Filtr polaryzacyjny – Przewodnik zakupowy, ranking i test
Marumi SUPER DHG SDHG67CPL to filtr polaryzacyjny, który przez wielu jest uważany za jeden z solidniejszych. Zakłada się go bezpośrednio na obiektyw, a samo zamontowanie go nie jest skomplikowane. Po wszystkim możesz go też łatwo ściągnąć. Z jego pomocą wykonasz piękne zdjęcia, ich kolory będą głębsze, a szczegółowość lepsza. Dodatkowo filtr skutecznie chroni obiektyw przed zabrudzeniami oraz zniszczeniem, co jest ważne dla wielu fotografów. Jeżeli ten model nie spełnia Twoich oczekiwań, wybierz Hoya PL-CIR HRT 77mm. Jest to filtr, który przepuszcza jedynie 25% światła do obiektywu, nadaje każdemu kolorowi na zdjęciu wysoki kontrast.
Tabela porównawcza
8 najlepszych filtrow polaryzacyjnych. Opinie w 2024 roku
Poniższy ranking filtrów polaryzacyjnych pomoże Ci w wyborze odpowiedniego produktu. Specjalnie wybraliśmy modele, które różnią się między sobą, abyś mógł je porównać i podjąć dobrą decyzję.
Filtr polaryzacyjny 67 mm
1. Filtr polaryzacyjny 67mm Marumi Super DHG
Marumi SUPER DHG SDHG67CPL to filtr polaryzacyjny 67 mm, dzięki któremu możesz robić lepsze zdjęcia. Większość użytkowników uważa, że zakładanie akcesorium jest bardzo łatwe, zazwyczaj cała operacja zajmuje tylko kilka sekund. Ściąganie filtra również nie jest problemem. Element ten jest zaopatrzony w powłokę hybrydową, dzięki której można łatwo pozbyć się wody, która osadza się na nim.
Szczególnie doceniany jest wyczerniony brzeg szkła, który sprawia, że sprzęt jest zabezpieczony przed powstawaniem blików. Na filtrze dodatkowo znajduje się powłoka przeciwtłuszczowa. Jeżeli przypadkowo dotkniesz akcesorium, to nie musisz się obawiać, że zostanie na nim tłusta plama. Dodatkowo na pierścieniu znajduje się radełkowanie, dzięki któremu można łatwiej korzystać z filtra.
Zaletą produktu jest satynowe wykończenie. To ono sprawia, że wszelkie odbicia są zminimalizowane. Na zdjęciach wykonanych z pomocą filtra nie pojawiają się żadne odblaski, wyglądają one bardzo profesjonalnie i w każdym momencie element ten można zdjąć. Warto dodać, że ten filtr polaryzacyjny 67 mm jest solidny.
Filtr polaryzacyjny kołowy
2. Filtr polaryzacyjny kołowy 77mm Hoya HRT CIR-PL UV
Hoya PL-CIR HRT 77mm to kołowy filtr polaryzacyjny odpowiedni dla wszystkich, którzy chcą robić piękne zdjęcia pejzażom. Filtr zaznacza subtelne różnice pojawiające się podczas fotografowania na przykład błękitnego nieba z chmurami, dzięki czemu każde zdjęcie wygląda bardzo dynamicznie. Na akcesorium została nałożona specjalna folia i to ona sprawia, że zdjęcia wyglądają lepiej.
Jest to filtr UV, oznacza to, że zniweluje on zbyt ostre światło słoneczne. W rezultacie kolory są bardziej nasycone, a na zdjęciu będzie widoczny większy kontrast. Fotografom podoba się to, że produkt jest wykonany z solidnych materiałów.
Filtr pełni funkcję ochronną. Umieszczony na obiektywie skutecznie zasłania go przed kurzem oraz innymi pyłkami, które mogłyby go zniszczyć. Opisywany produkt jest dostępny w wielu średnicach, więc można wybrać ten, który idealnie pasuje do danego obiektywu.
Filtr polaryzacyjny 58 mm
3. Filtr Hoya Polaryzacyjny CIR-PL Slim 58mm
Poszukiwania dobrego filtra może przerwać Ci Hoya PLC58P-SLIM. Opisywany produkt w wersji slim ma średnicę 58 mm. Można go zakładać na mniejsze obiektywy. Jeśli takim operujesz, ten dobry i tani filtr polaryzacyjny jest dla Ciebie. Produkt jest wykonany z dobrych materiałów, nie musisz się więc martwić, że po kilku zdjęciach będziesz musiał go wymieniać.
Model jest przeznaczony dla osób, które chcą wydobyć maksimum głębi z pejzażu. To dzięki niemu nawet subtelne różnice zostaną podkreślone, a zdjęcie będzie wyglądało profesjonalnie. Kolory zostają wzmocnione, co jest efektem bardzo przydatnym podczas fotografowania pejzażu, gdzie kolory często są podobne.
Głównym zadaniem filtra jest niwelowanie odblasków z powierzchni niemetalicznych. Dzięki tej funkcji tafla wody oraz niebo wyglądają jak żywe, nie widać na nich efektu robionego zdjęcia. Użytkownicy doceniają to, że filtr polaryzacyjny o średnicy 58 mm solidnie trzyma się na obiektywie, nie trzeba się martwić, że podczas robienia zdjęć spadnie.
Filtr polaryzacyjny 52 mm
4. Filtr Hoya Polaryzacyjny Fusion Antistatic CIR-PL 52mm
Hoya Fusion Antistatic CIR-PL to filtr polaryzacyjny o średnicy 52 mm, można go więc założyć na dość małe obiektywy. Najważniejsze dla fotografów jest to, że akcesorium nie ma żadnego koloru, dlatego w żaden sposób nie zmienia koloru zdjęć. Jest ono zupełnie neutralne. Test filtrów polaryzacyjnych wykazuje, że prezentowany model działa bardzo skutecznie.
Dzięki temu gadżetowi możesz zapomnieć o odblaskach słonecznych powstałych podczas fotografowania wody oraz innych odbić lustrzanych. W rezultacie nasycenie kolorów na zrobionym zdjęciu jest o wiele większe niż na zdjęciu robionym bez filtra. Z kolei kontrast jest wyraźniejszy. Pierścień jest czarny, więc bez problemu wpasuje się do wyglądu praktycznie każdego aparatu.
Użytkownicy najbardziej doceniają filtr dlatego, że jest on idealną ochroną dla obiektywu. Wilgoć oraz deszcz osiada na filtrze, a ze względu na jego właściwości, po wytarciu go nie widać na nim żadnych smug. Poza tym obiektyw jest również chroniony przed pyłem oraz kurzem, który może przeszkodzić w robieniu zdjęć.
Filtr polaryzacyjny 77 mm
5. Filtr Polaroid filtr CPL polaryzacyjny kołowy CPL SB4355
Polecamy Polaroid CPL SB4355 z tego względu, że jest on bardzo dobrze wykonany, a do tego jest niezastąpiony w profesjonalnej fotografii. Ten filtr polaryzacyjny o średnicy 77 mm jest estetyczny. Nie dość, że prezentuje się dobrze, to jeszcze gwarantuje, że wykonane przez fotografa zdjęcia będą dobrej jakości. Warto dodać, że zrobione z jego pomocą zdjęcia są zupełnie neutralne, żadne nie jest przebarwione.
Akcesorium znajduje się w specjalnym pudełku ochronnym. Masz więc pewność, że kupujesz nienaruszony produkt, a do tego będziesz miał go gdzie przechowywać wtedy, kiedy z niego nie korzystasz. Filtr jest wykonany z wysokiej jakości japońskiego szkła optycznego, nie obawiaj się, że zostanie ono łatwo uszkodzone.
Fotografowie doceniają to, że model skutecznie chroni obiektyw przed zniszczeniem. Za najciekawszy element uznaje się pierścień filtra. Jest on podwójnie gwintowany, a poza tym jest wykonany z bardzo trwałego duraluminium, co daje pewność, że podczas robienia zdjęć z pewnością nie spadnie. Dodatkowym atutem jest szybkie zakładanie i ściąganie filtra.
Filtr polaryzacyjny Canon
6. Canon Filtr polaryzacyjny kołowy 77 mm PL-C B
Canon PL-C B 77 to dobry filtr polaryzacyjny o średnicy 77 mm. Jest on idealny do trochę większych obiektywów, jednak dopasowanie go do mniejszych też nie będzie trudne, ponieważ jego pierścień ma bardzo solidny zacisk. Jest to model kołowy w kolorze czarnym. Świetnie dopasowuje się do każdego aparatu, nawet nie widać, że używa się dodatkowego elementu.
Ten filtr polaryzacyjny Canon sprawia, że robione zdjęcia wyglądają bardzo profesjonalnie. Dzięki niemu robienie zdjęć na łonie natury nie będzie już takie trudne. Skutecznie pogłębia on błękit nieba, a do tego na powierzchni szkła oraz wody nie pojawiają się brzydkie refleksy, które tylko psują efekt fotografii.
Fotografowie przyznają również, że po wykorzystaniu tego elementu, na zdjęciach można zauważyć zwiększony kontrast, więc całość wygląda wyraźniej. Kolory mają więcej głębi. Wielu docenia to, że filtr jest dość dobrze wykonany, doskonale chroni obiektyw przed uszkodzeniami zewnętrznymi.
Filtr polaryzacyjny Hoya
7. Filtr Hoya CIR-PL HD polaryzacyjny kołowy 77mm
Fotografom, którym najbardziej zależy na dobrym przepływie światła polecamy Hoya HD CIR-PL DIGITAL. Sprzęt gwarantuje o 25% lepszy przepływ światła niż obiektyw bez filtra. W rezultacie zdjęcia wyglądają na żywsze oraz wyraźniejsze. Opinie o filtrach polaryzacyjnych tej marki są zazwyczaj pozytywne, więc warto jest zainwestować w sprzęt właśnie tego producenta.
Produkt jest dostępny w kilku średnicach. Można dobrać takie akcesorium, które pasuje do danego aparatu. Zakładanie oraz ściąganie filtra przebiega bardzo szybko i łatwo. Jeżeli masz dwa aparaty, to będziesz mógł bez problemu korzystać z akcesorium na obu sprzętach. Użytkownicy doceniają to, że dzięki filtrowi odblaski są skutecznie zniwelowane i można robić profesjonalne zdjęcia.
Zaletą modelu jest to, że można go łatwo wyczyścić bez obaw, że zostaną na nim smugi. Wystarczy, że przetrze się go suchą szmatką. Poza tym filtr polaryzacyjny Hoya chroni obiektyw przed kurzem oraz pyłami, nie dopuszcza również, aby został on zniszczony przez wodę lub przez inne czynniki zewnętrzne.
Filtr polaryzacyjny 55 mm
8. Marumi Filtr polaryzacyjny kołowy CPL 55 mm WPC
Marumi WPC Circular PL to filtr polaryzacyjny o średnicy 55 mm. Cienki pierścień typu Wide Slim bardzo dobrze trzyma się na obiektywie. Model znajduje się w dobrze wykonanym pudełku, w którym możesz go przechowywać.
Test filtrów polaryzacyjnych pokazuje, że jest to jeden z najtrwalszych modeli na rynku. Jego wodoodporna powłoka sprawia, że żadna ciecz nie dostaje się do obiektywu, który jest zazwyczaj bardzo delikatny. Dodatkowo model jest odporny na inne uszkodzenia zewnętrzne, masz więc pewność, że obiektyw jest bezpieczny.
Produkt idealnie nadaje się dla osób, które często fotografują niebo oraz wodę. Filtr pogłębia kolor nieba oraz niweluje nieestetycznie wyglądające odbijające się światło od wody. W rezultacie kolory na zdjęciach są pogłębione, a kontrast wzmocniony. Dodatkowo na fotografiach widać więcej szczegółów, więc wyglądają one bardziej profesjonalnie.
Przewodnik zakupowy – Jaki filtr polaryzacyjny kupić?
Jednym z akcesoriów, które przyda się każdemu fotografowi jest filtr polaryzacyjny. To zakładany na obiektyw pierścień pozwalający na zwiększenie kontrastu kolorów, przyciemnienie błękitu nieba, a także pozbycie się odbić ze szklanych i podobnych powierzchni. Dzięki niemu poprawianie zdjęć w programie graficznym często nie jest już konieczne. Nasz poradnik jest pełen informacji o tym, jaki filtr polaryzacyjny wybrać.
Liniowy czy kołowy?
Filtry polaryzacyjne dzielimy na dwa rodzaje, czyli liniowe i kołowe. Różnią się one przede wszystkim sposobem sklejenia warstw (każde tego typu akcesorium zbudowane jest z dwóch, umieszczonych na tej samej osi szkiełek). Modele kołowe, które często oznacza się symbolem CIR-PL wyróżniają się warstwami sklejonymi z niewielkim przesunięciem kątowym. Są one przeznaczone do cyfrowych kompaktów i lustrzanek z automatycznym autofokusem. To bardziej zaawansowany rodzaj filtrów. Modele liniowe mają prostszą budowę, a kiedy światło przez nie przejdzie, zostaje spolaryzowane liniowo. To nierzadko prowadzi do zakłócenia pomiaru światła i automatycznego ustawiania ostrości.
Średnica
Jeżeli chcemy znaleźć najlepszy filtr polaryzacyjny, musimy najpierw sprawdzić średnicę obiektywu. Na tej podstawie na pewno dobierzemy odpowiednie akcesorium, które bez trudu zamontujemy na aparacie. Na szczęście nie powinniśmy mieć dużego problemu ze znalezieniem filtra o właściwej średnicy, bo na rynku dostępne są zarówno mniejsze, 50 mm modele, jak i znacznie większe, ponad 70 mm. Do najpopularniejszych akcesoriów zalicza się te o średnicy: 52 mm, 58 mm, 67 mm oraz 77 mm.
Grubość pierścienia
Doświadczeni fotografowie radzą, aby unikać filtrów z bardzo grubym pierścieniem. Mogą one przyczyniać się do powstawania na zdjęciach niechcianego efektu winietowania. To inaczej niedoświetlenie rogów obrazu, w efekcie czego fotografia w tych miejscach jest widocznie ciemniejsza, co nie zawsze dobrze wygląda. Niewielkie winietowanie można co prawda skorygować w programie graficznym, ale trzeba na to poświęcić dużo czasu. Osoby początkujące często nie wiedzą, jak to zrobić, dlatego warto poszukać filtra z jak najcieńszym pierścieniem, może to być model typu slim.
Powłoki
Każdy filtr polaryzacyjny jest pokryty minimum jedną powłoką antyrefleksyjną. Jej zadaniem jest eliminowanie odblasków powstających na powierzchniach odbijających światło. Może to być np. tafla wody, lakierowany instrument czy okno. Akcesoria oferowane przez renomowanych producentów nierzadko mają więcej takich powłok, co zapewnia znacznie lepsze efekty i skraca czas potrzebny na obróbkę fotografii. Szukając dobrego filtra zwróćmy też uwagę na to, czy został pokryty powłoką hydrofobową oraz przeciwtłuszczową. Ta pierwsza sprawia, że woda osadza się na szkiełku w postaci kropel, więc można ją łatwo zetrzeć. Warstwa przeciwtłuszczowa zapobiega powstawaniu różnego rodzaju zanieczyszczeń, w tym śladów po palcach.
Łatwy montaż
Zakładanie filtra nie może sprawiać trudności ani wymagać użycia dużej siły, bo w ten sposób możemy uszkodzić nie tylko akcesorium, ale i sam obiektyw. Często więc ten czynnik może zadecydować, jaki jest najlepszy filtr polaryzacyjny. Z tego względu zewnętrzny gwint często pokrywa się specjalną powłoką, przykładowo teflonową, aby mocowanie filtra było znacznie łatwiejsze i trwało jedynie kilkanaście sekund. Pamiętajmy, że poza zwykłymi modelami gwintowymi w sklepach dostępne są też takie wpuszczane do wydzielonego miejsca blisko tylnej soczewki obiektywu (tzw. drop-in). Są one przeznaczone głównie do profesjonalnych teleobiektywów. Kłopotliwy montaż może skutecznie zniechęcić nas do korzystania z fotograficznych akcesoriów.
Filtry polaryzacyjne w dobrych cenach
Polaryzacyjne akcesoria do aparatów średnio kosztują od 50 zł do 300 zł, dużo zależy od marki oraz liczby powłok pochłaniających światło. Niektóre modele oferowane przez renomowanych producentów sprzętów fotograficznych kosztują nawet 1000 zł. Profesjonaliści radzą, aby unikać najtańszych filtrów, bo zwykle okazują się mało trwałe, a w dodatku nie zapewniają oczekiwanych efektów.
FAQ
P1: Co daje filtr polaryzacyjny?
Stosowanie filtrów polaryzacyjnych to jedna z najbardziej popularnych metod optycznych modyfikacji zdjęć. Używają ich przede wszystkim osoby zajmujące się fotografią krajobrazową oraz produktową. W pierwszym przypadku tego typu akcesoria służą do zwiększania wyrazistości chmur, koloru nieba i kontrastu barw. Z kolei podczas fotografowania produktów filtr pozwala zapobiec powstawaniu refleksów na powierzchniach odbijających światło. Można go z powodzeniem używać czasie robienia zdjęć w studio, malowniczym plenerze, a także w mieście. Co więcej, warto wykorzystać filtr polaryzacyjny podczas fotografowania osób pozujących np. z instrumentami. Dzięki niemu obróbka fotografii zajmuje znacznie mniej czasu, bo nie trzeba ręcznie usuwać nieestetycznych odbić z lakierowanego korpusu gitary, fortepianu itp.
P2: Jak działa filtr polaryzacyjny?
Filtr polaryzacyjny to akcesorium, które pochłania spolaryzowane światło. Jest on zbudowany z dwóch szkieł umieszczonych na tej samej osi. Jedno z nich można obracać, zmieniając w ten sposób ułożenie płaszczyzn względem siebie. Założony filtr na obiektyw będzie przepuszczał tylko te promienie, które mają określony kierunek fali. To wpływa na zwiększenie kontrastu kolorów, a także widoczności detali, takich jak delikatne obłoki na niebie, skały, fale na morzu czy śnieg na szczycie wzgórza. Filtry polaryzacyjne polecane są zwłaszcza fotografom krajobrazów, jednak można je wykorzystać także w studio. Najlepszy efekt uzyskamy, gdy skierujemy obiektyw pod kątem 90 stopni do słońca, ewentualnie lampy.
P3: Filtr polaryzacyjny – jak używać?
Filtr polaryzacyjny trzeba założyć na obiektyw. Jeśli zrobimy to prawidłowo, będziemy mogli obracać jego przednią część, aby zwiększać lub zmniejszać efekt jego oddziaływania. Chcąc uzyskać bardzo mocny kontrast kolorów i podkreślić detale, należy ustawić aparat tak, aby obiektyw znajdował się pod kątem 90 stopni w stosunku do słońca. Jak to zrobić? Należy skierować palce wskazujące w stronę światła. Kciuki mają znajdować się na zewnątrz, a po obróceniu dłoni wskażą nam, jak prawidłowo ustawić obiektyw. W czasie fotografowania z wykorzystaniem filtra polaryzacyjnego trzeba pamiętać o zmianie ekspozycji, bo zmniejsza się wtedy natężenie światła.
P4: Jak skutecznie wykorzystać filtr polaryzacyjny?
Za sprawą filtra polaryzacyjnego można uzyskać bardziej wyraziste zdjęcia i ich obróbka w programie graficznym może okazać się zbędna. Najbardziej istotne jest to, aby podczas fotografowania zwrócić uwagę na kierunek padania światła słonecznego. Zaleca się, aby słońce świeciło z boku, a nie zza pleców lub prosto w twarz, bo wtedy efekty będą znacznie lepsze. Żeby nie rozczarować się wyglądem fotografii warto na bieżąco kontrolować sposób działania filtra. Jeśli mamy lustrzankę, wystarczy spojrzeć na kadr przez wizjer optyczny. W przypadku, gdy nie możemy z niego skorzystać, należy zaopatrzyć się dodatkowo w okulary z polaryzacją. Po założeniu ich przekonamy się, jak będzie wyglądać zdjęcie.
P5: Jak czyścić filtr polaryzacyjny?
Do czyszczenia filtra polaryzacyjnego potrzebujemy kilku akcesoriów. Drobinki kurzu możemy zdmuchnąć przy pomocy gruszki, a pozostałe zanieczyszczenia usuniemy miękkim pędzelkiem fotograficznym. Jeżeli filtr nie jest mocno zabrudzony i znajdują się na nim tylko niewielkie plamy (np. z tłuszczu), nie musimy używać żadnych specjalnych płynów. W takiej sytuacji ściereczka do czyszczenia elementów optyki z pewnością okaże się wystarczająca. Do usunięcia większych zanieczyszczeń przyda się alkohol izopropylowy (ewentualnie płyn do naczyń) oraz miękka ściereczka z flaneli. Trzeba zachować ostrożność, aby pomiędzy szkiełka nie przedostała się wilgoć, bo wtedy filtr może już nie nadawać się do użycia.