Ranking 5 najlepszych laminatorów A3 w 2024

Ostatnio aktualizowane: 08.09.24

 

Laminator A3 – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Jeżeli nie masz wystarczająco dużo czasu na to, by samodzielnie znaleźć idealny laminator A3, zapraszamy Cię na naszą stronę. Na podstawie przeanalizowanych danych na temat zakupów w tym segmencie rynku oraz opinii wydanych przez konsumentów, udało nam się wyłonić dwa najlepsze urządzenia tego typu. Pierwszym z nich jest model Fellowes Saturn 3i 5736001 i to właśnie na nim się skupimy. Jest on przeznaczony do użytku w niewielkim biurze lub domu, charakteryzuje go szybki czas nagrzewania i wyjątkowa prędkość laminowania. Dzięki temu dokumenty można zalaminować bardzo szybko i tym samym zabezpieczyć je przed poplamieniem, zostawianiem odcisków palców, czy innego rodzaju zniszczeniami. Ponadto jest on energooszczędny i niezwykle łatwy w obsłudze. Jesteśmy świadomi, że produkt ten nie każdemu musi przypaść do gustu. Dlatego warto też bliżej przyjrzeć się drugiemu najlepszemu laminatorowi, którym został Opus cityLAM. Jeśli interesuje Cię sprzęt o nowoczesnym designie i z różnego rodzaju zabezpieczeniami (m.in. przed przegrzaniem), zapoznaj się z jego opisem.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Urządzenie daje możliwość laminowania dokumentów zarówno na ciepło, jak i na zimno. Nie trzeba długo czekać, aż sprzęt będzie gotowy do użycia, gdyż nagrzewa się w 60 sekund (za sprawą technologii InstaHeat).

Wady

Co prawda w komplecie znajdziemy folię do laminowania, ale arkuszy jest niewiele i warto od razu kupić większy zapas (zwłaszcza jeśli wiemy, że sprzęt będzie często używany).

Podsumowanie

Laminator dobrze sprawdzi się w domu, a także małej firmie. Pozwala on na laminowanie dokumentów w formacie do A3. Prędkość pracy urządzenia to 30 cm/min, a szerokość wejścia wynosi 320 mm. Sprzęt jest uznawany za łatwy w obsłudze oraz energooszczędny.

Drugi wybór

Zalety

Laminator zapewnia efektywną pracę, prędkość laminowania to 42 cm/min. Urządzenie jest łatwe w obsłudze, a jeśli np. dojdzie do zablokowania wałków grzewczych, zostaniemy o tym poinformowani poprzez sygnał dźwiękowy.

Wady

Są osoby, które narzekają na to, że urządzenie stosunkowo długo się nagrzewa. Po włączeniu laminatora trzeba poczekać 4 - 6 minut, zanim będzie gotowy do użycia.

Podsumowanie

Sprzęt jest polecany do małych i średnich firm. Wyróżnia się on nowoczesnym, minimalistycznym designem. Laminator ma szczelinę o szerokości 330 mm i pozwala na użycie folii o grubości 80 - 200 mikronów. Maksymalny format laminowanych dokumentów to A3.

Rozważ też

Zalety

Sprzęt daje możliwość laminowania dokumentów w mniejszych i większych formatach. Pracuje on z dużą prędkością (40 cm/min). Laminator daje możliwość samodzielnego ustawienia temperatury, co nie jest skomplikowane.

Wady

Urządzenie wyposażono w funkcję automatycznego wyłączania, ale część kupujących uważa, że uaktywnia się ona za późno (po 30 minutach bezczynności).

Podsumowanie

Laminator nadaje się do użytku w domu, może sprawdzić się także w małym biurze. Nagrzewa się on w ok. 6 minut. Sprzęt pozwala na zastosowanie folii o grubości od 80 do 200 mikronów. Ma on funkcję cofania dokumentów. To odpowiedni model do laminowania dokumentów, jak również zdjęć.

 

 

5 najlepszych laminatorów A3. Opinie w 2024 roku

 

Laminatory A3 są urządzeniami, z pomocą których możemy odpowiednio zabezpieczyć różnego rodzaju dokumenty przed zabrudzeniami, a także innego rodzaju zniszczeniami. Zalaminowane dokumenty wyglądają dodatkowo bardziej profesjonalnie i estetyczniej. Zdajemy sobie sprawę, że wybór odpowiedniego urządzenia bywa kłopotliwy, ponieważ dostępne na rynku produkty różnią się między sobą poszczególnymi parametrami. Nasz ranking laminatorów A3 ma na celu pokazanie Ci modeli, które są godne uwagi.

 

1. Fellowes Saturn 3i A3 Laminator 5736001

 

Produkt Fellowes Saturn 3i 5736001 jest laminatorem idealnym do użytku w biurze domowym lub w niewielkiej firmie. Maksymalnym formatem laminowanego dokumentu jest w tym przypadku A3. Oznacza to, że z pomocą tego urządzenia można laminować również dokumenty w mniejszym formacie, takim jak np. A4. Szerokość wejścia wynosi tu 320 mm.

Model ten umożliwia laminowanie zarówno na ciepło, jak i na zimno. Maksymalna grubość folii używanej do laminacji wynosi 125 mikronów. Dzięki wykorzystaniu specjalnej technologii o nazwie InstaHeat sprzęt ten nagrzewa się w 60 sekund, w efekcie już po chwili jest on gotowy do użycia. Prędkość laminacji wynosi z kolei 30 cm na minutę.

Jak twierdzą konsumenci, produkt ten jest wart zakupu, ponieważ jest bardzo prosty w obsłudze, a w dodatku energooszczędny. Został on wyposażony w funkcję Shut Off, za sprawą której przy braku aktywności urządzenie wyłączy się po 30 sekundach. To zapobiega także jego przegrzaniu.

Laminator Fellowes Saturn 3i 5736001 ma wymiary: 10,5 cm x 53,2 cm x 14,6 cm i waży 2,75 kg. Szerokość szczeliny wynosi 320 mm.

 

Zalety

Szybko się nagrzewa: Czas nagrzewania sprzętu to 60 sekund, więc nie trzeba długo czekać, aż będzie gotowy do użycia.

Dwa sposoby laminacji: Urządzenie daje możliwość laminowania dokumentów nie tylko na gorąco, ale i na zimno.

Łatwe wycofywanie dokumentów: W razie potrzeby możemy szybko wycofać dokument ze szczeliny, za co odpowiada dźwignia zwalniania napędu wałków.

Łatwa obsługa: Test laminatorów A3 pokazał, że urządzenie jest łatwe w obsłudze. Ma ono m.in. diodę LED sygnalizującą zablokowanie laminowanego dokumentu.

Nie tylko do użytku w domu: Sprzęt dobrze nadaje się do użytku w domu, a także w małym biurze.

 

Wady

Za mało folii w zestawie: W zestawie znajduje się tylko 10 arkuszy folii do laminacji, które prawdopodobnie szybko się skończą. Warto od razu kupić większy zapas, zwłaszcza jeśli wiemy, że laminator będzie często używany.

 

 

 

 

2. Laminator Opus cityLAM A3

 

Laminator Opus cityLAM to model charakteryzujący się łatwością obsługi i nowoczesnym, minimalistycznym designem, dlatego musiał on znaleźć się w tym rankingu. Z pewnością sprawdzi się on w małym lub średnim biurze. Szerokość szczeliny w tym przypadku wynosi 330 mm, a maksymalna grubość folii do laminowania nie powinna przekraczać wartości od 80 mikronów do 200 mikronów.

Produkt cechuje prędkość laminacji wynosząca 42 cm na minutę. Standardowo nagrzewa się on w czasie od 4 do 6 minut i z jego pomocą można laminować dokumenty nie tylko na gorąco, ale także na zimno. Ponadto w przypadku nieosiągnięcia odpowiedniej temperatury wałki grzewcze zablokują się i włączy się sygnał dźwiękowy. W efekcie możemy uniknąć awarii urządzenia i konieczności jego naprawy.

Konsumenci doceniają opisywany produkt przede wszystkim za możliwości laminacji dokumentów bez carriera oraz pokazywanie gotowości sprzętu do użycia poprzez odpowiednie sygnały dźwiękowe i świetlne.

Opus cityLAM to model ważący 3,4 kg. Sprzęt ma wymiary: 10,5 cm x 47 cm x 15 cm, a szerokość szczeliny wynosi 330 mm.

 

Zalety

Odporność na awarie: Nie trzeba się martwić, że laminator szybko się zepsuje. Gdy wałki grzewcze nie osiągną odpowiedniej temperatury, urządzenie zablokuje się i zatrzyma proces laminacji.

Laminacja na zimno i gorąco: Sami możemy zdecydować, jaką metodą zalaminujemy wybrany dokument, ponieważ sprzęt pracuje zarówno w trybie na gorąco, jak i na zimno. Jest on bardzo praktyczny.

Efektywne działanie: Laminator pracuje z dużą prędkością, do 42 cm/min. Możemy więc szybko zabezpieczyć dokumenty.

Informacja o gotowości do użycia: Kiedy urządzenie jest gotowe do użycia, zaświeca się dioda na obudowie, słychać też sygnał dźwiękowy.

 

Wady

Długi czas nagrzewania: Mimo że laminator pracuje szybko, to czas jego nagrzewania jest stosunkowo długi. Trwa od 4 do 6 minut, dlatego trzeba uzbroić się w cierpliwość.

 

 

 

 

3. Laminator Leitz Ilam A3

 

Model o nazwie Leitz Ilam A3 to urządzenie przeznaczone głównie do użytku domowego, choć dobrze sprawdzi się również w niewielkim biurze. Jest ono w pełni automatyczne, a maksymalny format laminowanych dokumentów to A3. Z jego pomocą można więc zabezpieczyć różnego rodzaju dokumenty, także w nieco mniejszym formacie.

Prędkość laminowania w tym przypadku wynosi 40 cm na minutę. Oznacza to, że dokumenty w niewielkich formatach można laminować w bardzo krótkim czasie. Ponadto model ten został wyposażony w specjalny przycisk o nazwie photo. Wciskając go podczas laminowania zdjęć możemy uzyskać znacznie lepszą jakość i wyraziste kolory. Znajduje się tu także system zarządzania temperaturą, przez co nie trzeba samemu jej ustawiać. Urządzenie nagrzewa się w ok. 6 minut.

Opinie o laminatorach A3 tego producenta są przeważnie bardzo pozytywne i nie inaczej jest w przypadku opisywanego modelu. Dla konsumentów największym plusem jest funkcja ręcznego cofania oraz modny design połączony z ciekawą kolorystyką. Dzięki temu wygląd produktu można dopasować do wnętrza, w którym ma się on znaleźć.

Urządzenie Leitz Ilam A3 ma szczelinę o szerokości 320 mm, a jego całkowite wymiary to: 7,6 cm x 12,8 cm x 46,5 cm. Laminator waży 1,7 kg.

 

Zalety

Możliwość laminowania zdjęć: Za pomocą sprzętu możemy zabezpieczyć przed zniszczeniem różnego rodzaju dokumenty, np. regulaminy, umowy itp. Nadaje się on również do laminowania zdjęć, które dzięki temu są bardziej odporne na działanie wilgoci czy promieni UV.

Sygnalizacja gotowości do pracy: Nie musimy się zastanawiać, kiedy laminator jest gotowy do użycia. Poinformuje nas o tym lampka LED na obudowie, a także sygnał dźwiękowy.

Funkcja wycofania dokumentu: W sytuacji, gdy nieprawidłowo włożymy dokument do szczeliny urządzenia, możemy go wycofać. Tym samym unikniemy zalaminowania go w niewłaściwy sposób.

 

Wady

Długi czas oczekiwania na wyłączenie: Co prawda sprzęt ma funkcję automatycznego wyłączania, ale uaktywnia się ona po 30 minutach bezczynności. Część osób uważa, że trwa to za długo.

 

 

 

 

4. Laminator A3 Genie LA500

 

Genie LA500 jest laminatorem wydajnym i solidnie wykonanym. Został on wyposażony w dwie rolki grzejne, z jego pomocą można laminować dowolne dokumenty na zimno i gorąco. Maksymalna grubość folii do laminowania wynosi w tym przypadku 2 x 125 mikronów. Z kolei sama prędkość laminowania może wynosić nawet do 33 cm na minutę, co pozwala szybko i efektywnie zabezpieczyć dokumenty przed zniszczeniem i poplamieniem.

Urządzenie zostało wyposażone w specjalne zabezpieczenie przed przegrzaniem, dzięki czemu można uniknąć wystąpienia awarii. Dodatkowo ma ono funkcję usuwania zacięć i kontroli temperatury, dzięki której dokument można zalaminować w sposób dokładny i bezpieczny, w zależności od wybranego laminatu.

Jak twierdzą konsumenci, jedną z największych zalet tego modelu jest wysoka jakość wykonania oraz wszechstronność. Sprzęt ten od razu po zakupie jest gotowy do użycia, ponieważ do zestawu dołączony jest plik 5 folii do laminowania w formacie A3.

Genie LA500 to laminator o wymiarach: 6,7 cm x 44 cm x 13,5 cm. Waży on 2,1 kg. Sprzęt ma szczelinę o szerokości 330 mm.

 

Zalety

Zabezpieczenie przed przegrzaniem: Urządzenie wyposażono w zabezpieczenie przed przegrzaniem i nie ma ryzyka, że ulegnie awarii w wyniku intensywnej eksploatacji.

Dwa tryby pracy: Laminator ma dwa tryby pracy do wyboru: Laminowanie na zimno i na gorąco. Sposób jego działania możemy dostosować do swoich potrzeb i rodzaju dokumentu, jaki chcemy zabezpieczyć.

Możliwość regulacji temperatury: Urządzenie pozwala na regulację temperatury roboczej w zakresie od 100 st. C do 140 st. C.

 

Wady

Wolne tempo laminowania: Część kupujących twierdzi, że choć dokumenty są zabezpieczone starannie, to tempo laminowania mogłoby być nieco szybsze (30 cm/min).

Mało nowoczesny design: Laminator ma solidną obudowę, ale nie wszystkim konsumentom spodobał się jej wygląd. Niektórzy uważają, że design urządzenia jest mało nowoczesny i stylowy.

 

 

 

 

5. Laminator A3 Peach PL755

 

Urządzenie Peach PL755 charakteryzuje wysoka prędkość laminowania, która wynosi aż 40 cm na minutę. Maksymalna szerokość laminowania w przypadku tego produktu wynosi 21 cm, z kolei maksymalna grubość folii to 125 mikronów. Z jego pomocą można zalaminować różnego rodzaju umowy, zdjęcia i inne dokumenty.

Laminator nagrzewa się i jest gotowy do użycia już po dwóch minutach. Został on wyposażony w dwie rolki grzejne oraz funkcję automatycznego wykrywania natężenia ruchu. W tym przypadku dostępna jest jedynie opcja laminowania na gorąco.

Konsumenci zgodnie twierdzą, że ten dobry i tani laminator A3 jest godny uwagi, ponieważ działa cicho i bardzo szybko. Z pewnością sprosta on nawet wysokim wymaganiom i zalaminuje wszystkie ważne dokumenty w domu, czy biurze. Wbudowana automatyczna kontrola temperatury wpływa dodatkowo na bezpieczeństwo użytkowania.

Model Peach PL755 ma szczelinę o szerokości 330 mm. To dobry laminator do 150 zł o wymiarach: 6,5 cm x 16 cm x 46 cm. Waży on 1,34 kg.

 

Zalety

Przydatne funkcje: Urządzenie zostało wyposażone w kilka przydatnych funkcji, takich jak automatyczna kontrola temperatury. Ma ono również opcję umożliwiającą szybkie zwolnienie zablokowanego dokumentu.

Użyteczność: Za pomocą sprzętu możemy zalaminować nie tylko wydrukowane dokumenty, ale i: Karty identyfikacyjne, zdjęcia, wizytówki czy etykiety bagażowe. Jest on bardzo przydatny.

 

Wady

Brak funkcji automatycznego wyłączania: Laminator nie został wyposażony w funkcję automatycznego wyłączania, dlatego nie jest polecany osobom zapominalskim.

Laminowanie tylko na gorąco: Sprzęt nie pozwala na laminowanie na zimno, a jest to metoda uznawana za bezpieczniejszą oraz wygodniejszą. Umożliwia on jedynie laminowanie na gorąco.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki laminator A3 kupić?

 

Laminator to sprytne urządzenie, z pomocą którego możemy swobodnie laminować różnego rodzaju dokumenty. Te o wielkości A3 możemy wykorzystać do zabezpieczenia nie tylko kartek dużych, ale również mniejszych, np. A4, czy A5. Zdajemy sobie sprawę, że wybór odpowiedniego modelu nie zawsze jest łatwym zadaniem. Dlatego też stworzyliśmy ten poradnik. Podpowiadamy w nim, jaki laminator A3 wybrać, by urządzenie spełniło wszystkie Twoje oczekiwania.

Zalety laminatorów

Laminator jest urządzeniem, które może sprawdzić się nie tylko w biurze, ale również w domu. Jest on dość łatwy w obsłudze, a z jego pomocą możemy odpowiednio zabezpieczyć wszelkiego rodzaju dokumenty. Dzięki laminowaniu możemy uniknąć zniszczenia ważnej umowy, czy nawet zdjęć po zalaniu ich kawą, herbatą, czy nawet zwykłą wodą. Jeśli wybierzemy laminator umożliwiający laminowanie kartek w dużych formatach, będziemy mogli zabezpieczyć wszystko, co jest dla nas ważne.

Nie zapominajmy też, że zalaminowane dokumenty wyglądają o wiele bardziej estetycznie niż te schowane w koszulkę, czy w papierową teczkę. Laminowanie sprawia, że na kartkach nie pozostają odciski naszych palców, czy inne zabrudzenia, a kontrast i kolory wydrukowanych materiałów są o wiele bardziej wyraziste.

Sam proces laminowania nie jest tak trudny, jakby się mogło wydawać. Wybrany przez siebie dokument należy włożyć w specjalną, foliową kieszonkę o odpowiednich wymiarach. Kolejny krok to włączenie napędu, odczekanie aż laminator się nagrzeje i wsunięcie w szczelinę folii razem z dokumentem. Po chwili z drugiej strony urządzenia pojawi się zalaminowana już kartka.

 

Wielkość laminowanych kartek

To, jaki laminator wybierzemy, zależy w dużej mierze od tego, jakiej wielkości kartki będziemy z jego pomocą zabezpieczać. Na rynku znajdziemy urządzenia zarówno A4, jak większe, A3. Te drugie mogą być lepszym wyborem w przypadku, kiedy nie do końca wiemy, jakie dokumenty zwykle będziemy laminować. Należy pamiętać, że na większym laminatorze zawsze zabezpieczymy dokumenty w mniejszym formacie, w mniejszym urządzeniu nie zalaminujemy kartek większych.

Dlatego też warto zainwestować w nieco większy sprzęt. Różnica cenowa jest niewielka, a większe urządzenie stanie się tak naprawdę bardziej wielofunkcyjne.

 

Sposób laminacji – jaki jest najlepszy laminator A3

Niektóre laminatory zabezpieczają dokumenty na zimno, przy użyciu folii do tzw. zimnej laminacji. Inne z kolei laminują na gorąco. Większość dostępnych na rynku urządzeń tego typu wykorzystuję technologię ogrzewanych wałków. Ich zaletą jest to, że nie trzeba w ich przypadku stosować carriera, czyli ochronnej obwoluty.

Na sposób i jakość laminowania ma także wpływ ilość wałków. Im więcej ich będzie, tym dokładniej możemy laminować dokumenty.

 

Prędkość laminacji

Jeżeli zakupiony przez nas laminator zamierzamy dość często użytkować, dobrze jest sprawdzić dokładnie prędkość laminacji. Im większa ona będzie, tym wydajniejsze okaże się urządzenie, a my będziemy mogli zabezpieczyć większą ilość dokumentów w krótszym czasie. Największą prędkość mają urządzenia, które są przeznaczone przede wszystkim do biur. W ich przypadku ten parametr będzie wynosić ok. 40 cm/min., a nawet więcej.

 

Grubość i rodzaj folii

Sztywność zabezpieczonego dokumentu uzależniona jest od grubości folii, jaką można zastosować w danym laminatorze. Określa się ją w jednostce nazywanej mikronami, a im grubsza jest folia, tym więcej mikronów ona zawiera i dokument będzie sztywniejszy.

Jeżeli chodzi o rodzaje folii do laminowania, możemy wyróżnić ich kilka rodzajów. Pierwszy z nich to produkty błyszczące. To najpopularniejszy rodzaj folii, dzięki któremu dokumenty są chronione nie tylko przed zaplamieniem, ale również zgięciem. Do wyboru mamy też tzw. folie specjalne: miękkie (laminowane dokumenty można np. zwinąć w rulon), matowe (pozwalają wyeliminować świetlne refleksy), chroniące przed promieniowaniem UV, samoprzylepne (pozwalają na przyklejenie dokumentów w dowolnym miejscu), do fotografii, z perforacją do segregatora (dokumentu nie trzeba już dziurkować).

Design

Wiele osób uważa, że najlepszy laminator A3 powinien być nie tylko wydajny, ale również dobrze się prezentować. Jest w tym wiele prawdy – zwłaszcza, gdy urządzenie będzie stało w biurze lub w domu w widocznym miejscu. Wbrew pozorom takie urządzenia nie muszą zajmować wiele miejsca i nieciekawie wyglądać. Współczesne laminatory mają najczęściej dość niewielkie rozmiary i minimalistyczny design, dzięki czemu nie rzucają się niepotrzebnie w oczy. Kolorystyka ich obudowy jest zwykle stonowana i pasuje do większości wnętrz.

 

Laminatory A3 w dobrych cenach

Choć laminatory A3 są nieco droższe niż modele A4, to ich cena i tak nie jest zbyt wysoka. Wiele może jednak zależeć od producenta, czasu nagrzewania i szybkości laminacji. Za najtańsze produkty tego typu musimy najczęściej zapłacić mniej więcej 80-100 zł. Niektóre modele kosztują powyżej 200-300 zł i zazwyczaj są one nieco bardziej zaawansowane technologicznie, a do tego energooszczędne.

Na rynku znajdziemy też laminatory, które kosztują powyżej 1000 zł. Są to jednak modele bardziej profesjonalne, z wieloma dodatkowymi opcjami. Może to być np. możliwość wycofania laminatu, czy też regulacja prędkości laminacji dostosowanej do grubości użytej folii. Takie urządzenia są przeznaczone przede wszystkim do dużych biur i punktów ksero.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments