Telewizory ledowe ranking

Ostatnio aktualizowane: 16.09.19

 

Jaki telewizor LED kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Telewizory LED są już obecne na rynku od kilku lat. Zostały wprowadzone przez firmę Sony w 2004 roku, a pierwszy model kosztował 15 tysięcy dolarów. Obecnie nie musimy już wydawać takich pieniędzy i mamy dostępne telewizory LED w dobrych cenach. Różnica między standardowymi odbiornikami LCD, a odbiornikami LED to rodzaj podświetlenia umieszczonego za ciekłokrystalicznym panelem. W odbiorniku tym tradycyjne lampy fluorescencyjne z zimną katodą zostały zastąpione diodami LED (Light-Emitting Diode). Technologia LED wykorzystuje ciekłe kryształy, których warstwa może być w różnym stopniu przeźroczysta. Zależy to od wartości napięcia elektrycznego.

Jaki telewizor LED wybrać – dwa rodzaje podświetlenia

Ekran telewizora LED jest podświetlany krawędziowo lub w sposób pełny. Ekran oświetlany krawędziowo ma diody LED umieszczone po bokach ekranu. Pozwala to na wykonanie bardzo cienkiego ekranu, niemniej zdarza się, że odbiorniki takie mogą mieć problemy z równomiernym podświetleniem matrycy, na ogół można zaobserwować, że obraz jest jaśniejszy na bokach.

Drugi rodzaj to telewizory z pełnym podświetleniem LED, gdzie diody są umieszczone za wyświetlaczem. Jest to obecnie najczęściej stosowane rozwiązanie do podświetlenia matrycy. Dodatkowo odbiorniki są wyposażane w technologię “Local Dimming”, która umie wyłączyć wybrane sekcje diod LED w miejscu, gdzie ma być wyświetlany ciemny obraz. Dzięki temu telewizor taki uzyskuje wysoki kontrast i poprawę głębi czerni, parametru niezwykle trudno uzyskiwanego.

Technologia telewizorów LED z matrycą złożoną z diod LED wykorzystującą ciekłe kryształy sprawia, że kryształy odpowiedzialne za wyświetlenie obrazu przepuszczają światło, a pozostałe je blokują.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

Zalety technologii LED

Do najważniejszych zalet telewizora LED należy to, że są to bardzo cienkie odbiorniki, ich grubość może wynosić nawet 2,5 cm. Pobierają bardzo niewielką ilość energii, w porównaniu do telewizora LCD może to być nawet 70% mniej (choć sam odbiornik będzie droższy od modelu LCD). Oświetlenie z tyłu matrycy, zapewnia równomierne oświetlenie całej matrycy, a odbiorniki z wygaszaniem strefowym oferują głęboką czerń, porównywalną z telewizorami plazmowymi. Technologia LED oferuje również bardzo dobry kontrast obrazu.

 

Ekologia

Bezwzględnie telewizory LED są przyjazne środowisku, bo podczas produkcji wykorzystywanych przez nie podświetleń nie używa się rtęci. Również ze względu na energooszczędność, są to modele postrzegane, jako przyjazne środowisku.

 

Jaki jest najlepszy telewizor LED  – wielkość

Rozmiar odbiornika telewizyjnego jest podawany w calach. Największą popularnością wśród klientów cieszą się odbiorniki od 40 do 65 cali. To, jaka wielkość będzie dla Ciebie odpowiednia, będzie zależało od wielkości pomieszczenia, w którym odbiornik zamierzasz postawić. Przy ekranie 65 cali, odległość od odbiornika powinna wynosić blisko 3 metry. A przy 50 calowym telewizorze już wystarczy umieścić go 2 metry od kanapy. Zwykle też modele większe są wyposażone w więcej nowoczesnych funkcji niż małe odbiorniki. Najbardziej popularnymi jednak modelami kupowanymi przez użytkowników są telewizory wielkości 32 – 40 cali. Taki model jest już na tyle duży, że dobrze się na nim ogląda telewizję, a nie ma problemu ze zmieszczeniem odbiornika w niewielkiej sypialni, czy kuchni.

 

Format ekranu

Format ekranu, to ważny wybór. Tradycyjnym formatem jest proporcja ekranu 4: 3. Jednak wielu producentów oferuje obecnie format panoramiczny, czyli o proporcjach ekranu 16:9. Taki format doskonale sprawdza się przy oglądaniu filmów. Natomiast zaopatrując się w model o formacie 21:9 będziesz mógł cieszyć się obrazem niczym w sali kinowej.

 

Rozdzielczość

Bardzo istotny parametr niezależnie od tego, w jakim celu wykorzystujesz odbiornik. Im jest rozdzielczość wyższa, tym obraz jest wyraźniejszy i bardziej szczegółowy. Oczywiście dostawca programu, też przesyła nam obraz o określonej rozdzielczości. Nigdy nie ma sensu kupować odbiornika o wyższej rozdzielczości niż możesz uzyskać od dostawcy programu. Będą to zwyczajnie wyrzucone pieniądze, bo za wysoką rozdzielczość będziesz musiał zapłacić, a nie dasz rady jej wykorzystać.

Rozdzielczość określa się za pomocą dwóch wartości. Pierwsza z nich określa ilość wyświetlanych pikseli w pionie, a druga w poziomie. Są to, więc maleńkie punkty, za pomocą, których jest tworzony obraz. Obecnie telewizory LED sprzedawane są w następujących rozdzielczościach: 1366 x 768 (HD Ready), 1920 x 1080 (Full HD) i 3840 x 2160 (4K).

 

Częstotliwość odświeżania

Jest to parametr, który mówi o tym, jak często obraz jest na ekranie aktualizowany (odświeżany). Jest to niezwykle istotne przy oglądaniu scen dynamicznych, albo też dla osób używających telewizor, jako monitor do gier. Gdy częstotliwość jest niska sprawia to, że dynamicznie zmieniające się obrazy stają się nieostre. Standardowo telewizory LED posiadają odświeżanie na poziomie 100 Hz. Jest to jakość DVD wystarczająca przy rozdzielczości 720 x 576. Przy rozdzielczości 1920 × 1080 odpowiednia częstotliwość odświeżania to będzie 120 Hz lub więcej. A dla obrazu 4K i 3D zalecane jest odświeżanie na poziomie 240 Hz i więcej.

 

Czas reakcji matrycy

Gdy czas reakcji jest zbyt długi mamy na ekranie efekt smużenia i rozmycie konturów obiektów przy bardziej dynamicznych scenach. Bowiem czas reakcji to czas, w jakim telewizor zarejestruje zmianę położenia obiektu na ekranie. Najlepiej, aby wybrać model telewizora, który dysponuje czasem reakcji krótszym niż 6 ms.

 

 

Kontrast obrazu

Rozróżnić tu możemy kontrast statyczny i dynamiczny i tylko tak da się ten parametr porównać w poszczególnych modelach. Kontrast generalnie jest to określenie, ile razy najjaśniejszy punkt na ekranie jest jaśniejszy od najciemniejszego punktu. Pomiary takie dokonuje się laboratoryjnie, ale nie zmienia to faktu, że wpływa on na jakość odbioru obrazu. Statyczny kontrast oblicza się wyświetlając na ekranie jednocześnie obraz o maksymalnej bieli i maksymalnej czerni (na przykład szachownicę), a następnie oblicza kontrast statyczny. Kontrast dynamiczny mierzy się wyświetlając kolejno najjaśniejszy obraz, a potem najciemniejszy i znów oblicza się jego wartość.

 

Złącza

Każde urządzenie elektroniczne, do komunikacji z pozostałymi w domu urządzeniami potrzebuje szereg złącz. Tak też jest w przypadku naszego telewizora LED, do którego możemy podłączyć szereg urządzeń peryferyjnych, pod warunkiem posiadania odpowiednich wyjść. Wśród najbardziej pożądanych złączy jest analogowe złącze Euro/Scart, które pozwala na przesyłanie obrazu z rozdzielczością 576i oraz dźwięku mono lub stereo. HDMI natomiast to interfejs cyfrowy, za pomocą którego przenosimy sygnał cyfrowy do rozdzielczości 80p oraz dźwięku przestrzennego 7.1 (osiem kanałów). S-Video służy do przenoszenia analogowo obrazu o rozdzielczości 480i.

Złącze komponentowe zaś, to kable zakończone wtyczkami typu cinch, za pomocą których jest przesyłany obraz analogowo o rozdzielczości 1080p. Po dodaniu 4 cinch stereo możliwe jest przenoszenie dźwięku. USB, to obecnie jedno z najbardziej wykorzystywanych złączy. Za pomocą USB podłączymy pamięć zewnętrzną, odtworzymy z niej film, czy muzykę, albo oglądniemy zdjęcia na ekranie telewizora. Równie przydatnym jest posiadanie czytnika kart pamięci, za pomocą którego bezpośrednio z karty pamięci odczytamy film, muzykę, czy inne treści. Natomiast złącze audio pozwala na podłączenie słuchawek lub dodatkowego sprzętu nagłaśniającego.

 

 

Najlepsze telewizory ledowe w 2019 roku

 

Technika wciąż idzie naprzód. Nawet, jeśli Twój stary telewizor jeszcze dobrze działa, to kiedyś przychodzi moment rozstania się z reliktem przeszłości. A może od dawna poszukujesz telewizora dla siebie? Ten ranking jest dla wszystkich tych, którzy myślą o zakupie nowego sprzętu. Postaramy się w nim wskazać dobry i tani telewizor ledowy, wszystkim tym, którzy właśnie takiego modelu szukają.  Poniżej przedstawiamy pięć czołowych modeli opisując ich ceny, a także opinie klientów. Sprawdź, który z modeli najbardziej Ci odpowiada.

 

Nasze zalecenia

 

Panasonic TX-50DS630E

 

Pierwszy z modeli, zajmujący czołowe miejsce w rankingu, to Panasonic TX-50DS630E. Jest to urządzenie o przekątnej ekranu 50 cali, wadze 16,5 kg (wraz z podstawą), oraz wymiarach (również z podstawą) szerokość: 1126 mm, wysokość: 693 mm, oraz głębokość: 202 mm.

Telewizor jest wykonany w standardzie FullHD i posiada rozdzielczość ekranu 1920 x 1080 px. Dzięki wielu ustawieniom, użytkownik może nie tylko ułatwić sobie obsługę urządzenia, ale również je spersonalizować.

Na przykład system My Home Screen daje możliwość konfiguracji odbiornika tak, aby zawierał łącza wyłącznie do ulubionych treści, czy aplikacji. Adaptacyjne ściemnianie podświetlenia natomiast analizuje otrzymywane obrazy, aby dostosować moc światła w taki sposób, by zoptymalizować obraz na ekranie.

Bardzo ciekawą funkcją jest Voice Assistant, który pozwala rozstać się z mozolnym wpisywaniem poleceń za pomocą pilota. Zamiast tego wydajemy polecenia głosowe, przez mikrofon umieszczony w pilocie, albo za pomocą urządzenia typu smart. W ten sposób możemy na przykład wyszukać film, w którym występuje nasz ulubiony aktor. Ponadto urządzenie zostało wyposażone w szereg złącz. Mamy tu między innymi 3 złącza HDMI, gniazdo USB, Ethernet, WiFi, Bluetooth.

Użytkownik ma też możliwość odtwarzania programów z pamięci USB. Telewizor obsługuje kilkanaście różnych formatów plików, więc nie ma obawy, o trudności w odtworzeniu nagrania. Dla użytkowników atrakcyjnym okazało się być to, że model ten odbiera telewizje naziemną, oraz to, że indywidualnie, każdy klient może uzyskać takie nasycenie i odcienie kolorów, jakie mu odpowiadają. Nie bez znaczenia dla użytkowników jest również personalizacja odbiornika.

 

 

 

 

Samsung UE40J5100 

 

Samsung UE40J5100, to najlepszy telewizor ledowy, dla osób poszukujących prostego urządzenia służącego wyłącznie do oglądania telewizji.  Przekątna ekranu w tym modelu wynosi 40 cali, jest o wadze wraz z podstawą 8,6 kg i wymiarach wliczając podstawę: szerokość 908 mm, wysokość 585 mm, głębokość 288 mm.

Rozdzielczość ekranu kształtuje się na poziomie 1920 x 1080 px. Producent tego sprzętu postawił na doskonalenie obrazu. Mamy tu zatem funkcję Wide Color Enhancer Plus, która poszerza gamę kolorystyczną obrazu, oraz zwiększa liczbę odcieni kolorów. DCR kontrast dynamiczny optymalizuje poziomy czerni i bieli i wspiera jasność obrazu.

Ponadto użytkownik ma do dyspozycji kilka trybów ekranu, które może dostosować do właśnie oglądanego programu. W trybie filmowym zyskujesz wyrazisty obraz przy jasnym oświetleniu pokoju, lekko przyciemniony, gdy w pomieszczeniu jest ciemno. Tryb sportowy za to automatycznie zwiększa podświetlenie, kontrast i nasycenie kolorów. Model ten pozwala również oglądać filmy bezpośrednio z urządzenia podłączonego do złącza USB.

Dla użytkowników poszukujących urządzenia do odbioru telewizyjnego, jest to bardzo dobry sprzęt, bez zbędnych, skomplikowanych funkcji. Telewizor bez problemu ściąga sygnał naziemny, posiada dobrej jakości obraz i bardzo atrakcyjna cenę.

 

 

 

 

Sony KDL-50W805C

 

Ranking telewizorów ledowych kontynuujemy modelem Sony KDL-50W805C. Jest to model 50 calowy o rozbudowanej technologii. Użytkownik może, na przykład, oglądać programy trójwymiarowe w technologii 3D.

Motionflow XR 800 Hz, czyli technologia interpolacji pozwala na uzyskanie większej płynności obrazu, co jest ważne w scenach akcji, czy rozgrywkach sportowych. Sony KDL-50W805C pozwala na nagrywanie dowolnych audycji i odtwarzanie ich w dowolnym czasie.

Ponadto użytkownik może odtwarzać programy bezpośrednio z urządzenia podłączonego za pomocą złącza USB. A dźwięki płynące z telewizora, dzięki trybowi ClearAudio+, są realistyczne i czyste. Gdy do tego dodamy jeszcze takie funkcje, jak Social Viewing, które w pełni integrują odbiornik z serwisami społecznościowymi, używanymi w trakcie oglądania programu.

Albo Sony Entertainment Network, który daje dostęp do rozrywki on-line, oraz system obsługi telewizora BRAVIA, który pozwala zapanować nad wszystkimi tymi funkcjami – zyskamy pełen obraz tego, czym dysponuje Sony KDL-50W805C. Użytkownicy są tu zadowoleni, z posiadanego przez odbiornik systemu Android i możliwości sterowania nim za pomocą smartfona. Chwalą łatwość obsługi i bardzo dobry obraz.

 

 

 

 


Produkty te nie są już dostępne

 

 

LG 32LF5610 

 

Kolejny produkt, jakie chcemy opisać to LG 32LF5610. Jest to odbiornik o przekątnej ekranu 32 cale i rozdzielczości 1920 x 1080 px. Waga tego modelu (wraz z podstawą) wynosi 6,2 kg, a wymiary, również uwzględniające podstawę, to: szerokość 732 mm, wysokość 481 mm, głębokość 207 mm. Jest to model dla osób, które szczególnie zwracają uwagę na energooszczędność.

Model ten posiada funkcję inteligentnego oszczędzania energii, dzięki której użytkownik może regulować podświetlenie obrazu, czy wyłączać ekran w przypadku słuchania muzyki. Mamy tu również funkcję Standby Mode Zero, która przełącza telewizor w tryb hibernacji, gdzie zużycie energii jest równe zeru. Ponadto dla wygody regulowania parametrami obrazu model ten został wyposażony w funkcję Picture Wizard III.

A za wyraźne i dobrze słyszalne dźwięki jest odpowiedzialna funkcja Clear Voice II. Dodatkowo sprzęt ten, jak i inne produkty LG posiada certyfikat DivX Certified® i w związku z tym odtwarza pliki DivX® o rozdzielczości nawet 1080p. Jest to sposób na dostęp do szerokiego wyboru treści Premium dostępnych w Internecie.

Opinie o telewizorach ledowych mówią przede wszystkim o doskonałym stosunku ceny do jakości telewizora, ze zdecydowanym akcentem na jakość. Użytkownicy podkreślają szybkość działania i jakość obrazu, a także wygląd i solidność wykonania.

 

 

Philips 55PUS6561

 

Ostatnim w naszym rankingu jest model Philips 55PUS6561. Jest to telewizor 4K Ultra Slim, o przekątnej ekranu 55 cali, z systemem Android TV. Użytkownik znajdzie tu szereg użytecznych funkcji. Telewizor, na przykład, ma wbudowane Wi-Fi, za pomocą którego łączy się z Internetem.

Funkcja Smart pozwala na używanie wszystkich tych aplikacji, które używasz na swoim smartfonie. Teraz wszystko to możesz przenieść na ekran telewizora. Dodatkowo funkcja Smart pozwala również na współużytkowanie aplikacji, filmów i innych materiałów.

Za pomocą tej funkcji skomunikujesz się z Google Play Store, Google Cast,  Simply Share,  Cloud Gaming czy YouTube. Ponadto telewizor ma możliwość połączenia się z przeglądarką internetową, a także zawiera telegazetę. Również zaawansowana technologia obrazu i dźwięku daje dużą przyjemność w oglądaniu programów.

Przede wszystkim 4K daje bardzo wysoką rozdzielczość. Funkcja Ambilight emituje światło z trzech stron ekranu, dzięki czemu wrażenia kolorów i dynamiki sprawiają, że oglądanie telewizji staje się wyjątkowym przeżyciem. Dodatkowo obraz HDR dodaje dynamiki wyświetlanym programom.

Oczywiście model ten ma również możliwość nagrywania programów, a także ich odtwarzania bezpośrednio z nośnika podłączonego przez port USB. Użytkownicy zaś przekazują, że telewizor bardzo dobrze współpracuje z innymi sprzętami. Chwalą też jakość obrazu 4K, a także możliwość korzystania z niezliczonej ilości aplikacji.

 

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)
Loading...