Ranking 6 najlepszych procesorów w 2024

Ostatnio aktualizowane: 13.10.24

 

Procesor – przewodnik zakupowy, ranking i test 

 

Procesory dostępne w ofertach czołowych producentów to wysokiej jakości modele, które bez problemów sprawdzą się do różnych celów. CPU przeznaczone zarówno do gier, jak i codziennej pracy muszą być wydajne i niezawodne. Jednym z polecanych modeli jest Intel Core i5-9400F BOX, który nie ma zintegrowanego układu graficznego. Produkt ma 6 rdzeni i 6 wątków, które optymalnie współpracują z innymi podzespołami. Praca na komputerze wyposażonym w to CPU jest płynna, a dobra wydajność pozwala uruchamiać większość gier i programów. Innym polecanym produktem jest Intel Core i7-10700K 3,8 GHz BOX pozwalający na oglądanie filmów w wysokim formacie 4K UHD. CPU umożliwia dynamiczne korzystanie z komputera oraz obsługę wielu gier i programów bez zacinania.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Model Intel Core i5-9400F BOX to zaawansowany technologicznie procesor, który nie ma zintegrowanego układu graficznego. CPU ma 6 rdzeni oraz 6 wątków, dzięki czemu jest bardzo wydajny. Model ma częstotliwość taktowania wynoszącą w trybie podstawowym 2,90 GHz oraz w trybie Turbo 4,10 GHz.

Wady

Procesor Intel Core i5-9400F BOX nie ma opcji podkręcenia. Oznacza to, że użytkownik nie ma szansy wykonania overclockingu, czyli przyspieszenia CPU.

Podsumowanie

Procesor Intel Core i5 wyposażono w sześć rdzeni o dużej wydajności, które dobrze współpracują z innymi podzespołami. Model ma chłodzenie w zestawie oraz architekturę 64-bitową. Pamięć podręczna produktu wynosi 9 MB. Zalecana klasa chłodzenia wynosi 65 W.

Drugi wybór

Zalety

Procesor Intel Core i7 umożliwia wykonanie przez użytkownika podkręcenia zwanego overclockingiem. Produkt generuje wysoką częstotliwość 5,1 GHz w czasie pracy w trybie Turbo. Procesor dynamicznie i właściwie kieruje swoją moc i wydajność w chwili, gdy użytkownik tego potrzebuje.

Wady

Użytkownicy zwracają uwagę, że procesor Intel Core i7-10700K 3,8 GHz BOX w trakcie wydajnej pracy nagrzewa się i potrzebuje dużo mocy.

Podsumowanie

Produkt zaprojektowano zgodnie z nowoczesną technologią na rynku. Częstotliwość taktowania procesora wynosi 3800 GHz. CPU ma 8 rdzeni oraz 16 wątków. Układ graficzny to Intel HD Graphics 630. Procesor ma 64-bitową architekturę.

Rozważ też

Zalety

CPU AMD Ryzen 7 to jednostka obliczeniowa wyróżniająca się bardzo dużą mocą. Model ma 8 rdzeni oraz 16 wątków, które współpracują z 36 MB pamięci cache. Procesor wyprodukowano w technologii litografii 7 nm, która umożliwia zwiększenie jego wydajności przy jednoczesnym zmniejszeniu zapotrzebowania na energię.

Wady

Opinie wśród posiadaczy procesora AMD Ryzen 7 3700X pokazują, że model głośno pracuje, a także osiąga wysoką temperaturę jak na CPU 7 nm.

Podsumowanie

Model wyróżnia się wysoką mocą oraz taktowaniem w wersji bazowej 3,60 GHz. W trybie Turbo procesor osiąga 4,40 GHz, dzięki czemu użytkownik może bez problemu uruchomić każdą grę lub program. CPU pracuje stabilnie nawet w trakcie dużego obciążenia.

 

 

6 najlepszych procesorów. Opinie w 2024 roku 

 

Zastanawiając się nad wyborem odpowiedniego procesora, warto brać pod uwagę kilka najważniejszych parametrów. Należy wybrać model, który będzie kompatybilny z innymi podzespołami. Oprócz tego, przy wyborze CPU trzeba się dobrze zastanowić, do jakich celów będzie wykorzystywany posiadany sprzęt. Wszelkie wątpliwości warto rozwiać, zapoznając się z opiniami użytkowników. Ranking procesorów umożliwia wybór najlepszego produktu dostępnego w danej kategorii. 

 

Procesor Intel Core i5

 

1. Intel Procesor Core i5-9400F BOX 2.90GHz, LGA1151 

 

Procesor Intel Core i5 przeznaczono dla osób poszukujących sprawdzonego rozwiązania do komputera w korzystnej cenie. CPU ma 6 rdzeni oraz 6 wątków, dzięki czemu jest bardzo wydajny i pozwala na płynne korzystanie ze sprzętu. Model ma częstotliwość taktowania wynoszącą w trybie podstawowym 2,90 GHz oraz w trybie Turbo 4,10 GHz. Wydajne rdzenie współpracują z innymi podzespołami, zapewniając użytkownikom optymalne działanie sprzętu.  

Procesor Intel Core i5 wyróżnia się zaawansowanym systemem chłodzącym w zestawie oraz zalecaną klasą chłodzenia określoną przez producenta jako 65 W. Model ma pamięć podręczną wynoszącą 9 MB, oraz 64-bitową architekturę. Procesor i5 umożliwia użytkownikom bardzo płynną obsługę oraz edycję wielu plików, a także pozwala na bezproblemowe strumieniowanie filmów. 

Test procesorów wykazuje, że wielu użytkowników chętnie wybiera model Intel Core i5 o częstotliwości taktowania 4,10 GHz. W trakcie pracy na niskiej częstotliwości CPU jest bardzo ciche, co również zwraca uwagę osób, które zdecydowały się na zakup produktu. 

 

 

 

 

Procesor Intel Core i7

 

2. Procesor Intel Core i7-10700K 3,8GHz BOX 

 

Nowoczesny i bardzo wydajny procesor Intel Core i7 pozwala na zwiększenie jego produktywności za pomocą overclockingu. Dzięki temu użytkownik ma możliwość skorzystania z pełnej wydajności CPU. Model oferuje wysoką częstotliwość w trybie turbo wynoszącą 5,10 GHz. Oprócz tego CPU zaprogramowano w taki sposób, aby z każdym poleceniem mógł uczyć się oraz dopasowywać do nawyków użytkownika. Zaawansowana technologia pozwala na szybkie wykonywanie poleceń. 

Procesor Intel Core i7 ma 8 rdzeni oraz 16 wątków współpracujących z inteligentną optymalizacją całego systemu. CPU wyposażono w nowoczesną technologię Turbo Boost Max 3.0, która jest dostępna w produktach z serii Comet Lake. Dzięki temu wydajność procesora i7 jest wysoka i pozwala na bezproblemową obsługę komputera. Model ma pamięć podręczną wynoszącą 16 MB. 

Opinie o procesorach Intel Core są pozytywne wśród osób, które zdecydowały się na zakup dobrego CPU do swoich komputerów. Użytkownicy chwalą produkt za niewielką głośność pracy, wydajność oraz stabilność. 

 

 

 

 

Procesor AMD

 

3. Procesor Amd Ryzen 7 3700X 3.6-4.4GHz 

 

Procesor AMD Ryzen 7 to jednostka obliczeniowa wyróżniająca się bardzo dużą mocą, która jest wykorzystywana w momencie, gdy użytkownik gra w grę lub uruchamia zaawansowane programy. Procesor wyprodukowano w technologii litografii 7 nm, która umożliwia zwiększenie jego wydajności przy jednoczesnym zmniejszeniu zapotrzebowania na energię. Oznacza to, że CPU może pracować stabilnie w momencie dużego obciążenia. 

Model ma 8 rdzeni oraz 16 wątków, które współpracują z 36 MB pamięci cache. Socket AM4 oraz architektura 64-bitowa zapewniają optymalne osiągi w trakcie korzystania z komputera. Procesor Amd Ryzen 7 3700X 3.6-4.4 GHz w trybie bazowym pozwala użytkownikom na bezproblemowe granie i korzystanie z różnych programów. CPU ma opcję pozwalającą na odblokowanie mnożnika. 

Osoby, które zdecydowały się na wybór produktu, potwierdzają, że jest to dobry procesor do komputera o dużej wydajności. Użytkownicy zwracają uwagę, że CPU radzi sobie z renderowaniem oraz z obsługą programów typu Adobe Prime Pro. 

 

 

 

 

Procesor Intel Core i9

 

4. Procesor Intel Core i9-9900K 3,6GHz Box

 

Nowoczesny i bardzo wydajny procesor Intel Core i9 sprosta wymaganiom profesjonalistów. Produkt nadaje się także dla osób lubiących spędzać wolny czas na graniu w gry komputerowe typu strzelanki, przygodowe, sportowe czy strategiczne. CPU poradzi sobie z obróbką zdjęć oraz filmów w wysokiej rozdzielczości 4K, dzięki czemu będzie dobrym rozwiązaniem dla osoby pracującej z fotografią i plikami wideo. 

Procesor i9 przeznaczony do zadań specjalnych charakteryzuje się dużą wydajnością. CPU ma 8 rdzeni oraz 16 wątków, dzięki czemu dobrze radzi sobie z obsługą nawet wymagających aplikacji. Taktowanie procesora w trybie podstawowym wynosi 3,60 GHz, a w trybie Boost 5 GHz. Architektura wykonania to 64 bity, a technologia wykonania wynosi 14 nm. Produkt ma 16 MB pamięci cache. 

Użytkownicy posiadający procesor nowej generacji potwierdzają, że model nawet bez podkręcenia spełnia ich wymagania. CPU współpracuje z płytami głównymi wysokiej jakości, dzięki czemu można stworzyć dobry zestaw pozwalający na osiągnięcie najlepszych rezultatów zarówno w grach, jak i w pracy. 

 

 

 

 

Procesor Intel Core i3

 

5. Procesor Intel Core i3-9100F Box 3,6GHz LGA1151

 

Procesor Intel Core i3-9100F Box 3,6 GHz LGA1151 oparto na nowoczesnej mikro architekturze zwanej Coffee Lake. Wykonano ją w wymiarze technologicznym wynoszącym 14 nm. Model pozwala na osiągnięcie bardzo dobrej wydajności zarówno w trakcie grania w gry komputerowe, jak i w czasie pracy na profesjonalnych programach edytorskich. Krótki czas reakcji pozwala na szybkie uruchamianie kolejnych aplikacji bez ryzyka o zawieszenie systemu. 

CPU wyposażono w nowoczesną technologię Intel Turbo Boost 2.0, dzięki której możliwe jest zwiększenie dynamiki oraz wydajności systemu. Model ma 4 rdzenie oraz 4 wątki, które współpracują z 64-bitową architekturą. Procesor CPU pracuje z częstotliwością bazową 3600 MHz oraz częstotliwością Turbo 4200 MHz. Zalecana klasa chłodzenia modelu Intel Core i3 wynosi 65 W. 

Osoby posiadające procesor Intel Core i3 polecają go do użytku domowego. Model jest bardzo wydajny i szybko radzi sobie zarówno z uruchamianiem aplikacji, jak i przeglądaniem Internetu. Użytkownicy potwierdzają, że jest to dobry i tani procesor do komputera domowego.

 

 

 

 

Procesor Ryzen 5

 

6. Procesor AMD Ryzen 5 3600X 3.8GHz 32 MB BOX AM4

 

Procesor AMD Ryzen 5 3600X 3.8 GHz 32 MB BOX AM4 to model trzeciej generacji, ulepszony oraz wzmocniony pod kątem efektywności energetycznej. Oprócz tego produkt jest znacznie wydajniejszy w porównaniu z poprzednią generacją. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii CPU przystosowano do działania na wysokich obrotach niezależnie od potrzeb osoby korzystającej z komputera. 

Procesor Ryzen 5 pozwala na współpracę z grami przypisanymi do segmentu AAA oraz do obsługi VR. 64-bitowa architektura modelu pracuje z socketem AM4. Procesor ma 6 rdzeni i 12 wątków, dzięki czemu pozwala na płynną obsługę sprzętu. Model ma odblokowany mnożnik oraz pamięć podręczną wynoszącą 32 MB. Klasa chłodzenia procesora wynosi 95 W. 

Użytkownicy, którzy zakupili model AMD Ryzen 5 3600X 3.8 GHz 32 MB BOX AM4 potwierdzają, że był to dobry wybór produktu o optymalnych parametrach. CPU pozwala na bezproblemowe korzystanie ze sprzętu, który pracuje płynnie. 

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – jaki procesor kupić? 

 

Procesor to niewielka jednostka sterująca, która pozwala stale kontrolować zadania wykonywane na komputerze, laptopie, smartfonie czy innym nowoczesnym urządzeniu. CPU, czyli Central Processing Unit określany jest jako niewielka jednostka obliczeniowa, która odpowiada za powierzone zadania. Aby zrozumieć działanie procesora, należy wyobrazić sobie, że bez tego niewielkiego kwadraciku zainstalowanego na płycie głównej, użytkownik nie mógłby odtwarzać muzyki, korzystać z narzędzi do pisania, liczyć na kalkulatorze, przesyłać pliku do drukowania czy używać przeglądarki. CPU to „mózg” praktycznie każdego urządzenia elektronicznego. Na rynku najpopularniejszymi producentami procesorów są AMD oraz Intel, jeśli chodzi o komputery i laptopy. W przypadku urządzeń mobilnych najwięcej modeli ma zainstalowane procesory Qualcomm, NVIDIA oraz Apple.  

CPU ma bardzo charakterystyczny wygląd. Jest to niewielki kwadracik, który z jednej strony ma gładką blaszkę z nadrukowanymi informacjami o producencie. Z drugiej strony procesora można zauważyć metalowe nóżki, które są gęsto ułożone i za ich pomocą przytwierdza się CPU do płyty głównej. Sama jednostka centralna jest złożona z zaawansowanych technologicznie materiałów takich jak monokryształ krzemu stanowiący główny element procesora. Na tej części zamontowane są warstwy z wieloma półprzewodnikami, obwody wykonano z aluminium oraz miedzi. Z takiego połączenia powstają układy sterujące, zespoły rejestrów, a także cała jednostka arytmetyczna. To niewielkie urządzenie będące „mózgiem” komputera, laptopa czy innego sprzętu analizuje wszystkie informacje, korzystając z działań opartych na arytmetyce oraz logice. Oprócz tego procesor musi mieć stały dostęp do wydajnego systemu chłodzącego, który pozwala pracować wysilonej jednostce z optymalną wydajnością. W większości modeli za chłodzenie odpowiada radiator oraz wentylator. 

Jaki procesor wybrać? 

Osoby, które zastanawiają się, jaki jest najlepszy procesor, powinny zastanowić się, do jakich celów będzie wykorzystywane posiadane urządzenie. W przypadku komputerów i laptopów nie można jednoznacznie określić czy lepszym wyborem będzie CPU AMD, czy Intel. Wszystko zależy od potrzeb danego użytkownika, który wie, czy sprzęt będzie głównie wykorzystywany do zajęć domowych, pracy biurowej czy do grania w różnego rodzaju gry. W przypadku modelu przeznaczonego do użytku domowego nie ma sensu wybierać najwydajniejszych dostępnych jednostek. Dla osób, które głównie korzystają z laptopa do oglądania filmów i przeglądania Internetu wystarczające będą CPU klasy średniej. 

Urządzenia przeznaczone głównie do prac biurowych mogą mieć podobne parametry jak model do zajęć domowych. Wybór odpowiedniego CPU musi być w tym przypadku podyktowany tym, do jakich zadań będzie użytkowany komputer. Jeśli mają być to zwykłe prace typu edycja dokumentów tekstowych oraz tworzenie nowych plików to można wybrać tańszy układ. W przypadku obsługi skomplikowanych programów czy multimediów warto kupić procesor o dużej wydajności, który bez problemów poradzi sobie z obsługą zaawansowanych aplikacji. Zupełnie inne CPU powinny wybrać osoby, które pasjonują się graniem w różnego rodzaju gry komputerowe. W przypadku hobbystów nie ma mowy o wyborze tanich czy średnio wydajnych procesorów. Aby komputer poradził sobie ze skomplikowanymi grami i wysokiej jakości grafiką musi mieć dobrej klasy CPU o wysokiej mocy. 

 

Na co zwracać uwagę przy wyborze procesora?

Komputer działający bez zarzutu musi mieć najlepszy procesor o optymalnych lub wysokich parametrach. Wybierając dobre CPU odpowiednio dobrane do płyty głównej i pozostałych podzespołów można bez problemu użytkować sprzęt, który będzie mógł poradzić sobie z obsługą nowoczesnych gier i skomplikowanych programów. Przy zakupie procesora warto zwracać uwagę na kompatybilność CPU z podzespołami oraz na generacje zakupionego modelu. Oprócz tego należy wybrać jednostkę centralną z odpowiednią ilością rdzeni i wątków. Ważnymi parametrami są także częstotliwość taktowania, zapotrzebowanie na energię, odblokowany mnożnik, zintegrowany układ graficzny czy ilość pamięci podręcznej. 

Procesory w dobrych cenach 

Zakup procesora to wydatek, który należy dobrze przemyśleć. Od dostępnych funduszy oraz wymagań użytkownika zależy to, na jaki model warto się zdecydować. Od 200 do 500 zł można znaleźć tanie układy, które sprawdzą się do oglądania filmów, przeglądania Internetu i edycji pliku tekstowego. W tej cenie można znaleźć zarówno CPU dwurdzeniowe, jak i czterordzeniowe, które będą optymalnym rozwiązaniem dla mniej wymagających użytkowników. Od 500 do 2000 zł są dostępne modele CPU dla bardziej zaawansowanych. Są to procesory sześcio- i ośmiordzeniowe, które dobrze sprawdzą się do obsługi nowoczesnych gier i zaawansowanych programów. Powyżej 2000 zł są dostępne bardzo mocne i wydajne CPU przeznaczone do pracy z różnymi programami dla prawdziwych profesjonalistów. 

 

 

FAQ

 

P1: Jak podkręcić procesor? 

Przy wyborze nowego i szybkiego modelu komputera, warto zwrócić uwagę na jego parametry. Jednym z ważniejszych jest wydajny procesor, który umożliwia płynną obsługę zainstalowanych programów oraz pozwala na sprawne działanie różnych gier komputerowych. W sytuacji, gdy użytkownik chce podkręcić swój stary sprzęt, powinien zaopatrzyć się w procesor, który umożliwia zwiększenie jego wydajności. Aby sprawnie przeprowadzić proces overclockingu, trzeba posiadać CPU z możliwością podkręcenia. W przypadku modeli Intel są one oznaczone literą K, a wersje AMD to seria FX. Podkręcenie procesora odbywa się za pomocą systemu BIOS w komputerze. Aby proces przebiegł pomyślnie, komputer musi mieć także odpowiednią płytę główną, która umożliwi podwyższenie taktowania procesora. 

 

P2: Jaki procesor do gier? 

Osoby, które większość wolnego czasu spędzają na grach komputerowych, wiedzą jak ważny jest wybór odpowiedniego procesora. Na rynku jest sporo różnych modeli, które oferują optymalne parametry oraz wszystkie najważniejsze funkcje. Przed zakupem procesora warto jednak zacząć od ustalenia budżetu, jaki użytkownik może poświęcić na nowy sprzęt. Następną kwestią jest sprawdzenie kompatybilności z płytą główną zainstalowaną w komputerze lub laptopie. Oprócz tego użytkownik powinien wybrać model, który będzie spełniał wymagania sprzętowe dla danych gier. Nie wszystkie produkcje potrzebują wygórowanych wymagań, aby dać graczom wiele przyjemności. W zależności od potrzeb, budżetu oraz posiadanych innych podzespołów najlepiej zdecydować się na model dwóch największych producentów – AMD lub Intel. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na możliwość odblokowania mnożnika, taktowanie, liczbę rdzeni oraz wątków. Optymalnym wyborem jest zakup procesora z 4 rdzeniami i 8 wątkami. Modele z 6 i 8 rdzeniami to kosztowny zakup, przy czym wiele gier nie potrzebuje takiej dużej wydajności. 

P3: Jak działa procesor? 

Procesory uważane są za „mózg” każdego komputera, laptopa, smartfona, tabletu, telewizora czy innego urządzenia z bardziej skomplikowanym systemem. CPU to ważny element, który bezpośrednio wpływa na działanie całego układu. Procesor jest to również część ściśle współpracująca z innymi podzespołami. Działanie procesora polega na pobraniu danych z pamięci, które następnie są w odpowiedni sposób interpretowane i wykonywane. To niewielkie urządzenie wykonuje proste operacje matematyczne i logiczne. Procesor wykonuje rozkazy takie jak kopiowanie danych, działania arytmetyczne, skoki oraz działania na bitach.  

 

P4: Co to jest procesor? 

Procesor to niewielkie urządzenie o charakterystycznym wyglądzie, które odpowiada za pracę całego komputera oraz współpracuje z innymi elementami. Centralna jednostka obliczeniowa analizuje informacje dzięki obliczeniom opartym na arytmetyce. Wyniki tych szybkich i logicznych obliczeń są przesyłane do pamięci sprzętu, który następnie wykonuje dane polecenia. Procesor jest odpowiedzialny za wykonanie w odpowiedniej kolejności powierzonych zadań oraz za prawidłowe przetworzenie danych. CPU mają także pamięć podręczną, która przechowuje dane niezbędne do wykonania i przeprowadzenia poszczególnych procesów. Najważniejszym elementem procesora jest niewielka płytka z monokryształu krzemu, do której są przymocowane warstwy z półprzewodnikami. CPU jest odpowiedzialny także za płynną pracę komputera oraz jego wydajność. Z tego względu zawsze warto wybierać modele, które zapewnią odpowiednią wydajność sprzętom różnego typu. 

 

P5: Procesor AMD czy Intel?

Użytkownik kompletujący podzespoły do laptopa lub komputera powinien zastanowić się, do jakich celów będzie wykorzystany dany sprzęt, a następnie wybrać dobry produkt z oferty najlepszych producentów. Obecnie najlepsze procesory produkowane są przez Intel i AMD. W ofercie tych dwóch firm można znaleźć nowoczesne rozwiązania, które pozwalają wybrać odpowiedni produkt przeznaczony do danego komputera. Zastanawiając się, który CPU będzie lepszy, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę prawidłowe dopasowanie danego procesora do posiadanego sprzętu. Użytkownik, który wybierze kilka pasujących produktów, powinien zapoznać się z opiniami innych osób oraz sprawdzić wyniki testów. Jeśli wątpliwości wciąż będą duże, warto skorzystać z fachowej pomocy osób zajmujących się komputerami. 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments