Pamięć RAM – przewodnik zakupowy, ranking i test
Wiemy, że ze względu na różnorodność dostępnych w sklepach pamięci RAM wybranie właściwego modułu może być nieco kłopotliwe. Jednak nie musisz samodzielnie porównywać wszystkich nośników czy analizować opinii na ich temat, gdyż zrobiliśmy to za Ciebie. W ten sposób powstał ranking najlepszych pamięci RAM, do którego trafił m.in. moduł G.Skill RipjawsV 16GB (2x8GB) DDR4 3200MHz CL16. To dwukanałowy nośnik o łącznej pojemności 16 GB, przeznaczony do komputerów PC. Jest on wyposażony w nowoczesny radiator zapewniający efektywne chłodzenie. Potrzebujesz pamięci RAM do laptopa? Być może spodoba Ci się GoodRam SO-DIMM 8GB DDR3 – moduł o pojemności 8 GB, który nadaje się również do starszych urządzeń. Wykorzystuje on standard DDR3.
Tabela porównawcza
6 najlepszych pamięci RAM. Opinie w 2024 roku
Pamięć RAM to bardzo ważny element budowy komputera, ponieważ wpływa na jego wydajność, a także szybkość pracy. Osoby, które ze względu na awarię muszą wymienić wspomniany nośnik lub postanowiły samodzielnie skompletować wszystkie komponenty do komputera PC, powinny sprawdzić ranking pamięci RAM. To zestawienie modułów, które według konsumentów są najlepszym wyborem.
Pamięć RAM DDR4
1. Pamięć RAM G.Skill RipjawsV 16GB (2x8GB) DDR4 3200MHz CL16
Pamięć operacyjna RAM G.Skill RipjawsV 16GB (2x8GB) DDR4 3200MHz CL16 jest dwukanałowa i zbudowana ze starannie dobranych komponentów. Zapewnia ona maksymalną wydajność nowoczesnym procesorom 6 generacji Intel Core. Pojemność nośnika wynosi 16 GB (2 x 8 GB). Jest on przeznaczony do komputerów stacjonarnych.
Ze względu na innowacyjny radiator pamięć RAM DDR4 bardzo dobrze radzi sobie z rozpraszaniem ciepła. Jej napięcie to 1,35 V, a taktowanie 3200 MHz. Typ złącza, w jakie wyposażono nośnik to DIMM. Moduł zapewnia bardzo szybką pracę komputera, niezależnie od tego, co robimy. Możemy więc grać w gry, wykonywać proste prace biurowe lub korzystać z zaawansowanego programu, np. graficznego.
Przeanalizowane komentarze kupujących wykazały, że pamięć RAM 2 x 8 GB DDR4 bardzo dobrze nadaje się do komputera dla gracza, jak i nieco mniej wymagającej osoby. Jest ona niezawodna, a do tego kompatybilna z każdą płytą główną.
Pamięć RAM 8GB
2. Pamięć RAM GoodRam SO-DIMM 8GB DDR3
GoodRam SO-DIMM 8GB DDR3 to pamięć RAM 8 GB, która jest polecana do laptopów. Jej taktowanie to 1600 MHz, a napięcie 1,35 V. Opóźnienie nośnika, czyli CAS latency, jest równe 11. Model nie został wyposażony w radiator.
Ponieważ pamięć wykorzystuje standard DDR3, ma niższe zapotrzebowanie na energię i niższe napięcie w porównaniu np. do kości DDR2. Ma ona na tyle dużą pojemność, że laptop, w którym ją zainstalowano, może być wykorzystywany do obsługi programów biurowych, mniej wymagających gier oraz rozrywki.
Jak twierdzą konsumenci, to dobra pamięć RAM zarówno do nowszych, jak i starszych notebooków. Przyspiesza ona działanie urządzenia i skutecznie rozwiązuje problem jego ciągłego zacinania się.
Pamięć RAM do laptopa
3. Pamięć RAM do Laptopa Hynix DDR3 4GB 1333MHz 1.5V PC3 SODIMM
Bardzo często wybierana pamięć RAM do laptopa to Hynix DDR3 4GB 1333MHz 1.5V PC3 SODIMM. Daje ona możliwość przyspieszenia pracy sprzętu, a także zmniejszenie ilości pobieranej przez niego mocy. Nośnik wykorzystuje standard DDR3, jego opóźnienie to CL9, a napięcie 1,5 V.
Test pamięci RAM udowodnił, że prezentowany model jest kompatybilny ze wszystkimi płytami głównymi laptopów, m.in. Intel. Pojemność nośnika wynosi 4 GB, a jego częstotliwość to 1333 MHz.
Zakup opisywanej pamięci RAM to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą zwiększyć wydajność swojego laptopa. Według konsumentów to lepszy wybór niż wymiana urządzenia na nowe. Nośnik eliminuje problem zacinania się programów i przeglądarki internetowej, w efekcie czego praca z przenośnym komputerem staje się bardziej komfortowa.
Pamięć RAM 16GB
4. Pamięć RAM Corsair Vengeance LPX 16GB DDR4
Nośnik Corsair Vengeance LPX 16GB DDR4 jest wyposażony w radiator. Element ten został wykonany z aluminium i bardzo szybko odprowadza ciepło. To pamięć RAM o pojemności 16 GB przeznaczona do nowoczesnych płyt głównych Intel 100. Wykorzystuje ona standard DDR4 i zapewnia większą przepustowość i mniejsze zużycie energii w porównaniu do modułów DDR3.
Częstotliwość nośnika to 3000 MHz, a opóźnienie 15 CL. Jego cechą wyróżniającą jest solidna płyta PCB, która pozwala na łatwe zarządzanie wytwarzanym ciepłem i zapewnia odpowiednio wydajną pracę komputera. Pamięć RAM jest zbudowana z dwóch modułów, każdy ma po 8 GB pojemności.
Według kupujących nośnik nadaje się zarówno do komputerów stacjonarnych, jak i serwerów. Ze względu na wydajnie działające chłodzenie nie trzeba się obawiać, że pamięć RAM szybko ulegnie awarii. Dzięki radiatorowi komputer pracuje wydajnie, ale jednocześnie nie przegrzewa się.
Pamięć RAM DDR3
5. Pamięć RAM Patriot Viper 3 DDR3 2x8GB 1866MHz CL10 XMP
Pamięć RAM DDR3 Patriot Viper 3 2x8GB 1866MHz CL10 XMP jest zbudowana z dwóch modułów po 8 GB, co łącznie daje 16 GB. Jej napięcie to 1,5 V, a opóźnienie 10 CL. Nośnik jest przeznaczony do komputerów stacjonarnych. Spełni on oczekiwania osób chcących wyraźnie przyspieszyć pracę posiadanego przez nich sprzętu.
Nie ma ryzyka, że na skutek długotrwałej pracy ta pamięć RAM DDR3 16 GB szybko ulegnie awarii. Zapobiega temu radiator, który efektywnie odprowadza nadmiar ciepła. Nośnik ma złącze typu DIMM i pozłacane wtyki. Jego taktowanie to 1866 MHz.
Za sprawą przedstawionego modułu nawet starszy komputer zaczyna pracować szybciej. Potwierdzają to opinie o pamięciach RAM opublikowane przez zadowolonych z zakupu konsumentów. Wynika z nich również, że nośnik jest bardzo solidnie wykonany, można go łatwo zamontować i bardzo dobrze współpracuje z różnymi procesorami.
Pamięć RAM DDR2
6. Pamięć RAM AFOX 2GB DDR2 667MHz DIMM
Dobra i tania pamięć RAM AFOX 2GB DDR2 667MHz DIMM jest przeznaczona do komputerów PC. To pojedyncza kość, której pojemność wynosi 2 GB, a taktowanie 667 MHz. Za sprawą nośnika możemy zwiększyć miejsce do przechowywania informacji na temat działających procesów i programów, a tym samym przyspieszyć pracę urządzenia.
Ta pamięć RAM DDR2 jest zgodna z RoHS, spełnia również standard JEDEC. Dobrze sprawdzi się w przypadku komputerów wykorzystywanych głównie do prostych prac biurowych i rozrywki, np. oglądania filmów.
Konsumenci, którzy kupili prezentowany moduł, chwalą go za łatwy montaż. Daje on możliwość zwiększenia wydajności komputera stacjonarnego i pozwala uniknąć zakupu nowego sprzętu, co wiązałoby się ze znacznie większym wydatkiem. Poza tym w porównaniu do zwykłych nośników DDR ta pamięć RAM ma obniżone napięcie, co wpływa na poprawę częstotliwości taktowania.
Przewodnik zakupowy – Jaką pamięć RAM kupić?
Dodatkową pomocą w wyborze pamięci RAM są informacje, które umieściliśmy w poradniku. To bardzo przydatne wskazówki, które warto uwzględnić robiąc zakupy, aby nie mieć wątpliwości, czy sięga się po właściwy moduł. Sprawdź je koniecznie, żeby kupić najlepszą pamięć RAM do swojego komputera.
Przeznaczenie
Kupując pamięć RAM, należy przede wszystkim uwzględnić to, w jakim urządzeniu zostanie zamontowana. Moduły do komputerów PC czy serwerów różnią się od tych przeznaczonych do laptopów. Nośniki do sprzętów przenośnych są mniejsze i pozbawione takich dodatków, jak chłodzący radiator czy podświetlenie LED. Moduł do PC jest bardziej rozbudowany i ma inne wymiary. Najlepsza pamięć RAM jest kompatybilna z posiadanym przez nas urządzeniem, a w szczególności z płytą główną. Należy więc sprawdzić podstawowe informacje na jej temat, w tym: Zastosowane złącze, zalecana maksymalna częstotliwość i pojemność oraz obsługiwany standard.
Rodzaje – jaką pamięć RAM wybrać?
Do wyboru mamy kilka rodzajów pamięci RAM, a każdy z nich ma swoje wady i zalety. Obecnie na rynku znajdziemy moduły:
♦ DDR – to jeden z najstarszych standardów, który skonstruowano w 1999 roku. Wykorzystuje się go wyłącznie w starszych komputerach, dlatego nie cieszy się już popularnością.
♦ DDR2 – to nieco nowsza pamięć RAM, która ma niższe napięcie (nie 2,5 V, a 1,8 V), zwiększoną ilość pinów ze 184 na 240 i podwojoną prędkość układu wejścia/wyjścia. Za sprawą takich rozwiązań standard DDR2 ma większą częstotliwość taktowania, co pozytywnie wpływa na wydajność pracy komputera.
♦ DDR3 – nośniki te mają niższe napięcie, 1,5 V lub nawet 1,35 V. Są one wyposażone w taką samą ilość pinów co moduły DDR2, ale ich praca jest nieco szybsza. Tego typu pamięć RAM można zastosować w starszym komputerze.
♦ DDR4 – to najnowszy standard, który jest też najbardziej popularny. Wynika to z tego, że w porównaniu do nośników DDR3 zapotrzebowanie na energię jest niższe, napięcie wynosi 1,2 V. Zwiększona została liczba pinów, pamięć DDR4 ma ich 288.
Wciąż trwają pracę nad wprowadzeniem nowego standardu, DDR5. Ma się on wyróżniać większą przepustowością i pojemnością w porównaniu do DDR4, a także niższym napięciem zasilania (1,1 V). Tym samym zapotrzebowanie komputerów wyposażonych w taki nośnik będzie niższe nawet o 20%.
Częstotliwość taktowania
Bardzo ważnym parametrem pamięci RAM jest częstotliwość taktowania, mająca istotny wpływ na wydajność komputera. W zależności od tego, jaki standard wykorzystuje wybrany przez nas moduł, będzie to 667 – 3200 MHz. Im wyższa jest wartość częstotliwości taktowania, tym szybciej procesor może wykonywać obliczenia, a tym samym praca komputera staje się wydajniejsza. Ma to istotne znaczenie w szczególności dla graczy i osób pracujących na co dzień z wymagającymi programami.
Opóźnienia
Sprawdzając informacje na temat pamięci RAM, z pewnością znajdziemy wzmiankę o opóźnieniach, a zwłaszcza wskaźniku CAS latency (CL). To bardzo ważny parametr wpływający na wydajność nośnika. Oznacza on czas upływający od momentu wysłania żądania do odczytania danych z określonej kolumny pamięci RAM. Wartość wskaźnika CL może wynosić 9, 11, a nawet 16, w zależności m.in. od rodzaju nośnika. Przyjmuje się, że im jest ona mniejsza, tym lepiej.
Pojemność
To, jaka powinna być pojemność pamięci RAM zależy od rodzaju komputera i wymagań procesora oraz płyty głównej. Nośnik 4 GB powinien okazać się wystarczający dla sprzętu wykorzystywanego do rozrywki czy nieskomplikowanych prac biurowych. Do gamingowego komputera lepszym wyborem jest pamięć RAM o pojemności minimum 8 GB. Jeżeli urządzenie służy do obsługi wymagających programów, bardzo dobrym wyborem jest moduł 16 GB lub 32 GB.
Jeśli planujemy zakup bardziej pojemnej pamięci RAM, warto rozważyć wybór takiej zbudowanej z dwóch, a nie jednego modułu (np. 2 x 4 GB). W przypadku takiego nośnika dane są przesyłane do dwóch kontrolerów jednocześnie, co poprawia wydajność komputera. Niemniej jednak zastosowanie dwukanałowej pamięci RAM jest możliwe tylko wtedy, gdy pozwala na to konfiguracja płyty głównej.
Pamięci RAM w dobrych cenach
Za pamięć RAM wykorzystującą starszy standard, np. DDR2, zapłacimy przeważnie mniej niż 100 zł, a więc nie jest to duży wydatek. Bardziej nowoczesne moduły są droższe, kosztują one od 120 zł do 500 zł. Nie tylko rodzaj nośnika ma wpływ na jego cenę, w tej kwestii istotną rolę odgrywa też pojemność, częstotliwość taktowania czy producent. Jednak pamiętajmy, że to nie koszt zakupu powinien być dla nas najważniejszy. Wpływ na to, jaka jest najlepsza pamięć RAM, ma przede wszystkim dopasowanie do komputera.
FAQ
P1: Co to jest pamięć RAM?
Pamięć RAM to szybki nośnik, na którym zapisywane są informacje dotyczące działających programów, a także procesów w systemie operacyjnym komputera. W dużej mierze to od tego elementu zależy wydajność i płynna praca urządzenia, jest on niezbędny. Pamięć RAM, inaczej random-access memory czy main memory, to podstawowy rodzaj pamięci komputerowej. Dzieli się ją na nośniki statyczne i dynamiczne, pierwsze wymienione są szybsze, choć jednocześnie droższe. Pamięci dynamiczne działają nieco wolnej i wymagają częstego odświeżania, ale mogą pomieścić więcej plików. RAM stosuje się przede wszystkim jako operacyjną pamięć komputera lub pamięć niektórych jego komponentów, przykładowo karty graficznej. Jeśli dojdzie do jej awarii, sprzęt nie będzie działał w prawidłowy sposób.
P2: Jak sprawdzić pamięć RAM?
Jeśli chcemy zwiększyć pamięć RAM w komputerze lub przekonać się, czy to ona jest przyczyną zacinania się sprzętu, należy sprawdzić jej pojemność. Nie jest to trudne, zwłaszcza w przypadku osób korzystających z systemu operacyjnego Windows. Najpierw trzeba nacisnąć w tym samym czasie dwa klawisze: Windows i R, a następnie wpisać w wierszu poleceń wyrażenie ‘dxdiag’. Wówczas ilość pamięci RAM wyświetli się nam w zakładce ‘system’. W przypadku systemu Mac OS należy wejść w menu Apple i wybrać opcję ‘ten Mac’. Wtedy na ekranie pojawią się ogólne informacje na temat urządzenia, w tym pamięć RAM.
P3: Co daje pamięć RAM?
Pamięć RAM odpowiada za płynne działanie komputera. Tymczasowo przechowuje informacje dotyczące obecnie przetwarzanych procesów, np. oglądanego w Internecie teledysku czy uruchomionej gry. To za sprawą wspomnianego nośnika możemy płynnie przechodzić między włączonymi programami lub zakładkami przeglądarki. Odpowiednia ilość pamięci RAM eliminuje problem ciągłego zacinania się bardziej zaawansowanego oprogramowania, np. graficznego. Zapobiega ona także zakłóceniom podczas gry. Co ciekawe, w latach 90., kiedy pojawił się system Windows 3.1, 4 MB pamięci RAM wystarczały do prawidłowego działania komputera. Obecnie jej zalecana ilość jest znacznie większa, za minimum uznaje się 4 GB.
P4: Jak zwolnić pamięć RAM?
Kiedy nasz komputer zacznie pracować mniej efektywnie i zacinać się, warto zastanowić się nad zwolnieniem pamięci RAM, co nie jest trudne. Pierwszą czynnością, jaką trzeba wykonać, jest zamknięcie niepotrzebnych procesów, a ich listę wywołamy kombinacją kilku klawiszy: Ctrl + Alt + Delete. Należy również wyłączyć programy, które nie są potrzebne podczas uruchamiania komputera, a dodatkowo wyłączyć niepotrzebne usługi. W zwolnieniu pamięci RAM pomagają też specjalne narzędzia, które można pobrać z Internetu (tego typu programy pozwalają także na przyspieszenie procesora). Po wykonaniu wymienionych czynności warto wyłączyć i ponownie uruchomić komputer.
P5: Uszkodzona pamięć RAM – jakie objawy?
Jeśli dojdzie do uszkodzenia pamięci RAM w komputerze, prawdopodobnie szybko to rozpoznamy ze względu na objawy. Do tych najczęściej występujących należą: Pojawianie się tzw. bluescreenów, trzy krótkie, charakterystyczne sygnały dźwiękowe oraz ciągłe zawieszanie się lub samoczynne restarty urządzenia. Nierzadko uszkodzona pamięć RAM powoduje, że komputer reaguje na włącznik, jednak świeci się tylko dioda zasilania. W takiej sytuacji konieczna jest wymiana kości pamięci. Co przyczynia się do awarii tego nośnika? Przeważnie powodem jest zwarcie na płycie głównej, zalanie urządzenia lub uszkodzenie elementów elektronicznych.
ja ma 32 a na 64 celuje, adobre premiere, pożeracz ramu :d W każdym razie mogę polecić ta serie od goodram – IRDM, świetne
Dzień dobry,
Dziękujemy za komentarz i rekomendację.
Pozdrawiamy,
Zespół RadarTechnologiczny.pl