Ranking 6 najlepszych dysków sieciowych w 2024

Ostatnio aktualizowane: 02.12.24

 

Dysk sieciowy – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Nie do końca wiesz, jaki dysk sieciowy wybrać, aby spełnił wszystkie Twoje oczekiwania? Odpowiedni sprzęt możesz znaleźć wśród modeli opisanych w umieszczonym poniżej zestawieniu. Wybraliśmy je po szczegółowej analizie opinii wydawanych przez konsumentów. Okazało się, że jednym z najczęściej chwalonych dysków jest Qnap TS231P. To łatwe w obsłudze urządzenie, które sprawdzi się zarówno w domowym biurze, jak i małej firmie. Ma ono 3 porty USB i 2 LAN, w dodatku pozwala na szybkie stworzenie kopii zapasowej danych czy synchronizację plików. Kupujący dobrze oceniają również 1-kieszeniowy dysk Synology DS118. Jego obsługa jest intuicyjna, ponadto współpracuje z urządzeniami z dowolnym systemem operacyjnym.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Dysk jest łatwy w obsłudze, daje możliwość szybkiego zrobienia kopii zapasowej danych, synchronizacji plików, a nawet korzystania z przydatnych aplikacji. Sprzęt ma system z intuicyjnym interfejsem, co oznacza, że jego obsługa nie jest trudna.

Wady

Posiadaczom sprzętu nie odpowiada to, że w zestawie nie ma dysku (kieszenie przeznaczone na nośniki są puste). To oznacza, że trzeba dokupić go oddzielnie.

Podsumowanie

Dobrze sprawdza się w domu, jak również w małej firmie. Ma dwie kieszenie na dyski, 3 porty USB i 2 LAN. To model z 2-rdzeniowym procesorem. Pojemność pamięci RAM to 1 GB.

Drugi wybór

Zalety

Urządzenie jest kompatybilne z systemem operacyjnym Linux, Windows, a także Mac OS X. To wydajnie działający serwer plików, wyróżniający się elegancko wyglądającą, czarną obudową o kompaktowych wymiarach. Wyposażono go w 4-rdzeniowy procesor.

Wady

Są osoby, które uważają, że porty USB i LAN znalazły się w niewłaściwym miejscu. Umieszczono je na tylnym panelu, tuż pod wiatrakiem.

Podsumowanie

Sprzęt ma jedną kieszeń na dysk twardy w formacie 3,5 cala. Pojemność pamięci RAM wynosi 1 GB, co w połączeniu z procesorem zapewnia wydajną pracę. Jest polecany do użytku w domu, dzięki niemu można łatwo udostępniać pliki, nie martwiąc się o ich bezpieczeństwo.

Rozważ też

Zalety

Oprogramowanie w języku polskim sprawia, że sprzęt jest łatwy w obsłudze. Żeby go skonfigurować, nie potrzebujemy komputera, możemy w tym celu wykorzystać smartfon. Dysk nie generuje dużego hałasu i w dodatku elegancko wygląda.

Wady

Część kupujących narzeka na to, że sprzęt nie ma modułu Wi-Fi. To oznacza, że dysk musi być podłączony do Internetu przewodowo, poprzez kabel.

Podsumowanie

Urządzenie ma 2 kieszenie na dyski twarde (3,5 cala), 2 porty USB i gniazdo LAN. Wyposażono je w 512 MB pamięci RAM oraz 2-rdzeniowy procesor. To dobry serwer plików do domowego biura, pozwalający na ich odpowiednie zabezpieczenie. Aby zamontować twardy dysk, nie trzeba używać narzędzi, pokrywa jest mocowana na śruby motylkowe.

 

 

6 najlepszych dysków sieciowych. Opinie w 2024 roku

 

Postanowiliśmy przygotować ranking dysków sieciowych dla osób, którym potrzebny jest sprzęt służący do bezpiecznego przechowywania plików oraz udostępniania ich z dowolnego miejsca. Opisane poniżej urządzenia nie zostały wybrane przypadkowo. To modele, które zebrały najwięcej pozytywnych recenzji kupujących.

 

Dysk sieciowy Wi-Fi

 

1. Serwer plików NAS Qnap TS231P 

 

Sprzęt Qnap TS231P to dysk sieciowy Wi-Fi odpowiedni do małej firmy, a także domowego biura. Mimo że jest to zaawansowany model, jego obsługa nie jest bardzo skomplikowana. Służy on do obsługi i synchronizacji kopii zapasowych, a także korzystania z różnych aplikacji, m.in. do tworzenia cyfrowych notatek w prywatnej chmurze.

Urządzenie wyposażono w 2-rdzeniowy procesor i 1 GB pamięci RAM. To bardzo wydajny serwer plików, który może stać się centrum medialnym do szybkiej transmisji danych oraz strumieniowego przesyłania multimediów. Dysk sieciowy ma 2 porty LAN i 3 porty USB, dlatego można do niego podłączyć inne urządzenia.

Według konsumentów to bardzo dobry domowy serwer plików z dwiema kieszeniami na dyski (nie ma ich w zestawie, trzeba je dokupić). Pozwala on na łatwe udostępnianie plików między komputerami stacjonarnymi, laptopami i smartfonami, również z różnymi systemami operacyjnymi. Sprzęt daje możliwość korzystania z wielu zabezpieczeń, w tym blokowania adresów IP. Jego zaletą jest też to, że możemy stworzyć własną, prywatną chmurę do przechowywania danych.

 

 

 

 

Dysk sieciowy do domu

 

2. Dysk sieciowy Synology DS118

 

Urządzeniem polecanym osobom, które chcą kupić dysk sieciowy do domu jest Synology DS118. To 1-kieszeniowy model z 64-bitowym procesorem i 1 GB pamięci RAM. Pozwala on na szybkie udostępnianie plików między urządzeniami z różnymi systemami operacyjnymi: Windows, Linux i Mac OS X.

Prezentowany domowy dysk sieciowy jest wyposażony w 2 porty USB i gniazdo LAN. Jego wymiary to: Szerokość – 7,1 cm, wysokość – 16,6 cm oraz głębokość – 22,4 cm. Prędkość podczas odczytu sekwencyjnego to ponad 113 MB/s, a podczas zapisu 112 MB/s. To wydajny model, który ma regularnie aktualizowane narzędzia bezpieczeństwa.

Posiadacze urządzenia twierdzą, że to dobry dysk sieciowy, który jest energooszczędny i łatwy w obsłudze. Wykorzystuje on oprogramowanie z intuicyjnym interfejsem, pozwala na łatwe tworzenie kopii zapasowych i szybką synchronizację danych na wszystkich sprzętach. To godny uwagi serwer do wrzucania plików oraz ich przesyłania. Jest on dostępny bez dysków, więc możemy dobrać takie dopasowane do indywidualnych potrzeb.

 

 

 

 

Dysk sieciowy NAS

 

3. Serwer plików NAS Asustor AS1002TV2

 

Dysk sieciowy NAS Asustor AS1002TV2 ma dwa sloty na nośniki w formacie 3,5 cala oraz 2 porty USB (samych nośników nie dołączono do kompletu). Wyposażono go w 2-rdzeniowy procesor i 512 MB pamięci RAM. Wymiary sprzętu to: Wysokość – 16,5 cm, szerokość – 10,2 cm i głębokość – 21,8 cm. Jest on polecany do użytku w domu, a także niewielkiej firmie.

Dzięki urządzeniu możemy bezpiecznie przechowywać ważne pliki, jak również udostępniać je wybranym osobom. Ponieważ jest to dysk NAS z oprogramowaniem w języku polskim, jego obsługa nie powinna być kłopotliwa. Można go skonfigurować bez użycia komputera, za pomocą smartfona.

Jak zauważyli konsumenci, to dobry i tani dysk sieciowy, który wydajnie pracuje, nie generując przy tym dużego hałasu. Wyróżnia się on również elegancko wyglądającą obudową. Za bezpieczeństwo naszych danych odpowiadają różne zabezpieczenia, w tym: Połączenia VPN, zapora sieciowa Firewall oraz szyfrowanie AES 256-bit.

 

 

 

 

4. Serwer plików Qnap TS-253B HDD+SSD 3,5″

 

Model Qnap TS-253B HDD+SSD 3,5″ ma 2 kieszenie na dysk w rozmiarze 2,5 i 3,5 cala (dysk należy dokupić oddzielnie). Jest on wyposażony w 4-rdzeniowy procesor, pojemność pamięci RAM to 4 GB. Urządzenie podłącza się do Internetu poprzez port LAN, ma ono także 5 portów USB i 2 HDMI.

Przedstawiony serwer plików NAS wyróżnia się stylowym designem. Ma on niebiesko-czarną obudowę z przesuwaną pokrywą, a na przednim panelu znajduje się wyświetlacz OLED. Pokazują się na nim informacje o systemie, m.in. pojemność dysków twardych i prędkość pracy wiatraka.

Przeprowadzony wśród kupujących test dysków sieciowych pokazał, że sprzęt pozwala na szybkie tworzenie kopii zapasowych, przesyłanie plików oraz ich synchronizowanie. W razie potrzeby pamięć RAM można zwiększyć do 8 GB, a ponadto urządzenie jest kompatybilne z systemem Windows, jak i Linux czy Mac OS X. Dobrze sprawdza się ono jako serwer do przesyłania plików.

 

 

 

 

5. Serwer plików WD My Cloud EX2 Ultra 12TB WDBVBZ0120JCHEESN

 

Serwer plików WD My Cloud EX2 Ultra 12TB WDBVBZ0120JCHEESN pozwala na bezpieczne przechowywanie i udostępnianie danych. Są one dobrze chronione m.in. za sprawą 256-bitowego szyfrowania AES. Jest to bardzo dobry dysk NAS do domu, jak i do firmy. Wyposażono go w 1 GB pamięci RAM oraz 2-rdzeniowy procesor.

Sprzęt ma wymiary: 15,5 cm x 9,9 cm x 17,1 cm. Jest on niewielki, ale jednocześnie zaawansowany technologicznie. Urządzenie zapewnia bardzo szybki transfer plików, synchronizację danych między komputerami i tworzenie kopii zapasowych. Ma ono dwa porty USB i gniazdo LAN.

Prezentowany model jest uznawany za niezawodnie działający zewnętrzny dysk sieciowy. Osobom, które kupiły sprzęt, podoba się to, że obsługuje wiele zewnętrznych aplikacji, w tym Dropbox czy WordPress. Co więcej, dzięki niemu można mieć dostęp do plików w każdym miejscu, niezależnie od kraju czy kontynentu. Należy wspomnieć, że w zestawie są dwa dyski o pojemności 6 TB każdy.

 

 

 

 

6. Dysk sieciowy Netgear ReadyNAS 212 RN21200-100NES

 

W rankingu nie mogło zabraknąć 2-kieszeniowego dysku sieciowego Netgear ReadyNAS 212 RN21200-100NES (w komplecie nie ma samych nośników). Ma on 4-rdzeniowy procesor i 2 GB pamięci RAM, ponadto wykorzystuje zaawansowaną technologię tworzenia kopii zapasowych oraz synchronizacji danych. Sprzęt współpracuje z systemem operacyjnym Windows, a także Mac OS X i Linux.

Cechą wyróżniającą dysk wśród podobnych urządzeń jest 5 poziomów ochrony danych. Są one zapisywane na wielu nośnikach, automatycznie zabezpieczane przed spadkiem wydajności i chronione w czasie rzeczywistym przed wirusami. Ponadto pliki można przenieść do chmury, a także odzyskać je z wybranego momentu w przeszłości, co wynika z zastosowania technologii tworzenia migawek.

Jeżeli sprawdzimy opinie o dyskach sieciowych Netgear, przekonamy się, że to producent cieszący się bardzo dużą popularnością. Oferowane przez niego sprzęty są chętnie wybierane do domów i firm, dotyczy to także prezentowanego modelu. Za jego zalety konsumenci uważają: Wydajność, łatwe tworzenie własnej chmury z danymi oraz wygodne zarządzanie plikami z dowolnego miejsca.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki dysk sieciowy kupić?

 

Dobry dysk sieciowy (serwer NAS) pozwala na porządkowanie i wygodne przechowywanie ważnych plików, udostępnianie ich wybranym osobom, a także tworzenie prywatnej chmury czy kopii zapasowej danych. Co należy sprawdzić, aby potem nie żałować zakupu? O tym, jaki dysk sieciowy wybrać, podpowiadamy w drugiej części artykułu, czyli poradniku.

Rodzaje

Wyróżnia się kilka rodzajów serwerów NAS. Te przeznaczone do użytku w domu czy niewielkim biurze najczęściej mają jedną lub dwie kieszenie na dysk twardy. Niemniej jednak są też bardziej rozbudowane urządzenia. W sklepach możemy znaleźć sprzęty wolnostojące mieszczące nawet do 12 dysków, a także modele w obudowie rack, które są przeznaczone do montażu w specjalnym stelażu serwerowym. Te drugie wykorzystuje się m.in. w firmach, to profesjonalne serwery. 

Jeśli mamy wątpliwości, jaki dysk sieciowy jest najlepszy, powinniśmy się zastanowić, dlaczego właściwie jest nam potrzebny. Bardzo dobrym wyborem jest sprzęt z dwiema kieszeniami. Początkowo możemy wykorzystywać tylko jedną, ale kiedy umieszczony w niej nośnik się zapełni, możemy w dowolnym momencie dokupić i zamontować drugi dysk. Pamiętajmy, aby sprawdzić, jaka jest jego pojemność, może to być 10, 20, a nawet 40 TB (choć nie wszystkie serwery go obsługują).

 

Złącza

Serwer NAS powinien być wyposażony w określone złącza, a najważniejszym jest port LAN. Dzięki niemu możemy przewodowo podłączyć urządzenie do Internetu, nie każdy model obsługuje bezprzewodową łączność Wi-Fi. Jeśli ma to być sprzęt używany w domu, wystarczy jeden lub dwa porty LAN, dysk używany w firmie powinien mieć ich 4, gdyż to przyspieszy transfer danych. Innym, równie przydatnym złączem okazuje się port USB. Profesjonalne sprzęty, służące np. do transferu plików wideo w formacie 4K, nierzadko są wyposażone również w gniazda Thunderbolt 2 i 3.

 

Procesor i pamięć RAM

Na wydajność pracy dysku sieciowego wpływa przede wszystkim zastosowany procesor i pojemność pamięci RAM. To bardzo istotne podzespoły i tak jak w przypadku komputerów stacjonarnych czy laptopów, im mocniejsze one są, tym płynniej działają wszystkie programy. Domowy sprzęt powinien mieć co najmniej 2-rdzeniowy procesor i 512 MB – 1 GB pamięci RAM, aby działał odpowiednio wydajnie. Niekiedy w razie potrzeby sami możemy zmodyfikować serwer, dodając mu więcej pamięci RAM.

 

Dostępne funkcje

Chcąc znaleźć dla siebie najlepszy dysk sieciowy, koniecznie trzeba sprawdzić, z jakich funkcji pozwala korzystać dany sprzęt. Jedną z podstawowych jest tworzenie kopii zapasowych ważnych danych z komputera lub urządzeń mobilnych. Pojemny serwer pozwala na przygotowanie i przechowywanie kopii nawet sprzed kilku lat i to z kilku różnych sprzętów. Dyski sieciowe są też bardzo często wykorzystywane jako magazyn plików: Zdjęć, filmów wideo, albumów muzycznych itp.  Możemy je dowolnie katalogować, a także udostępniać wybranym osobom. Pozostałe funkcje serwerów NAS to:

♦ Rejestrator dla kamer IP – dysk używany w domu lub firmie można podłączyć do kamer monitorujących IP. Wówczas nagrania i zdjęcia będą trafiały do bezpiecznego serwera plików, do którego nie mają dostępu niepowołane osoby.

♦ Serwer poczty e-mail – poprzez instalację odpowiednich aplikacji dysk można zmienić we własny serwer poczty e-mail, baz danych lub strony www.

♦ Serwer druku – wykorzystując wbudowane porty USB, możemy za pomocą urządzenia udostępnić drukarkę w wybranej sieci, tak aby podłączone do niej osoby mogły swobodnie drukować dokumenty.

Udogodnienia

Producenci coraz częściej wyposażają serwery NAS w dodatkowe udogodnienia, mające pozytywny wpływ na ich wydajność czy komfort użytkowania. To np. wyświetlacz LCD lub OLED na przednim panelu, który ułatwia konfigurację sprzętu, jak również monitorowanie i zarządzanie systemem. Niektóre sprzęty można obsługiwać za pomocą zdalnego pilota, są też takie z pasywnym systemem chłodzenia, który zapewnia im cichą pracę. Co więcej, serwery NAS zwykle obsługują zewnętrzne, dobrze znane aplikacje, służące m.in. do zarządzania treścią, tworzenia notatek czy przechowywania danych.

 

Dyski sieciowe w dobrych cenach

Dyski sieciowe, w szczególności te przeznaczone do domowego biura, nie są bardzo drogimi urządzeniami. Na zakup tego typu sprzętu wydamy średnio 500 – 1000 zł, zależnie od marki, ilości kieszeni i zastosowanych podzespołów. Profesjonalne serwery NAS przeznaczone dla większych firm to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. To urządzenia wyróżniające się zastosowaniem nowoczesnych technologii.

 

 

FAQ

 

P1: Jak zmapować dysk sieciowy?

Aby zmapować dysk sieciowy, posiadacze komputera z systemem Windows powinni otworzyć ‘eksplorator plików’, który znajduje się na pasku zadań. W lewym okienku należy znaleźć opcję ‘ten komputer’, a następnie na karcie ‘komputer’ kliknąć ‘mapuj dysk sieciowy’. Wówczas wyświetli się lista ‘dysk’, z której trzeba wybrać odpowiednią literę. W polu ‘folder’ musimy wpisać ścieżkę do określonego folderu lub komputera, a potem wybrać opcję ‘zakończ’. Gdy pojawia się problem z połączeniem z dyskiem sieciowym, przyczyną może być brak właściwych uprawnień. Nierzadko jest to spowodowane też tym, że komputer, z którym próbujemy nawiązać połączenie, jest wyłączony. W takiej sytuacji warto skontaktować się z administratorem sieci.

 

P2: Co to znaczy: Mapuj dysk sieciowy?

Mapowanie dysku sieciowego to inaczej zapewnianie dostępu do innego komputera lub serwera FTP z poziomu eksploratora Windows (to tzw. zewnętrzne zasoby). Za pomocą takiej funkcji możemy mieć dostęp do określonych danych. Mapowanie dysku pozwala na zyskanie stałego połączenia z zewnętrznymi zasobami, które nie znajdują się na tym samym komputerze. Po wyborze komendy ‘Mapuj dysk sieciowy’ i ponownym uruchomieniu swojego sprzętu zyskamy dostęp do folderu znajdującego się na danym dysku. Będziemy mogli wtedy swobodnie korzystać z udostępnionych na nim plików.

P3: Dysk NAS – co to jest?

NAS to dysk zewnętrzny wyposażony w kartę sieciową, dającą możliwość podłączenia do routera Wi-Fi. Ma on też własny procesor, pamięć operacyjną i oprogramowanie. Za sprawą dysku NAS możemy zyskać dostęp do znajdujących się na nim danych z dowolnego miejsca, z wykorzystaniem bezprzewodowego lub przewodowego połączenia. Ponadto do tego typu urządzenia można podpiąć kilka osób, aby również mogły korzystać z przechowywanych w jego pamięci plików. Dysk NAS można porównać do zwykłej chmury sieciowej, jednak w jego przypadku nie ma ryzyka, że dostawca usługi w pewnym momencie ograniczy nam dostęp do danych. Co więcej, wszystkie pliki są bezpieczne.

 

P4: Jak stworzyć dysk sieciowy?

Stworzenie dysku sieciowego jest łatwe i poradzi sobie z tym każdy z nas, nawet jeśli nie mamy bardzo dużej wiedzy informatycznej. Aby to zrobić, najpierw należy kliknąć ‘mój komputer’, a następnie wybrać interesujący nas dysk i wybrać opcję ‘właściwości’. Potem należy znaleźć kartę ‘udostępnianie’, a następnie ‘udostępnianie zaawansowane’. Po zaznaczeniu okienka ‘udostępnij ten folder’, pojawi się możliwość nazwania dysku wybraną przez siebie literą (‘nazwa udziału’) i ograniczenia liczby jednoczesnych użytkowników. Po wejściu w kartę ‘uprawnienia’ możemy ustalić, w jaki sposób inne osoby będą korzystać z udostępnionych danych: ‘Pełna kontrola’, ‘zmiana’ lub tylko ‘odczyt’.

 

P5: Jak podłączyć dysk sieciowy?

Podłączanie dysku sieciowego to inaczej mapowanie. W przypadku komputerów z systemem Windows robi się to poprzez ‘eksplorator plików’, w karcie ‘komputer’ znajduje się opcja ‘mapuj dysk sieciowy’. Nieco inaczej robi się to w sytuacji, gdy mamy sprzęt z systemem Mac OS X. Trzeba wtedy otworzyć aplikację Finder, a z menu ‘idź’ wybrać opcję: ‘połącz z serwerem’ (lub skorzystać ze skrótu klawiszowego Command + K). W oknie, które dzięki temu się otworzyło, należy wpisać sformułowanie smb:// i adres udziału sieciowego, a następnie kliknąć ‘połącz’. Czasami konieczne jest także podanie loginu i hasła.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments