Załogowa misja na Marsa 

Ostatnio aktualizowane: 25.01.25

 

Eksploracja kosmosu od dawna zrzeszała wielu fanatyków lotów kosmicznych. Pierwsze, bardziej znaczące kroki dążące do odkrycia i lepszego poznania planet miały miejsce pod koniec lat 50. XX w. W okresie tym na orbicie naszej planety – Ziemi zamieszczono pierwszy obiekt, czyli sztuczną satelitę Sputnik 1. Kilkanaście lat później, bo w roku 1969 podczas misji Apollo 11 udało się pierwszemu człowiekowi wylądować na Księżycu. Według wielu osób, kolejnym, bardzo istotnym krokiem nie tylko naukowym, ale również pozwalającym ludzkości na dalsze przetrwanie jest załogowa wyprawa na Marsa.

Planeta Mars

Mars, licząc planety w kolejności od Słońca, znajduje się na czwartej pozycji. Ze względu na barwę bardzo często bywa nazywany Czerwoną Planetą. Podobnie jak Ziemia, jest planetą skalistą. Zbudowany jest głównie z bazaltu. Na jego powierzchni znajduje się duża ilość pyłu tlenku żelaza. Planeta Mars ma suchy klimat. Jej teren jest bardzo różnorodnie ukształtowany. Znajdują się na niej góry, doliny, kaniony, pustynie, a także wulkany oraz czapy polarne. Okres obrotu jest bardzo zbliżony do ziemskiego. Wynosi około 24 godziny i 37 minut. Naturalne satelity, czyli księżyce Marsa – Deimos oraz Fobos zbudowane są ze skał.

Planeta jest zimna. Średnia temperatura panująca na niej wynosi około minus 60 stopni Celsjusza. W cieplejszych porach roku wzrasta ona nawet do plus 20 stopni Celsjusza. Atmosfera na tej planecie istnieje, jednak jest ona znacznie cieńsza i rzadsza, niż ta, która panuje na Ziemi. Na Marsie występują pory roku, jednak trwają one dłużej niż na Ziemi. W przypadku omawianej planety woda istnieje jedynie w postaci lodu. Jest to spowodowane niskim ciśnieniem atmosferycznym. 

Mars poddawany jest ciągłym badaniom. Do tej pory prace badawcze na tej planecie były realizowane jedynie przy pomocy bezzałogowych sond kosmicznych. W ciągu najbliższych lat ma odbyć się załogowy lot na marsa. 

 

Ile trwa lot na Marsa

Odległość Marsa od Ziemi się zmienia. Spowodowane jest to różnicami występującymi w orbitach obu planet. Najmniejsza odległość między nimi wynosi 54,6 miliona kilometrów. Następuje to w momencie, kiedy Ziemia znajduje się najbliżej Słońca, a Mars najdalej, z kolei największa odległość następuje w momencie, kiedy obie planety znajdują się po przeciwnych stronach Słońca. Wynosi ona 401 milionów kilometrów. Pojazdem, który do tej pory był w stanie najszybciej dotrzeć na Marsa była sonda New Horizon. Jeżeli ludzkość zdecydowałaby się na wysłanie statku o takiej samej prędkości w linii prostej, to w najbliższej odległości od Ziemi pojazd doleciałby w 39 dni, a w najdalszej – 289 dni. Z tego względu można wywnioskować, że średnia odległość Ziemi od Marsa wynosi 225 milionów kilometrów, co daje nam 162 dni lotu (około pięciu i pół miesięcy).

Projekt polskiej misji na Marsa

Exo.17 jest całkowicie polską misją analogową na Marsa, która została powołana przez Fundację Exorion. Pewnie część czytelników zastanawia się, czym jest misja analogowa? Najprościej można powiedzieć, że jest to stymulacja, która jest zbliżona do prawdziwej wyprawy na inną planetę. Dlatego też osoby biorące w niej udział zobowiązane są do używania sprzętu przeznaczonych do lotów kosmicznych, wykonywania czynności, oraz procedur analogicznych do tych, które byłyby przeprowadzone na Marsie. Miejsce, w którym odbywa się stymulacja, jest bardzo podobne do marsjańskiego. Krajobraz niewiele różni się pod względem geologicznym. Misje analogowe na Marsa są realizowane, aby w trakcie przeprowadzanych przez badaczy testów mieć możliwość wykrycia wszelkiego rodzaju usterek oraz błędów przed realizacją misji właściwej. Większa część misji, które do tej pory były przeprowadzane miały za zadanie realizację celów naukowych. W przypadku misji EXO.17 naukowcy chcą zwiększyć użyteczność prototypów, aby w późniejszym okresie miały one możliwość zaistnienia na rynku komercyjnym. Dzięki takim działaniom wszystkie urządzenia, programy i procedury będą mogły być wdrażane w medycynie oraz obronności, co wpłynie na znaczny rozwój obu wymienionych dziedzin. 

 

Skład załogi EXO.17

W misji EXO.17 będzie brało udział 5 badaczy. W skład załogi wchodzą następujące osoby:

• Dr Natalia Zalewska – zajmuje się geologią. Aktualnie pracuje w Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz w Instytucie Lotnictwa w Warszawie. Badaczka specjalizuje się w interpretacji zjawisk w podczerwieni oraz bada zagadnienie występowania wody na planetach. W 2005 roku uczestniczyła w misji Mars Desert Research Station MDRS. 

• Jakub Falaciński – jest współzałożycielem fundacji Exorion. Studiował na Uniwersytecie SWPS. Podczas studiów kierował Kołem Naukowym Psychologii Lotniczej i Kosmicznej. W 2015 r. brał udział w stymulacji marsjańskiej AMADEE-15, podczas której miał możliwość zaprezentowania własnego wynalazku – prysznica mgłowego FOG, który jest przeznaczony dla astronautów.

• Dr Karolina Zalewska – badaczka specjalizująca się w dziedzinie robotyki społecznej. Od 2010 roku jest czynnie związana z Przemysłowym Instytutem Automatyki i Pomiarów PIAP. Jej praca związana jest głównie z antropomorfizacją robotów oraz interakcjami dźwięk-człowiek.

• Krzysztof Jędrzejczak – jego zadane podczas misji polega na dokumentowaniu prac załogi. Do jego funkcji należy także odpowiedzialność za kontakt z mediami. 

• Michał Kazaniecki – to student automatyki i robotyki na Politechnice Warszawskiej. Jest członkiem Studenckiego Koła Astronautycznego. Był współtwórcą łazika marsjańskiego Ares. Podążając za pasją astronomiczną, wielokrotnie brał udział w zawodach łazików.

• Piotr Szetelnicki – jest lekarzem medycyny ratunkowej. W ramach kariery zawodowej zdobył wszystkie szczeble dziedziny nauki, w której się specjalizuje (lekarz zespołu wyjazdowego, kierownik oddziału pogotowia ratunkowego, lekarz koordynator Ratownictw Medycznego). Obecnie pracuje na stanowisku lekarza HEMS (Helicopter Emergency Medical Service) w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym.

 

Łazik Perseverance – najnowsza misja na Marsa

W drugiej połowie lutego, a dokładnie 18 lutego 2021 roku około godziny 21:55 na powierzchni Marsa wylądował łazik Perseverance (słowo w języku polskim oznacza wytrwałość). Misja na Marsa polegająca na wysłaniu pojazdu została zorganizowana przez NASA (Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni – agencja w rękach rządu USA). Pojazd nie jest typowym samochodem, ma on 3 m długości i prawie tyle samo szerokości (dokładne wymiary: 2,7 m na 2 m na 2,2 m). Składa się z 6 kół, a jego waga przekracza 1 tonę (dokładnie 1025 kg). Maszyna napędzana jest generatorem radioizotopowym o mocy 110 Watów. Sygnały umożliwiające komunikację łazika z naukowcami na Ziemi będą możliwe dzięki sądom orbitalnym MAVEN oraz Mars Reconnaissance Orbiter (MRO). Pojazd został skonstruowany w taki sposób, aby był w stanie szukać śladów dawnych form życia na Marsie. Jak podaje agencja NASA, misja na Marsa jest nie lada wyzwaniem. Sam manewr lądowania łazika na planecie był bardzo trudny i stresujący. Trwał on całe siedem minut, określanych mianem „siedmiu minut grozy”. Bezpieczne wylądowanie maszyny na powierzchni Czerwonej Planety jest bardzo trudne. Świadczy o tym wiele nieudanych prób lądowania, które odbyły się w latach wcześniejszych. Wiele osób zastanawia się, w jakim celu badacze decydują się na wysyłanie tak drogich maszyn w kosmos. Głównym zamysłem tego typu działań jest przede wszystkim: Zbadanie, czy na danej planecie istnieje/istniało życie, scharakteryzowanie klimatu panującego na danej planecie, zbadanie jej geologii, czy też przygotowanie się do przyszłych misji załogowych na Marsa. Elementem, który wcześniej nie był wykorzystywany w przypadku misji marsjańskich, są mikrofony. Łazik znajdujący się na Marsie, oprócz podstawowego wyposażenia, został wyekwipowany także w takie instrumenty naukowe, jak: Spektrometr fluorescencyjny do zakresu rentgenowskiego, radar przystosowany do rejestrowania obszaru znajdującego się pod zewnętrzną powierzchnią planety, czujniki przystosowane do pomiarów meteorologicznych, urządzenie umożliwiające eksperymentalną produkcję tlenu, kamera przystosowana do rejestrowania oraz wykonywania zdjęć, a także analiz chemicznych i mineralogicznych z dużych odległości, stereoskopowa kamera, która została wyposażona w funkcję przybliżania obrazu oraz spektrometr.

 

Załogowa misja na Marsa

Wiele osób zastanawia się, kiedy odbędzie się kolejna misja na Marsa. Taki projekt wymaga wielu lat przygotowań oraz dużych nakładów finansowych. Człowiek na Marsie to dla wielu fanatyków kosmosu marzenie. Wysłanie ludzi na Czerwoną Planetę pozwoli na lepsze jej zbadanie. Jeden z projektów mających na celu realizację misji marsjańskiej jest realizowany przez firmę SpaceX. Misja na Marsa ma zostać zrealizowana przy pomocy międzyplanetarnego systemu transportu. Według naukowców miał on umożliwić bezzałogowy lot na planetę w roku 2018, a załogowy w latach 20. XXI wieku. W 2017 roku szef firmy – Elon Musk zapowiedział, że misja bezzałogowa odbędzie się w 2025 roku, a projekt Mars z udziałem ludzi w 2025 roku. Firma SpaceX skonstruowała specjalny silnik o nazwie Raptor, który napędzany jest za pomocą ciekłego metanu oraz tlenu. Takie zastosowanie ma umożliwić produkcję paliwa z marsjańskiej atmosfery. 

Poznanie planety Mars

Dla osób, które fascynują się astronomią, dobrym pomysłem na lepsze poznanie Marsa jest obejrzenie ekranizacji telewizyjnych o tej tematyce. Dla najmłodszych dobrym wyborem będzie animowany serial telewizyjny „Motomyszy z Marsa”. Opowiada on historię trzech humanoidalnych mysz, mieszkańców planety Mars, które zostały zmuszone do awaryjnego lądowania na Ziemi. Dla nieco starszych odpowiednie będą takie filmy, jak: „Marsjanin” (w przypadku tej ekranizacji wyprawa na Marsa okazuje się nie lada wyzwaniem dla głównego bohatera. Mark, który mimo samotności i niesprzyjających warunków stara się przeżyć), „Life” (podczas międzynarodowej misji na Czerwoną Planetę zostaje odkryte życie, które może zagrażać członkom załogi), czy „Misja na Marsa” (film przedstawia rok 2020, w którym zawodowa ekipa ląduje na Czerwonej Planecie. Po utracie łączności organizowana zostaje misja ratunkowa na Marsa). Każdy z wymienionych filmów pozwoli widzowi poznać życie na odległej planecie, a także przybliży zmagania, przed którymi stają śmiałkowie, którzy zdecydują się na podróż w nieznane. Osoby, które lubią nieco więcej rozrywki i lubią podejmować aktywności, powinny zdecydować się na zakup gry terraforming Mars. Podczas rozgrywki uczestnicy mają za zadanie objąć kontrolę nad jedną z korporacji, która ma za zadanie sponsorować różne projekty inwestycyjne mające na celu stworzenie domu dla ludzkości na innej, odległej od Ziemi planecie. Kolonizacja Marsa jest spowodowana za dużym przeludnieniem Ziemi. Oprócz gier planszowych dobrym wyborem są gry komputerowe, czy na konsole. Jedną z propozycji jest Mars Alive, w przypadku której wcielamy się w rolę astronauty. Jest on zmuszony do zbierania zasobów Czerwonej Planety, aby móc przetrwać w nieznanym świecie. Dodatkowo okulary VR pozwolą graczowi na bardzo realne przeniesienie się do ulubionej gry.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
2 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments
Franek
Franek
1 year ago

Macie błąd w artykule. Perservance wylądował w 2021 roku, nie 2023.

Zespół RadarTechnologiczny
Admin
Reply to  Franek

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz i zwrócenie uwagi na błąd. Został on już poprawiony.

Pozdrawiamy,
Zespół RadarTechnologiczny