Wzmacniacz antenowy – przewodnik zakupowy, ranking i test
Sprzęty, takie jak wzmacniacze antenowe wciąż zyskują na popularności, ponieważ dzięki nim można poprawić jakość odbioru sygnału telewizyjnego lub radiowego. Przeanalizowaliśmy aktualne trendy zakupowe i opublikowane przez konsumentów opinie, aby wyłonić najchętniej kupowane modele. Należy do nich m.in. Zasilacz Antenowy DVB-T Wzmacniacz 12V + WYTK F, którego podłączenie nie jest kłopotliwe. To sprzęt z wtykiem F, który wyposażono w diodę LED. Za sprawą takiego rozwiązania możemy szybko sprawdzić, czy wzmacniacz działa tak, jak powinien. Popularny jest też model 26dB Wzmacniacz Antenowy FM DIN Samochodowy Mocny, przeznaczony do montażu w samochodzie. Odpowiada on za wzmocnienie fal FM i AM na poziomie 26 dB.
6 najlepszych wzmacniaczy antenowych. Opinie w 2024 roku
Dla osób mających problem z odbiorem sygnału telewizyjnego czy radiowego przygotowaliśmy ranking wzmacniaczy antenowych. Znalazły się w nim sprzęty, dzięki którym można pozbyć się problemów oraz cieszyć się działającą bez zarzutu telewizją lub radiem (również w samochodzie). Sprawdź, które produkty są najbardziej popularne.
Tabela porównawcza
Rozważ też
Wzmacniacz jest przystosowany do pracy nawet w wyższej temperaturze, do 55 st. C. Wyróżnia się on wytrzymałością. Nie powinno być problemu z podłączeniem modelu, można zrobić to bez pomocy fachowca.
Model nie został przystosowany do pracy na otwartej przestrzeni. Nie może znajdować się w pobliżu grzejnika czy w miejscu o podwyższonej wilgotności powietrza.
Sprzęt pasuje do aktywnej anteny AL-105 ALCAD. Jego napięcie wyjściowe wynosi 12 V. Ponieważ wzmacniacz ma dwa wyjścia, może być wykorzystywany także jako rozgałęźnik sygnału antenowego. To praktyczny model, który wzmacnia sygnał telewizji naziemnej.
Wzmacniacz antenowy TV
1. Zasilacz Antenowy DVB-T Wzmacniacz 12V + WYTK F
Zasilacz Antenowy DVB-T Wzmacniacz 12V + WYTK F to model przystosowany do pracy ciągłej. Jest on wyposażony w gniazdo F, w efekcie czego podłączenie przewodu antenowego do zasilacza jest łatwiejsze. W tym celu wystarczy założyć na przewód koncentryczny odpowiedni wtyk i wkręcić w gniazdo na antenowej wtyczce.
Prezentowany wzmacniacz antenowy TV ma diodę LED, za sprawą której można sprawdzić poprawność jego działania. W przypadku wadliwego podłączenia przewodu lub wyjścia wzmacniacza wyłącza się. Model wyposażono w zabezpieczenie przed przegrzaniem.
Sprzęt trafił do rankingu, ponieważ na jego temat opublikowano wiele pozytywnych recenzji. Zdaniem kupujących to dobry wzmacniacz antenowy TV, który można szybko podłączyć. Ponadto ryzyko jego przegrzania i awarii jest zmniejszone do minimum.
Wzmacniacz antenowy samochodowy
2. 26dB Wzmacniacz Antenowy FM DIN Samochodowy Mocny
26dB Wzmacniacz Antenowy FM DIN Samochodowy Mocny to propozycja dla osób narzekających na słaby odbiór radia w swoim aucie. To praktyczny, samochodowy wzmacniacz antenowy, który wzmacnia zarówno fale FM, jak i AM. Jest on zasilany napięciem 12 V.
Sprzęt ma 30 cm przewód. Zapewnia wzmocnienie sygnału na poziomie 26 dB. Ten wzmacniacz antenowy do samochodu sprawia, że można słuchać swoich ulubionych stacji radiowych w dowolnym miejscu, także w lesie czy w górach.
Konsumenci uznali opisywany model za godny uwagi. Jego montaż nie stanowi problemu, wystarczy podłączyć go np. do gniazda zapalniczki. Poza tym wzmacniacz do radia samochodowego zapobiega spadkom jakości sygnału, a dźwięk jest dobrze wzmocniony i nie pojawiają się dodatkowe szumy.
Wzmacniacz antenowy szerokopasmowy
3. Rozgałęźnik Antenowy Szerokopasmowy Spliter 12V AL-105 ALCAD
Rozgałęźnik Antenowy Szerokopasmowy Spliter 12V AL-105 ALCAD ma jedno wejście oraz dwa wyjścia. Jego napięcie wyjściowe to 12 V. To szerokopasmowy wzmacniacz antenowy, który pasuje do anteny aktywnej AL-105 ALCAD.
Temperatura, w jakiej może pracować sprzęt obejmuje zakres od 5 st. C do 55 st. C. Odbierane przez niego częstotliwości to przedział od 40 do 862 MHz.
Z recenzji kupujących wynika, że to dobry wzmacniacz antenowy, który warto kupić w przypadku problemów z odbiorem telewizji. Jego podłączenie nie jest bardzo kłopotliwe. W dodatku jest to wytrzymały model.
Wzmacniacz antenowy DVB-T
4. Wzmacniacz Antenowy Liniowy do Anten DVB-T TV 20dB
Wzmacniacz Antenowy Liniowy do Anten DVB-T TV 20dB znajduje zastosowanie w miejscach, gdzie sygnał z zewnętrznej anteny docierający do telewizora jest bardzo słaby. Za sprawą sprzętu można wyeliminować problem częstego zacinania się lub nawet zanikania obrazu.
Test wzmacniaczy antenowych pokazał, że za sprawą przedstawionego modelu oglądanie telewizji przebiega bez żadnych zakłóceń. Poleca się go osobom mieszkającym przy lesie, dużych wzniesieniach lub wysokich budynkach. Sprzęt zapewnia wzmocnienie sygnału na poziomie 20 dB.
Model jest uznawany za dobry wzmacniacz antenowy DVB-T. Na to wpływa nie tylko skuteczność działania, ale i łatwe podłączanie. Sprzęt należy wkręcić bezpośrednio w gniazdo symetryzatora znajdujące się przy antenie oraz zapewnić mu napięcie o wartości 5 – 12 V (z zasilacza lub odbiornika).
Wzmacniacz antenowy z zasilaczem
5. Blow Zasilacz antenowy DVB-T Wzmacniacz 12V + Wtyk F
Model Blow Zasilacz antenowy DVB-T Wzmacniacz 12V + Wtyk F nadaje się do pracy ciągłej. O tym, czy działa prawidłowo, informuje dioda LED na obudowie (wówczas przez cały czas się świeci). To dobry i tani wzmacniacz antenowy, odpowiedni do podłączenia zarówno do telewizora, jak i radia.
Sprzęt został wyposażony w gniazdo F i długi przewód zasilający. Ten wzmacniacz antenowy z zasilaczem bardzo łatwo się podłącza. Zapobiega on powstawaniu zakłóceń podczas oglądania telewizji czy słuchania radia.
Wielu kupujących uważa, że to efektywnie działający wewnętrzny wzmacniacz antenowy. Jeśli pojawią się problemy, szybko to zauważymy, ponieważ dioda na obudowie przestanie świecić. Za sprawą prezentowanego modelu oglądanie telewizji jest przyjemniejsze, gdyż znikają wszystkie problemy z odbiorem sygnału z nadajnika.
Wzmacniacz antenowy liniowy
6. Wzmacniacz antenowy Red Eagle WZ-22 – 22 DB
Liniowy wzmacniacz antenowy Red Eagle WZ-22 – 22 DB jest przeznaczony do domowych instalacji antenowych. Pozwala on na wzmocnienie naziemnego, cyfrowego lub analogowego sygnału telewizyjnego w paśmie 47 – 790 MHz (VHF/UHF).
Sprzęt ma kompaktowe wymiary (7 cm x 1,4 cm x 1,4 cm), należy dopasować do niego 12 V zasilacz antenowy. Jeżeli zdecydujemy się na model regulowany, wówczas sygnał telewizyjny zostanie wzmocniony na poziomie 10 – 22 dB.
Analizując opinie o wzmacniaczach antenowych, można dojść do wniosku, że opisywany model cieszy się stosunkowo dużą popularnością. Osoby, które go kupiły twierdzą, że jego podłączenie nie sprawia problemu. Sprzęt można zamontować przy głowicy tunera lub bezpośrednio na kablu antenowym.
Przewodnik zakupowy – Jaki wzmacniacz antenowy kupić?
Na podstawie informacji zawartych w rankingu wiesz już, które wzmacniacze antenowe są obecnie najczęściej kupowane. Doszliśmy do wniosku, że powinieneś również dowiedzieć się, na co warto zwrócić uwagę robiąc zakupy. Przygotowaliśmy więc dodatkowo poradnik ze wskazówkami, czym wyróżnia się najlepszy wzmacniacz antenowy.
Czy wzmacniacz antenowy to konieczność?
Z pewnością większość z nas lubi w wolnym czasie obejrzeć swój ulubiony program w telewizji, a w drodze do pracy posłuchać stacji radiowej. Jednak nie zawsze jest to możliwe ze względu na zakłócenia w odbiorze nadawanego sygnału. Może to prowadzić do ciągłego zanikania lub zacinania się obrazu, a także uciążliwych szumów i przerywania dźwięku. Za sprawą wzmacniacza antenowego można skutecznie pozbyć się podobnych problemów. O jego zakupie powinny pomyśleć w szczególności te osoby, które mieszkają bardzo daleko od odbiornika, w otoczeniu wysokich budynków, gór lub gęstego lasu. Tego typu sprzęt przyda się również w sytuacji, gdy zechcemy rozdzielić płynący z anteny sygnał na kilka gniazd telewizyjnych. Każdy taki podział przyczynia się do zmniejszenia mocy sygnału, co także utrudnia odbiór telewizji.
Jaki wzmacniacz antenowy wybrać?
Jest kilka rodzajów wzmacniaczy antenowych i wybór tego właściwego czasami okazuje się kłopotliwy. Wśród takich sprzętów znajdziemy modele:
♦ Kanałowe – wzmacniają one sygnał dla konkretnych kanałów (co odbywa się kosztem pozostałych). To dobra propozycja dla osób, które chcą odbierać ściśle określone stacje.
♦ Budynkowe – znajdują zastosowanie głównie przy małych oraz średnich instalacjach. To zewnętrzne modele z zasilaczem, które dają wiele możliwości modulowania sygnału.
♦ Masztowe – to wzmacniacze wyróżniające się bardzo skutecznym działaniem. Są one przystosowane do montażu na zewnątrz budynku, na maszcie anteny. Do wszystkich podłączonych do niej odbiorników trafia mocniejszy, lepszej jakości sygnał. To dobre rozwiązanie m.in. do domów jednorodzinnych, gdzie znajduje się kilka telewizorów.
♦ Przedwzmacniacze – montuje się je jak najbliżej anteny, odpowiadają one za wzmocnienie ściśle określonych częstotliwości (o czym informuje ich specyfikacja techniczna). To najtańsze sprzęty wśród wszystkich wzmacniaczy antenowych.
♦ Szerokopasmowe – najczęściej stosuje się je w sytuacji, gdy poziom sygnału znajduje się poza granicą zakresu głównego wzmacniacza. To bardzo tanie, ale i skuteczne rozwiązanie, zwłaszcza w niewielkiej instalacji.
♦ Samochodowe – jak sama nazwa wskazuje, sprzęty te są przeznaczone do montażu w samochodzie. Służą one do wzmacniania sygnału radiowego, aby nic go nie zakłócało (np. przejazd przez las czy górzysty teren).
Miejsce montażu
Żeby przekonać się, jaki jest najlepszy wzmacniacz antenowy, należy sprawdzić, gdzie można zamontować dany model. Do wyboru mamy zarówno sprzęty wewnętrzne, jak i takie przystosowane do instalacji na zewnątrz budynku. Te drugie są w odpowiedni sposób zabezpieczone przed deszczem, śniegiem, promieniami UV czy niską i wysoką temperaturą. Miejsce montażu wzmacniacza jest istotne także ze względu na to, że nie zawsze mamy dostęp do wszystkich elementów instalacji. Dotyczy to w szczególności osób mieszkających w bloku. W ich przypadku zamocowanie sprzętu na dachu może wiązać się z koniecznością uzyskania zezwolenia od spółdzielni mieszkaniowej.
Kompatybilność z anteną
Wybierając wzmacniacz trzeba się upewnić, że będzie współpracować z anteną. Tylko wtedy pozbędziemy się problemów z odbiorem sygnału telewizyjnego czy radiowego. W tym celu należy zapoznać się ze wszystkimi informacjami podanymi przez producenta. To pozwoli się przekonać, czy rzeczywiście wybrany przez nas model będzie wzmacniać sygnał DVB-T, LTE, GSM, radiowy lub inny, na którym nam zależy.
Łatwa instalacja
Zakupiony sprzęt powinien być łatwy w montażu, choć to w dużej mierze zależy od jego rodzaju. W zestawie musi znaleźć się instrukcja wyjaśniająca krok po kroku, jak trzeba podłączyć wzmacniacz do anteny, aby mógł działać. Czasami wystarczy podłączyć kabel antenowy do odpowiedniego gniazda, a niekiedy konieczne jest zamocowanie do płytki anteny i zasilacza.
Wzmacniacze antenowe w dobrych cenach
Niektóre wzmacniacze antenowe, a zwłaszcza przedwzmacniacze, kupimy już za kilka złotych. Jednak nie zawsze tak tanie sprzęty pozwalają na skuteczne pozbycie się problemu słabego sygnału telewizyjnego czy radiowego. Wiele osób radzi, aby zainwestować w model znanej marki. Średnio tego typu wzmacniacze antenowe kosztują od 20 do 50 zł.
FAQ
P1: Kiedy stosować wzmacniacz antenowy?
Wzmacniacz antenowy to sprzęt, który przyda nam się w sytuacji, gdy pojawią się problemy z odbiorem sygnału telewizyjnego. Można je rozpoznać np. po zmianie koloru obrazu, jego zatrzymywaniu się lub częstych przerwach w emisji. Wzmacniacz antenowy stosuje się także wtedy, gdy pojawią się kłopoty z odbiorem radia. Należą do nich problemy z wysokimi i niskimi tonami, odbiorem stacji (także tych najbardziej popularnych czy lokalnych, znajdujących się w pobliżu) oraz ciągłymi szumami. Dzięki wzmacniaczowi antenowemu możliwe jest wzmocnienie sygnału telewizji naziemnej, satelitarnej i cyfrowej, LTE, radiowego oraz GSM.
P2: Jak podłączyć wzmacniacz antenowy do radia samochodowego?
Mimo że początkowo podłączenie wzmacniacza antenowego do radia samochodowego może wydawać się trudne, nie powinno zająć to dużo czasu. Oczywiście możemy zlecić to zadanie fachowcowi, czyli elektromechanikowi, ale jeśli nie chcemy narażać się na dodatkowy wydatek, warto poświęcić wolny dzień i zrobić to samemu. Tak naprawdę do podłączenia wzmacniacza do radia samochodowego wystarczą trzy kroki. Pierwszym z nich jest zdemontowanie radioodbiornika. Następnie należy podłączyć sprzęt do przewodu antenowego oraz samego radia, a na koniec podłączyć zasilanie.
P3: Gdzie zamontować wzmacniacz antenowy?
Po zakupie wzmacniacza antenowego mogą pojawić się wątpliwości, gdzie należy go zamontować. Tego typu sprzęty najlepiej umieszczać jak najbliżej anteny. W ten sposób możliwe jest zachowanie dobrego stosunku sygnału do szumu. Jeżeli jest to przedwzmacniacz, możemy zamontować go w puszce antenowej, bezpośrednio do zacisków anteny. To pozwoli na poprawienie odbioru najbardziej odległych i dotychczas słabych stacji. W przypadku domu jednorodzinnego ciekawym rozwiązaniem jest też zamontowanie wzmacniacza na poddaszu. Jednak decydując się na to, należy zastosować symetryzatory i poprowadzić od anteny kabel o odpowiedniej długości (taki, który dosięgnie do poddasza).
P4: Wzmacniacz antenowy – gdzie kupić?
Sprzęt, taki jak wzmacniacz antenowy z pewnością znajdziemy stacjonarnie w sklepach RTV AGD, a niekiedy również w tych remontowo-budowlanych i innych, gdzie dostępne są telewizyjne i radiowe anteny. Jednak jeśli nie chcemy wydawać dużej kwoty na zakup urządzenia lub trudno nam wygospodarować odpowiednio dużo czasu, aby wyjść na zakupy, możemy zamówić wzmacniacz przez Internet. Wiele elektromarketów prowadzi swoją działalność nie tylko stacjonarnie, ale i online, ponadto możemy sprawdzić ofertę portali aukcyjnych. W Internecie dostępne są produkty najbardziej, jak i nieco mniej popularnych marek, w dodatku możemy skorzystać z porównywarki cen i zapoznać się z opiniami konsumentów. Jeśli złożymy większe zamówienie, w którym znajdą się też inne sprzęty, prawdopodobnie będziemy mogli skorzystać z opcji darmowej dostawy.
P5: Ile kosztuje wzmacniacz antenowy?
Wzmacniacze antenowe nie są drogie, co jest ich istotną zaletą. Nie należy się obawiać, że zakup tego typu sprzętu mocno nadwyręży domowy budżet. Istotne jest to, że tanie są zarówno modele służące do wzmacniania sygnału telewizyjnego, jak i radiowego (w tym urządzenia samochodowe). Za wzmacniacz zapłacimy średnio od 5 do 30 zł, a więc nie są to wygórowane kwoty. W niektórych sklepach możemy znaleźć również nieco droższe sprzęty, kosztujące ok. 50 zł, ale to także nie jest duży wydatek. To oznacza, że rozwiązanie problemu ze słabym sygnałem telewizyjnym lub radiowym nie powinno być kosztowne.