Ranking 10 najlepszych telewizorów LED w 2025

Ostatnio aktualizowane: 25.01.25

 

Telewizor LED – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Ranking telewizorów LED rozpoczyna model Telewizor TCL 43P615. Zebrał on najwięcej pozytywnych opinii konsumentów, na co wpływa ekran o przekątnej 43 cali, dostęp do Smart TV, a także zastosowanie innowacyjnych technologii. Za sprawą urządzenia można oglądać filmy w jakości 4K, co daje pewność, że nie umknie nam żaden szczegół. Poza tym sprzęt łączy się z Internetem bezprzewodowo, ma wbudowany moduł Wi-Fi. Nasz ranking obejmuje także opisy innych ciekawych urządzeń. Pomyśl nad zakupem telewizora LED Samsung Crystal UHD UE55TU7022 DVB-T2, który ma bardzo szybki czas reakcji. Wbudowane głośniki zapewniają dobrej jakości dźwięk bez nieprzyjemnych szumów.

10 najlepszych telewizorów LED. Opinie w 2025 roku

 

Technika wciąż idzie naprzód. Nawet, jeśli Twój stary telewizor jeszcze dobrze działa, to kiedyś przychodzi moment rozstania się z reliktem przeszłości. A może od dawna poszukujesz telewizora dla siebie? Ten ranking jest dla wszystkich tych, którzy myślą o zakupie nowego sprzętu. Postaramy się w nim wskazać dobry i tani telewizor ledowy, wszystkim tym, którzy właśnie takiego modelu szukają.  Poniżej przedstawiamy pięć czołowych modeli opisując ich ceny, a także opinie klientów. Sprawdź, który z modeli najbardziej Ci odpowiada.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

To model 4K o rozdzielczości 3840 x 2160 i przekątnej ekranu 43 cale. Telewizor wyposażono w specjalny tryb dedykowany dla graczy. Należy do klasy energetycznej E, wg nowej klasyfikacji.

Wady

Użytkownicy liczący na dobre muzyczne doznania uzyskane za pomocą tego sprzętu, jeśli nie zaopatrzą się dodatkowo w subwoofer prawdopodobnie doznają rozczarowania. 2 głośniki po 8 W każdy nie dają i nie ma tu dźwięku o wysokich parametrach.

Podsumowanie

Telewizor bez podstawy ma wymiary: Wysokość 572 mm, szerokość 970 mm, głębokość 185 mm i waży 6,8 kg. Wbudowany tuner obsługuje formaty DVB-S2, DVB-T2, DVB-C. Telewizor wyposażono w łączność bezprzewodową WiFi, DLNA i Bluetooth.

Drugi wybór

Zalety

Telewizor wyposażono w elektroniczny przewodnik po programach i wiele języków obsługi, w tym język polski. Specjalny tryb gry pozwoli uzyskać lepszą płynność obrazu podczas rozgrywki.

Wady

Dla niektórych użytkowników wadą tego modelu jest brak komunikacji w technologii Bluetooth. Inni przekazują, że w modelu tym nie zainstalowano wyszukiwania głosowego ani wejścia AUX.

Podsumowanie

To model LED o wielkości 55 cali i rozdzielczości 3840 x 2160 px. Telewizor ma wbudowane 2 głośniki po 20 W każdy. Ponadto znajdziemy tu 2 porty HDMI, złącze USB i szereg innych przydatnych wejść i wyjść.

Rozważ też

Zalety

Telewizor wyposażono w ekran 32" HD Ready o rozdzielczości 1366 x 768px. Model ten wyposażono w automatyczne wyszukiwanie kanałów, sterowanie głosem i asystenta Google. Mamy tu także telegazetę i menu w języku polskim.

Wady

Według słów użytkowników 2 głośniki 10 W dają głos tekturowy, jakby zamknięty w szafie i jest absolutnie konieczny zakup, do otrzymania dobrej jakości dźwięku, odpowiedniego soundbara.

Podsumowanie

To telewizor LED z czterordzeniowym procesorem, kontrastem dynamicznym Mega, czasem reakcji matrycy 65 ms i kącie widzenia pionowym i poziomym 178 oraz częstotliwości odświeżania 50 Hz. Wymiary telewizora bez podstawy to 73.3 X 43.5 X 8.0 cm.

 

 

Telewizor TCL LED

 

1. Telewizor TCL 43P615

 

Czy wiesz, że telewizor TCL 43P615 bije teraz rekordy swojej popularności i jest to najchętniej kupowany model? Dzieje się tak zapewne dlatego, że za stosunkowo niską cenę klient otrzymuje obraz 4K HDR o smukłej konstrukcji odbiornika zaopatrzonego w system Android. Ten telewizor TCL LED współpracuje z asystentem głosowym Google oraz Alexa i zaopatrzono go w dźwięk Dolby Audio.

Technologia HDR dostarcza precyzyjne odwzorowanie kolorów, a funkcja Micro Dimming, która analizuje obraz w kilkudziesięciu oddzielnych strefach dostosowuje jasność obrazu. Ten dobry telewizor LED wyposażono w łączność bezprzewodową WiFi, DLNA i Bluetooth, szereg złączy i portów, z których wymienić warto HDMI – 2 szt., oraz po jednym USB, CI, wejście antenowe, Ethernet RJ 45, wyjście słuchawkowe i audio cyfrowe.

Ranking telewizorów LED umieszcza ten model na czele zestawienia również dlatego, bo funkcje smart tego 43 calowego telewizora pozwalają również na łatwe przełączanie zadań, kont wielu użytkowników czy ustawień bocznych. Realizuje się to dzięki innowacyjnym funkcjom PIP (obraz w obrazie). Wbudowany Chromecast pozwoli na strumieniowanie obrazu.


 

 

 

Telewizory LED 55 cali

 

2. Telewizor Samsung Crystal UHD UE55TU7022 DVB-T2

 

Telewizor Samsung Crystal UHD UE55TU7022 DVB-T2 to Smart TV z zainstalowanym systemem Tizen oferujący telewizję internetową i obsługę Apple AirPlay oraz posiadający trzy inteligentne tryby: Gra, film i naturalny. Niezwykła wydajność zapewnia urządzeniu procesor Crystal 4K, który wraz z rozdzielczością 3840 x 2160 px sprawiają, że szczegółowość, ostrość i nasycenie barwami oraz wysoki kontrast obrazu zachwyci każdego.

O krystaliczny obraz, ale też o jego głębię dba również technologia HDR dostarczając szerszy zakres najjaśniejszych i najciemniejszych obszarów. Model ten zaliczany jest do klasy energetycznej G, a producent zapewnia, że telewizory LED 55 cali Samsung Crystal UHD UE55TU7022 DVB-T2 mają pobór mocy nie większy niż 103 W (w trybie czuwania 0,5 W). Natywne proporcje ekranu wynoszą 16 : 9, zaopatrzono go w łączność bezprzewodową WiFi i przewodową sieć LAN.

Tuner telewizyjny jest przystosowany do odbioru formatu cyfrowego DVB-C, DVB-T2, mamy tu także funkcję automatycznego wyszukiwania kanałów. Opinie jakie ten telewizor LED zbiera od klientów mówią o tym, że jego czas reakcji jest dobry, aplikacje działają płynnie, a interfejs jest prosty i łatwy do opanowania. 


 

 

 

Telewizor Xiaomi LED

 

3. Telewizor Xiaomi Mi LED TV P1

 

Sporym powodzeniem u klientów również cieszy się telewizor Xiaomi Mi LED TV P1. To innowacyjna bezramkowa konstrukcja o przekątnej 32 cale. Na ekranie o rozdzielczości HD Ready dostrzeżesz każdy szczegół wyświetlanego filmu czy rozgrywki sportowej. Model ten dobrze też sprawdzi się jako monitor komputerowy. Telewizor Xiaomi LED ma format 16 : 9, a jego obudowa jest dostosowana do standardu VESA100 x 100, zatem bez problemu można go umieścić na ścianie.

Jak każdy najlepszy telewizor LED również i ten model wyposażono w szereg złączy i portów umożliwiających podłączenie urządzeń peryferyjnych. Wśród nich znajdziemy  3 złącza HDMI, 2 porty USB, oraz po jednym złącze Ethernet, CI, antenowe, wejście kompozytowe i wyjście słuchawkowe. Telewizor został też zaopatrzony w szereg funkcji smart. Przede wszystkim za sprawą łączności Bluetooth jest możliwa z nim komunikacja innych urządzeń, ale mamy tu także WiFi oraz DLNA.

Systemem operacyjnym, który zarządza aplikacjami jest Android, za jego pomocą możemy połączyć się z takimi platformami jak Amazon Prime Video, Google Play Store, Netflix, YouTube, albo strumieniować obraz przy pomocy Chromecast.


 

 

 

Telewizor LG LED

 

4. Telewizor LG 43UP78003LB DVB-T2

 

Telewizor LG 43UP78003LB DVB-T2 oferuje 43 cale obrazu o rozdzielczości 4K czyli 3840 x 2160 px. Jest to smart TV webOS  z łącznością bezprzewodową WiFi i Bluetooth, o częstotliwości odświeżania wynoszącej 50 Hz. Telewizor LG LED wyposażono w 2 złącza HDMI oraz 1 port USB, ponadto mamy tu złącze CI, 1 złącze LAN (RJ-45), 2 wejścia antenowe, oraz wyjście audio SPDIF.

Wymiary telewizora wraz z dołączoną do niego podstawą to: Wysokość 629 mm, głębokość 249 mm oraz szerokość 967 mm. Waga wraz z podstawą wynosi 9.8 kg. Obudowa w kolorze czarnym została przystosowana do standardu VESA 200 x 200 mm. Sercem telewizora jest jego procesor, tu zastosowano model α5 AI 4K, który wykorzystuje algorytmy głębokiego uczenia się i w ten sposób optymalizuje obraz i dźwięk.

Odbiornik jest kompatybilny z asystentem Google i Amazon Alexa zatem można nim sterować za pomocą głosu. Dźwięk jest realizowany za pomocą technologii Dolby Digital i przekazywany do 2 głośników o mocy 10 W.


 

 

 

Telewizor Samsung LED

 

5. Telewizor Samsung Crystal UHD 2021 UE85AU8002 DVB-T2

 

Telewizor Samsung Crystal UHD 2021 UE85AU8002 DVB-T2 wyposażono w procesor Crystal 4K czemu zawdzięcza skalowanie obrazu wyjściowego do rozdzielczości zbliżonej do 4K oraz realistyczne odwzorowanie barw za pomocą procesu mapowania. Telewizor Samsung LED ma 85 cali i rozdzielczość 3,840 x 2,160 px, wyposażono go też w system Tizen. Technologia HDR dba tu o odpowiedni poziom jasności obrazu regulując jej poziom pozwalając na dostrzeganie wszystkich szczegółów obrazu zarówno w ciemnych jak i jasnych scenach.

Mamy tu także Dynamiczny Kolor Krystaliczny, który dostarcza miliardy odcieni dzięki zaawansowanej technologii fosforu, pozwalającej sprawić, że obraz zadziwi niezliczoną ilością szczegółów niedostępnych w innych odbiornikach. Test telewizorów LED wskazał też udoskonaloną dynamikę ruchu w relacjach sportowych, dzięki funkcji Upłynniacz Ruchu przeznaczonej do oglądania relacji z wydarzeń sportowych.

W ramach smart TV mamy tu wsparcie dla aplikacji SmartThings i bez problemu przejdziemy do przeglądarki internetowej. Telewizor posiada też Automatyczny Tryb Gry, a także pozwala na podłączenie bezprzewodowe z komputerem, laptopem czy telefonem i pracy z wykorzystaniem telewizora jako monitor. 


 

 

 

Telewizor JVC LED

 

6. Telewizor JVC LT-43VA7110

 

Telewizor JVC LT-43VA7110 o przekątnej ekranu 43 cale komunikuje się za pomocą Bluetooth i WiFi. Jest to ekran o rozdzielczości 3840 x 2160 px i częstotliwości odświeżania 50Hz. Tym co wyróżnia ten Telewizor JVC LED to możliwość nagrywania programów na nośnik USB. Telewizor bowiem ma  2 porty USB, ponadto mamy tu 4 złącza HDMI i po jednym złącze CI, Ethernet, antenowe, wejście kompozytowe i PC VGA.

Warto jeszcze wspomnieć o zastosowanym procesorze czterordzeniowym, oraz poprawiającej obraz technologii HDR (High Dynamic Range), a także technologii jego skalowania do technologii 4K nawet wtedy, gdy nadawca dostarcza go w gorszej jakości. Telewizor JVC LT-43VA7110 zaopatrzono też w system dźwięku przestrzennego DTS HD, który jest realizowany przez 2 głośniki o mocy 20 W.

Telewizor ma wgrany system Android oraz kilka aplikacji w ramach systemu smart. Są to na przykład: TVAmazon Prime Video, Google Play Movies, Netflix, YouTube. Telewizor jest przedstawicielem klasy energetycznej G i w trybie włączenia pobiera 54 W.


 

 

 

Telewizor LED 32 cale

 

7.  Telewizor Manta 32LHN89T

 

Telewizor Manta 32LHN89T to jeden z najtańszych telewizorów na rynku, co nie znaczy, że nie wyposażono go w kilka udogodnień. Przede wszystkim jest on przystosowany do Technologii VESA 100 x 180, zatem można go umieścić na ścianie. Odbiornik ma też 2 złącza HDMI i 2 pory USB, wyjście audio, słuchawkowe i złącze CI. Telewizor LED 32 cale ma menu wyświetlane na ekranie w wielu językach, w tym polskim.

Możliwe jest też włączenie teletekstu. Telewizor charakteryzuje rozdzielczość ekranu na poziomie 1366 x 768 px, wyposażono go w dekodery dźwięku Dolby Digital Plus i 2 głośniki po 5 W. Producent podaje, że model ten w zużywa w trybie włączenia 36 W energii i tym samym zaklasyfikował go do klasy energetycznej F.

Wymiary zewnętrzne telewizora wraz z podstawą wynoszą: Szerokość 73 cm, wysokość 47 cm, głębokość 20 cm. Waga natomiast to 4,5 kg. Wraz z odbiornikiem klient otrzymuje pilot zdalnego sterowania wyposażony w baterie, przewód zasilający i kartę gwarancyjną. 


 

 

 

Telewizor Philips LED

 

8. Telewizor PHILIPS 65PUS7506

 

Telewizor PHILIPS 65PUS7506 to przedstawiciel klasy energetycznej F zużywający w czasie czuwania zaledwie 0,3 W. Ten telewizor Philips LED zaopatrzono w szereg funkcji smart. Począwszy od tego, że jest tu system autorski producenta, zainstalowano SimplyShare, YouTube, Netflix, telewizje internetową i przeglądarkę internetową oraz szereg innych aplikacji stanowiących o wygodzie użytkowania odbiornika.

Ten telewizor o przekątnej 65 cali ma też zainstalowany system dźwięku stereo z dekoderami Dolby Atmos. Dźwięk oparto na działaniu sztucznej inteligencji, dzięki czemu mamy tu wyraźne dialogi, domyślne ustawienie głośności i tryb nocny. Dźwięk jest realizowany przez 2 głośniki o mocy 10 W każdy. Telewizor ma też funkcję wyświetlania menu na ekranie, tryb ECO, czujnik światła czy tryb wyłączania obrazu dla radia albo zegar automatycznego wyłączania. Mamy tu także możliwość nagrywania programu na nośnik USB.

Format obrazu 16 : 9 o rozdzielczości 3840 x 2160 poparty technologią HDR i wspierany procesorem Philips P5 sprawiają, że obraz zyskuje głębię, kontrast staje się wyraźny i pozwala dostrzec każdy szczegół, a ruch płynny jak na żadnym innym ekranie. 

 

 

 

 

Telewizor LED 42 cale

 

9. Telewizor Sharp 42CI5EA

 

106 cm przekątnej ekranu ma telewizor Sharp 42CI5EA i należy on do klasy energetycznej F zużywając w trakcie czuwania 0,5 W energii. Ten telewizor LED 42 cale charakteryzuje rozdzielczość na poziomie 1920 x 1080 px oraz to, że wyposażono go w system Android 9.0. Wymiary zewnętrze Sharp 42CI5EA wraz z dołączoną do niego podstawą wynoszą: Wysokość 57,84 cm, szerokość 95,24 cm, głębokość 18,74 cm, waga całkowita odbiornika to 6,7 kg.

Na funkcje smart w odbiorniku składają się zainstalowane w nim aplikację Netflix,YouTube, Deezer, Rakuten czy Chili. Ponadto za pomocą telewizora skorzystasz z przeglądarki internetowej. Telewizor wyposażono też w czytnik kart SD, więc z pomocą tego medium będziesz mógł przenieść obrazy lub filmy.

System dźwięku stereo jest realizowany za pomocą dekoderów DTS Virtual i 2 głośników po 10 W każdy. Telewizor został wyposażony w szereg portów i złączy, między innymi w 3 HDMI, 2 USB, Ethernet i wyjście słuchawkowe. Sprzęt komunikuje się z innymi urządzeniami za pomocą WiFi. 


 

 

 

Telewizor LED 40 cali

 

10. Telewizor Thomson 40FD3306

 

Osobom poszukującym telewizora w rozdzielczości Full HD możemy polecić telewizor Thomson 40FD3306, którego dokładna rozdzielczość to 1920 x 1080 px, a wielkość ekranu to 40 cali. Ten telewizor LED 40 cali charakteryzuje nowoczesne wzornictwo i możliwość montażu obudowy na ścianie. Technologia Pure Image ze specjalną obróbką wideo pozwala cieszyć oko obrazem bogatym w szczegóły o wyraźnych konturach.

Obraz wspomaga też technologia PPI 200, która dba o płynność ruchu, aby wszystkie wartkie akcje i rozgrywki sportowe pełne ruchu odtwarzane były bez uszczerbku w odbiorze. Natomiast technologia Dolby Digital Plus opanowała perfekcyjny dźwięk przekazując jego bogactwo i czystość odbioru.

Telewizor został określony przez producenta jako przedstawiciel klasy energetycznej E i w trybie czuwania zużywa on 47 W. A wymiary Thomson 40FD3306 wraz z podstawą to: Szerokość 905 mm, wysokość 575 mm, głębokość 186 mm. Wyposażono go w 2 złącza HDMI, oraz jedno USB.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki telewizor LED kupić?

 

Telewizory LED są już obecne na rynku od kilku lat. Zostały wprowadzone przez firmę Sony w 2004 roku, a pierwszy model kosztował 15 tysięcy dolarów. Obecnie nie musimy już wydawać takich pieniędzy i mamy dostępne telewizory LED w dobrych cenach. Różnica między standardowymi odbiornikami LCD, a odbiornikami LED to rodzaj podświetlenia umieszczonego za ciekłokrystalicznym panelem. W odbiorniku tym tradycyjne lampy fluorescencyjne z zimną katodą zostały zastąpione diodami LED (Light-Emitting Diode). Technologia LED wykorzystuje ciekłe kryształy, których warstwa może być w różnym stopniu przeźroczysta. Zależy to od wartości napięcia elektrycznego.

Jaki telewizor LED wybrać – dwa rodzaje podświetlenia

Ekran telewizora LED jest podświetlany krawędziowo lub w sposób pełny. Ekran oświetlany krawędziowo ma diody LED umieszczone po bokach ekranu. Pozwala to na wykonanie bardzo cienkiego ekranu, niemniej zdarza się, że odbiorniki takie mogą mieć problemy z równomiernym podświetleniem matrycy, na ogół można zaobserwować, że obraz jest jaśniejszy na bokach.

Drugi rodzaj to telewizory z pełnym podświetleniem LED, gdzie diody są umieszczone za wyświetlaczem. Jest to obecnie najczęściej stosowane rozwiązanie do podświetlenia matrycy. Dodatkowo odbiorniki są wyposażane w technologię “Local Dimming”, która umie wyłączyć wybrane sekcje diod LED w miejscu, gdzie ma być wyświetlany ciemny obraz. Dzięki temu telewizor taki uzyskuje wysoki kontrast i poprawę głębi czerni, parametru niezwykle trudno uzyskiwanego.

Technologia telewizorów LED z matrycą złożoną z diod LED wykorzystującą ciekłe kryształy sprawia, że kryształy odpowiedzialne za wyświetlenie obrazu przepuszczają światło, a pozostałe je blokują.

 

Zalety technologii LED

Do najważniejszych zalet telewizora LED należy to, że są to bardzo cienkie odbiorniki, ich grubość może wynosić nawet 2,5 cm. Pobierają bardzo niewielką ilość energii, w porównaniu do telewizora LCD może to być nawet 70% mniej (choć sam odbiornik będzie droższy od modelu LCD). Oświetlenie z tyłu matrycy, zapewnia równomierne oświetlenie całej matrycy, a odbiorniki z wygaszaniem strefowym oferują głęboką czerń, porównywalną z telewizorami plazmowymi. Technologia LED oferuje również bardzo dobry kontrast obrazu.

 

Ekologia

Bezwzględnie telewizory LED są przyjazne środowisku, bo podczas produkcji wykorzystywanych przez nie podświetleń nie używa się rtęci. Również ze względu na energooszczędność, są to modele postrzegane, jako przyjazne środowisku.

 

Jaki jest najlepszy telewizor LED  – wielkość

Rozmiar odbiornika telewizyjnego jest podawany w calach. Największą popularnością wśród klientów cieszą się odbiorniki od 40 do 65 cali. To, jaka wielkość będzie dla Ciebie odpowiednia, będzie zależało od wielkości pomieszczenia, w którym odbiornik zamierzasz postawić. Przy ekranie 65 cali, odległość od odbiornika powinna wynosić blisko 3 metry. A przy 50 calowym telewizorze już wystarczy umieścić go 2 metry od kanapy. Zwykle też modele większe są wyposażone w więcej nowoczesnych funkcji niż małe odbiorniki. Najbardziej popularnymi jednak modelami kupowanymi przez użytkowników są telewizory wielkości 32 – 40 cali. Taki model jest już na tyle duży, że dobrze się na nim ogląda telewizję, a nie ma problemu ze zmieszczeniem odbiornika w niewielkiej sypialni, czy kuchni.

 

Format ekranu

Format ekranu, to ważny wybór. Tradycyjnym formatem jest proporcja ekranu 4: 3. Jednak wielu producentów oferuje obecnie format panoramiczny, czyli o proporcjach ekranu 16:9. Taki format doskonale sprawdza się przy oglądaniu filmów. Natomiast zaopatrując się w model o formacie 21:9 będziesz mógł cieszyć się obrazem niczym w sali kinowej.

 

Rozdzielczość

Bardzo istotny parametr niezależnie od tego, w jakim celu wykorzystujesz odbiornik. Im jest rozdzielczość wyższa, tym obraz jest wyraźniejszy i bardziej szczegółowy. Oczywiście dostawca programu, też przesyła nam obraz o określonej rozdzielczości. Nigdy nie ma sensu kupować odbiornika o wyższej rozdzielczości niż możesz uzyskać od dostawcy programu. Będą to zwyczajnie wyrzucone pieniądze, bo za wysoką rozdzielczość będziesz musiał zapłacić, a nie dasz rady jej wykorzystać.

Rozdzielczość określa się za pomocą dwóch wartości. Pierwsza z nich określa ilość wyświetlanych pikseli w pionie, a druga w poziomie. Są to, więc maleńkie punkty, za pomocą, których jest tworzony obraz. Obecnie telewizory LED sprzedawane są w następujących rozdzielczościach: 1366 x 768 (HD Ready), 1920 x 1080 (Full HD) i 3840 x 2160 (4K).

 

Częstotliwość odświeżania

Jest to parametr, który mówi o tym, jak często obraz jest na ekranie aktualizowany (odświeżany). Jest to niezwykle istotne przy oglądaniu scen dynamicznych, albo też dla osób używających telewizor, jako monitor do gier. Gdy częstotliwość jest niska sprawia to, że dynamicznie zmieniające się obrazy stają się nieostre. Standardowo telewizory LED posiadają odświeżanie na poziomie 100 Hz. Jest to jakość DVD wystarczająca przy rozdzielczości 720 x 576. Przy rozdzielczości 1920 × 1080 odpowiednia częstotliwość odświeżania to będzie 120 Hz lub więcej. A dla obrazu 4K i 3D zalecane jest odświeżanie na poziomie 240 Hz i więcej.

 

Czas reakcji matrycy

Gdy czas reakcji jest zbyt długi mamy na ekranie efekt smużenia i rozmycie konturów obiektów przy bardziej dynamicznych scenach. Bowiem czas reakcji to czas, w jakim telewizor zarejestruje zmianę położenia obiektu na ekranie. Najlepiej, aby wybrać model telewizora, który dysponuje czasem reakcji krótszym niż 6 ms.

 

 

Kontrast obrazu

Rozróżnić tu możemy kontrast statyczny i dynamiczny i tylko tak da się ten parametr porównać w poszczególnych modelach. Kontrast generalnie jest to określenie, ile razy najjaśniejszy punkt na ekranie jest jaśniejszy od najciemniejszego punktu. Pomiary takie dokonuje się laboratoryjnie, ale nie zmienia to faktu, że wpływa on na jakość odbioru obrazu. Statyczny kontrast oblicza się wyświetlając na ekranie jednocześnie obraz o maksymalnej bieli i maksymalnej czerni (na przykład szachownicę), a następnie oblicza kontrast statyczny. Kontrast dynamiczny mierzy się wyświetlając kolejno najjaśniejszy obraz, a potem najciemniejszy i znów oblicza się jego wartość.

 

Złącza

Każde urządzenie elektroniczne, do komunikacji z pozostałymi w domu urządzeniami potrzebuje szereg złącz. Tak też jest w przypadku naszego telewizora LED, do którego możemy podłączyć szereg urządzeń peryferyjnych, pod warunkiem posiadania odpowiednich wyjść. Wśród najbardziej pożądanych złączy jest analogowe złącze Euro/Scart, które pozwala na przesyłanie obrazu z rozdzielczością 576i oraz dźwięku mono lub stereo. HDMI natomiast to interfejs cyfrowy, za pomocą którego przenosimy sygnał cyfrowy do rozdzielczości 80p oraz dźwięku przestrzennego 7.1 (osiem kanałów). S-Video służy do przenoszenia analogowo obrazu o rozdzielczości 480i.

Złącze komponentowe zaś, to kable zakończone wtyczkami typu cinch, za pomocą których jest przesyłany obraz analogowo o rozdzielczości 1080p. Po dodaniu 4 cinch stereo możliwe jest przenoszenie dźwięku. USB, to obecnie jedno z najbardziej wykorzystywanych złączy. Za pomocą USB podłączymy pamięć zewnętrzną, odtworzymy z niej film, czy muzykę, albo oglądniemy zdjęcia na ekranie telewizora. Równie przydatnym jest posiadanie czytnika kart pamięci, za pomocą którego bezpośrednio z karty pamięci odczytamy film, muzykę, czy inne treści. Natomiast złącze audio pozwala na podłączenie słuchawek lub dodatkowego sprzętu nagłaśniającego.

 

 

Ile godzin dziennie możemy spędzić przed telewizorem?

 

Oglądanie telewizji to wciąż jedna z najbardziej popularnych rozrywek wśród dzieci i dorosłych, mimo dostępu do Internetu na laptopie, telefonie czy tablecie. Jednak należy pamiętać, że czas spędzony przed szklanym ekranem powinien być ograniczony, gdyż ma to negatywny wpływ na nasze zdrowie. W niniejszym artykule odpowiemy na pytanie, ile godzin dziennie powinniśmy spędzać przed TV.

 

Szkodliwy wpływ telewizji

Liczne badania naukowe potwierdzają negatywny wpływ telewizji na zdrowie dziecka i osoby dorosłej, zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Jest to związane z nadmiarem emitowanych bodźców, jakością prezentowanych treści, a także tendencją do upraszczania rzeczywistości i niedostateczną stymulacją mózgu. Mimo to telewizor znajduje się niemal w każdym domu, a oglądanie ulubionych kanałów jest głównym sposobem na relaks i rozładowanie stresu po ciężkim dniu. 

Jednym z negatywnych skutków nadmiernego oglądania telewizji jest brak odpowiedniej ilości ruchu, co prowadzi do zaburzeń rozwoju ciała. Grozi nam nadwaga, problemy z równowagą i wady kręgosłupa. Zbyt częste patrzenie w ekran może doprowadzić też do pogorszenia się wzroku, objawiające się  krótkowzrocznością.

Nadmierna ilość emitowanych bodźców w krótkim czasie prowadzi do nadpobudliwości oraz problemów z pamięcią i koncentracją. Nasze mózgi nie są w stanie nadążyć za prezentowanymi przekazami, dźwiękowymi i słuchowymi. Brak odpowiedniej stymulacji mózgu wpływa na lenistwo umysłowe naszych dzieci, a także problemy z nauką. Dziecko może mieć również problemy z odróżnianiem świata rzeczywistego od prezentowanego w TV, a także staje się mniej wrażliwe na krzywdę innych.  Wynika to z upowszechnienia przekazów medialnych o krzywdzie ludzkiej.

Ile godzin dziecko powinno oglądać TV?

Należy pamiętać o tym, że dziecko w każdym wieku powinno inaczej korzystać z telewizji, gdyż z upływem lat zmienia się jego percepcja. Im maluch jest młodszy, tym rzadziej powinien zerkać w ekran telewizora. 

Dzieci do drugiego roku życia nie powinny wcale oglądać telewizji. Maluchy w tym wieku nie rozumieją, co się dzieje na ekranie. Poza tym w tym wieku najważniejszym zmysłem mającym wpływ na rozwój jest dotyk, a nie wzrok czy słuch. 

Maluchy, które skończyły 2 latka mogą obejrzeć krótką, animowaną bajkę, której bohaterami są na przykład zwierzęta. Nie może ona jednak trwać dłużej niż 10 minut. Trzylatki również nie powinny spędzać przed ekranem więcej niż 15-20 minut. Włączmy im krótką kreskówkę z ulubionymi bohaterami, która będzie pozbawiona przemocy i dynamicznych scen, gdyż dzieci w tym wieku często nie nadążają za szybką akcją rozgrywaną na ekranie. 

Przedszkolaki i dzieci w wieku wczesnoszkolnym (5-7 lat) mogą oglądać telewizję przez 20-30 minut. Zwróćmy jednak uwagę, żeby oglądany program zawierał treści edukacyjne, czyli na przykład piosenki, wierszyki czy propozycje zabaw. Maluchy w wieku od 7 do 9 lat mogą już spędzić około 50 minut przed telewizorem, jednak nie częściej niż dwa razy w ciągu dnia. Powyżej 10. roku życia nie zaszkodzi godzina oglądania. Starsze dzieci mogą poświęcić na oglądanie około 2 godziny. 

Bez względu na wiek pociechy, bardzo ważne jest to, aby telewizję oglądać wspólnie. Rozrywka powinna być uzupełniona przez rodziców odpowiednim wyjaśnieniem czy komentarzem. Pamiętajmy, że telewizja nigdy nie zastąpi zabawy z rówieśnikami, którzy w różny sposób oddziałują na osobowość dziecka.

 

Ile godzin dziennie dorosły może oglądać telewizję?

Według badania agencji Wavemaker, przeciętny Polak w wieku od 19 do 60 lat w 2018 roku spędził przed telewizorem ponad 4,5 godziny dziennie. Jest to o 3 minuty więcej niż w poprzednim roku, co może być spowodowane coraz bogatszą ofertą programową. 4,5 godziny to zdecydowanie za długo, gdyż osoby dorosłe także nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed szklanym ekranem. Optymalnym czasem w ciągu dnia jest od 2 do maksymalnie 3 godzin, aby uniknąć negatywnych skutków. Pamiętajmy jednak, żeby w trakcie oglądania wstać, rozprostować nogi lub po prostu się przejść, gdyż oglądanie telewizji nie tylko sprawia, że mamy gorszy wzrok, ale również negatywnie wpływa na naszą postawę.

Co zrobić, aby ograniczyć dziecku czas spędzony przed telewizorem?

Ważne jest, aby rodzice ustalili ze swoimi dziećmi jasne cele i zasady oglądania telewizji. Na przykład regułą może być wyłączanie telewizora podczas posiłków, wyniesienie odbiornika z sypialni czy korzystanie z niego tylko po odrobieniu lekcji. Rodzice powinni zapewnić swoim pociechom dostęp do wielu ciekawych książek, które rozwijają kreatywność i wyobraźnię. Dobrym rozwiązaniem jest częste wspólne czytanie czy zabranie malucha do biblioteki. Warto się także zastanowić nad zrezygnowaniem z kablówki czy zakupem kolejnego telewizora. Rozważmy na co przeznaczyć zaoszczędzone pieniądze, może być to rower, sprzęt sportowy czy gry planszowe. Czas spędzony z dzieckiem na spacerach czy zajęciach artystycznych z pewnością przyniesie więcej korzyści. W ten sposób zaangażujemy maluchy fizycznie, emocjonalnie i intelektualnie oraz pokażemy im, jak spędzać wolny czas z dala od telewizora.

Aby nauczyć nasze dzieci oglądania telewizji w odpowiedniej ilości oraz wyboru odpowiednich programów, rodzice muszą też wykształcić właściwe nawyki telewizyjne u siebie. Badania wykazują, że dzieci dużo szybciej uczą się poprzez obserwację niż stosowanie się do zakazów. Maluchy naśladują zachowania mamy i taty i gdy widzą, że rodzic spędza przed telewizorem dużo czasu, dochodzą do wniosku, że to jest w porządku. Podobnie jest w przypadku zastępowania domowych czynności ulubionym programem czy serialem. Gdy maluch widzi, że rodzic zaprzestaje swoich zajęć, aby usiąść przed telewizorem, zrobi dokładnie to samo. Pamiętajmy też, żeby się nie przejmować, gdy dziecko mówi, że się nudzi. Nuda zazwyczaj wyzwala kreatywność.

 

Jaki telewizor będzie odpowiedni dla naszego dziecka?

W pokoju naszego dziecka nie może stanąć przypadkowy telewizor. Jego wybór powinien być przemyślany, a rodzic musi mieć na uwadze kilka czynników. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na stabilne nóżki, które zapobiegną przewrócenia się urządzenia, co mogłoby skrzywdzić naszego malucha. Dobrym rozwiązaniem jest także wybór modelu do powieszenia na ścianie. W ten sposób nie zabierzemy dziecku przestrzeni na zabawki. 

Warto rozważyć opcję zakupienia telewizora z inteligentnym sensorem, który dostosowuje jasność ekranu do pory dnia. Taka funkcja jest zazwyczaj dostępna bezpośrednio na pilocie. W ten sposób oczy dziecka oglądającego bajkę czy program edukacyjny tak szybko się nie męczą. Pamiętajmy także, że telewizor nie służy jedynie do oglądania ulubionych programów, ale może być także podłączony do konsoli lub komputera. W tym celu w wybranym modelu powinna znaleźć się co najmniej jedna wtyczka HDMI.

 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments