Zalety pracy biurowej na stojąco  

Ostatnio aktualizowane: 17.04.24

 

Praca przy biurku nieodłącznie kojarzy się z siedzeniem w jednej pozycji. Jest to monotonne zajęcie, po którym bolą stawy i mięśnie, a nierzadko również kręgosłup. Praca nie musi być wykonywana jedynie w pozycji siedzącej. Wielu producentów oferuje biurka, które umożliwiają wykonywanie zadań na stojąco. Z naszego artykułu dowiesz się, jakie są zalety takiej pracy.

 

Praca siedząca a wykonywana w pozycji stojącej

Dużo można przeczytać na temat tego, że praca w pozycji siedzącej jest szkodliwa dla organizmu. Należy jednak pamiętać, że zbyt długie przebywanie w jakiejkolwiek pozycji jest nienaturalne dla ciała ludzkiego. Również praca na stojąco przy biurku ma swoje wady, nie tylko zalety. Przede wszystkim, szczególnie na początkowych etapach przyzwyczajania się do takiej pozycji, jest to bardzo męczące. Możesz odczuwać ból nóg, a nawet kręgosłupa i nierzadko także spadek koncentracji. Przez kilka pierwszych tygodni będziesz z pewnością nieustannie myśleć o dyskomforcie wynikającym ze stania, przez co będziesz postrzegać to jako bardziej nieprzyjemną czynność, niż jest w rzeczywistości. W miejscach pracy również w domowych biurach, zaleca się pracę w pozycji siedzącej, jak i stojącej. W ciągu 8 godzin warto zmienić ułożenie ciała kilkukrotnie. Warto rozpocząć od stania kilka do kilkanaście minut i stopniowo wydłużać ten czas. Podczas pracy na siedząco do prawidłowej postawy ciała niezbędne jest także dobre krzesło biurowe. Jeżeli będzie odpowiednio dobrane, pozwoli odciążyć kręgosłup, zachować zdrowe stawy i mięśnie. Warto mieć także biurko z regulowaną wysokością, co pozwoli łatwo przechodzić z pozycji siedzącej do stojącej i odwrotnie. Pomoże Ci to szybko przyzwyczaić się do nowego stylu pracy, umożliwiając zmianę ułożenia ciała, gdy zaczniesz odczuwać dyskomfort.  

Lekarze nie zalecają spędzania całego dnia pracy siedząc przy biurku w jednej pozycji. Takie ustawienie ciała może prowadzić do wielu poważnych konsekwencji. Według australijskich naukowców godzina siedzenia bez ruchu może skracać życie, statystycznie nawet o 22 minuty – zwiększa zatem ryzyko wczesnego zgonu o prawie 40%. Rezultatem nieustannego siedzenia przy biurku są schorzenia w późniejszym okresie życia, a także częste wizyty u lekarzy i fizjoterapeutów. Długie przebywanie na krześle stanowi większe obciążenie dla organizmu niż pozycja stojąca. Siły, które działają wtedy na kręgosłup, porównuje się do podnoszenia ciężarów, dlatego warto zapoznać się z zaletami pracy na stojąco. 

 

Pozytywnie wpływa na mięśnie i kręgosłup. 

Pozycja siedząca, do której jesteśmy przyzwyczajeni, mocno obciąża kręgosłup i nadwyręża mięśnie – szczególnie jeśli chce się zachować wyprostowaną postawę ciała. Siedząc, jest to trudniejsze, a tym samym wymaga większego wysiłku. Pozycja stojąca umożliwia ustawienie kręgosłupa w naturalnej pozycji, dzięki czemu znika ból w poszczególnych jego częściach. Ludzie od tysięcy lat przebywali w ruchu, dlatego praca siedząca, typowa dla współczesnych czasów, jest dla organizmu szkodliwa. Doprowadza do wielu kontuzji, nadwyrężeń, a nawet poważnych schorzeń. Stojąc przy biurku można łatwo zmieniać pozycję, przestępować z nogi na nogę, czy też ruszać kończynami w dowolny sposób. Nie zastąpi to potrzebnej ciału aktywności fizycznej, ale będzie dobrą jego namiastką. Ciągła praca mięśni zapobiega ich osłabieniu, a ruch pobudza krążenie. W efekcie podczas pracy na stojąco odczuwa się mniejsze znużenie i wyczerpanie. Nawet niewielki ruch pomoże uniknąć problemów zdrowotnych w przyszłości, między innymi otyłości, czy nadciśnienia.  

 

Pomaga schudnąć

Praca na stojąco pomaga spalić zbędne kalorie. Nie zastąpi diety i ćwiczeń oraz nie zapewni bardzo dużych efektów, ale z pewnością pomoże w walce z odkładającą się tkanką tłuszczową. Przede wszystkim dzięki pracy mięśni, które, aby utrzymać pozycję wyprostowaną, muszą być nieustannie napięte. Tym samym zużywają więcej energii, pobierając ją z dostarczanych do organizmu kalorii. Naukowcy szacują, że w pozycji stojącej wystarczy spędzić dwie z ośmiu godzin pracy, aby spalić rocznie 20 000 więcej kalorii. Ponadto zmienianie pozycji z siedzącej na stojącą pobudza i wspomaga procesy trawienne. W efekcie jedzenie jest szybciej rozkładane na potrzebne substancje i nie zalega w przewodzie pokarmowym.

Wspomaga koncentrację

Nasz organizm kojarzy pozycję siedzącą z odpoczynkiem, a stojącą z wydajną pracą. Kiedy siedzisz przy biurku, możesz wykonywać swoje obowiązki wolniej i łatwo się rozpraszać. Stanie jest również bardziej wymagające fizycznie, dlatego Twój umysł będzie dążył do szybkiego ukończenia zadania i przejścia w stan odpoczynku. Ponadto siedzenie przy biurku ogranicza mobilność pracowników, a badania dowiodły, że możliwość szybkiego przemieszczania się i większy kontakt z innymi współpracownikami rozwija kreatywność i pomaga rozwiązywać problemy. Stojąc dostarczasz do organizmu więcej tlenu, co również pozytywnie wpływa na pracę mózgu. Taka pozycja wpływa także na to, jak się czujesz – według psychologów zwiększa pewność siebie, jednocześnie rozwijając chęć współpracy i podejmowania nowych wyzwań. Z perspektywy historii ludzkości stanie to dla organizmu sygnał do działania. Od początku istnienia człowiek walczy i broni się w postawie stojącej. Praca w takiej pozycji staje się efektywniejsza, a umysł pracuje szybciej, ponieważ całe ciało znajduje się w stanie gotowości.  

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ