Ranking 5 najlepszych aparatów kompaktowych w 2023

Ostatnio aktualizowane: 30.01.23

 

Aparat kompaktowy – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Jaki aparat kompaktowy wybrać? Jeżeli masz wątpliwości, koniecznie zajrzyj do naszego zestawienia, w którym opisujemy polecane przez kupujących sprzęty. Na jego szczycie plasuje się model Sony Cyber-shot DSC-RX100 z zoomem optycznym 3,6x. Jest on lekki i poręczny, a wykonana z aluminium obudowa wykazuje odporność na uszkodzenia. Aparat ma menu w języku polskim, a to ułatwia jego obsługę. Warto bliżej przyjrzeć się także urządzeniu Canon PowerShot SX620 HS z zoomem optycznym 25x. Ma ono duży ekran LCD, potrzebne złącza (w tym port USB), jak również funkcję łączności Wi-Fi. Co ciekawe, samodzielnie można zdecydować, w jakim kolorze będzie obudowa, do wyboru są cztery odcienie.

5 najlepszych aparatów kompaktowych. Opinie w 2023 roku

 

Szukasz niewielkiego aparatu fotograficznego, który pozwoli Ci na robienie dobrej jakości zdjęć? Wybór właściwego sprzętu powinno ułatwić zestawienie, które jest umieszczone poniżej. Wytypowaliśmy do niego modele, które obecnie są najbardziej popularne wśród kupujących. Koniecznie sprawdź ranking aparatów kompaktowych, aby dowiedzieć się, czym wyróżniają się opisane w nim urządzenia.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Aparat ma aluminiową obudowę, dlatego jest lekki i wytrzymały. Wyposażono go w lampę błyskową, a także czytnik kart pamięci. Sprzęt ma bardzo szeroki zakres ISO, co pozwala na robienie zdjęć w dzień, jak i po zapadnięciu zmroku.

Wady

Kupującym przeszkadza brak łączności Wi-Fi. Przez to konieczne jest podłączenie aparatu do komputera za pomocą przewodu, aby przesłać zdjęcia czy filmy.

Podsumowanie

Urządzenie ma obiektyw, którego ogniskowa to 28 – 100 mm. Pozwala on na robienie zdjęć w rozdzielczości do 5472 x 3648 pikseli. Sprzęt nie jest trudny w obsłudze, wpływa na to m.in. przetłumaczone na język polski menu.

Drugi wybór

Zalety

Urządzenie ma duży zoom optyczny (25x), dlatego pozwala na fotografowanie obiektów znajdujących się daleko od nas. Umożliwia ono również szybką edycję zdjęć i wykorzystanie różnych efektów, bez potrzeby zgrywania plików na dysk twardy komputera.

Wady

Obudowa nie została dobrze zabezpieczona przed uszkodzeniami mechanicznymi. Należy ostrożnie obchodzić się z aparatem, aby zminimalizować ryzyko pojawienia się na nim zarysowań i przetarć.

Podsumowanie

Sprzęt ma 3-calowy, kolorowy ekran LCD ułatwiający kadrowanie. Maksymalna rozdzielczość zdjęć to 5184 x 3888 pikseli. Urządzenie wyposażono w technologię Dynamic NFC Wi-Fi, która pozwala na szybkie opublikowanie zdjęć w Internecie.

Rozważ też

Zalety

Sprzęt pozwala na ustawianie kadru na dwa sposoby: Za pomocą kolorowego ekranu LCD lub elektronicznego wizjera. Został on wyposażony w funkcję śledzenia ostrości, za sprawą której można łatwo zrobić zdjęcie poruszającym się obiektom.

Wady

Niektórzy konsumenci narzekają, że nie mogą pewnie chwycić urządzenia, co stwarza ryzyko jego przypadkowego wyślizgnięcia się z dłoni. Wszystko przez to, że obudowa nie jest odpowiednio wyprofilowana.

Podsumowanie

Aparat ma zoom optyczny 4,2x oraz zoom cyfrowy 4x. Pozwala on na robienie zdjęć w rozdzielczości do 5472 x 3648 pikseli. Sprzęt umożliwia ręczne ustawianie ostrości, ma szeroki zakres ISO, ponadto w razie potrzeby można odchylić ekran o 180 stopni.

 

1. Aparat kompaktowy cyfrowy Sony Cyber-shot DSC-RX100

 

Osobom chcącym kupić dobry aparat kompaktowy do 1500 zł polecany jest model Sony Cyber-shot DSC-RX100. Wyposażono go w 20,2 mpix matrycę CMOS, a także obiektyw z zoomem optycznym 3,6x. To sprzęt pozwalający na robienie zdjęć, jak również nagrywanie filmów.

Urządzenie ma obudowę wykonaną z aluminium, dlatego jest lekkie, a jednocześnie wytrzymałe. Jego wymiary to: Wysokość – 5,81 cm, szerokość – 10,16 cm i głębokość – 3,59 cm. Ten cyfrowy aparat kompaktowy ma 3-calowy wyświetlacz LCD. Ogniskowa obiektywu obejmuje zakres 28 – 100 mm.

Kupującym bardzo spodobał się sprzęt, gdyż jest łatwy w obsłudze (ma polskie menu) i jest poręczny. Jego dodatkową zaletą jest szeroki zakres czułości ISO, 125 – 6400, co pozwala na robienie wyraźnych zdjęć w dzień, jak i w nocy.

Urządzenie Sony Cyber-shot DSC-RX100 pozwala na robienie zdjęć w rozdzielczości do 5472 x 3648 pikseli. To model zasilany wbudowanym akumulatorem.

 

Zalety

Lampa błyskowa: Aparat ma lampę błyskową, która przydaje się podczas fotografowania np. po zmroku.

Lekkość: Sprzęt waży 240 g, a więc nie jest ciężki i można go z łatwością utrzymać w dłoni.

Wygodne ustawianie ekspozycji: Urządzenie pozwala na wygodne ustawianie ekspozycji, ma m.in. płynnie działający pierścień do regulacji zoomu.

Czytnik kart pamięci: Aparat ma czytnik kart pamięci, dlatego możemy zapisywać zdjęcia na zewnętrznym nośniku.

Duży ekran: Duży, 3-calowy ekran LCD ułatwia kontrolowanie, co znajdzie się w kadrze.

 

Wady

Nie łączy się przez Wi-Fi: Aparat nie ma modułu Wi-Fi, dlatego niemożliwe jest bezprzewodowe przesyłanie plików na komputer.

 

 

 

 

2. Aparat kompaktowy Canon PowerShot SX620 HS

 

Aparat kompaktowy Canon PowerShot SX620 HS ma zoom optyczny 25x i zoom cyfrowy 4x. Ogniskowa obiektywu mieści się w zakresie 4,5 – 112,5 mm. Sprzęt wyposażono w matrycę CMOS, której rozdzielczość to 21,1 mpix.

Jak pokazał test aparatów kompaktowych, model marki Canon pozwala na szybkie opublikowanie zdjęć w Internecie. Wynika to z tego, że wykorzystuje on nowoczesną technologię Dynamic NFC Wi-Fi. Wymiary urządzenia to: Wysokość – 5,69 cm, szerokość – 9,69 cm oraz głębokość – 2,79 cm. To popularny aparat kompaktowy do 1000 zł.

Urządzenie jest wybierane przez osoby, którym zależy na robieniu dobrej jakości zdjęć, ostrych i wyraźnych, niezależnie od warunków. Wielu konsumentów uważa, że to aparat kompaktowy z największym zoomem optycznym, dlatego ułatwia fotografowanie obiektów znajdujących się daleko od nas.

Canon PowerShot SX620 HS to sprzęt z wbudowanym akumulatorem. Model zapewnia rozdzielczość zdjęć do 5184 x 3888 pikseli.

 

Zalety

Ma potrzebne złącza: Aparat wyposażono w przydatne złącza: MicroHDMI i USB, ma również wbudowany moduł Wi-Fi.

Kreatywne filtry: Urządzenie pozwala na edycję zdjęć z wykorzystaniem kreatywnych filtrów, przykładowo rybiego oka.

Łatwe kadrowanie: Dobór odpowiedniego kadru nie stanowi problemu, ułatwia to 3-calowy, kolorowy ekran LCD.

Kilka wersji kolorystycznych: Urządzenie jest dostępne w kilku kolorach: Czarnym, czerwonym, srebrnym oraz białym.

 

Wady

Podatna na uszkodzenia obudowa: Obudowa nie jest w pełni odporna na uszkodzenia, przez co szybko pojawiają się na niej niewielkie przetarcia i zarysowania. Wygląda to mało estetycznie.

 

 

 

 

3. Aparat kompaktowy Sony Cyber-shot DSC-RX100 III

 

Sony Cyber-shot DSC-RX100 III to aparat z szerokokątnym obiektywem 24 – 70 mm i 20 mpix matrycą CMOS. Wyposażono go też w 3-calowy ekran LCD, który jest odchylany o 180 stopni. Urządzenie nie jest duże, jego wymiary to: Wysokość – 5,81 cm, szerokość – 10,16 cm i głębokość – 3,83 cm.

Sprzęt ma wbudowany moduł Wi-Fi i lampę błyskową. Zoom cyfrowy to 44x, a zoom optyczny ok. 11x. Opisywany aparat kompaktowy Sony wyróżnia się szerokim zakresem ISO (125 – 25 600), a także funkcją ręcznego ustawiania ostrości.

Jak przyznają kupujący, to zaawansowany technologicznie sprzęt, który jednocześnie jest łatwy w obsłudze. Uważa się, że najlepsze aparaty kompaktowe pozwalają na robienie wyraźnych zdjęć, bez względu np. na ilość światła. Umożliwia to także model marki Sony, ponieważ ma optyczny stabilizator obrazu.

Aparat kompaktowy Sony Cyber-shot DSC-RX100 III pozwala na robienie zdjęć w rozdzielczości 5472 x 3648 pikseli. Jest on zasilany wbudowanym akumulatorem.

 

Zalety

Ręczny tryb ustawiania ostrości: Sprzęt wyposażono w ręczny tryb ustawiania ostrości, więc możemy uzyskać taki efekt na zdjęciach, jaki wcześniej zaplanowaliśmy.

Funkcja śledzenia ostrości: Za sprawą funkcji śledzenia ostrości możemy z łatwością sfotografować poruszające się obiekty, np. biegające dzieci.

Wizjer elektroniczny: Kadr możemy ustawiać nie tylko za pomocą ekranu LCD, ale i wbudowanego wizjera elektronicznego. Wyświetlanie obrazu jest płynnie przełączane między nimi dzięki czujnikowi zbliżenia oka.

 

Wady

Niepewny chwyt: Kupujący narzekają, że trudno jest pewnie chwycić urządzenie, gdyż obudowa nie została dobrze wyprofilowana.

 

 

 

 

4. Aparat cyfrowy kompaktowy Canon PowerShot G7X Mark II

 

Kompaktowy aparat fotograficzny Canon PowerShot G7X Mark II z 20,1 mpix matrycą CMOS umożliwia ręczne ustawianie ostrości, a także zapisywanie zdjęć w formacie RAW. Został on wyposażony w obiektyw o ogniskowej 24 mm, zoom optyczny to 4,2x, a zoom cyfrowy 4x.

Wymiary aparatu to: Wysokość – 6,09 cm, szerokość – 10,55 cm i głębokość – 4,2 cm. Urządzenie pozwala na robienie wyraźnych zdjęć w każdych warunkach, zakres ISO to 125 – 12 800. Co więcej, umożliwia ono również nagrywanie stabilnych filmów.

Sprzęt zebrał wiele pochlebnych recenzji konsumentów. Czytając opinie o aparatach kompaktowych Canon, można dojść do wniosku, że model PowerShot G7X Mark II jest jednym z tych, które mogą zastąpić profesjonalną lustrzankę. Ma on przydatne funkcje (m.in. dotykowy AF), a jego obsługa nie jest skomplikowana.

Urządzenie Canon PowerShot G7X Mark II jest zasilane wbudowanym akumulatorem. Maksymalna rozdzielczość zdjęć to 5472 x 3648 pikseli.

 

Zalety

Kompaktowe wymiary: Aparat jest niewielki, dlatego można wygodnie trzymać go w dłoni, a nawet schować do kieszeni spodni czy kurtki.

Manualne ustawienia: Sprzęt pozwala na ręczny dobór ustawień, w tym wartości ISO.

Wbudowane Wi-Fi: Nie trzeba podłączać aparatu do komputera za pomocą kabla, aby przesłać zdjęcia, możemy też wykorzystać bezprzewodową łączność Wi-Fi.

 

Wady

Nie ma pokrowca: Część konsumentów narzeka, że w komplecie nie ma pokrowca do przechowywania sprzętu.

Słaba jakość dźwięków: Choć urządzenie nagrywa filmy w wysokiej rozdzielczości, to dźwięki nie są dobrej jakości.

 

 

 

 

5. Aparat cyfrowy kompaktowy Kodak FZ43

 

Kodak FZ43 to odpowiedni sprzęt dla osób, którym marzy się aparat kompaktowy do 500 zł. Ma on 16,44 mpix matrycę CCD i obiektyw z ogniskową 27 – 108 mm. Urządzenie jest przystosowane do robienia zdjęć, jak i nagrywania filmów. Zoom optyczny to 6x, a zoom cyfrowy 4x.

Sprzęt ma wymiary: Wysokość – 6,02 cm, szerokość – 9,3 cm oraz głębokość – 2,66 cm. Jest on na tyle niewielki, że z łatwością zmieści się w dłoni. To dobry aparat kompaktowy dla osób początkujących, jak i bardziej zaawansowanych. Ma on wbudowaną lampę błyskową i ekran LCD o przekątnej 2,7 cala.

Kupujący chwalą urządzenie za wytrzymałą i elegancko wyglądającą obudowę (ma czerwony kolor), kilka trybów fotografowania do wyboru, a także za funkcję ręcznego ustawiania ekspozycji. Sprzęt uznaje się za dobry i tani aparat kompaktowy również ze względu na odpowiednio szeroki zakres ISO, 80 – 1600.

Model Kodak FZ43 zapewnia rozdzielczość zdjęć do 4608 x 3456 pikseli. Aparat jest zasilany 2 bateriami AA.

 

Zalety

Łatwa obsługa: Obsługa sprzętu nie jest skomplikowana, co wynika z menu dostępnego w języku polskim, a także z dużego, kolorowego ekranu LCD.

Szerokokątny obiektyw: Aparat jest wyposażony w szerokokątny obiektyw, dlatego pozwala na fotografowanie krajobrazów, architektury, a także rodziny czy większej grupy znajomych.

 

Wady

Brakuje Wi-Fi: Urządzenie nie ma modułu Wi-Fi ani Bluetooth, dlatego wymaga przewodowego połączenia z komputerem, aby przesłać pliki.

Nie obsługuje formatu RAW: Aparat nie obsługuje formatu RAW, który daje więcej możliwości edycji zdjęć.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki aparat kompaktowy kupić?

 

Potrzebujesz kilku wskazówek, jak znaleźć najlepszy aparat kompaktowy? Jeśli tak, powinieneś sprawdzić informacje umieszczone w poradniku. Dzięki temu dowiesz się, na czym należy się skupić, robiąc zakupy, aby nie okazało się, że wybrany sprzęt nie jest w pełni dostosowany do Twoich potrzeb.

Wymiary

Osobom planującym zakup aparatu kompaktowego zazwyczaj zależy na tym, aby był on niewielki i poręczny. Większość urządzeń z tej grupy mieści się w dłoni, przeważnie można je bez przeszkód schować np. w kieszeni. Istotną rolę odgrywa też to, ile sprzęt waży. Bardzo często tego typu urządzenia razem z zasilającym je akumulatorem ważą mniej niż 300 g, dlatego podróżowanie z nimi jest bardzo wygodne.

 

Matryca

Matryca to element budowy aparatu, który odpowiada za przetwarzanie obrazu na sygnał elektryczny. Pozwala to na zapisanie zdjęcia w pamięci urządzenia. W modelach kompaktowych najczęściej montuje się matrycę CMOS, która daje możliwość fotografowania z wykorzystaniem większej czułości. Do jej zalet zalicza się dobre odzwierciedlenie kolorów i stosunkowo niewielką ilość szumów. Matryca CMOS ma też swoje wady, a jedną z najistotniejszych jest efekt strolling shutter, czyli charakterystyczne przechylanie się obiektów poruszających się prostopadle do optycznej osi obiektywu. Niemniej jednak jest to widoczne wyłącznie na nagraniach. Na rynku są również aparaty kompaktowe z matrycą CCD, która pracuje na niższej czułości. Działa ona nieco wolniej, ale pozwala na uniknięcie efektu strolling shutter.

Ważny jest nie tylko rodzaj matrycy, ale i jej rozdzielczość, bo od tego zależy jakość fotografii. W przypadku aparatów kompaktowych najczęściej jest to 16 – 21 mpix, co w zupełności wystarcza, aby robić ładne zdjęcia, nawet do 5472 x 3648 pikseli.

 

Ogniskowa obiektywu

Bardzo pomocne w podjęciu decyzji, jaki aparat kompaktowy wybrać, jest sprawdzenie ogniskowej obiektywu. Na tej podstawie będziemy mogli zdecydować, czy dany model pozwoli na robienie określonych rodzajów zdjęć, np. portretów. Przyjmuje się, że sprzęty z ogniskową do 50 mm są odpowiednie do fotografowania architektury, zamkniętych pomieszczeń oraz krajobrazów. Jeżeli górny zakres ogniskowej przekracza 50 mm, oznacza to, że aparat nadaje się dobrze do robienia portretów, jak i uwieczniania oddalonych obiektów.

 

Zoom

Sprawdzając, jaki jest najlepszy aparat kompaktowy, na pewno spotkamy się z informacjami dotyczącymi zoomu. Wyróżnia się jego dwa rodzaje: Cyfrowy i optyczny. Ten pierwszy jest zwykle większy, a wykorzystując go, sztucznie powiększamy fotografowany obraz tworzony przez procesor urządzenia. Większość osób zwraca uwagę przede wszystkim na zoom optyczny, który działa jak lornetka. Użycie go nie przyczynia się do pogorszenia jakości zdjęć (choć stosowanie dużego przybliżenia zazwyczaj wymaga stabilizacji obrazu).

Komfort użytkowania

Co wpływa na wygodę użytkowania aparatu? Bardzo ważne jest to, aby miał on przejrzyste menu, najlepiej przetłumaczone na język polski (wtedy nie będziemy mieć wątpliwości, czy dobrze ustawiliśmy urządzenie). Przeważnie do kadrowania służy wbudowany ekran LCD, jednak część osób woli korzystać z wizjera. Warto pamiętać, że nie każdy aparat jest wyposażony w taki element. Koniecznie powinniśmy też sprawdzić, jakie funkcje ma dany sprzęt. Do tych najbardziej przydatnych zalicza się:

stabilizacja obrazu,

ręczne ustawianie ostrości,

korzystanie z lampy błyskowej,

łączność z innymi urządzeniami przez Wi-Fi,

korzystanie z kart pamięci,

szybka edycja zdjęć.

Aby mieć pewność, że aparat pozwoli na robienie ładnych zdjęć w słoneczny dzień, jak i przy słabym świetle, należy dodatkowo sprawdzić zakres czułości ISO. Standardowo jest to przedział 400 – 1600, jednak coraz częściej jest on znacznie szerszy. Co więcej, nierzadko na wygodę używania aparatu fotograficznego wpływa sposób zasilania. Zwykle kompaktowy sprzęt ma wbudowany akumulator, ale jego naładowanie nie zawsze jest możliwe, zwłaszcza gdy ładowarka wymaga podłączenia do prądu. Z tego względu wciąż popularne są urządzenia zasilane bateriami, które wystarczy wymienić, kiedy się rozładują, aby móc dalej fotografować.

 

Aparaty kompaktowe w dobrych cenach

Jeżeli chcemy kupić kompaktowy aparat fotograficzny, warto wcześniej dobrze przemyśleć swój budżet. Tego typu sprzęty są zróżnicowane pod względem ceny. W sklepach znajdziemy zarówno modele kosztujące mniej niż 500 zł, jak i takie, za które trzeba zapłacić 1500 zł lub więcej. Jeśli określimy maksymalną kwotę, jaką możemy przeznaczyć na zakup aparatu, nie będziemy tracić czasu na przeglądanie urządzeń, które będą naszym zdaniem za drogie.

 

 

FAQ

 

P1: Co to jest aparat kompaktowy?

Aparat kompaktowy to sprzęt do fotografowania wyróżniający się przede wszystkim niewielkimi wymiarami. Jest on bardzo poręczny, a tym samym wygodny w przenoszeniu i przechowywaniu. Jednak trzeba mieć na uwadze, że tego typu urządzenie ma prostą budowę i ograniczoną ilość dostępnych funkcji. Aparat kompaktowy ma wbudowany obiektyw i nie można wymienić go na inny. Zazwyczaj zaliczane do tej grupy sprzęty są wyposażone w kilkukrotny zoom i niedużą matrycę, ale w ofercie niektórych marek można znaleźć nieco bardziej zaawansowane urządzenia, które wyglądają niemal tak samo jak profesjonalne lustrzanki.

P2: Co lepsze: Aparat kompaktowy czy lustrzanka?

Tak naprawdę trudno jednoznacznie stwierdzić, który sprzęt: Aparat kompaktowy czy lustrzanka, jest lepszym wyborem. To w dużej mierze zależy od indywidualnych potrzeb. Jeśli chcemy kupić urządzenie, które będzie niewielkie, łatwe w obsłudze i stosunkowo tanie, powinniśmy zdecydować się na aparat kompaktowy. Nie ma on wielu funkcji, dlatego często poleca się go osobom początkującym, chcącym robić zdjęcia przede wszystkim podczas rodzinnych wyjazdów na wakacje czy imprez w gronie znajomych. Lustrzanka jest bardziej zaawansowanym sprzętem, co oznacza, że jest wyposażona w większą ilość opcji. Sięgają po nią głównie profesjonaliści i osoby chcące rozwijać swoją fotograficzną pasję. Jednak trzeba pamiętać, że w porównaniu do aparatu kompaktowego lustrzanka jest większa, cięższa i przeważnie droższa.

 

P3: Aparat kompaktowy – jakie parametry?

Jednym z najbardziej istotnych parametrów aparatu kompaktowego jest ogniskowa. To inaczej odległość mierzona od środka optycznego do światłoczułego materiału, wyraża się ją w milimetrach. Jeśli ogniskowa urządzenia jest mniejsza niż 50 mm, dobrze nadaje się ono do fotografowania architektury czy krajobrazu. Sprzęty z większą ogniskową umożliwiają robienie zdjęć obiektów znajdujących się daleko od nas, a także portretów. Inny ważny parametr to podawana w pikselach rozdzielczość matrycy. Im jest ona większa, tym lepsza okazuje się jakość fotografii. Warto zwrócić uwagę także na czułość ISO (zalecany zakres to minimum 80 – 400), rozmiar wyświetlacza oraz całkowite wymiary sprzętu.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ