Ranking 11 najlepszych obudów do komputera w 2023

Ostatnio aktualizowane: 23.09.23

 

Obudowa do komputera – przewodnik zakupowy, ranking i test 

 

Poszukując obudowy do komputera, która spełni wszystkie oczekiwania użytkownika, warto przejrzeć oferty kilku producentów. Dostępność różnego towaru sprawia, że czasami nie wiadomo jaki produkt kupić, aby był odpowiedni. Polecanym modelem pozwalającym na swobodną konfigurację podzespołów jest SilentiumPC Signum SG1 TG SPC230. Wnętrze obudowy mieści płyty główne od mini-ITX do ATX, a także karty graficzne, których długość wynosi nawet do 325 mm. Model ma optymalną ilość miejsca przeznaczoną do montażu dwóch napędów, dysków oraz wydajnego systemu chłodzenia. Polecany przez konsumentów  jest także MSI MAG Forge 100M, który wyróżnia się zoptymalizowanym przepływem powietrza dla lepszej wentylacji podzespołów pracujących wewnątrz. Boczny panel z hartowanego szkła pozwala obserwować elementy znajdujące się w obudowie.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Obudowa komputera jest wyposażona w dwa fabrycznie zamontowane wentylatory, które zapewniają optymalny efekt chłodzenia dla podzespołów. Filtry przeciwkurzowe pozwalają na utrzymanie wnętrza komputera w czystości, a dodatkowo są łatwe w demontażu. Miejsce na zasilacz znajduje się w dolnej części obudowy.

Wady

Użytkownicy posiadający SilentiumPC Signum SG1 TG SPC230 zwracają uwagę, że między szybą a obudową są niewielkie odstępy, przez które dostaje się kurz.

Podsumowanie

Obudowa Midi Tower jest przystosowana do montażu płyt głównych ATX, mini-ATX oraz microATX. Model ma 7 slotów przeznaczonych do montażu rozszerzeń, gniazdo mikrofonowe i słuchawkowe oraz 2 gniazda USB 3.1 na panelu przednim. Wymiary produktu wynoszą 205 mm x 448 mm x 413 mm.

Drugi wybór

Zalety

Pionowe wentylatory 120 mm zamontowane z przodu gwarantują optymalny przepływ powietrza przez wszystkie podzespoły znajdujące się wewnątrz. Boczny panel ze szkła hartowanego o grubości 4 mm można bezpiecznie montować i demontować bez użycia narzędzi.

Wady

Osoby, które zdecydowały się zakupić obudowę MSI MAG Forge 100M twierdzą, że wewnątrz jest za mało miejsca, aby prawidłowo ułożyć kable od zasilania.

Podsumowanie

Obudowa typu Medium Tower mieści płyty główne w formatach mini-ATX, microATX oraz ATX. W przednim panelu umieszczono 2 złącza USB, HD Audio oraz mikrofon. Szkielet obudowy wykonano ze stali SECC, a panel przedni z tworzywa i stalowej siatki. Waga produktu wynosi 5,64 kg.

Rozważ też

Zalety

Konstrukcja wyróżnia się dużymi możliwościami aranżacji wnętrza, dzięki optymalnej przestrzeni w Midi Tower. Model jest przeznaczony do obsługi standardu płyty głównej ATX oraz ma trzy miejsca dla dysków SSD 2,5 cala. Beznarzędziowy montaż dysków oraz kart rozszerzeń uprzyjemnia pracę podczas składania.

Wady

Model Modecom Oberon Pro Glass nie ma podświetlania LED. W przypadku chęci montażu oświetlenia użytkownik musi sam wykonać konieczne podłączenia.

Podsumowanie

Funkcjonalne wnętrze ma wydzielone miejsce na tunel przeznaczony do montażu zasilacza oraz dysków twardych. Model ma wbudowane dwa wentylatory 120 mm oraz filtry magnetyczne zabezpieczające przed kurzem. Wymiary wynoszą 455 mm x 205 mm x 475 mm.

 

 

11 najlepszych obudów do komputera. Opinie w 2023 roku 

 

Kompletując podzespoły, należy zwrócić uwagę na format płyty głównej, który jest największym kłopotem, jeśli chodzi o prawidłowe dopasowanie. Oprócz aspektu wizualnego o wiele ważniejsza jest funkcjonalność produktu, dlatego też ważne jest, aby wiedzieć jaki model będzie odpowiedni. Pomóc w wyborze mogą opinie użytkowników oraz ranking obudów do komputera, gdzie zawarte są najważniejsze informacje dotyczące polecanych produktów.  

 

Obudowa do komputera SilentiumPC 

 

1. Obudowa SilentiumPC Signum SG1 TG SPC230

 

Obudowa do komputera SilentiumPC Signum SG1 TG SPC230 pozwala użytkownikowi na pełną swobodę dotyczącą konfiguracji wnętrza komputera. Przestronny model pomieści płyty główne w formatach ATX, mini-ATX oraz microATX, a także karty graficzne o maksymalnej długości do 325 mm. W przestronnym wnętrzu przeznaczono dwa miejsca do montażu napędów w formacie 2,5 cala oraz 3,5 cala. 

Obudowa do PC Midi Tower ATX jest zaprojektowana w taki sposób, aby wzmocnić skuteczność chłodzenia podzespołów. Zasilacz ATX montowany na podłodze zapewnia optymalną wentylację. Dwa wentylatory 120 mm zamontowane fabrycznie w razie potrzeby można wymienić na radiatory chłodzenia wodnego w rozmiarze do 360 mm. Midi Tower SilentiumPC Signum SG1 TG SPC230 w kolorze czarnym występuje w wymiarach 205 mm x 448 mm x 413 mm. 

Test obudów do komputera wskazuje, że użytkownicy decydują się na zakup tego produktu ze względu na klasyczny wygląd oraz wiele możliwości aranżacji wnętrza. Konsument może swobodnie ułożyć wszystkie przewody i bez obaw korzystać ze sprzętu. 

 

 

 

 

Obudowa do komputera MSI

 

2. Obudowa MSI MAG Forge 100M

 

Nowoczesna i stylowa obudowa do komputera MSI zdecydowanie wyróżnia się designem. Boczny panel wykonany z hartowanego szkła o grubości 4 mm sprawia, że seria MAG Forge 100M zwraca uwagę użytkownika nie tylko na wnętrze komputera, ale także na osłonę z dodatkowymi podświetlanymi elementami. Przycisk sterujący oświetleniem pozwala na dodatkowe podłączenie taśm LED w dowolnym kolorze. 

Obudowa jest zaprojektowana w taki sposób, aby użytkownik mógł umieścić we wnętrzu różne formaty płyt głównych takich jak: Mini-ATX, microATX oraz ATX. Producent przewidział możliwość montażu dwóch wentylatorów 120 mm w pozycji pionowej na przednim panelu, dzięki czemu chłodne powietrze jest rozprowadzane po całym wnętrzu. Szkielet jest wykonany ze stali SECC, a waga całego produktu wynosi 5,64 kg. Wymiary MSI MAG Forge 100M to 499 mm wysokości, 421 m długości oraz 210 mm szerokości. 

Solidna i nowoczesna obudowa do komputera jest chętnie wybierana przez konsumentów poszukujących typu Medium Tower z dobrą wentylacją. Zgrabny kształt produktu pozwala na bezproblemowe umiejscowienie zarówno na biurku, jak i pod biurkiem. 

 

 

 

 

Biała obudowa do komputera

 

3. Obudowa Modecom Oberon Pro Glass Hartowane Szkło 

 

Elegancka obudowa do komputera Modecom Oberon Pro Glass typu Midi Tower jest zaprojektowana dla osób poszukujących funkcjonalnego i atrakcyjnego produktu. Minimalistyczne wzornictwo oraz boczne okno wykonane ze szkła hartowanego sprawiają, że model prezentuje się okazale i pasuje do wielu aranżacji. Biała obudowa do komputera ma dobrze przemyślany system organizacji okablowania, co pozwala utrzymać porządek wewnątrz osłony.

Beznarzędziowy montaż dysków HDD oraz kart rozszerzeń jest bardzo wygodny dla użytkownika. Dwa wbudowane wentylatory 120 mm są odpowiedzialne za zapewnienie optymalnych warunków dla wszystkich pracujących podzespołów, a filtry przeciwkurzowe zapobiegają osadzaniu się zanieczyszczeń na delikatnych elementach wewnątrz. We wnętrzu znajduje się tunel przeznaczony do montażu zasilacza oraz trzech dysków SSD 2,5 cala. Wymiary obudowy wykonanej z 0,7 mm stali wynoszą 455 mm x 205 mm x 475 mm. 

Opinie o obudowach do komputera Modecom Oberon Pro Glass zwracają uwagę, że jest to dobry wybór dla osób poszukujących eleganckiego i funkcjonalnego rozwiązania. Midi Tower dzięki rozwiązaniom beznarzędziowym jest praktyczne, a dodatkowo ładnie się prezentuje. 

 

 

 

 

Obudowa do komputera LED

 

4. Obudowa Aerocool STREAK RGB LED dla Graczy

 

Aerocool STREAK RGB typu Midi Tower to obudowa do komputera LED w kolorze czarnym z akrylowym panelem bocznym. Wykonana z trwałego materiału ABS oraz SPCC o grubości 0,5 mm mieści wszystkie niezbędne podzespoły spełniające oczekiwania osób grających w gry komputerowe. Model spełnia standardy płyty głównej ATX, mini-ATX oraz microATX, a także pozwala na montaż karty o maksymalnej długości do 335 mm. 

Obudowa do komputera dla gracza ma 3 wewnętrzne kieszenie napędowe na dysk 3,5 cala oraz 2 kieszenie na dysk 2,5 cala. Użytkownik ma do dyspozycji 6 slotów na rozszerzenia oraz możliwość montażu 2 wentylatorów 120 mm z przodu, oraz jednego 80 mm z tyłu. Producent przewidział także opcję pozwalającą na instalację chłodzenia wodą, co jest bardzo ważne szczególnie dla osób spędzających dużo czasu na rozgrywkach. Obudowa do komputera do gier ma wymiary 190,1 mm x 412,8 mm x 382,6 mm. 

Użytkownicy zwracają uwagę, że Aerocool STREAK RGB typu Midi Tower to dobra i tania obudowa do komputera z podświetlaniem LED w standardzie. Kolor czarny wraz z oświetleniem pasuje do pokoju gracza, w którym znajduje się dużo dodatków gamingowych. 

 

 

 

 

Obudowa do komputera RGB

 

5. Obudowa Silentium PC Regnum RG6V Evo RGB SPC262

 

Czarna obudowa do komputera RGB SilentiumPc Regnum RG6V Evo RGB SPC262 wyróżnia się oryginalną konstrukcją oraz minimalistycznym designem pasującym do pokoju gamera. Wielokolorowe oświetlenie sprawia, że wnętrze komputera jest w pełni widoczne i dostępne dla użytkownika. Midi tower ATX obsługuje standard microATX, mini-ATX, mini ITX oraz ATX. Na panelu przednim umieszczono 2 gniazda USB 3.1. 

Gamingowa obudowa do komputera z ledami ma miejsce pozwalające na montaż 4 wentylatorów 120 mm. Takie rozwiązanie sprawia, że wszystkie podzespoły znajdujące się wewnątrz są odpowiednio chłodzone. Otwory znajdujące się w tacce na płytę główną ułatwiają dostęp chłodnego powietrza. Model ma cztery wewnętrzne zatoki na dysk 2,5 cala oraz 2 na dysk 3,5 cala. Liczba dostępnych slotów rozszerzeń wynosi 7. Midi Tower ATX ma wymiary 221 mm x 470 mm x 443 mm oraz wagę 6,12 kg. 

Konsumenci lubiący wielogodzinne rozgrywki zwracają uwagę, że to dobra obudowa do komputera, która zwraca uwagę, dzięki zainstalowanemu oświetleniu oraz nowoczesnemu designowi. 

 

 

 

 

Obudowa do komputera z oknem

 

6. Obudowa Cooler Master MasterBox Lite 3.1 MCWL3B3KANN01 

 

Cooler Master MasterBox Lite 3.1 typu Mini Tower to obudowa do komputera z oknem, dzięki któremu użytkownik może stale widzieć, jak wyglądają pracujące podzespoły po instalacji. Możliwość dowolnej personalizacji sprawia, że produkt jest całkowicie dopasowany do stylistyki wnętrza. Za przednim panelem Dark Mirror pracują trzy wentylatory 120 mm, które zapewniają optymalny efekt chłodzenia dla całego systemu. 

Mini Tower Master MasterBox Lite 3.1 obsługuje standardy mini-ITX oraz microATX, a także umożliwia montaż karty graficznej o maksymalnej długości do 380 mm. Maksymalna wysokość chłodzenia wynosi 158 mm. Wewnątrz znajdują się dwie kieszenie na dysk 3,5 cala oraz jedną kieszeń na dysk 2,5 cala. Na przednim panelu przewidziano możliwość podłączenia sprzętu do gniazd USB 2.0 oraz USB 3.0. Do produkcji zastosowano stal i plastik, a łączna waga wynosi 4,96 kg przy wymiarach 208 mm x 381 mm x 456 mm. 

Konsumenci, którzy zdecydowali się na wybór Master MasterBox Lite 3.1, są zadowoleni z możliwości personalizacji, dzięki której otrzymują produkt w pełni odpowiadający ich potrzebom. Oprócz aspektów technicznych model ładnie się prezentuje i jest dostępny w trzech różnych kolorach wykończenia. 

 

 

 

 

7. Zalman Z3 Plus

 

Ranking obudów komputera rozpoczynamy modelem Zalman Z3 Plus. Producent całą tę obudowę utrzymuje w czarnej kolorystyce, zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Oświetlenie LED zaś uatrakcyjnia jej wygląd. Zwłaszcza, że jeden z boków jest zrobiony z przeźroczystego akrylu. Na górze znajduje się wgłębienie przeznaczone do postawienia urządzenia podłączonego do przedniego portu USB.

Przedni panel posiada dwa złącza USB 2.0, złącze USB 3.0 oraz wejście i wyjście Audio. Wszystkie krawędzie tego modelu zostały zaokrąglone, aby zapobiec zranieniom podczas wymiany podzespołów. Budowa wnętrza również została zaprojektowana pod kątem uzyskania lepszej aerodynamiki i lepszego opływu powietrza.

Dzięki instalacji zasilacza na dole, obudowa również zyskała lepsze parametry chłodzenia. Mamy tu możliwość instalacji 5 wentylatorów, z czego 4, o wielkości 120 mm, są w zestawie. Instalację podzespołów usprawnia beznarzędziowy system montażu napędów HDD. Model ten jest przystosowany do długich kart graficznych, do 360 mm.

Ponadto znajdziemy tu gumowane nóżki, które działają anty wibracyjnie, a także filtry przeciwkurczowe wewnątrz obudowy. Wymiary zewnętrze tego modelu wynoszą 192 x 465 x 430 mm. Klienci uważają, że za tak niską cenę obudowa jest wykonana świetnie. Jest ona ergonomiczna, a wewnątrz jest sporo miejsca.

Zalman Z3 Plus to dobra obudowa komputerowa do 200 zł, która ma wymiary: 19,2 cm x 46,5 cm x 43 cm. Model jest dostępny w czarnym kolorze.

 

 

 

 

8. Be Quiet Dark Base Pro 90o

 

Be Quiet Dark Base Pro 900, jest opisywany przez producenta: “doskonała elastyczność aranżacji oraz cisza”. Jest to obudowa spełniająca najwyższe standardy najbardziej wymagających użytkowników. Wymiary obudowy wynoszą 577 x 243 x 585 mm. Całość pozwala użytkownikowi na dowolną aranżację wnętrza. Tacka płyty głównej, zabezpieczona anywibracyjnie, jest wyjmowana i ma możliwość montażu po obu stronach obudowy.

Tacka HDD również umożliwia zmianę pozycji. Dzięki antywibracyjnym oddzieleniu HDD, wentylatorów i zasilacza, a także matom izolacyjnym na panelu przednim i bocznym, obudowa zyskuje bardzo wysokie parametry wygłuszenia i pracuje niemal bezgłośnie. Przyczynia się do tego również obieg powietrza wewnątrz obudowy biegnący przez specjalnie zaprojektowane otwory.

Model ten został wyposażony w trzy wentylatory 14 cm, ale w sumie ma zdolność obsłużenia do czterech wentylatorów PWM oraz czterech wentylatorów 3-pinowych. Mamy tu również zaprojektowane miejsce na radiatory chłodzenia wodnego do 420 mm na górze, przodzie, z tyłu i w dolnej części obudowy. Dodatkowo znajdziemy zatoki dla urządzeń dodatkowych. Wewnątrz jest ich siedem o standardzie 3,5’’, zewnątrz dwie 5,25’’.

Panel boczny jest wykonany z hartowanego szkła, co pozwala podziwiać dowolnie ustawiane oświetlenie LED. Znajdziemy tu również bezprzewodową ładowarkę Qi, którą możemy wykorzystać do ładowania smartfona. Użytkownicy określają, że ten model jest najlepszą obudową komputera, i praktycznie pozbawioną wad. Szczególne uznanie zyskała możliwość konfiguracji wnętrza, według własnych potrzeb, wielokolorowe podświetlenie LED, a także regulacja obrotów wentylatorów.

Produkt Be Quiet Dark Base Pro 900 ma czarny kolor. Materiałami wykonania modelu są: aluminium, tworzywo sztuczne i szkło hartowane. Obudowa ma wymiary: 24,3 cm x 57,7 cm x 58,5 cm.

 

 

 

 

9. SilentiumPC Gladius M35W

 

Trzeci z modeli SilentiumPC Gladius M35W, ma wymiary: wysokość 502 mm, szerokość 486 mm, głębokość 200 mm, oraz wagę 6,51 kg. Jest to model o strukturze dwukomorowej, gdzie wszystkie elementy potrzebujące chłodzenia zostały umieszczone na torze przepływu powietrza, a inne, jak koszyki na dyski, czy kable, zostały przesunięte w okolice zasilacza i odgrodzone osłoną.

Dzięki takiej konstrukcji, podzespoły mają nie tylko lepsze chłodzenie, ale również wewnątrz panuje porządek. Obudowa w standardzie ma dwa wentylatory z serii SilentiumPC Sigma Pro 120 mm o maksymalnej prędkości 1200 obr/min, oraz możliwość dołożenia dodatkowych 3 wentylatorów o wymiarach 120/140 mm. A wbudowany kontroler pozwala na zarządzanie pięcioma wentylatorami w trzystopniowym zakresie.

Producent przewidział 2 miejsca 5,25’’ na napędy zewnętrzne i trzy zatoki wewnętrzne 2,5’, oraz dwie uniwersalne 2,5’’/3.5’’. Kształt obudowy pozwala również na montaż długich kart graficznych do 415 mm.

Ponadto mamy tu zamontowane dwa złącza USB 3.0, oraz dwa USB 2.0, a także wyjście słuchawkowe/głośnikowe, oraz wejście mikrofonowe. Użytkownikom natomiast przypadło do gustu duże okno z boku obudowy oraz skuteczne zarządzanie wentylatorami.

Obudowa SilentiumPC Gladius M35W jest wykonana ze stali SECC, której grubość wynosi 0,07 cm. Wymiary produktu to: 50,2 cm x 48,6 cm x 20 cm. To model w czarnym kolorze.

 

 

 

 

10. NZXT Source S340 Razer Edition CA-S340W- TH

 

Na czwartym miejscu umieściliśmy NZXT Source S340 Razer Edition CA-S340W- TH, obudowę w 90% wykonanej ze stali, dzięki czemu charakteryzuje się ona wyjątkową wytrzymałością. Wymiary tego modelu wynoszą: wysokość 445 mm, długość 432 mm, oraz szerokość 200 mm.

W tym produkcie przewidziano 7 slotów. Znajdziemy tu 3 wewnętrzne kieszenie 2,5’’, oraz 3 o wymiarze 3,5’’. W standardzie obudowa posiada 2 zamontowane wentylatory, ale urządzenie jest przystosowane do zamontowania łącznie czterech wentylatorów. Producent przewidział również dwa złącza USB 3.0, oraz wejście mikrofonowe i wyjście słuchawkowe stereo mini-jack.

Model ten ponadto jest przystosowany do beznarzędziowego montażu podzespołów. A specjalnie zaprojektowana listwa oddzielająca okablowanie od reszty obudowy utrzymuje porządek i nie zakłóca przepływu powietrza wewnątrz.

Użytkownikom natomiast podoba się skuteczne chłodzenie, dołączone siateczki anty kurzowe na przednim panelu, oraz to, że wszystkie śruby montażowe są umieszczone na zewnątrz. Atrakcyjny jest również design obudowy i podświetlenie LED, a także ładne, zielone elementy w czarnej obudowie.

Model NZXT Source S340 Razer Edition CA-S340W-TH ma wymiary: 20,3 cm x 43,2 cm x 47,4 cm. Ma on czarno-zielony kolor. 90% konstrukcji obudowy jest wykonana ze stali.

 

 

 

 

11. Thermaltake View 91 RGB Riing Tempered Glass

 

Thermaltake View 91 RGB Riing Tempered Glass to obudowa komputerowa pokryta hartowanym szkłem o grubości 5 mm. Ponieważ jest ono przezroczyste możemy obserwować wewnętrzne części budowy urządzenia, jak np. wentylatory. Co ważne, model otwiera się z obu stron. Na górnej, dolnej i przedniej ściance znajdują się magnetyczne filtry pyłów odpowiadające za szybsze odprowadzanie nagromadzonego ciepła.

Wymiary modelu to: wysokość – 69,1 cm, szerokość – 34,4 cm i głębokość – 64,5 cm. Obudowa waży 26,8 kg. Na przednim panelu są 4 porty USB 3.0 oraz jeden port USB typu C. Znajdujące się w środku wentylatory o średnicy 14 cm zapewniają dobre chłodzenie, możemy zamontować je w dowolnym miejscu.

To doskonała propozycja dla osób chcących, aby ich komputer stacjonarny oryginalnie się prezentował. Obudowa została wyposażona w kolorowe podświetlenie LED. Istotne jest to, że wykazuje ona odporność na uszkodzenia mechaniczne. Poza tym opisany wyżej model ma specjalny system aranżowania kabli, który pozwala uporządkować wszystkie przewody.

Obudowa komputerowa Thermaltake View 91 RGB Riing Tempered Glass ma czarny kolor. Jej wymiary to: 34,4 cm x 69,1 cm x 64,5 cm.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – jaką obudowę do komputera kupić? 

 

Dobry wybór odpowiednio dopasowanej obudowy komputerowej wydaje się prosty. Większość osób nie wiedząc, na jakie parametry zwrócić uwagę, skupia się przede wszystkim na rozmiarze oraz wyglądzie. Można się domyślić, że obudowa nie ma bezpośredniego wpływu na wydajność komputera, jednak od wyboru właściwego wariantu zależy jego kultura pracy. Dostępność produktów jest kompromisem między wyglądem, a dopasowaniem podzespołów, które zostaną umieszczone wewnątrz. Po skompletowaniu elementów należy zwrócić uwagę na kompatybilność komponentów z obudową znajdującą się w kręgu zainteresowań. Na samym początku na uwagę zasługuje format płyty głównej. W przypadku komputerów gamingowych użytkownik ma do czynienia z formatem ATX. Klasyczne wersje to zazwyczaj mATX, które bez problemu można zamontować w większości obudów. 

Przy wyborze nowej obudowy należy także zwrócić uwagę na dopasowanie karty graficznej, a także systemu chłodzenia. Po zakupie podzespołów warto zapisać wymiary poszczególnych elementów, aby mieć pewność, że wszystko zmieści się do środka bez większych problemów. Pomocne przy wyborze nowej obudowy jest to, że producenci podają dokładne wymiary podzespołów, które zmieszczą się w danym modelu. W sytuacji, gdy użytkownik nie jest pewny, czy wszystkie podzespoły zmieszczą się wewnątrz, warto wybrać większy rozmiar, szczególnie że należy znaleźć miejsce do swobodnego montażu zasilacza. Większe i bardziej popularne są wersje ATX. W przypadku mniejszych modeli pasującym wariantem będzie SFX. 

Jaką obudowę do komputera wybrać? 

Mając już podstawową wiedzę z zakresu dopasowania do posiadanych podzespołów, warto dowiedzieć się, jakie są rodzaje dostępnych modeli oraz jaka jest najlepsza obudowa do komputera spełniająca oczekiwania użytkownika. W zależności od potrzeb na rynku znajdzie się kilkanaście różnych wariantów, które będą nie tylko odpowiednio dopasowane, ale także będą się bardzo dobrze prezentować. 

Mini Tower: Obudowa Mini Tower uznawana jest za jedną z popularniejszych i zarazem najmniejszych. Do wnętrza konstrukcji można dopasować znacznie mniej podzespołów w porównaniu do Middle Tower, jednak wciąż dostępność części jest na tyle duża, że nie ma to większego znaczenia. Najlepsza obudowa do komputera typu Mini Tower mieści zasilacze produkowane w standardzie ATX oraz chłodnice wyposażone w jeden wentylator 120 mm. W przypadku dopasowania płyty głównej kompatybilne formaty to: ATX, microATX oraz mini-ITX. Na  Mini Tower decydują się użytkownicy posiadający komputery multimedialne służące w dużej mierze rozrywce. Większość modeli ma od 4 do 5 slotów na kartę rozszerzeń oraz na karty graficzne, których długość nie przekracza 350 mm. 

Middle Tower: Kompaktowa obudowa Middle Tower jest dostępna w sprzedaży także pod nazwami midi-tower lub mid-tower. Jest jednym z najczęściej wybieranych modeli przeznaczonych do użytku zarówno przez pracowników biur, jak i osoby lubiące spędzać czas na graniu w gry komputerowe. Produkt jest kompatybilny z chłodnicami 240 mm, a także z zasilaczami SFX i ATX. Formaty płyt głównych pasujące do Middle Tower to: ATX, microATX oraz mini-ITX. Obudowa mieści większość coolerów, a także dwie karty graficzne, co jest bardzo istotne, szczególnie jeśli użytkownikowi zależy na wysokiej jakości. 

Big Tower: Największa z dostępnych konstrukcji polecana jest profesjonalistom oraz osobom, które spędzają każdą wolną chwilę przed ekranem monitora. We wnętrzu obudowy zmieszczą się radiatory chłodzone cieczą w rozmiarze 420 mm oraz większość podzespołów w formacie ATX i SFX. Big Tower umożliwia zamontowanie kilku kart graficznych oraz dysków, które pomieszczą wiele cennych danych. Wysokiej klasy model ma ponad 8 slotów na karty z różnymi rozszerzeniami oraz wiele innych ciekawych rozwiązań, które w świecie gamingu są chętnie wybierane. 

HTPC: Obudowa typu HTPC jest najczęściej spotykana w komputerach multimedialnych, które nie mają dużych wymagań dotyczących chłodzenia. Zazwyczaj jest to sprzęt przeznaczony do oglądania filmów na DVD lub Blu-ray, w którym nie instaluje się karty graficznej, a płyta główna ma format mini-ITX lub microATX. 

Obudowy do komputera w dobrych cenach 

Zakup nowej obudowy do komputera to wydatek rozpoczynający się od kwoty 120 zł. W zależności od wybranego modelu, czy ma to być produkt o nowoczesnej stylistyce, czy z dodatkowymi opcjami takimi jak otwarte okno, użytkownik powinien przygotować się na koszty od 180 zł do 5000 zł. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ