contact

Zabezpiecz swoje cyfrowe życie

Ostatnio aktualizowane: 02.12.24

 

Jeszcze do niedawna bezpieczeństwo w sieci głównie sprowadzało się do tego, aby być ostrożnym, nie klikać w nieznane linki, nie otwierać nieznanego pochodzenia załączników, nie podawać swoich danych i nie przekazywać informacji o sobie.

Oczywiście nadal to są ważne elementy bezpieczeństwa w sieci, bo najwięcej kłopotów możemy narobić sobie sami, pozbawieni czujności, siedząc na własnej kanapie w salonie, odprężeni, wydawałoby się bez świadków poczynań w sieci, nie myślimy o zagrożeniach, o tym, że ktoś właśnie czujnie obserwuje z kamery laptopa wyposażenie naszego salonu, albo ogląda nasz świeżo zakupiony samochód fotografowany na podjeździe domu i zaprezentowany w mediach społecznościowych.  To tylko wierzchołek góry lodowej. Obecnie, gdy nasze cyfrowe życie w dobie pandemii przybrało na sile, staliśmy się łatwiejszym łupem dla oszustów, którzy w coraz wymyślniejszy sposób sięgają po nasze dane osobowe i wyłudzają na nie kredyty, po nasze mienie, sprawdzając w sieci co posiadamy cennego. Dlatego nie pozostawaj obojętny, zabezpiecz swoje cyfrowe życie, zanim boleśnie przekonasz się o konsekwencjach zaniechania. O kilku sposobach zabezpieczających nas przed cyberatakiem przeczytasz poniżej.

 

Mocne hasła

Któż z nas lubi mnożące się unikatowe hasła w tysiącach różnych portali. Zwykle wychodzimy z założenia: Kto będzie się interesował moim hasłem do portalu, w którym właśnie robię zakupy? Takie myślenie jest właśnie używką dla przestępców. Nieważne jak mało atrakcyjny jest portal z punktu widzenia odwiedzających, jeśli zostawiasz tam swoje pełne dane osobowe wraz z adresem, numerem pesel albo danymi do karty kredytowej. Nawet mocne hasło, będące przypadkowym ciągiem znaków, zawierające litery duże i małe, cyfry i znaki specjalne nie będzie hasłem bezpiecznym, jeśli będzie stosowane do logowania się do wielu stron. Przechwycenie hasła na jednej stronie, otwiera przestępcy nieograniczony dostęp do wszystkich miejsc, w którym go użyłeś, łącznie z bankiem. A jeśli Twoja przeglądarka zapisuje hasła i można do nich wejść, bo nie są dodatkowo zabezpieczone, dla przestępcy, po włamaniu się do twojego komputera, nie będzie stanowiło problemu, aby przeglądnąć wszystkie tam zapisane hasła i skorzystać z tych, które będą dla niego atrakcyjne. 

 

Oprogramowanie antywirusowe

Nie wahaj się zaopatrzyć się w odpowiednie oprogramowanie antywirusowe. Antywirus sam rozpozna szkodliwe oprogramowanie. Płatny program lepiej poradzi sobie z zagrożeniami od tych dostępnych darmowo. Antywirus ostrzeże Cię przed otwarciem potencjalnie niebezpiecznej strony, nie pozwoli otworzyć zainfekowanego załącznika w mailu, zadba o bezpieczeństwo sieci, z której korzystasz. Przeskanowanie jej może odkryć niechcianych użytkowników. Podobnie antywirus ochroni Cię przed oprogramowaniem typu ransomware blokującym dostęp do komputera, dopóki nie zapłacisz okupu. Obok ochrony w czasie rzeczywistym programy antywirusowe, według ustawionego harmonogramu sprawdzają komputer czy jest wolny od oprogramowania szpiegowskiego, wirusów i robali. A dostawca oprogramowania antywirusowego dba na bieżąco o aktualizację bazy wirusów, aby program wykrywał wszystkie z nich, które mogą nam zagrozić. Użytkowanie takiego programu jest też wyjątkowo proste, nawet dla użytkownika mało zaawansowanego technologiczne. Gdy program wykryje zagrożenie, nie komunikuje tego w zawiły sposób, użytkownik ma do przyciśnięcia np. przycisk „rozwiąż problem” i za jego naciśnięciem program antywirusowy robi swoje i zabezpieczana nasz komputer. 

VPN – prywatność, bezpieczne połączenie, zasłona przed hakerami, anonimowość.

VPN czyli Virtual Private Network (Wirtualna Sieć Prywatna) do której można się podłączyć, aby korzystać na komputerze, laptopie, telefonie komórkowym. Zaletą sieci jest to, że dostęp do niej ma tylko jej użytkownik i nikt inny. VPN zabezpiecza użytkownika w sieci przed śledzeniem, zatem jest to poważne utrudnienie dla hakerów, bowiem każda Twoja wizyta w Internecie (bez użycia VPN) pozostawia po sobie mnóstwo śladów. Z tych informacji można utworzyć sobie Twój wirtualny portret, pozostawiasz dane o swoim wieku, płci, zainteresowaniach, stanie finansów, niejednokrotnie też wiele poufnych danych. VPN jest w stanie zabezpieczyć Cię przed brakiem ostrożności czy niewiedzą, że to co właśnie przekazujesz sieci, może się na Tobie odbić w przyszłości. VPN zwany też tunelowaniem, właśnie taki „tunel” tworzy, a informacje wymieniane między Twoim urządzeniem, a Internetem poruszają się tylko w tym „tunelu” i nikt z zewnątrz nie może się do „tunelu” włamać. Dodatkowo wszystkie dane, zarówno wysyłane, jak i pobierane są umieszczane w szyfrowanych pakietach i dopiero serwer je rozpakowuje i odszyfrowuje. Dla każdego użytkownika z zewnątrz przechwycenie pakietu jest bezwartościowe, bo znajdzie tam informacje niemożliwe do odczytania. Co więcej, jeśli przechowujesz pliki w domowej lub firmowej sieci, to za pomocą VPN uzyskacie do niej dostęp z jakiegokolwiek miejsca na świecie.  

Kolejną zaletą posiadania VPN jest nie tylko pełna anonimowość, bo VPN przydziela nam adres IP, jest to Twój indywidualny statyczny adres przypisany do konta hostingowego, albo też dedykowany adres IP, który, gdy łączysz się z serwerem VPN zostaje Ci przydzielony, ale dzielisz go z innymi użytkownikami. Rodzaj adresu zależy od rodzaju używanego VPN, płatne subskrypcje udostępniają tę pierwszą wersję. Dedykowany adres IP jest bezpieczniejszy, bo można w nim ustalić listę autoryzowanych adresów IP, które mają dostęp do logowania się do systemu np. firmowego. Oczywistym jest też, że dedykowany adres IP jest bezpieczniejszym rozwiązaniem, bo korzystasz z niego wyłącznie Ty, a Twój prawdziwy adres IP jest ukryty, zatem nie można zidentyfikować miejsca, z którego serfujesz po sieci, a reklamodawcy nie bombardują Cię reklamami niedawno oglądanej lodówki, bo wiadomości te nie trafiają zwrotnie do Ciebie. 

Co więcej, podłączając się do swojej usługi VPN masz możliwość wyboru twojego IP. Możesz pokazać się w sieci jako użytkownik przebywający w Polsce, albo w jakimkolwiek innym kraju, którego IP usługodawca udostępnia w VPN. Jest to o tyle istotne, z punktu widzenia polskiego użytkownika, bo niektóre portale wykrywszy nasz pobyt za granicą, nie będą dla nas dostępne z obcego IP. W tym wypadku, wystarczy wybrać polskie IP w VPN, aby portale te nie zabraniały nam wejścia do nich. I odwrotnie, przebywając w kraju, gdzie Internet jest blokowany i obywatele tego kraju nie mają dostępu do zasobów świata, wybierając dowolne IP spoza kraju pobytu rozwiązujemy problem ograniczeń.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments