Jaki antywirus na telefon?

Ostatnio aktualizowane: 20.03.25

 

Gdy już zaopatrzyłeś się w nowiutkiego smartfona, wgrałeś wszystkie kontakty, przeniosłeś wszystkie gry i aplikacje użytkowe, dokonałeś wszelkiego rodzaju przenosin kont do banków, aplikacji płatniczych itp., czas na zastanowienie się nad zainstalowaniem antywirusa. Musisz bowiem wiedzieć, że Twój nowiutki telefon z najlepszym aparatem w 2025 nie jest bezpieczny. Być może, że nie miałeś jeszcze kłopotów z przejęciem haseł do banku, haseł do logowania do aplikacji, w których podałeś swoje wrażliwe dane, ale obecnie, gdy wojna toczy się nie tylko z użyciem czołgów i rakiet, ale też z użyciem najnowszej technologii, cyberprzestępcy mogą zacząć zarządzać każdym z Twoich sprzętów. Dlatego zanim tak się stanie – zabezpiecz się przed atakiem, aby znów nie stało się aktualne hasło: „Mądry Polak po szkodzie”. Przyjrzyjmy się więc temu co mamy do dyspozycji. 

 

Zabezpieczenie smartfona

Do używania programów antywirusowych zainstalowanych na komputerze już niewielu użytkowników trzeba przekonywać. Ale wciąż wiele osób nie widzi potrzeby instalacji takiego programu na swoim smartfonie. Nieprzekonanym zwrócimy uwagę na to, jak wiele naszego życia przenosimy do telefonu. Mamy tu aplikacje bankowe, których używamy do opłacenia zakupu towarów wyszukanych na telefonie. Smartfon ma zapamiętane liczne hasła dostępowe do wielu stron internetowych, gdzie musimy podać swoje wrażliwe dane, do mediów społecznościowych, gdzie sami te dane podajemy bez przymusu, gdzie przechowujemy skany dokumentów, hasła dostępowe do kart kredytowych i szereg rozmaitych informacji, których nie chcielibyśmy udostępniać obcym. Zatem czy powierzenie tak wielu informacji o sobie i swoich bliskich smartfonowi nie jest wystarczającym powodem, aby go chronić przed dostępem osób, które chcą je wykraść?

Jak więc poprawnie chronić swoje dane i swój telefon? Odpowiedzią jest najlepszy antywirus na Androida i antywirus na iPhone, ale to nie wszystko. Każdy z użytkowników musi odpowiedzialnie telefonem i jego obsługą zarządzać. Bardzo istotną sprawą są systematyczne aktualizacje systemu. System telefonu ma wbudowane zabezpieczenia, które w wielu wypadkach są skuteczne w ochronie pod warunkiem, że nie pobieramy nieznanych aplikacji z niepewnych źródeł i z ostrożnością podchodzimy do wszelkich przesłanych nam linków i załączników, zwłaszcza od nieznanych nadawców. 

W kwestii bezpieczeństwa system iOS jest o tyle lepszy, że nie pozwala on na pobranie żadnej aplikacji spoza systemu Apple. Daje to użytkownikom większe bezpieczeństwo pobierania dodatkowych aplikacji. System Android pozwala na pobranie aplikacji ze sklepu Play, ale też i z innych źródeł. Co więcej co jakiś czas okazuje się, że któraś apka w sklepie Play została zainfekowana. Takie są zagrożenia systemu otwartego, mimo że Google sprawdzają aplikacje pojawiające się w sklepie Play, system pozwala na wstawienia tam aplikacji niemal każdemu. 

Wiele też zależy od nas samych. Zanim pobierzemy aplikację, przeczytajmy jej recenzję, sprawdzajmy jakie aplikacja chce do swojego działania uprawnienia, których musimy udzielić, zastanówmy się, czy na przykład apka do nauki języka musi potrzebować dostępu do aparatu? Nie udzielajmy ślepo wszystkich uprawnień. Duża ich ilość zwiększa niebezpieczeństwo utraty kontroli nad smartfonem. Również naszą czujność powinien wzbudzić SMS oferujący nam jakieś dobra z linkiem gdzie je uzyskamy, albo wiadomości e-mail, które przenoszą nas na strony internetowe identyczne z używanymi stronami bankowymi, tyle że stworzonymi przez hakerów w celu przechwycenia kodów dostępu. 

Ostrożności nigdy dość

Jednak nawet ostrożny użytkownik nie zauważy programu szpiegującego, który zawiera przeglądana strona, czy wielu innych zagrożeń jakie szykują dla nas cyberprzestępcy. Najlepszym rozwiązaniem jest więc zainstalowanie programu, który te niewidoczne zagrożenia wyłapie i przed nimi nas ochroni. Jeśli do tej pory nie zainstalowałeś programu antywirusowego ze względu na oszczędności, to zastanów się nad instalacją bezkosztową. W sieci są dostępne darmowe antywirusy na telefon, które oferują dobrą ochronę, są aktualizowane i mają wiele funkcji dodatkowych. A więc pozostaje tylko zastanowić się nad tym jaki darmowy antywirus na Androida czy jaki antywirus na iPhone zainstalować na smartfonie. Najlepiej wybrać taki program, który spełni nasze oczekiwania ochrony. Jakie powinien mieć cechy? Proponujemy wybrać taki program, który będzie miały funkcje:

• Skanowanie stron internetowych w poszukiwaniu zagrożeń;

• Skanowanie zawartości telefonu i instalowanych aplikacji w czasie rzeczywistym;

• Skanowanie sieci Wi-Fi;

• Informowanie użytkownika o zagrożeniach dotyczących ochrony prywatności;

• Możliwość utworzenia bezpiecznego folderu do przechowywania ważnych informacji;

• Skanowanie poczty w poszukiwaniu zagrożeń i ochrona haseł;

• System antykradzieżowy z możliwością zdalnego zablokowania smartfona i sprawdzenia za pomocą systemu GPS jego lokalizacji;

• Możliwość włączenia VPN.

Przykłady powszechnie używanych antywirusów

Avira Antivirus 2020 – Virus Cleaner & VPN – to program antywirusowy na telefon zarówno z dla urządzeń z Androidem jak i dla systemów iOS. W bezpłatnej wersji dostępny również z darmową siecią VPN o limicie ruchu 100MB na dzień. VPN to obecnie najlepsze zabezpieczenie, aby nie zostać w sieci rozpoznanym, a dane nie zostały przechwycone. Ponadto, ten dobry antywirus na telefon ma bardzo wysoką skuteczność skanera antywirusowego – program wyszukuje adware, riskware, niechciane aplikacje, skanuje pamięć zewnętrzną i pliki telefonu. Użytkownik sam może ustawić harmonogram zadań, lub włączać antywirusa ręcznie. Antywirus też monitoruje pocztę elektroniczną i podpowiada użytkownikowi jak bardzo właśnie instalowany program ingeruje w jego prywatność wskazując te elementy. Obsługa programu jest intuicyjna, działa on szybko i skutecznie. Wersja płatna programu pozwala dodatkowo skanować strony internetowe w poszukiwaniu wirusów, ochronę aparatu fotograficznego i mikrofonu. Lokalizator pozwoli śledzić i znaleźć zgubiony czy skradziony telefon.

Avast Antywirus– to popularny program znany chyba każdemu użytkownikowi komputera, okazuje się, że jego darmowa wersja jest również dostępna na urządzenia mobilne. Jest to antywirus na telefon nie tylko za darmo do pobrania, ale też jego interfejs jest dostępny po polsku. Program oferuje ochronę przed wirusami i malware i skanuje zarówno sieć, jak i aplikacje i pliki umieszczone na telefonie. Ten darmowy antywirus na androida i na telefon iOS także usuwa zbędne dane z urządzenia, najnowsza jego wersja też przekazuje użytkownikowi informacje o zainstalowanych aplikacjach i ich problemów, zużycia danych, monitorowania spędzonego czasu przy nich. Antywirus został też w najnowszej wersji wyposażony w VPN i dla wielu użytkowników jest to najlepszy antywirus na telefon.

Panda Security to darmowy antywirus na telefon mniej znany, ale godny polecenia, ze względu na szybkie działanie i obecność VPN. Mamy tu podstawową ochronę, czyli zabezpieczenie przed wirusami, złośliwym oprogramowaniem i ransomware. Darmowy antywirus chroni prywatność tworząc prywatny tunel VPN z dziennym wykorzystaniem 150MB i jedną wirtualną lokalizacją. W czasie rzeczywistym program antywirusowy na iPhone i na Androida skanuje pobierane aplikacje i ich aktualizacje. Darmowa wersja pozwala też na wykorzystanie ochrony przed kradzieżą telefonu przy użyciu systemu lokalizacji GPS.

Bitdefender oferuje niezwykle prosty interfejs i technologie skanowania w chmurze. Wersja bezpłatna ogranicza się do podstawowych funkcjonalności. Ale antywirus na Android w wersji bezpłatnej korzysta z tych samych silników skanujących co aplikacja płatna i wykrywa 99% wszystkich wirusów. Dzięki wykrywaniu zagrożeń opartych o chmurę działanie Bitdefender Antivirus Free nie ma wpływu na żywotność baterii telefonu. Po zainstalowaniu programu jest on gotowy od razu do szukania wirusów bez konieczności konfiguracji. Autopilot znajdzie i przeskanuje każdą z aplikacji na telefonie. Za pomocą antywirusa wykryjesz też szkodliwe oprogramowanie, w czasie rzeczywistym przeskanujesz aktualizowane czy instalowane oprogramowanie. Użytkownik ma też możliwość uruchomienia skanowania na żądanie, a także zachowania prywatności konta e-mail, a w przypadku jej naruszenia – informacji o tym. Bezpieczna sieć VPN zapewnia prywatność dla jednego urządzenia w ciągu jednego dnia do 200MB. Gdy właściciel telefonu potrzebuje odzyskać skradzione lub zgubione urządzenie, antywirus pomoże je znaleźć, zdalnie też je najpierw zablokujesz lub wyczyścisz. 

Antywirus Mobilny Kaspersky: Ochrona & App Lock – to program oferujący ochronę antywirusową i automatyczne blokowanie szkodliwego oprogramowania, skanowanie w tle i w czasie rzeczywistym oraz na żądanie. Program wykrywa aplikacje szpiegujące, typu ransomware oraz trojany. Użytkownik ma tu opcję blokowania aplikacji w celu zabezpieczenia prywatnych wiadomości i plików, które właściciel zabezpiecza hasłem dostępowym. Jest tu również ochrona przed wyłudzeniem informacji takich jak dane finansowe podczas robienia zakupów. Antywirus na androida blokuje też niebezpieczne strony internetowe i łącza (funkcja dostępna w płatnej wersji antywirusa), oraz pomaga znaleźć zagubiony telefon, a także chroni jego zawartość przed złodziejami. Ten antywirus na androida uzyskuje dobre opinie dotyczące skuteczności ochrony, poparte testami pokazującymi wysoką skuteczność programu. Antywirus na telefon bezpłatny ma też funkcję blokowania połączeń i SMS-ów.

AVG AntiVirus Free – według wielu oferuje 100% skuteczności ochrony. Program potrafi zoptymalizować RAM, sprawdzić prędkość Internetu, wyczyścić śmieci z telefonu, a także połączyć się z VPN. Skanowanie może odbywać się według ustalonego harmonogramu bądź na życzenie użytkownika. AVG sprawdza bezpieczeństwo sieci WiFi, informuje o konieczności usunięcia danych ze schowka, a także pozwala na konfigurację w jaki sposób program na traktować potencjalne problemy z prywatnością oraz czy ma monitorować czas spędzony przy poszczególnych aplikacjach. Gdy ktoś skradnie telefon, użytkownik ma do dyspozycji pułapkę zdjęciową – gdy złodziej chce telefon uruchomić aparat robi zdjęcie jego twarzy i wysyła właścicielowi na adres e-mail. 

F-Secure Safe czyni przeglądarkę bezpieczną dając ochronę przed zagrożeniami w 99,9%. Program oferuje ochronę i blokadę przeciwkradzieżową, doradza w zakresie ochrony prywatności i zapewnia kontrolę rodzicielską. 

• G Data Mobile Security daje skuteczną ochronę i nie generuje fałszywych alarmów. Najważniejsze funkcje jakie tu znajdziemy to kontrola aplikacji i przeglądarki w poszukiwaniu wirusów, zabezpieczenie przed kradzieżą, a także funkcje doradcze w zakresie ochrony prywatności. 

Norton 360 według przeprowadzonych testów daje 100% ochronę przed wirusami i programami szpiegującymi, nie zanotowano tu zgłoszenia nieuzasadnionych alarmów. Główne funkcje, które znajdziemy w programie to skanowanie Wi-Fi, stron internetowych i blokowanie niechcianych połączeń. Użytkownik znajdzie tu też antykradzieżowy moduł i otrzyma sugestie na temat ochrony prywatności. 

Trend Micro Mobile Security ma wiele funkcji ochraniających użytkownika telefonu, z nich najważniejsze to blokowanie połączeń, doradca prywatności, skanowanie aplikacji i Wi-Fi. W testach program wypada bardzo dobrze, jego interfejs jest przyjazny.  

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments