Kilkanaście lat temu wybór programów do rysowania był nieco ograniczony, to samo dotyczyło ilości dostępnych funkcji. Jednak nowoczesne aplikacje dają nam bardzo wiele możliwości, co pozwala na rozwijanie swojego talentu i dzielenie się swoimi pracami nim z innymi, np. za pośrednictwem mediów społecznościowych i specjalnych serwisów dla twórców. Nie wiesz, jaki program do rysowania wybrać? Oto kilka ciekawych propozycji.
Jak rysować na komputerze?
Obecnie rysowanie jest możliwe nie tylko na kartce papieru czy płótnie, ale i na komputerze, wpływa na to rozwój technologiczny. Dla niektórych osób jest to jedynie ciekawe hobby, a dla innych praca, dotyczy to m.in. grafików komputerowych. Co prawda możemy tworzyć ładne rysunki za pomocą specjalnego tableta, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby robić to także przy użyciu komputerowej myszy. Jest kilka istotnych zalet rysowania na komputerze:
♦ W dowolnym momencie możemy poprawić błędy, których wcześniej nie zauważyliśmy. Na papierze czy płótnie niekiedy jest to bardzo trudne lub nawet niemożliwe (co powoduje, że trzeba stworzyć rysunek od początku). Pracując na komputerze, możemy dokonać poprawek za pomocą kilku kliknięć.
♦ Mamy zapewniony dostęp do wielu narzędzi roboczych. Program do rysowania, również dostępny za darmo, zazwyczaj ma różne przydatne funkcje: Możemy swobodnie zmieniać grubość kreski, poziom krycia itp. Jeśli rysowalibyśmy na płótnie, konieczne byłoby zaopatrzenie się w wiele kolorów farb, różnej grubości pędzle i ołówki, a to duży wydatek.
♦ Gotowe pliki są trwałe, można je szybko przesłać dalej. W przypadku obrazów na papierze czy płótnie zwykle należy się z nimi ostrożnie obchodzić, ponieważ mogą zniszczyć się w wyniku zalania wodą lub długotrwałego narażenia na działanie promieni słonecznych. Rysunki komputerowe wystarczy tylko zapisać na dysku twardym komputera lub zewnętrznym nośniku, a później przesłać do kogoś czy opublikować w Internecie. Co prawda tradycyjne rysunki również możemy udostępniać online, ale do tego potrzebny jest dobry skaner.
Oczywiście chcąc tworzyć rysunki komputerowe, musimy znaleźć dobre programy do rysowania i nauczyć się, jak je obsługiwać. Jednak nie powinno to być bardzo kłopotliwe, gdyż online dostępne są tutoriale pokazujące krok po kroku, jak zainstalować, a potem używać danego oprogramowania. Ponadto nie zawsze musimy za nie płacić, ponieważ łatwo można znaleźć prosty, darmowy program do rysowania, również w polskiej wersji językowej. Jakie aplikacje cieszą się największą popularnością?
Paint
Pytając o program do rysowania dostępny na komputerze, z pewnością wiele osób wspomni o Paincie. To aplikacja, którą można znaleźć na każdym urządzeniu z systemem Windows. Służy ona do tworzenia, jak również obróbki grafiki rastrowej. Ze względu na to, że oprogramowanie ma nieco ograniczone funkcje (nie daje dostępu do filtrów i nie obsługuje warstw), jest rzadko wykorzystywane przez profesjonalistów, choć niektórzy chętnie z niego korzystają, to głównie twórcy tzw. pixel artu. W Paincie możemy zapisywać grafiki w różnych formatach: JPG, JPEG, BMP, PNG, TIFF, GIF i ICO. Opcje, z jakich możemy korzystać to m.in.: Rozciągnij/pochyl, rysuj nieprzezroczyste, przerzuć/obróć oraz odwróć kolory. W starszych wersjach systemu Windows oprogramowanie nosiło nazwę Paintbrush, a w wersji Windows 10 jest to Paint 3D, czyli prosty program do rysowania 3D po polsku.
SketchPal
SketchPal to intuicyjna aplikacja do rysowania na komputerze, którą często poleca się początkującym grafikom. Obsługuje ona warstwy, a jej bazą jest grafika bitmapowa, możemy więc tworzyć proste rysunki. Co ważne, jest to darmowy program do rysowania, można pobrać go na komputer z systemem Windows 10. Podczas tworzenia grafik możemy korzystać z nowoczesnych funkcji: Czyszczenie pociągnięć czy asystent kolorowania. Aplikacja jest przeznaczona dla twórców, którzy chcą mieć możliwość rysowania w każdym miejscu. W SketchPal możemy zacząć tworzyć grafikę na jednym urządzeniu, a dokończyć ją na innym. Pojawiają się opinie, że ze względu na bardzo łatwą obsługę jest to odpowiedni program do rysowania dla dzieci.
Adobe Illustrator
Oprogramowanie Adobe Illustrator służy do tworzenia grafiki wektorowej, czyli takiej, której rozmiar można swobodnie zmieniać, bez ryzyka utraty jakości. Używają go osoby zajmujące się opracowywaniem ilustracji, typografii oraz rysunków nie tylko na potrzeby materiałów internetowych, ale też drukowanych, na urządzenia mobilne i interaktywnych. To popularny program do rysowania na komputerze, ale jest dostępny w wersji płatnej (w razie potrzeby możemy wypróbować go za darmo, instalując wersję próbną). Jest on kompatybilny ze sprzętami z systemem Windows, a także macOS.
Krita
Osoby, które chcą znaleźć graficzny program do rysowania dostępny na komputery z systemem Windows, macOS, jak również Linux, powinny zwrócić uwagę na darmową aplikację Krita. Jej obsługa nie jest kłopotliwa, a ponadto możemy korzystać z bardzo wielu funkcji. To dobra propozycja dla twórców rysunków oraz malarstwa cyfrowego, oprogramowanie może być używane przez profesjonalistów. Krita służy do tworzenia grafiki rastrowej od podstaw. Dostępne opcje to np.: Narzędzie wielokąta, wypełnienie warstwy lub zaznaczenia, gradient, asystent rysowania i sterowanie kształtem. Program obsługuje najpopularniejsze formaty plików (JPEG, RAW, TIFF, BMP i PNG), daje możliwość pracy z wektorowymi elementami, pozwala też na nagrywanie makr.
Graph
Graph to program do rysowania funkcji i może dobrze sprawdzić się jako pomoc naukowa dla uczniów zarówno szkół podstawowych (starszych klas), jak i średnich. Często korzystają z niego również studenci kierunków technicznych. Oprogramowanie jest darmowe i łatwe w obsłudze. Pozwala ono na nanoszenie dowolnej ilości wykresów funkcji na układ współrzędnych kartezjańskich. Graph obsługuje równania funkcji standardowych, biegunowych, a także parametrycznych, ponadto daje możliwość określania punktów granicznych, zakresu argumentów czy właściwości wykresów. Jeśli pojawi się taka potrzeba, możemy bez trudu narysować styczne do wykresów, cieniować obszary, obliczać długość krzywych i generować tabelki. To dobry program do rysowania wykresów z podanych danych, które później można zapisać na dysku twardym komputera, zmodyfikować, a nawet wyeksportować do różnych formatów: PNG, BMP, PDF, JPG, EMF czy SVG. Często pobierają go nauczyciele, a także osoby udzielające korepetycji z matematyki. Co prawda w Internecie można znaleźć też tego typu program do rysowania online, jednak Graph ma więcej przydatnych opcji i warto go wypróbować.
DraftCAD
Program do rysowania technicznego DraftCAD jest bezpłatny i odpowiedni dla projektantów z różnych branż. Dzięki niemu możliwe jest wygodne tworzenie projektów 2D i edytowanie plików zapisanych w takich formatach jak: EXB, DWG czy DXF. Oprogramowanie pozwala na stworzenie szczegółowej dokumentacji technicznej na podstawie modelu 3D, przeglądanie oraz udostępnianie plików CAD, konwertowanie plików z CAD 3D do CAD 2D i korzystanie z wbudowanych bibliotek symboli do tworzenia schematów. DraftCAD to także program do rysowania z wymiarowaniem.
CAD Rysunek
Za kolejną, bardzo prostą aplikację służącą do sporządzania dwuwymiarowych projektów uznaje się CAD Rysunek. Przydaje się on w szczególności kosztorysantom, wykonawcom i inwestorom, ale też innym osobom przygotowującym na co dzień dokumentację techniczną. To program do rysowania rzutów z góry. Został on wyposażony w przydatne biblioteki, w których znajdują się gotowe obiekty do wykorzystania podczas opracowywania projektów instalacji: Wentylacyjnych, elektrycznych, klimatyzacyjnych, centralnego ogrzewania czy alarmowych.
ArtFlow
ArtFlow to bardzo często pobierany program do rysowania na telefonie. Cieszy się on dużą popularnością, ponieważ jest dostępny zarówno w wersji darmowej, jak i płatnej, a ponadto ma wiele praktycznych funkcji. Aplikacja daje możliwość korzystania z różnych narzędzi, w tym ponad 70 pędzli, pozwala na pracę z warstwami, a także na eksport plików w formacie PSD (co umożliwia ich późniejszą obróbkę w zaawansowanym programie graficznym Photoshop). Co ważne, ArtFlow to aplikacja do rysowania na system Android i można zainstalować ją nie tylko na smartfonie, ale także na tablecie.
Clip Studio Paint Pro
Aplikacja Clip Studio Paint Pro powinna przypaść do gustu twórcom komiksów, mangi oraz ilustracji. To odpowiedni program do rysowania na tablecie graficznym, w którym można tworzyć grafiki wektorowe, używać piórka, a także malować wypełnienia za pomocą efektów, deseni i wzorów. Co prawda jest on płatny, ale najpierw można wypróbować jego możliwości w wersji darmowej. Clip Studio Paint Pro daje dostęp do wielu opcji: Rysowanie ramek podczas układania kart komiksu, konwersja kolorowych rysunków na czarno-białe, korzystanie z zestawu miarek i linijek oraz rysowanie z przezroczystością. To aplikacja do rysowania, którą można znaleźć w wersji kompatybilnej z systemami Windows, jak również macOS.
Procreate
Rysownikom oraz malarzom używającym na co dzień iPada poleca się aplikację Procreate. Obsługuje ona wiele warstw, a do tego ma różne narzędzia, w tym ponad 130 pędzli. To oprogramowanie, które umożliwia m.in.: Edycję i renderowanie tekstu oraz grafiki wektorowej, eksport wideo do 4K, a także import plików do formatu PSD. Ciekawe jest to, że z aplikacji chętnie korzystają znani twórcy. Jednym z nich jest Jim Lee, który używał jej podczas szkicowania Batmana oraz Jokera. Z kolei Doug Chiang, popularny artysta koncepcyjny, stworzył w Procreate projekty pojazdów, robotów i stworzeń dla serii ‘Gwiezdne Wojny’.
Jaki program do rysowania wybrać?
Ponieważ jest wiele programów do rysowania, wybór tego właściwego może okazać się nieco kłopotliwy. Jest kilka kwestii, których uwzględnienie może pomóc w podjęciu decyzji. Są to:
♦ Popularność – im więcej pobrań ma dany program, tym większe prawdopodobieństwo, że przypadnie nam do gustu. Co prawda popularność aplikacji to nie wszystko, ale jeśli jest używana przez wiele osób, to w razie problemów z jej obsługą możemy szybko otrzymać pomoc lub cenne wskazówki.
♦ Regularne aktualizacje – dobry program do rysowania powinien być co pewien czas aktualizowany. Zwykle w ten sposób zyskujemy dostęp do nowych funkcji, a ponadto nie musimy się obawiać, że oprogramowanie przestanie być kompatybilne z nowoczesnym systemem operacyjnym komputera czy tabletu.
♦ Współpraca z urządzeniem – wśród programów do rysowania znajdziemy te współpracujące ze wszystkimi systemami operacyjnymi, a także takie przeznaczone tylko na konkretne urządzenia, np. MacOS. Należy to sprawdzić przed pobraniem aplikacji, aby później nie okazało się, że nie możemy z niej korzystać. Warto zwrócić uwagę również na wymagania dotyczące ilości wolnego miejsca na dysku, procesora itp., bo niedopasowany pod tym względem program będzie wciąż się zacinał.
♦ Dostępne funkcje – nie wszystkie aplikacje do rysowania na komputerze czy tablecie mają takie same funkcje. Niektóre są pod tym względem ograniczone, co może uniemożliwiać stworzenie zaplanowanego wcześniej projektu. Czasami jest tak, że dostęp do wszystkich opcji uzyskujemy dopiero po przejściu z wersji darmowej na płatną. W tej kwestii dużo zależy od tego, jakie funkcje są nam najbardziej potrzebne.
Osoby, które na co dzień używają programów do rysowania, przekonują, że kiedy nauczymy się obsługiwać jeden, później możemy swobodnie korzystać także z innych. Co prawda mogą mieć one inny interfejs czy ułożenie opcji, ale tak naprawdę ich działanie będzie bardzo podobne, a w razie potrzeby można poprosić o poradę bardziej doświadczonego grafika. Jeśli nie mamy pewności, która aplikacja spełni wszystkie nasze oczekiwania, możemy przetestować kilka, a później je porównać. W ten sposób sprawdzimy, który program pozwoli na komfortowe tworzenie projektów.
zadania matematyczne? ok pestkaaa