Ranking 9 najlepszych monitorów w 2024

Ostatnio aktualizowane: 18.06.24

 

Monitor – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Dobrej jakości monitor jest niezbędny nie tylko podczas pracy biurowej, ale także w czasie relaksu przy filmie lub grze komputerowej. Model iiyama G-MASTER G2730HSV-B1 zapewni niepowtarzalne wrażenia dla graczy. Monitor ma przekątną o długości 27 cali, co sprawia, że wyświetlany obraz jest wyraźny, a każdy szczegół dobrze widoczny. Urządzenie wyposażone jest w kilka typów wejść, co umożliwia jednoczesne podłączenie wielu sprzętów, aby jakość gry była jeszcze lepsza. Monitor wykorzystuje się także do pracy, w tym celu dobrze sprawdzi się model Samsung C24F390FHUX/EN. Wyświetlacz urządzenia jest zakrzywiony w taki sposób, aby zapewnić użytkownikom szeroki kąt widzenia. Monitor stworzony jest z troską o komfort dla oczu i ochronę wzroku.

9 najlepszych monitorów. Opinie w 2024 roku

 

Znalezienie odpowiedniego monitora, który ułatwi pracę, ale sprawdzi się także podczas relaksu z filmem lub grą, może okazać się trudne. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, czasem różniących się tylko drobnymi parametrami. Nasz ranking monitorów pomoże Ci znaleźć najlepsze urządzenie, które spełni wszystkie Twoje wymagania, dzięki czemu wybierzesz odpowiedni model.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Zaletą monitora G-MASTER jest 27-calowy ekran, który umożliwia wyświetlanie obrazów w jakości Full HD. Model ma milisekundowy czas reakcji, co sprawia, że można łatwo zauważyć każdy szczegół na wyświetlaczu. Technologia FreeSync ułatwia płynne odtwarzanie obrazów i animacji, dzięki czemu monitor G-MASTER jest odpowiedni do gier komputerowych.

Wady

Minusem modelu jest brak możliwości regulowania podstawy ekranu, przez co nie można dopasować go do indywidualnych wymagań użytkownika. Stopka, na której zamocowany jest monitor, chwieje się nawet przy delikatnych drganiach biurka.

Podsumowanie

Monitor iiyama G-MASTER przeznaczony jest do pracy biurowej, oraz gier komputerowych. Obrazy zmieniają się szybko i płynnie, nawet wysokiej jakości animacje są prawidłowo odtwarzane. Szybki czas reakcji monitora umożliwia wyświetlanie ostrej i wyraźniej grafiki, nawet przy dynamicznych rozgrywkach w grach komputerowych.

Drugi wybór

Zalety

Największą zaletą monitora Samsung jest zakrzywienie ekranu 1800R, co umożliwia szeroki kąt widzenia o zasięgu 178 stopni. Zwiększa to nie tylko głębię obrazu, ale także potęguje wrażenie zatopienia w wirtualnej rzeczywistości. Monitor Samsung wyposażony jest w funkcję Eye Saver, która redukuje ilość niebieskiego światła, emitowanego przez wyświetlacz, dzięki czemu oczy się nie męczą.

Wady

Monitor Samsung nie jest wyposażony w regulację położenia w górę lub w dół. Wadą jest także brak innych niż podstawowe złącza, brak między innymi DVI lub DP, do podłączenia innego źródła obrazu. Podstawa monitora jest mało stabilna.

Podsumowanie

Monitor Samsung z 24-calowym ekranem to dobry wybór do pracy, oglądania filmów i gier. Zakrzywiony wyświetlacz umożliwia większe zaangażowanie w rozgrywającą się akcję. Funkcje Eye Saver czy Flicker Free chronią wzrok i umożliwiają dłuższy czas koncentracji, dzięki zminimalizowaniu czynników negatywnie wpływających na pracę oczu.

Rozważ też

Zalety

Monitor LG zapewnia wyświetlanie obrazów w rozdzielczości HD, dzięki czemu widoczne są nawet najmniejsze szczegóły grafiki. Urządzenie ma dwa tryby – gier i kinowy. Można prowadzić dynamiczne rozgrywki, dzięki płynnej animacji lub oglądać filmy w wysokiej jakości. Monitor jest wyposażony w technologię Flicker Safe, która niweluje migotanie ekranu, poprawiając komfort pracy przy komputerze.

Wady

Wadą monitora LG jest szeroka ramka wokół ekranu, która zmniejsza wielkość wyświetlanego obrazu oraz powoduje, że urządzenie wydaje się masywniejsze. Ramka uniemożliwia także połączenie urządzenia z innymi monitorami w celu podzielenia obrazu, ponieważ widocznie rozdziela obraz.

Podsumowanie

Monitor LG może służyć zarówno jako wyświetlacz obrazów z komputera, jak i telewizor, na którym odtwarzane będą filmy. Umożliwia to funkcja kinowa, jak również odczepiana stopka, dzięki czemu można zawiesić urządzenie na ścianie. Monitor chroni także oczy przed nadmiernym zmęczeniem podczas pracy, a szeroki kąt widzenia umożliwia dostrzeżenie wszystkich detali na ekranie.

 

Monitor 27 cali

 

1. Monitor iiyama G-MASTER G2730HSU-B1

 

Dobrą jakość obrazu podczas gry na komputerze zapewnia monitor iiyama G-MASTER G273HSU-B1. Przekątna ekranu wynosi 27 cali, która wraz z odświeżaniem 75 Hz zapewnia płynność w przechodzeniu z jednej animacji w drugą. Monitor wyposażony jest w trzy najpopularniejsze wejścia sygnału – HDMI, VGA oraz DisplayPort, co pozwala podpiąć sprzęt do innego niż komputer źródła obrazu. Urządzenie ma wbudowane głośniki oraz dodatkowe wejście słuchawkowe, co sprawdzi się szczególnie podczas oglądania filmów i grania na komputerze.

Monitor 27 cali umożliwia wyświetlanie obrazu w jakości Full HD, a milisekundowy czas reakcji urządzenia zapewnia ostrość obrazu nawet w dynamicznie zmieniającej się grafice. Zastosowana w urządzeniu technologia FreeSync wzmacnia szybkość przepływu obrazów, zachowując płynność filmów i gier. Funkcja Black Tuner przydaje się szczególnie graczom, ponieważ umożliwia dostosowanie poziomu czerni na ekranie.

Użytkownicy chwalą monitor iiyama za solidne wykonanie i szybką pracę. Obraz wyświetlany na ekranie jest wyraźny, kolory są żywe i głęboko nasycone. W opiniach o monitorze podkreślana jest również wysoka jakość matrycy.

 

 

 

 

Monitor 24 cale

 

2. Monitor Samsung C24F390FHUX/EN

 

Jeżeli szukasz monitora, który pozwoli Ci uniknąć zmęczenia oczu podczas pracy, dobrym wyborem będzie monitor Samsung C24F390FHUX/EN o przekątnej 24 cale. Urządzenie ma specjalne zakrzywienie ekranu 1800R, które zapewnia szeroki kąt widzenia o zasięgu 178 stopni. Efekt uzyskano dzięki zakrzywieniu matrycy w kształcie okręgu o średnicy 1800 mm. W rezultacie monitor 24 cale zwiększa komfort pracy dzięki zredukowaniu odbijanego światła. Zakrzywienie ekranu wpływa także na jakość doznań podczas korzystania z urządzenia, oglądając film lub grając na komputerze, można odnieść wrażenie „wejścia w akcję”.

Monitor Samsung zapewnia rozdzielczość obrazu w jakości Full HD, co pozwala dostrzec najmniejsze szczegóły na ekranie. Urządzenie ma współczynnik kontrastu 3000:1, w efekcie kolory są wzmocnione, a poziomy czerni i bieli są na optymalnym poziomie. Obraz na monitorze jest ostry i barwny.

Przeglądając opinie użytkowników, można zauważyć, że pozytywnie oceniają oni monitor 24 cale firmy Samsung. Konsumenci doceniają szeroki kąt widzenia, który ułatwia pracę przy komputerze. Model zapewnia płynność ruchu i wyrazisty obraz.

 

 

 

 

Monitor z tunerem tv

 

3. Monitor LG 28TL510V

 

Monitor LG 28TL510V sprawdzi się nie tylko jako ekran komputera, ale także jako telewizor, co umożliwia tryb kinowy, w który wyposażono urządzenie. Wysoka rozdzielczość HD pozwala odtwarzać filmy w bardzo dobrej jakości. Monitor z tunerem tv można powiesić na ścianie i używać jako odbiornik sygnału telewizyjnego. Tryb gier sprawia, że model LG jest także odpowiedni do rozrywki – funkcja Black Stabilizer rozjaśnia ciemne miejsca na ekranie, a tryb DAS utrzymuje płynność rozgrywki.

Monitor do komputera wyposażony jest wejście HDMI, gniazdo CI oraz złącze USB. Urządzenie ma zintegrowane głośniki stereo, które pozwalają uzyskać wyraźny i czysty dźwięk podczas gry lub oglądania filmów. Ekran monitora ma przekątną 27,5 cali i czas reakcji 5 ms, dzięki czemu obrazy płynnie się zmieniają.

Zaletą monitora LG, często podkreślaną przez użytkowników jest wysoka rozdzielczość ekranu oraz szeroki kąt widzenia, który ułatwia pracę. W  modelu doceniania jest także możliwość odbierania sygnału telewizyjnego i oglądania filmów w kinowej jakości.

 

 

 

 

Monitor 240hz

 

4. Monitor Samsung 27” CRG50

 

W rankingu monitorów nie może zabraknąć modelu Samsung 27” CRG50. Jest to urządzenie, które zapewnia niepowtarzalne doznania podczas gry i oglądania filmów. Zaokrąglony ekran o średnicy 1500 mm nie tylko pozwala poczuć się jak w wirtualnym świecie, ale także chroni wzrok, dzięki zminimalizowaniu odbijanego światła. Duży kontrast o współczynniku 3000:1 sprawia, że monitor 27 cali wyświetla realistyczny obraz o żywej kolorystyce.

Monitor Samsung dobrze sprawdza się do pracy, ponieważ zakrzywiona matryca nie męczy oczu. Wiele trybów, w które wyposażony został model, sprawia, że urządzenie zapewnia również wysokiej jakości rozrywkę. Monitor 240Hz, dzięki dużej częstotliwości odświeżania, umożliwia płynne przechodzenie nawet dużej ilości klatek w ciągu sekundy. Zastosowana kompatybilność G-Sync wspomaga szybką zmianę obrazu. Dzięki temu dynamiczna akcja nie przerywa się i nie opóźnia.

Opinie o monitorze Samsung wskazują wysoką jakość obrazu jako największą zaletę. Konsumenci doceniają szeroki kąt widzenia osiągający 178 stopni. Zaletą modelu jest także głęboki kontrast bieli i czerni, który uwidacznia każdy szczegół.

 

 

 

 

Monitor dotykowy

 

5. Dell Monitor 24 P2419H

 

Monitor to sprzęt, który musi sprawdzić się nie tylko do rozrywki, ale także do pracy. Takim urządzeniem jest Dell Monitor 24 P2419H. o przekątnej ekranu 23,8 cali, całkowita szerokość wraz z ramą wynosi 537,8 mm. Głębokość monitora to zaledwie 166 mm, dlatego nie zajmuje on dużo miejsca na biurku. Cienka ramka ekranu ułatwia pracę z innymi sprzętami. Dla efektywniejszego wykonywania zadań do urządzenia można podłączyć między innymi monitor dotykowy. Konfiguracje możliwe są dzięki funkcji Easy Arrange, która ułatwia podzielenie obrazu na kilka ekranów.

Monitor Dell wyposażony jest w specjalną konstrukcję, która ułatwia zarządzanie kablami, pozwalając uniknąć nieestetycznego splątania przewodów na biurku. Model ma funkcję ComfortView, redukującą emisję niebieskiego światła oraz tryb ograniczający migotanie wyświetlacza. Dzięki temu monitor nie męczy oczu podczas długotrwałej pracy.

Użytkownicy doceniają dobry i tani monitor Dell za jego konstrukcję, ułatwiającą pracę. Model umożliwia dostosowanie odchylenia i wysokości ekranu do indywidualnych preferencji. Zaletą urządzenia jest również wysoka jakość obrazu i bogata gama kolorów.

 

 

 

 

Monitor LG

 

6. Monitor LG 29WK600-W

 

Ekran, który umożliwi wyświetlanie najwyższej jakości obrazów, ma monitor LG 29WK600-W. Funkcja HDR Effect zastosowana w urządzeniu pozwala przekonwertować nawet standardowe treści na grafiki o dużej rozdzielczości. Aby podkreślić barwy i uwydatnić szczegóły monitor LG wyposażony został w technologię HDR, podkreślającą kontrast bieli i czerni. W efekcie kolory są dokładnie odwzorowane w 99% ze standardowej dla urządzeń elektronicznych gamy sRGB.

Model LG wykonano z myślą o wysokiej rozdzielczości wyświetlanego obrazu. Oprócz właściwego kontrastu bieli monitor do komputera wyposażony jest w technologię MAXXAUDIO, która wydobywa szczegóły z każdej grafiki. Proporcja 21:9 daje więcej możliwości, dzięki powiększonej powierzchni roboczej. Duży ekran pozwala pomieścić większą liczbę ikon i jednocześnie odtwarzać kilka programów.

Wśród opinii o monitorze LG przeważają komentarze pozytywne. Użytkownicy chwalą model za czysty i wyraźny obraz oraz płynne przechodzenie między kadrami podczas odtwarzania filmów i gier. Dodatkowym atutem monitora jest możliwość regulacji podstawki.

 

 

 

 

Monitor Samsung

 

7. Monitor Samsung U28E590

 

Poszukując dobrego monitora do pracy i rozrywki, warto wziąć pod uwagę monitor Samsung U28E590. Ekran urządzenia ma przekątną o długości 28 cali, jego proporcje to 16:9, dzięki temu dostępna jest duża powierzchnia, która mieści wiele aplikacji i programów. Monitor Samsung obsługuje obrazy w standardzie UHD oraz multimedia w rozdzielczości 4K. W rezultacie widoczny jest każdy szczegół grafiki. Kolorystyka obrazów jest bogata i żywa, dzięki dużej jasności ekranu, który wyświetla aż miliard różnych barw.

Dla polepszenia komfortu podczas gry na komputerze producenci monitora Samsung wyposażyli urządzenie w technologię AMD Freesync. Funkcja zapewnia częste odświeżanie obrazu, co niweluje opóźnienia w wyświetlaniu zmieniającej się grafiki. Interfejs HDMI wzmacnia czystość i wyrazistość szczegółów na ekranie. Oprócz podstawowych rodzajów złączy, dobry monitor powinien mieć także dodatkowe wyposażenie. Model Samsung umożliwia jednoczesne podłączenie dwóch komputerów, dzięki funkcji Picture-by-Picture.

Użytkownicy doceniają monitor Samsung za żywe kolory i ostry obraz. Zaletą modelu jest także komfortowe ustawienie odchylenia ekranu. Dzięki specjalnym funkcjom monitor chroni oczy w czasie długotrwałej pracy.

 

 

 

 

 Monitor 32 cale

 

8. Monitor Philips 328E9QJAB

 

Ekran komputera to nie tylko urządzenie do pracy, ale także element wystroju, dlatego powinien być również estetyczny. Taki jest monitor Philips 328E9QJAB, którego design nawiązuje do nowoczesności. Zaokrąglony wyświetlacz zapewnia mu nie tylko ciekawy wygląd, ale umożliwia także zagłębienie się w wirtualny świat. Wrażenie to spotęgowane jest dzięki technologii Ultra Wide-Color, która wydobywa głębię każdej barwy. Ekran o proporcji 16:9 wyświetla grafiki w standardzie Full HD. Monitor 32 cale w połączeniu z żywą gamą kolorów daje niezapomniane efekty podczas gry i oglądania filmów.

Model Philips wyposażony jest w technologię AMD FreeSync, umożliwiającą płynne przechodzenie z jednej klatki w drugą podczas dynamicznej akcji gry lub filmu. Wbudowane głośniki wzmacniają dźwięki i równomiernie je rozprowadzają, dzięki czemu potęgują wrażenie przebywania w środku rozgrywki.

Przeglądając opinie o monitorach Philips, można zauważyć, że użytkownicy chwalą produkt za jakość obrazu oraz technologie usprawniające dynamiczną zmianę grafiki. Ponadto model wyposażony jest w kilka trybów, LowBlue i Flicker-free, które chronią oczy podczas użytkowania urządzenia.

 

 

 

 

Monitor iiyama

 

9. Monitor iiyama ProLite XB3270QS-B1

 

Podczas szukania najlepszego monitora warto rozważyć zakup monitora iiyama ProLite XB3270QS-B1. Wyposażony jest w rozdzielczość WQHD oraz technologię IPS, które umożliwiają wyświetlanie obrazów w wysokiej jakości z dokładnym odwzorowaniem barw i szczegółów. 32-calowy ekran ułatwia pracę, dzięki dużej ilości dostępnej przestrzeni na monitorze. Tryb Flicker-free niweluje migotanie wyświetlacza, które może negatywnie wpływać na zdrowie oczu. Ponadto monitor iiyama wyposażony jest w funkcję redukcji niebieskiego światła, dlatego model sprawdzi się dla osób pracujących wiele godzin przy komputerze.

Model iiyama sprawdzi się dobrze w przypadku gier. Technologia IPS umożliwia osiągnięcie dużego kontrastu między czernią a bielą, co sprawia, że każdy szczegół jest widoczny nawet podczas ciemnej scenerii w grze lub filmie. Monitor komputerowy wyposażony jest w wejście słuchawkowe i głośniki, z których wydobywa się mocny dźwięk.

Użytkownicy podkreślają wygodę użytkowania monitora iiyama. Regulowana stopka umożliwia zmianę wysokości ekranu i dostosowanie jej do indywidualnych preferencji. Atutem modelu jest także bogata paleta żywych barw i wyraźny obraz.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – jaki monitor kupić?

 

Monitor do komputera to niezbędne urządzenie zarówno podczas pracy, jak i rozrywki. Wybór najlepszego ekranu zależy od wielu czynników. Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę, czy będzie to monitor wyłącznie do pracy, jeśli tak to do jakiego rodzaju zadań. Inny wyświetlacz będzie potrzebny podczas przeprowadzania obliczeń na kilku programach, a inny do tworzenia grafik. Jeśli ekran będzie przeznaczony przede wszystkim do gier komputerowych, musi mieć także odpowiednie parametry. Przewodnik zakupowy pomoże Ci wybrać najlepszy monitor.

Rodzaj matrycy

Najważniejszym aspektem podczas wyboru monitora jest dobór parametrów do swoich wymagań i potrzeb. To one decydują o tym, jak wygląda wyświetlany obraz i jaki jest komfort pracy przy komputerze. Pierwszym parametrem, na który warto zwrócić uwagę, zastanawiając się, jaki monitor wybrać, jest rodzaj matrycy. Najczęściej występuje w jednym z trzech typów: TN, VA lub IPS. Wybierając matrycę, ważny jest także dobór odpowiedniego odświeżania obrazu. Jest to szczególnie ważne, gdy monitor ma służyć przede wszystkim do grania. Odświeżanie obrazu to ilość klatek wyświetlanych w czasie 1 sekundy, na przykład oznaczenie 60Hz to 60 klatek w ciągu sekundy. Im wyższy parametr, tym płynniej zmienia się grafika.

♦ Matryca TN – wyróżnia się szybkim czasem reakcji, dlatego sprawdza się dla osób lubiących dynamiczne gry, podczas których akcja nieustannie się zmienia. Matryce TN są zwykle najtańsze, ale mają wysoki czas odświeżania, od 60Hz do nawet 240Hz. Dzięki temu obrazy płynnie się zmieniają, bez opóźnień, nawet przy dużej ilości klatek na sekundę. Matryce TN mogą jednak nie odwzorowywać głębokiej czerni, przez co kąt widzenia na monitorze będzie ograniczony.

♦ Matryca VA – podobnie jak matryca TV, wersja VA stosowana jest w większości dostępnych na rynku monitorów. Ekran ma duży kontrast czerni, dlatego każdy szczegół jest dobrze widoczny. Matryce VA mają lepszy kąt widzenia niż wersje TN oraz wysoki czas odświeżania. Sprawdzają się więc podczas pracy z grafikami oraz w grach komputerowych.

♦ Matryca IPS – najdroższy typ matrycy, charakteryzujący się wysokim kontrastem i dobrym odwzorowaniem barw. Ma duży kąt widzenia, dlatego obraz jest wyraźny z każdego punktu na monitorze. Matryce IPS mają jednak niższy czas reakcji niż typy TN i VA, dlatego sprawdzają się przede wszystkim do tworzenia i obrabiania grafik i multimediów.

 

Rozdzielczość

Rozdzielczość ekranu to liczba pikseli na wyświetlaczu, standardowo jest to 1080p. Taka wartość wystarcza do codziennego użytkowania lub wykorzystywania prostych programów komputerowych. Jeżeli jednak zastanawiasz się, jaki monitor jest najlepszy dla graczy lub osób zajmujących się grafiką, odpowiedź brzmi: Im wyższa rozdzielczość, tym lepiej. Poszukując ekranu, który umożliwi dokładne wyświetlanie obrazów w wysokiej jakości, można zdecydować się na wersję 1440p, która pozwoli uzyskać ostre grafiki w żywych kolorach. Najwyższa dostępna rozdzielczość monitorów to 4K. Są to specjalistyczne sprzęty przeznaczone przede wszystkim do pracy z grafiką komputerową, tworzenia gier i multimedialnych projektów oraz do montażu filmów. Dobierając rozdzielczość ekranu do swoich potrzeb, warto zwrócić uwagę na kąt widzenia monitora. Im szerszy, tym wygodniej pracuje się z danym sprzętem. Ponadto duży kąt widzenia zapewnia niezmienną jakość obrazu w każdym miejscu ekranu.

 

Przekątna ekranu

Dobra jakość obrazu i rodzaj matrycy powinny być dopasowane przede wszystkim do przekątnej ekranu. Do codziennego użytkowania i pracy w biurze wystarczą 24-calowe monitory o rozdzielczości 1080p. Im większa przekątna, tym lepsza powinna być jakość wyświetlanego obrazu. Monitory o przekątnej od 32 cali wzwyż sprawdzą się podczas pracy z grafiką komputerową, podczas której ważny jest każdy szczegół projektu. Wybierając rozmiar ekranu, trzeba zwrócić uwagę na funkcje chroniące wzrok. Jest to szczególnie ważne, jeśli monitor będzie przeznaczony do długotrwałej pracy. Najpopularniejsze tryby zastosowane w ekranach to redukcja niebieskiego światła oraz minimalizacja falowania wyświetlacza. Dostępne są także zaokrąglone monitory, które  umożliwiają nie tylko objęcie wzrokiem całego wyświetlacza, ale wzmacniają także głębię obrazu. W rezultacie podczas gry lub oglądania filmów użytkownik ma wrażenie, że świat wirtualny otacza go ze wszystkich stron. Dodatkową zaletą zaokrąglonych monitorów jest ochrona wzroku, ponieważ niwelują odbijanie się światła, które może męczyć oczy podczas pracy. 

Monitory w dobrych cenach

Ceny monitorów różnią się w zależności od parametrów. Jeżeli poszukujesz ekranu do codziennej pracy, możesz zdecydować się na mniejszy model, który znajdziesz już za 500 – 700 zł. Tańsze urządzenia mają zwykle przekątną od 24 do 27 cali. Sprawdzą się więc do wykonywania pracy biurowej. Jeżeli szukasz monitora do gier lub tworzenia i obrabiania grafik warto wybrać ekran o większej przekątnej i wysokim czasie odświeżania. Osiąga on jednak cenę nawet powyżej 1000 zł, ale zapewnia ostry obraz, żywe kolory i głęboki kontrast czerni i bieli. Większy koszt urządzenia wiąże się także z dodatkowym wyposażeniem. Wiele monitorów ma wbudowane głośniki oraz wejścia i złącza, umożliwiające podłączenie innego źródła obrazu.

 

 

FAQ

 

P1: Jak podłączyć monitor do laptopa?

Monitor może być podłączony nie tylko do komputera stacjonarnego, ale także do laptopa. Potrzebny będzie do tego odpowiedni kabel. Rodzaj przewodu należy dostosować do typu złącz, które producent zastosował w danym modelu laptopa, najczęściej są to VGA, DVI lub HDMI. Jeżeli urządzenie umożliwia podłączenie kilku rodzajów kabli, należy wybrać złącze, które zapewnia wysoką jakość obrazu. Dopasowany przewód należy podpiąć do laptopa i monitora. Urządzenia powinny automatycznie się połączyć. Istnieje możliwość podłączenia monitora do laptopa bez odpowiednich złączy, trzeba jednak zaopatrzyć się w tzw. przejściówkę. Specjalne urządzenia do bezprzewodowej transmisji danych umożliwiają także przesyłanie obrazu bez wykorzystania kabli.

 

P2: Jak skalibrować monitor?

Po podłączeniu monitora do komputera ważna jest właściwa kalibracja parametrów urządzenia. Dzięki temu wyświetlany obraz będzie idealnie dopasowany do indywidualnych potrzeb. W tym celu trzeba kliknąć prawym przyciskiem myszy na ekran główny i wybrać opcję “personalizuj”. Pojawi się okienko, w którym należy kliknąć znajdujący się w dolnym lewym rogu “ekran”, a następnie “kalibruj kolor”. Przechodząc dalej, można dostosować wszystkie parametry kolorów. Zaleca się przesuwanie suwaków w ustawieniach tak, aby punkt w kole był jak najmniej widoczny. W następnych krokach trzeba wybrać odpowiednią jasność. Regulacji dokonuje się na podstawie kilku obrazków. W pierwszym koszula powinna odznaczać się od garnituru, a w następnym znak X ma być prawie niewidoczny. Podobnie trzeba dopasować pozostałe ustawienia.

P3: Jak podzielić monitor na dwa ekrany?

Podczas wykonywania niektórych czynności, na przykład wykorzystywania dwóch programów jednocześnie, przydatne okazuje się podzielenie monitora na kilka (najczęściej dwa) ekranów. Sposób rozdzielenia obrazów zależy od rodzaju oprogramowania komputera. Najpopularniejsze wersje systemu Windows, czyli 7 i 8, umożliwiają podzielenie ekranu w prosty sposób. Należy przeciągnąć okno jednego z programów na koniec lewej części monitora. Obraz automatycznie minimalizuje się do połowy ekranu. Z drugim programem należy postąpić podobnie, należy przeciągnąć go na prawą stronę. System Windows 10 umożliwia podzielenie monitora na więcej niż dwie części, poprzez wykorzystanie specjalnych aplikacji, na przykład Snap Assist. Pozwala ona na utworzenie siatki na monitorze, w której jednocześnie mogą wyświetlać się nawet 4 różne programy. 

 

P4: Jak wyczyścić monitor?

Na ekranie monitora zbiera się kurz, a nierzadko pojawiają się na nim odciski palców. Czyszczenie urządzenia wymaga szczególnej ostrożności. Pod żadnym pozorem nie można używać mokrej szmatki ani żadnych środków chemicznych, które nie są przeznaczone do tego typu sprzętów. Czyszczony monitor odłącz od zasilania i odczekaj, aż matryca ostygnie, jeśli była wcześniej używana. Do przetarcia ekranu z kurzu zaleca się użycie ściereczki z mikrofibry, która nie zarysuje powierzchni monitora. Producenci sprzętów elektronicznych mają w ofercie specjalne pianki lub spraye do czyszczenia matrycy. Preparaty pomogą usunąć tłuste plamy powstałe między innymi na skutek dotykania monitora palcami. Wszystkie środki myjące należy aplikować na ściereczkę, nigdy nie bezpośrednio na powierzchnię ekranu.

 

P5: Jak ustawić monitor?

Odpowiednie ustawienie monitora na biurku ma kluczowy wpływ na zdrowie osoby pracującej z komputerem. Za blisko umiejscowiony ekran powoduje ból głowy i zmęczenie oczu. Monitor powinien znajdować się ok. 50 – 100 cm od twarzy, w zależności od rozmiaru urządzenia. Odpowiednia odległość to taka, która umożliwia objęcie całego ekranu wzrokiem bez potrzeby obracania głowy. Monitor musi być lekko odchylony do tyłu, najlepiej o 5 – 10 stopni. Jego górna krawędź powinna znajdować się nieznacznie poniżej linii wzroku. Monitor warto ustawić bokiem do okna, dzięki czemu światło nie będzie odbijać się od powierzchni urządzenia. Ułatwi to pracę z komputerem, zmniejszając zmęczenie oczu.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ