Ranking 6 najlepszych mini PC w 2024

Ostatnio aktualizowane: 18.06.24

 

Mini PC – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Jeśli masz małe biuro, w którym nie zmieści się standardowy komputer, lub często podróżujesz i musisz zabrać ze sobą cały sprzęt potrzebny w pracy, przyda Ci się mini PC. Użytkownicy w swoich opiniach wskazują, że dobrym wyborem będzie model Apple Mac Mini MRTR2ZE/A. Ma sześć rdzeni procesora i 8 GB pamięci RAM. Karta graficzna zapewnia wysoką jakość wyświetlanych na ekranie obrazów. Wydajna pamięć operacyjna umożliwia szybkie działanie wszystkich programów. Ciekawym wyborem jest też model MSI Cubi 5 10M-035EU. Obsługuje system operacyjny Windows 10 i łączy się z innymi urządzeniami przez WiFi i Bluetooth. Nieduże wymiary i mała waga urządzenia ułatwiają przenoszenie.

 


Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Mini PC Apple ma kompaktowe wymiary, dzięki czemu zmieści się w każdym miejscu, nawet na niedużym biurku. Płynnie działający procesor umożliwia wydajną pracę i szybkie odtwarzanie multimediów. Dysk SSD działa sprawnie i nie jest obciążony nawet podczas wykonywania wymagających zadań. Szybki interfejs USB usprawnia przesyłanie plików.

Wady

Dysk SSD ma małą pojemność wynoszącą 128 GB, co nie zadowala przeciętnego użytkownika, który chce wykorzystać komputer jako miejsce do przechowywania dużej ilości plików i zdjęć.

Podsumowanie

Jeśli szukasz niedużego urządzenia do biura, które zapewni Ci takie same możliwości jak standardowy komputer, dobrym rozwiązaniem będzie model Apple Mac Mini. Ma on szybki i wydajny procesor, wszystkie niezbędne do pracy wejścia, takie jak USB czy HDMI oraz ulepszoną kartę graficzną.

Drugi wybór

Zalety

Mini komputer MSI Cubi obsługuje jeden z najpopularniejszych systemów operacyjnych, Windows 10. Urządzenie ma dużą pamięć RAM o pojemności 8 GB. Komputer ma szybkie wejścia USB 2.0 i 3.0, które pozwalają sprawnie przesyłać dane. Sprzęt może łączyć się z innymi urządzeniami przez Bluetooth lub WiFI. Nieduże wymiary ułatwiają przenoszenie.

Wady

Zintegrowana karta graficzna, wykorzystana w modelu MSI Cubi, jest słabsza niż podzespoły montowane oddzielnie, przez co nie wystarcza do odtwarzania grafik w rozdzielczości 4K.

Podsumowanie

Mały i poręczny komputer MSI Cubi sprawdzi się do prac biurowych. Można łatwo go przenosić i zabierać ze sobą w podróż. Szybkie wejścia USB zapewniają sprawne przesyłanie plików, podobnie jak możliwość połączenia siecią Bluetooth. Duża pamięć SSD pozwala przechowywać dokumenty i obrazy.

Rozważ też

Zalety

Zaletą mini komputera MSI Cubi jest wydajny procesor, który ułatwia pracę. Pojemna pamięć RAM umożliwia odtwarzanie wymagających aplikacji. Urządzenie łączy się z innymi sprzętami przez sieć Bluetooth, LAN lub WiFi. Wydajne porty USB umożliwiają szybkie przesyłanie plików w wysokiej jakości. Nieduże wymiary i mała waga komputera ułatwiają przenoszenie.

Wady

Współdzielona karta graficzna w komputerze MSI Cubi nie sprawdza się do otwierania zaawansowanych programów komputerowych do obróbki grafik w wysokiej rozdzielczości.

Podsumowanie

Wydajny mini komputer MSI Cubi umożliwia płynne odtwarzanie aplikacji i programów. Dzięki szybkim portom USB możliwe jest przesyłanie plików w wysokiej jakości, również filmów w rozdzielczości HD. Komputer można skonfigurować z innymi domowymi urządzeniami, tworząc sprawną sieć połączeń.

 

 

6 najlepszych mini PC. Opinie w 2024 roku

 

W małym biurze, gdzie brakuje miejsca nawet na niezbędne sprzęty, dobrze sprawdzi się mini komputer stacjonarny. Dobrze dopasowane do potrzeb urządzenie dorównuje standardowym modelom, umożliwiając płynne odtwarzanie programów i aplikacji. Jeśli szukasz dobrego komputera do swojego biura, przygotowaliśmy ranking mini PC, który pomoże Ci wybrać model spełniający wszystkie Twoje wymagania.

 

Nettop

 

1. Komputer Apple Mac Mini MRTR2ZE/A 

 

W każdym biurze dobrze sprawdzi się komputer Apple Mac Mini MRTR2ZE/A. Jego wymiary to: 3,6 cm wysokości, 19,7 cm szerokości, 19,7 cm głębokości, a waga wynosi 1,3 kg. Sprzęt zmieści się na każdym biurku i nie zajmuje dużo miejsca. Można go także łatwo przenosić i zabierać z pracy do domu. Pamięć RAM wynosi 8 GB, dzięki czemu możliwe jest odtwarzanie nawet bardzo wymagających aplikacji. Mini komputer Apple ma czterordzeniowy, wydajny procesor Intel Core i3, który zapewnia płynną pracę wszystkich programów.

Sprzęt wyposażono w wiele różnych portów, między innymi USB, HDMI 2.0, czy Thunderbolt 3, które ułatwiają przesyłanie plików, odtwarzanie multimediów i rozbudowywanie sieci połączonych ze sobą urządzeń. Nettop Apple umożliwia także podłączenie kabla Ethernet do sprawnego przesyłania danych. Urządzenie ma gniazdo słuchawkowe i port HDMI zapewniający obsługę dźwięku wielokanałowego.

Konsumenci są zadowoleni z zakupu komputera Apple, twierdząc, że jest to dobry mini PC do pracy biurowej. Umożliwia on także odtwarzanie grafik i multimediów w wysokiej rozdzielczości. Procesor pracuje szybko i płynnie.

 

 

 

 

Mini PC Windows

 

2. MSI Mini PC Cubi 5 10M-035EU

 

Zachęcamy do rozważenia zakupu komputera MSI Mini PC Cubi 5 10M-035EU, ponieważ jest to wydajny sprzęt o dobrych parametrach. Urządzenie waży niewiele ponad kilogram, dlatego można je łatwo przenosić. Komputer obsługuje system operacyjny Windows 10, umożliwiający odtworzenie większości dostępnych programów i aplikacji. Pamięć RAM o pojemności 8 GB usprawnia odtwarzanie multimediów. Model MSI Cubi 5 łączy się z innymi sprzętami przez sieć WiFi, Bluetooth oraz LAN.

Mini PC Windows ma szybkie złącze cyfrowe DisplayPort do przesyłania nawet bardzo dużych plików. Obraz i dźwięk może być przenoszony z prędkością do 10,8 GB/s. Urządzenie wyposażono w port audio, przeznaczony do podłączenia słuchawek lub mikrofonu. Wydajny procesor Intel Core i5 zapewnia płynną pracę całego sprzętu. Duża pojemność pamięci SSD, wynosząca 256 GB, umożliwia zapisywanie i przechowywanie potrzebnych do pracy plików.

Opinie użytkowników na temat komputera są najczęściej pozytywne. Konsumenci chwalą wydajną pracę i szybkość mini PC. Windows 10 umożliwia zainstalowanie większości potrzebnych programów. Sprzęt ma dużą pamięć i jest łatwy w obsłudze.

 

 

 

 

Mini PC do gier

 

3. MSI Mini PC Cubi 5 10M-032EU

 

Jeśli szukasz wydajnego urządzenia do pracy, dobrym wyborem będzie komputer MSI Mini PC Cubi 5 10M-032EU. Wyposażono go w szybki procesor Intel Core i7, który zapewnia płynną pracę wszystkich programów i aplikacji. Pojemny dysk SSD, mieszczący 256 GB danych, umożliwia zapisywanie dużej ilości plików. Pamięć RAM wynosząca 8 GB usprawnia działanie nawet bardzo wymagających aplikacji. Sprzęt obsługuje system operacyjny Windows 10.

Model MSI Cubi 5 to dobry mini PC do gier. Sprawdzi się także jako uniwersalny odtwarzacz multimediów. Porty USB, HDMI i DisplayPort umożliwiają szybkie przesyłanie plików w wysokiej jakości. Komputer ma także złącze audio do podłączenia słuchawek lub mikrofonu. Sprzęt można połączyć z innymi urządzeniami przez sieć WiFi, LAN lub Bluetooth.

Przeglądając opinie o mini PC, można zauważyć, że konsumenci chętnie polecają zakup modelu MSI Cubi 5. Sprzęt pracuje płynnie, szybko i wydajnie. Wszystkie porty umożliwiają przesyłanie dużych plików w krótkim czasie. System operacyjny Windows obsługuje większość programów komputerowych, gier oraz aplikacji.

 

 

 

 

Mini komputer do TV

 

4. Komputer Mini Gigabyte GB-BACE-3000

 

Wielofunkcyjny komputer Mini Gigabyte GB-BACE-3000 sprawdzi się do pracy biurowej, gier oraz odtwarzania multimediów. Wydajny procesor Intel Celeron ma dużą moc obliczeniową, ale niski pobór mocy. Umożliwia szybkie odtwarzanie programów i ułatwia płynną pracę całego systemu. Pamięć RAM wynosząca 8 GB usprawnia działanie wszystkich zainstalowanych aplikacji. Mini komputer ma złącza USB oraz czytnik kart pamięci, dzięki czemu można szybko przesłać pliki z innych urządzeń.

Specjalny uchwyt umożliwia przypięcie komputera do telewizora. Dzięki temu na ekranie wyświetlana jest zawartość dysku, a samo urządzenie jest schowane za monitorem. Mini komputer do TV to dobre rozwiązanie dla osób, które szukają sprzętu do oglądania filmów i zdjęć w wysokiej jakości na swoim telewizorze. Specjalne wejście HDMI umożliwia połączenie PC z dużym ekranem. Sprzęt ma zamontowane także gniazdo słuchawkowe. Dzięki temu mini PC do TV sprawdzi się nie tylko do oglądania filmów, ale także do słuchania muzyki.

Konsumenci wskazują model GB-BACE jako dobry i tani mini PC, który można wykorzystać na kilka sposobów. Sprzęt sprawdza się jako komputer biurowy oraz urządzenie do odtwarzania multimediów w wysokiej rozdzielczości.

 

 

 

 

Mini komputer stacjonarny

 

5. Intel Mini PC BXNUC10I3FNH2

 

Wśród najlepszych komputerów stacjonarnych warto zwrócić uwagę na model Intel Mini PC BXNUC10I3FNH2. To sprzęt o niedużych wymiarach, 11,7 cm x 11,2 cm x 5,1 cm, dzięki czemu zmieści się w nawet bardzo małym biurze. Urządzenie obsługuje system operacyjny Windows, co ułatwia zainstalowanie większości istniejących aplikacji. Dwurdzeniowy, wydajny procesor zapewnia szybką pracę całego systemu i wszystkich podzespołów. Mini komputer stacjonarny może połączyć się z siecią WiFi, Bluetooth lub LAN, co ułatwia przesyłanie danych pomiędzy domowymi urządzeniami.

Mini PC ma siedem portów USB, wejście HDMI oraz gniazdo karty pamięci. Umożliwia to sprawne przesyłanie plików, również w wysokiej rozdzielczości. Sprzęt ma wejście mikrofonowe oraz wejście i wyjście liniowe audio. Pozwala to uzyskać czysty i głośny dźwięk w słuchawkach lub głośnikach. Mini PC ma miejsce na dwie pamięci RAM, co zwiększa możliwości użytkowania komputera.

Osoby, które przeprowadziły test mini PC, polecają model z procesorem Intel Core i3, ponieważ pracuje szybko i płynnie. Komputer umożliwia odtwarzanie niemal wszystkich programów i dobrze otwiera pliki o wysokiej rozdzielczości.

 

 

 

 

Asus mini PC

 

6. Asus Mini PC PN62-BB3003MD 

 

Kompaktowy komputer Asus Mini PC PN62-BB3003MD to dobre rozwiązanie dla osób, które cenią sobie wydajną pracę sprzętu. Urządzenie wyposażono w procesor Intel Core 10, który sprawdza się podczas wykonywania każdego typu zadań. Umożliwia płynne odtwarzanie gier, multimediów i programów komputerowych. Asus mini PC ma miejsce na dwie pamięci RAM, dzięki czemu można dowolnie rozszerzać lub zmniejszać możliwości sprzętu.

Mini PC obsługuje system operacyjny Windows 10. Może łączyć się z innymi urządzeniami przez Bluetooth, co umożliwia przesyłanie plików. Ponadto komputer obsługuje sieć WiFi oraz LAN. Sześć szybkich portów USB umożliwia podpięcie akcesoriów takich jak mysz lub klawiatura oraz pamięci przenośnej. Złącze HDMI pozwala przesyłać pliki wideo bezpośrednio na ekran telewizora. Mini PC ma także wbudowany czytnik kart pamięci.

Większość wystawionych przez użytkowników opinii jest pozytywna. Konsumenci są zadowoleni z wyboru mini komputera stacjonarnego Asus, ponieważ sprawdza się nie tylko do pracy biurowej, ale także do gier oraz odtwarzania filmów i zdjęć. Jego nieduży rozmiar ułatwia przenoszenie.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – jaki mini PC kupić?

 

Nie w każdym biurze znajdzie się wystarczająco dużo miejsca, aby umieścić w nim stacjonarny komputer. Jest to jednak sprzęt, bez którego trudno wykonać podstawowe czynności. Na komputerze przechowywane są pliki, odtwarzane programy i aplikacje. Również w domu przyda się urządzenie, które umożliwi oglądanie zdjęć, filmów, czy granie w gry. Dlatego, jeśli nie masz miejsca na stacjonarny komputer, dobrym rozwiązaniem będzie mini PC. Można ustawić go w dowolnym miejscu, jest lżejszy i mniejszy od typowego urządzenia biurowego. Większość dostępnych w sklepach modeli daje jednak takie same możliwości jak zwykły komputer. Nasz przewodnik pomoże Ci wybrać najlepszy mini PC, który sprawdzi się do różnych zadań.

Procesor

Wybierając mini PC, pierwszą istotną kwestią jest procesor urządzenia. W mniejszych sprzętach często wykorzystuje się energooszczędne podzespoły. Nie oznacza to jednak, że procesory w mini PC są mniej wydajne niż w standardowych modelach. Niezależnie, czy potrzebujesz urządzenia do pracy biurowej, czy do gier i wymagających aplikacji, warto zwrócić uwagę, aby ten element był szybki. Większość modeli mini PC ma procesory Intel Core i Celeron, które są wydajne i sprawdzają się do wykonywania każdego typu pracy. Zastanawiając się, jaki mini PC wybrać, warto zwrócić uwagę na liczbę rdzeni. Do pracy biurowej, prowadzenia korespondencji mailowej lub tworzenia dokumentów wystarczy dwurdzeniowy procesor. Częściej jednak spotyka się cztery rdzenie, które nadają się do odtwarzania multimediów i gier w wysokiej rozdzielczości.

 

Karta graficzna

Karta graficzna w mini PC odpowiada za wyświetlanie wszelkiego rodzaju obrazów. Większość komputerów dysponuje zintegrowaną z innymi podzespołami kartą. Dobrze sprawdza się ona do odtwarzania prostych multimediów lub do podłączenia do ekranu telewizora. Jeśli jednak zależy Ci na odtwarzaniu grafik w wysokiej rozdzielczości lub wymagających gier, lepszym rozwiązaniem będzie wybór mini PC z dedykowanym układem graficznym.

 

Pamięć RAM

Zastanawiając się, jaki jest najlepszy mini PC, trzeba zwrócić uwagę na pamięć RAM danego modelu. Odpowiada ona za sprawne i płynne działanie poszczególnych systemów operacyjnych i programów. Warto wybrać mini PC, który dysponuje pamięcią RAM o pojemności 4 GB. Dzięki temu wszystkie aplikacje będą odpowiednio działały. Warto upewnić się, czy komputer jest wyposażony w pamięć RAM, ponieważ niektóre sprzęty sprzedawane są bez niej. W takim wypadku trzeba element dokupić osobno.

 

Złącza i porty

O tym, czy mini PC będzie funkcjonalny, decydują nie tylko podzespoły, ale także dostępne złącza i porty. Najczęściej komputery wyposażone są wejścia USB 2.0 i 3.0, które umożliwiają szybkie przesyłanie plików. Sprzęt powinien mieć także port HDMI, który pozwala na podpięcie urządzenia między innymi do telewizora, w celu wyświetlania multimediów na dużym ekranie. Warto zwrócić uwagę także, czy mini PC ma DisplayPort do podłączenia monitora lub systemu kina domowego. Ciekawym rozwiązaniem jest także złącze Thunderbolt do szybkiego przesyłania danych między dwoma urządzeniami.

 

System operacyjny

Niektóre mini PC dostępne w sklepach nie mają zainstalowanego systemu operacyjnego. Dlatego warto upewnić się, czy wybrany model jest w niego wyposażony. Urządzenia z firmy Apple mają oryginalny system operacyjny tego producenta, reszta sprzętów ma najczęściej zainstalowany system Windows. Mini PC jest gotowy do użycia zaraz po zakupie.

 

Rozmiar

Mini PC różni się od standardowych komputerów przede wszystkim rozmiarem. Jest mniejszy i lżejszy, dzięki czemu zmieści się w każdym biurze. Warto jednak upewnić się, czy wymiary wybranego modelu odpowiadają wolnej przestrzeni na biurku. Ważna jest także waga urządzenia, szczególnie jeśli chcesz zamontować je na ścianie, lub w przypadku mini PC do telewizora, bezpośrednio za ekranem.

Magazyn danych

Pamięć RAM decyduje o szybkości pracy urządzenia i odtwarzanych aplikacjach. Jeśli zależy Ci na dużej ilości miejsca do przechowywania plików, musisz zwrócić uwagę na pojemność pamięci dysku SSD. Do pracy biurowej, która wymaga zapisywania dużej ilości dokumentów, warto zdecydować się na mini PC, który ma pamięć powyżej 200 GB. Niektóre urządzenia mogą mieć także czytnik kart pamięci.

 

Mini PC w dobrych cenach

Ceny mini PC niewiele różnią się od kosztu zakupu tradycyjnego komputera stacjonarnego. Pomimo mniejszej obudowy, wnętrze urządzenia jest równie wydajne, jak w jego większym odpowiedniku. Najtańszy mini PC można znaleźć za ok. 500 zł. Jednak za urządzenia o większej pamięci, wydajne i przeznaczone do odtwarzania grafik w wysokiej rozdzielczości, trzeba zapłacić więcej. Ich ceny zaczynają się od 1000 zł i mogą sięgać nawet 5000 zł. Warto jednak zdecydować się na sprawdzony model cenionej firmy, ponieważ mini PC to urządzenie, które powinno służyć przez wiele lat. Wybór taniego urządzenia, w którym trzeba będzie regularnie zmieniać podzespoły na nowsze technologicznie, aby całość działała efektywnie, jest złą decyzją. Lepiej zainwestować większą kwotę, aby cieszyć się sprawnym i wydajnym sprzętem, dopasowanym do wszystkich swoich potrzeb. Do pracy biurowej można kupić tańsze mini PC, jednak do wymagających programów i gier komputerowych odpowiedni będzie mocniejszy, ale i droższy model.

 

 

FAQ

 

P1: Czym jest mini PC?

Mini PC to mniejsza wersja standardowego komputera osobistego. Ma wszystkie podzespoły dużego urządzenia, różni się od niego jedynie rozmiarem. W skład podzespołów wchodzi procesor główny, karta graficzna, pamięć RAM i wszystkie pozostałe, niezbędne do pracy elementy. Mini PC dobrze sprawdza się zarówno jako komputer do prac biurowych, jak i do gier oraz przechowywania plików. Wiele osób wykorzystuje go także jako domowe centrum multimedialne. Większość modeli może łączyć się z routerem przez WiFi, uzyskując dostęp do Internetu. Mini PC ma często również łącze Bluetooth lub LAN, aby stworzyć z innymi urządzeniami w domu połączoną sieć. Małe komputery mają także zastosowanie w przemyśle, są wykorzystywane na przykład do wyświetlania treści reklamowych na ekranach wielkoformatowych.

 

P2: Jak zbudować mini PC?

Jeśli chcesz złożyć własny mini PC, pierwszą kwestią jest wybór odpowiedniej obudowy. Duże znaczenie ma jej rozmiar. Najmniejsze modele pomieszczą jedynie płytę główną i procesor. Jeśli więc chcesz mieć także zasilacz wewnątrz urządzenia, czy napęd DVD, musisz wybrać obudowę w odpowiednim rozmiarze. Następnym elementem, który trzeba dostosować do rozmiarów powstającego mini komputera, jest karta graficzna. Nie każdy model zmieści się w mini PC. Dlatego wybierając kartę graficzną, zwróć uwagę na jej wysokość, długość i szerokość. Kolejnym krokiem jest wybór wydajnej płyty głównej oraz odpowiedniego systemu chłodzenia. Do mini PC potrzebny będzie także szybki procesor oraz moduły pamięci. Jeśli wielkość obudowy umożliwia zamontowanie napędu lub złączy, dobierz je odpowiednio do swoich potrzeb.  

P3: Gdzie można kupić mini komputer?

Mini PC działa tak samo, jak zwykły komputer, dlatego można znaleźć go w większości sklepów z urządzeniami elektronicznymi. Istnieją także specjalne punkty oferujące wyłącznie komputery, gdzie można odpowiednio dobrać model sprzętu do swoich potrzeb. Decydując się na zakup w markecie stacjonarnym, pracownicy i fachowcy pomogą znaleźć najlepsze urządzenie. Wybierając mini PC online, w sklepach, na aukcjach lub bezpośrednio na stronie producenta, można porównać kilka modeli, szukając parametrów dostosowanych do swoich potrzeb. Zakupy przez Internet umożliwiają także znalezienie najlepszej oferty w korzystnej cenie. Przed dokonaniem wyboru warto rozważyć wszystkie dostępne urządzenia, aby mini PC był niezastąpionym sprzętem w domu i biurze.  

 

P4: Jak złożyć mini PC?

Jeśli udało Ci się dobrze dopasować wszystkie podzespoły do wielkości obudowy, złożenie elementów w sprawnie działające urządzenie, nie powinno być problematyczne. Pierwszym krokiem jest zainstalowanie w płycie głównej procesora i układu chłodzącego. Jeśli masz moduły pamięci RAM, możesz je również umieścić w odpowiednim wejściu. Następnie do płyty głównej trzeba podłączyć przyciski sterujące, znajdujące się na obudowie oraz zasilacz. Może być on wewnętrzny lub zewnętrzny. Kolejnym krokiem jest montaż karty graficznej w wejściu PCI-E oraz nośnika SSD. Jeśli Twój mini PC będzie wyposażony w dysk HDD lub napęd optyczny, na tym etapie składania urządzenia można umieścić te elementy wewnątrz obudowy. Komputer jest gotowy po przykręceniu boków obudowy.  

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ