudowany moduł Wi-Fi, tuner DVB-T, jak również kilka funkcji pozytywnie wpływających na jakość obrazu i dźwięku. Co więcej, urządzenie wyposażono w niezbędne porty i złącza, w tym HDMI, USB czy cyfrowe wyjście optyczne. Smart TV z WiFi daje możliwość nagrywania filmów i włączenia pauzy, także podczas oglądania programu nadawanego na żywo. Polecanym modelem o dobrych parametrach jest LG 32LK510B o przekątnej ekranu 32 cale oraz rozdzielczości 1366 x 768 px. Technologia HD Ready oraz częstotliwość odświeżania wynosząca 50 Hz pozwalają na oglądanie obrazu o wysokiej jakości bez zakłóceń. Ten dobry telewizor 32 cale jest wyposażony w 2 złącza HDMI, port USB oraz LAN.

5 najlepszych telewizorów 32 cale. Opinie w 2021 roku

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Telewizor daje możliwość oglądania filmów w jakości Full HD, co pozwala na dostrzeżenie na ekranie każdego detalu. To model ze Smart TV dający dostęp do przeglądarki internetowej, programów online, a także mediów społecznościowych.

Wady

Po włączeniu urządzenia trzeba odczekać ponad minutę, by zmienić kanał czy poziom głośności dźwięków. Wiele osób uważa, że jest to nieco irytujące.

Podsumowanie

Sprzęt ma wąską ramkę wokół ekranu i elegancko prezentuje się na półce. Telewizor został wyposażony w przydatny port USB, dwa wejścia HDMI oraz tuner DVB-T. Urządzenie wykorzystuje technologię Philips Pixel Plus HD, która zapewnia odpowiedni kontrast kolorów. Model gwarantuje też wysoką jakość dźwięku.

Drugi wybór

Zalety

Telewizor jest prosty w obsłudze i dobrze sprawdzi się dla starszej osoby ze względu na intuicyjną obsługę. Model wyposażono we wszystkie niezbędne złącza, takie jak: 2 złącza HDMI, 1 gniazdo USB oraz Ethernet. Klasa energetyczna A+ zapewnia oszczędność energii elektrycznej.

Wady

Użytkownicy, którzy zakupili telewizor LG 32LK510B zwracają uwagę, że po zawieszeniu go na ścianie, dostęp do gniazd HDMI oraz antenowego jest utrudniony.

Podsumowanie

32-calowy telewizor LG z technologią HD Ready, Dynamic Color oraz Virtual Surround zapewniają wysoką jakość obrazu i dźwięku podczas użytkowania. Rozdzielczość ekranu wynosi 1366 x 768 px, a częstotliwość odświeżania 50 Hz. Roczne zużycie energii wynosi 43 kWh.

Rozważ też

Zalety

Nowoczesny telewizor z funkcją Smart TV jest wyposażony w system Android umożliwiający korzystanie z multimedialnego asystenta. Połączenie z Internetem za pomocą Wi-Fi daje użytkownikowi szybki dostęp do platform, takich jak Netflix czy HBO GO.

Wady

Osoby posiadające telewizor Xiaomi Mi LED TV 4A 32" twierdzą, że nóżki są wykonane ze słabej jakości tworzywa i sprawiają trudność podczas montażu.

Podsumowanie

Telewizor Xiaomi o przekątnej 32-cali oraz rozdzielczości ekranu 1366 x 768 px to dobrej jakości sprzęt przeznaczony do oglądania ulubionych filmów i seriali. Częstotliwość odświeżania wynosząca 60 Hz oraz technologia HD Ready zapewniają wyraźny obraz. Model ma 3 złącza HDMI, 2 gniazda USB oraz port LAN.

 

1. Telewizor 32” Philips 32PFS5823/12 Led Smart TV

 

Philips 32PFS5823 to jeden z popularniejszych, 32-calowych telewizorów. Umożliwia on oglądanie telewizji w jakości Full HD (rozdzielczość 1920 x 1080 pikseli). To, co wyróżnia prezentowany model to zastosowanie wielu innowacyjnych technologii. Telewizor 32 cale Full HD został wyposażon w moduł Wi-Fi, Smart TV, a także opcję nagrywania programów na nośnik pamięci (wejście USB).

Wymiary sprzętu (bez podstawy) to: wysokość – 43,5 cm, szerokość – 73,2 cm oraz głębokość – 7,7 cm. Te  najlepsze telewizory 32 cale można zawiesić na ścianie lub postawić na półce, zależnie od własnych potrzeb. Urządzeniem można sterować przy pomocy dołączonego do kompletu pilota, który jest zasilany dwiema bateriami AAA. Model ma 2 porty USB, 2 złącza HDMI, gniazdo Ethernet, wyjście słuchawkowe i cyfrowe wyjście optyczne.

Kupujący chwalą telewizor 32 cale z Internetem za to, że na ekranie można dostrzec każdy, nawet najmniejszy szczegół. Co ważne, urządzenie zapewnia nie tylko dobrej jakości obraz, ale i dźwięk. Oprogramowanie Smart TV pozwala nam swobodnie korzystać z mediów społecznościowych, przeglądarki internetowej, jak również portali z filmami dostępnymi on-line.

Sprzęt Philips 32PFS5823 to telewizor 32 cale, który ma wymiary: 43,5 cm x 73,2 cm x 7,7 cm (bez ramki). Rozdzielczość ekranu to 1920 x 1080 pikseli (Full HD). Model ma m.in. dwa porty USB, dwa złącza HDMI i cyfrowe wyjście optyczne. Ten telewizor 32 cale jest dostępny do zakupu między innymi w sklepie RTV EURO AGD a także w serwisie Allegro.

 

Zalety

Możliwość zawieszenia na ścianie: Jeśli nie możemy ustawić telewizora na półce, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zawiesić go na ścianie.

Funkcja TimeShift: Ponieważ sprzęt wyposażono w funkcję TimeShift, podczas oglądania programu (także nadawanego na żywo) możemy włączyć pauzę.

System dźwięku przestrzennego: Urządzenie gwarantuje dobrej jakości dźwięk przestrzenny, ma też wbudowany korektor oraz regulację niskich i wysokich tonów.

Oprogramowanie Saphi: To telewizor z oprogramowaniem Saphi, jego obsługa jest intuicyjna.

Technologia Philips Pixel Plus HD: Zastosowanie technologii Philips Pixel Plus HD zapewnia odpowiedni kontrast kolorów.

 

Wady

Długi czas reakcji po włączeniu: Zanim zmienimy kanał tuż po włączeniu telewizora musimy odczekać ponad minutę. To szybko staje się irytujące.

 

 

 

 

2. Telewizor LED 32″ LG 32LK510B

 

Telewizor LG 32LK510B to dobry wybór dla starszej osoby mającej problem z obsługą różnego rodzaju urządzeń multimedialnych. Intuicyjna obsługa oraz pilot z wyraźnie zaznaczonymi klawiszami sprawią, że każdy poradzi sobie z włączeniem ulubionego serialu lub wiadomości. Jest to też model dla osób, które poszukują tanie telewizory 32 cale. Mimo niewysokiej ceny wyposażono go w nowoczesną technologię HD Ready, Dynamic Color oraz Virtual Surround, które zapewniają wysoką jakość obrazu i dźwięku.

Urządzenie o przekątnej 32 cali i rozdzielczości 1366 x 768 px wyposażono we wszystkie niezbędne złącza, takie jak: 2 złącza HDMI, 1 gniazdo USB oraz Ethernet. Częstotliwość odświeżania ekranu w tym modelu wynosi 50 Hz, a LED-owa matryca zapewnia niskie koszty eksploatacji. Klasa energetyczna A+ generuje roczne zużycie energii elektrycznej 43 kWh.

Osoby, które zdecydowały się na zakup telewizora LG 32LK510B zwracają uwagę na prostą obsługę oraz dostępność tunerów: DVB-C, analogowego, DVB-T2, a także DVB-S2.

Telewizor LG 32LK510B o rozdzielczości ekranu 1366 x 768 px i LED-owej matrycy o przekątnej 32 cali ma wszystkie niezbędne funkcje potrzebne do oglądania ulubionych filmów i seriali. Dostępność tunerów analogowych, DVB-C, DVB-T2 oraz DVB-S2 sprawia, że użytkownik może skorzystać z wielu dostępnych pakietów telewizyjnych. Ten telewizor 32 cale jest dostępny do zakupu między innymi w sklepie Neonet  i Media Expert.

Zalety

Matryca LED: Energooszczędna matryca LED działa przez wiele lat bez zarzutów i pozwala na obniżenie kosztów związanych z energią elektryczną.

Tunery: Model umożliwia podłączenie do telewizji za pomocą tunerów analogowych, DVB-C, DVB-T2, a także DVB-S2.

HDMI i USB: Telewizor jest wyposażony w 2 złącza HDMI, 1 port USB oraz gniazdo Ethernet.

Intuicyjna obsługa: Urządzenie jest bardzo proste w obsłudze, dzięki czemu jest to dobry produkt dla starszej osoby.

 

Wady

Brak Smart TV: Klasyczny telewizor nie oferuje użytkownikowi możliwości sterowania urządzeniem za pomocą smartfona czy dostępu do ulubionych platform internetowych.

 

 

 

 

3. Telewizor Xiaomi Mi LED TV 4A 32″

 

Nowoczesny telewizor Xiaomi Mi LED TV 4A 32″ z funkcją Smart TV to multimedialne centrum rozrywki dla całej rodziny. Dzięki najwyższej technologii oraz zastosowaniu systemu Android każdy użytkownik korzystający z urządzenia ma dostęp do platform, takich jak: Netflix, HBO GO czy Rakuten. Oprócz tego osoba posiadająca telefon z aplikacją przeznaczoną do danego typu telewizora może go zdalnie obsługiwać.

Xiaomi Mi LED TV o rozdzielczości ekranu 1366 x 768 px pracuje w technologii HD Ready, zapewniając użytkownikom obraz wysokiej jakości. Częstotliwość odświeżania wynosi 60 Hz, a technologia LED pozwala na zaoszczędzenie na rachunkach za energię elektryczną, o czym świadczy klasa energetyczna A++. Model ma 3 złącza HDMI, 2 porty USB oraz gniazdo LAN.

Użytkownicy posiadający telewizor Xiaomi są zadowoleni z wyboru urządzenia ze Smart TV w przystępnej cenie. Optymalne parametry sprawdzą się podczas codziennego użytkowania.

Telewizor Xiaomi Mi LED TV o przekątnej ekranu wynoszącej 32 cale jest wyposażony w technologię Smart TV i obsługuje tunery DVB-C, DVB-T2, a także DVB-S2. Technologia HD Ready wraz z rozdzielczością 1366 x 768 px pozwala na oglądanie ulubionych programów w wysokiej jakości.

 

Zalety

Smart TV: Funkcja Smart TV oraz system Android sprawiają, że każda osoba korzystająca z urządzenia ma dostęp do nielimitowanej rozrywki dostępnej dla użytkowników platform, takich jak HBO GO, Netflix czy YouTube.

Dostępne złącza: Użytkownik ma do dyspozycji 3 złącza HDMI, 2 porty USB oraz gniazdo Ethernet.

Klasa energetyczna: Telewizor Xiaomi charakteryzuje się klasą energetyczną A++, co świadczy o niskim zużyciu energii elektrycznej.

 

Wady

Montaż nóżek: Do telewizora montuje się nóżki, które są wykonane ze słabej jakości tworzywa. Sam montaż sprawia problemy, jeśli chodzi o dopasowanie elementów.

 

 

 

 

4. Telewizor Manta 32LHN28L Hd Ready Usb Hdmi

 

Urządzenie Manta 32LHN28L zapewnia obraz w jakości HD (rozdzielczość 1366 x 768 pikseli). Telewizor bez podstawy ma wymiary: wysokość – 73 cm, szerokość – 124 cm i głębokość – 47 cm. Waży on niecałe 4 kg, dlatego w razie konieczności bez trudu zawiesimy go na ścianie. Przedstawiony model ma wbudowany tuner DVB-T, więc umożliwia odbiór sygnału cyfrowej telewizji naziemnej.

Do telewizora można podłączyć konsolę do gier, pendrive’a czy aparat fotograficzny. Ma on port USB, 3 złącza HDMI, gniazdo mini AV i złącze RJ-45. Zastosowanie systemu Dolby Digital pozwala na uzyskanie dobrej jakości dźwięku. Co ciekawe, urządzenie wyposażono w tryb hotelowy umożliwiający ograniczenie dostępu do wybranych funkcji.

Zaletami sprzętu są: łatwa obsługa, wąska ramka wokół ekranu oraz szybka reakcja po użyciu pilota. Telewizor pasuje do salonu, jadalni, a także sypialni. Menu w języku polskim sprawia, że nawet osoby starsze i dzieci szybko nauczą się, jak obsługiwać urządzenie. Jest to też najtańszy telewizor 32 cale w naszym zestawieniu. 

Telewizor Manta 32LHN28L ma port USB, złącze RJ-45, 3 złącza HDMI i wyjście mini AV. Rozdzielczość ekranu to 1366 x 768 pikseli (HD). Sprzęt ma wymiary: 73 cm x 124 cm x 47 cm.

 

Zalety

Polskie menu: Urządzenie jest łatwe w obsłudze i żaden z domowników nie powinien mieć problemu ze zmianą ustawień czy wyborem kanału. Wpływa na to menu w języku polskim.

Wąska ramka: Ramka wokół ekranu jest wąska, dlatego telewizor dobrze się prezentuje. Można ustawić go w salonie, sypialni, jadalni lub innym pomieszczeniu.

Tryb hotelowy: Model ma tryb hotelowy dający możliwość ograniczenia dostępu do niektórych funkcji. Z tego względu telewizor dobrze sprawdza się w hotelach i pensjonatach.

Poręczny pilot: Dołączony do urządzenia pilot jest lekki i poręczny. Co ważne, wszystkie przyciski zostały dobrze opisane.

 

Wady

Brak Smart TV: Telewizor nie ma Smart TV, co oznacza, że nie mamy dostępu do serwisów z filmami i serialami online czy mediów społecznościowych.

 

 

 

 

5. Telewizor LCD Sony KDL-32WD750 32”

 

Ostatni model opisywany jest zarazem najdroższym telewizorem w naszym zestawieniu. Rozdzielczość tego odbiornika to Full HD, 1920 x 1080 pikseli. Telewizor został wyposażony w funkcje Smart TV z funkcjami Screen Mirroring, Photo Sharing Plus i dostępem do YouTube. Komunikacja zewnętrzna odbywa się za pomocą Wi-Fi.

Ze względu na bardzo smukłą konstrukcję, telewizor ten szczególnie nadaje się do montażu na ścianie, a technologia X-Reality PRO zadba, aby obraz był wspaniałej jakości niezależnie od programu, jaki oglądasz. Masz tu również możliwość nagrywania telewizji cyfrowej na podłączony dysk twardy USB o pojemności do 2 TB, by odtworzyć programy w bardziej dogodnym momencie. Jeśli chodzi o porty i złącza, to mamy tu 2 złącza typu HDMI, 2 porty USB, 1 złącze EURO, a także Ethernet (LAN).

Użytkownik znajdzie również cyfrowe wyjście optyczne, oraz złącze CI i wyjście słuchawkowe. Osoby posiadające ten model chwalą sobie jego optymalną wielkość, piękny design, a także równomierne podświetlenie matrycy i tym samym piękny obraz.

Produkt Sony KDL-32WD750 Full HD ma rozdzielczość 1920 x 1080 pikseli. Telewizor posiada funkcję Smart TV i posiada wbudowane Wi-Fi.

 

Zalety

Funkcje: Jest to dość zaawansowany model, z takimi funkcjami, jak Screen Mirroring, Photo Sharing Plus i YouTube. Korzystanie z tych opcji jest możliwe dzięki zastosowaniu łączności Wi-Fi.

Technologia X-Reality PRO: Za sprawą tego innowacyjnego rozwiązania jakość odtwarzanego obrazu jest naprawdę dobra. Nie musimy obawiać się o szumy i słabą wyrazistość.

Design: Uwagę wielu osób skupia wygląd prezentowanego sprzętu. Konsumenci uważają, że dobrze prezentuje się on we wszystkich wnętrzach.

 

Wady

Brak przeglądarki: Jest to sprzęt typu Smart, a mimo to nie posiada przeglądarki, co sprawia, że jest nieco mniej funkcjonalny.

Menu: Część konsumentów uważa, że menu telewizora nie jest zbyt czytelne, trzeba się go nauczyć, aby płynnie korzystać ze wszystkich funkcji.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki telewizor 32 cale kupić?

 

Tym razem zajmiemy się telewizorami 32 cale. Podpowiemy, jaki telewizor 32 cale wybrać, aby być zadowolonym z wyboru. Zwrócimy uwagę na cechy, jakie powinien mieć dobry model i funkcje, w jakie może być wyposażony. Zapraszamy do lektury.

Do niedawna telewizor 32 calowy był postrzegany, jako duży ekran. Dziś, gdy mamy do dyspozycji modele 50 calowe, ten mały, 32 calowy model jest postrzegany, jako telewizor niskobudżetowy. Tym bardziej, jeśli tafi nam się na telewizor 32 cale promocja. Uważa się, że taki telewizor kupują osoby, które nie mogą sobie pozwolić na większy wydatek, lub są posiadaczami małych mieszkań i ze względu na brak miejsca decydują się na model tej wielkości. Telewizor LCD 32 cale, jest również kupowany, jako monitor do komputera. Jednak opinia 32 calowego telewizora, jako gorszego od jego większego brata jest zupełnie niezasłużona. To, że telewizor ma mniejszą przekątną nie znaczy, że nie może mieć bardzo dobrych parametrów, wiele nowoczesnych rozwiązań i nowinek technicznych.

Rozdzielczość

O ile przy modelach o przekątnej większej od 40 cali, panuje opinia, że im więcej rozdzielczości tym lepiej, to telewizorom o wielkości 32 cale wystarczająca będzie rozdzielczość Full HD 1920 x 1080 pikseli. Ponieważ coraz więcej programów telewizyjnych jest nadawana w rozdzielczości HD, nie warto już się oglądać za rozdzielczością mniejszą, tym bardziej, że rozdzielczość HD już nie powoduje szoku cenowego. Ale najlepszy telewizor 32 cale może być również w rozdzielczości 4K. Czy warto się takim modelem zainteresować?

Jeśli zamierzasz używać swój model wyłącznie do oglądania telewizji, to nie będziesz w stanie zauważyć różnicy w jakości obrazu pomiędzy rozdzielczością 1920 x 1080, a rozdzielczością 4K. Telewizor 32 cale 4K przy swoich rozmiarach, będzie miał tak zagęszczone piksele, że różnica nie będzie dostrzegalna. Inaczej się sprawa ma, gdy chcesz używać takiego telewizora, jako monitor komputerowy. W tym wypadku wysoka rozdzielczość daje świetną jakość obrazu z bliskiej odległości, co ma znaczenie zwłaszcza, gdy monitor ma służyć do gier.

 

Opinie o telewizorach 32 cale 3D

Czy warto kupić telewizor 3D o wielkości 32 cale? Jak zawsze o gustach trudno dyskutować, jednak, jeśli taki TV 32 cale jest celem Twojego zakupu, to zastanów się czy warto przepłacać? Efekt obrazu trójwymiarowego jest tym lepszy im jest większy ekran. W przypadku 32 calowego telewizora efekt ten będzie widoczny jedynie z bliskiej odległości. Dlatego trzeba sprawdzić, jak daleko będziesz siedział od ekranu, żeby sprawdzić, czy kupno telewizora 3D wielkości 32 cali w ogóle ma sens.

 

LCD LED

Telewizory o wielkości 32 cale są obecnie ograniczone do jednego rodzaju – LCD LED. Technologia LCD LED to udoskonalona technologia ekranów LED. Jakiś czas temu była jeszcze plazma, ale dziś to igła w stogu siana. Skoro wybór jest oczywisty, poznajmy bliżej charakterystykę technologii LCD LED. Gdyż różnica między technologią LED a LCD LED jest dość znaczna. Telewizory LED wykorzystywały lampy CCFL do podświetlenia ekranu. Obecnie technologia LCD LED ma zestawy specjalnych diod doświetlających, które są ułożone wokół krawędzi (Edge LED) lub za ekranem (Full LED).

Edge LED nieco przypomina starszą wersję podświetlenia ekranu, bo jest to podświetlenie krawędziowe, umieszczone zwykle pod ramką obudowy. Te ekrany są nieco tańsze, jednak ze względu na nierównomierne podświetlenie oferują obraz nieco gorszej jakości. Jednak laik nie będzie w stanie odróżnić tego ekranu od Full LED, którego podświetlenie jest rozmieszczone na całej powierzchni ekranu. Zaletą takiego ekranu jest bardziej smukła obudowa i cienka ramka.

 

Rodzaj matrycy – jaki jest najlepszy telewizor 32 cale

Telewizory 32 cale w dobrych cenach obecnie posiadają jedną z dwóch matryc IPS lub VA. Zaletą matrycy VA jest głęboka czerń i wysoki kontrast, a także dobry czas reakcji, co może być zaletą dla graczy. Jednak w matrycy tej z czasem bledną kolory. Jeśli chodzi o matrycę IPS to została ona wyposażona w głębokie, piękne kolory w całej palecie barw i bardzo wysokie kąty widzenia w pionie i w poziomie. A część modeli charakteryzuje się też bardzo wysokim kontrastem, niestety tych droższych. Ale z kolei mają dłuższy czas reakcji od modeli VA.

Co jeszcze może mieć telewizor 32 cale?

Przede wszystkim TV 32 cale od jakiegoś czasu przestał być jedynie urządzeniem do oglądania telewizji. Obecnie telewizor to urządzenie multimedialne, które pozwala na wielorakie zastosowanie. Najbardziej rewolucyjną funkcją telewizora stała się funkcja Smart TV. Telewizor z podłączeniem do Internetu, Wi-Fi oraz funkcji Smart, pozwala na sięgnięcie do wielu, dodatkowych źródeł, które będziemy wyświetlać na ekranie. Można za pomocą TV łączyć się ze swoją pocztą, przeglądać facebooka, czy wypożyczać filmy.

Telewizory 32 cale pozwalają też na podłączenie laptopa, smartfonu, tabletu, czy innego urządzenia medialnego, jako źródła z którego czerpiemy obraz i dźwięk. Dlatego kupując model dla siebie trzeba sprawdzić ilość rozmaitych portów i złączy. Dobry i tani telewizor 32 cale powinien mieć przynajmniej 2 złącza HDMI i 2 porty USB. Dzięki nim podłączymy do odbiornika pamięć flash lub dysk zewnętrzny z muzyką, filmami czy zdjęciami lub na przykład odtwarzacz płyt Blu-ray. Wiele osób też zwraca uwagę na design, w ostatnim czasie poszukiwanym jest biały telewizor 32 cale.

 

 

Jaka odległość od telewizora o przekątnej 32 cale?

 

Zapewne każdy z nas usłyszał kiedyś upomnienie o siedzeniu zbyt blisko telewizora. Jak pokazuje test telewizorów 32 cale okazuje się, że odległość, jaka dzieli nas od urządzenia, wpływa nie tylko na nasz wzrok, ale również na jakość oglądanego obrazu. Jak odpowiednio ustawić telewizor 32-calowy, aby zapewnić sobie komfort użytkowania, a jednocześnie bezpieczeństwo? Przekonaj się, czego dowiedzieliśmy się na ten temat.

Telewizor 32 cale – z jakiej odległości oglądać?

Kilkadziesiąt lat temu dostępne były wyłącznie telewizory z kineskopem. Panowało wówczas przekonanie, że zbyt bliskie siedzenie przy odbiorniku telewizyjnym może doprowadzić do pogorszenia wzroku. Mogło to mieć związek z tym, że sprzęty kineskopowe wytwarzały niewielkie promieniowanie rentgenowskie. Poza tym w 1967 roku okazało się, że telewizory jednej z popularnych marek są wadliwe fabrycznie i emitowane przez nie fale były nawet do 100 000 razy silniejsze, niż przewidywały normy. Dziś, kiedy popularne są urządzenia LCD niewytwarzające promieniowania, możemy bezpiecznie oglądać telewizję nawet z niewielkiej odległości.

W poprzednich częściach artykułu skupiliśmy się na tym, jaki telewizor 32 cale jest polecany przez konsumentów. Poza wiedzą o tym, jakie cechy takich sprzętów są najważniejsze, trzeba również umieć ustawić zakupione urządzenie w odpowiedniej odległości od kanapy. Panuje jedna prosta zasada – 1 cal przekątnej ekranu to 10 cm dystansu. Wynika z tego, że telewizor 32-calowy należy oglądać z odległości 3 m, choć od tej reguły istnieją pewne wyjątki.

 

Odległość od telewizora a rozdzielczość obrazu

To, jaki dystans powinien dzielić nas od urządzenia, w dużej mierze uzależniony jest od rozdzielczości obrazu. Jeśli mamy model Full HD, powinniśmy przeliczyć 32 cale na centymetry, a następnie przemnożyć uzyskaną wartość przez 2,6 (co daje ok. 211 cm). Wtedy poznamy minimalną odległość, jaka powinna dzielić nas od odbiornika. Oczywiście nie musimy zachowywać bardzo dużej precyzji (np. co do 1 mm), zwłaszcza jeśli metraż mieszkania nam na to nie pozwala. Wykonane obliczenie umożliwia uzyskanie przybliżonej, optymalnej wartości, jednak ustawiając telewizor 32 cale, nie powinniśmy od niej znacząco odbiegać.

Podczas obliczania dystansu w przypadku urządzenia Ultra HD, zamiast 2,6 musimy przemnożyć cale zamienione na centymetry przez 1,3. Oznacza to, że im lepsza jest rozdzielczość wyświetlanego na ekranie obrazu, tym bliżej odbiornika możemy usiąść.

 

Maksymalna odległość od ekranu

Ustawiając telewizory 32 cale, powinniśmy znać nie tylko minimalną, ale również maksymalną odległość, jaka powinna dzielić nas od ekranu. W ten sposób uda nam się znaleźć idealne miejsce dla urządzenia, zapewniające nam komfortowe oglądanie filmów i seriali. Dla modeli 32-calowych o rozdzielczości ekranu 720 pikseli x 576 pikseli maksymalny dystans to ok. 2,38 m. Odległość ta jest nieco mniejsza, jeśli mamy bardziej nowoczesny sprzęt. Dla rozdzielczości 1280 pikseli x 720 pikseli jest to 1,9 m, a dla rozdzielczości 1920 pikseli x 1080 pikseli – 1,27 m.

Dlaczego odległość od telewizora jest ważna?

To, jak daleko siedzimy od odbiornika, wpływa na możliwość dostrzeżenia wszystkich detali na ekranie. Nawet jeśli będziemy oglądać film w jakości Full HD, możemy narzekać na brak odpowiedniego kontrastu czy kolorystykę, kiedy usiądziemy zbyt daleko urządzenia. Ciekawe jest to, że pytanie, jaka odległość od telewizora 32-calowego, można zrozumieć na dwa sposoby. Część z nas zapewne pomyślała o dystansie, jaki dzieli urządzenie od osoby oglądającej. Niemniej jednak problem może pojawić się też w określeniu odległości, jaka ma dzielić telewizor od ściany, co także warto mieć na uwadze, gdy szukamy odpowiedniego dla siebie sprzętu.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ