Ranking 6 najlepszych okularów VR w 2023

Ostatnio aktualizowane: 29.11.23

 

Okulary VR – przewodnik zakupowy, ranking i test 

 

Na rynek technologiczny nieustannie wprowadzane są nowe gadżety, których zadaniem jest polepszenie i usprawnienie codziennego życia użytkowników. Wiele z innowacyjnych produktów służy jednak wyłącznie do rozrywki. Jeżeli uwielbiasz gry i filmy i chcesz być częścią wirtualnego świata, dobrym pomysłem będzie zakup okularów HTC VR Cosmos Elite HMD 99HASF008-00. Przekątna ekranu w urządzeniu wynosi 3,4 cala, a wysoka rozdzielczość 2880 x 1700 px zapewnia głębię i ostrość obrazu. Granice między rzeczywistością a światem wirtualnym zacierają się też w okularach Sony PlayStation VR + Camera V2 + VR Worlds. Urządzenie łączy się ze sprzętem PlayStation i zapewnia niezapomniane wrażenia. Przekątna ekranu 5,7 cala i kąt widzenia o szerokości 100 stopni pozwalają całkowicie odizolować się od świata zewnętrznego.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Okulary VR HTC mają ekran o przekątnej 3,4 cala o wysokiej rozdzielczości, co zapewnia dobrą jakość obrazu. Funkcja śledzenia SteamVR zapewnia płynność ruchów nawet przy bardzo dynamicznej akcji. Okulary są zintegrowane ze słuchawkami, które odtwarzają bogaty i mocny dźwięk, pogłębiający wrażenie przenikania do wirtualnej rzeczywistości.

Wady

Wadą modelu okularów HTC Cosmos Elite jest sztywna konstrukcja, która po długotrwałym użytkowaniu uwiera. Również słuchawki po kilkudziesięciu minutach użytkowania zaczynają uciskać uszy.

Podsumowanie

Okulary HTC pozwalają przeniknąć do wirtualnej rzeczywistości gier i filmów. Wysoka rozdzielczość ekranu zapewnia głębię obrazu, zintegrowany zestaw słuchawkowy odtwarza dźwięki czysto i głośno. Dzięki temu świat rzeczywisty nie przenika do świadomości użytkownika podczas korzystania z gogli VR.

Drugi wybór

Zalety

Zaletą okularów Sony PlayStation jest duży ekran o przekątnej 5,7 cala. Urządzenie umożliwia obracanie się w każdym kierunku o 360 stopni, dając pełny podgląd miejsca, w którym rozgrywa się akcja. Wyświetlanie 120 klatek na sekundę zapewnia płynność ruchów, nawet podczas bardzo dynamicznej akcji. Sprzęt zawiera zintegrowany mikrofon do gier zespołowych i odtwarzacz dźwięku 3D.

Wady

W ekranie o przekątnej 5,7 cala rozdzielczość wynosi jedynie 1920 x 1080 px. W efekcie gogle VR Sony PlayStation nie wyświetlają dobrze wysokiej jakości obrazów Full HD, często na grafice widoczne są piksele.

Podsumowanie

Okulary VR Sony PlayStation sprawdzają się podczas rozgrywek indywidualnych i grupowych. Wbudowany mikrofon umożliwia porozumiewanie się z partnerami w grze, a wydobywający się z urządzenia dźwięk 3D pozwala poczuć się częścią wirtualnej rzeczywistości. Okulary płynnie odtwarzają nawet bardzo dynamiczny ruch.

Rozważ też

Zalety

Okulary VR Samsung są wygodne, pasek z miękkiej pianki nie uwiera nawet przy długotrwałym użytkowaniu. Duży touchpad z boku urządzenia ułatwia sterowanie. Soczewki okularów Samsung mają średnicę 42 mm, co pozwala uzyskać kąt widzenia o szerokości 101 stopni. Zaletą urządzenia jest możliwość podłączenia telefonu i przeglądania zdjęć oraz krótkich filmików. Gogle sprawdzą się do filmów i gier.

Wady

Okulary VR Samsung są kompatybilne tylko z urządzeniami tego samego producenta. Można więc połączyć gogle jedynie z wybranymi modelami smartfonów firmy Samsung oraz tylko z jednym typem kamery Samsung.

Podsumowanie

Do przeglądania zdjęć, oglądania filmów, czy użytkowania aplikacji dobrze sprawdzą się okulary VR Samsung. Gogle zapewniają szeroki kąt widzenia i możliwość obracania urządzeniem o 360 stopni, zachowując płynność i jakość obrazu. Wygodny, regulowany pasek zapewnia komfort użytkowania, a intuicyjny touchpad ułatwia obsługę.

 

 

6 najlepszych okularów VR. Opinie w 2023 roku

 

Wirtualna rzeczywistość jest nieodłącznym elementem współczesnego świata. Wraz z rozwojem technologii możemy już nie tylko obserwować akcję filmów i gier z zewnątrz, ale możliwe jest także „wkroczenie” w rozgrywające się wydarzenia. Każdy miłośnik rozgrywek komputerowych i kina powinien mieć w domu gogle do wirtualnej rzeczywistości, dlatego nasz ranking okularów VR przedstawia najlepsze produkty, aby pomóc Ci w wyborze odpowiedniego urządzenia.

 

Okulary VR do PC

 

1. Gogle HTC VR Cosmos Elite HMD 99HASF008-00

 

Ciekawe uczucie przeniknięcia do wirtualnej rzeczywistości zapewniają gogle HTC VR Cosmos Elite HMD. Przekątna ekranu wynosi 3,4 cala, co w połączeniu z rozdzielczością 2880 x 1700 px pozwala uzyskać wysoką jakość wyświetlanych grafik. Kąt widzenia w okularach HTC wynosi 110 stopni, co zwiększa głębie obrazu. Gogle można połączyć z komputerem przez wejście USB lub Display Port. Dobrej jakości grafika Full HD umożliwia wniknięcie w świat gier i filmów. Model HTC to dobre okulary VR do PC, które zapewniają niezapomnianą rozrywkę.

Gogle HTC mają wbudowane głośniki, które odtwarzają dźwięk w wysokiej jakości, co potęguje wrażenie, że znajdujesz się wewnątrz wirtualnego świata. Model dobrze sprawdza się również jako okulary VR Xbox One. Zestaw pasuje do każdego kształtu twarzy, konstrukcja urządzenia umożliwia założenie go na okulary korekcyjne. Gogle precyzyjnie śledzą nawet najbardziej dynamiczne ruchy, dzięki wykorzystaniu technologii SteamVR. W efekcie ruch w grze lub filmie jest płynny i szybki.

Konsumenci polecają okulary VR do PC firmy HTC ze względu na wysoką rozdzielczość ekranu, która zapewnia dobrą jakość wyświetlanych obrazów. Zaletą produktu jest możliwość połączenia go z komputerem oraz wbudowane głośniki.

 

 

 

 

Okulary VR PS4

 

2. Sony PlayStation VR + Camera V2 + VR Worlds

 

Każdy gracz, który chce poczuć się częścią akcji, powinien mieć okulary Sony PlayStation VR + Camera V2. Model wyposażono w ekran OLED o przekątnej 5,7 cala, na którym mogą być wyświetlane również obrazy w 3D. Okulary VR PS4 oferują obraz sferyczny, co oznacza, że umożliwiają obracanie sprzętem o 360 stopni, uzyskując pełną widoczność scenerii. Model Sony wyświetla 120 klatek na sekundę, dzięki czemu akcja rozgrywa się płynnie i szybko.

Gogle Sony odtwarzają nie tylko obraz, ale także dźwięk w trybie 3D, dzięki czemu ścieżka dźwiękowa rozbrzmiewa przestrzennie, pogłębiając wrażenie przebywania wewnątrz wirtualnego świata. Okulary VR PS4 łączą się z kamerą PlayStation, co umieszcza graczy zawsze w centrum wydarzeń. Gogle Sony służą nie tylko do wkraczania w świat gier, ale umożliwiają także oglądanie filmów Blu-ray w wysokiej jakości.

Konsumenci, którzy zdecydowali się na zakup gogli Sony podkreślają, że są to dobre okulary VR do telewizora, które sprawdzają się do gier i oglądania filmów. Atutem modelu jest płynny ruch oraz przestrzenny dźwięk, który potęguje wrażenie wniknięcia w fikcyjny świat.

 

 

 

 

Okulary VR Samsung

 

3. Okulary VR Samsung Gear VR 2 SM-R323NBKAXEO

 

Oglądanie filmów, zdjęć i przeglądanie aplikacji będzie przyjemniejsze dzięki okularom VR Samsung Gear VR 2. Sprzęt łączy się z innymi urządzeniami tego samego producenta. Gogle dobrze dopasowują się do kształtu głowy, a regulowany pasek z miękkiej pianki zapewnia wygodę podczas użytkowania. Okulary VR Samsung pozwalają przeniknąć do wirtualnego świata filmów i gier, a także przeglądać w wysokiej jakości zdjęcia i korzystać z aplikacji, stworzonych z myślą o urządzeniu Gear VR 2.

Urządzenie składa się z dwóch soczewek o średnicy 42 mm, które pozwalają uzyskać obraz o polu widzenia 101 stopni. Okulary wyświetlają grafiki zarówno w wersji 2D, jak i 3D. Zmniejszona poświata ekranu poprawia komfort użytkowania, nawet przy długotrwałym korzystaniu z gogli Samsung. Okulary VR do smartfona umożliwiają sprawdzanie powiadomień z telefonu i odbieranie połączeń.

Niemal wszystkie opinie o okularach VR Samsung są pozytywne. Użytkownicy chwalą produkt za wysoką jakość i głębię obrazu oraz szeroki kąt widzenia. Urządzenie ma wygodną konstrukcję, która dobrze przylega do twarzy, ale nie uwiera.

 

 

 

 

Okulary VR do telefonu

 

4. Okulary VR Garett VR4 + pilot

 

Jeżeli szukasz wygodnych gogli, które pozwolą Ci przeniknąć do wirtualnego świata, warto rozważyć zakup okularów VR Garett VR4 + pilot. Trójwymiarowy obraz można łatwo uzyskać ze smartfona. Wystarczy jedynie umieścić go w przedniej części gogli, jeśli telefon ma dodatkowo żyroskop i ekran o rozdzielczości HD, model Garett może odtworzyć każdą grafikę w wersji 3D z 360-stopniowym systemem wyświetlania. Obudowa urządzenia jest lekka i wygodna, wyposażona w wydajny system wentylacji.

Okulary VR do telefonu wyposażono w soczewki o zmniejszonym współczynniku zniekształceń. Dzięki temu obraz jest wyraźny, a każdy szczegół dokładnie odwzorowany. Rozstaw soczewek można dowolnie regulować, dostosowując go do swoich preferencji. Kąt widzenia w urządzeniu wynosi 120 stopni, co potęguje wrażenie, że wirtualny świat otacza Cię z każdej strony. Ponadto okulary mają wbudowany zestaw słuchawkowy do odtwarzania dźwięków.

Gogle Garett pozytywnie zakończyły każdy test okularów VR przeprowadzony przez użytkowników. Konsumenci są zadowoleni z zakupu modelu ze względu na możliwość podłączenia każdego typu telefonu z systemem operacyjnym Android, iOS i Windows.

 

 

 

 

5. Google VR Oculus VR GO 32GB 

 

Wirtualną rzeczywistość w swoim telefonie możesz z łatwością przenieść na gogle VR Oculus VR GO 32GB. Okulary mają wyświetlacz LCD o przekątnej 5,5 cala i rozdzielczości 2560 x 1440 px. Dzięki temu wszystkie obrazy odtwarzane są w wysokiej jakości. Konstrukcję urządzenia wykonano z materiałów, które zapewniają dobry przepływ powietrza. Regulowane paski ułatwiają dopasowanie gogli do kształtu głowy. Sprzęt ma wbudowane głośniki, które odtwarzają dźwięk czysto i nadają każdemu brzmieniu głębi.

Model Oculus to nie tylko okulary VR do komputera, to przede wszystkim urządzenie, które można połączyć ze smartfonem. Sprzęt łączy się z telefonem przed Bluetooth, ma także wejście microUSB oraz mini jack. Dodatkowo gogle Oculus mają możliwość połączenia przez WiFi. Dzięki temu można włączyć ulubiony film lub grę i cieszyć się niezapomnianym wrażeniem przebywania w centrum akcji.

Wśród użytkowników przeważają opinie, że model Oculus to dobre okulary VR, które można połączyć z każdym modelem smartfona. Wyświetlana w goglach grafika jest wyraźna i ostra, wysoka rozdzielczość ekranu zapewnia dużą głębię obrazu.

 

 

 

 

6. Okulary 3D VR Shinecon G06

 

Aby poczuć się częścią rozgrywającej się w filmie lub grze akcji, wystarczy jedynie telefon i okulary 3D VR Shinecon G06. Gogle wyświetlają obraz o dużej głębi. Kąt widzenia w okularach Shinecon wynosi 90 stopni. Rozstawienie soczewek można dowolnie regulować, dopasowując je do kształtu twarzy. Miękka gąbka dokładnie przylega do skóry, co niweluje przenikanie światła i obrazów z zewnątrz. Opaska nie ociera i ma możliwość regulacji.

Smartfony służą już nie tylko jako środek komunikacji, ale także jako urządzenie do gier, oglądania filmów i seriali. Dlatego okulary VR do komputera mają także funkcję łączenia się z telefonem komórkowym. Model Shinecon, dzięki zastosowaniu trybu kinowego umożliwia oglądanie filmów ze smartfonu nawet w bardzo wysokiej jakości. Urządzenie jest kompatybilne ze wszystkimi telefonami o przekątnej ekranu od 4,7 cala do 6 cali.

Konsumenci, którzy zdecydowali się na zakup gogli Shinecon, potwierdzają, że są to dobre i tanie okulary VR. Urządzenie łączy się z każdym typem smartfona i umożliwia łatwe przeniesienie się do wirtualnego świata gier i filmów.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – jakie okulary VR kupić?

 

Jeżeli interesujesz się nowymi gadżetami na rynku technologicznym, z pewnością wiesz o okularach VR, dzięki którym znajdziesz się w samym środku akcji. Oglądając film, serial, czy grając w ulubioną grę, możesz poczuć się, jak uczestnik rozgrywających się wydarzeń. Gogle VR tworzone są w taki sposób, aby użytkownik w pełni wkroczył w wirtualny świat, urządzenie ma więc szeroki kąt widzenia i nierzadko wbudowany odtwarzacz dźwięków. Wybór odpowiedniego modelu może być jednak trudny, dlatego nasz przewodnik podpowie Ci, jakie są najlepsze okulary VR.

Działanie okularów VR

Okulary VR zakłada się na głowę, w taki sposób, aby dobrze przylegały do skroni. Gogle współpracują ze specjalnym oprogramowaniem lub podłączone są do odpowiedniego sprzętu i generują obraz o trójwymiarowej głębi. Efekt uzyskuje się dzięki dwóm ekranom, które wyświetlają grafikę osobno dla jednego i drugiego oka. W rezultacie użytkownik odnosi wrażenie, że znajduje się w centrum wirtualnego świata.

 

Touchpad i sterowanie okularami VR

Większość dostępnych okularów VR wyposażono w przyciski do sterowania obrazem lub dźwiękiem. Umieszcza się je zwykle z boku urządzenia, aby móc je łatwo obsługiwać bez potrzeby zdejmowania gogli. Często zamiast guzików na obudowie umieszczony jest dotykowy touchpad. Przyciski i panele do obsługi okularów pozwalają sterować obrazem, przybliżać go lub oddalać, zmieniać perspektywę lub cofać akcję. Jeżeli model okularów VR wyposażono także w głośniki, dźwięk można dowolnie ustawiać za pomocą klawiszy na obudowie.

 

Kontrolery w okularach VR

Nowoczesne gogle VR zwykle wyposażone są w kontrolery, które pozwalają śledzić ruch ciała użytkownika. Dzięki temu można wykorzystywać okulary podczas gier ruchowych na konsole, które wymagają zaangażowania wszystkich kończyn. Połączenie aktywnej rozrywki z goglami pozwala cieszyć się niepowtarzalnymi doznaniami w rozszerzonej wirtualnej rzeczywistości.

 

Komfort użytkowania

Najlepsze okulary VR to takie, które są wygodne i nie uwierają. Dlatego szukając odpowiedniego modelu, warto zwrócić uwagę, czy pasek zakładany na głowę jest regulowany. Pozwoli to dopasować urządzenie do kształtu głowy, co przekłada się nie tylko na wygodę, ale także na doznania podczas użytkowania. Jeśli ekran nie będzie dobrze dopasowany do twarzy, do środka dostawać się będzie światło. Zakłóci to efekt przenikania do wirtualnego świata. Dla lepszej jakości obrazu warto także wybrać model okularów VR, które dają możliwość regulowania soczewek. Umożliwia to dopasowanie gogli do indywidualnych preferencji i rozstawu oczu. Dzięki temu każdy będzie miał szansę doświadczyć głębi wyświetlanego obrazu. Wybierając okulary VR, ważne jest także, aby wykonane były z materiału, który dobrze wentyluje powietrze. Jest to szczególnie istotne, jeśli model gogli przeznaczony jest do smartfonów. Telefon umieszcza się wtedy wewnątrz obudowy okularów, przez co urządzenie może się łatwo przegrzewać.

 

Jakość obrazu

Bardzo ważna w okularach VR jest jakość obrazu, która decyduje, czy uczucie wnikania w wirtualny świat będzie przekonujące. Ekrany w goglach mają zwykle przekątną od 3 do 5 cali. Duże znaczenie ma jednak rozdzielczość obrazu. Najlepiej, aby była w Full HD (ok. 2160 x 1200 px), co umożliwi wyświetlanie obrazów o dużej głębi i ostrości. Warto zwrócić uwagę także na kąt widzenia, który potęguje wrażenie, że dana sceneria otacza osobę noszącą gogle. Wartość kąta powinna wynosić co najmniej 90 stopni. Na jakość wyświetlanego obrazu pływa także ilość klatek wyświetlanych na sekundę, określana również jako częstotliwość odświeżania. Zwykle wynosi od 60 Hz do 120 Hz.

Połączenie z innymi urządzeniami

Okulary VR mogą wyświetlać obrazy pochodzące z różnych źródeł. Najczęściej łączy się je z komputerem lub konsolą. Pozwala to przenieść się do wirtualnej rzeczywistości gier i filmów. Zastanawiając się, jakie okulary VR wybrać do komputera lub konsoli warto zwrócić uwagę, z jakimi sprzętami kompatybilny jest dany model urządzenia. Gogle umożliwiają także wyświetlanie obrazów bezpośrednio z telefonów komórkowych. Zwykle smartfon umieszcza się bezpośrednio w obudowie gogli. Wybierając urządzenie, sprawdź, czy może połączyć się z Twoim modelem telefonu. Warto także upewnić się, czy smartfon spełnia wymagania okularów VR.

 

Ceny okularów VR

Zakres cenowy okularów VR jest bardzo szeroki. Modele gogli można znaleźć za kilkaset lub kilka tysięcy złotych. Koszt zakupu zależy od typu urządzenia, do czego jest przeznaczone oraz od jego parametrów. Okulary VR w dobrych cenach mogą wyświetlać obrazy z telefonów, komputerów i konsoli. Modele o kącie widzenia 90 stopni, przeznaczone do smartfonów można kupić za ok. 100 zł. Okulary VR kompatybilne z większością telefonów komórkowych o szerokim obrazie i systemie umożliwiającym obracanie urządzeniem o 260 stopni kosztują od 300 zł do ok. 350 zł. Najwięcej trzeba zapłacić za gogle, które przenoszą użytkownika w wirtualny świat gier i filmów. Model przeznaczony do konsoli, wyczuwający ruch gracza, ze wbudowanym odtwarzaczem dźwięku kosztuje ok. 1500 zł. Za urządzenie, które można podłączyć do komputera lub telewizora, wyposażone w głośniki trzeba zapłacić ok. 3200 zł.

 

 

FAQ

 

P1: Jak podłączyć okulary VR do komputera?

Okulary VR pozwalają przenieść się do wirtualnej rzeczywistości. Najczęściej wykorzystuje się je podczas gier komputerowych lub oglądania filmów. Aby jednak trójwymiarowy obraz pojawił się przed oczami użytkownika, okulary trzeba podłączyć do innego urządzenia. Najczęściej wykorzystuje się komputer jako źródło wyświetlanych grafik, jednak jest to możliwe tylko wtedy, gdy model gogli jest kompatybilny z PC. Zwykle do podłączenia okularów wykorzystuje się złącze z wejściem USB lub Display Port. Należy jedynie umieścić końcówkę kabla w odpowiednim miejscu w komputerze. Bezprzewodowe Okulary VR mogą łączyć się z innymi urządzeniami przez Bluetooth. Aby cieszyć się rozszerzoną wirtualną rzeczywistością, wystarczy jedynie wyszukać na komputerze gogle i sparować sprzęty ze sobą.  

 

P2: Jak działają okulary VR?

Okulary VR składają się z obudowy wykonanej ze sztucznego tworzywa, nierzadko zapewniającego dobrą wentylację. Gogle zakłada się na głowę w taki sposób, aby dokładnie przylegały do skroni. Pasek najczęściej jest regulowany, dzięki czemu można dokładnie dopasować okulary do kształtu twarzy. Wewnątrz konstrukcji umieszczone są dwie soczewki lub ekrany, które  wyświetlają obraz oddzielnie dla każdego oka. Dzięki temu powstaje obraz 3D o dużej ostrości i głębi. Ekran w goglach ma także duży kąt widzenia. W efekcie użytkownik ma wrażenie, że znajduje się wewnątrz danej scenerii. Dodatkowe czujniki, żyroskop lub kontroler wyczuwają ruch i łączą go z wyświetlanym obrazem. Stwarza to wrażenie realności wirtualnego świata.  

P3: Ile kosztują okulary VR?

Okulary VR poprawiają jakość rozrywki. Ze względu na niezwykłe doznania, urządzenie może dużo kosztować. Cena gogli zależy od wielu czynników. Ważny jest nie tylko materiał, z którego wykonano sprzęt, ale także możliwość podłączenia go do innych urządzeń, parametry oraz dodatkowe funkcje. Proste okulary VR, które obsługują smartfony, można kupić za kilkaset złotych. Zwykle ich cena nie przekracza 500 zł. Jeżeli jednak poszukujesz gogli, które podłączysz do komputera, telewizora lub konsoli, koszt zakupu takiego modelu będzie wyższy, nawet do 4000 zł. Najdroższe są urządzenia, które oprócz wyświetlania wysokiej jakości obrazu, odtwarzają także dźwięk, potęgując wrażenie przebywania w wirtualnej rzeczywistości.  

 

P4: Gdzie można kupić okulary VR?

Okulary VR można znaleźć w wielu sklepach. Najłatwiej gogle do wirtualnej rzeczywistości można kupić w sklepach ze sprzętem elektronicznym. W stacjonarnych marketach można nie tylko porównać kilka różnych modeli, ale także poprosić o pomoc w wyborze eksperta. Okulary VR można znaleźć także w wielu sklepach internetowych i na portalach aukcyjnych. Zakupy online ułatwiają znalezienie konkretnego modelu w atrakcyjnej cenie. Wielu producentów sprzętów elektronicznych oferuje swoje urządzenia w internetowych i stacjonarnych sklepach firmowych. Kupując w takim miejscu masz pewność jakości oraz możesz skorzystać z porady eksperta. Warto jednak przed dokonaniem zakupu przejrzeć ofertę sklepów, aby znaleźć odpowiedni model dla siebie, zarówno pod względem parametrów, jak i ceny.  

 

P5: Jak zrobić okulary VR z kartonu?

Okulary VR to ciekawy gadżet, który przyda się każdemu miłośnikowi filmów i gier. Nie trzeba kupować ich w sklepie, podobne gogle można wykonać w domu. Potrzebny będzie karton, dwie soczewki o ogniskowej 40 mm, magnes neodymowy i ceramiczny o kształcie pierścienia, rzepy i gumka. Wielkość potrzebnego kartonu to ok. 56 cm x 22 cm x 1,5 cm. Należy wyciąć odpowiedni szablon, który po złożeniu tworzy gogle. Potrzebne będą otwory na soczewki oraz miejsce, w którym umieścimy telefon. Aby dobrze złożyć wszystkie elementy w całość, warto znaleźć instruktaż w Internecie. Firma Google nagrała film pokazujący jak wykonać kartonowe okulary w domu.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ