Ranking 9 najlepszych radioodtwarzaczy w 2024

Ostatnio aktualizowane: 08.09.24

 

Radioodtwarzacz – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Ostatnio dużą popularnością cieszą się radioodtwarzacze. W związku z tym wiele osób zastanawia się, jaki model kupić. Postanowiliśmy więc ułatwić to zadanie i przygotowaliśmy ranking tego typu sprzętów. Tworząc zestawienie, wzięliśmy pod uwagę jakość odtwarzanego dźwięku i funkcjonalność poszczególnych modeli. Po wnikliwej analizie oferty rynkowej zdecydowaliśmy, że na pierwszym miejscu powinien znaleźć się radioodtwarzacz Sony ZS-PS50W. Produkt dostępny jest w dwóch klasycznych kolorach do wyboru: czarnym i białym. Obudowa sprzętu została zrobiona z dobrych gatunkowo tworzyw, dzięki czemu wykazuje dużą odporność na zarysowania i innego rodzaju uszkodzenia. Kompaktowe wymiary modelu sprawiają, że nie zajmuje on wiele miejsca. Wbudowana pamięć pozwala zapisać do 30 stacji radiowych. Dołączona do zestawu bateria wytrzymuje do 9 godzin ciągłej pracy. Możemy więc zabrać odbiornik ze sobą do ogrodu, nie martwiąc się o to, że w pobliżu nie ma gniazdka zasilającego. Jeśli jednak ta propozycja nie jest tym, czego potrzebujesz, zachęcamy do zapoznania się z dokładnymi opisami innych, przedstawionych w rankingu modeli. Drugie miejsce w nim zajął produkt Blaupunkt PP5BR o retro wyglądzie, ale nowoczesnym wnętrzu.

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Produkt posiada kilka przydatnych funkcji. Jedną z nich jest czasowe, automatyczne wyłączanie się. Możemy słuchać muzyki przed zaśnięciem bez zmartwienia, że radioodtwarzacz będzie uruchomiony całą noc.

Wady

W wielu miejscach sprzętu słabo odbiera sygnał radiowy. Dobrze jednak działa przy odtwarzaniu płyt. Produkt ten nie posiada wyłącznika. Za każdym razem musimy wyłączyć go z gniazdka.

Podsumowanie

Jest to solidnie wykonany, a poza tym dobrze odtwarzający wszystkie płyty CD, sprzęt. Nie został wyposażony w wyłącznik, co może być problematyczne, ale wciąż uważany jest za funkcjonalny, a także mobilny.

Drugi wybór

Zalety

Odtwarzacz pozwala nam odnaleźć i zapisać aż 60 różnych stacji radiowych. Dzięki temu mamy bardzo duży wybór. Produkt charakteryzują niewielkie rozmiary, co pozwoli nam na łatwe przenoszenie go.

Wady

Pilot dołączony do zestawu ma bardzo słaby zasięg, dlatego aby działał, musimy znaleźć się bardzo blisko produktu. Oprócz tego nie mamy możliwości ustawiania zapisanych stacji w tej kolejności, która nam najbardziej odpowiada.

Podsumowanie

Jest to odtwarzacz radiowy, który powinien zadowolić większość osób. Ma on dużą pamięć stacji radiowych, a także niewielkie gabaryty, co pozwoli nam go ze sobą zabrać. Lepiej jednak sterować nim manualnie, ponieważ pilot ma mały zasięg.

Rozważ też

Zalety

Jest to odtwarzacz, który został bardzo solidnie wykonany. Technologia Bluetooth umożliwia nam bezprzewodowe połączenie produktu z innymi urządzeniami. Do sprzętu został dołączony pilot, który ułatwia obsługę.

Wady

Niektórzy konsumenci uważają, że jakość dźwięku prezentowanego produktu jest niska. Basy są bardzo płaskie, a wysokie tony się rozpraszają. Nie jest to więc dobra opcja dla osób, które są bardzo wymagające, jeżeli chodzi o jakość dźwięku.

Podsumowanie

Radioodtwarzacz, który znakomicie spełnia swoje zadanie to JVC RV-NB100B. Produkt jest lekki i niewielki, a więc mobilny. Charakteryzuje go interesujący wygląd. Jedyną wadą radioodtwarzacza jest to, że dźwięk nie zawsze jest satysfakcjonujący.

 

 

9 najlepszych radioodtwarzaczy. Opinie w 2024 roku

 

Słuchanie muzyki w czasie pracy sprawia, że czas szybciej płynie, a my jesteśmy mniej zestresowani. Przyjemne dźwięki kojarzą się nam z czymś radosnym, zabawą. Dlatego też w każdym domu i biurze powinien znaleźć się odtwarzacz muzyki. Oczywiście możemy jej słuchać na telefonie, czy laptopie, ale dobry sprzęt lepiej wydobywa dźwięki, pozwala nam delektować się najdrobniejszymi detalami. Dlatego też przygotowaliśmy ranking radioodtwarzaczy, który zawiera 5 najlepszych modeli na polskim rynku.

 

1. Radioodtwarzacz Sony ZS-PS50W

 

2-sony-zs-ps50wRadioodtwarzacz CD Sony ZS-PS50 w kolorze białym to nasza druga propozycja wyposażona we wszystkie niezbędne wejścia, które ułatwiają korzystanie z urządzenia. Produkt ma wygodną funkcję programowania czasu wyłączenia, dzięki której możemy zapomnieć o konieczności wyłączenia sprzętu przed wyjściem z domu, czy pójściem spać.

Urządzenie posiada wbudowany port USB, co umożliwia podłączenie nośnika pamięci, czy też innych sprzętów grających. Wygodne wejście słuchawkowe na panelu przednim umożliwi nam słuchanie muzyki w odosobnieniu, a gniazdo AUX, odtwarzanie ulubionych nagrań z innych sprzętów. Urządzenie jest wyposażone w odtwarzacz płyt kompaktowych odtwarzający Audio CD, CD-R/RW, MP3, WMA.

Znajdziemy też tutaj radio analogowe z pamięcią zapisującą do 30 programów. Czarno-biały ekran LCD wyświetla wszystkie, niezbędne informacje. Wymiary modelu Sony ZS-PS50W to 300 mm x 125 mm x 211 mm. Użytkownicy tego produktu docenili fakt, że jest zasilany bateriami, a więc stanowi doskonałą, przenośną propozycję do kuchni, czy biura.

Sony ZS-PS50W to radioodtwarzacz o mocy 4 W. Produkt dostępny jest z obudową w kolorze białym lub czarnym. Wymiary sprzętu to: 300 mm x 125 mm x 211 mm.

 

Zalety

Port USB: Na obudowie radia znajduje się port USB. Dzięki temu możemy odtwarzać muzykę z pamięci zewnętrznej. Konsumenci potwierdzają, że jest to bardzo przydatne i często korzystają z tej funkcji.

Pamięć: Wbudowana w urządzeniu pamięć pozwala zapisać do 30 stacji radiowych. Nie będziemy musieli za każdym razem tracić czas na szukanie. Od razu po włączeniu będziemy mogli wybrać ulubioną stację radiową.

Bateria: Pojemna bateria zapewnia do 9 godzin ciągłej pracy. Jest to bardzo dobry wynik, biorąc pod uwagę inne dostępne na rynku modele. Możemy zabrać sprzęt np. do ogrodu i nie martwić się o to, że trzeba podłączyć go do źródła zasilania.

Dźwięk: Opinie konsumentów potwierdzają, że jakość odtwarzanego dźwięku jest bardzo wysoka. Radioodtwarzacz spełni oczekiwania nawet bardzo wymagającej osoby. Z uwagi na dużą moc będzie odpowiedni na różnego rodzaju imprezy.

Łatwa obsługa: Dołączona do zestawu instrukcja obsługi jest czytelna. W rezultacie użytkowanie produktu nie powinno sprawić nikomu problemu. Mały ekran umieszczony na obudowie ułatwia wybranie preferowanych ustawień.

 

 

 

 

2. Radioodtwarzacz Blaupunkt PP5BR

 

3-blaupunkt-pp5brBlaupunkt PP5BR to niewielki radioodtwarzacz w stylu retro z tunerem FM, który ma możliwość wprowadzenia i zapisania do pamięci aż 60 stacji radiowych. Dzięki temu możesz słuchać najróżniejszych stacji, masz do nich zawsze dostęp i nie musisz martwić się o ich ponowne wyszukiwanie. Wbudowana, teleskopowa antena to rozwiązanie docenione przez wielu użytkowników tego sprzętu, gdyż umożliwia znakomity odbiór sygnału radiowego.

Model PP5BR to nie tylko odbiornik radiowy, ale również urządzenie do odtwarzania muzyki z przenośnych pamięci USB oraz kart SD. Poza tym złącze AUX umożliwi nam korzystanie z muzycznej biblioteki zapisanej na naszym smartfonie lub innym odtwarzaczu. Nie zabrakło też wejścia słuchawkowego, które umożliwi nam słuchanie muzyki w odosobnieniu.

Ten dobry i tani radioodtwarzacz jest wyposażony w podświetlany na czerwono wyświetlacz LED, który pokazuje takie informacje, jak: aktualna godzina, czy czas odtwarzanego utworu. Poza tym sprzęt ten ma wygodne przyciski, jak również pilot zdalnego sterowania, co ułatwia jego obsługę. Ponadto Blaupunkt PP5BR ma wbudowany akumulator, który umożliwia około 4 godziny pracy. Takie właściwości zostały docenione przez wielu konsumentów.

Blaupunkt PP5BR to bardzo dobry radioodtwarzacz do 100 zł. Wymiary urządzenia to: 18 cm x 8 cm x 10 cm. Jego waga jest równa 0,72 kg.

 

Zalety

Pilot: Do zestawu dołączony jest pilot bezprzewodowy. Znacznie ułatwia on korzystanie ze sprzętu. Dzięki niemu możemy wybrać ustawienia, bez konieczności podchodzenia do urządzenia.

Kompaktowe wymiary: Ten radioodtwarzacz nie zajmuje wiele miejsca, dlatego będzie odpowiedni także do małych mieszkań. Z uwagi na małą wagę jego przenoszenie jest bardzo proste. Możemy wziąć urządzenie ze sobą np. na grilla na działce.

Cena: Niewątpliwą zaletą produktu jest jego przystępna cena. Jest to jeden z najtańszych odtwarzaczy na rynku. Wiele osób może pozwolić sobie na jego zakup.

Złącza: Na obudowie sprzętu umieszczone zostały złącza USB/SD/AUX. Umożliwia nam to podpięcie do radioodtwarzacza różnego rodzaju urządzeń, co znacznie podnosi jego funkcjonalność.

 

Wady

Wygląd: Jest to urządzenie, które wyglądem nawiązuje do stylu retro. Przez to nie będzie dobrze komponować się z każdym wnętrzem.

 

 

 

 

3. JVC RV-NB100B Radioodtwarzacz

 

5-jvc-rv-nb100bNasz ranking zamyka radioodtwarzacz JVC RV-NB100E, dzięki któremu słuchanie muzyki jest bardzo przyjemne. Urządzenie jest wyposażone w niezwykle wygodną technologię Bluetooth, która pozwoli nam na bezprzewodowe łączenie się z innymi urządzeniami. Model ten ma wbudowany tuner FM/ DAB+.

Ponadto w zestawie znajdziemy pilot zdalnego sterowania, który zwiększa komfort użytkowania. Użytkownicy tego sprzętu docenili m.in przenośny system CD z głośnikiem niskotonowym. Ponadto urządzenie wyposażone jest w podświetlaną stację dokującą do iPoda/iPhone‘a, tuner DAB+ z pamięcią 30 stacji, nagrywanie USB, wejście na mikrofon.

Lubisz nowoczesne rozwiązania? Jeśli tak, na pewno zainteresuje Cię możliwość nagrywania na USB z podkładem muzycznym. Radioodtwarzacz ma dwa głośniki Super Woofer z regulacją poziomu głośności, które zapewnią nam wysoką jakość odtwarzanego dźwięki. Mimo wysokiej ceny produkt ten cieszy się wieloma pozytywnymi ocenami użytkowników. Doceniono jego świetną konstrukcję oraz doskonałe głośniki.

JVC RV-NB100B to radioodtwarzacz o mocy 40 W. Wymiary sprzętu to: 66,6 cm x 23,5 cm x 24,8 cm. Jego waga jest równa 7,1 kg.

 

Zalety

Pilot: W komplecie otrzymujemy pilot zdalnego sterowania. Możemy ustawić urządzenie bez konieczności wstawania z kanapy.

Pasek na ramię: Kupując ten model, otrzymamy w zestawie pasek na ramię. Jest to wygodne rozwiązanie, jeśli chcemy wziąć radioodtwarzacz ze sobą do ogrodu. Pasek zrobiony jest z wytrzymałych i odpornych na uszkodzenia materiałów.

Funkcjonalność: Na obudowie znajduje się wejście na mikrofon i gitarę. Użytkownik ma możliwość zastosowania specjalnych efektów dźwiękowych i stworzenia ciekawych melodii.

Łatwa obsługa: Dobrze oznaczone przyciski znacznie ułatwiają obsługę sprzętu.

 

Wady

Cena: Jest to jedna z najdroższych propozycji w naszym zestawieniu. Cena modelu wynosi ponad 1000 zł. Nie każdy może sobie pozwolić na jego zakup.

 

 

 

 

4. Radioodtwarzacz Philips AZ787/12

 

1-philips-az787-12Osoby, które są zainteresowane zakupem dobrej jakości radioodtwarzacza, powinny bliżej przyjrzeć się modelowi Philips AZ787/12. Produkt ten zdobył uznanie wielu konsumentów. Jest uznawany za solidnie wykonany sprzęt.

Prezentowany radioodtwarzacz ma następujące wymiary: 43,5 cm x 27 cm x 17 cm. Jego waga jest równa 3 kg, więc przenoszenie urządzenia nie powinno nikomu sprawiać problemu. Możemy zabrać go ze sobą do ogrodu czy na weekend nad jeziorem. System głośników Bass Reflex gwarantuje, że jakość odtwarzanego dźwięku będzie bardzo dobra. Sprzęt wyposażony został w wyłącznik czasowy, który umożliwia ustawienie czasu, po którego upływie radioodtwarzacz wyłączy się. Jest to bardzo przydatna funkcja.

Urządzenia Philips cieszą się popularnością wśród konsumentów. Jednym z najczęściej polecanych radioodtwarzaczy tej marki jest Philips AZ787/12. Model ten ma klasyczny wygląd. Czarna obudowa dobrze komponuje się z każdym wnętrzem. Dodatkowo wykazuje odporność na zarysowania. Możemy być pewni, że produkt zachowa swój atrakcyjny wygląd przez długi czas.

Philips AZ787/12 to radioodtwarzacz o wymiarach: 43,5 cm x 27 cm x 17 cm. Jego waga wynosi 3 kg.

 

Zalety

Głośniki: System głośników Bass Reflex gwarantuje mocny, głęboki bas. Konsumenci potwierdzają, że jakość odtwarzanego dźwięku jest bardzo dobra.

Wyłącznik czasowy: Użytkownik ma możliwość ustawienia, kiedy radioodtwarzacz wyłączy się (2 h maksymalnie). Dzięki temu możemy zasypiać słuchając ulubionej muzyki.

 

Wady

Pilot: Konsumenci twierdzą, że dołączony do zestawu pilot nie jest najlepszej jakości. Przyciski są zbyt małe, co utrudnia obsługę.

Instrukcja obsługi: Z uwagi na to, że instrukcja nie jest zbyt czytelna, początkowo użytkowanie sprzętu może być problematyczne. Trzeba trochę czasu, aby poznać wszystkie dostępne w modelu funkcje.

 

 

 

 

5. Radioodtwarzacz Philips AZ700T

 

Radioodtwarzacz CD Philips AZ700T wyposażono we wszystkie najważniejsze funkcje, które mogą przydać się użytkownikowi. Model ma łączność NFC i Bluetooth, które umożliwiają bezprzewodowe przesyłanie muzyki z telefonu. Urządzenie ma także port USB, dzięki któremu można podłączyć pendrive z muzyką. Umożliwia ono też odtwarzanie płyt CD oraz MP3 – CD. Sprzęt ma funkcję pozwalającą na losowe lub wielokrotne odtwarzanie muzyki. 

Model Philips AZ700T jest wyposażony w system Bass Reflex, który zapewnia bardzo dobry efekt podczas słuchania muzyki. Urządzenie jest wyposażone w tuner analogowy pozwalający na zapis 20 stacji radiowych. Model ma głośniki o mocy wyjściowej 12 W oraz wyjście na słuchawki. Wymiary produktu wynoszą 435 mm szerokości, 271 mm głębokości oraz 170 mm wysokości. Waga radioodtwarzacza to 2,9 kg.

Test radioodtwarzaczy wskazuje, że wiele osób chętnie wybiera produkty marki Philips. Konsumenci chwalą model AZ700T za funkcje pozwalające na bezprzewodowe przesyłanie muzyki. 

 

 

 

 

6. Radioodtwarzacz Philips AZ127 

 

Model Philips AZ127 to niewielkich rozmiarów radioodtwarzacz przeznaczony dla osób, które poszukują klasycznego radia do mieszkania. Produkt odtwarza płyty CD, CD-R oraz CD-RW, a co najważniejsze ma wejście audio 3,5 mm pozwalające na podłączenie smartfona lub innego urządzenia i bezpośrednie odtwarzanie muzyki ze sprzętu zewnętrznego. Radioodtwarzacz Philips ma wbudowany magnetofon z funkcją pozwalającą na automatyczne zatrzymanie. 

Urządzenie umożliwia użytkownikom słuchanie ulubionych stacji muzycznych oraz płyt CD, a także ma dynamicznie wzmocnione basy oraz funkcję pozwalającą na losowe lub wielokrotne odtwarzanie wybranych utworów. Model ma opcję, która pozwala na zaprogramowanie kolejności odtwarzania ulubionych piosenek znajdujących się na płycie. Radioodtwarzacz CD jest zasilany sieciowo 220 – 240 V i bateryjnie 6 x LR14. Sprzęt ma wymiary 133 mm x 240 mm x 300 mm oraz waży 2000 gram. 

Użytkownicy, którzy zakupili ten model, potwierdzają, że jest to dobry i tani radioodtwarzacz marki Philips. Sprzęt jest prosty w obsłudze, co bardzo podoba się konsumentom. 

 

 

 

 

7. Radioodtwarzacz Blaupunkt BB14WH 

 

Przenośny radioodtwarzacz Blaupunkt to model, który powinien  znaleźć się w pokoju każdego nastolatka. Produkt sprawdzi się także w miejscu takim jak sala dydaktyczna, a także przyda się wszędzie tam, gdzie potrzebny będzie podkład muzyczny. Boombox Blaupunkt jest wyposażony we wszystkie podstawowe funkcje takie jak odtwarzacz CD, który odczytuje format plików MP3. Dzięki temu użytkownik może słuchać ulubionych płyt oraz wybranej stacji radiowej. 

Urządzenie jest wyposażone w dwa głośniki o mocy 2 W i ma port USB, który pozwala na wpięcie pendrive’a z muzyką. Radioodtwarzacz ma także złącze AUX umożliwiające wpięcie dodatkowego sprzętu muzycznego. Blaupunkt BB 14 WH jest wyposażony w tuner FM, który zapamiętuje do 40 stacji radiowych. Ma on także niewielkie wymiary wynoszące 335 mm x 120 mm x 230 mm. Waga produktu to 1,55 kg. 

Konsumenci, którzy zdecydowali się na zakup Blaupunkt BB14 WH wystawiają pozytywne opinie i komentarze. Sprzęt odgrywa swoją rolę i może być wykorzystywany podczas różnych wydarzeń. 

 

 

 

 

8. LEXIBOOK Disney Kraina Lodu Boombox Odtwarzacz CD Radio Aux RCD108FZ 

 

Dobrej jakości przenośny radioodtwarzacz dla dzieci LEXIBOOK wyposażono w praktyczny uchwyt pozwalający dziecku bezpieczne przenosić urządzenie z miejsca na miejsce. Sprzęt jest ozdobiony grafiką z popularną postacią z bajki, co dodatkowo sprawia, że dziecko będzie chętnie korzystać z urządzenia. Wyróżnia się ono możliwością podłączenia mikrofonu za pomocą gniazda MIC. W ten sposób młody użytkownik może wykorzystać radioodtwarzacz do karaoke. 

Radioodtwarzacz dla dzieci LEXIBOOK jest wyposażony w gniazdo AUX. Kolorowy boombox odtwarza płyty w formacie CD, CD-R oraz CD-RW i ma zasilanie sieciowe oraz bateryjne 6 x LR14. Urządzenie ma wymiary 20,3 cm x 23,8 cm x 11,8 c, jego waga to zaledwie 1,1 kg, dzięki czemu dziecko może poradzić sobie z przeniesieniem urządzenia w dowolne miejsce. 

Opinie o radioodtwarzaczach LEXIBOOK dla dzieci są pozytywne wśród osób posiadających kolorowy boombox. Ma on dobre parametry, co sprawia, że może być używany nie tylko przez najmłodszych. 

 

 

 

 

9. Radioodtwarzacz Sencor SPT 4700 

 

Radioodtwarzacz Sencor SPT 4700 wyróżnia się wysoką mocą wyjściową głośników. Model ma głośniki o mocy 12 W RMS (2 x 6 W). Dzięki optymalnym parametrom słuchanie muzyki za pomocą sprzętu sprawia, że użytkownik może poczuć wyjątkową moc brzmienia oraz wsłuchać się w ulubione utwory. Model obsługuje format plików MP3 oraz ma wbudowany napęd na CD-R i CD-RW. Dodatkowo urządzenie ma wejście USB oraz slot na kartę SD. 

Radioodtwarzacz z Bluetooth jest wyposażony w funkcję equalizera, dzięki której filtrowane są gatunki muzyki takie jak Rock, Pop, Classic czy Jazz. Model ma także wejście AUX-IN oraz wyjście AUX-OUT pozwalające na podłączenie urządzenia zewnętrznego na wtyczkę mini jack 3,5 mm. Radioodtwarzacz z pilotem zdalnego sterowania ma także funkcję zegara, sleep timer, budzenia radiem lub ulubioną muzyką na CD lub USB. Model zapamiętuje do 40 stacji radiowych i ma stereofoniczny odbiornik FM. 

Użytkownicy, którzy zdecydowali się na wybór produktu twierdzą, że jest to dobry radioodtwarzacz., wyróżniający się dodatkowymi funkcjami, które można wykorzystać w każdej sytuacji. Konsumenci chwalą duży i czytelny ekran LCD. 

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki radioodtwarzacz kupić?

 

Wiele badań naukowych potwierdza teorię, że słuchanie muzyki podczas pracy czy gotowania pozwala nam się zrelaksować. Gdy posiadamy sprzęty, które ma więcej niż funkcję radia, możemy sami wybrać, jakiej muzyki chcemy słuchać. Z drugiej strony, wiele osób preferuje słuchać radia i najnowszych wiadomości w czasie pracy, by mieć wgląd na to co dzieje się na świecie. Dlatego warto mieć w domu radioodtwarzacz, urządzenie, które umożliwi nam słuchanie radia i odtwarzanie plików. Niestety, nie wszystkie odtwarzacze muzyki są warte uwagi. Aby pomóc Ci podjąć decyzję przygotowaliśmy ten oto poradnik. Znajdziesz w nim wiele wskazówek oraz informację o tym, jaki radioodtwarzacz wybrać.

Dla kogo urządzenie?

Zanim dokonasz zakupu, powinieneś zastanowić się kto będzie korzystać z radioodtwarzacza. Jeśli urządzenie jest przeznaczone dla dziecka, sugerowany jest wybór możliwie najprostszego modelu. Gdy będzie on zbyt skomplikowany, jego użytkowanie będzie dla malucha dość problematyczne.

Jeśli interesują Cię niewielkie sprzęty, które można zamontować w samochodzie, radzimy zakup urządzeń polecanych przez producenta auta. Wiele znanych marek samochodowych często posiada własną linie radioodtwarzaczy, które będą z nimi kompatybilne.

W przypadku, gdy radioodtwarzacz ma być używany w domu, warto zakupić urządzenie o większych wymiarach, które posiada wiele funkcji. Dzięki temu komfort jego użytkowania, będzie zdecydowanie większy. Co więcej, wielofunkcyjność modelu na pewno zadowoli Twoich bliskich.

 

Czytnik CD i USB

Gdy zastanawiasz się, jaki radioodtwarzacz jest najlepszy, musisz wziąć pod uwagę obecność czytnika płyt CD. Jeśli posiadasz dość dużą kolekcję płyt CD, upewnij się, że interesujący Cię model będzie w stanie je odtworzyć. Są to bardzo klasyczne urządzenia, które przeznaczone są dla osób lubiących gromadzić płyty. Jeśli jednak preferujesz zapisywanie muzyki na komputerze i pendrive’ach, zastanów się nad wyborem modelu bez czytnika CD, który obsługuje nośniki danych. Ważną cechą takiego odtwarzacza wyłącznie z wejściem USB jest jego mniejszy rozmiar, co sprawia, że znajdziesz dla niego miejsce w każdym pokoju w domu, a nawet zabierzesz na wakacje.

Takie modele obsługują radio oraz są w stanie odczytać ścieżkę dźwiękową z odtwarzaczy mp3, kart pamięci oraz innych urządzeń, które można podłączyć na USB. Wiele osób chwali takie rozwiązanie, gdyż pozwala na odsłuchiwanie długich playlisty. Na nagranej płycie CD zmieści się około 200. W przeciętnym urządzeniu pendrive ta ilość jest 5 razy większa.

 

Jakość dźwięku

Przy wyborze urządzenia należy dopilnować, by sprzęt cechował się dobrą jakością dźwięku. Jedną z przydatnych funkcji, która zagwarantuje lepszy odsłuch jest system antywstrząsowy. Jest on szczególnie przydatny w produktach umieszczonych w samochodach. Dzięki niemu płyty nie przeskakują i nie zatrzymują się w trakcie jazdy po wyboistej drodze.

Warto upewnić się, że interesujące nas modele posiadają opcję korekcji dźwięku, które zniwelują szumy podczas słuchania radia. Niezwykle istotne są również udogodnienia, które wzmacniają niskie tony i basy. Takie rozwiązania pozwalają cieszyć się muzyką. Docenisz to zwłaszcza podczas słuchania utworów klasycznych kompozytorów.

Elementem, który odpowiada za wysoką jakość dźwięku jest głośnik, a czasem głośniki. Popularne są modele szerokopasmowe, które posiadają szeroki zakres tonów. Z kolei głośniki dwurożne generują dźwięk na odmiennych poziomach. Poprawia to jakość i głębię muzyki. Dlatego musisz upewnić się, że interesujący Cię model ma wysoką moc RMS. Jest to parametr odpowiedzialny za emitowanie czystego dźwięku.

 

Radio

Wiele osób wciąż używa radioodtwarzaczy, by słuchać radia. Dlatego powinieneś upewnić się, że Twój model, obsługuje fale radiowe FM/AM lub inne, ale też ma możliwość zapisania naszych ulubionych stacji. Dzięki temu, gdy będziemy chcieli je zmienić, nie będzie potrzeby ponownego wyszukiwania. Standardowe modele mogą zapisać około 35 stacji. Jeśli jednak z odtwarzacza korzysta cała rodzina, gdzie każdy ma inne preferencje, warto zainwestować w model z większą pamięcią. Obecnie na rynku można znaleźć sprzęty, które zapiszą od 60, a nawet do 70 stacji.

Kolejną ważną kwestią jest funkcja RDS, która wyświetla na ekranie odtwarzacza komunikaty nadawane przez stację radiową.

Co więcej, warto abyś sprawdził, czy interesujący Cię odtwarzacz posiada tuner cyfrowy. Dzięki niemu znalezienie stacji radiowej będzie znacznie prostsze.

 

Magnetofon

Niektóre modele wciąż posiadają opcję magnetofonu. Jeśli masz dużą kolekcję kaset, powinieneś znaleźć urządzenie, które posiada taką opcję.

 

Przydatne funkcje

Kupując nowy radioodtwarzacz warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, które możemy w nim znaleźć. Na pewno sprawią one, że obsługa sprzętu będzie prostsza. Wśród nich znajdziesz interfejs Bluetooth, zegar, timer i wiele innych.

 

Obsługa interfejsu Bluetooth i Wi-Fi

Obecnie wiele radioodtwarzaczy jest wyposażona w obsługę Bluetooth’a. Dzięki temu możesz do nich podłączyć mikrofon czy nawet smartfon. Takie rozwiązanie umożliwi Ci bezprzewodową transmisję ulubionych piosenek do innych urządzeń. Wystarczy wybrać swoją muzykę na telefonie i przy pomocy interfejsu Bluetooth przesłać ją do odtwarzacza, ciesząc się wysoką jakością dźwięku. Poza tym niektóre modele mają też łączność Wi-Fi.

Sterowanie radioodtwarzaczem

Ważne jest to, aby odtwarzacz był prosty w obsłudze. Niestety przyciskanie guzików na odtwarzaczu nie zawsze jest wygodne. Dotyczy to sytuacji, gdy razem z przyjaciółmi delektujecie się obiadem, a radio jest dość daleko. Z tego powodu warto zdecydować się na model, który posiada pilot. Umożliwi Ci on zmianę piosenki lub regulacje głośności, nawet z odległości kilku metrów.

 

Waga

Jeśli planujesz zabierać swój odtwarzacz na wakacje lub przenosić go między pokojami, powinieneś zakupić możliwie najlżejszy sprzęt. Polecane są modele, których waga nie przekracza 4 kg. Nie grozi Ci wtedy naciągnięcie mięśni.

 

Design

Nie bez znaczenia jest też wygląd produktu, zwłaszcza, jeśli urządzenie ma stać w kuchni czy w salonie. Na rynku znajdziemy najróżniejsze modele odtwarzaczy, od tych bardzo nowoczesnych po klasyczne. Wybór obudowy powinien zależeć od wystroju wnętrz. Na rynku znajdziemy małe, bardzo niepozorne odtwarzacze, które mogą pełnić rolę dekoracji, ale również te bardzo duże, które zajmują sporo miejsca.

 

Zasilanie

Większość modeli zasilana jest z sieci, aczkolwiek znajdziemy też takie na akumulator lub baterie. Jeśli wybierzesz model na akumulator, sprawdź ile działa na naładowanej baterii i jak długo trwa jego ładowanie.

 

Radioodtwarzacze w dobrych cenach

Cena radioodtwarzacza jest uzależniona od jego wielkości, ale również od marki. Koszt zakupu niewielkiego modelu, bez odtwarzacza CD, wynosi średnio 50 zł. Są to zdecydowanie mniejsze urządzenia, które cechują się dużą mobilnością. Z kolei większe modele, w których możesz odtwarzać płyty CD kosztują około 100 zł. Pamiętaj jednak, że jeśli chcesz zakupić urządzenie, które będzie bezawaryjnie działać przez kilka lat, lepiej zainwestować w odtwarzacz znanej firmy. Niestety, może on kosztować nawet 300 zł.

 

 

Co to jest radioodtwarzacz DAB+?

 

Szukając odpowiedniego odtwarzacza, z pewnością spotkasz modele z oznaczeniem DAB+. Czy wiesz, czym wyróżniają się tego typu sprzęty i co je różni od zwykłych urządzeń FM? Jeżeli nie, koniecznie zapoznaj się z zebranymi przez nas informacjami.

Czym jest radioodtwarzacz DAB+?

Radioodtwarzacz DAB+ to urządzenie wyposażone w nowoczesne technologie. Nie jest to tradycyjne radio analogowe, dlatego pozwala na odbieranie czystego dźwięku, bez żadnych szumów, zakłóceń oraz interferencji (zjawiska powstającego na skutek nakładania się na siebie dwóch lub więcej fal). Radioodbiornik DAB+ to model cyfrowy, który pozwala na łatwiejsze znalezienie wybranej stacji radiowej. Istotne jest to, że mając tego typu sprzęt, nie musimy znać częstotliwości, gdyż kanały radiowe są wyszukiwane po nazwach. Po włączeniu urządzenie samo wskaże nam, jakie stacje są dostępne w danym multipleksie.

 

Radio DAB+ a radio analogowe

Już od kilku lat w Polsce telewizję możemy oglądać tylko poprzez odbiór cyfrowego sygnału. Procesy cyfryzacji dotyczą również stacji radiowych. Zwykłe, analogowe radioodbiorniki często nie zapewniają dobrej jakości dźwięku, a w niektórych miejscach (przykładowo okolicach przy lesie lub niewielkiej wsi) pojawia się problem z odbiorem konkretnych stacji radiowych. Mieszkańcy miejscowości zlokalizowanych przy granicy Polski z innym krajem narzekają również na nakładanie się na siebie fal radiowych, w efekcie czego polska audycja czasami przerywana jest tą nadawaną w sąsiednim państwie. Wymiana radia na model DAB+ jest sposobem na szybkie zaradzenie wszystkim wspomnianym problemom. To nowoczesne i łatwe w obsłudze urządzenie. Technologia DAB+ daje dostęp do bogatszej oferty programowej. W jednym multipleksie może być więcej niż 10 kanałów radiowych (to maksimum w przypadku przekazu analogowego). Oznacza to, że mamy znacznie większy wybór i przy okazji zyskujemy możliwość poznania nowych, nieznanych nam do tej pory stacji.

 

Radio DAB+ – zalety

Cyfrowa technologia radiowa DAB+ daje nam dostęp do wielu dodatkowych usług. Może to być możliwość przesyłania nie tylko sygnału dźwiękowego, ale również informacji tekstowych, znacznie bardziej złożonych niż te oferowane do tej pory przez RDS, czyli Radio Data System towarzyszący analogowym radioodbiornikom. Co więcej, technologia DAB+ to także możliwość przesyłania stron www, obrazków, systemu przypominającego telegazetę, przewodnika po programach czy systemu dostarczającego informacji na temat aktualnej sytuacji na drogach.

Za sprawą cyfrowego radia można znacząco zmniejszyć koszty związane z przesyłaniem sygnału radiowego. Do jego transmisji nie potrzeba tak dużej mocy, a emisja kilkunastu kanałów w jednym multipleksie pozwala zmniejszyć zapotrzebowanie na większe pasmo częstotliwości. Należy dodać, że radio DAB+ daje możliwość zaplanowania odsłuchu lub nagrania konkretnego programu radiowego, nawet z tygodniowym wyprzedzeniem. Możemy mieć pewność, że nie ominie nas żadna ciekawa audycja.

Radio DAB+ – wady

Technologia DAB+ nie jest idealna. Wiele osób narzeka, że cyfrowe radioodbiorniki są znacznie droższe niż te analogowe, nierzadko kosztują kilkaset złotych. To stosunkowo duży wydatek, niemniej jednak zyskujemy dostęp do większej ilości kanałów radiowych i możemy ich słuchać bez zakłóceń.

Szukając radioodbiornika, warto zwrócić uwagę nie tylko na modele analogowe, ale i te cyfrowe, czyli DAB oraz DAB+. Robiąc zakupy, powinniśmy się kierować nie tylko wiedzą o tym, jaki radioodtwarzacz jest polecany do domu czy auta, ale również tym, na czym najbardziej nam zależy. Niektóre osoby skupiają się głównie na niskiej cenie, podczas gdy inne chcą znaleźć radio gwarantujące krystalicznie czysty dźwięk.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments