Ranking 5 najlepszych laminatorów w 2024

Ostatnio aktualizowane: 08.09.24

 

Laminator – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem laminatora, to pewnie ciekawy jesteś, jakie jest najlepszy laminator w 2024 roku. Po przejrzeniu komentarzy pozostawionych przez konsumentów możemy przekazać, że według ich opinii jest to Fellowes Saturn 3I 5746001. Model ten jest przeznaczony dla małych biur, lub osób prowadzących działalność w domu. Urządzenie ma wymiary 105 x 532 x 146 mm i waży 2,75 kg. Dodatkowo znajdziemy tutaj poręczne uchwyty, dzięki którym w łatwy sposób przeniesiemy ten model. Laminator ten został wyposażony w technologię Instaheat, która sprawia, że sprzęt jest gotowy do pracy w przeciągu 60 sekund. W tym modelu znajdziemy również funkcję Auto Shut Off, która automatycznie wyłącza laminator, gdy nie jest używany przez 30 minut. Prędkość laminacji wynosi tutaj 30 cm na minutę i pozwala na przetworzenie dokumentów o szerokości maksymalnej A3 (320 mm). Jeśli jednak nie odpowiada Tobie laminator Fellowes Saturn 3I 5746001 to zachęcamy do zapoznania się z urządzeniem Argo OL290. Model ten także zyskał pozytywne opinie konsumentów.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Sprzęt jest gotowy do użycia już po upływie 60 sekund od włączenia. To sprawia, że proces laminowania trwa nieco krócej. Ponadto urządzenie zostało wyposażone w praktyczne uchwyty i ma kompaktowe wymiary, a więc przeniesienie go w inne miejsce nie będzie kłopotliwe.

Wady

Maksymalny format laminowanego dokumentu to A3. Choć jest to sprzęt bardzo praktyczny w przydomowym biurze, to w celu zalaminowania większych dokumentów czy zdjęć trzeba będzie udać się do zajmującego się tym, specjalistycznego punktu.

Podsumowanie

Laminator w razie awarii można szybko samodzielnie naprawić. Wszystko za sprawą specjalnej dźwigni zwalniania napędu wałków umożliwiającej wycofanie laminowanego dokumentu. Poza tym sprzęt wyjątkowo estetycznie się prezentuje.

Drugi wybór

Zalety

Urządzenie jest bardzo proste w obsłudze, dlatego nawet osoby nie mające doświadczenia z takimi sprzętami świetnie poradzą sobie z laminacją dokumentów. Biorąc pod uwagę jego wymiary, z pewnością nie zajmie on dużo miejsca na półce czy biurku.

Wady

Produkt pozwala na zalaminowanie dokumentów maksymalnie w rozmiarze A4. To zmniejsza funkcjonalność laminatora i sprawia, że nie wszędzie będzie on praktyczny. Osoby mające często do czynienia z większymi formatami dokumentów powinny poszukać innego modelu.

Podsumowanie

Mimo wszystko urządzenie może doskonale sprawdzić się w przydomowym biurze, gdzie laminuje się zwykle niewielkie zdjęcia, umowy czy inne dokumenty w formacie A4. Biorąc pod uwagę nowoczesny i oryginalny design laminatora, doskonale dopasuje się on do reszty wyposażenia pomieszczenia.

Rozważ też

Zalety

Produkt działa bardzo szybko, co przekłada się na dużą wydajność. Pozwala on na swobodną regulację temperatury, w efekcie czego dokumenty zawsze będą dobrze zabezpieczone. Laminator jest bezawaryjny, niezawodny i elegancko się prezentuje.

Wady

Osoby mające wysokie wymagania wobec tego typu produktów mogą się nieco rozczarować. Wszystko przez to, że tempo laminowania dokumentów nie jest zbyt duże (choć uzyskany efekt jest zadowalający). Ponadto sprzęt wolno się rozgrzewa.

Podsumowanie

Model może dobrze sprawdzić się w niewielkim biurze. W miejscach, gdzie dokumenty laminuje się bardzo szybko, prędkość jego działania okaże się niewystarczająca. Niemniej urządzenie efektownie wygląda, jest łatwe w obsłudze i dodatkowo nie wymaga stosowania carriera.

 

 

5 najlepszych laminatorów. Opinie w 2024 roku

 

Każde biuro ma inne potrzeby, ale większość w codziennej pracy potrzebuje urządzeń do oprawiania, jak również organizacji dokumentów. Drukarka, gilotyna, bindownica oraz laminator. To ostatnie urządzenie jest najmniej popularne, przez co wiele osób nie wie, jak wybrać odpowiedni produkt, na co zwrócić uwagę, które urządzenia są najlepsze. Dlatego prezentujemy ranking laminatorów.

 

1. Fellowes Saturn 3i A3 Laminator 5736001

 

Model Felowes Saturn 3I 5746001 to pierwsza propozycja otwierająca nasz ranking laminatorów. Jest to świetne urządzenie do regularnego użytkowania w niewielkich biurach. Wielkość urządzenia pozwala na laminowanie dokumentu o maksymalnej szerokości 320 mm (A3), natomiast maksymalna grubość folii laminacyjnej wynosi 125 mik.

Jest to najlepszy laminator z systemem umożliwiającym laminację na zimno i na gorąco w 3 pozycjach. Ważnym aspektem jest również krótki czas nagrzewania. Jest to zasługa technologii InstaHeat, która pozwala na nagrzanie w zaledwie 60 sekund. Dioda LED umieszczona na obudowie laminatora ma za zadanie sygnalizować możliwe zablokowanie laminowanego dokumentu.

W razie wystąpienia takiej awarii nie trzeba wzywać specjalisty, gdyż urządzanie ma dźwignię zwalniania napędu wałków, dzięki czemu łatwo wycofamy laminowany dokument. Aby ułatwić pracę, producent zamontował uchwyt, który pozwala przenieść laminator w inne miejsce. Często po zakończeniu użytkowania drukarki, laminatora, czy tym podobnego urządzenia, zapominamy o wyłączeniu sprzętu, przez co urządzenie pobiera prąd.

Dlatego w tym modelu zastosowano technologię Auto Shut Off, dzięki której laminator wyłącza się po 30 minutach braku aktywności. Prędkość laminacji na minutę to 30 cm. Warto też zauważyć, że produkt ten jest wysoko oceniany przez użytkowników, głównie za jakość całej konstrukcji i świetne efekty, jakie pozwala osiągnąć.

Wielu konsumentów po zakupie stwierdza, że Fellowes Saturn 3I 5746001 to najlepszy laminator w 2024 roku. Czy jest to prawda? Sprawdźmy jego zalety i wady.

 

Zalety

Technologia Heat Instant: Technologia ta sprawia, że laminator Fellowes Saturn 3I 5746001 jest gotowy do pracy już w 60 sekund od jego włączenia. Nie musimy więc trzymać urządzenia włączonego cały czas, a to z kolei wydłuży żywotność sprzętu.

Funkcja Auto Shut Off: Producent tego laminatora zadbał o kieszeń użytkownika. I robi to między innymi poprzez funkcję Auto Shut Off powoduje automatyczne wyłączenie urządzenia, gdy nie jest ono użytkowane przez 30 minut.

Laminacja na zimno i gorąco: Fellowes Saturn 3I 5746001 umożliwia użytkownikom laminowanie dokumentów zarówno na gorąco, jak i na zimno. Dzięki temu żaden dokument nie ulegnie uszkodzeniu.

Mobilność: Ze względu na małe wymiary, oraz praktyczne uchwyty bez problemu możemy laminator przetransportować. Będzie więc to sprzęt idealny dla osób z biurem mobilnym, albo dla tych, którzy mają biuro w domu.

Prędkość laminacji: Fellowes Saturn 3I 5746001 pozwala na laminowanie dokumentów z prędkością 30 cm na minutę.

 

Wady

Cena: Jest to dość drogi sprzęt. Jeśli zdecydujemy się na jego zakup to musimy przygotować się na wydatek rzędu 400 – 500 zł.

 

 

 

 

2. Profesjonalny Laminator Wallner OL290

 

Druga propozycja to laminarka Argo OL290. Jest to przydatne urządzenie laminujące dokumenty do formatu A4 i grubości 80-125 mik. Jest to również odrobinę wolniejszy model, gdyż maksymalna prędkość laminacji wynosi 25 cm/min, a sam dokument może mieć maksymalnie 232 mm szerokości (w pierwszej propozycji 320 mm).

Laminator OL290 jest prosty w obsłudze i niezwykle poręczny. Nie zajmuje dużo miejsca, dlatego zmieści się w każdym firmowym biurze, w szkole, czy też w domu. Umożliwia laminowanie na gorąco lub na zimno ze stałą temperaturą laminacji. Model Argo OL290 ma diodę sygnalizującą osiągnięcie temperatury roboczej.

Natomiast technologia 4 gorących wałków sprawia, że nie trzeba stosować carriera. Warto też wspomnieć o wyglądzie laminatora. Niewielkie rozmiary: wysokość 4.5 cm, szerokość 44.5 cm, oraz głębokość 17.5 cm, a także niewielka waga – zaledwie 1 kilogram, sprawiają, że jest to niezwykle wygodne urządzenie, które można przenieść w dowolne miejsce. Ponadto ciekawy, nowoczesny design sprawia, że laminator jest jeszcze bardziej atrakcyjny.

Dzięki tej specyfikacji zajmuje nie tylko wysoką pozycję w naszym rankingu, ale ma również w wiele pozytywnych opinii wśród użytkowników tego typu urządzeń.

Argo OL290 to ładnie wyglądający laminator o wymiarach: wysokość 4,5 cm, szerokość 44,5 cm i głębokość 17,5 cm. Jego waga to 1 kg.

 

Zalety

Łatwość obsługi: Konsumenci, którzy zdecydowali się na zakup tego urządzenia podają, że jest ono dziecinnie proste w obsłudze. Także osoby, które unikają nowych technologii będą w stanie obsłużyć ten sprzęt.

Kompaktowe rozmiary: Wymiary laminatora Argo OL290 wynoszą: wysokość 4,5 cm, szerokość 44,5 cm oraz głębokość 17,6 cm. Taki rozmiar powoduje, że urządzenie nie zajmuje dużo miejsca. A i my z łatwością będziemy mogli sprzęt wziąć ze sobą, jeżeli będzie taka potrzeba, bo jego waga wynosi tylko 1 kg.

Ładny design: Smukły kształt urządzenia powoduje, że wygląda on nowocześnie. Dodatkowo czarny kolor sprawia, że laminator wpasuje się w wystrój każdego biura.

Dioda: Producent umieścił w tym modelu diodę, która poinformuje użytkownika, że sprzęt jest gotowy do użytku. Unikniemy więc sytuacji, gdzie rozpoczniemy pracę z laminatorem, gdy nie jest on gotowy, co może skończyć się zniszczeniem laminowanych dokumentów.

 

Wady

Rozmiar laminowanych dokumentów: Za pomocą Argo OL290 możemy zalaminować dokumenty o rozmiarach nie większych niż A4.

 

 

 

 

3. Laminator Wallner DWL-3AF 310309

 

Kolejna propozycja to laminator biurowy Wallner DWL-3AF. Urządzenie doskonale sprawdza się do laminacji na gorąco i na zimno. Ma specjalny regulator pozwalający na dopasowanie temperatury do grubości folii laminacyjnej. Jeśli folia zostanie źle włożona, wtedy funkcja cofania pozwoli anulować laminowanie.

Wadą urządzenia może być dość długi czas nagrzewania – 3 do nawet 5 minut, aczkolwiek wciąż jest to dość krótki czas oczekiwania na rozruch maszyny. Nie można też zapomnieć, że umożliwia laminowanie dokumentów o szerokości aż 340 mm (A3+), a maksymalna grubość folii laminacyjnej to 150 mik. Kolejne ułatwienie to dioda, która sygnalizuje, że urządzenie osiągnęło odpowiednią temperaturę do wykonania laminowania.

Kolejna kwestia to technologia 4 gorących wałków, dzięki której nie trzeba stosować carriera. Urządzenie charakteryzuje też dość szybka prędkość laminowania – 35 cm/minutę – wystarczająca w niewielkich biurach. Opinie o laminatorach Wallner są bardzo pochlebne. Również ten model ma wiele pozytywnych recenzji i jest wysoce ceniony za prostą obsługę i bezawaryjność.

Wallner DWL-3AF to laminator, który jest w stanie zalaminować kartki o wielkości A3. Pracuje on zarówno na gorąco, jak i na zimno.

 

Zalety

Wydajność: Jest to jeden z szybszych laminatorów na rynku. Wallner DWL-3AF jest w stanie zalaminować 35 cm papieru w ciągu jednej minuty.

Technologia czterech gorących wałków: Technologia ta sprawia, że podczas laminowania nie musimy stosować carriera. A to oznacza oszczędność.

Regulacja temperatury: Model ten umożliwia użytkownikowi na regulację temperatury, którą możemy dostosować do grubości folii laminacyjnej. Tym sposobem efekt pracy laminatora będzie zawsze idealny, a dokumenty dobrze zabezpieczone.

 

Wady

Cena: Jest do dość drogi sprzęt. Na jego zakup musimy przygotować ponad 300 złotych.

 

 

 

 

4. Laminator Tracer TRL-A4 TRANIS42003

 

Czwarta propozycja to jednocześnie najtańszy laminator na naszej liście. Jest to model Tracer TRL-A4 – niezwykle proste w obsłudze urządzenie, które ma niewielkie rozmiary. Urządzenie umożliwia laminowanie na zimno oraz gorąco. Ponieważ jest to propozycja o niewielkich rozmiarach, umożliwia laminowanie dokumentu o maksymalnej szerokości 220 mm – A4, a maksymalna grubość folii laminacyjnej to 125 mik.

W efekcie jest to mniej wydajny model niż nasze wcześniejsze propozycje. Warto jednak zauważyć, że ten dobry i tani laminator nagrzewa się stosunkowo szybko – w 2,5 minuty, a prędkość laminacji to 30 cm na minutę. Oprócz urządzenia, w zestawie znajdziemy też 10 folii do zgrzewania. Wielu użytkowników laminatora Tracer TRL-A4 przyznaje, że świetnie sprawdza się do niezbyt częstego użytkowania.

Nie jest to maszyna przemysłowa, a więc 2,5 minuty nagrzewania to stosunkowo niewiele. Umożliwia laminowanie mniejszych formatów, a cały proces laminacji jest krótki. Oczywiście laminator ten ma mocną konkurencję. Wciąż jednak zajmuje czwarte miejsce w rankingu urządzeń tego typu. Ma też niezwykle ciekawy, nowoczesny design i niewielkie rozmiary.

Tracer TRL-A4 to dobry laminator do 100 złotych. Jego wymiary wynoszą 34,5 x 14 x 6,5 cm, a waży on 1315 gram. Zobaczmy, jakie są jego zalety i wady.

 

Zalety

Szybkie nagrzewanie: Model ten nagrzewa się tylko w 3 minuty. Także po włączeniu będzie szybko gotowy do pracy.

Łatwa obsługa: Osoby, które zdecydowały się na zakup Tracer TRL-A4 podają, że model ten jest bardzo łatwy w obsłudze. Nikt nie powinien mieć więc problemu z obsługą tego laminatora.

Cena: Jak już wspomnieliśmy, urządzenie jest dostępna za mniej niż 100 zł. Jest do bardzo niska cena za tego typu sprzęt.

 

Wady

Jakość: Niestety niektórzy użytkownicy tego sprzętu podają, że model ten nie jest najlepszej jakości. Może się więc okazać, że sprzęt ten nie będzie tak długo działać, jak droższe laminatory.

Format laminowania: Tracer TRL-A4 jest w stanie zalaminować tylko dokumenty o nie większym formacie niż A4.

 

 

 

 

5. Laminator A4 125mic Fellowes Spectra A4

 

Ranking laminatorów zamyka model Fellowes Spectra 5747801. Jest to kolejna świetna propozycja, której jedyną wadą jest dość długi czas nagrzewania – 4 minuty. Wciąż jednak jest to całkiem niezły wynik w porównaniu do innych propozycji na rynku. Warto też wspomnieć, że maksymalna szerokość laminowanego dokumentu to 240 mm (A4), a maksymalna grubość folii laminacyjnej to 125 mik.

Dźwignia zwalniania napędu wałków pozwala na wycofanie dokumentu, gdy zajdzie taka potrzeba, aczkolwiek producent zapewnia, że produkt ten jest w 100% wolny od zacięć.

Urządzanie ma również wbudowaną technologię Auto Shut Off – automatyczny wyłącznik po 30 minutach braku aktywności, dzięki czemu zmniejsza się pobór energii. Model ten laminuje 30 cm na minutę. W zestawie znajduje się 10 folii A4 80 mik. Wymiary urządzenia to 78 mmx 370mm x 162mm, a waga w wynosi 1.3 kg. Jest to laminator do użytku osobistego lub w niewielkim biurze.

Charakteryzuje go również bardzo prosta obsługa. Używając specjalnej folii laminacyjnej firmy Fellowes nie trzeba też obawiać się o zacięcia w czasie laminowania. Warto też wspomnieć o wielu pozytywnych opiniach na temat tego produktu. Ceniony jest przede wszystkim za mocną konstrucję i szybką pracę.

Producent Fellowes Spectra 5747801 gwarantuje, że model ten jest 100% wolny od zacięć. Wymiary tego laminatora wynoszą 78 x 370 x 162 mm, a jego waga to 1,3 kg. Wraz z laminatorem dotrzymamy 10 folii A4 80 mik.

 

Zalety

Auto Shut Off: Fellowes Spectra 5747801 został wyposażony w funkcję Auto Shut Off, która automatycznie wyłącza urządzenie, gdy nie jest używane przez ponad 30 minut Nie tylko redukuje to zużycie prądu, lecz również wpływa pozytywnie na żywotność laminatora.

Trwałość: Użytkownicy Fellowes Spectra 5747801 podają, że urządzenie jest trwałe. Zakup tego sprzętu będzie więc to zakupem na lata.

 

Wady

Długi czas nagrzewania: Od momentu włączenia do czasu, gdy urządzenie jest gotowe do działania musi minąć przynajmniej 4 minuty. Tyle bowiem wynosi czas nagrzewania tego modelu. Jest to jeden z dłużej nagrzewających się laminatorów na rynku.

Firmowa folia: Urządzenie to najlepiej współpracuje z foliami laminacyjnymi tej samej firmy. Jeśli chcemy by działało bezawaryjnie musimy zainwestować w droższe, firmowe folie.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki laminator kupić?

 

Laminator to urządzenie służące do nakładania laminatu, najczęściej na papier. Jego celem jest zabezpieczenie ważnych dokumentów, zdjęć, plakatów. Zalaminowany dokument jest odporny na wodę oraz inne uszkodzenia mechaniczne, jak np. rozdarcia, wygięcia.

Wybrany przez nas dokument należy włożyć do specjalnej folii, którą następnie przycina się według uznania. Na koniec, wkłada się to wszystko to laminatora, który został uprzednio rozgrzany. Takie urządzenie jest niezwykle proste i szybkie w obsłudze, dlatego sprzęt ten świetnie sprawdzi się w biurach czy urzędach. Aby pomóc Ci w wyborze dobrego modelu, przygotowaliśmy poradnik, który podpowie, jaki laminator wybrać.

Rodzaje laminatorów

Pomimo faktu, że laminator to dość proste urządzenie o jasno określonej funkcji, na rynku dostępne są różne modele, dlatego ciężko jest stwierdzić, jaki laminator jest najlepszy. Dzieli się je ze względu na ich przeznaczenie, oraz sposób nakładania folii. Wyróżniamy następujące sprzęty:

Płynne – to takie, w których używa się specjalnego sprayu. Laminator ma często postać pistoletu. Takie urządzenia świetnie sprawdzą się przy zabezpieczaniu wielkoformatowych plakatów, naklejek czy billboardów. Model te są niezwykle poręczne, dlatego można je stosować zarówno w biurze, jak i na zewnątrz, niezależnie od warunków pogodowych. Laminatory płynne są więc przeznaczone do zabezpieczania powierzchni wystawionych na bardzo długą ekspozycję, często w trudnych warunkach. Płynnie zalaminowane np. naklejki samochodowe, odporne będą na deszcz, śnieg, czy silny wiatr.

Stałe – czyli inaczej rolowe. To takie, które pozwalają na laminowanie zarówno w wysokiej, jak i niskiej temperaturze. Na gorąco zabezpieczane są przede wszystkim zdjęcia, mapy, plakaty. Czyli to, co nie jest przeznaczone do długiej eksploatacji. Laminator pokrywa dany dokument cieniutką warstwą folii z dwóch stron, a dzięki wysokiej temperaturze, klej na stałe przywiera do powierzchni papieru. Natomiast laminowanie na zimno jest bardziej uniwersalnym rozwiązaniem, które świetnie sprawdzi się zarówno w biurach, jak i w domu. Dzięki odpowiedniemu naciskowi, urządzenie to prasuje dany dokument, który przywiera do folii. W ten sposób zabezpieczone dokumenty posłużą nam na wiele lat.

 

W przypadku metod nakładania folii, wyróżniamy laminatory:

Automatyczne – są bardzo proste w obsłudze. Wybrany przez nas dokument wkłada się do specjalnej kieszeni foliowej, a następnie przeciąga przez urządzenie, które w tym samym czasie nakłada laminat. Taki model obsługuje małe oraz duże formaty.

Ręczne – to takie urządzenia, które używa się poprzez ręczne przeciąganie dokumentu. Znajdą zastosowanie zarówno do zabezpieczania małych, jak i wielkich formatów.

 

Na co należy zwrócić uwagę?

Laminator to proste urządzenie, które ma jasno określone działanie – laminowanie dokumentów. Dlatego w trakcie zakupu odpowiedniego sprzętu, należy zwrócić uwagę na pewne parametry, dzięki którym będziemy mogli szybko określić jego użyteczność. Mamy na myśli przede wszystkim o obsługiwany format papieru. Co więcej, jakość wykonania samego urządzenia również gra istotną rolę.

 

Obsługiwany format

Przed zakupem laminatora należy dokładnie sprawdzić, jakie formaty obsługuje dany model. Najbardziej popularne są urządzenia, które pozwalają na laminowanie dokumentów o formacie A4. To daje szerokość laminacji równą 230 mm. Innymi, równie popularnymi modelami są urządzenia działające w formacie A3, których szerokość laminacji wynosi 320 mm. Oprócz tego, dostępne są też większe maszyny, na których można zabezpieczyć plakaty o większym rozmiarze – typu A2. Przeznaczone są do użytku w biurach.

 

Wykonanie

Jakość wykonania często pomijana jest przy zakupie laminatora. Wpływa ona jednak na długość eksploatacji urządzenia, jak i samą jakość zabezpieczania dokumentów. Laminowanie nie będzie dokładne, jeśli mechanizmy sprzętu nie są do siebie ściśle dopasowane. W takim wypadku może dojść do dostania się powietrza pomiędzy papier, a folię. Co więcej, może się okazać, że dany dokument wcale nie jest odporny na wilgoć. Ponadto, bąbelki powietrza uwięzione w środku, w żaden sposób nie przedłużają jego żywotności.

Jeśli chodzi o obudowę, to nie ma ona większego znaczenia. Może być ona zarówno plastikowa, jak i wykonana ze stali nierdzewnej. Ta druga z pewnością okaże się bardziej odporna na zarysowania, czy drobne urazy mechaniczne.

Rodzaje obsługiwanej folii

Ważne jest również to, jaką folię potrafi obsłużyć dany laminator. Wśród typów dostępnych na rynku wyróżniam folie:

Fotograficzne – to takie, które pozwolą nam na dokładne zabezpieczenie zdjęć oraz nie wpływają na intensywność kolorów czy kontrast.

Matowe – świetnie sprawdzą się w przypadku, gdy zależy nam na wielokrotnym użyciu arkusza. Ponadto, ich powierzchnia nie odbija światła, co w przypadku laminowania jest dość częstym problemem. Dostępne są w grubości: od 2 x 75 MIC do 2 x 125 MIC.

Standardowe – najbardziej powszechne w użyciu, które świetnie sprawdzą się do zabezpieczania dokumentów. Występują one w wielu grubościach, jak np. bardzo cienkie 2 x 28 MIC oraz grubsze 2 x 250 MIC.

Z perforacją do segregatora – to taki rodzaj folii, który po zalaminowaniu dokumentu pozwala na użycie dziurkacza. Dzięki temu dany arkusz można wpiąć do segregatora. Jej grubość ma przedział od 2 x 75 MIC do 2 x 125 MIC.

 

Laminatory w dobrych cenach

Cena laminatora zależy od jego wykonania oraz parametrów. Modele obsługujące mały format kosztują już 80 złotych. Natomiast cena tych większych wzrasta nawet do kilkuset złotych.

 

 

Co to jest laminator?

 

Słowo laminator dla wielu osób brzmi tajemniczo. Nie każdy wie, do czego służy ten sprzęt. Wielu konsumentów poszukuje więc informacji na jego temat. Postanowiliśmy przygotować tekst, w którym w prosty sposób wyjaśniamy, czym jest laminator. W artykule wskazujemy także, jak należy dbać o sprzęt i kiedy okazuje się on przydatny.

Do czego służy laminator?

Laminator, jak sama nazwa wskazuje, jest przeznaczony do laminowania. Innymi słowy, urządzenia używa się do tego, aby pokryć dokument specjalnym tworzywem, które ma za zadanie odpowiednio go zabezpieczyć. Wspomniana folia powstaje przez połączenie dwóch materiałów. Pomiędzy warstwami znajduje się wypełnienie nazywane lepiszem. Całość jest niezwykle wytrzymała. Specjalne tworzywo, którym zabezpiecza się dokumenty, dobrze chroni przed wilgocią, dlatego nie ma obaw o to, że np. bardzo ważne akta urzędowe wskutek upływu czasu i złego przechowywania ulegną zbyt szybko zniszczeniu.

 

Jak korzystać z laminatora?

Jeśli zdecydujemy się na zakup urządzenia, musimy nie tylko dowiedzieć się jaki laminator jest polecany przez konsumentów, ale także jak należy go używać. Nie ma jednak obaw o to, że korzystanie z niego okaże się zbyt trudne. Tego typu urządzenia mają intuicyjny system obsługi. Zwykle wystarczy nacisnąć jeden lub kilka przycisków, aby odpowiednio ustawić laminator i rozpocząć pracę. Należy podkreślić, że można laminować na zimno lub gorąco, w zależności od naszych potrzeb, a co najważniejsze – parametrów wybranego przez nas urządzenia. Na obudowie sprzętu zwykle znajduje się dobrze wyprofilowane pokrętło, które umożliwia łatwe ustawienie preferowanej temperatury. Dobiera się ją adekwatnie do grubości użytej folii. Dokument, który chcemy zalaminować trzeba umieścić w folii pamiętając o zachowaniu odpowiednich marginesów. Powinny one wynosić ok. 3 mm. Jeśli odstępy będą znacznie większe, może dojść do zagięcia tworzywa lub jego zaklinowania w urządzeniu. W konsekwencji wykonywana przez nas czynność może zakończyć się niepowodzeniem.

 

Jak dbać o urządzenie?

Jeśli chcemy, aby zakupiony przez nas laminator posłużył nam przez długi czas, musimy pamiętać o jego odpowiedniej pielęgnacji. Po każdym użyciu należy dokładnie wyczyścić kurz i klej, który przyczepił się do wałków. W tym celu używa się papieru czyszczącego. Trzeba włożyć go do urządzenia i przepuścić kilkukrotnie przez laminator. Ważnym elementem jest także pokrywa. Trzeba ją czyścić, jeśli zauważymy, że na jej powierzchni pojawiły się drobne zabrudzenia. Zaleca się, aby używać do tego miękkich szmatek. Nie można stosować mocnych detergentów, ponieważ mogłyby one uszkodzić pokrywę, a tym samym doprowadzić do awarii urządzenia.

Komu przyda się laminator?

Kto powinien pomyśleć o zakupie laminatora? Wbrew pozorom wspomniany sprzęt przyda się nie tylko w biurze, choć jest to jedno z miejsc, w którym używa się go najczęściej. Urządzenia tego typu można znaleźć także w różnego rodzaju urzędach. Często z laminatorów korzystają osoby zajmujące się sprawami administracyjnymi w szkołach czy uczelniach. Coraz częściej na zakup urządzenia decydują się osoby pracujące z dziećmi – przedszkolanki czy logopedzi. Używając sprzętu można przygotować maluchom kolorowe karty z różnymi obrazkami i w ten sposób uczyć najmłodszych odróżniania kolorów, nazw zwierzątek, czytania czy liczenia. Można mieć tym samym pewność, że przygotowane karty nie zniszczą się zbyt szybko, tak jakby to się stało, gdybyśmy korzystali jedynie z wydrukowanych arkuszy. Dla tych, którzy szukają narzędzi i sprzętu do swoich projektów DIY lub potrzebują porad na temat wyboru odpowiedniego sprzętu, https://werkzeugemagazin.de/ oferuje szeroki zakres recenzji i poradników, które mogą pomóc w podejmowaniu świadomych decyzji zakupowych.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments