Ranking 9 najlepszych gier Mario w 2023

Ostatnio aktualizowane: 21.03.23

 

Gra Mario – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

New Super Mario Bros. U Deluxe Edition to jedna z najbardziej popularnych gier z serii Mario. Skąd to wiemy? Taki wniosek nasunął się nam po tym, jak przeanalizowaliśmy opinie konsumentów. Okazuje się, że wspomniany tytuł jest lubiany zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Gra jest odpowiednia dla całej rodziny, również najmłodszych członków (dla maluchów już od 3. roku życia). Do przejścia jest ponad 160 poziomów, co zapewnia dobrą zabawę przez dłuższy czas. Często polecana jest także gra Super Mario Odyssey NSS670, dająca możliwość wyjścia poza krainę Mushroom Kingdom. Głównym zadaniem gracza jest uwolnienie księżniczki Peach, a żeby do niej dotrzeć, trzeba przejść miasta, wioski, a nawet pustynie.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Do przejścia są 164 poziomy, dlatego nie ma ryzyka, że szybko się znudzimy. Poza tym do wyboru mamy dwa tryby rozgrywki: Singleplayer oraz multiplayer. Wszystkie etapy możemy pokonać w pojedynkę lub z pomocnikiem.

Wady

Co prawda gra jest odpowiednia dla dzieci już od 3. roku życia, jednak niektóre poziomy są na tyle trudne, że maluchy mają problem z przejściem ich samodzielnie.

Podsumowanie

To pozycja, która przypadła do gustu młodszym, jak i starszym graczom. W rozgrywce mogą wziąć udział 2, 3, a nawet 4 osoby. Dużą zaletą gry jest dostępność trzech specjalnych poziomów, dających możliwość wcielenia się w postać Mii.

Drugi wybór

Zalety

W rozgrywce mogą wziąć udział dorośli, a także dzieci od 3. roku życia. Mario nie porusza się tylko po dobrze znanej krainie Mushroom Kingdom, odwiedza też nowe, nieznane miejsca. Jego czapka daje dostęp do specjalnych umiejętności.

Wady

Niektórym graczom nie odpowiada to, że dostępny jest tylko jeden tryb zabawy, singleplayer. To oznacza, że nie możemy pokonywać kolejnych poziomów z towarzyszem.

Podsumowanie

Gra została doceniona m.in. za trójwymiarową, starannie dopracowaną grafikę. Jej atutem jest też możliwość zobaczenia zupełnie nowych terenów, w tym lasów, pustyń i wiosek. Rozgrywka sprawia radość wszystkim graczom, niezależnie od wieku.

Rozważ też

Zalety

Dostępne są dwa tryby rozgrywki: Singleplayer i multiplayer. Możemy więc pokonywać kolejne etapy z jedną, dwiema lub trzema dodatkowymi osobami. Co więcej, w razie potrzeby możemy połączyć ze sobą dwie konsole.

Wady

Za główną wadę gry uznano dużą ilość animacji. Nie działają one dostatecznie szybko, przez co niepotrzebnie wydłuża się całkowity czas rozgrywki.

Podsumowanie

Pozycja ta łączy w sobie elementy gry planszowej i strategicznej. Tytuł jest odpowiedni dla dzieci od 3. roku życia, wzbudza też duże zainteresowanie nastolatków oraz dorosłych. Podczas zabawy odkrywamy nowe sposoby rozgrywki, w tym 80 mini-gier, w których steruje się przy użyciu Joy-Conów.

 

 

9 najlepszych gier Mario. Opinie w 2023 roku

 

Gry, w których głównym bohaterem jest Mario, mężczyzna noszący czerwoną czapkę i bluzę oraz niebieskie spodnie, cieszą się popularnością już od kilkudziesięciu lat. Sprawiają one dużo radości dzieciom, jak i dorosłym, a podczas rozgrywki można pochwalić się swoją zręcznością. Nie do końca wiesz, na który tytuł się zdecydować? Twoje wątpliwości rozwieje ranking gier Mario.

 

Gry Mario Bros

 

1. Gra New Super Mario Bros. U Deluxe Edition

 

Chcielibyśmy zaprezentować New Super Mario Bros. U Deluxe Edition – grę na konsolę Nintendo Switch, która jest odpowiednia zarówno dla starszych, jak i młodszych graczy. Klasyfikacja wiekowa według PEGI to 3 lata, nie ma tu elementów przemocy i innych, nieodpowiednich treści dla dzieci. Podobnie jak pozostałe gry Mario Bros, tytuł ten jest zaliczany do zręcznościowych.

Do wyboru mamy dwa tryby rozgrywki: Singleplayer oraz multiplayer. Nie ma ryzyka, że gra szybko się nam znudzi, a wpływa na to także rozbudowana zawartość bonusowa, m.in. pomocnicze materiały wideo. To jeden z największych atutów gry z serii Super Mario Bros. Ponadto do przejścia mamy 164 poziomy o zróżnicowanym poziomie trudności.

Gry Mario Bros cieszą się pochlebnymi recenzjami graczy i podobnie jest w przypadku pozycji New Super Mario Bros. U Deluxe Edition. Została ona doceniona za dobrze dopracowaną grafikę oraz możliwość przejścia wszystkich etapów razem z pomocnikiem. Kupującym przypadły do gustu też trzy dodatkowe tryby, w których można wcielić się w postać Mii.

 

 

 

 

Super Mario gry

 

2. Gra Nintendo Switch Super Mario Odyssey NSS670

 

Zaliczane do serii Super Mario gry, takie jak Odyssey NSS670, są bardzo popularne. Uznaliśmy, że wspomnianego tytułu nie może zabraknąć w naszym rankingu, ponieważ podczas rozgrywki można swobodnie eksplorować świat, a nie tylko krainę Mushroom Kingdom.

Gra jest odpowiednia dla dzieci od 3. roku życia, udział w rozgrywce chętnie biorą także dorośli. Dostępny jest jeden tryb, singleplayer. Podczas pokonywania kolejnych poziomów możemy odwiedzić różne miasta i wioski, a nawet lasy czy pustynie. Naszym celem jest uwolnienie księżniczki Peach, aby nie wyszła za mąż za Bowsera, który ją porwał.

To, co wyróżnia prezentowany tytuł to grafika 3D, dopracowana pod kątem najmniejszych szczegółów. Konsumenci uważają, że to dobra gra Mario dla całej rodziny, która nie pozwala się nudzić. Według nich jednym z najciekawszych elementów rozgrywki jest czapka głównego bohatera, która gwarantuje dostęp do specjalnych umiejętności.

 

 

 

 

Gry Mario na 2 osoby

 

3. Gra Nintendo Switch Super Mario Party NSS672

 

Super Mario Party NSS672 to gra przeznaczona na konsolę Nintendo Switch. Połączono tutaj oryginalny styl planszowej rozgrywki z elementami strategicznymi. Według klasyfikacji PEGI udział w zabawie mogą wziąć maluchy od 3. roku życia. Poza trybem singleplayer możemy też włączyć tryb multiplayer (wówczas maksymalna liczba graczy zwiększa się do 4).

Gra wprowadza nowe sposoby rozgrywki, a przykładem są mini-gry, w których steruje się za pomocą Joy-Conów. Co więcej, możemy odkrywać nowe, nieznane dotąd tryby i to razem z rodziną czy przyjaciółmi. W razie potrzeby możemy połączyć ze sobą dwie konsole i w ten sposób zyskać dostęp do rundy Toad’s Rec Room.

Analiza opinii kupujących pokazała, że to jeden z najbardziej popularnych tytułów w kategorii: Gry Mario na 2 osoby. Daje on możliwość wykorzystania kontrolerów Joy-Con na wiele różnych sposobów, gdyż dostępnych jest 80 mini-rund. Większość osób uważa, że dzięki grze można bardzo przyjemnie spędzić wolny czas.

 

 

 

 

Gry dla dzieci Mario

 

4. Gra Nintendo Switch Super Mario Maker 2 NSS669

 

Rodzice szukający gry dla dzieci z serii Mario, powinni szczególną uwagę zwrócić na tytuł Super Mario Maker 2. To ciekawa propozycja dla maluchów już od 3. roku życia, która jest dostępna nie tylko w trybie singleplayer, ale i multiplayer.

Gra jest zaliczana do grupy platformowych, wykorzystuje system przewijania w bok. Jako gracze mamy możliwość tworzenia własnych map, używając w tym celu wszystkich zasobów z serii Super Mario. Później możemy je udostępniać online, aby pochwalić się swoją kreatywnością.

Super Mario Maker 2 to pozycja, która przypadła do gustu nie tylko młodszym, ale i starszym graczom. Tworzenie nowych plansz daje możliwość dopasowania stopnia zaawansowania rozgrywki do indywidualnych potrzeb. Zaletą gry jest też to, że możemy przeżywać przygody razem z pozostałymi członkami rodziny lub przyjaciółmi, a nie tylko w pojedynkę. 

 

 

 

 

Super Mario World gry

 

5. Gra Nintendo 3DS Super Mario 3D Land NI3S6881

 

3DS Super Mario 3D Land NI3S6881 to dobra i tania gra Mario, odpowiednia dla dzieci od 3. roku życia (według klasyfikacji PEGI). Jej cechą wyróżniającą jest dobrze dopracowana grafika 3D pełna nowoczesnych efektów. Główny bohater ma całkowicie nowe ubrania, dzięki nim zyskuje dodatkowe umiejętności, przydatne na poszczególnych poziomach.

Podobnie inne gry Super Mario World, pozycja ta pozwala na ćwiczenie swojej zręczności. Mario może zeskakiwać z bardzo dużej wysokości i lądować z lekkością, do pokonania ma nowych, nieznanych dotąd wrogów. To m.in. mięsożerne rośliny plujące atramentem, który zasłania ekran.

Przeprowadzony wśród konsumentów test gier Mario pokazał, że opisywany tytuł jest bardzo lubiany przez młodszych, jak i starszych graczy. Podoba im się przede wszystkim to, że główny bohater ma nowe umiejętności, za sprawą których przechodzenie kolejnych poziomów staje się łatwiejsze.

 

 

 

 

Gry Mario Kart

 

6. Gra Nintendo Switch Mario Kart 8 Deluxe NSS430

 

Uznaliśmy, że w zestawieniu nie może zabraknąć gry Mario Kart 8 Deluxe NSS430 na konsolę Nintendo Switch. Minimalny wiek graczy to 3 lata, to bardzo dobra pozycja dla małych dzieci. Co istotne, dostępny jest nie tylko tryb singleplayer, ale i multiplayer, przeznaczony dla maksymalnie 8 osób.

W czasie rozgrywki gracze biorą udział w wyścigu, mają do pokonania wiele różnych tras. Pojawiają się tu nieznani do tej pory bohaterowie: King Boo, Inkling Boy i Inkling Girl, Bowser Jr i Dry Bones. Ponadto odświeżony został tryb pojedynku, znalazły się w nim nowe, jak również dobrze znany tory wyścigowe.

Gra jest bardzo pozytywnie oceniana przez kupujących. Wynika to nie tylko z gwarancji dobrej zabawy, ale i specjalnej opcji Smart Steering. Sprawia ona, że jazda i sterowanie autem swojego bohatera staje się znacznie łatwiejsze dla dzieci oraz nowych graczy, bez doświadczenia.

 

 

 

 

7. Gra Nintendo Switch Mario & Sonic Tokyo Olympic Game NSS433

 

Tytuł Mario & Sonic Tokyo Olympic Game NSS433 powinien zainteresować miłośników sportów, gdyż pozwala on na wzięcie udziału w Igrzyskach Olimpijskich. W rozgrywce pojawia się nie tylko dobrze znana postać Mario, Luigiego czy księżniczki Peach, ale też bohaterowie innych gier Nintendo. To m.in. Sonic, Dr. Eggman czy Miles „Tails” Prower.

Gracze mają do wyboru dwa tryby rozgrywki: Singleplayer oraz multiplayer. Po włączeniu tego drugiego w zabawie może wziąć udział nawet 8 osób. To, w jakiej dyscyplinie olimpijskiej weźmie udział nasz bohater, zależy głównie od nas. Do wyboru mamy nie tylko te tradycyjne, np. gimnastyka czy pływanie, ale i nowe: Skateboarding, karate, sufing i wspinaczka sportowa.

Za jeden z największych atutów gry kupujący uznali możliwość samodzielnego wyboru bohatera, nie musi to być Mario czy Luigi. Ponadto dostępność wielu mini-gier sprawia, że rozgrywka jest bardzo ciekawa, a momentami także nieprzewidywalna.

 

 

 

 

8. Gra Wii Super Mario Galaxy

 

Super Mario Galaxy to gra przeznaczona na konsolę Nintendo Wii, która przenosi głównego bohatera w kosmos. Podobnie jak w przypadku innych tytułów z Mario, podczas zabawy trzeba wykazać się zręcznością oraz refleksem. Niemniej jednak czasami niezbędne są również inne umiejętności, w tym pomysłowość oraz logiczne myślenie.

Mario w czasie gry porusza się między planetami, każda z nich ma inną wielkość, a nawet własny system grawitacji. Do podróżowania po kosmicznym świecie służą specjalne, gwiezdne trampoliny. Na końcu każdego etapu na gracza czekają tzw. bossowie (m.in. roboty), których trzeba pokonać.

Graczom spodobało się to, że mogą odkryć zupełnie nową krainę. Dodatkowo gra pozwala na wykorzystanie wszystkich możliwości kontrolera do konsoli, dlatego sterowanie jest bardzo wygodne. Wiele osób uważa ponadto, że grafika jest starannie dopracowana, zadbano tu o każdy, nawet najmniejszy detal.

 

 

 

 

9. Mario & Luigi: Superstar Saga + Bowsers Minions

 

Gra na platformę Nintendo 3Ds Mario & Luigi: Superstar Saga + Bowsers Minions daje możliwość sterowania dwoma bohaterami naraz, nie tylko Mario, ale również jego bratem Luigim. Dostępny jest jeden tryb rozgrywki, singleplayer. Pozycja ta jest zaliczana do kategorii RPG.

Za sprawą gry przenosimy się do kolorowego Fasolowego Królestwa. Żyjąca w nim księżniczka Peach najpierw zostaje pozbawiona głosu przez złą wiedźmę Cacklette, a później dobrze znany Bowser próbuje ją uprowadzić. Głównym celem graczy jest przywrócenie głosu księżniczce, co wymaga konfrontacji z wieloma przeciwnikami.

Czy prezentowana gra spodobała się konsumentom? Analiza recenzji na jej temat wykazała, że tak. To pozycja, która nie powinna szybko się znudzić, co wynika z wielu ciekawych zwrotów akcji. Możliwość sterowania Mario i Luigim jednocześnie, niekiedy ułatwia przejście kolejnych poziomów, gdyż każdy z braci ma inne, cenne umiejętności.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką grę Mario kupić?

 

Jeśli nadal zastanawiasz się, jaką grę Mario wybrać, zachęcamy do zapoznania się z poniższym poradnikiem zakupowym. Zebraliśmy w nim kilka przydatnych wskazówek, dzięki którym bez trudu znajdziesz odpowiednią pozycję.

Wiek graczy

Aby dowiedzieć się, jaka jest najlepsza gra Mario, najpierw należy się zastanowić, dla kogo ma być przeznaczona. Wiek gracza to jedna z najbardziej istotnych kwestii, a jeśli ją pominiemy, rozgrywka może okazać się mało interesująca. Wynika to z tego, że może być ona za łatwa lub na tyle skomplikowana, że trudno będzie przejść wszystkie etapy. Trzeba też pamiętać, że gry dla małych dzieci nie powinny zawierać elementów przemocy oraz innych, nieodpowiednich dla nich treści. W przypadku pozycji, w których głównym bohaterem jest Mario, udział w zabawie mogą wziąć dzieci od 3. roku życia. Świadczy o tym klasyfikacja PEGI, czyli Pan-European Game Information. To ogólnoeuropejski system, który określa, dla jakiej grupy wiekowej dana gra będzie odpowiednia. Stworzono go po to, aby świadomie podejmować decyzję o zakupie gier komputerowych czy na konsolę. Zdaniem specjalistów maluchy, które podczas rozgrywki będą często obserwować na ekranie przemoc, mogą same stać się bardziej agresywne.

 

Fabuła

W grach Mario podstawowym celem gracza jest zazwyczaj uwolnienie księżniczki, która została porwana przez Bowsera. To tzw. czarny bohater rozgrywki, który swoim wyglądem przypomina smoka, ale należy do klanu żółwi Koopas i jest jego królem. Pokonanie wroga i uwolnienie księżniczki nie jest proste, gdyż do przejścia mamy wiele poziomów, ponadto musimy walczyć z poddanymi Bowsera. Przeważnie w czasie gry steruje się postacią Mario, ale niekiedy też pojawia się jego młodszy brat, Luigi. Co więcej, niekiedy możemy wcielić się nawet w postać księżniczki lub opuścić dobrze znaną krainę Mushroom Kingdom i zwiedzać nieznane tereny.

Są też inne gry Mario, pozwalające na przeniesienie się w kosmos, przypominające grę planszową, a nawet polegające na ściganiu się samochodami. W niektórych tytułach pojawiają się bohaterowie dobrze znani z innych gier, np. Sonic, jeż poruszający się z ponaddźwiękową prędkością. Najlepsza gra Mario gwarantuje dobrą zabawę i pozwala się odstresować. Szukając właściwego tytułu, zastanówmy się, na czym najbardziej nam zależy: tradycyjnej rozgrywce i próbie uwolnienia księżniczki, czy przeżywaniu nowych przygód, w których głównym bohaterem jest Mario.

 

Tryb gry

Wśród gier Mario znajdziemy takie dostępne tylko z jednym trybem rozgrywki, singleplayer, a także pozycje z trybem dodatkowym, multiplayer. Trudno jednoznacznie określić, które z nich są lepsze, bo to w dużej mierze zależy od przyzwyczajeń graczy. Singleplayer, jak sama nazwa wskazuje, to rozgrywka w pojedynkę, bez pomocy innych osób. Z kolei tryb multiplayer daje możliwość zwiększenia liczby graczy, przeważnie do 2 osób, ale czasami może być ich więcej. Z tego względu można miło spędzić czas z pozostałymi członkami rodziny lub przyjaciółmi. Poza tym przejście trudniejszych poziomów w towarzystwie może okazać się łatwiejsze.

Platforma

Większość gier z Mario w roli głównej jest przeznaczona na nowoczesną, stacjonarną konsolę Nintendo Switch. W razie potrzeby można ją zmienić w sprzęt przenośny, aby rozgrywka była bardziej komfortowa. Niemniej jednak możemy też znaleźć tytuły przeznaczone na starszą konsolę Nintendo Wii, jak i na PC.

 

Gry Mario w dobrych cenach

Ile trzeba wydać na zakup gry Mario? Nie jest to bardzo duży wydatek, choć sporo zależy od tego, na jaki tytuł się zdecydujemy. Przeważnie jest to kwota rzędu 50 – 300 zł. Początkowo może wydawać się wygórowana, ale trzeba wziąć pod uwagę, że do przejścia mamy zazwyczaj ponad 100 poziomów, a grafika jest trójwymiarowa. Mario nie jest grą, która znudzi się już po kilku dniach, poza tym zapewnia dobrą zabawę zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

 

 

FAQ

 

P1: Jakie są gry podobne do Mario?

Miłośnicy gry Mario często zastanawiają się, czy są tytuły, które choć trochę ją przypominają. Okazuje się, że propozycji jest naprawdę dużo, zarówno na smartfony, jak i komputer czy konsolę. Jedną z nich jest seria zatytułowana Rayman. Nazwa nawiązuje do imienia głównego bohatera, którym sterujemy. Akcja rozgrywa się w bajkowym świecie, a głównym zadaniem gracza jest odzyskanie przedmiotu, który przywróci równowagę w krainie, artefaktu określanego mianem Wielkiego Protonu. Inną grą podobną do Mario jest też Pekka Kana, która polega na sterowaniu ruchami kurczaka o imieniu Pekka. Pracuje on na farmie i pilnuje kur niosek. Pewnego dnia wszystkie zostają porwane, a naszym zadaniem jest sprowadzenie ich z powrotem do kurnika.

 

P2: Mario – jaki to rodzaj gry?

Do jakiej kategorii można zaliczyć Mario? To gra platformowa, nazywana potocznie platformówką, zaliczana do grupy zręcznościowych. Polega ona głównie na sterowaniu bohaterem, aby bezpiecznie poruszał się po kolejnych poziomach rozgrywki, mniej lub bardziej wymagających. Konieczne jest unikanie pułapek i przeciwników, a także zbieranie różnego rodzaju nagród oraz dodatków, w tym dodatkowych żyć i pieniędzy. Głównym bohaterem gry jest hydraulik Mario, w trybie multiplayer pojawia się też jego młodszy brat, Luigi.

P3: Gdzie kupić gry Mario?

Gry Mario na komputer czy konsolę z łatwością znajdziemy w sklepach stacjonarnych, np. elektromarketach czy hipermarketach, na odpowiednim dziale. Jednak może się okazać, że w tego typu miejscach jest mało tytułów do wyboru, dlatego warto też sprawdzić ofertę sklepów internetowych. Chcąc kupić wersję na PC, możemy ją pobrać bezpośrednio na dysk twardy komputera i wykupić kod aktywacyjny, aby móc rozpocząć rozgrywkę, co nie zajmuje dużo czasu. Gry dostępne online nierzadko są tańsze w porównaniu do tych w sklepach stacjonarnych, poza tym nie musimy nawet wychodzić z domu, żeby zrobić zakupy.

 

P4: Ile kosztują gry Mario?

Gry Mario cieszą się bardzo dużą popularnością, a wpływa na to nie tylko ciekawa rozgrywka, ale i atrakcyjna cena. Choć dużo zależy od tego, na jaki tytuł się zdecydujemy, nie powinniśmy się obawiać o nadwyrężenie domowego budżetu. Cena gier z serii Mario najczęściej mieści się w przedziale od 50 do ok. 300 zł. Ciekawe jest to, że rozgrywka zazwyczaj sprowadza się do jednego, głównego zadania, uwolnienia księżniczki. Mimo to gry Mario są lubiane zarówno przez dzieci, jak i dorosłych, a do tego zapewniają dobrą zabawę przez wiele godzin. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ