Jak można zainfekować komputer?

Ostatnio aktualizowane: 28.03.24

 

Czasami komputer może zostać zainfekowany podczas nieostrożnego użytkowania. Złośliwe oprogramowanie, przenikając do systemu, utrudnia korzystanie z urządzenia i bywa naprawdę niebezpieczne. Spowolniony sprzęt, znikające (lub pojawiające się) programy czy też uciążliwe reklamy i wyskakujące okna to tylko niektóre z objawów szkodliwego oprogramowania. Jak można zainfekować komputer? Co jest źródłem wirusów? Odpowiedź na nie znajdziesz poniżej.

 

 

Symptomy zainfekowania komputera

Istnieje szereg oznak, które sygnalizują, że z komputerem dzieje się coś niedobrego i prawdopodobnie został zainfekowany. Są to:

* wolna praca urządzenia – działa ono zdecydowanie wolniej niż wcześniej, często się zawiesza, a aplikacje przestają odpowiadać na komendy użytkownika;

* zablokowanie niektórych narzędzi systemowych – nie można uruchomić skanera antywirusowego, a także Menadżera zadań;

* problemy ze stronami sieci Web – strona główna przeglądarki samoistnie zmienia wygląd, występuje też kłopot z otwieraniem niektórych stron sieci Web;

* wyskakujące okna – fałszywe komunikaty, irytujące reklamy i strony internetowe pojawiają się utrudniając użytkowanie;

* nagła utrata plików – dane i programy znikają z komputera bez udziału użytkownika;

* problemy przy uruchamianiu – wyświetlają się komunikaty informujące o tym, że komputer został zablokowany (na przykład przez policję) i by odzyskać do niego dostęp należy przelać określoną sumę pieniędzy na podany numer konta bankowego.

 

Jakie są sposoby zainfekowania komputera?

Do najpopularniejszych sposobów zainfekowania sprzętu należą wirusy, robaki, konie trojańskie i backdoory. Wszystkie są niebezpieczne i wywołują niepożądane czynności utrudniające użytkowanie. Wykradają dane, instalują szkodliwe programy (co powoduje znaczne spowolnienie sprzętu), a także blokują działanie niektórych aplikacji. Warto zapoznać się z technikami, jakimi posługuje się złośliwe oprogramowanie, by uniknąć przykrych konsekwencji.

 

Wirus komputerowy

Wirus to niewielkich rozmiarów program komputerowy, który rozprzestrzeniając się zakłóca działanie sprzętu. Może uszkodzić dane, używać specjalnego programu, by rozsyłać kopie na inne komputery, a w najgorszym przypadku, skasować wszystko z dysku twardego. Takie wirusy ukrywają się pod postacią linków dołączonych do wiadomości elektronicznych. Kliknięcie załącznika może mieć poważne skutki. Warto traktować takie maile ostrożnie i nie wchodzić w dołączone do nich linki, by nie zainfekować komputera.

 

Czym są robaki komputerowe?

Robaki komputerowe rozprzestrzeniają się samoczynnie, podobnie do wirusów komputerowych. Szerzą się poprzez niebezpieczne linki dołączone do wiadomości e-mail. Nie zawsze mają groźne działanie. Najczęściej wpływają na wydajność i stabilność komputera, znacznie go spowalniając, co wpływa na zmniejszenie się komfortu użytkowania.

 

Co to jest koń trojański?

Jednym z najgroźniejszych złośliwych oprogramowań jest koń trojański (tak zwany trojan). Ukrywa się wewnątrz innych, bezpiecznych programów, które są przydatne i atrakcyjne dla użytkownika. Po zainstalowaniu utrudnia pracę programom antywirusowym, wykrada dane i działa destrukcyjnie usuwając pliki, tym samym uniemożliwiając korzystanie z komputera.

 

 

Backdoor – co to takiego?

Backdoor przejmuje kontrolę nad sprzętem poprzez wtargnięcie do systemu przy użyciu luki w oprogramowaniu. Umożliwia wykonywanie na komputerze czynności administracyjnych, łącznie z modyfikacją plików. Podszywa się pod programy, którymi często posługuje się użytkownik. Takie wtargnięcie pozwala na sterowanie zainfekowanym systemem operacyjnym i wykonywanie działań, które w następstwie są szkodliwe dla właściciela sprzętu.

 

Oprogramowanie szpiegujące

To oprogramowanie gromadzi informacje o użytkowniku i przesyła je (bez jego zgody) innym osobom. Najczęściej są to dane osobowe, hasła dostępu, numery kart płatniczych, a także adresy stron internetowych i archiwum. Jest ono rozpowszechniane za pomocą innych złośliwych programów, takich jak wirusy, robaki czy konie trojańskie.

 

Czy kabel USB może zainfekować komputer?

Czasami może zdarzyć się tak, że znajdziemy pendrive. Aby móc go zwrócić właścicielowi, najprostszym sposobem będzie podłączenie do komputera w celu odnalezienia jakichś wskazówek (dokumentów, zdjęć). Jednak pojawia się pytanie, czy jest to bezpieczne? Może okazać się, że na nośniku pamięci jest zainstalowane złośliwe oprogramowanie i na sprzęcie zostanie zainstalowane złośliwe oprogramowanie, które rozprzestrzeniając się uczyni poważne szkody. To ogromne zagrożenie, zwłaszcza gdy zainfekowany zostanie komputer, na którym pracujemy i przechowujemy ważne dane. Nie warto ryzykować, bo nawet kabel USB może być zainfekowany.

 

Skąd biorą się wirusy komputerowe? Gdzie je znajdziesz?

Istnieje wiele miejsc, gdzie kryją się wirusy komputerowe. Są to:

* wiadomości (zwłaszcza SPAM) na skrzynce pocztowej zawierające szkodliwe pliki;

* popularne linki przesyłane na Facebooku, Messengerze i innych komunikatorach społecznościowych;

* pożyczone nośniki pamięci, na których może ukrywać się szkodliwe oprogramowanie;

* podejrzane strony internetowe (na przykład te zawierające filmy pornograficzne, gry dla dorosłych czy też informacje dotyczące hazardu);

* strony oferujące darmowe programy (często pliki pobierane z tych platform są zainfekowane);

* komentarze użytkowników na forach i stronach internetowych zawierające linki (nie należy ufać innym użytkownikom);

* płyty dołączane do czasopism związanych z tematyką komputerową;

* pliki pobierane z Internetu (zwłaszcza te, które przekierowują podczas pobierania na inne, nagle pojawiające się karty przeglądarki internetowej);

* dziwne maile (zawierające odnośniki) pochodzące z banku (hakerzy często atakują banki rozsyłając wiadomości ze specjalnym linkiem, mającym za zadanie pobrać pieniądze z konta);

* niezabezpieczone strony, na których mamy podać swoje dane osobowe.

 

 

Jak zabezpieczyć się przed złośliwym oprogramowaniem?

Warto pamiętać, że to działania użytkowników mają ogromny wpływ na zainfekowanie komputera. Bycie ostrożnym w poczynaniach zmniejsza ryzyko wystąpienia złośliwych programów. Aby uchronić się przed nimi, warto:

* instalować tylko legalne oprogramowania ze sprawdzonych źródeł. Gwarantuje to bezpieczeństwo i minimalizuje wystąpienie groźnego problemu;

* z namysłem klikać pojawiające się załączniki do pobrania, by nie zainstalować złośliwego oprogramowania;

* używać programów antywirusowych, które mają za zadanie chronić urządzenie, wychwytywać zagrożenia i je usuwać;

* regularnie skanować sprzęt, by jak najszybciej zidentyfikować szkodliwe programy i pliki;

* unikać otwierania wiadomości od nieznajomych z dziwnymi załącznikami;

* zablokować okienka, które wyskakują w przeglądarce internetowej. Uniemożliwi to wyświetlanie niechcianych treści, które mogą być niebezpieczne;

* regularnie aktualizować system, by otrzymywać specjalne uaktualnienia zabezpieczeń, które pomogą w ochronie komputera.

Najlepszy komputer ma szereg zabezpieczeń mających za zadanie kompleksowo chronić przed złośliwym oprogramowaniem i innymi zagrożeniami. Aby ustrzec się zainfekowania sprzętu warto systematycznie aktualizować system, skanować komputer w poszukiwaniu podejrzanych plików i programów, a przede wszystkim rozważnie pobierać rzeczy z Internetu.

 

Dodaj komentarz

2 KOMENTARZ

XYZ

February 11, 2021 at 6:30 pm

a ja myślałem że będzie jak zainfekować komuś laptopa

Odpowiadać
Zespół RadarTechnologiczny

February 18, 2021 at 8:24 pm

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz.

Pozdrawiamy,
Zespół RadarTechnologiczny

Odpowiadać