Wzmacniacz Wi-Fi – Poradnik zakupowy, ranking i test
Jeśli masz w domu problem z Wi-Fi, router stoi w Twoim biurze, a w kuchni nie masz zasięgu, dobry wzmacniacz Wi-Fi będzie niezastąpiony. Taki produkt chcemy Ci też zaprezentować. Wybierając modele do naszego rankingu uwzględniliśmy cechy produktów, ich osiągi, ale także oceny konsumentów, którzy użytkują wzmacniacz i są w stanie podać nie tylko jego zalety, ale też wady. Wśród najlepszych propozycji znalazł się model TP-LINK RE200. Jest to niezawodny, dwuzakresowy wzmacniacz Wi-Fi z 3 antenami 20dBi. Umożliwia nam korzystanie z połączenia bezprzewodowego do prędkości 750 Mb/s. Urządzenie jest funkcjonalne, łatwe w obsłudze, a do tego wysoce bezawaryjne i kompaktowe. Dzięki temu nie będzie zajmować wiele miejsca w naszym domu. Warto rozważyć również zakup wzmacniacza sieci Xiaomi Range Extender Pro. Ma on dwie zewnętrzne anteny, które zapewniają stabilny sygnał na stałym poziomie nawet 300 Mb/s. Ma elegancki wygląd i jest nieduży. Wzmacnia sygnał Wi-Fi w całym mieszkaniu, zapewniając szybki Internet i płynne odtwarzanie filmów, seriali i gier wideo.
12 najlepszych wzmacniaczy Wi-Fi. Opinie w 2024 roku
Jeśli w swoim domu masz wybrane rejony, w których możesz korzystać z bezprzewodowego Internetu oznacza to, że zasięg Twojej sieci pozostawia wiele do życzenia. Na szczęście istnieją urządzenia, które mogą pomóc Ci ten problem rozwiązać w łatwy sposób. Oczywiście są to wzmacniacze Wi-Fi. Takie sprzęty pozwolą cieszyć się szybkim przesyłem w każdym kącie w domu, czy pracy. Dodatkowo, dzięki zainstalowanym zabezpieczeniom nie spowodują, że nasza sieć Wi-Fi będzie słabiej chroniona. Jeśli cierpisz na słaby sygnał sieci bezprzewodowej to koniecznie przeczytaj nasze zestawienie najlepszych wzmacniaczy Wi-Fi na polskim rynku.
Tabela porównawcza
1. Wzmacniacz Sygnału WiFi TP-Link RE200
Nasza pierwsza propozycja to TP-LINK RE200. Ten dwuzakresowy wzmacniacz Wi-Fi obsługuje standardy sieciowe: IEEE 802.11g, IEEE 802.11b, IEEE 802.11n oraz IEEE 802.11ac. Jak podaje producent, urządzenie będzie współpracować ze wszystkimi routerami Wi-Fi skutecznie zwiększając zasięg naszej sieci bezprzewodowej. Opisywany model ma wbudowane 3 anteny 20 dBi.
Takie parametry umożliwiają korzystanie ze stabilnego połączenia bezprzewodowego do prędkości 750 Mb/s każdego rodzaju urządzeniom, np. smartfonom, laptopom czy tabletom. Ponieważ mamy możliwość połączenia wzmacniacza kablem Ethernet zyskuje on na funkcjonalności.
W takim przypadku użytkownik może wykorzystać sprzęt jako kartę sieciową. Dodatkowo TP-LINK RE200 został wyposażony w szereg zabezpieczeń, takich jak WEP, WPA Enterprise, WPA-2 Personal i WPA2-PSK. Urządzenie jest kompaktowe i jego wymiary wynoszą: wysokość 75,2 mm, szerokość 110 mm oraz głębokość 65,8 mm.
Osoby, które zakupiły ten produkt często określają go jako najlepszy wzmacniacz Wi-Fi. W swoich opiniach przekazują, że jest on bardzo łatwy w konfiguracji, funkcjonalny i oferuje dobry zasięg. Jako dodatkową zaletę wskazują ładny wygląd urządzenia.
TP-LINK RE200 to dwuzakresowy wzmacniacz Wi-Fi obsługujący: IEEE 802.11g, IEEE 802.11b, IEEE 802.11n oraz IEEE 802.11ac. Model ten ma wbudowane 3 anteny 20dBi i jest odpowiedni do podłączenia bezprzewodowego Internetu o prędkości 750 Mb/s.
Zalety
Zasięg: Model ten ma 3 anteny, które potęgują jego zasięg. Bez problemu jest w stanie zapewnić stabilne łącze do prędkości 750 Mb/s.
Wejście Ethernet: Każdy lubi urządzenia funkcjonalne i taki też jest ten wariant. Ponieważ posiada wejście Ethernet, możemy podłączyć wzmacniacz do routera również przy użyciu przewodu z tego typu wejściem.
Zabezpieczenia: Produkt ma wiele zabezpieczeń, w tym WPA Enterprise, WEP, WPA-2 Personal i WPA2-PSK. W ten sposób możesz mieć pewność, że nikt nie uzyska dostępu do Twojego Internetu, a tym samym sieć będzie bezpieczna.
Kompaktowość: Jak zauważają konsumenci, jest to bardzo kompaktowe urządzenie. Jego wymiary to: wysokość – 75,2 mm, szerokość – 110 mm oraz głębokość – 65,8 mm. Poza tym produkt ma atrakcyjny design.
Obsługa: Wiele osób podkreśla, że konfiguracja tego modelu, a także jego obsługa to niezwykle proste zadania. Poradzą sobie z nim nawet osoby, które nie mają zwykle styczności z nową technologią.
2. Wzmacniacz Sieci Xiaomi Range Extender Pro
W domu jednorodzinnym zasięg sygnału Wi-Fi często jest słabszy w niektórych pomieszczeniach, co może negatywnie wpływać na jakość gier i oglądanych filmów. Dlatego warto mieć wzmacniacz sieci Xiaomi Range Extender Pro. Jest to nieduże urządzenie, które umieszcza się w gniazdku. Wzmacniacz łączy się z routerem bezprzewodowo i przesyła sygnał Wi-Fi do wszystkich pomieszczeń w domu. Elegancki design sprawia, że urządzenie nie musi być ukryte za meblami.
Wzmacniacz ma dwie zewnętrzne anteny, które zapewniają stały przesył sygnału z prędkością 300 Mb/s. Dzięki temu nawet multimedia w wysokiej jakości odtwarzane są płynnie i bez zakłóceń. Częstotliwość pracy wzmacniacza to 2,4 GHz, współpracuje więc z większością routerów z takim pasmem częstotliwości sygnału. Model Xiaomi łączy się z niemal każdym domowym urządzeniem, od komputera po telewizor i tablet.
Konsumenci polecają zakup wzmacniacza Xiaomi, ponieważ zapewnia stabilny sygnał Wi-Fi w całym domu. Estetyczny wygląd urządzenia sprawia, że nie zwraca on uwagi osób wchodzących do pomieszczenia. Wzmacniacz współpracuje z większością sprzętów.
Wzmacniacz sieci Xiaomi Range Extender Pro ma wymiary: 30 mm głębokości, 90 mm szerokości i 120 mm wysokości. Dostępny jest w kolorze czarnym, dlatego pasuje do każdego pomieszczenia.
Zalety
Stabilny sygnał: Dwie anteny zapewniają stabilny sygnał na stałym poziomie, co zapobiega zakłóceniom w odtwarzaniu multimediów.
Estetyczny design: Wzmacniacz jest elegancki, ma nieduże wymiary, więc zajmuje mało miejsca.
Zasilanie sieciowe: Aby uruchomić wzmacniacz, wystarczy tylko włączyć go do kontaktu w dowolnym miejscu w pomieszczeniu.
Możliwość połączenia z większością routerów: Wzmacniacz ma częstotliwość, która odpowiada tej w większości routerów, dlatego może być łączony z niemal każdym urządzeniem.
Wady
Trudna instalacja: Instalacja i konfiguracja wzmacniacza jest trudna, a instrukcja nie wyjaśnia wszystkiego wystarczająco szczegółowo.
3. Wzmacniacz Wi-Fi Edimax EW-7438RPN
Nasza kolejna propozycja to Edimax EW-7438RPN. Ten model charakteryzuje się standardami sieci bezprzewodowej IEEE 802.11g, IEEE 802.11b i IEEE 802.11n. Ma on także wbudowane dwie anteny wewnętrzne. Taka konstrukcja pozwala na bezproblemowy przesył danych do prędkości 300 Mb/s. Producent wbudował w tym wzmacniaczu szereg zabezpieczeń, które skutecznie ochronią użytkowników sieci.
Wśród zastosowanych zabezpieczeń znajdziemy WEP, WPA-PSK oraz WPA2-PSK. Dodatkowo opisywany model może pracować w 3 trybach pracy. Są to tryb expander Wi-Fi, mostu bezprzewodowego (Wi-Fi bridge) oraz jako punkt dostępu. Producent przekazuje, że sprzęt jest bardzo łatwy w instalacji.
Dodatkowo tę instalację powinna ułatwić dioda LED wskazująca siłę sygnału sieci bezprzewodowej, która wskaże nam najlepsze miejsce do ustawienia sprzętu. Ten wzmacniacz Wi-Fi ma bardzo kompaktową budowę, jego wymiary wynoszą: wysokość 76 mm, szerokość 47 mm i głębokość 41 mm. Natomiast jego waga to 90 g.
Opinie o wzmacniaczach Wi-Fi Edimax EW-7438RPN przedstawiają to urządzenie, jako kompaktowy produkt o nieskomplikowanej konfiguracji. Użytkownicy w swoich komentarzach wskakują również na ładny wygląd sprzętu.
Edimax EW-7438RP spełnia standardy sieci bezprzewodowych IEEE 802.11g, IEEE 802.11b i IEEE 802.11n. Model ten ma dwie anteny i zapewnia przesył danych do prędkości 300 mb/s.
Zalety
Tryby pracy: Urządzenie może pracować na jednym z 3 trybów pracy: expander Wi-Fi, most bezprzewodowy oraz punkt dostępu. W efekcie jest to jedna z najbardziej funkcjonalnych propozycji dostępnych na rynku.
Wskaźnik LED: Model ten posiada diodę LED, która pokazuje nam, jak silny jest sygnał sieci Wi-Fi. W ten sposób łatwiej wyregulujemy pracę urządzenia.
Kompaktowa budowa: Jest to niewielki sprzęt, który nie rzuca się w oczy. Będzie odpowiednim wyborem do każdego domu oraz biura.
Wady
Rozłączanie: Jak zauważają konsumenci, którzy zdecydowali się na ten sprzęt, bardzo często dochodzi do jego rozłączenia.
Szybkość: Często problemem jest szybkość przesyłu danych.
4. Wzmacniacz Sygnału TP-Link RE450
Do pracy i rozrywki dobrze sprawdzi się wzmacniacz sygnału TP-Link RE450. Wzmacnia on sygnał Wi-Fi we wszystkich pomieszczeniach w mieszkaniu, umożliwiając oglądanie filmów i granie w gry wideo. Może łączyć się z różnymi routerami, zarówno tymi o paśmie częstotliwości 2,4 GHz, jak również 5 GHz. Wzmacniacz wyposażono we wskaźnik, który ułatwia znalezienie optymalnego miejsca dla urządzenia, aby sygnał był jak najlepszy. Prędkość przesyłanego sygnału to 450 Mb/s przy częstotliwości 2,4 GHz oraz 1300 Mb/s w paśmie 5 GHz.
Wzmacniacz ma trzy anteny zewnętrzne z możliwością regulacji. Zapewnia to stabilne połączenie i możliwość płynnego odtwarzania multimediów w wysokiej rozdzielczości. We wzmacniaczu znajduje się port Ethernet, który może służyć jako bezprzewodowa karta sieciowa. Można więc podłączyć do niego urządzenia, takie jak telewizor bez funkcji Wi-Fi, czy konsola.
Opinie konsumentów na temat wzmacniacza TP-Link są pozytywne. Użytkownicy są zadowoleni z prędkości przesyłania sygnału, która zapewnia rozrywkę w wysokiej jakości w każdym pomieszczeniu w mieszkaniu. Wzmacniacz jest łatwy w instalacji i obsłudze.
Wymiary wzmacniacza sygnału TP-Link RE450 to: 16,3 cm szerokości, 7,6 cm głębokości i 6,6 cm wysokości. Zasilany jest sieciowo, wystarczy umieścić go w gniazdku. Maksymalny pobór prądu wzmacniacza to 9 W.
Zalety
Zewnętrzne anteny: Trzy zewnętrzne, regulowane anteny zapewniają stabilny sygnał w całym mieszkaniu.
Uniwersalność: Wzmacniacz można połączyć z niemal każdym routerem, zarówno w paśmie częstotliwości 2,4 GHz, jak i 5 GHz.
Wskaźnik sygnału: Specjalny wskaźnik ułatwia znalezienie optymalnego miejsca dla wzmacniacza, aby mógł zapewnić on jak najlepszy sygnał Wi-Fi w całym domu.
Wady
Silne światło przycisków: Przyciski na wzmacniaczu są podświetlane jasnym, niebieskim światłem, co przeszkadza, jeśli urządzenie znajduje się na przykład w sypialni.
Słaby sygnał w dwupoziomowym budynku: Wzmacniacz słabo przesyła sygnał na inne piętro w dwupoziomowym mieszkaniu lub piętrowym domu.
5. Wzmacniacz Wi-Fi Asus RP-N12
Ostatni z produktów, które chcieliśmy Państwu przedstawić to dobry i tani wzmacniacz Wi-Fi Asus RP-N12. Model ten możemy zakupić już za niecałe 100 zł. Urządzenie to obsługuje standardy sieciowe IEEE 802.11g, IEEE 802.11b oraz IEEE 802.11n. Zostało ono także wyposażone w dwie anteny zewnętrzne.
Ten wzmacniacz Wi-Fi może pracować w trzech trybach: jako wzmacniacz sygnału, jako bezprzewodowy punkt dostępowy (w tym przypadku mamy możliwość stworzyć własny hotspot Wi-Fi), lub jako mostek do mediów. W tym ostatnim przypadku urządzenie podłączamy do dowolnego urządzenia poprzez wtyczkę Ethernet zapewniając mu tym samym dostęp do sieci Wi-Fi. Producent wyposażył ten model w szereg zabezpieczeń.
Są to: WPA-PSK, WPA2-PSK i WPS oraz 64/128-bit WEP. Urządzenie jest bardzo proste w obsłudze, a jego instalację ułatwia specjalna dioda, która wskaże najbardziej korzystne miejsce do jego montażu. Wymiary wzmacniacza Wi-Fi wynoszą: wysokość 34 mm, szerokość 55 mm i głębokość 81 mm.
Jego waga wynosi 110 g. Użytkownicy przekazują, że ten wzmacniacz Wi-Fi bardzo dobrze funkcjonuje i spełnia swoje zadanie. Dodatkowo ładnie się prezentuje.
Dobry wzmacniacz Wi-Fi do 100 zł to model Asus RP-N12 obsługujący standardy sieciowe IEEE 802.11g, IEEE 802.11b oraz IEEE 802.11n. Jest bardzo kompaktowy, a przy tym łatwy w obsłudze.
Zalety
Tryby pracy: Urządzenie to może pracować jako wzmacniacz sygnału, bezprzewodowy punkt dostępowy lub mostek Wi-Fi. Dzięki temu stanowi jedną z najbardziej funkcjonalnych propozycji na rynku.
Cena: Wiele osób bardzo pozytywnie ocenia stosunek ceny do jakości produktu.
Wady
Wielkość: Jest to jeden z większych wzmacniaczy sieci Wi-Fi. Do tego ma niezbyt atrakcyjny design.
Słaby przesył: Niejednokrotnie wzmacniacz nie radzi sobie z przesyłem danych.
6. Wzmacniacz sieci TP-LINK TL-WA850RE
Warto zainteresować się modelem TP-Link TL-WA850RE, który bardzo skutecznie zwiększa zasięg działania routera. Niektórzy decydują się na używanie sprzętu w firmach i restauracjach, szczególnie kiedy biuro czy lokal się rozbudowuje. Urządzenie umożliwia pozbycie się martwych stref, w których nie ma zasięgu, dzięki czemu w dowolnym miejscu można korzystać z aplikacji mobilnych.
Wzmacniacz Wi-Fi TP Link ma przepustowość na poziomie 300 Mb/s, co umożliwia uzyskanie płynnego przesyłu danych. Model należy włożyć do gniazdka zasilającego, połączyć z siecią i można od razu go używać. Na obudowie znajdują się diody informujące o pracy urządzenia i jego zasięgu. Sprzęt działa zgodnie ze standardem 802.11b/g/n i zapamiętuje ostatnie sieci, z którymi był skalibrowany, dlatego nie trzeba go ponownie konfigurować.
Na obudowie znajduje się przycisk Range Extender, który służy do łączenia się z siecią oraz z urządzeniami bezprzewodowymi. Wymiary modelu są równe: 11 cm x 6,58 cm x 7,52 cm, więc jest niewielki i można bez problemu znaleźć dla niego miejsce. Wejście Ethernet umożliwia stworzenie bezprzewodowej sieci dla urządzeń z portem Ethernet (konsole, dekodery). Do zestawu dołączono kabel Ethernet RJ-45. Użytkownicy doceniają ten produkt za stabilne działanie, dobrze zwiększające działanie sieci na dużej powierzchni.
7. Wzmacniacz sieci ASUS RP-AC51 AC750
Urządzenie Asus RP-AC51 można połączyć z dowolnym routerem, aby osiągnąć bardzo dobry zasięg na dużej przestrzeni. Używając sprzętu, możesz wyeliminować martwe punkty i wzmocnić sygnał. Wzmacniacz jest wydajny, ponieważ umożliwia osiągnięcie prędkości pracy na poziomie 433 Mbps. Model dobrze pracuje, dlatego podłączone do Wi-Fi urządzenia typu komputer czy telefon, mają dobry Internet, filmy buforują się szybko, a rozmowy głosowe przez aplikacje nie zacinają się.
Wzmacniacz Wi-Fi Asus ma przycisk WPS, który umożliwia szybkie parowanie go z routerem, zatem konfiguracja jest bardzo łatwa. Urządzenie można także podłączyć do komputera, używając kabla Ethernet. Wzmacniacz ma wejście LAN RJ-45, a wykorzystane szyfrowanie to WPA-PSK, WPA2-PSK i WPS.
Urządzenie obsługuje częstotliwości 2,4 GHz i 5 GHz i jest wyposażone w dwie anteny zewnętrzne, które skutecznie wzmacniają sygnał. Sprzęt waży 152 g, więc jest bardzo lekki, a jego wymiary to: wysokość – 3,4 cm, szerokość – 8,1 cm i głębokość – 5,5 cm. Urządzenie jest intuicyjne w obsłudze przy użyciu strony internetowej.
8. Access Point Ubiquiti AmpliFi HD Mesh Point AFI-P-HD
Modelem, który można dostosowywać do swoich potrzeb, jest Ubiquiti AmpliFi HD Mesh Point. Ma trzy regulowane anteny, dlatego można dopasować je do położenia routera i wymaganego zasięgu. Ten wzmacniacz Wi-Fi do laptopa, telefonu czy telewizora umożliwia zwiększenie zasięgu na obszar całego domu lub biura, aby wszyscy użytkownicy mieli dobry dostęp do Internetu w każdym miejscu. Kupujący są zadowoleni z tego, że urządzenie ma bardzo duże możliwości, ponieważ pozwala na stworzenie mocnej sieci Wi-Fi, bardzo dobrze działającej w całym domu.
Obudowa modelu jest biała i prezentuje się estetycznie. Do zestawu jest dołączony kabel Ethernet oraz zasilacz. Istnieje możliwość przewodowego podłączenia do wzmacniacza konsoli czy dekodera, aby zapewnić im płynne działanie. Sprzęt waży 410 g, a jego wymiary to: wysokość – 10 cm, szerokość – 10 cm i głębokość – 9,8 cm. Model obsługuje się przy użyciu strony WWW, a o właściwym działaniu informują nas diody LED. Prędkość działania wzmacniacza sięga 1750 Mbps.
Częstotliwość pracy urządzenia to 2,4 GHz i 5 GHz, czyli jest ono dwupasmowe. Wzmacniacz jest wyposażony w 4 porty LAN (RJ-45) oraz 1 WAN (RJ-45), a także USB. W urządzeniu zastosowano szyfrowanie WPA2-PSK, TKIP/AES.
9. Wifi extender Tenda A301 Wireless-N Range
Wzmacniacz Wi-Fi do gniazdka Tenda A301 umożliwia zwiększenie zasięgu sieci domowej i działa bezprzewodowo. Prędkość pracy urządzenia może sięgać 300 Mb/s. Model ma specjalny guzik, który umożliwia dodatkowe rozszerzenie działania i jest kompatybilny z dowolnym, dostępnym na rynku routerem. Zastanawiają Cię opinie o wzmacniaczach Wi-Fi producenta Tenda? Kupujący uważają, że firma oferuje niezawodne produkty, które od wielu lat sprawdzają się w codziennym użytku. Tenda A301 doceniło wielu konsumentów, jak twierdzą, szybko łączy się z routerem i skutecznie działa.
Zastosowane zabezpieczenia zwiększają bezpieczeństwo korzystania z sieci, wśród nich można wymienić np. AES, TKIP, WEP, WPA czy WPS. W sprzęcie są diody wskazujące zasięg sieci i informujące, w którym miejscu powinno się go zamontować, aby uzyskać optymalny zasięg. Do kompletu dołączono wzmacniacz sygnału N300 oraz kabel Ethernet. Urządzenie obsługuje takie standardy sieci jak 802.11n, 802.11g oraz 802.11b.
Model pracuje na paśmie częstotliwości 2,4 GHz, który daje możliwość uzyskania bardzo dużego zasięgu. We wzmacniaczu znajdują się dwie antena zewnętrzne, które bardzo dobrze odbierają i przekazują sygnał, zapewniając dobrą jakość połączenia z siecią. W sprzęcie zastosowano 2 różne porty RJ-45 oraz port Ethernet. Wymiary urządzenia to 11 cm x 5,5 cm x 3,92 cm.
10. TP-Link Wzmacniacz Sygnału WiFi AC1200 RE360
Sprzęt TP-Link RE360 jest odpowiedni do użytku w domach oraz w biurach i miejscach pracy. Wzmacniacz umożliwia pozbycie się martwych stref w domu i uzyskanie zasięgu także na dworze. Model jest kompatybilny ze wszystkimi dostępnymi na rynku routerami i ma kontrolki LED, które informują o zasięgu działania oraz o najlepszym miejscu podłączenia, aby uzyskać dobry sygnał. Prędkość transmisji może sięgnąć 1200 Mb/s. Użytkownicy doceniają ten model za łatwość obsługi i kontroli przy użyciu aplikacji.
Wzmacniacz Wi-Fi 5 GHz, działając na wyższym paśmie częstotliwości, umożliwia uzyskanie bardzo stabilnego i dobrego połączenia z Internetem, obsługuje on także częstotliwość 2,4 GHz. Dwie anteny umożliwiają uzyskanie dobrego zasięgu w domu. Sprzęt można łatwo zainstalować i skonfigurować, podłącza się go do gniazdka, więc nie zajmuje zbyt wiele miejsca.
Ten dobry wzmacniacz Wi-Fi ma wymiary równe: szerokość – 12,5 cm, wysokość – 7,7 cm i głębokość – 7 cm. Model obsługuje standard Wi-Fi 802.11n, 802.11b, 802.11g, 802.11a oraz 802.11ac i zastosowano w nim port RJ-45 i ma zabezpieczenia, chroniące przed włamaniem się do sieci, takie jak: WEP, WPA2-PSK oraz WPA. Wzmacniacz ma port Ethernet, który umożliwia podłączenie zewnętrznych urządzeń, takich jak Smart TV, dekoder DVD czy konsola gier.
11. Wzmacniacz sygnału Xiaomi WiFi Repeater 2
Warto zastosować w domu model Xiaomi Mi Repeater 2, ponieważ w krótkim czasie zapewnia dobry zasięg we wszystkich pomieszczeniach, a także na dworze. Ten dobry i tani wzmacniacz Wi-Fi automatycznie dopasowuje się do sieci, aby ograniczyć zakłócenia. Model można obsługiwać przy użyciu aplikacji Mi Home, instalowanej na telefonie, która umożliwia wykrycie sygnału z routera.
Prędkość transmisji danych sięga 300 Mb/s, co pozwala na płynne korzystanie z Internetu. Urządzenie jest kompatybilne z routerami marki Xiaomi, a także produktami innych firm. Obudowa modelu jest biała i wykonana z tworzywa ABS, dzięki czemu jest wytrzymała. Wzmacniacz ma wbudowaną antenę, która skutecznie odbiera sygnał. Jednocześnie można podłączyć bezprzewodowo 16 różnych urządzeń typu komputer, laptop czy telefon.
Wymiary sprzętu są równe 12 cm x 3 cm x 0,9 cm i waży tylko 30 g. Wzmacniacz Wi-Fi Xiaomi działa na częstotliwości 2,4 GHz, dzięki czemu ma daleki zasięg działania. Obsługuje on standardy sieci takie jak 802.11b, 802.11g oraz 802.11n. Przycisk Range Extender pozwala zwiększyć zasięg działania routera. W urządzeniu znajduje się port USB, którym podłącza się go do komputera lub innego źródła zasilania.
12. Karta sieciowa USB 3.0 TP-Link Archer T4U AC1300
TP-LINK Archer T4U to wzmacniacz Wi-Fi USB, który wymaga do działania jedynie zasilania USB. Urządzenie można stosować zaraz po zakupie, ponieważ łatwo się instaluje i obsługuje. Model może być używany w biurach, lokalach, na kempingach, a także domach, aby rozszerzyć działanie routera na większy obszar. Kupujący doceniają go za bardzo szybkie działanie, dające dobry zasięg Wi-Fi.
Test wzmacniaczy Wi-Fi potwierdza, że model cechuje się szybką pracą. Wymiary sprzętu są równe: 22,9 cm x 2,9 cm x 1,46 cm. Wbudowany przycisk WPS pozwala na szybkie podłączenie do niego urządzeń mobilnych. Model atrakcyjnie się prezentuje, dlatego można go postawić na biurku.
USB 3.0 umożliwia uzyskanie prędkości przesyłu danych na poziomie 4,8 Gb/s. Do zestawu dołączono 1 m kabel USB 3.0, którym można podłączyć sprzęt do zasilania a następnie ustawić w dogodnym miejscu. Urządzenie obsługuje połączenia w standardzie 802.11ac, które jest bardzo szybkie, a także 802.11b, 802.11a, 802.11g, 802.11n. Model działa z prędkością 867 Mb/s lub 300 Mb/s, zależnie od pasma częstotliwości (5 GHz lub 2,4 GHz). Korzystanie z urządzenia umożliwia płynne oglądanie filmów online lub granie w gry, nawet w jakości HD, bez obawy o zakłócenia.
Przewodnik zakupowy – Jaki wzmacniacz Wi-Fi kupić?
Większość z nas nie umiałoby już funkcjonować bez Wi-Fi. Zagubieni też się czujemy, gdy nagle zerwie się połączenie, czy co gorsze zdarzy się awaria. Łączymy się przecież z Internetem i innymi urządzeniami w sieci za pomocą tabletów, smartfonów, komputerów i telewizorów, i wielu innych urządzeń. Każde z tych urządzeń musi się znajdować w odpowiedniej odległości od routera. Urządzenia mobilne mają to do siebie, że raz lubimy z nich korzystać w jednym miejscu mieszkania, a za chwile w innym, gdzie może być gorszy zasięg do urządzenia emitującego sygnał.
Taka sprawa wpływa na obniżenie szybkości transferu, pogorszenie jakości itp. Na jakość połączenia wpływają też przegrody architektoniczne, jak grube ściany, a także nagromadzenie się w jednej lokalizacji wielu sieci. W takim wypadku należy pomyśleć o zakupie wzmacniacza Wi-Fi. I to, jaki wzmacniacz Wi-Fi wybrać jest tematem naszego poradnika.
Kilka słów o wzmacniaczu
Jest to urządzenie, które wykorzystujemy do zwiększenia zasięgu sieci Wi-Fi. Stosując to urządzenie możesz uzyskać sygnał w pomieszczeniach, które do tej pory były poza jego zasięgiem, a w tych, w których odbierałeś sygnał, zostanie on wzmocniony. Aby wzmacniać sygnał urządzenia te są wyposażone w anteny (nawet 4 i więcej anten) przechwytujące istniejące połączenie, odnawiające sygnał i podające go dalej. Warto, więc sprawdzić, ile anten ma upatrzony wzmacniacz, bo gdy w urządzeniu znajdziemy ich na przykład cztery, znaczy to, że mamy do czynienia z urządzeniem dobrej klasy.
Jaki jest najlepszy wzmacniacz Wi-Fi
Najważniejszym parametrem przy kupowaniu wzmacniacza Wi-Fi jest szybkość transmisji danych. Im szybkość jest większa, tym sygnał mocniejszy. Na rynku dostaniemy wzmacniacze o szybkości od około 150 do około 650 MBit/s. Modele te różnią się też przeznaczeniem. Gdy potrzebujesz wzmocnić sygnał odbierany w jednym pomieszczeniu przy jednym lub dwóch odbiornikach, możesz zdecydować się na urządzenie niższej klasy.
Natomiast, jeśli chodzi o wzmocnienie całej sieci komputerowej, gdzie jest wiele urządzeń pracujących równocześnie w wielu pomieszczeniach postaw na modele wyższej klasy o największej prędkości. Dzięki temu polepszysz parametry sieci i poprawisz przepustowość. Pozwoli Ci to na pobieranie dużych plików, korzystania z serwisów VOD i transferowanie danych w sieci lokalnej. Lepsze modele należy też wybrać w przypadku używania komputera do gier, a także do oglądania filmów w jakości HD.
Przenoszenie danych 2.4 GHz i 5 GHz.
Wzmacniacz Wi-Fi może działać w paśmie radiowym 2,4 GHz, albo wykorzystując częstotliwość 5 GHz. Coraz częściej jednak mamy urządzenia, które mogą pracować w obu częstotliwościach. Zwykle, jeśli jest taka możliwość dobrze jest wybrać częstotliwość 5 GHz, gdyż pasmo radiowe 2,4 GHz jest bardziej wrażliwe na zakłócenia. Jednak, aby wykorzystać tę częstotliwość, to nie tylko wzmacniacz musi w niej działać, ale także wszystkie odbiorniki, które mają korzystać z dobrodziejstw wzmacniacza.
Jeśli dodatkowo nasz wzmacniacz będzie posiadał port Ethernet, to przyda się on nie tylko do potrzeby korzystania z sieci kablowej, ale też będzie nim można wzmocnić zasięg odbierany przez konsole do gier, drukarkę czy nagrywarkę wideo. Port Ethernet umożliwia przewodowe podłączenie do sieci LAN.
Podłączenie
Gdy już ustalimy częstotliwość pracy wzmacniacza i urządzeń, które będą z nim połączone wybierając pomiędzy 2.4 GHz i 5 GHz, kolejną sprawą będzie ustalenie wspólnych standardów zabezpieczeń. Obecnie obowiązuje szyfrowanie WPA2 i wszystkie urządzenia są z nim zgodne. Ale ważniejsze jest WPS, który pozwala na automatyczne łączenie urządzeń za pomocą przycisku na obudowie. Dzięki temu wzmacniacz automatycznie się połączy i przejmie ustawienia routera i po kilku minutach wzmacniacz, bez dalszej ingerencji użytkownika, będzie działał.
Obecnie również są dostępne modele, które całkowicie ograniczają działanie użytkownika w zakresie instalacji oprogramowania i ustawieniami repeatera. Tego typu urządzenie włącza się po prostu do gniazdka i urządzenie samo nawiąże kontakt z dostępnymi mu routerami. Jednak trzeba pamiętać, że nie będą to wzmacniacze o wysokich parametrach. Producenci rozwiązali to w ten sposób, że w każdym miejscu gdzie sygnał jest zbyt słaby zalecają włączyć do gniazdka taki wzmacniacz.
Wzmacniacze Wi-Fi w dobrych cenach
Najtańsze modele wzmacniacze Wi-Fi można już kupić za cenę od 30 do 60 złotych. Są to modele z prędkością 300 Mbps, oparte na częstotliwości 2.4 GHz i posiadające 1 port LAN. Urządzenia pracujące w obu częstotliwościach 2.4/5 Ghz (DualBand), to modele, które zaczynają się od około 150 złotych. W takim modelu uzyskamy już prędkość 750 Mbps. Zwykle są to już urządzenia kompatybilne z systemem Android oraz QRS dla iPhone’a, iPada, iPod Touch. Gdy myślimy o prędkości 1200 – 1300 Mbps, to czeka nas wydatek 250-350 złotych w zależności od modelu.
Natomiast bardziej zaawansowane modele, zawierające 5 portów LAN, porty USB, automatyczną konfigurację i wiele innych udogodnień, mogą kosztować 500, 700, lub nawet i 1000 złotych. Natomiast w pełni profesjonalne urządzenia z prędkością transmisji danych 2200 Mbps to koszt nawet 2000 złotych.
Jak podłączyć wzmacniacz Wi-Fi?
W przypadku zbyt słabego sygnału sieci bezprzewodowej konieczna jest instalacja specjalnego wzmacniacza. To niewielki sprzęt, za sprawą którego możemy swobodnie korzystać z Internetu w każdym pomieszczeniu w domu. Chciałbyś dowiedzieć się, jaki wzmacniacz Wi-Fi jest polecany przez konsumentów? Nie wiesz, jak podłączyć takie urządzenie? W takim razie zapoznaj się z umieszczonymi poniżej informacjami.
Ustawienie wzmacniacza Wi-Fi
Jeżeli chcemy zamontować wzmacniacz sieci bezprzewodowej, musimy ustawić go w tym samym pomieszczeniu, w którym znajduje się router. Po podłączeniu urządzenia do gniazdka należy odczekać ok. 60 sekund i sprawdzić, czy wskaźnik LED stanu sieci świeci się na zielono. Jeżeli lampka nie zaświeciła się, powinniśmy odłączyć wzmacniacz i włożyć wtyczkę do gniazdka jeszcze raz. Warto pamiętać, że sprzęt musi być ustawiony w tym samym pokoju co router tylko na czas konfiguracji. Później możemy przenieść go w inne miejsce.
Podłączenie przez WPS
Wzmacniacz Wi-Fi możemy podłączyć na kilka sposobów. Pierwsza metoda to wykorzystanie WPS (Wi-Fi Protected Setup), czyli chronionej konfiguracji sieci. W tym przypadku nie musimy wpisywać m.in. nazwy sieci, co jest dużym ułatwieniem. Pamiętajmy jednak, że WPS nie obsługuje sieciowych zabezpieczeń WEP.
Aby połączyć się przez chronioną konfigurację sieci, trzeba wcisnąć przycisk WPS na wzmacniaczu, a następnie na routerze. Zapalenie się zielonych lampek to znak, że połączenie zostało nawiązane. Później musimy wyszukać nową nazwę sieci wzmacniacza i podłączyć do niej wszystkie urządzenia korzystające z Wi-Fi (w razie konieczności podajemy to samo hasło, jakie ustaliliśmy przy zakładaniu sieci). W tym momencie możemy odłączyć wzmacniacz z gniazdka i przenieść go tam, gdzie sygnał Wi-Fi jest słaby. Wybrane przez nas miejsce musi znaleźć się jednak w zasięgu routera.
Podłączenie przez przeglądarkę internetową
Wzmacniacz Wi-Fi możemy również podłączyć do sieci z wykorzystaniem przeglądarki internetowej. Specjalny przewodnik instalacji krok po kroku przeprowadzi nas przez proces konfiguracji, zajmie to nam od kilku do kilkunastu minut. Na komputerze musimy wyszukać menedżera sieci Wi-Fi i wyszukać sieć bezprzewodową wzmacniacza. Po uruchomieniu przeglądarki i wprowadzeniu określonej w instrukcji strony internetowej konieczne będzie założenie konta oraz wybór Wi-Fi, które ma zostać wzmocnione. Potem należy skonfigurować SSID (nazwę sieci) oraz hasło wzmacniacza sygnału, a następnie połączyć z urządzeniem wszystkie komputery oraz inne sprzęty podłączone do domowego Wi-Fi. Teraz możemy odłączyć wzmacniacz od gniazdka i przenieść go w odpowiednie miejsce znajdujące się w zasięgu routera.
Jak zmienić ustawienia wzmacniacza?
Po zainstalowaniu wzmacniacza możemy przeglądać lub zmieniać ustawienia wprowadzone w czasie konfiguracji. Aby to zrobić, musimy podłączyć do sieci urządzenia komputer lub laptop (ewentualnie smartfon), uruchomić przeglądarkę internetową i wprowadzić adres odpowiedniej witryny (informacje na ten temat znajdują się w szczegółowej instrukcji obsługi sprzętu). Wówczas wyświetli się nam ekran logowania. Po wpisaniu nazwy użytkownika i hasła (zazwyczaj po prostu: admin i password) uzyskamy wgląd w ustawienia, możemy je dowolnie zmieniać.
Brak możliwości podłączenia przez przewodnika instalacji
Czasami przy podłączaniu wzmacniacza przy pomocy przewodnika instalacji pojawiają się problemy. Jeżeli po uruchomieniu przeglądarki nie możemy wykonać kolejno opisanych wyżej kroków, upewnijmy się, że nasz komputer został skonfigurowany do obsługi protokołu DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol). Należy również sprawdzić poprawność adresu IP oraz czy dioda LED połączenia z klientem świeci na zielono. Następnie wystarczy wyłączyć i włączyć ponownie przeglądarkę oraz wpisać adres strony www.
FAQ
P1: Jak działa wzmacniacz WiFi?
Wzmacniacz WiFi to nic innego jak urządzenie odbierające sygnał z routera, czyli działa podobnie jak tradycyjny smartfon czy notebook. Instalacja urządzenia nie stanowi żadnego problemu, więc poradzi sobie z nią każdy użytkownik. Sprzęt zbudowany jest z dwóch anten. Ich zadaniem jest odebranie sygnału z routera i odnowienie go. W dalszym etapie wzmacniacz udostępnia dalej odebrany sygnał w formie nowej sieci WiFi, która od tej chwili będzie dostępna dla innych urządzeń. Zastosowanie najnowszych i optymalnych technologii umożliwia automatyczny proces przesyłania między sieciami. Wzmacniacz WiFi pozwala na uzyskanie sygnału w miejscu, w którym kiedyś było to niemożliwe, a także zwiększa zasięg sygnału, z jakiego korzystaliśmy do tej pory.
P2: Jak z routera zrobić wzmacniacz WiFi?
Chcąc przekształcić router we wzmacniacz WiFi, niezbędne jest dokupienie anteny, za pomocą której uzyskamy i zwiększymy pożądany sygnał. Drugim sposobem na zrobienie wzmacniacza jest skorzystanie z tzw. Ethernetu i komputera podłączonego do sieci. Należy wejść w Panel sterowania, kolejno wybrać opcję Sieć i Ustawienia. Naszym celem są adres IP i bramka domyślna, które będą adresem routera, dlatego należy je zapisać. W przeglądarce wpisujemy adres bramki domyślnej, po czym powinniśmy zobaczyć ekran routera. Należy się zalogować i przejść do konfiguracji. Umożliwi nam to sprawdzenie ustawień dotyczących zabezpieczeń. Następnie podłączamy do zasilania kolejny router, ale nie uruchamiamy go. Rozpoczynamy reset i przywracamy ustawienia fabryczne. Uruchamiamy drugi router i ustawiamy, jak pierwszy, tj. tym samym hasłem, co w routerze głównym. W efekcie do pracy gotowe są już dwa urządzenia. W kolejnym kroku należy nadać adres IP dla drugiego routera, musi być on większy od adresu głównego, aby urządzenie swoje zadania mogło wykonywać jako pierwsze. Z tego względu odpowiedni będzie pierwszy wolny adres. Końcowym etapem jest podłączenie obu urządzeń długim kablem lub jednym z dostępnych adapterów.
P3: Jak skonfigurować wzmacniacz WiFi?
Konfigurację wzmacniacza WiFi najszybciej i najłatwiej wykonać za pomocą ustawień repeatera z WPS. Jest to technologia umożliwiająca konfigurację sieci bezprzewodowej bez wprowadzania hasła. Wystarczy wcisnąć odpowiedni przycisk (WPS) na routerze, a następnie na wzmacniaczu WiFi, aby dokonać konfiguracji. Drugim sposobem na przeprowadzenie ustawień jest dostęp do podłączonego do sieci komputera i uruchomienie przeglądarki internetowej, w którą wprowadzimy adres konkretnej witryny. Informacje o tym sposobie ustawień znajdują się w instrukcji obsługi naszego sprzętu. Na komputerze pojawi się okienko logowania. Należy wpisać poprawne dane użytkownika, bardzo często jest to admin, a hasło – password. Po zalogowaniu uzyskamy dostęp do ustawień, które według potrzeb możemy dowolnie zmieniać.
P4: Jak zrobić wzmacniacz WiFi?
Chcąc ulepszyć zasięg Internetu, nie musimy inwestować w dodatkowe urządzenie. W bardzo łatwy i przede wszystkim tani sposób wykonamy wzmacniacz WiFi w domu. Będziemy jedynie potrzebowali pustej aluminiowej puszki po napoju, którą wcześniej należy umyć i wysuszyć, nożyczek oraz nożyka do tapet. Czynność zaczynamy od odcięcia nożykiem dna puszki. Następnie za pomocą nożyczek przecinamy puszkę wzdłuż, po czym w górnej części, po okręgu aluminiowego produktu należy zrobić coś w stylu à la skrzydeł. Trzeba pamiętać, aby do końca nie rozciąć puszki. Rozcięte elementy lekko wyginamy. W końcowym etapie robienia wzmacniacza rozcięty, aluminiowy element wkładamy na antenę routera. Robimy to za pomocą otworu znajdującego się w puszce. W zależności, z której strony chcemy mieć większy zasięg, z tej ustawiamy puszkę.
P5: Gdzie umieścić wzmacniacz WiFi?
Bardzo często zasięg używanego przez nas Internetu jest za słaby i powoduje dyskomfort w trakcie pracy z komputerem. W takiej sytuacji, aby rozwiązać problem, bardzo dobrym pomysłem jest zakup wzmacniacza WiFi. Aby urządzenie poprawnie działało, musi być ustawione w odpowiednim miejscu, czyli tam, gdzie sygnał sieci jest niemalże nieosiągalny i wynosi ok. -70 dBm. Bardzo dobrą opcją jest zainstalowanie na smartfonie aplikacji, za której pomocą zmierzymy zasięg w miejscach, gdzie nie jest on wystarczający. Pozwoli to na umieszczenie wzmacniacza WiFi w optymalnym miejscu. Niekiedy może zdarzyć się sytuacja, że sieć spowolni swoją pracę tam, gdzie wcześniej mieliśmy największy zasięg.
P6: Co to jest wzmacniacz WiFi?
Zdarza się, że odwiedzający nas goście bardzo często narzekają na słaby zasięg użytkowanej przez nas sieci. Problem narasta, kiedy pracujemy z domu, a otwieranie potrzebnych stron w przeglądarce internetowej lub przesyłanie plików i ważnych dokumentów graniczy z cudem. W takiej sytuacji warto dokonać zakupu wzmacniacza WiFi, który w znacznym stopniu rozwiąże nasze kłopoty, ponieważ wzmacnia on sygnał sieci. Zadaniem wzmacniacza WiFi jest ulepszenie i wzmocnienie sygnału w budynku piętrowym. Urządzenie może również utworzyć odpowiednie łącze dla telewizorów z funkcją Smart Tv. Bardzo często użytkownicy decydują się na zakup urządzeń wzmacniających sygnał, kiedy w okolicy zamieszkania znajduje się kilka sieci, które wzajemnie się zagłuszają.
P7: Dlaczego nie mogę połączyć się z WiFi przez wzmacniacz sygnału?
Niekiedy mamy do czynienia z nieudaną próbą połączenia się z siecią WiFi przez wzmacniacz sygnału. Przyczyn problemu jest sporo, dlatego warto je poznać, aby w przyszłości móc odpowiednio zareagować. Otóż najczęstszą z nich jest uszkodzony sterownik karty sieciowej lub za duża odległość od routera. W sytuacji, kiedy w budynku znajduje się bardzo duża ilość urządzeń pracujących za pomocą sieci WiFi, podłączenie kolejnej może być niewykonalne. Należy wówczas ograniczyć używanie bezprzewodowych urządzeń, które korzystają z tego samego punktu dostępu. Niekiedy, aby połączenie WiFi było możliwe, wystarczy zrestartować router, w innym, nieco bardziej skomplikowanym przypadku należy skonfigurować wzmacniacz sygnału.
P8: Wzmacniacz WiFi – ile metrów?
Bardzo często zdarza się, że sieć WiFi nie spełnia naszych wymagań. Jej zasięg nie sięga w każde miejsce, czy to w domu, czy też w ogrodzie lub na tarasie. W takim przypadku bardzo dobrą opcją, która rozwiąże nasz problem jest zakup wzmacniacza WiFi. Jego zadanie polega na wzmocnieniu sygnału z jednego punktu dostępu. Urządzenie nie ma wygórowanej ceny i możemy je kupić już za około 100-200 zł. Montaż wzmacniacza również nie jest skomplikowany i zajmuje zaledwie chwilę. W sklepach znajdziemy urządzenia o szybkości od około 150 do 650 MBit/s. Większość z dostępnych modeli przedłuża zasięg pochodzący z routera od 9 do 12 m. Aby dokładniej ocenić odległość, musimy wiedzieć, na ile metrów działa nasz router.