Ranking 10 najlepszych telewizorów 32 cale w 2023

Ostatnio aktualizowane: 03.12.23

 

Telewizor 32 cale – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Przeglądając ofertę na najlepsze telewizory 32 cale, a także wsłuchując się w głosy użytkowników wyłoniliśmy model o największym zainteresowaniu kupujących. Jest nim Smart TV Thomson 32HE5606. To model z systemem Android pozwalający na podłączenie do domowego WiFi i czerpanie ze źródła jakim jest Internet. Telewizor ma dołączony pilot zdalnego sterowania, ale pozwala też na obsługę z pozycji smartfona. Producent przewiduje, że roczne zużycie energii jest na poziomie 47 mAh. Waga telewizora to 4,5 kg i można go ustawić na dołączonej podstawie jak i powiesić na ścianie. Modelem, który również wzbudza zainteresowanie klientów w segmencie odbiorników 32 cale jest telewizor Samsung UE32T4002. Jest on dostarczany wraz z pilotem zdalnego sterowania i podstawą.


10 najlepszych telewizorów 32 cale. Opinie w 2023 roku

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

To model o rozdzielczości 1366 x 768 px z dwoma głośnikami po 5 W każdy pracujące w technologii Dolby Audio processing, Doly DIgital Plus. Model pozwala na sterowanie smartfonem, ma też wbudowaną telegazetę.

Wady

Według słów użytkowników zarówno telewizor jak i pilot nie są intuicyjne w obsłudze, ponadto model ten długo się uruchamia, potrzebuje też więcej czasu, aby przełączyć programy. Również instalacja niektórych aplikacji (VOD TVP, VOD ONET, Player) jest niemożliwa.

Podsumowanie

To model o stosunkowo szerokich możliwościach za przyzwoitą cenę. Jego wymiary to (bez podstawy): wysokość 435 mm, szerokość 732 mm, głębokość 11 mm. Telewizor można umieścić na dołączonej podstawie jak i zawiesić na ścianie.

Drugi wybór

Zalety

Telewizor jest odpowiedni dla osób szukających nieskomplikowanych, łatwych w obsłudze urządzeń o podstawowej funkcjonalności. Odbiornik można postawić na dołączonej podstawie lub powiesić na ścianie używając systemu VESA.

Wady

Nie jest to model smart, zatem nie mamy tu systemu operacyjnego pozwalającego na dodatkową funkcjonalność i łączenie się z Internetem oraz pobieranie stamtąd aplikacji. Według posiadaczy tego modelu nie ma w nim też funkcji sortowania kanałów.

Podsumowanie

Zastosowana rozdzielczość ekranu wynosi 1366 x 768 px, mamy tu też 2 głośniki o mocy 5 W z zainstalowanym dźwiękiem przestrzennym. Według deklaracji producenta roczne maksymalne zużycie energii to 41 W, podczas czuwania 0,5 W.

Rozważ też

Zalety

Sony to model chętnie kupowany przez graczy, bo wyposażono go w specjalny tryb dla gier. Model ma 3 złącza HDMI, 2 porty USB, wejście antenowe, Ethernet, wyjście audio, cyfrowe i wyjście słuchawkowe.

Wady

Modelu nie wyposażono w blokadę rodzicielską, część z użytkowników narzeka też że przewodnik po programach ma zbyt małą czcionkę i jest wyświetlany w słabym kontraście. Nie ma tu również programowania EPG czy segregowania kanałów.

Podsumowanie

Telewizor do użytkownika jest dostarczany wraz z pilotem zdalnego sterowania z bateriami, przewodem zasilającym i podstawą do ustawienia odbiornika. Można go jednak również zawiesić na ścianie wspomagając się technologią VESA.

 

Telewizor 32 cale smart TV

 

1. Smart TV Thomson 32HE5606

 

Wśród telewizorów o wielkości 32 cale, uwagę zwraca Smart TV Thomson 32HE5606. Ten dobry telewizor 32 cale to model smart z systemem operacyjnym Android, zatem po podłączeniu do domowego WiFi skorzystamy z różnych aplikacji zainstalowanych już na telewizorze, jak i pobranych ze sklepu z aplikacjami Google Play. Ranking telewizorów 32 cale ten model stawia wysoko ze względu na istnienie procesora Quad Core i wbudowanej pamięci, w zależności od wybranej wersji od 4 do 8 GB.

Notowania tego modelu są wysokie również dzięki parametrom i zastosowanej technologii. Mamy tu Color Extender i Pure Image Ultra, dotyczące kolorów i kontrastu, a także PPI 300 wpływające na czas odświeżania obrazu. Menu w języku polskim pozwala na bezproblemowy wybór jednego z trybów obrazu: Sportowego, hotelowego czy trybu gry.

A jakie ten telewizor 32 cale ma porty i złącza? Smart tv wyposażono w 2 wejścia HDMI, 1 port USB, złącze CI, Ethernet, wyjście słuchawkowe, cyfrowe wyjście optyczne, wejście komponentowe, mamy tu także Bluetooth jak i wspomniane wcześniej WiFi. 

 

 

 

 

Telewizor Samsung 32 cale

 

2. Telewizor Samsung UE32T4002

 

Do kategorii „tanie telewizory 32 cale” zaliczyć możemy model Samsung UE32T4002. Telewizor zyskuje wielu amatorów, jednak trzeba uczciwie powiedzieć, że jest to model dla mniej wymagających użytkowników, którzy nie potrzebują modelu smart z możliwością połączenia z Internetem.

Model ten charakteryzuje rozdzielczość HD Ready – 1366 x 768 px w technologii LED. Zainstalowano w nim 2 głośniki o mocy 5 W z systemem dźwięku przestrzennego. Menu w języku polskim ułatwia obsługę polskiemu użytkownikowi, który ma do dyspozycji telegazetę i możliwość podłączenia dysku zewnętrznego do portu USB, aby przeglądać umieszczone na nim zdjęcia, słuchać muzyki czy oglądać filmy.

Telewizor Samsung 32 cale wyposażono w kilka portów i złącz, na które składają się dwa złącza HDMI, jeden port USB, złącze CI oraz cyfrowe wyjście optyczne. Wymiary zewnętrzne opisywanego modelu wynoszą 71,9 x 43,5 x 8,9 cm, bez podstawy, z załączoną podstawą będzie to 71,9 x 46,4 x 16,6 cm, a waga odpowiednio wynosi 3,8 i 4 kg. 

 

 

 

 

Telewizor Sony 32 cale

 

3. Telewizor Sony Bravia KD-32W800

 

Telewizor Sony Bravia KD-32W800 ze względu na posiadany tryb dla graczy, jest brany pod uwagę do zakupu przez tę grupę odbiorców. Jest to Smart TV w ekranem LED o rozdzielczości HD 1366 x 768 px, w którym wgrano system Android i kilka aplikacji jak Google Play Store, Netflix i YouTube. Telewizor sony 32 cale ma także wbudowany Chromecast, przydatny dla tych użytkowników, których interesuje strumieniowanie obrazu.

Sony Bravia KD-32W800 radzi sobie z odtwarzaniem takich formatów jak: VP9, WMV, XviD, MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4 i JPEG. Ma także wbudowany tuner do odtwarzania telewizji satelitarnej, naziemnej i kablowej. Tuner wyposażono też w taką funkcjonalność jak teletext i elektroniczny przewodnik po kanałach telewizyjnych.

Na uwagę zasługuje pilot zdalnego sterowania, który zaopatrzono w wyszukiwanie głosowe. Jak już wcześniej wspomniano, jest to model smart, zatem jest oczywistym, że wyposażono go w możliwość podłączenia do domowego WiFi, ale to nie wszystko, bo mamy tu również Bluetooth, co pozwala między innymi na zarządzanie programami z pozycji swojego smartfona. 

 

 

 

 

Telewizor LG 32 cale

 

4. Telewizor LG 32LM631C

 

Telewizor LG 32LM631C ma ekran wykonany w technologii LED, która gwarantuje dobre odwzorowanie kolorów i jest technologią energooszczędną. Producent szacuje, że roczne zużycie energii to około 50 kWh, co przekłada się na rachunek w przybliżeniu 30 PLN.

W nowej klasyfikacji energetycznej został on przypisany do klasy G (dawna A+). Telewizor LG 32 cale to reprezentant rozdzielczości Full HD wynoszącej 1920 na 1080 pikseli zapewniającej dobre odwzorowanie detali na ekranie. Co więcej, LG 32LM631C to model smart, zatem znajdziesz na nim zainstalowane rozmaite aplikacje, a jeśli będzie ich za mało, podłączając się do domowego WiFi zainstalujesz te, których Ci brakowało.

Smart TV pozwala również na wypożyczanie filmów i nagrań z internetowych sklepów, zatem to dobre rozwiązanie dla osób poszukujących nowych produkcji. A dzięki dwóm portom USB możesz podłączyć dowolne urządzenie, również takie, które nagra ulubiony film, aby go odtworzyć w późniejszym czasie. Na szczególną uwagę w tym modelu zasługuje technologia ARC (Audio Return Channel), która pozwala na obsługę dodatkowych urządzeń podłączonych do odbiornika, takich jak soundbar czy amplituner za pomocą jednego pilota. 

 

 

 

 

Telewizor Philips 32 cale

 

5. Telewizor Philips 32PHS5525

 

Rozdzielczość na poziomie 1366 x 768 pikseli oferuje telewizor Philips 32PHS5525, jest to wartość pozwalająca na uzyskanie wyraźnego obrazu z dobrym kontrastem, bo o wysoką jakość obrazu dba technologia Philips Pixel HD. Natomiast za dźwięk odpowiadają tu 2 głośniki o mocy 10 W każdy i technologia Incredible Surround sprawiająca wrażenie, że dźwięk otacza użytkownika, przez co wydaje się bardziej naturalny.

Telewizor Philips 32 cale wyposażono też w 1 port USB, który pozwala na podłączenie dowolnego nośnika danych, z którego możesz czerpać oglądając filmy czy odtwarzać muzykę. Aby podłączyć takie urządzenie jak odtwarzacz DVD, konsolę, komputer lub inny sprzęt, producent wyposażył Philipsa 32PHS5525 w dwa złącza HDMI.

Wymiary opisywanego odbiornika kształtują się (bez podstawy) następująco: Szerokość 73,26, wysokość 43,6 cm i głębokość 8,11 cm. Waga również bez podstawy to 3,9 kg i odbiornik można postawić zarówno na dołączonej do zestawu podstawie, jak i powiesić na ścianie przy użyciu uchwytów VESA. 

 

 

 

 

Telewizor Sharp 32 cale

 

6. Telewizor Sharp 32BI2EA

 

Wart zainteresowania jest telewizor Sharp 32BI2EA, jest to model smart z zainstalowanym systemem operacyjnym Android, którym zarządzamy za pomocą aplikacji Go-To-App. System smart pozwala na dostęp do wielu platform streamingowych, również za pomocą Chromecast, które rozszerzają ofertę o muzykę, filmy, gry, etc dostępne w Internecie.

Telewizor Sharp 32 cale umożliwia zarządzanie tymi funkcjami za pomocą asystenta Google, zatem głosowo wyszukasz właściwy program zarówno z oferty udostępnionej przez telewizję, jak i tej z Internetu. Jeśli natomiast jesteś miłośnikiem gier, na pewno zainteresuje Cię fakt, że Sharp 32BI2EA wyposażono w tryb Game Mode, co podnosi parametry czasów reakcji równocześnie gwarantując dobrą rozdzielczość i kontrast.

Łączność z Internetem zapewnia tu wbudowana funkcja WiFi, a na komunikację z innymi urządzeniami pozwala moduł Bluetooth. Ponadto urządzenie wyposażono w 3 złącza HDMI, 2 porty USB, optyczne wyjście audio, wyjście słuchawkowe, Ethernet, Common Interface i złącze komponentowe i kompozytowe. Co ciekawe, mamy tu także gniazdo kart pamięci, co jest stosunkowo rzadko stosowane przez producentów telewizorów. 

 

 

 

 

7. Telewizor Xiaomi Mi LED TV 4A 32″

 

Nowoczesny telewizor Xiaomi Mi LED TV 4A 32″ z funkcją Smart TV to multimedialne centrum rozrywki dla całej rodziny. Dzięki najwyższej technologii oraz zastosowaniu systemu Android każdy użytkownik korzystający z urządzenia ma dostęp do platform, takich jak: Netflix, HBO GO czy Rakuten. Oprócz tego osoba posiadająca telefon z aplikacją przeznaczoną do danego typu telewizora może go zdalnie obsługiwać.

Xiaomi Mi LED TV o rozdzielczości ekranu 1366 x 768 px pracuje w technologii HD Ready, zapewniając użytkownikom obraz wysokiej jakości. Częstotliwość odświeżania wynosi 60 Hz, a technologia LED pozwala na zaoszczędzenie na rachunkach za energię elektryczną, o czym świadczy klasa energetyczna A++. Model ma 3 złącza HDMI, 2 porty USB oraz gniazdo LAN.

Użytkownicy posiadający telewizor Xiaomi są zadowoleni z wyboru urządzenia ze Smart TV w przystępnej cenie. Optymalne parametry sprawdzą się podczas codziennego użytkowania.

Telewizor Xiaomi Mi LED TV o przekątnej ekranu wynoszącej 32 cale jest wyposażony w technologię Smart TV i obsługuje tunery DVB-C, DVB-T2, a także DVB-S2. Technologia HD Ready wraz z rozdzielczością 1366 x 768 px pozwala na oglądanie ulubionych programów w wysokiej jakości.

 

Zalety

Smart TV: Funkcja Smart TV oraz system Android sprawiają, że każda osoba korzystająca z urządzenia ma dostęp do nielimitowanej rozrywki dostępnej dla użytkowników platform, takich jak HBO GO, Netflix czy YouTube.

Dostępne złącza: Użytkownik ma do dyspozycji 3 złącza HDMI, 2 porty USB oraz gniazdo Ethernet.

Klasa energetyczna: Telewizor Xiaomi charakteryzuje się klasą energetyczną A++, co świadczy o niskim zużyciu energii elektrycznej.

 

Wady

Montaż nóżek: Do telewizora montuje się nóżki, które są wykonane ze słabej jakości tworzywa. Sam montaż sprawia problemy, jeśli chodzi o dopasowanie elementów.

 

 

 

 

Telewizor Blaupunkt 32 cale

 

8. Telewizor Blaupunkt BN32H1132EEB

 

Jednym z tańszych modeli z monitorem LED i formatem obrazu HD Ready jest telewizor Blaupunkt BN32H1132EEB. Model wyposażono w jednordzeniowy procesor oraz takie funkcje poprawy obrazu jak: Cyfrowa redukcja szumów, cyfrowy filtr grzebieniowy 3D, DNR. Dźwięk przestrzenny jest realizowany przez Dolby Digital w systemie Dolby Audio za pomocą dwóch wbudowanych głośników o mocy 16 W.

Dzięki wbudowanemu portowi USB użytkownik podłączy do telewizora zewnętrzny nośnik danych, co pozwoli na oglądnięcie prywatnych zdjęć, na dużym ekranie lub odtworzenie filmu spoza oferty telewizji. Telewizor Blaupunkt 32 cale ma też 3 porty HDMI pozwalające na podłączenie zewnętrznych urządzeń takich jak konsola, komputer czy odtwarzacz DVD za pomocą przewodu i odtworzenie treści tam przechowywanych.

Wśród funkcji w jakie wyposażono model BN32H1132EEB znajdziemy też elektroniczny informator programowy i telegazetę. Całe menu sprzętu jest obsługiwane w języku polskim, a użytkownik wraz ze sprzętem otrzymuje również instrukcję obsługi. 

 

 

 

 

Telewizor Toshiba 32 cale

 

9. Telewizor Toshiba 32LA3B63DG

 

Gdy szukasz telewizora z funkcją smart, a jesteś miłośnikiem firmy Toshiba, może zainteresuje Cię model 32LA3B63DG. Rozdzielczość ekranu wykonanego w technologii LED wynosi 1920 x 1080 px. Telewizor obsługuje formaty wideo HDR, HDR10, a także Hybrid Log Gamma co pozwala na odbieranie sygnału HDR za pomocą anteny.

Wbudowany Chromecast umożliwia penetrację Internetu i kanałów streamingowych i odtwarzanie z nich filmów i innych prezentowanych tam treści. Co więcej funkcja ta pozwala na udostepnienie ekranu komputera czy smartfona i przeglądanie jej na dużym ekranie. W obsłudze interfejsu wyraźnie pomaga asystent Google, za pomocą którego będziesz zarządzać swoim odbiornikiem komendami głosowymi.

Co więcej Android TV pozwala na zadawanie pytań i otrzymywanie na nie satysfakcjonującej odpowiedzi. Za dźwięk odpowiadają tu 2 głośniki o mocy 6 W każdy, wyposażone w system dźwięku przestrzennego.  Telewizor Toshiba 32 cale ma także szereg wejść i wyjść rozszerzających funkcjonalność. Składają się na nie 2 porty USB, 3 złącza HDMI, wejście antenowe, 3,5 mm minijack, Ethernet i wiele innych. 

 

 

 

 

Telewizor Xiaomi 32 cale

 

10. Telewizor Xiaomi Mi LED TV P1 32″

 

Marka Xiaomi z powodzeniem podbija rynek europejski, popularne stały się też telewizory tego producenta. Chcieliśmy więc polecić telewizor Xiaomi Mi LED TV P1 32″. Jest to model typu smart z wieloma funkcjami dodatkowymi, usprawniającymi obsługę i rozszerzającymi funkcjonalność. Bezramkowa konstrukcja pozwala cieszyć się dużym obrazem, a rozdzielczość HD Rady zapewnia dobre odwzorowanie szczegółów.

Dołączony pilot zdalnego sterowania łączący się z telewizorem za pomocą technologii Bluetooth działa z każdego miejsca zapewniającego zasięg, a dodatkowo posiada przyciski szybkiego dostępu do takich platform jak Netflix i Prime Video. Funkcja Chromecast pozwala na przesyłanie obrazu z ekranu smartfona na ekran telewizora i umożliwia oglądanie treści zapisanych na innym urządzeniu w dużym formacie.

Telewizor Xiaomi 32 cale wyposażono w 2 głośniki o mocy 5 W każdy, które w technologii Dolby Audio oraz DTS-HD dostarczą wyjątkowych akustycznych wrażeń. Ponadto firma Xiaomi zadbała o odpowiednie porty wejścia i wyjścia pozwalające na podłączenie urządzeń peryferyjnych, wśród nich możemy wymienić 3 złącza HDMI, dwa porty USB, jeden Ethernet oraz wejście kompozytowe. 

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki telewizor 32 cale kupić?

 

Tym razem zajmiemy się telewizorami 32 cale. Podpowiemy, jaki telewizor 32 cale wybrać, aby być zadowolonym z wyboru. Zwrócimy uwagę na cechy, jakie powinien mieć dobry model i funkcje, w jakie może być wyposażony. Zapraszamy do lektury.

Do niedawna telewizor 32 calowy był postrzegany, jako duży ekran. Dziś, gdy mamy do dyspozycji modele 50 calowe, ten mały, 32 calowy model jest postrzegany, jako telewizor niskobudżetowy. Tym bardziej, jeśli tafi nam się na telewizor 32 cale promocja. Uważa się, że taki telewizor kupują osoby, które nie mogą sobie pozwolić na większy wydatek, lub są posiadaczami małych mieszkań i ze względu na brak miejsca decydują się na model tej wielkości. Telewizor LCD 32 cale, jest również kupowany, jako monitor do komputera. Jednak opinia 32 calowego telewizora, jako gorszego od jego większego brata jest zupełnie niezasłużona. To, że telewizor ma mniejszą przekątną nie znaczy, że nie może mieć bardzo dobrych parametrów, wiele nowoczesnych rozwiązań i nowinek technicznych.

Rozdzielczość

O ile przy modelach o przekątnej większej od 40 cali, panuje opinia, że im więcej rozdzielczości tym lepiej, to telewizorom o wielkości 32 cale wystarczająca będzie rozdzielczość Full HD 1920 x 1080 pikseli. Ponieważ coraz więcej programów telewizyjnych jest nadawana w rozdzielczości HD, nie warto już się oglądać za rozdzielczością mniejszą, tym bardziej, że rozdzielczość HD już nie powoduje szoku cenowego. Ale najlepszy telewizor 32 cale może być również w rozdzielczości 4K. Czy warto się takim modelem zainteresować?

Jeśli zamierzasz używać swój model wyłącznie do oglądania telewizji, to nie będziesz w stanie zauważyć różnicy w jakości obrazu pomiędzy rozdzielczością 1920 x 1080, a rozdzielczością 4K. Telewizor 32 cale 4K przy swoich rozmiarach, będzie miał tak zagęszczone piksele, że różnica nie będzie dostrzegalna. Inaczej się sprawa ma, gdy chcesz używać takiego telewizora, jako monitor komputerowy. W tym wypadku wysoka rozdzielczość daje świetną jakość obrazu z bliskiej odległości, co ma znaczenie zwłaszcza, gdy monitor ma służyć do gier.

 

Opinie o telewizorach 32 cale 3D

Czy warto kupić telewizor 3D o wielkości 32 cale? Jak zawsze o gustach trudno dyskutować, jednak, jeśli taki TV 32 cale jest celem Twojego zakupu, to zastanów się czy warto przepłacać? Efekt obrazu trójwymiarowego jest tym lepszy im jest większy ekran. W przypadku 32 calowego telewizora efekt ten będzie widoczny jedynie z bliskiej odległości. Dlatego trzeba sprawdzić, jak daleko będziesz siedział od ekranu, żeby sprawdzić, czy kupno telewizora 3D wielkości 32 cali w ogóle ma sens.

 

LCD LED

Telewizory o wielkości 32 cale są obecnie ograniczone do jednego rodzaju – LCD LED. Technologia LCD LED to udoskonalona technologia ekranów LED. Jakiś czas temu była jeszcze plazma, ale dziś to igła w stogu siana. Skoro wybór jest oczywisty, poznajmy bliżej charakterystykę technologii LCD LED. Gdyż różnica między technologią LED a LCD LED jest dość znaczna. Telewizory LED wykorzystywały lampy CCFL do podświetlenia ekranu. Obecnie technologia LCD LED ma zestawy specjalnych diod doświetlających, które są ułożone wokół krawędzi (Edge LED) lub za ekranem (Full LED).

Edge LED nieco przypomina starszą wersję podświetlenia ekranu, bo jest to podświetlenie krawędziowe, umieszczone zwykle pod ramką obudowy. Te ekrany są nieco tańsze, jednak ze względu na nierównomierne podświetlenie oferują obraz nieco gorszej jakości. Jednak laik nie będzie w stanie odróżnić tego ekranu od Full LED, którego podświetlenie jest rozmieszczone na całej powierzchni ekranu. Zaletą takiego ekranu jest bardziej smukła obudowa i cienka ramka.

 

Rodzaj matrycy – jaki jest najlepszy telewizor 32 cale

Telewizory 32 cale w dobrych cenach obecnie posiadają jedną z dwóch matryc IPS lub VA. Zaletą matrycy VA jest głęboka czerń i wysoki kontrast, a także dobry czas reakcji, co może być zaletą dla graczy. Jednak w matrycy tej z czasem bledną kolory. Jeśli chodzi o matrycę IPS to została ona wyposażona w głębokie, piękne kolory w całej palecie barw i bardzo wysokie kąty widzenia w pionie i w poziomie. A część modeli charakteryzuje się też bardzo wysokim kontrastem, niestety tych droższych. Ale z kolei mają dłuższy czas reakcji od modeli VA.

Co jeszcze może mieć telewizor 32 cale?

Przede wszystkim TV 32 cale od jakiegoś czasu przestał być jedynie urządzeniem do oglądania telewizji. Obecnie telewizor to urządzenie multimedialne, które pozwala na wielorakie zastosowanie. Najbardziej rewolucyjną funkcją telewizora stała się funkcja Smart TV. Telewizor z podłączeniem do Internetu, Wi-Fi oraz funkcji Smart, pozwala na sięgnięcie do wielu, dodatkowych źródeł, które będziemy wyświetlać na ekranie. Można za pomocą TV łączyć się ze swoją pocztą, przeglądać facebooka, czy wypożyczać filmy.

Telewizory 32 cale pozwalają też na podłączenie laptopa, smartfonu, tabletu, czy innego urządzenia medialnego, jako źródła z którego czerpiemy obraz i dźwięk. Dlatego kupując model dla siebie trzeba sprawdzić ilość rozmaitych portów i złączy. Dobry i tani telewizor 32 cale powinien mieć przynajmniej 2 złącza HDMI i 2 porty USB. Dzięki nim podłączymy do odbiornika pamięć flash lub dysk zewnętrzny z muzyką, filmami czy zdjęciami lub na przykład odtwarzacz płyt Blu-ray. Wiele osób też zwraca uwagę na design, w ostatnim czasie poszukiwanym jest biały telewizor 32 cale.

 

 

Jaka odległość od telewizora o przekątnej 32 cale?

 

Zapewne każdy z nas usłyszał kiedyś upomnienie o siedzeniu zbyt blisko telewizora. Jak pokazuje test telewizorów 32 cale okazuje się, że odległość, jaka dzieli nas od urządzenia, wpływa nie tylko na nasz wzrok, ale również na jakość oglądanego obrazu. Jak odpowiednio ustawić telewizor 32-calowy, aby zapewnić sobie komfort użytkowania, a jednocześnie bezpieczeństwo? Przekonaj się, czego dowiedzieliśmy się na ten temat.

Telewizor 32 cale – z jakiej odległości oglądać?

Kilkadziesiąt lat temu dostępne były wyłącznie telewizory z kineskopem. Panowało wówczas przekonanie, że zbyt bliskie siedzenie przy odbiorniku telewizyjnym może doprowadzić do pogorszenia wzroku. Mogło to mieć związek z tym, że sprzęty kineskopowe wytwarzały niewielkie promieniowanie rentgenowskie. Poza tym w 1967 roku okazało się, że telewizory jednej z popularnych marek są wadliwe fabrycznie i emitowane przez nie fale były nawet do 100 000 razy silniejsze, niż przewidywały normy. Dziś, kiedy popularne są urządzenia LCD niewytwarzające promieniowania, możemy bezpiecznie oglądać telewizję nawet z niewielkiej odległości.

W poprzednich częściach artykułu skupiliśmy się na tym, jaki telewizor 32 cale jest polecany przez konsumentów. Poza wiedzą o tym, jakie cechy takich sprzętów są najważniejsze, trzeba również umieć ustawić zakupione urządzenie w odpowiedniej odległości od kanapy. Panuje jedna prosta zasada – 1 cal przekątnej ekranu to 10 cm dystansu. Wynika z tego, że telewizor 32-calowy należy oglądać z odległości 3 m, choć od tej reguły istnieją pewne wyjątki.

 

Odległość od telewizora a rozdzielczość obrazu

To, jaki dystans powinien dzielić nas od urządzenia, w dużej mierze uzależniony jest od rozdzielczości obrazu. Jeśli mamy model Full HD, powinniśmy przeliczyć 32 cale na centymetry, a następnie przemnożyć uzyskaną wartość przez 2,6 (co daje ok. 211 cm). Wtedy poznamy minimalną odległość, jaka powinna dzielić nas od odbiornika. Oczywiście nie musimy zachowywać bardzo dużej precyzji (np. co do 1 mm), zwłaszcza jeśli metraż mieszkania nam na to nie pozwala. Wykonane obliczenie umożliwia uzyskanie przybliżonej, optymalnej wartości, jednak ustawiając telewizor 32 cale, nie powinniśmy od niej znacząco odbiegać.

Podczas obliczania dystansu w przypadku urządzenia Ultra HD, zamiast 2,6 musimy przemnożyć cale zamienione na centymetry przez 1,3. Oznacza to, że im lepsza jest rozdzielczość wyświetlanego na ekranie obrazu, tym bliżej odbiornika możemy usiąść.

 

Maksymalna odległość od ekranu

Ustawiając telewizory 32 cale, powinniśmy znać nie tylko minimalną, ale również maksymalną odległość, jaka powinna dzielić nas od ekranu. W ten sposób uda nam się znaleźć idealne miejsce dla urządzenia, zapewniające nam komfortowe oglądanie filmów i seriali. Dla modeli 32-calowych o rozdzielczości ekranu 720 pikseli x 576 pikseli maksymalny dystans to ok. 2,38 m. Odległość ta jest nieco mniejsza, jeśli mamy bardziej nowoczesny sprzęt. Dla rozdzielczości 1280 pikseli x 720 pikseli jest to 1,9 m, a dla rozdzielczości 1920 pikseli x 1080 pikseli – 1,27 m.

Dlaczego odległość od telewizora jest ważna?

To, jak daleko siedzimy od odbiornika, wpływa na możliwość dostrzeżenia wszystkich detali na ekranie. Nawet jeśli będziemy oglądać film w jakości Full HD, możemy narzekać na brak odpowiedniego kontrastu czy kolorystykę, kiedy usiądziemy zbyt daleko urządzenia. Ciekawe jest to, że pytanie, jaka odległość od telewizora 32-calowego, można zrozumieć na dwa sposoby. Część z nas zapewne pomyślała o dystansie, jaki dzieli urządzenie od osoby oglądającej. Niemniej jednak problem może pojawić się też w określeniu odległości, jaka ma dzielić telewizor od ściany, co także warto mieć na uwadze, gdy szukamy odpowiedniego dla siebie sprzętu.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ