Opinie o Sigma 17-50mm f/2.8 EX DC OS HSM

Ostatnio aktualizowane: 19.04.24

 

Najważniejsze zalety:

To standardowy obiektyw o zmiennej ogniskowej (w zakresie od 17 mm do 50 mm), który nadaje się do robienia portretów i reportaży, a także fotografowania pejzaży. Test Sigma 17-50mm f/2.8 EX DC OS HSM pokazał, że nawet bez statywu możemy zrobić ostre, nieporuszone zdjęcia. Odpowiada za to funkcja optycznej stabilizacji obrazu.

 

Najważniejsze wady:

Doświadczeni fotografowie narzekają głównie na odwrotny kierunek zoomowania niż w innych obiektywach. Początkowo zmiana kadru jest przez to nieco kłopotliwa, zwłaszcza gdy chcemy sfotografować szybko poruszający się obiekt (możemy się łatwo pomylić).

 

Werdykt: 9.4/10

Po pewnym czasie można przywyknąć do innego sposobu obsługi obiektywu, dlatego publikowane na temat modelu Sigma 17-50mm f/2.8 EX DC OS HSM opinie są głównie pozytywne. Zdaniem kupujących sprzęt jest uniwersalny i tym samym przystosowany do wielu rodzajów fotografii. Ważne jest również to, że nie obciąża on nadmiernie korpusu aparatu.

 

 

 

OPIS PODSTAWOWYCH CECH PRODUKTU

 

Cicho pracujący autofokus

To dobry obiektyw nie tylko do robienia zdjęć, ale i nagrywania filmów. Został on wyposażony w nowoczesny, ultradźwiękowy napęd HSM, czyli Hyper Sonic Motor. Gwarantuje on cichą i jednocześnie szybką pracę autofokusa. Minimalna odległość ostrzenia to 28 cm (w całym zakresie ogniskowych). Nie ma ryzyka, że na nagraniach będzie słychać charakterystyczny dźwięk towarzyszący ustawianiu ostrości na wybranym obiekcie. Cichą pracę systemu AF docenią także osoby zajmujące się fotografowaniem dzikich zwierząt. W ich przypadku każdy zbędny szelest i szmer może przyczynić się do spłoszenia obserwowanych obiektów.

Zawsze ostre i wyraźne fotografie

Niezależnie od tego, jaką ustawimy ogniskową i przysłonę migawki, zdjęcia zawsze będą wyraźne i ostre, a kolory naturalne i dobrze skontrastowane. Wynika to z zastosowania dwóch soczewek FLD (czyli F Low Dispersion), a także dwóch elementów wykonanych w technologii Glass Mold i hybrydowej soczewki sferycznej. To zapewnia korekcję różnych aberracji, jakie mogą pojawić się na zdjęciach. Za sprawą wielowarstwowych powłok antyrefleksyjnych nie musimy martwić się o powstanie tzw. duszków podczas fotografowania pod słońce. Co więcej, obiektyw ma funkcję optycznej stabilizacji obrazu OS, w efekcie czego możemy swobodnie korzystać z czasów migawki nawet o 4 kroki dłuższych niż dotychczas. W wizjerze widoczna jest kompensacja wstrząsów, dlatego możemy na bieżąco się upewniać, że uwieczniony na zdjęciu obiekt nie będzie poruszony.

 

Dodatkowe elementy w zestawie

W zestawie poza samym obiektywem otrzymujemy też kilka dodatkowych elementów. Jednym z nich jest osłona przeciwsłoneczna, którą montuje się po to, aby zapobiec wpadaniu bocznych promieni słonecznych do obiektywu pod dużym kątem. Z tego względu nie musimy poświęcać dużo czasu na obróbkę zdjęć w programie graficznym z uwagi na zbyt duży kontrast barw. Osłona jest skonstruowana tak, aby nie zasłaniała obrazu i nie była widoczna na zdjęciach. Tego typu osłona dodatkowo zabezpiecza sprzęt (jego przednią część) przed uszkodzeniami mechanicznymi. W komplecie znajduje się też przedni i tylny dekielek oraz praktyczny futerał. To elementy, dzięki którym możemy bezpiecznie przechowywać obiektyw, gdy go nie używamy. Jeśli uwzględnimy zastosowane technologie i to, ile elementów wchodzi w skład zestawu, cena Sigma 17-50mm f/2.8 EX DC OS HSM nie wydaje się wygórowana.

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ