Ranking 6 najlepszych hubów USB w 2024

Ostatnio aktualizowane: 02.12.24

 

Hub USB – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

O tym, jaki hub USB jest najczęściej polecany przez konsumentów, dowiesz się z naszego rankingu. Przygotowaliśmy go na podstawie analizy recenzji opublikowanych na temat tego typu sprzętów. Okazało się, że chętnie wybierany jest w szczególności model iBox Hub 4x USB 3.0 IUH3F56, wyposażony w 4 porty USB 3.0. Jeśli chcesz, możesz dokupić do niego zewnętrzny zasilacz, aby sprzęt stał się hubem aktywnym, odpowiednim do zasilania sprzętów o większym poborze prądu. Kolejnym godnym uwagi urządzeniem jest 4Porty Aktywny HUB USB 2.0. To model z 4 portami USB 2.0, przy każdym z nich znajduje się włącznik z diodą LED. Sprzęt ładnie się prezentuje i nie zajmuje dużo miejsca na biurku.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Po podłączeniu sprzętu do komputera nie musimy instalować sterowników, a wszystko za sprawą technologii Plug&Play. Hub ma kompaktowe wymiary i nie trzeba się obawiać, że zajmie za dużo miejsca na biurku.

Wady

Kabel umożliwiający podłączenie urządzenia bezpośrednio do portu USB jest stosunkowo krótki. Przez to problemem może być ustawienie sprzętu we wcześniej wybranym miejscu.

Podsumowanie

Hub ma 4 porty USB 3.0 i zapewnia szybkość transmisji danych do 5120 Mb/s. To urządzenie, do którego można dokupić zewnętrzny zasilacz, aby stało się modelem aktywnym. Jest ono kompatybilne z popularnymi wersjami systemu Windows, a także Linux.

Drugi wybór

Zalety

Hub ma 4 porty USB, a przy każdym z nich znajduje się włącznik, co oznacza, że można swobodnie wyłączać sprzęty i to bez potrzeby wypinania kabla. Koncentrator nie jest duży, ponadto wyróżnia się estetyczną obudową.

Wady

Niektórym kupującym nie odpowiada to, jaką prędkość przesyłania danych zapewnia urządzenie (480 Mbps). Z tego powodu transfer większych plików np. z podłączonego pendrive’a może zająć dużo czasu.

Podsumowanie

Sprzęt jest kompatybilny ze standardami USB 1.1 oraz 2.0. Dzięki niemu można pozbyć się problemu niedostatecznej ilości gniazd USB przy komputerze (co uniemożliwia podłączenie wszystkich potrzebnych urządzeń peryferyjnych).

Rozważ też

Zalety

Urządzenie jest wyposażone nie tylko w porty USB (3.0, 2.0 oraz USB-C), ale i gniazdo HDMI 4K. Możemy je wykorzystać do przesyłania obrazu w bardzo wysokiej rozdzielczości. To model mający niewielkie wymiary.

Wady

Sprzęt może pełnić funkcję ładowarki do smartfona czy tabletu. Jednak osoby, które często wykorzystują go w ten sposób, zauważyły, że mocno się wtedy nagrzewa.

Podsumowanie

Hub ma łącznie 7 różnych gniazd, ale mimo to nie zajmie dużo miejsca na biurku. Jest on kompatybilny z nowoczesnymi laptopami, np. Chromebookiem. Wszystkie porty są podświetlane, co pozwala na kontrolowanie pracy urządzenia. Obudowa jest wykonana z wytrzymałych materiałów, a tym samym niepodatna na uszkodzenia.

 

 

6 najlepszych hubów USB. Opinie w 2024 roku

 

Jeśli wciąż narzekasz, że nie możesz podłączyć do komputera wszystkich niezbędnych urządzeń, koniecznie sprawdź ranking hubów USB. Umieściliśmy w nim sprzęty, które mogą rozwiązać Twój problem. To modele, które obecnie są najczęściej kupowane, a konsumenci uznali je za godne uwagi.

 

Hub USB 3.0

 

1. iBox Hub 4x USB 3.0 IUH3F56

 

Urządzenie iBox Hub 4x USB 3.0 IUH3F56 to hub USB z portami 3.0, który jest zgodny ze standardami Hot Plug oraz Plug&Play. Ciekawe jest to, że standardowo sprzęt jest zasilany z gniazda USB, ale można dokupić do niego także zasilacz 5V – 2A, aby stał się modelem aktywnym.

Hub USB jest wyposażony w 4 porty, do których możemy podłączyć różne sprzęty, przykładowo mysz i klawiaturę. Urządzenie jest na tyle małe, że w razie potrzeby możemy zabrać je ze sobą (7,7 cm x 4,2 cm x 1,2 cm). Szybkość transmisji danych to 5120 Mb/s. Model jest kompatybilny z popularnymi systemami operacyjnymi: Windows Vista, XP, 7 i 8, a także Linux.

Sprzęt jest uznawany przez wiele osób za dobry hub USB. Możliwość dokupienia zewnętrznego zasilania sprawia, że koncentrator jest przystosowany do podłączenia urządzeń o zwiększonym poborze mocy. To bardzo praktyczny model, ma on certyfikat CERoHS.

 

 

 

 

Hub USB aktywny

 

2. 4Porty Aktywny HUB USB 2.0 

 

4Porty Aktywny HUB USB 2.0 to sprzęt z zewnętrznym zasilaczem. Jest on wyposażony w 4 porty USB 2.0, jednak jest kompatybilny również ze standardem 1.1. Prędkość przesyłania danych to maksymalnie 480 Mbps. Ten aktywny hub USB ma wymiary: 10,5 cm x 3,5 cm x 2 cm.

Urządzenie nie zajmuje dużo miejsca na biurku, a w dodatku może pełnić funkcję dekoracyjną. Ma ono wbudowane diody LED sygnalizujące pracę. Co ciekawe, przy każdym z portów znajduje się osobny włącznik, więc w razie konieczności możemy wyłączyć dowolny sprzęt, bez potrzeby wypinania kabla z gniazda.

Kupujący docenili model za to, że ładnie się prezentuje i skutecznie rozwiązuje problem małej ilości dostępnych portów USB. Jego dodatkową zaletą jest to, że ze względu na kompaktowe wymiary można umieścić go w dowolnym miejscu. To dobry i tani hub USB.

 

 

 

 

USB C hub

 

3. Green Cell HUB Adapter USB-C 7w1 AK50

 

Hub z portem USB C Green Cell HUB Adapter USB-C 7w1 AK5 jest wyposażony w 7 gniazd. Mimo to nie zajmuje on dużo miejsca na biurku, jego wymiary to: 3 cm x 10,9 cm x 1,25 cm. Urządzenie jest polecane w szczególności posiadaczom nowoczesnych laptopów różnych marek, w tym Apple MacBook czy Chromebook.

Porty, w jakie wyposażono urządzenie to: USB-C, USB 3.0, HDMI 4K, USB 2.0 (2x), SD oraz microSD. Tym samym może ono pełnić funkcję czytnika kart pamięci, ładowarki do telefonu, a także kilku innych sprzętów.

Specjalistyczny test hubów USB pokazał, że przedstawiony model jest jednym z najbardziej nowoczesnych, jakie obecnie są dostępne na rynku. Urządzenie pozwala na przesyłanie obrazu w jakości 4K, a nawet na korzystanie ze smartfona w specjalnym, komputerowym interfejsie.

 

 

 

 

Hub USB z zasilaniem zewnętrznym

 

4. Aktywny HUB 7 Portów USB Rozdzielacz + Zasilacz 

 

Aktywny HUB 7 Portów USB Rozdzielacz + Zasilacz to urządzenie, które może być zasilane na dwa sposoby: Z zewnętrznego zasilacza lub kabla USB. Możemy więc wybrać opcję, która bardziej nam odpowiada. Ponieważ hub USB wykorzystuje technologię Plug&Play, jest gotowy do użycia zaraz po podłączeniu do komputera.

Sprzęt jest wyposażony w zabezpieczenie przed przepięciami magistrali, co gwarantuje bezpieczeństwo użytkowania. Jest on kompatybilny z większością systemów operacyjnych Windows (98SE, ME, 2000, XP, Vista i 7), a także Mac OS X 10.1 i nowszymi wersjami.

Konsumenci chwalą opisywany hub USB z zasilaniem zewnętrznym za to, że nie wymaga pobierania ani instalacji odpowiednich sterowników. Wyposażono go w 7 portów USB i jest kompatybilny ze standardami USB 2.0 oraz 1.1. Ponadto sprzęt daje możliwość mostkowania, czyli podłączania kolejnych koncentratorów.

 

 

 

 

Hub USB 3.1

 

5. Unitek USB-C 3.1 HDMI V300A

 

Prezentujemy Unitek USB-C 3.1 HDMI V300A – aktywny hub USB 3.1 wyposażony w 4 gniazda: 3 USB i jedno HDMI. Nie wymaga on instalowania sterowników po podłączeniu do komputera, gdyż wykorzystuje technologię Plug&Play. Sprzęt jest kompatybilny ze standardami USB 2.0 oraz 1.1. 

Urządzenie zapewnia dużą prędkość przesyłania danych, do 5 Gb/s. Można podłączyć do niego wiele sprzętów z gniazdem USB, nawet zewnętrzny monitor. Hub jest wyposażony w funkcję On The Go, za sprawą której współpracuje z telefonami i tabletami, które także ją mają.

Pochlebne opinie o hubach USB marki Unitek zachęciły wiele osób do zakupu modelu USB-C 3.1 HDMI V300A. Nie żałują one dokonanego wyboru, gdyż ich zdaniem sprzęt jest bardzo przydatny. Ponadto ma on solidną obudowę odporną na uszkodzenia oraz kompaktowe wymiary.

 

 

 

 

Hub USB 2.0

 

6. ATEN Rozdzielacz 4 x USB 2.0, 2 Porty, wskaźnik LED US224-AT

 

Hub z USB 2.0, jakim jest model ATEN US224-AT, można podłączyć do komputera z dowolnym systemem operacyjnym: Windows, Linux, Mac OS X, a także Solaris. Urządzenie jest wyposażone w 4 gniazda USB. Jeśli pojawi się taka potrzeba, można do niego dokupić zewnętrzny zasilacz.

Na obudowie umieszczono 2 diody LED sygnalizujące pracę huba. Jest on wyposażony w zabezpieczenie przed przepięciami. Wymiary sprzętu to: 8,24 cm x 2,53 cm x 6,65 cm, a więc jest on niewielki. Z tego względu dobrze sprawdzi się na biurku z wąskim blatem.

Kupujący w swoich opiniach podkreślają, że hub USB jest wygodny w użyciu. Co ważne, można go podłączyć do dwóch komputerów jednocześnie, aby wspólnie korzystać z drukarki, czytnika kart i innych urządzeń peryferyjnych. Za atut sprzętu uznaje się też brak konieczności instalowania sterowników. 

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki hub USB kupić?

 

Po zapoznaniu się z zestawieniem popularnych sprzętów przekonałeś się, że koncentrator USB rzeczywiście jest przydatny? Jeśli tak, zajrzyj również do kolejnej części artykułu, czyli poradnika zakupowego. Są w nim podpowiedzi, dzięki którym znajdziesz najlepszy hub USB, w pełni dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Aktywny czy pasywny – jaki hub USB wybrać?

Wśród koncentratorów USB wyróżniamy modele aktywne i pasywne, różniące się przede wszystkim sposobem zasilania. Sprzęty zaliczane do pierwszej wspomnianej grupy mają własny zasilacz, który należy podłączyć do gniazdka. Są one nieco większe w porównaniu do pasywnych, jednak przeważnie mają większą ilość portów USB, a dodatkowo są przystosowane do zasilania urządzeń o większym poborze prądu (np. modelu LTE). Koncentratory pasywne to te, które za pomocą krótkiego kabla podłącza się do jednego z portów USB w komputerze. Są one odpowiednie do zasilania urządzeń, których suma pobranego prądu nie przekracza 500 mA: Myszki, klawiatury itp. Co ciekawe, w sklepach znajdziemy też huby USB aktywno-pasywne. Dają one możliwość podłączenia do portu USB, a także dokupienia zewnętrznego zasilacza. Możemy więc sprawdzić, które rozwiązanie bardziej nam odpowiada.

 

Ilość i rodzaje portów

Standardowo rozgałęźniki wyposażone są w minimum 3, maksymalnie 8 portów. Większość stanowią gniazda USB, ich standard to 1.1, 2.0 lub 3.0. Jednak są też huby mające dodatkowo inne wtyki, przykładowo USB-C, RJ-45 czy nawet HDMI. Taki sprzęt można wykorzystywać na wiele sposobów: Jako czytnik kart pamięci, ładowarkę do smartfonów i tabletów, a także do przesyłania obrazu w wysokiej rozdzielczości do zewnętrznego monitora. Żeby podjąć decyzję, jaki jest najlepszy hub USB, należy zastanowić się, dlaczego zdecydowaliśmy się na jego zakup. Jeśli jest on nam potrzeby po to, aby móc swobodnie korzystać w tym samym czasie z drukarki i innych urządzeń peryferyjnych, prawdopodobnie wystarczający okaże się rozgałęźnik wyposażony tylko w porty USB.

 

Wymiary

Hub USB powinien mieć kompaktowe wymiary, aby nie zajmował dużo miejsca na biurku i nie przeszkadzał podczas korzystania z komputera. Z tego powodu musimy zwrócić uwagę na wymiary sprzętu, które uzależnione są m.in. od ilości portów. Jeśli chcemy, aby urządzenie było niewielkie, powinniśmy poszukać odpowiedniego modelu wśród rozgałęźników pasywnych (są mniejsze od tych aktywnych).

 

Standard USB

Jak już zostało wspomniane, huby USB są wyposażone w porty wykorzystujące różne standardy. Starszy, czyli 2.0 zapewnia mniejszą prędkość zapisywania i odczytywania danych w porównaniu do USB 3.0. Warto pamiętać, że nowsze standardy są kompatybilne ze starszymi, ale jeśli podłączymy hub USB 3.0 do portu USB 2.0, prędkość zapisu i odczytu danych spada do wartości gwarantowanych przez starszy standard.

 

Kompatybilność z komputerem 

Szukając odpowiedniego rozgałęźnika, należy sprawdzić jego kompatybilność z komputerem. Większość modeli jest przystosowana do podłączenia do urządzenia niemal z każdą wersją systemu Windows. Jednak nie wszystkie są kompatybilne z oprogramowaniem Linux czy Mac OS X, dlatego warto o tym pamiętać.

Dodatkowe funkcje

Nowoczesne huby USB mają dodatkowe funkcje, za sprawą których komfort ich użytkowania jest większy. To np. osobne włączniki dla każdego portu USB, pozwalającego na wyłączenie konkretnych urządzeń bez potrzeby ich odłączania od koncentratora. Bardzo przydatna jest też technologia Plug&Play. Wyposażone w nią koncentratory nie wymagają instalowania sterowników po podłączeniu do komputera, a także ich regularnego aktualizowania. Kiedy po pewnym czasie okaże się, że jeden hub jest niewystarczający, nie musimy wymieniać go na bardziej rozbudowany model. Możemy dokupić drugi taki sam rozgałęźnik i je połączyć, pod warunkiem, że dają możliwość mostkowania.

 

Huby USB w dobrych cenach

Huby USB nie są drogimi urządzeniami, choć cena uzależniona jest od kilku czynników: Marki, rodzaju zasilania, ilości portów oraz wykorzystywanych technologii. Niewielki rozgałęźnik z 3 czy 4 portami kosztuje 10 – 50 zł. Za sprzęt z większą ilością gniazd przeważnie zapłacimy od 50 zł do 200 zł, zwłaszcza jeśli jest to model oferowany przez popularnego producenta.

 

 

FAQ

 

P1: Co to jest hub USB?

Hub USB to inaczej koncentrator. Pozwala on na podłączenie do jednego portu USB kilku urządzeń. Bardzo często jest to sprzęt zewnętrzny, jednak możemy też znaleźć modele wbudowane w drukarkę, klawiaturę czy monitor. Hub jest kompatybilny ze wszystkimi standardami USB, przeważnie są one wyposażone w 3 – 8 portów. Co ciekawe, tego typu urządzenia nierzadko dają możliwość mostkowania kolejnych rozgałęźników, a więc podłączania nowych hubów szeregowo. Wyróżnia się dwa typy sprzętów: Pasywne (czerpią energię z jednego z portów USB) oraz aktywne. Te drugie mają własne zasilanie i są przystosowane do podłączania urządzeń o większym poborze prądu.

 

P2: Jak zrobić aktywny hub USB?

Posiadacze pasywnego huba USB często zastanawiają się, czy mogą go zmodyfikować w taki sposób, aby stał się sprzętem aktywnym. Okazuje się, że jest to możliwe, ale wymaga posiadania odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Aktywne modele mają własne zasilanie, a to oznacza, że trzeba zaopatrzyć się w specjalny zasilacz oraz podłączyć go do huba we właściwy sposób. Nie jest to łatwe, gdyż jeden mały błąd może przyczynić się do awarii urządzenia, a jej usunięcie niekiedy nie jest możliwe. Z tego powodu najczęściej polecanym rozwiązaniem jest zakup aktywnego huba USB, który ma już w zestawie zasilacz, a także wbudowane zabezpieczenia zapewniające ochronę jemu i podłączonym do USB urządzeniom.

P3: Jak działa hub USB?

Hub USB jest gotowy do użycia zaraz po podłączeniu do komputera, ale sposób działania w dużej mierze zależy od jego budowy i zasilania. Model pasywny pobiera energię bezpośrednio z portu USB. Jest on przystosowany do podłączenia urządzeń, których suma pobieranego prądu nie przekracza 500 mA (to np. klawiatura czy mysz). Sprzęt aktywny jest zasilany przez zewnętrzny zasilacz, który podłącza się do prądu. Tego typu hub USB jest odpowiednim wyborem dla modemu LTE, zewnętrznej karty telewizyjnej czy dysku zewnętrznego.

 

P4: Dlaczego hub USB nie działa?

Podłączony do komputera hub USB może nie działać z kilku różnych powodów. Bardzo często przyczyną jest przeciążenie sprzętu. W takiej sytuacji należy sprawdzić, czy suma prądu pobieranego przez wszystkie urządzenia nie przekracza określonego maksimum. W przypadku modelu aktywnego rozwiązaniem problemu może być podłączenie dodatkowego zasilacza. Niekiedy hub USB nie działa, ponieważ zainstalowane na komputerze sterowniki są nieaktualne (dotyczy to starszych urządzeń). Warto więc to sprawdzić i w razie potrzeby pobrać nowszą wersję, a później ją zainstalować. Możliwe jest również to, że sprzęt nie działa na skutek wady fabrycznej. Wówczas należy skontaktować się z producentem.

 

P5: Gdzie kupić hub USB?

Huby USB dostępne są przede wszystkim w sklepach RTV i AGD, zarówno stacjonarnych, jak i tych internetowych. Choć oba rozwiązania mają swoje zalety, to obecnie bardziej popularne są zakupy online. Wynika to głównie z tego, że w Internecie można z łatwością znaleźć nawet urządzenia mniej znanych marek, które sprawdzają się równie dobrze jak te oferowane przez renomowanych producentów. Ponadto robiąc zakupy w sklepach internetowych, można sporo zaoszczędzić, nawet kilkadziesiąt złotych. Jeśli nie chcemy czekać na przesyłkę, możemy kupić hub USB stacjonarnie. Jednak warto mieć na uwadze, że nie zawsze asortyment w sklepie jest na tyle szeroki, aby znaleźć sprzęt spełniający wszystkie oczekiwania.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments