Ranking 18 najlepszych kabli HDMI w 2024

Ostatnio aktualizowane: 18.06.24

 

Kable HDMI – przewodnik zakupowy, ranking i test 

 

Dla osób, które poszukują dobrego kabla HDMI, godnym polecenia produktem jest LogiLink. To przewód o długości 1 m. Dostępny jest w kolorze czarnym z granatowymi elementami. Z łatwością można go podłączać do dwóch urządzeń. Umożliwia przesyłanie obrazu w rozdzielczości 4096×2160 przy 60 Hz, a także obrazy Ultra HD, 4K, 2K oraz 3D. Wartą uwagi propozycją jest kabel Unitek Y-C142RGY, wykonany w technologii 2.0. Jego długość liczy aż 10 m, co sprawia, że użytkownik może podpiąć urządzenia znajdujące się w większej odległości bez potrzeby ich przenoszenia.

18 najlepszych kabli HDMI. Opinie w 2024 roku 

 

Jeżeli nudzi Ci się granie, czy też oglądanie filmów na małym ekranie laptopa, z łatwością możesz przenieść odtwarzany obraz na większy ekran, np. telewizora. Aby to zrobić, wystarczy, zakupić odpowiedni przewód. Poniżej zaprezentowaliśmy ranking kabli HDMI. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu będziesz wiedział, jaki przewód będzie dla Ciebie odpowiedni.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Kabel umożliwia odtwarzanie obrazu oraz dźwięku w rozdzielczości Ultra HD. Złącza przewodu są pozłacane, dzięki temu użytkownik ma zapewniony optymalny kontakt pomiędzy dwoma podpiętymi urządzeniami.

Wady

Dla części konsumentów przewód o długości zaledwie 1 m może być za krótki. W takim przypadku zalecany jest zakup innego modelu o dłuższym kablu.

Podsumowanie

Przewód dostępny jest w kolorze czarnym, z granatowym detalem, który usytuowano w miejscu złącza. Długość kabla liczy 1 m. Kabel wykonano z materiału, który nie zagina się, co sprawia, że podczas intensywnego użytkowania nie nastąpi szybkie zużycie produktu.

Drugi wybór

Zalety

Marka Unitek LUX HDMI jest producentem wysokiej jakości przewodów wykonywanych w technologii 2.0. Umożliwia ona transfer pomiędzy dwoma urządzeniami wysokiej jakości obrazu oraz dźwięku. Kabel może obsługiwać technologię 3D IMAX.

Wady

W przypadku łączenia ze sobą urządzeń znajdujących się w niewielkiej odległości od siebie niektórzy użytkownicy skarżą się na plątanie za długiego kabla.

Podsumowanie

Długość przewodu liczy 10 m. Konsumenci mogą zakupić go wyłącznie w kolorze czarnym. Produkt wyposażono w dwa złącza HDMI typ A męski. Kabel wykonano z nylonowego oplotu, natomiast wtyki ze stopu cynku.

Rozważ też

Zalety

Kabel Gembird CC-DPM-DVIM-1M DisplayPort M wykonano z wysokiej jakości materiałów, które są odporne na wszelkiego rodzaju urazy. Przy pomocy kabla możemy podłączyć odbiornik DVI do złącza DisplayPort Video.

Wady

Model umożliwia wyświetlanie obrazu jedynie w technologii HDTV 1080i/1080p. Dla części użytkowników jakość obrazu jest za niska.

Podsumowanie

Przewód występuje w kolorze czarnym. Kabel wyposażono w znajdujące się na przeciwległych końcach pozłacane wtyki. W trakcie połączenia dwóch urządzeń użytkownik może uzyskać obraz o rozdzielczości 1920x1080 pikseli. Długość kabla wynosi 1 m.

 

Kabel HDMI 4k

 

1. LogiLink Kabel HDMI 2.0 Ultra HD 4Kx2K

 

LogiLink 2.0 Ultra HD 4Kx2K to kabel HDMI umożliwiający odtwarzanie przesyłanego obrazu w rozdzielczości 4K. W sprzedaży występuje w kolorze czarnym. Część złącznika ma granatowy kolor, wtyki przewodu są pozłacane. 

Długość całkowita kabla liczy 1 m. Produkt dobrze sprawdzi się w przypadku osób, które potrzebują złącza HDMI do podłączenia urządzeń znajdujących się w niedalekiej odległości od siebie. Istotne jest to, aby w przypadku, gdy łącze okazuje się za krótkie starać się go nie naciągać, ponieważ szybko może ulec zniszczeniu.

Użytkownicy z chęcią decydują się na zakup produktów, które oferują transfer wysokiej jakości obrazu oraz dźwięku w rozdzielczości HD. Tak właśnie jest w przypadku prezentowanego kabla. Produkt dodatkowo może obsługiwać urządzenia rejestrujące obraz 3D.

 

 

 

 

Kabel HDMI 10 m

 

2. Kabel HDMI Unitek Y-C142RGY przewód LUX HDMI 2.0

 

Kabel HDMI o długość 10 m Unitek Y-C142RGY 2.0 marki LUX HDMI jest stosunkowo długi. Z tego względu dobrze sprawdzi się w przypadku, jeżeli urządzenia, które chcemy podłączyć, znajdują się w dużej odległości, np. w osobnych pomieszczeniach.

Opinie konsumentów o kablach HDMI marki Unitek są bardzo pozytywne. Tak samo jest w przypadku zaprezentowanego modelu. Dużym atutem produktu jest oferowanie użytkownikom możliwości transferu wysokiej jakości obrazu oraz dźwięku. Przewód został wyposażony także w funkcję CEC, która działa w taki sposób, że kiedy włączymy pilotem dekoder, podłączony do niego telewizor również zostanie uruchomiony.

Przewód HDMI wykonano z wysokiej jakości nylonowego oplotu. Dzięki temu jest niezwykle wytrzymały oraz odporny na wszelkiego rodzaju zniszczenia wynikające z częstego użytkowania.

 

 

 

 

Kabel Displayport HDMI

 

3. Kabel Gembird CC-DPM-DVIM-1M DisplayPort M

 

Kabel Displayport HDMI  służy do przesyłania obrazu oraz dźwięku z jednego urządzenia na drugie. W przypadku produktu transfer odbywa się w rozdzielczości 1920×1080 pikseli, która odpowiada jakości HD. 

Przewód dostępny jest w kolorze czarnym i ma zaledwie 1 m długości. Z tego względu kabel może być wykorzystywany głównie do urządzeń, które znajdują się w niewielkiej odległości od siebie. Produkt jest bardzo solidnie wykonany, dlatego też podczas prawidłowego użytkowania powinien nam posłużyć nawet przez wiele lat.

Konsumenci chętnie decydują się na zakup prezentowanego wyrobu. Kabel Gembird CC-DPM-DVIM-1M DisplayPort M umożliwia podłączenie dwóch urządzeń przy pomocy rzadko obecnie występującego złącza DVI do źródła DisplayPort monitora komputera.

 

 

 

 

Kabel VGA HDMI

 

4. Kabel HDMI Savio CL-103

 

Model Savio CL-103 to kabel VGA HDMI. Przewód służy do łączenia komputerów stacjonarnych i laptopów wyposażonych w wejście HDMI z monitorami oraz różnego rodzaju wyświetlaczami np. projektorami wyposażonymi w port VGA.

Przewód dostępny jest w bardzo neutralnym kolorze – czarnym. Ma prawie 2 m długości (dokładnie 1,8 m). Z tego względu nie powinniśmy mieć większego problemu z połączeniem dwóch urządzeń.

Większa część użytkowników jest zadowolona z zakupu tego produktu. Główny wpływ na pozytywne opinie ma wysoka jakość odtwarzanego obrazu. Kabel może przetransferować z jednego urządzenia na drugie obraz w jakości HD.

 

 

 

 

Kabel HDMI 2.0

 

5. TB Kabel HDMI v2.0

 

Kabel HDMI 2.0 to model o długości 1,8 m. Występuje w kolorze czarnym. Ma dwie jednakowe wtyki o złocistym kolorze. Jego głównym przeznaczeniem jest parowanie ze sobą urządzeń multimedialnych, które są zgodne ze standardami HDMI wersji 2.0 (umożliwia odtwarzanie obrazu w jakości 4K). 

Produkt umożliwia użytkownikom transmisję sygnału Ethernet, a także obrazu 3D. Dodatkową, lecz równie istotną funkcją jest możliwość transferu zwrotnego emitowanego sygnału audio.

Użytkownicy są bardzo zadowoleni z funkcjonowania oraz działania kabla TB HDMI v2.0. Jego dużym atutem jest wykonanie. Elastyczny materiał stanowiący osłonę całego przewodu gwarantuje ochronę oraz zapobiega pękaniu w momencie zgięcia kabla.

 

 

 

 

Kabel HDMI 5 m

 

6. Lanberg Kabel HDMI M/M v1.4 CCS 5m

 

Dla osób, które muszą połączyć dwa urządzenia znajdujące się w sporej odległości od siebie, dobrym wyborem będzie kabel HDMI o długości 5 m. Znajdzie zastosowanie nie tylko w domu podczas oglądania ulubionych seriali, ale także w pracy oraz realizacji ważnych projektów.

Klienci z chęcią sięgają po Lanberg Kabel HDMI M/M v1.4 CCS 5m, nie tylko ze względu na wygodę, jaką jest oglądanie emitowanego obrazu na dużym ekranie, ale również na bardzo wysoką jakość transferu danych. Producent zaoferował rozdzielczość 4K UHD.

Szybkość przesyłania danych z jednego urządzenia na drugie wynosi 18 Gb/s. Umożliwia oglądanie obrazu w czasie rzeczywistym, czyli takim, w którym odtwarzany jest obraz na pierwotnym urządzeniu.

 

 

 

 

Kabel HDMI 2.1

 

7. Kabel Goobay Series 2.1 8K HDMI do HDMI 2m

 

Kabel HDMI 2.1 stanowi kolejny duży postęp w aspekcie technologicznym (transfer cyfrowego sygnału audio oraz video). Przy pomocy złącza transfer danych z jednego urządzenia na drugie jest bardzo szybki. Wynosi aż 48 Gbps.

Podobnie jak wszystkie znajdujące się w zestawieniu kable HDMI, model Kabel Goobay Series 2.1 8K HDMI do HDMI 2m  występuje w kolorze czarnym. Zakończono go obustronnie pozłacanymi stykami. Łącze zbudowane jest z bardzo mocnego tworzywa, które jest odporne na zagięcia.

Atutem, który w głównej mierze wpływa na duże zainteresowanie produktem, jest bardzo wysoka jakość obrazu. Testy kabli HDMI wykazały, że prezentowany model może wyświetlać obraz o rozdzielczości UHD 8K 7680 X 4320 pikseli.

 

 

 

 

Kabel micro USB HDMI

 

8. Kabel Hama MHL microUSB – HDMI 2m 

 

Kabel micro USB HDMI umożliwia przesyłanie dźwięku oraz obrazu z jednego urządzenia na drugie. Dzięki przewodowi nie będziesz musiał oglądać ulubionego serialu, czy też grać w grę na małym ekranie.

Za pomocą prezentowanego kabla Hama MHL microUSB – HDMI 2m możemy odtwarzać obraz w rozdzielczości full HD. Kabel jest kompatybilny z większością produktów wyposażonych w slot micro USB oraz obsługujące łącze MHL.

Większość kupujących uważa opisywany przewód za dobry kabel HDMI. Czynnikiem, który wpływa na decyzję konsumentów, jest nie tylko bardzo wysoka jakość dźwięku i obrazu, jaką oferuje przewód, ale także długość licząca 2 m i umożliwiająca bezproblemowe połączenie dwóch urządzeń.

 

 

 

 

Kabel DVI HDMI

 

9. Gembird Kabel HDMI-DVI 1.8M

 

Kabel DVI HDMI ma 1,8 m długości. Umożliwia połączenie dwóch urządzeń w celu transferowego przesłania obrazu oraz dźwięku z jednego na drugi, np. z komputera na telewizor.

Kabel skonstruowano w taki sposób, aby można było wysyłać sygnał cyfrowy, wysokiej jakości dźwięku i obrazu pomiędzy urządzeniami HDMI oraz DVI. Pozłacane końcówki złączy gwarantują niezawodny oraz nieprzerwany kontakt elektryczny.

Konsumenci pozostawiają bardzo pozytywne opinie na temat złącza Gembird HDMI-DVI 1.8M na różnych portalach internetowych. Jest to spowodowane nie tylko odtwarzaniem obrazu w wysokiej rozdzielczości, ale także wysoką jakością wykonania przewodu, który jest odporny na zagięcia. W efekcie prawidłowego użytkowania kabel może nam posłużyć nawet przez wiele lat.

 

 

 

 

Kabel HDMI USB

 

10. DisplayPort USB 3.1 CM HDMI AM 4Kx2K 1m50414 

 

Kabel HDMI z łączem USB ma długość 1 m. Dobrze sprawdzi się w domowych warunkach, gdzie mamy możliwość korzystania z dwóch różnych urządzeń znajdujących się w jednym pomieszczeniu, np. telefon komórkowy oraz laptop.

Prezentowany kabel DisplayPort USB 3.1 CM HDMI AM 4Kx2K 1m50414 dostępny jest w kolorze białym. Wtyki natomiast są delikatnie pozłacane. Powierzchnia pokryta jest bardzo trwałym oraz wytrzymałym tworzywem, dzięki czemu użytkownicy nie powinni obawiać się szybkiego zużycia oraz niespodziewanego przerwania się łącza.

Czynnikami, które wpływają na podjęcie pozytywnej decyzji zakupowej, jest bardzo szybki transfer danych oraz możliwość emitowania obrazu w bardzo wysokiej rozdzielczości 4K. Przesłany przez złącze obraz niczym się nie różni od tego, który wyświetlany jest na urządzeniu, które go wytwarza.

 

 

 

 

Kabel HDMI 15 m

 

11. Kabel przewód HDMI – HDMI, 15 m 3D

 

Dla osób, które nie mają możliwości przenoszenia urządzeń z miejsca na miejsce, dobrym wyborem będzie kabel HDMI o długości 15 m. Umożliwi bezproblemowy transfer pomiędzy urządzeniami znajdującymi się w osobnych pomieszczeniach. Użytkownik nie musi się także obawiać o przypadkowe zerwanie się złącza, które często się zdarza w przypadku krótszych kabli.

Rozdzielczość, którą może osiągnąć prezentowany model, wynosi 4096×2160 pikseli. Przewód może obsługiwać urządzenia, które mają możliwość transmisji obrazów w wersji kinowej – 3D.

Konsumenci z chęcią wybierają prezentowany przewód HDMI – HDMI, 15 m 3D ze względu na długość kabla. Istotne jest także wykonanie łącza, które pokryto grubą warstwą tworzywa zapobiegającego ewentualnym uszkodzeniom produktu.

 

 

 

 

Kabel HDMI 3 m

 

12. Kabel HDMI – HDMI TREQ 3 m

 

Kabel HDMI o długości 3 m model TREQ powinien być obowiązkowym wyposażeniem każdego domu. Umożliwia szybkie oraz bezproblemowe przesyłanie dźwięku oraz obrazu z jednego urządzenia na drugie. Łącze jest dosyć długie, dlatego nikt nie powinien mieć większego problemu z bezpiecznym oraz prawidłowym podłączeniem dwóch urządzeń.

Wielu konsumentów jest bardzo zadowolonych z możliwości użytkowania przewodu, twierdząc, że to dobry i tani kabel HDMI. Dużą zaletą jest łatwość podłączenia, obsługi oraz sterowania wszystkimi elementami umożliwiającymi transfer danych.

Prezentowany kabel HDMI – HDMI TREQ 3 m może odtwarzać przesyłane obrazy w bardzo wysokiej jakości. Rozdzielczość, którą przy pomocy prezentowanego wyrobu możemy maksymalnie osiągnąć, wynosi 1080 pikseli, co odpowiada jakości Full HD.

 

 

 

 

Kabel HDMI do telefonu

 

13.Kabel microHDMI D – HDMI v1.4 GOLD 

 

Jeżeli masz dość oglądania ulubionego serialu na małym ekranie telefonu, to powinieneś zakupić kabel HDMI z możliwością podłączenia do telefonu. Przewód o długości 1 m w zupełności powinien Ci wystarczyć. Jednak powinieneś pamiętać o tym, aby zbytnio go nie naprężać, ponieważ przypadkowo możesz przerwać łącze.

Kabel microHDMI D – HDMI v1.4 GOLD może dokonywać transferu obrazu pomiędzy dwoma urządzeniami w rozdzielczości 4096×2160 pikseli. W trakcie przesyłania obrazu z jednego urządzenia na drugie nie traci on swojej wysokiej jakości.

Akcesorium cieszy się dużą popularnością wśród młodych ludzi. Zapewnia wygodę w trakcie przeglądania stron Internetowych, grania w gry oraz oglądania filmów. Podłączenie kabla nie jest w ogóle skomplikowane, dlatego każdy, a w szczególności młode osoby powinny sobie bez problemu z tym poradzić.

 

 

 

 

14. Gembird CC-HDMI4-15M

 

Gembird CC-HDMI4-15M to kabel HDMI, pozwalający na podłączenie dowolnego urządzenia posiadającego to złącze. Jest on wykonany w standardzie HDMI 1.4 i jest kompatybilny z wcześniejszymi wersjami 1.3 i 1.2. Kabel zawiera 2 końcówki 19-pin HDMI typ męski, a sam kabel ma długość 15 metrów.

Orientacyjna waga to 1490 g. Jest to przewód, który pozwala na transfer sieci Ethernet i obsługę kanału zwrotnego audio HARC. Maksymalna obsługiwana rozdzielczość wynosi 4096 x 2160 Pixeli (24Hz). Przewód ten też oferuje transfer danych na poziomie do 10 Gb/sek, a odświeżanie ma na poziomie do 120 Hz.

Producent tego przewodu, firma Gembird, to holenderska marka produkcji urządzeń peryferyjnych oraz akcesoriów komputerowych. Firma istnieje od roku 1997 roku i od tego czasu wciąż dba o to, aby produkowane przez nią przewody, adaptery, listwy zasilające i tego typu akcesoria, były wykonane solidnie i estetycznie i w oparciu o najnowsze standardy.

Opinie o kablach HDMI Gembird CC-HDMI4-15M przekazują, że jest to dobry kabel do przesyłania dźwięku i obrazu i bardzo dobrze działa na przykład w zestawie kina domowego.

Gembird CC-HDMI4-15M to kabel HDMI o długości równej 15 m. Odświeżanie wynosi do 120 Hz.

 

 

 

 

15. Unitek 2.0 Lux 

 

Chcesz mieć pewność, że zakupiony przez Ciebie kabel HDMI posłuży Ci na długo? Jeśli tak, zastanów się nad zakupem modelu Unitek 2.0 Lux, który jest nie tylko solidnie wykonany, ale też dostępny w stosunkowo niskiej cenie. Długość akcesorium wynosi 2 m, jednak w ofercie producenta znajdziemy także kable mierzące od 1 m do nawet 10 m.

Przewód ma dwa złącza HDMI typu A. Model obsługuje rozdzielczość UltraHD 4K, co oznacza, że przesyłany obraz jest przejrzysty i ma zachowany każdy szczegół. Ten kabel z pewnością spełni oczekiwania osób, które uwielbiają oglądać filmy na dużym ekranie. Za pomocą tego przewodu można wyświetlać obraz w proporcji 21:9. Warto dodać, że akcesorium obsługuje technologię 3D IMAX.

Jakość wykonania produktu jest bardzo dobra, o czym zapewniają zadowoleni z zakupu konsumenci. Model ma nylonowy oplot i ocynkowane końcówki wykazujące odporność na zniekształcenia i korozję.

Kabel HDMI Unitek 2.0 Lux mierzy 2 m. Model ma 2 złącza HDMI typu A. Częstotliwość odświeżania wynosi 120 Hz.

 

 

 

 

16. Model 3D 3m

 

Do naszego zestawienia wybraliśmy kabel 3D o długości 3 m. Jeśli chcesz zakupić dłuższy lub krótszy przewód, nie będziesz miał z tym problemu, ponieważ takie modele można z łatwością znaleźć w ofercie producenta. Akcesorium obsługuje obraz w jakości: 4K, 2K, 1080i i 720p.

Rekomendowany przez nas przewód spełnia standardy HDMI 1.4. Warto przy tym podkreślić, że jest on także dostosowany do starszych standardów, co umożliwia jego podłączenie do różnych urządzeń. Kabel ma kanał Ethernet i audio. Pozłacane końcówki są odporne na działanie rdzy i nie ulegają zniekształceniom. Oplot jest wytrzymały i odpowiednio elastyczny.

Stosunek ceny do jakości wykonania produktu jest bardzo atrakcyjny, co stanowi sporą zachętę do zakupu tego modelu. Konsumentom podoba się również to, że możliwy jest zakup przewodu o różnej długości.

Model 3D ma standard HDMI 1.4, a jego długość jest równa 3 m. Przewód ma pozłacane końcówki.

 

 

 

 

17. Delock 83244

 

Ranking kabli HDMI kontynuujemy produktem Delock 83244. Jest to połączenie USB i HDMI, dzięki czemu nadaje się do podłączenia tabletu, czy smartfonu do odbiornika. Dzięki temu połączeniu zdjęcia czy filmy zgromadzone na laptopie, tablecie czy smartfonie, będziesz mógł oglądać w jakości HD.

Zatem końcówki przewodu są zaopatrzone z jednej strony w MHL (Mobile High –Definition) Micro USB typ B 5 pin męski i  HDMI-A 19 pinowe męskie z drugiej strony. Kabel obsługuje rozdzielczości do 1080p. Przewód ma długość 2 metry i obsługuje transfer cyfrowych sygnałów audio i sygnałów wideo w jakości HD.

Aby podłączyć smartfon musi on być wyposażony w port MHL Micro USB typ B 5 pin żeński. Waga tego przewodu wynosi 74 g i jest on sprzedawany w plastikowej torbie poly. Według posiadaczy tego modelu spełnia on swoje zadanie przesyłu obrazu i dźwięku i pozwala na projekcję w jakości HD.

Kabel HDMI Delock 83244 ma złącze HDMI typu A i USB Micro-B. Jego długość jest równa 2 m.

 

 

 

 

18. Savio CL-08

 

Ostatni produkt, Savio CL-08, to kabel HDMI v1.4 High speed o długości 5 metrów. Również w tym produkcje są pozłacane wtyki 24k, oba są typu A męski. Savio CL-08 jest kompatybilny z poprzednimi wersjami 1.0-1.3. Kabel ten obsługuje Ethernet do 100 Mb / sek.

A także wielokanałowy dźwięk Dolby TrueHD i DTS-HD Master Audio. Rozdzielczości, jakie są dostępne przy przesyle danych tym kablem to max 4096 x 160 p24, czyli można obsługiwać formaty 4K x 2K. Przewód jest wykonany z miedzi beztlenowej OFC o wysokim stopniu czystości (99,96%), co wpływa na brak strat danych przy przesyle obrazu i dźwięku.

Dzięki swojej budowie i pełnym ekranowaniu żył sygnałowych, jest on również odporny na zakłócenia zewnętrzne. Savio CL-08 obsługuje również kanał zwrotny audio, oraz 3D i Deep Color i świetne się nadaje do przekazywania obrazu z komputera, konsoli, laptopa, tunera i DVBT na telewizor.

Klienci są zadowoleni z obrazu, jaki uzyskują przesyłając dane kablem Savio CL-08. Twierdzą oni, że uzyskują idealny obraz, a także zadowalający dźwięk.

Savio CL-08 to dobry kabel HDMI do 10 zł. Model ma pozłacane wtyki. Jego długość wynosi 5 m.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jakie kable HDMI kupić?

 

Obecnie na sklepowych półkach możemy zobaczyć wiele ofert zachęcających do kupna kabla HDMI. Jednak część z nas nie wie, do czego właściwie służy produkt. Przewód odpowiedzialny jest głównie za przesyłanie obrazu oraz dźwięku z jednego urządzenia na drugie. W znajdującym się w dalszej części artykule uzyskasz odpowiedź na pytanie – jaki jest najlepszy kabel HDMI?

Rodzaje przewodów HDMI

Decydując się na zakup kabla HDMI, powinniśmy zwrócić uwagę na standard HDMI każdego oglądanego modelu. Jeżeli chcemy uzyskać jak najwyższą jakość obrazu oraz dźwięku, powinniśmy sięgać po produkty, które mają jak najnowszą wersję technologiczną. W chwili obecnej możemy znaleźć kable spełniające co najmniej jedną z trzech specyfikacji:

♦ HDMI 1.4 – przepustowość wynosi 10,2 Gb/s, maksymalna jakość wideo odtwarzana jest w jakości Full HD, liczba kanałów audio – 8, brak możliwości obsługi HDR.

♦ HDMI 2.0 – szybkość przesyłania danych z jednego urządzenia na drugie wynosi 18 Gb/s, wideo odtwarzane jest w jakości 4K, liczba kanałów audio liczy 32. Modele wyposażone w tę specyfikację mają możliwość dynamicznego HDR.

♦ HDMI 2.1 – przepustowość liczy 48 Gb/s. Wideo nagrywane będzie w jakości 4K lub 8K. Liczba kanałów audio liczy 32. Istnieje także możliwość dynamicznego obsługiwania HDR. 

W chwili obecnej najwyższy standard oferuje specyfikacja HDMI 2.1. Pozwala wykorzystywać potencjał nowoczesnych urządzeń. Przewody, które są używane do obsługiwania najnowszego systemu (2.1) są stosunkowo drogie. Z tego względu większość osób decyduje się na kabel HDMI 2.0. 

 

Długość przewodu

Kolejną, równie istotną kwestią podczas wyboru odpowiedniego łącza HDMI jest dostosowanie jego długości do naszych potrzeb. Ciężko dać konkretną radę odnośnie wyboru danego wymiaru, ponieważ dla niektórych osób przewód jest za krótki (urządzenia nie mogą być podłączone w taki sposób, aby łącze było naprężone), dla innych za długi (powodując plątanie się nadmiaru kabli). Na rynku są modele o długości od 1 m do nawet 20 m. Długość przewodu HDMI wpływa także na sygnał przesyłania danych. Według ogólnych wytycznych najlepiej wybierać te, które mają do 5 m długości. 

 

Konstrukcja

Poza długością przewodu i specyfikacją produktu ważna jest konstrukcja oraz wytrzymałość przewodu. Warto upewnić się, czy końcowa część kabla jest wystarczająco cienka, ponieważ duża część producentów telewizorów instaluje gniazdo HDMI w bardzo ciasnej, trudno dostępnej przestrzeni. Warto nie decydować się na zakup łączy, które mogą utrudnić dostęp do innych portów. Jeżeli chodzi o trwałość produktu, staje się istotna w momencie, kiedy kabel przeznaczony jest do użytku przenośnego. Jeżeli chcemy, aby przewód posłużył nam przez wiele lat, warto wybrać ten, który wykonano z plecionki oraz ma elastyczną głowicę. Takie  wykonanie produktu gwarantuje długoletnią trwałość. 

Jaki kabel HDMI wybrać?

Kabel powinniśmy dostosować do urządzenia, które będzie obsługiwał. Możemy wyróżnić:

♦ do telewizora – decydując się na zakup przewodu, który będzie wykorzystywany do telewizora, warto zaopatrzyć się w odpowiednio długi model, warto kupić kilkumetrowy. Dzięki temu będziemy mieli możliwość wykonywania komfortowych manewrów podczas podłączania urządzenia.

♦ do monitora – sytuacja wygląda podobnie, jak w przypadku kabla HDMI do telewizora. Istotna jest długość oraz jakość wykonania. 

♦ do telefonu – w celu połączenia telefonu komórkowego z telewizorem lub monitorem komputera, wymagane jest zaopatrzenie się w najlepszy kabel micro HDMI. 

 

Kable HDMI w dobrych cenach

Na rynku możemy znaleźć bardzo dużą ilość kabli HDMI. Różnią się konstrukcją, długością, specyfikacją oraz przeznaczeniem. Ceny przewodów są bardzo różnorodne i zależą przede wszystkim od producenta. Możemy spotkać tanie modele, których cena waha się w granicach 10 – 30 zł. Są także droższe produkty, o często bardzo wygórowanych cenach liczących nawet ponad 100 zł. To na jaki model, tańszy czy droższy się zdecydujemy, zależy tylko od nas. Podczas wyboru warto zwrócić uwagę na własne potrzeby.

 

 

FAQ

 

P1: Jak przedłużyć kabel HDMI?

Czasem się zdarza, że użytkownik chce podłączyć komputer do telewizora przy pomocy kabla HDMI. Co powinien zrobić konsument w sytuacji, kiedy złącze okazuje się za krótkie? Jednym, chyba najprostszym sposobem jest zakup dłuższego kabla. Nie zawsze mamy taką możliwość. Jednym ze sposobów na zwiększenie długości przewodu jest przedłużenie go przy pomocy kabla sieciowego. Rozcinamy kabel HDMI. Bierzemy kabel sieciowy tzw. skrętkę (najlepiej sprawdzi się linka). Następnie odcinamy dwa odpowiedniej długości kawałki skrętki. Przy pomocy lutownicy łączymy skrętkę z kablem HDMI (pamiętajmy, aby zachować odpowiednie żyły). Teraz możemy połączyć dwa urządzenia. Warto wiedzieć, że podczas samodzielnej przeróbki kabla możemy utracić jakość przesyłanego obrazu. 

 

P2: Ile kosztuje kabel HDMI?

Ceny kabli HDMI są bardzo różnorodne. Z łatwością możemy znaleźć tańsze modele, jak i droższe. Ceny zależą od konstrukcji kabla, użytych materiałów, specyfikacji, a także długości przewodu. Często w dużych supermarketach oraz na aukcjach internetowych możemy spotkać bardzo tanie modele, których koszt wynosi mniej więcej 10 – 30 zł. Niektórzy producenci nakładają bardzo wygórowane ceny na swoje produkty, możemy spotkać przewody HDMI w cenie nawet ponad 100 zł. Czy warto inwestować w drogie akcesorium, powinniśmy zdecydować sami. Warto pamiętać, że tańsze produkty często nieznacznie różnią się od droższych.

P3: Co to jest oraz do czego służy kabel HDMI?

HDMI, czyli High-Definition Multimedia Interface to złącze wykorzystywane do transmisji obrazu video oraz dźwięku audio z jednego urządzenia na drugie, bez utraty jakości. Używając jedno złącze służące do przesyłu obrazu oraz dźwięku, zmniejszamy ilość kabli wykorzystywanych do dwóch różnych urządzeń np. podczas łączenia konsoli do gier z telewizorem, kilku monitorów z jednym komputerem, czy też odtwarzaczy multimedialnych z telewizorem. Transmisja danych wykonywana jest przy pomocy technologii TMDS, która wspomaga dwukierunkowe przesyłanie danych. 

 

P4: Gdzie kupić kabel HDMI?

Kabel HDMI, podobnie jak inne złącza oraz urządzenia multimedialne, możemy kupić w sklepach specjalizujących się w sprzedaży urządzeń audio. Przewód możemy kupić zarówno stacjonarnie, jak i przez Internet. Decyzja zależy głównie od naszych osobistych preferencji. Bardzo często zdarza się, że w sklepach internetowych mamy dostęp do większej ilości asortymentu. Dzięki temu możemy w łatwy sposób znaleźć sprzęt, którego zakup nas interesuje. Atutem zakupów przez Internet jest także oszczędność czasu oraz pieniędzy. Istnieje bardzo duża ilość serwisów internetowych oferujących kupony zniżkowe oraz aplikacji, za pomocą których możemy uzyskać Cashback, czyli zwrot części gotówki za dokonane zakupy.

 

P5: Jak długi może być kabel HDMI?

Maksymalna długość przewodu kabla HDMI zwykle wynosi 15 m. Wybierając łącze mieszczące się w standardzie, możemy mieć pewność, że obraz oraz dźwięk, który przesyłany jest z jednego urządzenia na drugie, jest wysokiej jakości. W przypadku, kiedy kabel wynosi ponad 15 m długości, mogą nastąpić problemy oraz częściowa utrata odtwarzanego audio. Podobna sytuacja może nastąpić, kiedy użytkownik zdecyduje się na samodzielne przedłużenie złącza za pomocą domowych sposobów. Jeżeli chcemy, aby odtwarzany dźwięk oraz obraz cechował się jak najwyższą jakością, warto zdecydować się na zakup oryginalnego kabla liczącego maksymalnie 15 m.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ