Ranking 9 najlepszych mini wież w 2023

Ostatnio aktualizowane: 30.05.23

 

Mini wieża – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Na domowych przyjęciach i spotkaniach ze znajomymi nie może zabraknąć odpowiedniej muzyki płynącej z głośników. Właściwy nastrój pomoże Ci stworzyć mini wieża Sony CMT-SBT20. Urządzenie odtwarza płyty CD oraz pliki w formacie MP3 i WMA. Odbiera fale radiowe, umożliwiając wybranie jednej z czterdziestu stacji. Muzykę z wieży Sony można odtwarzać także z innych sprzętów połączonych z urządzeniem przez Bluetooth. Jeżeli zależy Ci na dobrym brzmieniu basowych dźwięków, warto wybrać mini wieżę Panasonic SC-PM250 EG-S. Oprócz płyt CD, urządzenie umożliwia odtwarzanie plików z nośników pamięci poprzez wejście USB. Wieżę można połączyć z dowolnym sprzętem poprzez łącze Bluetooth. Odtwarzane utwory rozbrzmiewają czysto i wyraźnie w każdym pomieszczeniu.

9 najlepszych mini wież. Opinie w 2023 roku

 

Choć muzyka cyfrowa na internetowych platformach zyskuje coraz większą popularność, dobrze jest mieć w domu urządzenie do odtwarzania ulubionych utworów. Sprzęt sprawdzi się zarówno podczas domowych przyjęć, jak i samotnego słuchania muzyki, dlatego warto przeczytać nasz ranking mini wież, aby wybrać odpowiednie urządzenie. Dźwięk z głośników jest mocniejszy i wzbudza inne doznania niż ten w słuchawkach, więc nie będziesz żałować inwestycji w dobry zestaw.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Mini wieża Sony umożliwia odtwarzanie muzyki z kilku źródeł, przede wszystkim z płyt CD. Dzięki wejściu USB możliwe jest słuchanie utworów z nośników pamięci. Wieża umożliwia regulację niskich i wysokich dźwięków oraz wzmocnienie basu. Urządzenie obsługuje najpopularniejsze typy plików muzycznych, MP3 i WMA.

Wady

Przewody w urządzeniu, które należy podłączyć do źródła zasilania są krótkie, dlatego wieżę trzeba ustawić blisko gniazdka elektrycznego. Przedłużenie kabli może być problematyczne.

Podsumowanie

Mini wieża Sony ma trójelementową konstrukcję. Umożliwia odtwarzanie plików dźwiękowych z płyt CD, nośników USB oraz innych urządzeń poprzez Bluetooth. Wieża ma wbudowane radio analogowe, które może zapamiętać ustawienia aż 40 stacji. Urządzenie Sony to elegancki zestaw, który pasuje do każdego wnętrza.

Drugi wybór

Zalety

Urządzenie Panasonic obsługuje pliki w formacie MP3 oraz nagrane na płyty CD lub nośniki USB. Wieża umożliwia podłączenie innych sprzętów przez Bluetooth. Urządzenie wyposażono w system D.Bass i standard Surround, które sprawiają, że jakość dźwięku jest wysoka, a wszystkie brzmienia dobrze rozchodzą się w przestrzeni.

Wady

Wadą mini wieży są krótkie przewody łączące głośniki z urządzeniem. W efekcie trzeba cały zestaw umieścić blisko siebie, co ogranicza dowolność ustawienia go w pomieszczeniu.

Podsumowanie

Urządzenie Panasonic umożliwia odtwarzanie plików MP3 i CD-Audio z płyt CD i przenośnych urządzeń. Model może połączyć się z dowolnym sprzętem przez Bluetooth. Specjalne systemy, między innymi D.Bass, zapewniają wysoką jakość dźwięku, pozytywnie wpływając na wrażenia słuchaczy.

Rozważ też

Zalety

Mini wieża Blaupunkt jest wygodna i łatwa w obsłudze. Odtwarzanie i przełączanie utworów umożliwia wyświetlacz LCD. Urządzenie obsługuje pliki w formacie MP3 oraz znajdujące się na płytach CD. Wieża zapewnia mocny i czysty dźwięk. Urządzenie odbiera fale radiowe i może zapamiętać aż 30 stacji.

Wady

Pilot obsługujący mini wieżę Blaupunkt ma słaby zasięg. W efekcie włączanie urządzenia i poszczególnych funkcji na odległość jest utrudnione, co może wpływać na komfort użytkowania.

Podsumowanie

Mini wieża Blaupunkt to produkt o eleganckim designie. Pasuje do każdego pomieszczenia, a jasny wyświetlacz LCD ułatwia obsługę. Sprzęt odtwarza płyty CD i utwory z nośników pamięci. Model może także łączyć się z innymi sprzętami przez Bluetooth. Dźwięk zarówno z radia, jak i odtwarzanych utworów jest mocny i wyraźny.

 

Mini wieża Sony

 

1. Wieża Sony CMT-SBT20

 

Do odtwarzania muzyki z wielu nośników sprawdzi się mini wieża Sony CMT-SBT20. To nieduże urządzenie składające się z trzech elementów, w tym dwóch głośników o wymiarach 14,8 cm x 24 cm x 22,2 cm. Mini wieża obsługuje pliki dźwiękowe w formacie MP3 oraz WMA. Utwory można odtwarzać z płyt CD umieszczanych w wejściu typu szuflada, nośników pamięci z portem USB lub urządzeń łączących się z modelem Sony przez Bluetooth. Wieża ma wbudowane analogowe radio, które może zapamiętać aż 40 stacji.

Mini wieża Sony umożliwia regulację wysokich i niskich częstotliwości oraz ma korektor dźwięku, dzięki czemu można zmieniać dowolnie barwę odtwarzanych utworów. Model ma dodatkowe wzmocnienie basu, które uwydatnia wydobywające się brzmienia. Wieżę Sony wyposażono w funkcję DLNA, która umożliwia udostępnianie plików między urządzeniami połączonymi z domową siecią.

Użytkownicy określają urządzenie Sony jako dobrą mini wieżę w niskiej cenie. Chwalą model CMT-SBT20 za jakość dźwięku oraz możliwość odtwarzania plików z kilku źródeł. Urządzenie jest łatwe w obsłudze.

 

 

 

 

Mini wieża Panasonic

 

2. Wieża Panasonic SC-PM250 EG-S

 

Jeżeli szukasz eleganckiego sprzętu, który wpasuje się w każde wnętrze, warto rozważyć mini wieżę Panasonic SC-PM250 EG-S. Urządzenie odtwarza pliki muzyczne w formacie MP3 i CD-Audio nagrane na płyty CD lub przenośną pamięć z wyjściem USB. Mini wieża umożliwia połączenie z innymi sprzętami przez Bluetooth. Wymiary głośników to: Szerokość 13,9 cm, wysokość 22,4 cm, głębokość 13,6 cm. Urządzenie główne ma 18,4 cm x 12,3 cm x 22,8 cm.

Mini wieża Panasonic wyposażona jest w system D.Bass, który poprawia jakość dźwięku. Ponadto urządzenie daje możliwość regulowania wysokich i niskich tonów oraz ma wbudowany wzmacniacz cyfrowy. Dzięki temu utwory odtwarzane na modelu Panasonic mają czyste i wyraźne brzmienie, a każdy dźwięk jest dobrze słyszalny. Również podczas odtwarzania muzyki w systemie bezprzewodowym, takim jak Bluetooth, system Re-Master zapewnia wysoką jakość brzmienia.

Konsumenci doceniają możliwość odtwarzania muzyki w dobrej jakości z kilku źródeł, również z radia, podkreślając, że jest to dobra i tania mini wieża. Pozytywnie oceniają produkt Panasonic ze względu na liczne systemy wzmacniające brzmienie utworów. Dodatkowym atutem urządzenia jest wbudowany timer.

 

 

 

 

Mini wieża biała

 

3. Mikrowieża Blaupunkt MS30BT

 

Szukając urządzenia do odtwarzania muzyki w domu i na małych przyjęciach warto rozważyć zakup mikrowieży Blaupunkt MS30BT. Sprzęt obsługuje pliki dźwiękowe w formacie MP3 oraz muzykę z nośników podłączonych przez Bluetooth. Oprócz tego wieża umożliwia odtwarzanie utworów nagranych na płyty CD. Do urządzenia można podłączyć dowolny sprzęt dzięki wejściu USB. Mini wieża zapewnia mocne brzmienie każdego utworu, a wbudowany equalizer i możliwość dostosowania niskich i wysokich dźwięków wzmacnia pozytywne wrażenia ze słuchania muzyki. Każdy utwór może być dobrze dopasowany do indywidualnych preferencji słuchaczy.

Model Blaupunkt to elegancka, biała mini wieża, która będzie dobrze wyglądać w każdym wnętrzu. Nieduże wymiary głośników, 12,5 cm szerokości, 25 cm wysokości i 18,5 cm głębokości, sprawiają, że urządzenie można umieścić w dowolnym miejscu. Oprócz tradycyjnego złącza USB, wieża ma także wejście słuchawkowe. Dodatkowo urządzenie ma wbudowany tuner FM, dzięki czemu można słuchać dowolnej stacji radiowej.

Wśród opinii o urządzeniu Blaupunkt przeważają pozytywne komentarze użytkowników, wskazujące, że jest to dobra mini wieża. Konsumenci chwalą produkt za elegancki wygląd oraz możliwość dostosowania wysokości dźwięków do swoich preferencji. Ponadto wieża ma duży wyświetlacz LCD, który ułatwia obsługę.

 

 

 

 

Mini wieża Blaupunkt

 

4. Mini-wieża Blaupunkt MS40BT

 

Mini-wieża Blaupunkt MS40BT to nowoczesne urządzenie, które zapewnia odtwarzanie muzyki w wysokiej jakości. Sprzęt obsługuje klasyczne płyty CD oraz CD-R i dyski wielokrotnego zapisu CD-RW. Ponadto model Blaupunkt odtwarza pliki zapisane w formacie MP3 umieszczone na przenośnych sprzętach i nośnikach pamięci. Urządzenia te można połączyć z mini wieżą poprzez wyjście USB (obsługiwane są urządzenia o maksymalnej pojemności 32 GB) lub bezprzewodową technologię Bluetooth.

Model Blaupunkt ma wejście słuchawkowe, które umożliwia prywatny odsłuch każdego utworu oraz wejście AUX-IN do podłączenia urządzeń z wyjściem sygnału audio. Sprzęt zapewnia wysoką jakość dźwięku, dzięki zastosowaniu wydajnego wzmacniacza o mocy szczytowej 300 W. Mini wieża Blaupunkt wyposażona jest w dwudrożne głośniki z polipropylenową membraną. W efekcie odtwarzana muzyka wybrzmiewa mocno i czysto, nawet najniższe dźwięki są dobrze słyszalne.

Konsumenci, którzy zakupili model mini wieży Blaupunkt MS40BT są zadowoleni z dokonanego wyboru, opinie o urządzeniu są najczęściej pozytywne. Użytkownicy chwalą sprzęt za wysoką jakość dźwięku oraz możliwość odtwarzania muzyki z wielu różnych nośników.

 

 

 

 

Mini wieża Bluetooth

 

5. Mikrowieża Philips BTB8000

 

Wysoką jakość dźwięku i możliwość odtwarzania radia oraz własnych utworów zapewnia mini wieża z Wifi Philips BTB8000. Urządzenie wyposażono we wskaźnik wysterowania (VU meter), który monitoruje poziom sygnału w każdym podłączonym źródle. Dzięki temu można dowolnie zmieniać poziom głośności wysyłanego sygnału, również w urządzeniach połączonych przez Bluetooth. W efekcie wydobywający się z głośników dźwięk jest dopasowany do indywidualnych preferencji słuchaczy.

W modelu Philips można nie tylko odtwarzać strumieniowo utwory, ale także sterować urządzeniem przez źródło Bluetooth. Mini wieża może być uruchomiona z dowolnego, sparowanego z nią urządzenia. Dzięki temu obsługa sprzętu i odtwarzanie muzyki będzie łatwiejsze. Mini wieża oprócz płyt CD, CD-R i CD-RW obsługuje także urządzenia wyposażone w wyjście USB. Złącze USB Direct w modelu Philips umożliwia przenoszenie plików MP3. Mini wieża pozwala także na regulację niskich i wysokich tonów.

Mini wieża Philips to polecany przez użytkowników sprzęt do odtwarzania muzyki, który obsługuje większość popularnych nośników pamięci i dysków. Umożliwia dokładne dopasowanie jakości i wysokości dźwięków do własnych potrzeb i upodobań.

 

 

 

 

Mini wieża Philips

 

6. Mini Wieża Philips BTM2560

 

Każdy utwór brzmi mocno i wyraźnie w głośnikach mini wieży Philips BTM2560. Sprzęt łączy się z innymi urządzeniami przez technologię Bluetooth. Wieżę wyposażono w tryb gotowości, dzięki czemu zapamiętuje nośniki, z którymi była wcześniej sparowana. W efekcie odtwarzanie muzyki jest szybkie i proste. Mini wieża Philips ma także wejście USB, przez które możliwe jest nie tylko przesyłanie plików w formacie MP3, ale także ładowanie innych urządzeń przenośnych. Sprzęt odczytuje muzykę zapisaną na tradycyjnych płytach CD.

Głośniki w mini wieży wyposażono w system Bass Reflex, który zwiększa głębię niskich tonów. W efekcie bas w utworze jest podkreślony i wzmocniony. Ponadto model Philips umożliwia zmiany częstotliwości dźwięków, dzięki funkcji DSC. Można wybrać jedno z pięciu ustawień, które dostrajają brzmienia w taki sposób, aby podkreślić kluczowe w danym utworze tony.

Model Philips pomyślnie kończy każdy test mini wież. Użytkownicy doceniają urządzenie za wysoką jakość odtwarzanej muzyki. Brzmienie utworu można dopasować do stylu, w jakim został nagrany i wydobyć najważniejsze tony dla lepszego efektu.

 

 

 

 

Mini wieża z DVD

 

7. Wieża Krüger&Matz DVD KM1908

 

Nietypowe połączenie sprzętu muzycznego z odtwarzaczem DVD znajdziesz w wieży Krüger&Matz DVD KM1908. Urządzenie umożliwia odczytywanie płyt z plikami wideo, ma także wyjście HDMI, dzięki czemu można podłączyć wieżę do telewizora. Dźwięki z oglądanego filmu wydobywają się przez głośniki modelu Krüger&Matz. Ponadto dostępny jest port USB, przez który podłączysz przenośne urządzenia oraz wejście AUX dla sprzętów audio. Mini wieża z DVD umożliwia odtwarzanie radia oraz sieciowe przesyłanie muzyki technologią Bluetooth.

Wieża Krüger&Matz wyróżnia się spośród innych modeli nie tylko możliwością odtwarzania płyt DVD, ale także designem. Drewniane kolumny nadają urządzeniu elegancki wygląd. Główną jednostkę wykonano ze szczotkowanego aluminium. Nietypowego wyglądu nadaje głośnikom przedwzmacniacz lampowy. Świeci lekkim, bursztynowym światłem, ale przede wszystkim zwiększa głębię i podnosi jakość odtwarzanej muzyki. Każdy dźwięk wydobywający się z głośników jest czysty i wyraźny.

Jeżeli przeglądasz opinie o mini wieżach szukając odpowiedniego urządzenia, z pewnością zauważysz, że konsumenci chwalą model Krüger&Matz. Jest to elegancka wieża, której zaletą jest możliwość odtwarzania filmów.

 

 

 

 

Mini wieża Denon

 

8. Wieża Denon D-T1

 

Wśród najlepszych urządzeń do odtwarzania muzyki na uwagę zasługuje wieża Denon D-T1. Urządzenie ma moduł Bluetooth, który umożliwia połączenie z innymi sprzętami i nośnikami pamięci. Mini wieża odtwarza pliki muzyczne w formacie MP3 i WMA. Oprócz strumieniowego przesyłania utworów możliwe jest odczytywanie dysków CD i CD-R/RW oraz słuchanie radia FM/AM. Wieża ma także wyjście słuchawkowe do dyskretnego odsłuchu utworów.

Mini wieża Denon zapewnia wysoką jakość dźwięku dzięki wykorzystaniu dwudrożnych głośników z niskotonowym przetwornikiem. Wydobywające się brzmienia są czyste i wyraźne. Urządzenie wyposażono w wejście optyczne, do którego można podłączyć telewizor lub inny sprzęt multimedialny. Pozwala to podnieść jakość dźwięków gier lub filmów i wzmocnić każde brzmienie, co zwiększa przyjemność z rozrywki. Wieża Denon jest prosta w obsłudze, a skonfigurowanie systemu przed pierwszym użyciem zajmuje tylko kilka minut.

Konsumenci chwalą mini wieżę Denon za wysoką jakość dźwięków, którą zapewniają głośniki z przetwornikiem. Użytkownicy w pozytywnych komentarzach opisują także elegancki wygląd urządzenia oraz komfort obsługi. Zaletą wieży jest możliwość wzmocnienia dźwięku pochodzącego z innych urządzeń multimedialnych.

 

 

 

 

Mini wieża LG

 

9. Mini Wieża LG CM1560

 

Dla miłośników muzyki, dla których ważny jest każdy dźwięk w utworze, sprawdzi się mini wieża LG CM1560. Urządzenie wyposażono w funkcję korekcji dźwięku, która umożliwia dostosowanie zakresów częstotliwości do gatunku. W ten sposób zarówno utwory muzyki klasycznej, jazzowe, jak i rockowe wybrzmiewają czysto i dokładnie. Każda partia jest odpowiednio podkreślona. Ponadto mini wieża LG umożliwia wzmocnienie niskich dźwięków. Nadanie im większej mocy jest możliwe dzięki funkcji dynamicznego wzmocnienia basów.

Urządzenie LG odtwarza płyty CD oraz utwory w formacie MP3, WMA i FLAC. Ponadto wieża ma wbudowane radio analogowe, które może zapamiętać aż 50 stacji. Model LG łączy się z innymi urządzeniami przez technologię Bluetooth, która umożliwia sterowanie utworami z urządzenia mobilnego. Nośniki pamięci można podłączyć także przez wejście USB. Model LG to dobra wieża do 500 zł, która zapewnia wysoką jakość odtwarzanych utworów, niezależnie od ich źródła.

W opiniach konsumentów przeważają pozytywne komentarze o wieży LG. Użytkownicy polecają produkt ze względu na niską cenę i wysoką jakość odtwarzanych utworów. Atutem wieży jest możliwość dostosowania dźwięków do gatunku muzycznego, podkreślające kluczowe partie w każdej melodii.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – jaką mini wieżę kupić?

 

Odtwarzając muzykę, niezależnie czy na domowych przyjęciach, czy w formie relaksu, warto zadbać, aby dźwięk był mocny i wyraźny. Szczególnie jeśli słuchasz ulubionego utworu lub zależy Ci na docenieniu każdego tonu. Aby zapewnić najwyższą jakość dźwięków, niezbędny jest odpowiedni sprzęt. Profesjonalne odtwarzacze są zwykle drogie i bardzo duże. W przeciętnym mieszkaniu ilość miejsca na różnego rodzaju sprzęty jest ograniczona. W takiej sytuacji sprawdzi się mini wieża. Większość dostępnych modeli zapewnia dobrą jakość dźwięku i mocne brzmienie wydobywające się z głośników o niedużych wymiarach. Z naszego przewodnika dowiesz się, na co zwrócić uwagę, wybierając mini wieżę.

Odtwarzacz płyt

Podstawową funkcją mini wieży jest odtwarzanie płyt CD. Warto zwrócić uwagę, czy dany model obsługuje każdy typ dysku, również CD-R i CD-RW. Kiedy zastanawiasz się, jaką mini wieżę wybrać, sprawdź, jaki w danym modelu jest system odtwarzania płyt. Pojemnik może być w formie szuflady, która wysuwa się po naciśnięciu odpowiedniego przycisku, klapki otwierającej się na bok, do góry lub na dół, lub bocznej kieszeni. Ważne jest także, gdzie w urządzeniu znajduje się napęd. Przed dokonaniem zakupu wybierz miejsce, w którym urządzenie będzie się znajdować. Dzięki temu łatwiej dobierzesz odpowiedni model i sposób umieszczania płyt w napędzie. W efekcie, jeśli sprzęt ma stanąć na regale pomiędzy półkami, unikniesz zakupu wieży, w której napęd znajduje się na górze urządzenia. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest wybór sprzętu z odtwarzaczem w formie wysuwającej się szuflady. Odpowiedni wybór pozwoli także uniknąć zbierania się kurzu i zabrudzeń w napędzie.

 

Moc wieży

Najlepsza mini wieża powinna odtwarzać utwory w wysokiej jakości oraz zapewnić mocne i głębokie dźwięki. Jakość brzmienia wydobywającego się z głośników zależy przede wszystkim od mocy urządzenia. Im jest wyższa, tym lepszy dźwięk będzie można uzyskać. Moc może być podana w jednej z dwóch wartości – znamionowej i szczytowej. Głośniki mają najczęściej od 3 W do 50 W. Moc szczytowa, czasem podawana przez producentów, dotyczy możliwości urządzenia w warunkach studyjnych, a znamionowa to maksymalna wartość, jaką osiąga sprzęt podczas zwykłego użytkowania.

 

Tuner radiowy

Wiele osób zastanawia się, jaka jest najlepsza mini wieża do słuchania muzyki z płyt, warto jednak zwrócić uwagę, czy dany model oferuje także możliwość włączenia radia. Do tego potrzebny jest tuner, w który wyposażono większość urządzeń oferowanych w sklepach. Wybierając model sprawdź, jak wiele stacji wieża może zapamiętać, najlepiej, aby można było zapisać przynajmniej 30 stacji. Dzięki temu łatwo i szybko znajdziesz interesującą Cię audycję. Warto wybrać urządzenie wyposażone w system RDS, który umożliwia wyświetlanie komunikatów radiowych.

 

Źródła odtwarzania

Wieże umożliwiają odtwarzanie płyt CD oraz nagranych plików w formacie CD-Audio. Coraz częściej dyski są zastępowane innymi nośnikami pamięci, które można połączyć z innym urządzeniem za pomocą wyjścia USB. Warto upewnić się, że dany model wieży umożliwia podłączenie takich dysków. Dobrym rozwiązaniem jest zakup urządzenia, które łączy się z innymi sprzętami przez technologię Bluetooth. Można dzięki temu odtwarzać pliki muzyczne strumieniowo, czyli bez użycia przewodów. Aby było to możliwe, mini wieża musi odtwarzać najpopularniejsze formaty plików audio, przede wszystkim MP3.

 

Odtwarzanie formatów obrazu

Niektóre modele mini wież mogą odtwarzać nie tylko pliki w formacie audio, ale także wideo. Umożliwia to odtwarzacz DVD, który może obsługiwać także rozszerzenia Avi i DivX. Dzięki temu można podłączyć wieżę bezpośrednio do telewizora lub urządzenia multimedialnego, takiego jak konsola, i wzmocnić dźwięk z filmu lub gry. Jeżeli urządzenie odtwarza mniej popularne formaty obrazu, możliwe jest uruchomienie multimediów nagranych na przykład domową kamerą.

Dodatkowe funkcje

Mini wieże często wyposażone są w funkcje, które umożliwiają dostosowanie parametrów dźwięku do własnych preferencji. Różnego rodzaju korektory pozwalają na regulację wysokich i niskich tonów, a inne ustawienia dopasować do gatunku muzycznego. Dzięki temu użytkownik może wyregulować barwę dźwięku, aby podkreślić najważniejsze partie w utworze. Jest to przydatna funkcja szczególnie dla miłośników muzyki, którzy chcą docenić każdy element muzyczny w danym gatunku.

 

Mini wieże w dobrych cenach

Cena mini wieży zależy przede wszystkim od funkcji i możliwości odtwarzania. Jest to urządzenie tańsze niż profesjonalne sprzęty, zapewnia jednak równie wysoką jakość dźwięku. Mini wieże, które odtwarzają płyty CD, a także pliki w najpopularniejszych formatach kosztują ok. 350 zł. Pozwalają na połączenie z innymi sprzętami technologią Bluetooth lub wejściem USB. Urządzenia, które umożliwiają nie tylko podłączenie nośników pamięci, ale także ładowania ich, kosztują ok. 650 zł. Są wyposażone w systemy wzmacniające niskie tony i podnoszące jakość odtwarzanej muzyki. Eleganckie urządzenia, które wyposażono w takie udogodnienia, jak timer czy wejście optyczne, to wydatek ok. 1200 zł. Wieże, które oprócz plików muzycznych odtwarzają także płyty DVD kosztują ok. 2000 zł. Można jednak podłączyć je do dowolnego urządzenia multimedialnego, a wydobywający się z głośników dźwięk będzie czysty i mocny.

 

 

FAQ

 

P1: Którą mini wieżę wybrać – Yamaha czy Denon?

Wybór urządzenia odtwarzającego muzykę zależy od wielu czynników. Każdy producent stara się zapewnić konsumentom jak najlepsze wrażenia z użytkowania produktu. Miłośnicy muzyki często wybierają pomiędzy mini wieżami dwóch firm – Yamaha oraz Denon. Każda firma ma w ofercie wiele modeli. Denon to producent, który ma ponad 100-letnie doświadczenie w dziedzinie technologii audio. Jest także pierwszą na świecie firmą, która rozpoczęła komercyjną produkcję płyt CD. Yamaha charakteryzuje się dużą precyzją wytwarzanych produktów i stara się łączyć nowoczesną technologię z tradycyjnym kunsztem rzemieślniczym. Wybór produktu zależy więc od jego parametrów i dostosowania do indywidualnych potrzeb. 

 

P2: Jaką moc ma mini wieża?

Moc mini wieży podaje się w dwóch parametrach. Pierwszy, określany jako RMS to moc znamionowa. Jest to maksymalna wartość, jaką może osiągnąć urządzenie podczas nieustannego działania przez długi czas, bez narażania sprzętu na uszkodzenia. W przypadku mini wież zakres mocy RMS waha się od 3 W do 50 W. Drugi rodzaj to moc szczytowa, inaczej zwana muzyczną. Jest to maksymalna wartość, jaką może uzyskać urządzenie w bardzo krótkim czasie użytkowania. Wartość mocy szczytowej może sięgać nawet kilkuset Wat, występuje jednak najczęściej w specyficznych, studyjnych warunkach. Wybierając mini wieżę do domu, warto sugerować się mocą RMS, im jest wyższa, tym mocniejszy i bardziej wyrazisty dźwięk będzie wydobywał się z głośników.

P3: Jak zrobić mini wieżę?

Bardzo prostą wersję mini wieży, która będzie jedynie odtwarzać muzykę w niskiej jakości, można zrobić w domu. Wystarczą głośniki komputerowe, napęd CD (warto, aby miał przyciski umożliwiające zmienianie utworów) i zasilacz ATX. Obudowę mini wieży można skonstruować ze sklejki. Przewody w zasilaczu ATX należy odpowiednio przyciąć, zlutować i zabezpieczyć. W większości modeli trzeba odciąć kabel zielony i jeden z dwóch czarnych. Przewód AUDIO należy połączyć z przewodem głośników. Aby mini wieża przypominała profesjonalne urządzenie, warto dodać panel USB, umożliwiający odtwarzanie utworów z nośników pamięci, a także gniazdo typu Jack na słuchawki.

 

P4: Ile prądu pobiera mini wieża?

Ilość prądu pobierana przez mini wieżę podczas pracy, zależy od mocy sprzętu. Większe urządzenia, które zapewniają wysokiej jakości dźwięk, potrzebują więcej energii elektrycznej. Szacuje się, że mini wieża, której moc znamionowa, czyli maksymalna, jaką może osiągnąć podczas normalnego użytkowania, wynosi 60 W, pobiera rocznie ok. 260 kWh. Koszt eksploatacji urządzenia może więc w ciągu 12 miesięcy przekroczyć 150 zł. Większość dostępnych urządzeń ma moc od ok. 20 do 30 W. Dlatego pobór mocy w ciągu roku to ok. 130 kWh. Mini wieże, które mają funkcje działające w tak zwanym stanie czuwania, jak na przykład timer lub zegar, nieustannie pobierają ok. 3 W. Należy o tym pamiętać, ponieważ generuje to dodatkowe koszty.  

 

P5: Ile kosztuje mini wieża?

Cena mini wieży może wahać się od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy. Koszt zakupu urządzenia zależy od mocy i funkcji sprzętu. Mini wieże, które mają jedynie podstawowe udogodnienia, takie jak Bluetooth lub wejście USB, mogą kosztować od 300 do nawet 600 zł. Im lepsza jakość dźwięku wydobywającego się z głośników, tym droższe będzie urządzenie. Funkcje zmian i regulacji barwy i tonu muzyki zwiększają również cenę zestawu. Mini wieża, która działa w trybie czuwania, umożliwia ładowanie urządzeń przenośnych przez złącze USB lub jest wyposażona w timer i alarm może kosztować ok. 1000 zł. Nietypowe rozwiązanie, takie jak połączenie mini wieży z odtwarzaczem DVD zwiększają koszt zakupu urządzenia do 2000 zł.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ