Najważniejsze zalety:
To profesjonalny obiektyw Canon umożliwiający zmianę ogniskowej w szerokim zakresie, od 24 mm do 70 mm. Ponieważ jasna przysłona f/2,8 jest dostępna w całym tym przedziale, możemy swobodnie fotografować bez statywu, nawet przy stosunkowo słabym świetle. Model umożliwia fotografowanie pejzaży, imprez i wydarzeń rodzinnych, jak również robienie klasycznych portretów.
Najważniejsze wady:
Sprzęt nie został wyposażony w funkcję stabilizacji obrazu. Choć nie przeszkadza to profesjonalistom, mniej doświadczeni fotografowie przyznają, że przez to zrobione zdjęcia są czasami poruszone i niewyraźne. Wykazały to przeanalizowane opinie Canon EF 24-70 mm f/2.8L II USM.
Werdykt: 9.3/10
Zdaniem większości osób to uniwersalny obiektyw znajdujący zastosowanie w wielu sytuacjach. Jest on solidny i dobrze przystosowany do codziennego użytku w pracy. Sprzęt waży 805 g, a jego wymiary to: długość – 13,3 cm i średnica – 8,85 cm. Cena Canon EF 24-70 mm f/2.8L II USM nie jest niska, ale jest to popularny model wśród zawodowych fotografów.
OPIS PODSTAWOWYCH CECH PRODUKTU
Dobra jakość wykonania
Do produkcji obiektywu wykorzystano nowoczesną, ulepszoną konstrukcję optyczną, co gwarantuje najwyższy poziom ostrości w całym kadrze, bez względu na to, co fotografujemy. W jego przypadku zastosowano m.in. szkła o niskiej i super niskiej dyspersji, a także elementy asferyczne. Sprzęt jest trwały i nie powinien ulec awarii na skutek intensywnej eksploatacji. Z tego powodu jest on chętnie wybierany przez profesjonalistów, również tych pracujących głównie w terenie. Obiektyw uszczelniono, aby zabezpieczyć go przed działaniem wilgoci i przenikaniem pyłu. Przednią i tylną soczewkę pokryto powłoką fluorową, co ułatwia utrzymanie ich w czystości. Warto dodać, że podobnie jak inne obiektywy Canon, model EF 24-70 mm f/2.8L II USM jest odporny na wstrząsy i złe warunki atmosferyczne.
Automatyczna regulacja ostrości
Jak pokazał test Canon EF 24-70 mm f/2.8L II USM, obiektyw ma szybko i płynnie działający autofokus. Pierścieniowy silnik ultradźwiękowy, w jaki został wyposażony sprzęt, pozwala na precyzyjną regulację ostrości. Nie wydaje on przy tym głośnych dźwięków, które mogłyby przeszkadzać w skupieniu się na pracy, a także być słyszalne na nagraniach (jeśli wykorzystujemy obiektyw do filmowania). Silnik bardzo dobrze współpracuje z procesorem oraz zaawansowanymi algorytmami AF. Co ważne, nawet jeśli autofokus jest włączony, możemy bez przeszkód korzystać z ręcznego trybu zmiany ostrości.
Możliwość uzyskania efektu bokeh
W niektórych rodzajach fotografii, np. portretowej, bardzo dobrze sprawdza się efekt bokeh. Polega on na tym, że główny motyw zdjęcia zostaje odwzorowany ostro (znajduje się w strefie ostrości), ale oddalone tło obrazu jest rozmyte. Bokeh daje możliwość wyodrębnienia z tła motyw fotografii, na którym należy się skupić i nie odwraca od niego uwagi niepotrzebnymi detalami. Nie wszystkie obiektywy pozwalają na uzyskanie takiego efektu, a czasami nie jest on zadowalający. Jednak w przypadku modelu marki Canon jest inaczej. Wszystko ze względu na dziewięciolistkową, okrągłą przesłonę. Warto podkreślić, że efekt bokeh wygląda dobrze nie tylko na zdjęciach portretowych, ale i np. w fotoreportażach ulicznych czy makro ujęciach przyrody. Obiektyw zachęca do eksperymentowania z fotografią i dalszego rozwijania swoich umiejętności.