Ranking 8 najlepszych wzmacniaczy Wi-Fi w 2021

Ostatnio aktualizowane: 26.02.21

 

Wzmacniacz Wi-Fi – Poradnik zakupowy, ranking i test

 

Zakup wzmacniacza Wi-Fi czasami jest koniecznością, aby móc swobodnie korzystać z Internetu we wszystkich pomieszczeniach w domu czy firmie. Który sprzęt wybrać? Możemy Ci podpowiedzieć, że dużą popularnością cieszy się m.in. model TP-Link TL-WA850RE, obsługujący częstotliwość 2,4 GHz. Ma on dwie anteny wewnętrzne oraz diody na obudowie informujące o jego działaniu i zasięgu. Aby móc używać wzmacniacza, wystarczy podłączyć go do gniazdka. Obsługuje on nowoczesne standardy Wi-Fi. Być może zainteresuje Cię także urządzenie Asus RP-AC51, współpracujące z każdym typem routera. To sprzęt wyposażony w odpowiednie zabezpieczenia, m.in. WPS i WPA2-PSK. Z tego względu nie musisz obawiać się o bezpieczeństwo korzystania z Internetu.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

 

 

8 najlepszych wzmacniaczy Wi-Fi. Opinie w 2021 roku

 

Chcesz wiedzieć, jakie są najlepiej oceniane urządzenia poprawiające jakość połączenia Wi-Fi? Polecamy nasz ranking wzmacniaczy Wi-Fi, w którym zestawiliśmy polecane przez kupujących modele.

 

Wzmacniacz wifi TP Link

 

1. Wzmacniacz sieci TP-LINK TL-WA850RE

 

Warto zainteresować się modelem TP-Link TL-WA850RE, który bardzo skutecznie zwiększa zasięg działania routera. Niektórzy decydują się na używanie sprzętu w firmach i restauracjach, szczególnie kiedy biuro czy lokal się rozbudowuje. Urządzenie umożliwia pozbycie się martwych stref, w których nie ma zasięgu, dzięki czemu w dowolnym miejscu można korzystać z aplikacji mobilnych. 

Wzmacniacz Wi-Fi TP Link ma przepustowość na poziomie 300 Mb/s, co umożliwia uzyskanie płynnego przesyłu danych. Model należy włożyć do gniazdka zasilającego, połączyć z siecią i można od razu go używać. Na obudowie znajdują się diody informujące o pracy urządzenia i jego zasięgu. Sprzęt działa zgodnie ze standardem 802.11b/g/n i zapamiętuje ostatnie sieci, z którymi był skalibrowany, dlatego nie trzeba go ponownie konfigurować.

Na obudowie znajduje się przycisk Range Extender, który służy do łączenia się z siecią oraz z urządzeniami bezprzewodowymi. Wymiary modelu są równe: 11 cm x 6,58 cm x 7,52 cm, więc jest niewielki i można bez problemu znaleźć dla niego miejsce. Wejście Ethernet umożliwia stworzenie bezprzewodowej sieci dla urządzeń z portem Ethernet (konsole, dekodery). Do zestawu dołączono kabel Ethernet RJ-45. Użytkownicy doceniają ten produkt za stabilne działanie, dobrze zwiększające działanie sieci na dużej powierzchni.

 

 

 

 

2. Tp-link RE450 Wzmacniacz WiFi Repeater AC1750

 

Wzmacniacz Wi-Fi TP-Link RE450 bardzo dobrze zwiększa zasięg działania routera. Model może być stosowany zarówno w domu, jak i w biurze. Urządzenie można bardzo łatwo i szybko skonfigurować z routerem, ponieważ pozwala na to przycisk RE. Sprzęt jest kompatybilny z różnymi routerami. Kupujący są zadowoleni, że model można łatwo obsługiwać przy użyciu aplikacji na telefon, a także cieszy ich łatwość konfiguracji.

Test wzmacniaczy Wi-Fi potwierdza, że sprzęt może być używany z dowolnym routerem i płynnie przy tym pracować. Sygnalizator umożliwia określenie, w którym miejscu powinien znajdować się model, aby uzyskać najlepszy zasięg działania. Port Ethernet umożliwia podłączenie różnych urządzeń zewnętrznych, takich jak konsola czy odtwarzacz. Ich połączenie sprawia, że obraz czy gra online działają bardzo płynnie i się nie zacinają. Wzmacniacz można bardzo łatwo i szybko zainstalować, co ułatwia obsługę.

W modelu zastosowano jeden port RJ-45. Urządzenie umożliwia obsługę standardu Wi-Fi od 11 Mb/s do 1300 Mb/s i pozwala na obsługę częstotliwości na poziomach 2,4 GHz i 5 GHz, które mają nieco inny zasięg działania i stabilność. 3 anteny zewnętrzne obsługują oba pasma częstotliwości, z czego jedno jest używane do wysłania, a drugie do odbierania danych.

 

 

 

 

Wzmacniacz wifi Asus

 

3. Wzmacniacz sieci ASUS RP-AC51 AC750

 

Urządzenie Asus RP-AC51 można połączyć z dowolnym routerem, aby osiągnąć bardzo dobry zasięg na dużej przestrzeni. Używając sprzętu, możesz wyeliminować martwe punkty i wzmocnić sygnał. Wzmacniacz jest wydajny, ponieważ umożliwia osiągnięcie prędkości pracy na poziomie 433 Mbps. Model dobrze pracuje, dlatego podłączone do Wi-Fi urządzenia typu komputer czy telefon, mają dobry Internet, filmy buforują się szybko, a rozmowy głosowe przez aplikacje nie zacinają się.

Wzmacniacz Wi-Fi Asus ma przycisk WPS, który umożliwia szybkie parowanie go z routerem, zatem konfiguracja jest bardzo łatwa. Urządzenie można także podłączyć do komputera, używając kabla Ethernet. Wzmacniacz ma wejście LAN RJ-45, a wykorzystane szyfrowanie to WPA-PSK, WPA2-PSK i WPS.

Urządzenie obsługuje częstotliwości 2,4 GHz i 5 GHz i jest wyposażone w dwie anteny zewnętrzne, które skutecznie wzmacniają sygnał. Sprzęt waży 152 g, więc jest bardzo lekki, a jego wymiary to: wysokość – 3,4 cm, szerokość – 8,1 cm i głębokość – 5,5 cm. Urządzenie jest intuicyjne w obsłudze przy użyciu strony internetowej.

 

 

 

 

Wzmacniacz wifi do laptopa

 

4. Access Point Ubiquiti AmpliFi HD Mesh Point AFI-P-HD

 

Modelem, który można dostosowywać do swoich potrzeb, jest Ubiquiti AmpliFi HD Mesh Point. Ma trzy regulowane anteny, dlatego można dopasować je do położenia routera i wymaganego zasięgu. Ten wzmacniacz Wi-Fi do laptopa, telefonu czy telewizora umożliwia zwiększenie zasięgu na obszar całego domu lub biura, aby wszyscy użytkownicy mieli dobry dostęp do Internetu w każdym miejscu. Kupujący są zadowoleni z tego, że urządzenie ma bardzo duże możliwości, ponieważ pozwala na stworzenie mocnej sieci Wi-Fi, bardzo dobrze działającej w całym domu.

Obudowa modelu jest biała i prezentuje się estetycznie. Do zestawu jest dołączony kabel Ethernet oraz zasilacz. Istnieje możliwość przewodowego podłączenia do wzmacniacza konsoli czy dekodera, aby zapewnić im płynne działanie. Sprzęt waży 410 g, a jego wymiary to: wysokość – 10 cm, szerokość – 10 cm i głębokość – 9,8 cm. Model obsługuje się przy użyciu strony WWW, a o właściwym działaniu informują nas diody LED. Prędkość działania wzmacniacza sięga 1750 Mbps.

Częstotliwość pracy urządzenia to 2,4 GHz i 5 GHz, czyli jest ono dwupasmowe. Wzmacniacz jest wyposażony w 4 porty LAN (RJ-45) oraz 1 WAN (RJ-45), a także USB. W urządzeniu zastosowano szyfrowanie WPA2-PSK, TKIP/AES.

 

 

 

 

Wzmacniacz wifi do gniazdka

 

5. Wifi extender Tenda A301 Wireless-N Range

 

Wzmacniacz Wi-Fi do gniazdka Tenda A301 umożliwia zwiększenie zasięgu sieci domowej i działa bezprzewodowo. Prędkość pracy urządzenia może sięgać 300 Mb/s. Model ma specjalny guzik, który umożliwia dodatkowe rozszerzenie działania i jest kompatybilny z dowolnym, dostępnym na rynku routerem. Zastanawiają Cię opinie o wzmacniaczach Wi-Fi producenta Tenda? Kupujący uważają, że firma oferuje niezawodne produkty, które od wielu lat sprawdzają się w codziennym użytku. Tenda A301 doceniło wielu konsumentów, jak twierdzą, szybko łączy się z routerem i skutecznie działa.

Zastosowane zabezpieczenia zwiększają bezpieczeństwo korzystania z sieci, wśród nich można wymienić np. AES, TKIP, WEP, WPA czy WPS. W sprzęcie są diody wskazujące zasięg sieci i informujące, w którym miejscu powinno się go zamontować, aby uzyskać optymalny zasięg. Do kompletu dołączono wzmacniacz sygnału N300 oraz kabel Ethernet. Urządzenie obsługuje takie standardy sieci jak 802.11n, 802.11g oraz 802.11b.

Model pracuje na paśmie częstotliwości 2,4 GHz, który daje możliwość uzyskania bardzo dużego zasięgu. We wzmacniaczu znajdują się dwie antena zewnętrzne, które bardzo dobrze odbierają i przekazują sygnał, zapewniając dobrą jakość połączenia z siecią. W sprzęcie zastosowano 2 różne porty RJ-45 oraz port Ethernet. Wymiary urządzenia to 11 cm x 5,5 cm x 3,92 cm.

 

 

 

 

Wzmacniacz wifi 5ghz

 

6. TP-Link Wzmacniacz Sygnału WiFi AC1200 RE360

 

Sprzęt TP-Link RE360 jest odpowiedni do użytku w domach oraz w biurach i miejscach pracy. Wzmacniacz umożliwia pozbycie się martwych stref w domu i uzyskanie zasięgu także na dworze. Model jest kompatybilny ze wszystkimi dostępnymi na rynku routerami i ma kontrolki LED, które informują o zasięgu działania oraz o najlepszym miejscu podłączenia, aby uzyskać dobry sygnał. Prędkość transmisji może sięgnąć 1200 Mb/s. Użytkownicy doceniają ten model za łatwość obsługi i kontroli przy użyciu aplikacji.

Wzmacniacz Wi-Fi 5 GHz, działając na wyższym paśmie częstotliwości, umożliwia uzyskanie bardzo stabilnego i dobrego połączenia z Internetem, obsługuje on także częstotliwość 2,4 GHz. Dwie anteny umożliwiają uzyskanie dobrego zasięgu w domu. Sprzęt można łatwo zainstalować i skonfigurować, podłącza się go do gniazdka, więc nie zajmuje zbyt wiele miejsca.

Ten dobry wzmacniacz Wi-Fi ma wymiary równe: szerokość – 12,5 cm, wysokość – 7,7 cm i głębokość – 7 cm. Model obsługuje standard Wi-Fi 802.11n, 802.11b, 802.11g, 802.11a oraz 802.11ac i zastosowano w nim port RJ-45 i ma zabezpieczenia, chroniące przed włamaniem się do sieci, takie jak: WEP, WPA2-PSK oraz WPA. Wzmacniacz ma port Ethernet, który umożliwia podłączenie zewnętrznych urządzeń, takich jak Smart TV, dekoder DVD czy konsola gier.

 

 

 

 

Wzmacniacz wifi Xiaomi

 

7. Wzmacniacz sygnału Xiaomi WiFi Repeater 2

 

Warto zastosować w domu model Xiaomi Mi Repeater 2, ponieważ w krótkim czasie zapewnia dobry zasięg we wszystkich pomieszczeniach, a także na dworze. Ten dobry i tani wzmacniacz Wi-Fi automatycznie dopasowuje się do sieci, aby ograniczyć zakłócenia. Model można obsługiwać przy użyciu aplikacji Mi Home, instalowanej na telefonie, która umożliwia wykrycie sygnału z routera.

Prędkość transmisji danych sięga 300 Mb/s, co pozwala na płynne korzystanie z Internetu. Urządzenie jest kompatybilne z routerami marki Xiaomi, a także produktami innych firm. Obudowa modelu jest biała i wykonana z tworzywa ABS, dzięki czemu jest wytrzymała. Wzmacniacz ma wbudowaną antenę, która skutecznie odbiera sygnał. Jednocześnie można podłączyć bezprzewodowo 16 różnych urządzeń typu komputer, laptop czy telefon.

Wymiary sprzętu są równe 12 cm x 3 cm x 0,9 cm i waży tylko 30 g. Wzmacniacz Wi-Fi Xiaomi działa na częstotliwości 2,4 GHz, dzięki czemu ma daleki zasięg działania. Obsługuje on standardy sieci takie jak 802.11b, 802.11g oraz 802.11n. Przycisk Range Extender pozwala zwiększyć zasięg działania routera. W urządzeniu znajduje się port USB, którym podłącza się go do komputera lub innego źródła zasilania.

 

 

 

 

Wzmacniacz wifi USB

 

8. Karta sieciowa USB 3.0 TP-Link Archer T4U AC1300

 

TP-LINK Archer T4U to wzmacniacz Wi-Fi USB, który wymaga do działania jedynie zasilania USB. Urządzenie można stosować zaraz po zakupie, ponieważ łatwo się instaluje i obsługuje. Model może być używany w biurach, lokalach, na kempingach, a także domach, aby rozszerzyć działanie routera na większy obszar. Kupujący doceniają go za bardzo szybkie działanie, dające dobry zasięg Wi-Fi.

Test wzmacniaczy Wi-Fi potwierdza, że model cechuje się szybką pracą. Wymiary sprzętu są równe: 22,9 cm x 2,9 cm x 1,46 cm. Wbudowany przycisk WPS pozwala na szybkie podłączenie do niego urządzeń mobilnych. Model atrakcyjnie się prezentuje, dlatego można go postawić na biurku.

USB 3.0 umożliwia uzyskanie prędkości przesyłu danych na poziomie 4,8 Gb/s. Do zestawu dołączono 1 m kabel USB 3.0, którym można podłączyć sprzęt do zasilania a następnie ustawić w dogodnym miejscu. Urządzenie obsługuje połączenia w standardzie 802.11ac, które jest bardzo szybkie, a także 802.11b, 802.11a, 802.11g, 802.11n. Model działa z prędkością 867 Mb/s lub 300 Mb/s, zależnie od pasma częstotliwości (5 GHz lub 2,4 GHz). Korzystanie z urządzenia umożliwia płynne oglądanie filmów online lub granie w gry, nawet w jakości HD, bez obawy o zakłócenia.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki wzmacniacz Wi-Fi kupić?

 

Masz problem z ciągłym zanikaniem sygnału bezprzewodowego Internetu w domu? Możesz go rozwiązać, kupując wzmacniacz Wi-Fi. To niewielkie urządzenie z antenami, które odbiera sygnał z routera, a następnie go wzmacnia i przesyła dalej, do połączonych z siecią sprzętów. Nie do końca wiesz, jaki wzmacniacz Wi-Fi wybrać? Po lekturze poradnika pozbędziesz się wątpliwości.

 

 

Zastosowanie

Wzmacniacz Wi-Fi znajduje zastosowanie w wielu różnych sytuacjach. Jest on polecany do domów i mieszkań, które zostały wybudowane z materiałów tłumiących zasięg sygnału. Jest to głównie żelbet, ale cegła i drewno również działają się w ten sposób (choć w nieco mniejszym stopniu). Wzmacniacz przyda się osobom mającym telewizor ze Smart TV, który jest wykorzystywany do oglądania filmów i seriali dostępnych w Internecie. Bez niego sygnał może być za słaby i mało stabilny. Jeśli mieszkamy w bloku, najprawdopodobniej przyczyną ciągłej utraty łączności z Internetem jest duża liczba routerów działających w otoczeniu. Zagłuszają one sobie wzajemnie sygnał, a za sprawą wzmacniacza możemy temu zapobiec. Co ciekawe, tego typu sprzęt może być używany nie tylko wewnątrz budynku, ale i na zewnątrz, np. w przydomowym ogrodzie czy kawiarnianym ogródku.

 

Pasmo przenoszenia danych

Routery działają na częstotliwości 2,4 GHz lub 5 GHz. Często słyszy się, że najlepszy wzmacniacz Wi-Fi daje możliwość przenoszenia danych w obu pasmach. Pierwsze wymienione jest najczęściej wykorzystywane, więc w razie potrzeby możemy przełączyć się na drugą częstotliwość, aby uzyskać lepszej jakości połączenie z Internetem. Eksperci radzą, aby nie kupować wzmacniacza działającego tylko w paśmie 5 GHz, bo niektóre sprzęty go nie obsługują.

 

Szybkość transmisji

Im większa jest szybkość transmisji, tym mocniejszy sygnał będzie nadawany do urządzeń. Przeważnie mieści się ona w zakresie od ok. 150 Mbit/s do 600 MBit/s. Są też modele wyposażone w bardziej nowoczesne technologie, których prędkość transmisji danych to nawet 1000 MBit/s. To pozwala m.in. na oglądanie dostępnych w Internecie filmów w jakości 4K bez żadnych problemów.

 

Standard Wi-Fi

Standard Wi-Fi oznacza się cyframi 802.11 oraz literami: a, b, g, n, ac. Obecnie bardzo dobrą jakość sygnału i szybkość transmisji danych zapewniają dwa ostatnie standardy. Ten 802.11n obsługuje zarówno pasmo 2,4 GHz, jak i 5 GHz, z kolei standard 802.11ac działa z wykorzystaniem jednej częstotliwości, 5 GHz.

 

 

Sposób zasilania

Większość wzmacniaczy jest zasilana sieciowo, co oznacza, że trzeba je podłączyć do prądu. Nie powinno to być zbyt kłopotliwe, gdyż tego typu urządzenia są niewielkie. Pod względem rozmiarów można je porównać np. do elektrycznych odświeżaczy powietrza. Nie musimy się obawiać, że podłączony wzmacniacz będzie przeszkadzać domownikom lub negatywnie wpływać na wystrój wnętrza. Są też sprzęty ze złączem USB, które mogą być zasilane z takiego portu. Wówczas wzmacniacz można podłączyć np. do komputera stacjonarnego czy laptopa.

 

Złącza

Jak już zostało wspomniane, wzmacniacz Wi-Fi może być wyposażony w port USB. Jednak nie jest to jedyne złącze, które mają takie sprzęty. Jeżeli chcemy być przygotowani na każdą okoliczność i móc podłączyć do wzmacniacza urządzenie przy pomocy przewodu, znajdźmy model mający dodatkowo gniazdo RJ-45. Tylko w ten sposób możemy połączyć z Internetem sprzęt, który nie ma wbudowanego modułu Wi-Fi.

 

Anteny

Liczba anten ma znaczący wpływ na to, jaki jest najlepszy wzmacniacz Wi-Fi. Jeżeli będzie ich za mało, wtedy sprzęt nie będzie w odpowiedni sposób wzmacniać sygnału i problem z ciągła utratą połączenia z Internetem nie zostanie rozwiązany. Wzmacniacz może być wyposażony w anteny wewnętrzne (umieszczone w środku obudowy) lub zewnętrzne. Powinno być ich minimum 2.

 

Łatwa konfiguracja

Czasami po podłączeniu wzmacniacza musimy dodatkowo wgrać specjalne oprogramowanie lub skonfigurować ustawienia. Nie każdy z nas sobie z tym poradzi, bo to wymaga posiadania specjalistycznej wiedzy na ten temat. Biorąc pod uwagę łatwość konfiguracji, najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zakup modelu wykorzystującego technologię Plug and Play. Po włączeniu wzmacniacza wystarczy wcisnąć umieszczony na nim przycisk Range Extender, a także WPS znajdujący się na routerze. 

Dużym ułatwieniem może być również wskaźnik siły sygnału bezprzewodowej sieci. Po podłączeniu wzmacniacza do gniazdka elektrycznego możemy sprawdzić, czy umieściliśmy go w odpowiednim miejscu w budynku. Nie musimy się zastanawiać, jaka jest właściwa lokalizacja urządzenia.

 

 

Wymiary

Wzmacniacze sygnału Wi-Fi nie są dużymi urządzeniami. Ich wysokość nie przekracza 15 cm, a szerokość 10 cm. Z pewnością szybko znajdziemy odpowiednie miejsce do umieszczenia sprzętu. Modele z zewnętrznymi antenami nie różnią się znacząco wielkością od tych z antenami wewnętrznymi. Wzmacniacze są nie tylko niewielkie, ale i estetyczne. Przeważnie ich obudowa jest w białym lub czarnym kolorze.

 

Wzmacniacze Wi-Fi w dobrych cenach

Wzmacniacze Wi-Fi nie są drogie, bo kosztują średnio od 50 zł do 300 zł. Czasami cena przekracza 500 zł, ale to wynika głównie z wykorzystania najnowocześniejszych rozwiązań i technologii. Nawet jeśli musimy kupić nie jeden, ale dwa lub trzy wzmacniacze (co jest koniecznością w kilkupiętrowym domu), nie powinno to mieć negatywnego wpływu na nasz budżet.

 

 

FAQ

 

P1: Wzmacniacz Wi-Fi – jak podłączyć?

Z podłączeniem wzmacniacza Wi-Fi nie powinno być dużego problemu. Większość tego typu urządzeń ma wtyczkę, którą należy umieścić w gniazdku. Po wykonaniu tej czynności sprzęt automatycznie się uruchamia i rozpoczyna pracę. Są także modele ze złączem SMA. Wymagają one podłączenia do routera za pośrednictwem odpowiedniego przewodu, trzeba je jednocześnie podłączyć do prądu. Tak naprawdę nie ma jednego właściwego sposobu podłączania wzmacniacza Wi-Fi. Dużo zależy od tego, na zakup jakiego urządzenia się zdecydowaliśmy. Niemniej jednak przygotowywanie sprzętu do użytku prawdopodobnie nie zajmie dużo czasu. Najważniejsze jest to, aby wybrać odpowiednie pomieszczenie, w którym wzmacniacz będzie miał duży zasięg i mógł efektywnie działać.

 

 

P2: Jak skonfigurować wzmacniacz Wi-Fi?

Sposób konfiguracji wzmacniacza Wi-Fi na pewno znajdziemy w dołączonej do zestawu instrukcji. Jednak w większości przypadków czynność ta wygląda podobnie, niezależnie od marki sprzętu. Po wyborze właściwego miejsca i podłączeniu urządzenia do prądu musimy je połączyć z domową siecią internetową. Najłatwiejsza metoda to wykorzystanie przycisku WPS, bo wtedy nie musimy wpisywać hasła. Wystarczy go wcisnąć (najpierw na routerze, a później na wzmacniaczu) i odczekać chwilę, aż sprzęty nawiążą połączenie. Do skonfigurowania repeatera możemy również wykorzystać aplikację wskazaną przez producenta. Jest też inny sposób – należy podłączyć wzmacniacz do komputera, używając przewodu Ethernet, a później wpisać adres strony www i zmienić ustawienia w panelu.

 

P3: Jak zainstalować wzmacniacz Wi-Fi?

Pierwszym krokiem do zainstalowania wzmacniacza Wi-Fi jest wybór pomieszczenia, w którym się znajdzie. Na czas konfiguracji urządzenie powinno znajdować się w tym samym pokoju, co router, inaczej nie uda nam się połączyć repeatera ze wskazaną siecią. Żeby włączyć wzmacniacz, zwykle wystarczy podłączyć go do prądu. Wiele takich sprzętów ma wbudowaną wtyczkę, którą umieszcza się je bezpośrednio w gniazdku, więc nie ma potrzeby rozwijania kabla czy sięgania po przedłużacz. Po włączeniu urządzenia należy przejść do jego konfiguracji. Opiera się to na podłączeniu wzmacniacza do sieci, której sygnał ma zwiększać. Jeżeli konfiguracja przebiegła pomyślnie, możemy przenieść już sprzęt do innego pomieszczenia.

 

P4: Jak uruchomić wzmacniacz Wi-Fi?

Najczęściej wzmacniacz Wi-Fi uruchamia się automatycznie po tym, jak zostanie podłączony do prądu. Czasami konieczne jest wciśnięcie przycisku On/Off na obudowie i odczekanie kilkudziesięciu sekund, aż do momentu zaświecenia się diod na zielony kolor (po tym czasie możemy zacząć konfigurację urządzenia i podłączanie do sieci). Jeżeli po umieszczeniu wtyczki w gniazdku i wciśnięciu przycisku On/Off repeater nie chce się uruchomić, sprawdźmy, czy inne sprzęty elektroniczne działają prawidłowo. Może się zdarzyć, że nagle straciliśmy dostęp do energii elektrycznej i musimy poczekać, aż dostawca prądu upora się z awarią. Inne możliwe przyczyny to uszkodzone gniazdko, ewentualnie usterka samego wzmacniacza.

 

 

P5: Jak połączyć wzmacniacz Wi-Fi z routerem?

Najprostszym sposobem na połączenie routera i wzmacniacza Wi-Fi jest wykorzystanie w tym celu przycisku WPS. Wystarczy go wcisnąć na obu urządzeniach, żeby te nawiązały łączność. Po zaświeceniu diod na obudowie repeatera świadczących o prawidłowym działaniu, możemy go przenieść do innego pokoju. Jednak czasami ta metoda nie sprawdza się. W takiej sytuacji należy użyć kabla Ethernet, pod warunkiem, że repeater został wyposażony w odpowiednie złącze. W ten sposób możemy korzystać ze wzmacniacza w trybie punktu dostępowego. Aby skonfigurować urządzenie, musimy włączyć komputer, wpisać adres strony www wskazany przez producenta i postępować zgodnie z zaleceniami.

 

 

Wzmacniacz Wi-Fi – jak działa?

 

Wiesz, do czego służy wzmacniacz Wi-Fi, ale nie potrafisz wyjaśnić, w jaki sposób działa? W takim razie zachęcamy Cię do zapoznania się z kolejną częścią artykułu. Poniżej znajdziesz wyjaśnienie, jak za sprawą niewielkiego sprzętu można zwiększyć zasięg bezprzewodowej sieci Wi-Fi w domu.

 

 

Jak działa wzmacniacz Wi-Fi?

Ponieważ wyjaśniliśmy już, jaki wzmacniacz Wi-Fi jest polecany do rozwiązywania problemów z bezprzewodowym Internetem, pora wytłumaczyć, jak działa. Urządzenie to przechwytuje sygnał internetowy z routera, a następnie zwiększa jego zasięg i przepustowość. To sprawia, że wyeliminowane zostają tzw. martwe strefy, czyli miejsca w budynku, z których do tej pory nie mogliśmy połączyć się z Wi-Fi.

Wzmacniacz może przechwytywać sygnał nadawany przez router, ponieważ jest wyposażony w anteny (zewnętrzne lub wewnętrzne). Filtrują one połączenie i jednocześnie poprawiają jakość, żeby przekazać je dalej, do smartfonów, tabletów, laptopów oraz innych sprzętów połączonych bezprzewodowo z Internetem.

 

Czy wzmacniacz Wi-Fi jest potrzebny?

Z pewnością większość z nas nieraz miewa problemy ze stabilnym połączeniem Wi-Fi. Czasami zdarza się, że po przejściu do innego pomieszczenia tracimy łączność z Internetem i nie możemy oglądać filmów online czy korzystać z aplikacji. Przyczyn nagłej utraty sygnału internetowego jest wiele. Może to być źle ustawiony router, znaczna liczba nadajników w okolicy czy nawet zbyt duża odległość pomiędzy smartfonem lub innym urządzeniem a samym routerem. Jeśli ponowne skonfigurowanie nadajnika i ustawienie go w innym, potencjalnie lepszym, miejscu nie pomaga, zakup wzmacniacza jest nieunikniony. Trzeba pamiętać, że do zanikania sygnału Wi-Fi przyczynia się też duża liczba przeszkód, takich jak meble i ściany. Trudno jest je przestawić czy całkowicie usunąć, ale na szczęście to nie oznacza, że musimy przyzwyczaić się do ciągłej utraty łączności z Internetem.

 

 

Gdzie przydaje się wzmacniacz Wi-Fi?

Wzmacniacz Wi-Fi to sprzęt, który znajduje zastosowanie w wielu różnych miejscach. Jest on używany w budynkach mieszkalnych, zarówno parterowych, jak i kilku piętrowych. Co ciekawe, w domu mającym kilka kondygnacji czasami konieczne jest wykorzystanie nie jednego, ale dwóch lub trzech wzmacniaczy, aby na każdym piętrze mieć nieograniczony dostęp do Wi-Fi. Repeater jest nam potrzebny także wtedy, gdy z bezprzewodowego Internetu chcemy korzystać nie tylko w domu, ale i na zewnątrz, podczas relaksu w ogrodzie. Mało prawdopodobne jest, że sam router wystarczy, aby móc odbierać sygnał poza budynkiem. Wzmacniacze Wi-Fi coraz częściej można spotkać także w firmach, z wieloma pomieszczeniami biurowymi, a także pensjonatach i hotelach. 

 

Czy podłączanie wzmacniacza Wi-Fi jest trudne?

Podłączanie i konfigurowanie wzmacniacza Wi-Fi nie jest trudne, dlatego nawet osoby bez wiedzy w dziedzinie informatyki powinny sobie z tym poradzić. Najważniejsze jest to, żeby znaleźć właściwe pomieszczenie, w którym umieścimy sprzęt. Zazwyczaj takie urządzenia są wyposażone w specjalne diody LED, pełniące funkcję wskaźnika zasięgu sygnału. Im więcej się ich świeci, tym bardziej skuteczne będzie działanie repeatera. Przeważnie wzmacniacze nie wymagają używania przedłużacza, aby móc je podłączyć do prądu. Wiele takich sprzętów ma wbudowaną wtyczkę, którą umieszcza się bezpośrednio w gniazdku. Co ciekawe, nie zawsze musimy podawać hasło do konkretnej sieci internetowej, aby wzmacniacz mógł współpracować z routerem. Możemy wykorzystać przycisk WPS, który znajdziemy na obudowach obu urządzeń. Wciśnięcie go sprawi, że sprzęty nawiążą połączenie.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments