Najważniejsze zalety:
Opisywana drukarka 3D to model typu Plug & Play, który łatwo skonfigurować. Urządzenie jest przystosowane do drukowania części mających zaawansowaną strukturę wewnętrzną czy ruchome mechanizmy. Materiały niezbędne do korzystania z tego sprzętu są dostępne w formie kartridży. Łatwo się je wymienia, nawet nie mając żadnego doświadczenia w tym zakresie.
Najważniejsze wady:
Urządzenie jest dostępne wraz ze specjalnym oprogramowaniem do konwersji plików 3D (Z-SUITE 2). Umożliwia ono cięcie modeli i przygotowywanie ich do druku. Powstało ono dla usprawnienia procesu produkcji modeli 3D, jednak część osób ma problem z jego sprawną obsługą.
Werdykt: 9.4/10
Wystawiane przez użytkowników opinie o Zortrax Inventure są z reguły pozytywne. Urządzenie jest doceniane za podgrzewaną komorę roboczą i auto kalibrację. Uwagę przykuwa też wykonanie sprzętu. Zrobiono go z materiałów, które są odporne na działanie wysokiej temperatury i innych niesprzyjających czynników. Drukarka 3D ma miejsce na kartę SD, która znajduje się w zestawie. Cena Zortrax Inventure wynosi ponad 7000 zł.
OPIS PODSTAWOWYCH CECH PRODUKTU
Podstawowe informacje
Urządzenie wykorzystuje technologię druku LPD Plus, która jest uznawana za precyzyjną i gwarantującą zadowalające efekty. Obszar roboczy modelu to: 135 mm x 135 mm x 130 mm, a średnica filamentu wynosi 1,75 mm. Średnica dyszy jest równa 0,4 mm. Maksymalna temperatura głowicy to 310 st. C. Urządzenie ma wbudowany wyświetlacz ułatwiający obsługę. Moc sprzętu jest równa 320 W, a jego waga to trochę ponad 20 kg. Przenoszenie drukarki 3D nie powinno stanowić większego problemu. Materiały przeznaczone do wydruków są dostępne w formie łatwych w wymianie kartridży. Użytkownik od razu dowiaduje się, kiedy czegoś brakuje. Dostępne materiały do druku to m.in.: Z-PLA, Z-PETG, Z-SUPPORT I Z-SEMIFLEX.
Zamknięta komora druku
Osoby znające się na tego typu sprzętach, które zdecydowały się na zakup opisywanego modelu, doceniają to, że ma on zamkniętą komorę ruchu. Platforma robocza jest odizolowana od otaczającego środowiska, więc praca nad wydrukami może być w pełni kontrolowana. Tym samym uzyskane efekty odznaczają się precyzją.
Druk z dwóch filamentów jednocześnie
Drukarka 3D Zortrax Inventure jest tak zaprojektowana, że drukuje z dwóch filamentów jednocześnie. Jeden z materiałów odpowiada za wydruk modelu, a drugi jest rozpuszczalnym w wodzie materiałem podporowym. Producent wskazuje, że dzięki temu rozwiązaniu cały mechanizm ma mniejszą wagę i rozmiar.
Przykładowe filamenty przeznaczone do użycia
Jak już zostało wspomniane, drukarka jest przystosowana do prostych w użytkowaniu kartridży. Przeprowadzony test Zortrax Inventure dowiódł, że ich wymiana jest prosta, można szybko się tego nauczyć, nawet nie mając żadnego doświadczenia w obsłudze tego typu sprzętów. W drukarce można np. umieścić filament Z-PETG, który jest zmieszany z glikolem. To połączenie gwarantuje większą trwałość i odporność na kurczenie. Dodatkowo materiał ten jest mniej podatny na działanie olejów i kwasów. Innym możliwym do wykorzystania filamentem jest Z-PLA, który zrobiono z biodegradowalnego tworzywa. Poleca się go szczególnie do drukowania skomplikowanych modeli, które mają sporo detali. Współczynnik skurczu w tym filamencie jest bliski zeru.