Jak wyłączyć Asystenta Google?

Ostatnio aktualizowane: 08.09.24

 

Asystent Google to inteligentny pomocnik, dzięki któremu można szybko wykonać różne czynności i to bez potrzeby dotykania ekranu smartfona. Niemniej jednak czasami okazuje się on zbędny. Asystenta Google można wyłączyć, ale czy wiesz, jak to zrobić? Jeśli nie, sprawdź wskazówki zebrane w poniższym artykule.

Co to jest Asystent Google?

Asystent Google (Google Assistant) to bardzo ciekawa aplikacja, przez wiele osób jest traktowana jako początkowy etap sztucznej inteligencji, która w przyszłości może znacząco ułatwiać nam życie. Taki wirtualny asystent może odpowiadać na zadawane pytania, zrobić za nas zakupy przez Internet, wyszukać niezbędnych informacji, zarezerwować bilety do kina, zmieniać ustawienia urządzeń lub nawet zarządzać systemem smart home. Bardzo istotne jest to, że możemy porozumiewać się z nim w wielu różnych językach, w 2019 roku dostępna stała się usługa Asystent Google Polska. Ponadto nic nie stoi na przeszkodzie, aby w wolnej chwili porozmawiać ze swoim asystentem o polityce, sporcie czy technologii. Już przy pierwszym uruchomieniu aplikacji dowiadujemy się, co potrafi i w jaki sposób można z niej korzystać. Co prawda Asystent Google po polsku czasami nie działa dokładnie tak, jak powinien (może np. stracić kontekst lub źle nas zrozumieć), ale mimo to okazuje się pomocny w wielu sytuacjach. Jego możliwości w dużej mierze uzależnione są właśnie od wersji językowej i kraju, w jakim funkcjonuje, ale firma Google dba o to, aby wciąż go rozwijać.

Nie każde urządzenie pozwala na korzystanie z opcji asystenta. Aplikacja jest dostępna przede wszystkim na smartfony i tablety z systemem operacyjnym Android 5.0 lub nowszą wersją, 1 GB pamięci, włączonymi usługami Google Play oraz oprogramowaniem Google 6.13 i w nowszych wersjach. Czy istnieje Asystent Google na PC? Okazuje się, że można zainstalować go na komputerach stacjonarnych i laptopach. W ten sposób możliwe staje się m.in. szybkie otwieranie określonych plików, dodawanie wydarzeń do kalendarza czy otrzymywanie instrukcji, jak przejść do wybranych stron. Co więcej, Asystent Google coraz częściej jest dostępny również na innych urządzeniach, takich jak głośnik Bluetooth.

Jak uruchomić Asystenta Google?

Żeby włączyć Asystenta Google na swoim urządzeniu, należy wejść w zakładkę ‘ustawienia’, a później kolejno: ‘Google’, ‘Wyszukiwarka, Asystent i Voice’, ‘Asystent Google’. W sekcji ‘urządzenia z Asystentem’ zaznaczamy swój sprzęt, usługa powinna być już gotowa do korzystania. Chcąc uaktywnić aplikację, nie trzeba wypowiadać długich komend jak np. ‘uruchom: Asystent Google’. Wystarczy, że głośno i wyraźnie powiemy ‘OK Google’, a następnie dodamy, co chcemy zrobić. Dla przykładu, jeżeli zależy nam na szybkim sprawdzeniu pogody, trzeba wypowiedzieć formułkę: ‘OK Google, jaka pogoda ma być dziś?’. W Internecie można znaleźć pełną listę, jak powinny brzmieć komendy uaktywniające usługę Asystent Google. Ciekawe jest to, że ze swoim wirtualnym pomocnikiem możemy prowadzić swobodne, zabawne rozmowy na wiele różnych tematów. Są osoby, którym udało się stworzyć śmieszne komendy, jakie Asystent Google potrafi przetworzyć. To np.: ‘Zarapuj dla mnie’, ‘opowiedz mi ciekawostkę’ czy ‘zaśpiewaj mi piosenkę’.

W przypadku urządzeń mobilnych włączenie Asystenta Google nie jest kłopotliwe. Nieco większym problemem może być jego uruchomienie na PC, ponieważ wymaga to zainstalowania przeglądarki Google Chrome (chyba że już z niej korzystamy), a także specjalnego rozszerzenia AutoVoice. Potem trzeba odpowiednio skonfigurować dodatek, a przede wszystkim wprowadzić polecenie, po którym Asystent Google w wersji na komputer uaktywni się, np. w formie dobrze znanego ‘OK Google’. Należy pamiętać, że w przypadku PC w aplikacji dostępnej w języku polskim obecnie nie ma wielu funkcji, ale wraz z upływem czasu na pewno będzie się to stopniowo zmieniać.

 

Jak wyłączyć Asystenta Google?

Asystent Google na komputerze, tablecie czy smartfonie to często duże ułatwienie w szybkiej obsłudze urządzenia. Niemniej jednak według niektórych osób funkcja ta jest zbędna. Jak usunąć Asystenta Google? Dostępne są trzy różne opcje. Pierwsza polega na całkowitym wyłączeniu usługi poprzez zmianę ustawień aplikacji Google. Wystarczy znaleźć sekcję ‘Asystent Google’, przejść do zakładki ‘asystent’, przewinąć ekran na dół, kliknąć ‘telefon’ oraz wyłączyć pierwszą wyświetlającą się funkcję (czyli właśnie Asystenta Google).

W przypadku wielu telefonów i tabletów możliwe jest też wyłączenie przycisku uaktywniającego usługę. Korzystając z tej możliwości, możemy łatwo zablokować Asystenta Google, żeby nie uruchamiał się już poprzez przycisk ‘home’. W menu urządzenia należy znaleźć ‘ustawienia’, a potem przejść do zakładki ‘aplikacje i powiadomienia’. Tam trzeba kliknąć ‘aplikacje domyślne’, wybrać opcję ‘asystent i rozpoznawanie mowy’, a po dotknięciu ‘aplikacja asystująca’ kliknąć ‘brak’. To najmniej radykalny sposób na to, żeby wyłączyć Asystenta Google. Po wykonaniu wszystkich czynności wciąż możemy korzystać z tej usługi, ale nie ma ryzyka, że uruchomi się ona przypadkowo po wciśnięciu przycisku ‘home’.

Sprawdzając, jak odinstalować Asystenta Google, możemy trafić też na trzecią, trochę nietypową metodę. Wspomniana usługa pojawiła się stosunkowo niedawno, dlatego często można dezaktywować ją poprzez usunięcie najnowszych aktualizacji aplikacji Google. Jednak trzeba mieć na uwadze, że w ten sposób pozbywamy się z telefonu także innych nowych opcji, więc warto dobrze to przemyśleć. Jak usunąć aktualizacje? Należy wejść w ustawienia telefonu lub tabletu, wybrać ‘aplikacje i powiadomienia’, a następnie znaleźć na liście ‘Google’. Klikamy trzy kropki znajdujące się w prawym górnym rogu ekranu, wówczas na ekranie pojawi się okienko ‘odinstaluj aktualizacje’.

 

Asystent Google nie działa – jak rozwiązać problem?

Nawet jeśli początkowo uznamy Asystenta Google za niepotrzebną funkcję, to po pewnym czasie możemy ponownie ją uruchomić i sprawdzić jej możliwości. Jednak czasami zdarza się, że usługa nie działa. Zazwyczaj gdy urządzenie nie reaguje na słowa ‘OK Google’, problemem jest wyłączona opcja Voice Match. Trzeba wtedy przejść do ustawień Asystenta Google, znaleźć zakładkę ‘popularne ustawienia’, kliknąć ‘Voice Match’, włączyć ‘OK Google’ i dokonać konfiguracji.

Jeżeli Asystent Google nie działa na głośniku, inteligentnym zegarze lub ekranie, wówczas konieczne jest upewnienie się, że sprzęt jest włączony. Następnie sprawdzamy, czy został on podłączony do tej samej sieci Wi-Fi co smartfon i ma włączony mikrofon.

Co warto wiedzieć o Asystencie Google?

Osoby korzystające na co dzień z pomocy Asystenta Google niekiedy nie znają jego wszystkich możliwości. Możemy np. zmienić brzmienie jego głosu (taka zmiana jest automatycznie wprowadzana na każdym urządzeniu z włączoną usługą). Żeby to zrobić, trzeba wypowiedzieć komendę: ‘OK Google, otwórz ustawienia asystenta’, przejść do sekcji ‘wszystkie ustawienia’ i kliknąć ‘głos asystenta’. Tam będziemy mieć do wyboru kilka różnych brzmień. Nic nie stoi też na przeszkodzie, żeby dokonać zmiany języka, w jakim będziemy komunikować się z Asystentem Google. Robi się to poprzez uruchomienie aplikacji Google, kliknięcie opcji ‘więcej’ i przejście kolejno do zakładek: ‘ustawienia’, ‘głos’, ‘język’. W razie potrzeby możemy dodatkowo dostosować szybkość mowy asystenta, aby pozbyć się problemu z jego zrozumieniem.

Asystent Google przechowuje w swojej pamięci naszą aktywność, w ten sposób może udzielać bardziej spersonalizowanych odpowiedzi lub szybciej decydować, co nas zainteresuje. Jeśli tego nie chcemy, możemy łatwo usunąć dane dotyczące aktywności, mówiąc np. ‘OK Google, usuń aktywność z tego miesiąca’ czy ‘OK Google, usuń moją ostatnią rozmowę’. Możemy także usuwać pojedyncze elementy, zarówno w telefonie, jak i na koncie Google. Jeśli zdecydujemy się na pozbycie całej aktywności z pamięci Asystenta Google, niekiedy trzeba odczekać nawet 24 godziny, aby została wyczyszczona na wszystkich urządzeniach.

Co istotne, z pomocy Asystenta Google można korzystać nie tylko w domu, ale i poza nim, przykładowo w samochodzie. Taka opcja jest dostępna dla osób używających Androida Auto, odpowiednich akcesoriów samochodowych i tych mających pojazd już wyposażony w tę usługę. Asystent Google może znaleźć dla nas najlepszą trasę do wskazanego miejsca, włączać i wyłączać muzykę, sterować klimatyzacją, a nawet włączać podgrzewanie foteli czy szyb.

Pierwsze uruchomienie Asystenta Google wymaga skonfigurowania usługi. Możemy wtedy zostać poproszeni o włączenie określonych ustawień, np.: Zapisywanie nagrań dźwiękowych z interakcji z aplikacją, gromadzenie danych na temat naszej aktywności w Google lub zapisywanie informacji dotyczących kontaktów. Nie musimy ich wszystkich uaktywniać, jeśli nie chcemy. Asystent Google wciąż będzie działać, ale w wersji nieco mniej spersonalizowanej.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments