Zasilacz komputerowy – przewodnik zakupowy, ranking i test
Jeżeli potrzebujesz zasilacza do komputera, ale masz wątpliwości, który okaże się właściwy, zapoznaj się z informacjami umieszczonymi w poniższym rankingu. Prezentujemy w nim najpopularniejsze sprzęty o różnej mocy, dlatego każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Na pierwszym miejscu jest zasilacz Modecom PSU Feel 500W ze 120 mm, z cicho pracującym wentylatorem. Urządzenie ma moc 500 W i co istotne, zostało wyposażone we wszystkie niezbędne zabezpieczenia, m.in. przeciwzwarciowe. To łatwy w podłączeniu model. Na drugim miejscu plasuje się zasilacz SilentiumPC Vero L3 Bronze 700W 80+ Bronze SPC267. Jego moc wynosi 700 W, to sprzęt z nowoczesnymi konwerterami DC-DC.
Tabela porównawcza
6 najlepszych zasilaczy do komputera. Opinie w 2024 roku
Zasilacz to bardzo istotny element budowy komputera. To dzięki niemu do wszystkich podzespołów dostarczany jest prąd i mogą one działać, mowa tu m.in. o karcie graficznej, napędzie optycznym czy procesorze. Takie urządzenie przekształca prąd przemienny z sieci energetycznej na prąd stały i trzeba je dobrze dopasować do posiadanego PC. Ranking zasilaczy do komputera, do którego trafiły najbardziej popularne sprzęty, pomoże Ci w doborze właściwego modelu.
Zasilacz komputerowy 500 W
1. Zasilacz Modecom PSU Feel 500W 120mm 500 W
Zasilacz komputerowy ATX Modecom PSU Feel 500W jest wyposażony w trzy złącza zasilania Serial-ATA, przeznaczone dla napędów optycznych i dysków twardych. Ma on również złącze PCI-Express 6-pin dla kart graficznych oraz uniwersalne złącze 20/24 pin, odpowiadające za dostarczanie zasilania do płyty głównej.
Za chłodzenie urządzenia odpowiada 120 mm wentylator, który ma chromowany grill, a także termiczną kontrolę prędkości. Praca tego elementu jest stabilna, wpływa na to zastosowanie funkcji pasywnego PFC. Co ważne, ten zasilacz komputerowy 500 W wyposażono w różnego rodzaju filtry (przeciwzakłóceniowe, przeciwzwarciowe i przeciwprzepięciowe), które zapobiegają awarii poszczególnych komponentów.
Zdaniem kupujących jest to dobry i tani zasilacz do komputera, a jednocześnie zaawansowany technologicznie sprzęt. Jego podłączenie nie stanowi dużego problemu, a regulacja obrotów następuje automatycznie. Dodatkowym atutem modelu jest to, że chłodzący go wentylator nie generuje dużego hałasu.
Zasilacz do komputera 700 W
2. Zasilacz SilentiumPC Vero L3 Bronze 700W 80+ Bronze SPC267
SilentiumPC Vero L3 Bronze 700W 80+ Bronze SPC267 to sprzęt ATX wyróżniający się bardzo wysoką sprawnością, co potwierdza specjalny certyfikat. Prezentowany zasilacz do komputera o mocy 700 W wykorzystuje nowoczesne konwertery DC-DC, ma również elektrolityczne i aluminiowo-polimerowe kondensatory, działające niezawodnie nawet do temperatury 105 st. C.
Zasilacz komputerowy jest chłodzony przez cicho pracujący wentylator o średnicy 120 mm. Jest on sterowany termicznie i pracuje z prędkością 750 – 1000 obr./min. Urządzenie ma niezbędne zabezpieczenia chroniące m.in. przed niskim lub za wysokim napięciem, a także przed prądami udarowymi. Wymiary modelu to: 15 cm x 14 cm x 8,6 cm.
Z recenzji konsumentów wynika, że to dobry zasilacz do komputera do gier. Ma on dużą ilość złączy, w tym 3 PCI-E, 7 SATA oraz 2 MOLEX 4-pin. To model przystosowany do podłączenia do PC pracującego wiele godzin każdego dnia.
Zasilacz do komputera 600 W
3. Zasilacz Chieftec GPS-600A8 600W ATX-12V
Zasilacz do komputera 600 W Chieftec GPS-600A8 600W ATX-12V ma wszystkie potrzebne zabezpieczenia: Przeciwprzepięciowe, przeciwzwarciowe i ponadnapięciowe, a dodatkowo funkcję automatycznej kontroli prędkości obrotowej wentylatora. Wymiary sprzętu to: 15 cm x 14 cm x 8,7 cm.
Ponieważ zasilacz do komputera stacjonarnego wykorzystuje aktywny PFC, pobiera mniej prądu. Jego sprawność to 80% przy 230 V i 20 – 100% obciążeniu. Urządzenie ma niemodularne okablowanie. Średnica wentylatora to 120 mm, a poziom jego głośności pracy nie przekracza 29 dB.
Jak pokazał test zasilaczy do komputera, większość konsumentów jest zadowolona z zakupu modelu marki Chieftec, jest on wydajny i odporny na awarie. Co ciekawe, urządzenie spełnia wymogi zielonego IT (to trend polegający na wykorzystywaniu zasobów technologii informatycznych w sposób przyjazny środowisku naturalnemu).
Zasilacz do komputera 1000 W
4. Zasilacz Komputerowy Corsair HX1000i 1000W
Corsair HX1000i 1000W to innowacyjny zasilacz komputerowy ATX, który pozwala na kontrolowanie jego pracy za pomocą specjalnej aplikacji. W zestawie znajduje się dodatkowo kabel USB, który daje dostęp do wielu dodatkowych funkcji monitorowania oraz sterowania (po pobraniu odpowiedniego oprogramowania).
Opisywany zasilacz do komputera 1000 W ma płaskie, modularne kable, co oznacza, że możemy korzystać tylko z tych, które rzeczywiście są potrzebne. Tym samym wewnątrz obudowy panuje porządek, wpływa to też pozytywnie na efektywność chłodzenia. Urządzenie wyposażono w cichy, 140 mm wentylator.
Opinie o zasilaczach do komputera Corsair świadczą o tym, że model HX1000i 1000W jest godny uwagi. To sprzęt z aktywnym układem PFC, a takie rozwiązanie pozwala na zniwelowanie strat energii. Poza tym urządzenie ma wszystkie wymagane zabezpieczenia.
Zasilacz komputerowy 400 W
5. Zasilacz Be Quiet SFX POWER 2 400W 80+ Bronze BN227
Za dobry zasilacz do komputera uznawany jest sprzęt Be Quiet SFX POWER 2 400W 80+ Bronze BN227. Jego wydajność to 89%. Urządzenie wyposażono m.in. w złącze ATX 24-pin, PCI-E 8-pin oraz 4 złącza SATA. Ma ono aktywny układ PFC i niemodularny typ okablowania.
Wymiary sprzętu to: 10 cm x 12,5 cm x 6,35 cm, a średnica wentylatora wynosi 80 mm. To zasilacz komputerowy 400 W z pełnym pakietem zabezpieczeń, a więc jest dobrze chroniony przed spięciem, za wysokim napięciem czy przeciążeniem.
Kupujący w swoich recenzjach wymieniają kilka istotnych zalet urządzenia. To przede wszystkim cichy i automatycznie sterowany temperaturą wentylator oraz oplecione przewody o długości do 50 cm. Można je odpowiednio ułożyć wewnątrz obudowy i uzyskać dobry przepływ powietrza.
Zasilacz komputerowy 12V
6. Zasilacz Chieftec GPS-700A8
Chieftec GPS-700A8 to zasilacz komputerowy 12 V z aktywnym układem PFC. Ma on wentylator o średnicy 120 mm, który nie generuje bardzo dużego hałasu. To sprzęt z niemodularnym typem okablowania, mający 2 złącza PCI-E 6+2-pin, 6 złączy SATA i 2 złącza MOLEX.
Urządzenie ma wymiary: 14 cm x 15 cm x 8,7 cm. Jego moc wynosi 700 W, a sprawność przekracza 80%, dlatego spełnia wymagania zielonego IT. Zasilacz ma długie kable, dlatego podłączenie do niego wszystkich podzespołów PC nie jest trudne. Ponadto wyposażono go w niezbędne zabezpieczenia.
Za co kupujący chwalą przedstawiony sprzęt? Uważają oni, że to wydajny model ATX, który dobrze sprawdzi się w przypadku komputera do pracy biurowej. Zasilacz ma efektywnie działający system chłodzenia, co zmniejsza ryzyko pojawienia się niespodziewanej awarii.
Przewodnik zakupowy – Jaki zasilacz do komputera kupić?
Po zapoznaniu się z rankingiem wiesz już, na jakie urządzenia zasilające konsumenci zwracają szczególną uwagę. Jednak jakimi cechami powinien wyróżniać najlepszy zasilacz do komputera? Jeżeli chcesz się tego dowiedzieć, sprawdź również nasz poradnik.
Rodzaje – jaki zasilacz do komputera wybrać?
Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje zasilaczy komputerowych:
♦ ATX,
♦ TFX,
♦ SFX.
Najbardziej popularne są obecnie modele ATX, gdyż uznaje się je za uniwersalne. Ich moc mieści się w zakresie od 200 W do nawet 2000 W, ponadto dobrze sprawdzają się nie tylko w przypadku komputerów do pracy biurowej, ale i zaawansowanych urządzeń dla graczy. Standardowo wysokość zasilaczy ATX wynosi 8,6 cm, a szerokość 15 cm, jednak ich długość jest zróżnicowana. Trzeba o tym pamiętać, żeby uniknąć zakupu sprzętu, który nie mieści się w komputerowej obudowie.
Zasilacze TFX są najmniejsze, ich standardowy rozmiar to: 6,5 cm x 8,5 cm x 17,5 cm. To dobry wybór przede wszystkim do niewielkich komputerów, które wewnątrz obudowy nie mają dużo wolnej przestrzeni. Moc takich urządzeń przeważnie nie przekracza 350 W. Modele SFX są nieco większe, ich wymiary to ok. 6,35 cm x 12,5 cm x 10 cm, a moc obejmuje zakres od 200 W do 600 W. W tej grupie dostępne są zasilacze oznaczone jako SFX-L, co świadczy o tym, że ich długość wynosi nie 10 cm, a 12 cm. Zazwyczaj kupują je osoby mające komputery z mniejszą obudową, które są wykorzystywane do gier lub obsługi multimediów.
Moc
Zasilacze komputerowe, które znajdziemy na rynku, różnią się między sobą przede wszystkim mocą. Jak dobrze dobrać urządzenie, aby nie okazało się za słabe? Musimy przy tym uwzględnić ilość oraz wydajność podzespołów, jakie znajdą się w obudowie. Im większy jest ich pobór prądu, tym mocniejszego sprzętu zasilającego potrzebujemy. Elementy, jakie pobierają najwięcej energii elektrycznej, to przede wszystkim karta graficzna i procesor. Moc ma bardzo duży wpływ na to, jaki jest najlepszy zasilacz do komputera. Jeśli mamy wątpliwości, który model okaże się właściwym wyborem, warto poprosić o pomoc specjalistę lub skorzystać z jednego z dostępnych w Internecie kalkulatorów (wymaga to podania kilku istotnych danych, np. rodzaju karty graficznej).
Sprawność i certyfikaty
Choć zasilacz powinien dostarczać do poszczególnych podzespołów komputerowych 100% pobieranej energii, nie jest to możliwe ze względu na straty w jej przesyłaniu. Niemniej jednak sprawność urządzenia powinna być na wysokim poziomie, za minimum uznaje się 80%. Żeby upewnić się, że zasilacz będzie działać tak, jak powinien, należy sprawdzić, czy ma stosowne certyfikaty. To np.: 80Plus Standard, 80Plus Gold, 80Plus Silver czy 80Plus Bronze. Co one oznaczają? Dla przykładu pierwszy wymieniony certyfikat świadczy o tym, że przy 20% obciążeniu sprawność zasilacza wynosi 82%, przy 50% obciążeniu 85%, a przy 100% obciążeniu 82%. Najlepiej pod tym względem prezentuje się certyfikat 80Plus Titanum ze sprawnościami 94%/96%/94%.
Układ PFC
Kupując zasilacz komputerowy, nie możemy zapomnieć o sprawdzeniu układu PFC. Odpowiada on za regulację współczynnika mocy, a więc wpływa na sprawność sprzętu. Według wymogów Unii Europejskiej każde tego typu urządzenie musi być wyposażone w układ PFC. Są jego dwa rodzaje: Aktywny i pasywny. Ten pierwszy dostosowuje swoją pracę do aktualnych warunków i obciążenia, na tej podstawie dobierany jest właściwy współczynnik korekcji. W przypadku zasilaczy z pasywnym układem PFC wartość korekcji jest na stałym poziomie i nie ulega zmianom. Uważa się, że sprzęty z aktywnym PFC są sprawniejsze i bardziej energooszczędne.
Okablowanie i złącza
Pod względem typu okablowania wyróżniamy zasilacze modularne i niemodularne. Modele zaliczane do pierwszej grupy uznaje się za łatwiejsze w montażu, ponieważ dają możliwość odpięcia zbędnych przewodów i wprowadzenie modyfikacji wewnątrz obudowy. Zasilacze niemodularne nie pozwalają na zastosowanie takiego rozwiązania, wszystkie kable są przymocowane na stałe.
Poza rodzajem okablowania musimy też sprawdzić, w jakie złącza został wyposażony zasilacz. To bardzo istotne, bo od tego zależy, czy sprzęt będzie pasował do komputera. Standardowe wtyczki to:
♦ PCI-E – może mieć 6 lub 8 pinów, jest przeznaczona do karty graficznej;
♦ MOLEX – służy m.in. do zasilania napędu optycznego i dysków twardych (starszego typu);
♦ SATA – także jest przeznaczona do napędów optycznych i dysków twardych;
♦ P4/EPS – może mieć wiązki 4-pinowe lub 2×4 pin, zasila procesor.
Wentylator
Zasilacze do komputera w większości mają wentylator odpowiadający za jego chłodzenie. Średnica tego elementu to przeważnie 80 – 120 mm (w zależności od całkowitych wymiarów urządzenia). Zwykle urządzenia zasilające mają chłodzenie aktywne, co oznacza, że wentylator obraca się przez cały czas. Jednak warto pamiętać, że są też modele z chłodzeniem półpasywnym (uruchamiającym się po osiągnięciu określonej temperatury) i pasywnym. Te ostatnie nie mają wentylatora, nie należą do najtańszych, a ich moc nie jest duża. Są one wybierane przez osoby, którym zależy na bardzo cichej pracy komputera.
Zabezpieczenia
Każdy sprzęt zasilający do komputera musi być wyposażony w zabezpieczenia zapewniające ochronę poszczególnym podzespołom. Te najbardziej popularne to:
♦ OVP – chroni przed za wysokim napięciem;
♦ UVP – chroni przed zbyt niskim napięciem;
♦ OCP – kontroluje linie zasilające i wyłącza zasilacz, jeśli dojdzie do przeciążenia choćby jednej z nich;
♦ SCP – chroni przed zwarciem;
♦ OTP – chroni przed przegrzaniem zasilacza.
Zasilacze do komputera w dobrych cenach
Ile trzeba wydać na zakup zasilacza komputerowego? Cena tego typu urządzeń jest uzależniona od różnych czynników, w tym: Producenta, mocy, rodzaju, sprawności czy nawet ilości złączy. Najtańsze modele kosztują średnio 100-300 zł, ale są również takie, za które należy zapłacić ponad 1000 zł. Nie powinniśmy przywiązywać bardzo dużej wagi do ceny zasilacza, gdyż nie ona jest najważniejsza. Musimy pamiętać, że to jeden z najważniejszych elementów budowy komputera, dzięki niemu do innych podzespołów dostarczana jest energia elektryczna. Z tego względu należy znaleźć taki model, który utrzymuje stabilne napięcie, ma niezbędne zabezpieczenia i odpowiednio dużą moc.
FAQ
P1: Zasilacz do komputera – jak sprawdzić, czy działa?
To, czy zasilacz komputerowy działa, warto sprawdzić, jeśli nie używaliśmy go przez dłuższy czas i mamy wątpliwości, czy jest w pełni sprawny. Warto zdecydować się na takie rozwiązanie również w sytuacji, kiedy kupiliśmy używany sprzęt. Jednak jak to zrobić? Możemy przekazać zasilacz elektrykowi lub zanieść go do punktu serwisowego komputerów, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zająć się tym samodzielnie. Należy podłączyć sprzęt do zasilania (ale nie do PC), umieścić końcówki wygiętego w podkowę drutu w osłonce w 24-pinowej wtyczce, a następnie przestawić włącznik na pozycję ‘on’. Jeśli zasilacz jest sprawny, w tym momencie zauważymy ruch chłodzącego go wentylatora (dla ułatwienia możemy też podłączyć do niego wybrany podzespół z komputera, np. napęd optyczny).
P2: Jak sprawdzić zasilacz komputerowy programem?
Stan zasilacza do komputera można sprawdzić za pomocą specjalnego programu. Należy go znaleźć w Internecie, a potem pobrać, zainstalować i uruchomić. Do wyboru jest wiele różnych wersji oprogramowania, a większość z nich pozwala na sprawdzenie nie tylko samego zasilacza, ale i innych komputerowych podzespołów. Po włączeniu zainstalowanego programu na ekranie zobaczymy parametry konkretnych elementów PC. Wystarczy znaleźć te opisujące sposób działania zasilacza i sprawdzić, czy wszystko jest z nim w porządku.
P3: Jak podłączyć zasilacz do komputera?
W większości przypadków zasilacz przeznaczony do stacjonarnego komputera montuje się w dolnej części obudowy, wentylatorem skierowanym do dołu. Za sprawą takiego ułożenia urządzenie przez cały czas ma dostęp do chłodnego powietrza z zewnątrz, a ciepły strumień nie podgrzewa dodatkowo innych podzespołów. Następnie należy zabezpieczyć zasilacz z tyłu obudowy, używając w tym celu czterech śrubek. Jeśli jest to sprzęt bez odpinanych przewodów, wystarczy przełożyć kable przez gumowe spusty na tył obudowy. W przypadku zasilacza modularnego, z odpinanymi kablami, najpierw trzeba podłączyć go do karty graficznej i nośników danych.
P4: Jak obliczyć, jaki zasilacz do komputera?
Przyjmuje się, że im większa moc zasilacza, tym lepiej, ale mocniejszy sprzęt zwykle okazuje się też droższy. Tego typu urządzenie zawsze pobiera taką ilość prądu, jaka jest potrzebna pracującym komponentom komputera. To oznacza, że podłączenie mocniejszego zasilacza nie wiąże się z wyższymi rachunkami za zużycie energii elektrycznej, a zapas mocy, jaki pozostaje, jest niewykorzystany. Chcąc kupić odpowiednio dopasowaną jednostkę zasilającą do komputera, warto skorzystać z dostępnego w Internecie kalkulatora. Po wprowadzeniu wymaganych danych, dotyczących m.in. procesora i karty graficznej, pojawi nam się zalecana moc urządzenia. To najbardziej popularny sposób na sprawdzenie właściwej mocy zasilacza, wykonanie samodzielnych obliczeń zwykle jest bardzo skomplikowane.
P5: Jak sprawdzić zasilacz komputerowy miernikiem?
Żeby sprawdzić zasilacz za pomocą miernika, należy odłączyć go od pozostałych komponentów PC i upewnić się, że komputer nie jest podłączony do prądu. Następnie powinniśmy podpiąć czarny przewód miernika do gniazda oznaczonego jako ‘COM’, a czerwony do gniazda ‘V’. Później wyszukujemy właściwy tryb pracy sprzętu (chcąc bezpiecznie wykonać pomiar napięcia 12 V, trzeba ustawić pokrętło na wartość 20). Teraz uruchamiamy zasilacz poprzez zwarcie z masą (czarnym przewodem) zielonego kabla we wtyczce ATX, przyda się do tego zwykły spinacz biurowy wygięty w kształt litery ‘U’. Możemy już podłączyć zasilacz do prądu. Jeśli działa, znajdujący się w nim wentylator zacznie się kręcić.