Jak samodzielnie zrobić namiot bezcieniowy? 

Ostatnio aktualizowane: 23.09.23

 

Namiot bezcieniowy przydaje się w wielu rodzajach fotografii, a zwłaszcza produktowej. Daje on możliwość odpowiedniego wyeksponowania przedmiotu, a także zredukowania cienia i niechcianych odbić. Co prawda namioty bezcieniowe są łatwo dostępne, ale co zrobić, gdy nie mamy czasu na wyjście na zakupy? Możemy samodzielnie przygotować taką konstrukcję, gdyż nie jest to trudne.

Namiot bezcieniowy z agrowłókniny

Do zrobienia namiotu bezcieniowego możemy wykorzystać np. agrowłókninę, jeśli została nam po przygotowaniu ogrodu na wiosnę. Potrzebne nam będą także inne elementy: 2 rurki PVC o długości 3 m, 8 trójników, 8 kolanek, dwie lampy halogenowe, a także dwie wtyczki i kabel o długości 3 m. Koszt niezbędnych materiałów wynosi mniej niż 100 zł, dlatego nie jest to duży wydatek.

Jak zrobić namiot krok po kroku? Najpierw należy przyciąć rurki na odpowiednią długość. Jeżeli chcemy, aby konstrukcja miała kształt sześcianu, potrzebne nam będą 60 cm kawałki. Rurki PVC bez trudu przytniemy za pomocą zwykłej piły do metalu. Do trójników mocujemy kolanka, możemy wykorzystać do tego klej, aby łączenie było dostatecznie mocne. Potem zostaje nam złożenie konstrukcji. Wymiary gotowego namiotu będą stosunkowo duże. Nie musimy sklejać ze sobą wszystkich fragmentów, wówczas będziemy mogli je łatwo zdemontować i schować, a potem ponownie złożyć, gdy zaplanujemy kolejną sesję. Ostatni krok to zrobienie pokrowca z agrowłókniny, który będziemy zakładać na rurki. Tak naprawdę sama konstrukcja jest gotowa, zostaje nam zamontowanie oświetlenia. Po bokach namiotu umieszczamy lampy halogenowe, pamiętając o tym, aby nie stykały się z materiałem (mogą mocno się nagrzewać) i podłączamy je do prądu.

Namiot bezcieniowy z tekturowego pudełka

Namiot bezcieniowy możemy przygotować także z niepotrzebnego pudełka w białym kolorze (w razie potrzeby możemy je pomalować białą farbą). Przydadzą się również: 4 arkusze papieru śniadaniowego, materiał na tło, 2 arkusze papieru do drukarki, nożyczki, zszywacz, klej, linijka oraz ołówek. Z pudełka wycinamy ściany w taki sposób, aby uzyskać sam stelaż (powinniśmy ciąć w odległości ok. 3 cm od brzegów). Następnie w górnej krawędzi tylnej ścianki wykonujemy szczelinę potrzebną do zamontowania tła i podklejamy całość papierem śniadaniowym (zarówno tył, jak i boki oraz górę). Na spodzie umieszczamy dodatkowo dwie kartki papieru do drukarki, to da nam pewność, że na zdjęciach uzyskamy gładką, jasną powierzchnię. Możemy zabezpieczyć całość za pomocą zszywacza. Podstawa namiotu jest już gotowa, kolejnym krokiem jest przygotowanie tła. W tym celu należy wyciąć kawałek materiału, aby całkowicie zakrywał tylną ściankę i spód pudełka. Przez wyciętą szczelinę przekładamy 1 cm tkaniny i mocujemy zszywaczem. Zrobiony w ten sposób namiot nie wygląda profesjonalnie, ale bez wątpienia ułatwi fotografowanie produktów. Jeśli zastosujemy odpowiednie oświetlenie, na zdjęciach nie będą widoczne cienie ani refleksy.

 

Inne materiały, które można wykorzystać do zrobienia namiotu bezcieniowego

Tak naprawdę do zrobienia namiotu bezcieniowego można wykorzystać wiele różnych materiałów. Dużo zależy od tego, co znajdziemy w domu, to dobry sposób na rozwijanie kreatywności. Jeżeli nie mamy pudełka ani agrowłókniny, możemy przygotować namiot z dwóch, odpowiednio zagiętych arkuszy papieru do drukarki. Jedna z nich musi tworzyć daszek, pod którym umieścimy fotografowany produkt. Żeby konstrukcja była stabilna, należy skleić kartki za pomocą bezbarwnej taśmy.

Jako namiot bezcieniowy dobrze sprawdzi się też np. zwykły kosz na pranie wykonany z białego tworzywa sztucznego lub plastikowe, kwadratowe pudełko. Niektórzy fotografowie do robienia zdjęć produktów wykorzystują wannę, a dokładniej ściankę, na której nie ma odpływu. Wystarczy dodatkowo ułożyć na brzegu blendę i ustawić w pobliżu lampkę, żeby przedmiot był dobrze oświetlony.

Czy użycie namiotu bezcieniowego to konieczność?

Dobre zdjęcia produktowe zachęcają do zakupu przedstawionego przedmiotu. Nie mogą być na nich widoczne cienie, które dominują nad produktem, to samo dotyczy świetlnych refleksów i odbić. Bardzo często to fotografie decydują o tym, czy zdecydujemy się na zakup konkretnych rzeczy, dlatego muszą być one odpowiednio dopracowane. Namiot bezcieniowy to jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdego fotografa robiącego zdjęcia produktowe. Dzięki niemu można we właściwy sposób rozproszyć światło i zredukować odbicia. Zrobione w nim zdjęcia wyglądają bardzo profesjonalnie, nawet jeśli nie jesteśmy zawodowcami i nie mamy do dyspozycji zaawansowanego technologicznie aparatu. Bez namiotu zaprezentowanie przedmiotów w taki sposób, aby zachęcić do ich zakupu, jest bardzo trudne.

 

 

Dodaj komentarz

6 KOMENTARZ

Max

September 26, 2022 at 11:05 am

Przeczytałem artykuł i nie natrafiłem na szczegóły konstrukcyjne dotyczące “narożników”… Powszechnie wiadomo, że powinny one być zaokrąglone. Ponadto należy wspomnieć, że nawet oświetlony szew będzie się wyróżniał z tła… Oczywiście można to zignorować, ale doda nam to pracy w tzw. postprodukcji co przy dużej ilości zdjęć jest strasznie niewygodne. Stąd moje pytanie: Jak te oczywiste mankamenty takiej konstrukcji rozwiązać?

Odpowiadać
Zespół RadarTechnologiczny

October 9, 2022 at 11:54 am

Dzien dobry,

Dziekujemy za komentarz. Niestety nie zawssze mamy wszystkie informacje dostepne podczas tworzenia naszych rankingow. Jesli chodzi o detale namiotow widoczne w zdjeciach, to mozna sprobowac wyeliminowac je poprzez stosowanie dodatkowego tla, badz tasm maskujacych.

Pozdrawiamy,
Zespol RadarTechnologiczny.pl

Odpowiadać
Natalia

August 15, 2022 at 11:20 am

Mogę prosić o podanie modelu lampek? 🙂

Odpowiadać
Zespół RadarTechnologiczny

September 19, 2022 at 5:55 am

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz. Jeśli Pani pyta o lampy ze zdjęć, to niestety nie mamy odpowiedzi, gdyż są to zdjęcia poglądowe znalezione w banku zdjęć.

Pozdrawiamy,
Zespół RadarTechnologiczny.pl

Odpowiadać
Katarzyna Cieślak

January 10, 2022 at 2:44 pm

Świetny pomysł, dziękuję. Ja właśnie chcę zrobić taki namiot ale z dużego kartonu, bo potrzebuję dużego namiotu do moich projektów militarnych.

Odpowiadać
Zespół RadarTechnologiczny

January 22, 2022 at 1:42 pm

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz.

Pozdrawiamy,
Zespół RadarTechnologiczny

Odpowiadać