Ranking 6 najlepszych kart dźwiękowych w 2023

Ostatnio aktualizowane: 04.12.23

 

Karta dźwiękowa – przewodnik zakupowy, ranking i test 

 

Krystalicznie czysty dźwięk jest bardzo ważny szczególnie podczas odtwarzania ulubionej muzyki lub w trakcie grania w różnego rodzaju gry z rozbudowanym audio. Jakość dźwięku jest bezpośrednio uzależniona od zainstalowanej karty dźwiękowej, która może okazać się za słaba w przypadku wysokiej klasy systemu. Dobrym rozwiązaniem i polecanym produktem jest Creative Sound Blaster X G5 obsługujący sygnały audio w standardzie 7.1. Przetwornik uważany jest za wzmacniacz słuchowy dla audiofilów poszukujących bezkompromisowego rozwiązania. Model ma wbudowany procesor dźwięku, próbkowanie 24 bit oraz SNR wynoszący 120 dB. Polecanym urządzeniem jest także karta dźwiękowa na USB, która ma wbudowane przyciski głośności oraz opcję pozwalającą na wyłączenie słuchawek i mikrofonu.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Design zewnętrznej karty dźwiękowej pasuje do wielu nowoczesnych laptopów i komputerów. Podświetlany na czerwono potencjometr oraz wskaźnik poziomu głośności ładnie się prezentują. . Dostępność standardowych portów wejścia i wyjścia line-in, optycznych, USB oraz 4-polowych z wtykiem daje wiele możliwości podłączenia.

Wady

Osoba, która nigdy nie miała do czynienia z urządzeniem tego rodzaju, będzie miała problem z obsługą. Karta dźwiękowa jest przeznaczona do użytku półprofesjonalnego.

Podsumowanie

Creative Sound Blaster X G5 ma wbudowany procesor SB-Axx1 oraz rozbudowane systemy CrystalVoice i Scout Mode. Wysokiej jakości dźwięk SBX Pro Studio oraz dostępność kanałów 7.1 sprawiają, że ulubione piosenki odkrywa się na nowo. Próbkowanie 24 bit, jego częstotliwość 192 kHz w połączeniu ze stosunkiem sygnału do szumu 120 dB. dają bardzo dobry efekt.

Drugi wybór

Zalety

Prosta w obsłudze i kompatybilna karta dźwiękowa z efektem 7.1 oraz Xear 3D SOUND działa po podłączeniu do każdego komputera i laptopa dysponującego wolnym portem USB. Niewielkie rozmiary 5,8 mm długości oraz 26 mm szerokości sprawiają, że dodatek można schować do torebki lub torby na laptopa i zabrać w podróż.

Wady

Urządzenie jest przeznaczone dla amatorów poszukujących dodatkowego gadżetu do komputera. Słaba jakość obudowy sprawia, że należy uważać podczas użytkowania, ponieważ tworzywo łatwo pęka.

Podsumowanie

Zewnętrzna karta muzyczna jest kompatybilna z większością dostępnych systemów takich jak Windows Vista, 7, 8, 8.1 i 10, a także Mac OS i Linux. Na panelu znajdują się wszystkie najważniejsze przyciski takie jak: Wyciszenie głośnika oraz zmniejszenie i zwiększenie głośności. Z tyłu urządzenia umieszczono wejście słuchawkowe i głośnikowe Jack 3,5 mm.

Rozważ też

Zalety

Przejściówka na USB to dobre rozwiązanie dla osób poszukujących rozwiązania problemu z uszkodzoną kartą dźwiękową w komputerze lub laptopie. Kompatybilność z systemami Windows XP, Vista, 7 oraz nowszymi sprawia, że użytkownik nie musi martwić się o możliwość podłączenia lub instalacji.

Wady

Zewnętrzna karta dźwiękowa jest wykonana ze słabej jakości materiałów. Urządzenie nie ma przycisku regulacji oraz innych dodatkowych funkcji, które są potrzebne.

Podsumowanie

Karta dźwiękowa z możliwością zewnętrznej instalacji jest wyposażona w pełny 16-bitowy dupleks umożliwiający nagrywanie oraz odtwarzanie dźwięku. Model ma wbudowany efekt dźwięku przestrzennego 7.1 oraz Xear 3D. Zasilanie następuje z portu USB po wcześniejszym podłączeniu. Dwa wejścia umożliwiają podłączenie mikrofonu i słuchawek.

 

 

6 najlepszych kart dźwiękowych. Opinie w 2023 roku 

 

Karta dźwiękowa zwana muzyczną jest niezbędna do odtworzenia i nagrania dźwięku. Umożliwia podłączenie akcesoriów takich jak głośniki, mikrofon czy wzmacniacz. Wśród miłośników gier i melomanów uważana jest za jeden z ważniejszych podzespołów pracujących w komputerze. Poszukując sprawdzonego produktu, warto skorzystać z opinii zadowolonych użytkowników. Ranking kart dźwiękowych pomoże wybrać spośród korzystnych ofert. 

 

Karta dźwiękowa do komputera    

 

1. Zewnętrzna Karta Dźwiękowa Creative Sound Blaster X G5 

 

Karta dźwiękowa do komputera Creative Sound Blaster X G5 wyróżnia się nowoczesnym designem oraz dodatkami w postaci podświetlanego na czerwono potencjometru, oraz wskaźnika poziomu głośności. Wysokiej jakości dźwięk SBX Pro Studio oraz dostępność kanałów 7.1 umożliwiają podłączenie głośników przestrzennych z subwooferem. Dostępność standardowych portów wejścia i wyjścia line-in oraz optycznych dają wiele możliwości podłączenia. Do dyspozycji użytkownika są także port USB, wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe 3,5 mm oraz micro USB. 

Karta muzyczna Creative Sound Blaster X G5 ma wbudowany wielordzeniowy procesor SB-Axx1, który pozwala na zapisanie do 3 profilii dźwiękowych w pamięci urządzenia.  Rozbudowane systemy CrystalVoice i Scout Mode odpowiadają za właściwe dobranie efektów dźwiękowych do rodzaju rozrywki. Próbkowanie 24 bit, częstotliwość 192 kHz w połączeniu ze stosunkiem sygnału do szumu 120 dB. sprawiają, że to dobra karta dźwiękowa do gier. 

Test kart dźwiękowych wskazuje, że to solidne i funkcjonalne urządzenie spełniające oczekiwania nawet najbardziej wymagających użytkowników. Zadowoleni konsumenci zwracają uwagę , że bez tej karty nie są w stanie usłyszeć wielu detali. 

 

 

 

 

Karta dźwiękowa USB 

 

2. Karta Dźwiękowa USB 7.1 Mikrofon, Słuchawki, Jack 

 

Przenośna karta dźwiękowa USB jest bardzo prosta w obsłudze i bez problemu może współpracować z innym równolegle działającym urządzeniem. Panel przedni jest wyposażony w przyciski odpowiedzialne za zmniejszenie i zwiększenie głośności oraz całkowite wyciszenie głośnika. Wejścia głośnikowe oraz słuchawkowe Jack 3,5 mm są umieszczone w łatwo dostępnym miejscu. 

Zewnętrzna karta dźwiękowa USB wyróżnia się tym, że jest kompatybilna z większością dostępnych systemów. Dzięki temu użytkownicy komputerów z Windows Vista, 7, 8, 8.1 i 10, a także Mac OS i Linux mogą z niej bez przeszkód korzystać. Kompaktowe wymiary wynoszące 58 mm długości, 26 mm szerokości oraz 15 mm wysokości sprawiają, że karta dźwiękowa 7.1 zmieści się do każdej torby na laptopa. 

Konsumenci są zadowoleni z produktu z wbudowanym efektem 7.1 oraz Xear 3D SOUND. Zwracają uwagę, że sprzęt jest prosty w obsłudze oraz ma standardowe złącze USB typu A. 

 

 

 

 

Zewnętrzna karta dźwiękowa  

 

3. Karta Dźwiękowa 7.1 USB 2xJack Zewnętrzna, Muzyczna PX-34 

 

Zewnętrzna karta dźwiękowa w postaci przejściówki to dobre rozwiązanie dla laptopów i komputerów z uszkodzonym lub wymontowanym podzespołem. Niewielkie wymiary sprawiają, że urządzenie można z łatwością schować w torebce, torbie na laptopa lub innym miejscu. Kompatybilność z systemem Windows XP, Vista, 7 oraz nowszymi wersjami sprawia, że każdy użytkownik może skorzystać z rozwiązania i ponownie przywrócić sprawność komputera. 

Kompaktowa karta dźwiękowa do laptopa obsługuje system dźwięku 3D Surround. Wbudowany efekt 7.1 oraz Xear 3D współpracują z 12-kanałowym equalizerem, pozwalając uzyskać dobrej jakości dźwięk. W tylnej części znajdują się dwa wejścia mini Jack 3,5 mm przeznaczone do podłączenia mikrofonu i słuchawek. Obudowa w kolorze czarnym jest wykonana z tworzywa sztucznego. 

Użytkownicy, którzy zdecydowali się zakupić produkt, mają o nim pozytywne zdanie i twierdzą, że to dobra i tania karta dźwiękowa z efektem dźwięku przestrzennego. Cena urządzenia jest adekwatna do jakości. 

 

 

 

 

Karta dźwiękowa Creative 

 

4. Karta Dźwiękowa Creative Sound Blaster Z 70SB150000001 

 

Creative Sound Blaster Z to wewnętrzna karta dźwiękowa należąca do wysokiej jakości serii wyprodukowanej z myślą o potrzebach wszystkich użytkowników. Przeznaczona do podłączenia do portu PCI Express pozwala na osiągnięcie optymalnego efektu zarówno podczas grania w gry, jak i słuchania nowej płyty ulubionego wykonawcy. Karta muzyczna wyróżnia się bardzo dobrymi parametrami, a technologia CrystalVoice dba o to, aby dźwięk był krystalicznie czysty. 

Wbudowany procesor dźwięku Sound Core3D wyróżnia się zaawansowaną technologią, która dba o jakość dźwięku i głosu. Karta dźwiękowa Creative współpracuje z SBX Pro Studio, dzięki czemu słyszany dźwięk jest niezwykle realistyczny i dostępny w całym pomieszczeniu po zastosowaniu głośników z funkcją przestrzenną. Stosunek sygnału do szumu wynosi 116 dB., próbkowanie 24 bit, a częstotliwość 192 kHz. 

Konsumenci potwierdzają, że jest to dobra karta dźwiękowa spełniająca oczekiwania nawet wymagających użytkowników, którzy oczekują krystalicznie czystego dźwięku. W zestawie z kartą znajdują się wszystkie niezbędne akcesoria wraz z dyskiem instalacyjnym.  

 

 

 

 

Karta dźwiękowa 5.1 

 

5. Karta Dźwiękowa ASUS Xonar U5 USB XONARU5

 

Zewnętrzna karta dźwiękowa ASUS Xonar U5 USB XONARU5 to kompaktowy wzmacniacz oferujący mocny i czysty dźwięk, który na pewno spodoba się graczom oraz innym użytkownikom korzystającym z komputera. Oglądanie filmów i seriali jest dużą przyjemnością, szczególnie, wtedy gdy można usłyszeć wyraźne dialogi między bohaterami. Model podłącza się za pomocą portu USB, dzięki czemu nie ma konieczności rozbierania komputera. 

Pakiet Sonic StudioXonar U5 pozwala użytkownikowi korzystać ze wszystkich dostępnych funkcji. Obsługa equalizera, balansowanie dźwięku w przypadku technologii przestrzennej to ciekawe rozwiązanie. Karta dźwiękowa 5.1 jest wyposażona w procesor CM6631A, który czuwa nad prawidłowym działaniem. Częstotliwość próbkowania wynosi 44,1 kHz (min) – 192 kHz (max.), rozdzielczość DAC 24-bit, a stosunek sygnału do szumu 104 dB. Wymiary sprzętu wynoszą: 8 cm szerokości, 13 cm głębokości oraz 2,5 cm wysokości. 

Osoby, które posiadają zewnętrzną kartę, zwracają uwagę, że ASUS Xonar U5 USB XONARU5 działa bez problemów i umożliwia uzyskanie czystego dźwięku. Podłączenie mikrofonu jest proste, a różnica w trakcie rozmowy zauważalna. 

 

 

 

 

Karta dźwiękowa PCI

 

6. Karta Dźwiękowa Creative Labs SoundBlaster Audigy LS 5.1 70SB031202000

 

Wewnętrzna karta dźwiękowa PCI Creative Labs SoundBlaster Audigy LS 5.1 70SB031202000 to prosty i ekonomiczny sposób na zwiększenie jakości dźwięku w komputerze. Produkt ma wszystkie niezbędne interfejsy, które są wymagane w przypadku użytkowników posiadających np. wysokiej klasy słuchawki gamingowe lub głośniki stacjonarne z funkcją dźwięku przestrzennego. Do dyspozycji użytkownika są interfejsy na mini Jack stereo 3,5 mm: Słuchawki, głośniki (tylne), głośniki (centralny/niskotonowy), mikrofon, a także wejście liniowe audio. 

Karta dźwiękowa instalowana za pomocą złącza PCI Express x1 ma tryb wyjścia 5.1 channel surround oraz tryby audio: Nagrywanie: 24 bity 96 kHz, Playback: 24 bity 192 kHz stereo – 106 dB. oraz Playback: 24 bity 192 kHz 5.1 – 106 dB. Rozdzielczość DAC wynosi 24 bit, stosunek próbkowania 192 kHz, a stosunek sygnału do szumu 106 dB. Urządzenie jest zgodne z systemem Windows Vista, 7 oraz 8. 

Opinie o kartach dźwiękowych Creative są pozytywne od wielu lat. Konsumenci, którzy potrzebują wysokiej jakości dźwięku, chętnie sięgają po produkty sprawdzonego producenta.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – jaką kartę dźwiękową kupić? 

 

Karta dźwiękowa to jeden z ważniejszych elementów komputera lub laptopa. Kupując nowy sprzęt, użytkownik ma do dyspozycji standardową wersję karty, która ma optymalne parametry dla użytkownika korzystającego z podstawowych multimediów. Zadaniami tego niewielkiego, ale jakże istotnego elementu są m.in.: Zapis, przetworzenie oraz odtwarzanie dźwięków, które docierają do odbiorcy. W zależności od wybranego rozwiązania w sprzedaży występują dwa rodzaje kart dźwiękowych: Zintegrowana i zewnętrzna. 

Jakie są różnice między kartą zintegrowaną a zewnętrzną? 

Zintegrowana karta dźwiękowa to jak sama nazwa wskazuje nieodłączna część jakiegoś innego elementu. W tym przypadku użytkownik ma do czynienia z płytą główną, co zdecydowanie zmniejsza możliwość wyboru między parametrami dostępnych kart zintegrowanych. To dobre rozwiązanie dla tych, którzy nie chcą wydawać dodatkowych pieniędzy na zakup części sprzedawanych osobno. Jest także wystarczająca, jeśli chodzi o podstawowe zastosowania takie jak słuchanie muzyki z YouTube lub Spotify, oglądanie seriali, filmów oraz granie w gry. Zewnętrzna karta dźwiękowa zwana także odrębną to dodatkowy wydatek kilkuset złotych, który okaże się bez sensu, jeśli użytkownik nie dysponuje wysokiej klasy głośnikami lub słuchawkami będącymi w stanie przekazać nieskazitelny dźwięk. Osoba decydująca się na zmianę na wersję odrębną ma do wyboru znacznie większą ilość dobrych produktów z parametrami spełniającymi oczekiwania melomanów i fanów gier komputerowych. 

 

Jaką kartę dźwiękową wybrać? 

Zastanawiając się, jaka jest najlepsza karta dźwiękowa, należy wiedzieć jakie wymagania musi spełniać i jaki jest cel zakupu tego elementu. Wiele osób decyduje się na zmianę karty głównie z tego powodu, że poprzednia uległa uszkodzeniu lub nie współpracowała z posiadanymi akcesoriami w postaci głośników i słuchawek. Poszukując modelu spełniającego oczekiwania użytkownika, warto zwrócić uwagę na kilka najważniejszych parametrów świadczących o tym, że wybrana karta będzie działać bez zarzutu. 

 

SNR

SNR, inaczej Signal to Noise Ratio określa stosunek sygnału do szumu. Oznacza wartość mocy odtwarzanych dźwięków w stosunku do szumu powstającego na wybranym paśmie częstotliwości. Wyrażany w decybelach parametr powinien wynosić minimum 95 dB. Tylko wtedy szumy dobiegające z głośników będą dla użytkownika do zaakceptowania i nie będą przeszkadzały w trakcie słuchania muzyki czy odtwarzania innych dźwięków. 

 

Frequency Response

Pasmo przenoszenia zwane także Frequency Response stosuje się w przypadku określenia częstotliwości sygnału, który jest generowany przez kartę. Optymalny wynik świadczący o tym, że wybrana karta jest produktem wysokiej jakości to 20 Hz – 20 kHz. Parametr ten wynosi tyle samo ile zakres słyszalności człowieka. Ważne jest również to, aby różnica pomiędzy sygnałami generowanymi a referencyjnymi wynosiła 0 dB. Zintegrowane układy niestety nie mają aż tak dobrych parametrów, dlatego też dla użytkowników, którym zależy na wysokiej jakości dźwięku, lepszym wyborem okażą się odrębne konfiguracje. 

 

Noise Ratio 

Parametr Noise Ratio określający poziom szumu generowanego przez podłączone głośniki lub słuchawki powinien wynosić maksymalnie 90 dbA. Niewielki szum powstający w momencie, gdy żaden sygnał audio nie jest emitowany, może być denerwujący szczególnie podczas pracy, nauki lub innych czynności wykonywanych w skupieniu.

 

Częstotliwość próbkowania oraz głębia bitowa 

Częstotliwość próbkowania pojawia się w momencie, gdy sygnał analogowy zostaje zmieniony na cyfrowy i jest on wyrażany w Hz. W przypadku głębi bitowej użytkownik ma do czynienia z ilością bitów opisującą każdą z próbek. Do podstawowych zastosowań typu słuchanie muzyki i oglądanie seriali wystarczy karta na poziomie 48 kHz. Od 96 kHz użytkownik może wybierać między wersjami z wyższej półki cenowej. 

 

THD

Karta dźwiękowa zainstalowana do komputera lub laptopa powinna mieć jak najniższy parametr THD. Najlepiej, jeśli będzie on maksymalnie zbliżony do 0. 

 

Liczba obsługiwanych kanałów

Najlepsza karta dźwiękowa powinna obsługiwać rozbudowany system dźwięku składający się z głośników z subwooferem. Popularne rozwiązania to: 5.1, 7.1, 2.0 oraz 2,1, przy czym pierwsza liczba oznacza ilość obsługiwanych kanałów. Oczywiście wersja przeznaczona do rozbudowanego audio 5.1 nie sprawdzi się w przypadku dwóch głośników o przeciętnej jakości. 

IMD

IMD to parametr określający zniekształcenia intermodulacyjne, które w przypadku wysokiej klasy systemu powinny być zbliżone do 0. Jeśli będą wyższe może dojść do sytuacji, w której sygnał o wysokiej częstotliwości zostanie modulowany z tym o niższej częstotliwości. 

 

Wejścia audio 

Złącza karty dźwiękowej są równie istotne co wypisane powyżej parametry. Nowy element powinien mieć możliwość podłączenia do złącz znajdujących się na płycie głównej. Model USB potrzebuje do podłączenia wolnego portu, jednak warto sprawdzić możliwość skorzystania ze złącza HDMI. Dla starszych komputerów dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie ze slotu PCI. Nowe jednostki powinny mieć do dyspozycji technologię PCI-Express x1. 

 

Karty dźwiękowe w dobrych cenach 

Dostępność różnych wariantów kart dźwiękowych jest bardzo duża. Przedział cenowy jest na tyle zróżnicowany, co pozwala stwierdzić, że każdy znajdzie produkt spełniający oczekiwania. Najtańsze zewnętrzne karty dźwiękowe to koszt od 10 zł wzwyż. Najczęściej za taką cenę można zakupić model, który można podłączyć za pomocą USB. Wewnętrzne karty muzyczne to wydatek rozpoczynający się od 150 zł. Wysokiej jakości modele zewnętrzne kosztują od 250 zł wzwyż. Najdroższe, przeznaczone do profesjonalnego użytku kosztują od 1500 do nawet 8000 zł.

 

 

FAQ

 

P1: Jak sprawdzić kartę dźwiękową? 

Sprawdzenie jaka karta znajduje się w komputerze lub laptopie, jest bardzo proste. Wystarczy jedynie wykonać kilka kroków, aby dowiedzieć się jakie podzespoły pracują w urządzeniu. Jednym ze sprawdzonych sposobów jest wejście w “komputer”, następnie kliknięcie “właściwości”, “sprzęt” i “menadżer urządzeń”. Kolejnym krokiem jest wybranie opcji “kontrolery dźwięku, wideo i gier”. W wyświetlonym oknie pojawią się najważniejsze informacje dotyczące podzespołów. Innym sprawdzonym sposobem w przypadku komputerów z systemem Windows 10 jest kliknięcie na lupę znajdującą się po lewej stronie na dole na pasku zadań. Po kliknięciu należy wpisać polecenie „dxdiag” i wcisnąć enter. Po otwarciu  okna pokażą się najpierw informacje systemowe oraz sterowniki zainstalowane w systemie. Na górze na pasku znajduje się zakładka “dźwięk”, w którą należy wejść, aby dowiedzieć się o parametrach karty. 

 

P2: Co to jest karta dźwiękowa? 

Karta dźwiękowa zwana inaczej muzyczną umożliwia odtwarzanie, a także nagrywanie dźwięku. Element pozwala także na podłączenie do komputera akcesoriów takich jak mikrofon, wzmacniacz czy głośniki. Podczas wyboru karty dźwiękowej należy zwrócić szczególną uwagę na jej parametry. Pierwszym jest realne pasmo przenoszenia oznaczające zakres dźwięków, które karta jest w stanie przetworzyć. Optymalną jakość można uzyskać w przypadku zakresu od 20 Hz do 20 kHz. Dzięki temu karta jest w stanie poradzić sobie z odtworzeniem każdego dźwięku słyszalnego przez człowieka. Równie ważny jest poziom szumów, wytwarzany przez głośniki w momencie, gdy nie płynie z nich muzyka lub inny dźwięk. Każdy użytkownik na pewno nie raz słyszał charakterystyczny szum, który szczególnie w trakcie pracy może być bardzo irytujący. Optymalnie ten parametr powinien wynosić 90 dB. lub mniej. Kupując kartę dźwiękową, trzeba sprawdzić także stosunek sygnału do szumu, który ma wynosić przynajmniej 95 dB.  

P3: Co daje zewnętrzna karta dźwiękowa? 

Zewnętrzna karta dźwiękowa ma za zadanie przede wszystkim poprawić jakość dźwięku. W zależności od tego, do czego jest wykorzystywana, może pomóc usunąć echo pojawiające się podczas rozmów, pozbyć się nieprzyjemnych szumów słyszalnych podczas korzystania ze sprzętu, a także wzmocnić dźwięk przestrzenny po podłączeniu głośników 5.1 lub 7.1 Oprócz tego, zewnętrzna karta dźwiękowa może polepszyć dźwięk i zwiększyć jego jakość bez konieczności rozbierania komputera czy laptopa. Urządzenia wpinane do portu USB są bardzo wygodne i proste w obsłudze, dzięki temu użytkownik może uzyskać zamierzony efekt, inwestując niewielką kwotę. 

 

P4: Jak włączyć kartę dźwiękową w BIOS-ie? 

Włączenie karty dźwiękowej w BIOS-ie nie powinno sprawić problemu osobie, która ma nawet niewielkie doświadczenie i amatorsko zajmuje się komputerami. W przypadku gdy użytkownik zainstaluje nową kartę zewnętrzną, musi pamiętać o wyłączeniu zintegrowanej, ponieważ może dojść do konfliktu między sprzętami. Oczywiście najprościej wyłączyć ją fizycznie poprzez odłączenie, jednak nie zawsze istnieje taka możliwość. Uruchomienie BIOS-a następuje w momencie startu systemu za pomocą klawisza Esc lub ewentualnie F2. Po pojawieniu się okna programu konieczne jest przejście do opcji “advanced” i “onboard devices configuration”. Następnie należy wybrać “HD audio controller” i przełączyć na “enabled”. 

 

P5: Jaka karta dźwiękowa do gier? 

Osoby spędzające sporo czasu przed ekranem komputera potrzebują nie tylko krystalicznie czystego obrazu o wysokiej jakości, zależy im także na doskonałym dźwięku, który będzie przyjemny dla uszu. Wybór odpowiedniej karty dźwiękowej jest uzależniony od tego, czy użytkownik dysponuje profesjonalnym sprzętem w postaci drogich słuchawek gamingowych, czy głośników stacjonarnych z dźwiękiem przestrzennym o bardzo dobrych parametrach. Oprócz rodzaju karty (zewnętrzna, wewnętrzna) należy zwrócić uwagę na parametry takie jak: SNR, pasmo przenoszenia, poziom szumów, wejścia audio oraz interfejsy, a także system dźwięku, jaki oferują. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ