Ranking 3 najlepszych anten TV pokojowych w 2024

Ostatnio aktualizowane: 08.09.24

 

Antena telewizyjna pokojowa – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Jeśli nie chcesz tracić czasu na instalację anteny zewnętrznej, dobrym rozwiązaniem będzie zakup modelu do pokoju. Zdajemy sobie jednak sprawę, że ilość dostępnych na rynku produktów jest ogromna. Dlatego też, aby pomóc Ci w wyborze dobrej, pokojowej anteny telewizyjnej przeglądnelismy opinie o niejednej antenie telewizyjnej pokojowej i przygotowaliśmy ich  ranking. Znajdują się w nim dokładne opisy sprzętów, które są najlepiej oceniane przez konsumentów. Sonus TV to model, który znalazł się na pierwszym miejscu w zestawieniu. Prezentowana pokojowa antena telewizyjna ma wbudowany wzmacniacz, który poprawia jakość odbieranego sygnału i gwarantuje oglądanie telewizji bez zakłóceń. Urządzenie jest proste w instalacji – wystarczy podłączyć je do telewizora. Konsumenci wskazują, że produkt ładnie się prezentuje i zajmuje niewiele miejsca. Na drugim miejscu test anten telewizyjnych pokojowych wyłonił  Maclean Energy MCTV-963, model wielokierunkowy, dzięki któremu można odbierać wiele sygnałów (analogowe, cyfrowe i FM). Antena pokojowa nie tylko ma dobre opinie, ale też prezentuje się znakomicie. Odbierane przez nią sygnały są czyste, a zawdzięczamy to technologii oczyszczającej sygnał z szumów.

Pokojowe anteny telewizyjne – ranking

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

W zestawie z anteną znajdziemy wzmacniacz, za pomocą którego bez trudu możemy odbierać kanały telewizji naziemnej, nawet jeśli mieszkamy w dużej odległości od nadajnika. Możemy płynnie regulować wzmocnienie, co jest ważne przy szukaniu i zapisywaniu kanałów. Nowoczesny design idealnie wpasuje się w zestaw kina domowego lub RTV.

Wady

Niektóre stacje, pomimo zastosowania wzmacniacza, są odbierane w średniej jakości, chyba że ustawimy antenę w takim miejscu, gdzie sygnał będzie lepiej wychwytywany.

Podsumowanie

Czarny kolor sprawia, że sprzęt jest uniwersalny, pasuje do różnych pomieszczeń i urządzeń. Model odbiera sygnały UHF i VHF. Maksymalne wzmocnienie produktu to 40 dB.

Drugi wybór

Zalety

Model ma niskoszumny wzmacniacz, dzięki któremu można odbierać dużą ilość kanałów. Wzmocnienie może być swobodnie regulowane. Zakłócenia są minimalizowane, a odbiór jest czysty i bez zakłóceń. Antena jest solidnie wykonana i wykazuje odporność na uszkodzenia

Wady

Model ma dość długie ramiona wystające z grzbietu. Rozciągają się one na boki, więc mimo że sam sprzęt jest mały, to jego ramiona zajmują dużo miejsca.

Podsumowanie

Przewód antenowy ma długość około 1,2 m. Model może odbierać cyfrowe sygnały telewizji naziemnej, analogowej, a także sygnały radiowe. Antena jest wyposażona w ekranowanie wewnętrzne, które sprawia, że sygnały są czyste.

Rozważ też

Zalety

Antena jest dostarczana w zestawie z niezbędnymi akcesoriami montażowymi. Urządzenie jest złożone, więc jego instalacja zajmuje dosłownie chwilę. Skrzydełkami anteny można manewrować i tym samym ustawić sprzęt tak, aby bez problemu zmieścił się w danym miejscu.

Wady

Niektóre osoby wskazują, że urządzenie nie jest w stanie odbierać wszystkich teoretycznie dostępnych programów. Zasięg anteny mógłby być nieco większy.

Podsumowanie

Model Telmor DSP-860 jest stosowany do odbioru telewizyjnych sygnałów analogowych i cyfrowych (DVB-T). Sprzęt jest przeznaczony do używania wewnątrz pomieszczeń. Antena gwarantuje wielokierunkowy odbiór sygnałów RTV. Zakres częstotliwości pracy wynosi od 88 do 862 MHz. Wymiary produktu po rozłożeniu to: 25,5 cm x 50 cm x 23 cm.

 

1. Pokojowa Antena Telewizyjna Sonus TV ABC

 

Sonus TV to antena naziemna pokojowa ze wzmacniaczem, której impedancja wyjściowa wynosi 75 Ohmów. Produkt idealnie nadaje się do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej. Z pewnością sprawdzi się on w przypadku osób mieszkających w znacznej odległości od nadajnika sygnału telewizyjnego.

Maksymalne wzmocnienie produktu to 40 dB. Sami możemy je płynnie regulować, co stanowi bardzo duże udogodnienie. Powyższy model odbiera sygnały zarówno z zakresu fal UHF, jak i VHF. Antena DVB-T pokojowa jest zasilana na dwa sposoby. Można podłączyć ją do prądu lub do specjalnego zasilacza.

Z licznych opinii konsumentów na temat modelu Sonus TV wynika, że jest to dobrej jakości produkt. To, co go wyróżnia, to nowoczesny design. Ta najlepsza antena pokojowa  ma obudowę wykonaną z wytrzymałych materiałów. Jest ona dostępna w kolorze czarnym, więc łatwo ją dopasować do wyposażenia wnętrza.

Sonus TV to pokojowa antena telewizyjna przeznaczona do odbioru cyfrowej i analogowej telewizji naziemnej DVB-T. Wymiary modelu są następujące: 44,5 cm x 6 cm x 10,5 cm.

 

Zalety

Wzmacniacz: Prezentowana antena telewizyjna pokojowa w dobrych cenach ma wbudowany wzmacniacz, dzięki czemu jakość odbieranego sygnału jest lepsza. Nawet jeśli odbiornik jest oddalony od naszego miejsca zamieszkania o kilkadziesiąt kilometrów, sprzęt będzie odpowiedni.

Kompaktowe wymiary: Konsumenci doceniają to, że model zajmuje mało miejsca, w związku z czym jest polecany także do małych mieszkań.

Nie wymaga montażu: Z uwagi na to, że jest to antena pokojowa do telewizora nie tracimy czasu na jej montaż. Po rozpakowaniu urządzenia wystarczy ustawić je w odpowiednim miejscu i skonfigurować.

Odbiór bez zakłóceń: Sporo osób potwierdza, że podczas oglądania telewizji na ekranie nie pojawiają się żadne zakłócenia.

Design: Produkt ma czarną obudowę, która dobrze komponuje się z innymi urządzeniami.

 

Wady

Wtyczka: Niektóre osoby twierdzą, że jakość wykonania wtyczki antenowej nie jest najlepsza. Trzeba uważać na ten element, ponieważ jest on podatny na uszkodzenia.

 

 

 

 

2. Antena TV Radio DVB-T Maclean Energy MCTV-963

 

Maclean Energy MCTV-963 to antena służąca do odbioru sygnałów telewizji cyfrowej, analogowej oraz sygnałów FM. Dlatego można oglądać telewizję, a także słuchać radia. Sprzęt podłącza się zasilaczem do gniazdka, a długość jego kabla wynosi 1,2 m. Do zestawu dołączono niskoszumny wzmacniacz SMD, dzięki któremu jest szansa na odbiór dużej ilości sygnałów.

Warto wspomnieć, że wzmocnienie można łatwo regulować. Użytkownikom bardzo podoba się to, że odbierane sygnały są bardzo czyste. UHF anteny (zakres fal) wynosi 45 dB, a jej VHF 36 dB. Wielokierunkowy system (2 antenki) pozwala na odbieranie wielu sygnałów. Montaż sprzętu nie sprawia żadnego problemu i zajmuje kilka minut, co jest chwalone przez użytkowników.

Najlepsze anteny telewizyjne pokojowe zwykle mają przyjazny design i również ta antena jest ładnie zaprojektowana i wygląda dobrze. Dlatego można ją postawić w widocznym miejscu bez obaw, że zepsuje harmonię wnętrza. Osoby, które zdecydowały się na kupno modelu są zadowolone z braku szumów niwelowanych przez ekranowane wewnętrzne.

Maclean Energy MCTV-963 to antena wielokierunkowa, którą podłącza się do gniazdka w domu. Długość zasilacza sprzętu wynosi 1,2 m. Model ma dwie antenki wystające z grzbietu.

 

Zalety

Duża ilość kanałów: Antena wielokierunkowa daje możliwość odbierania wielu rodzajów sygnału. Pomagają w tym antenki umieszczone po obu bokach oraz regulowany wzmacniacz.

Jakość kanałów: Sygnały odbierane przez antenę są czyste, bez szumów. Dlatego telewizję ogląda się bardzo przyjemnie podobnie słucha się radia. Szumy są niwelowane przez ekranowanie.

Wykonanie: Model jest wykonany z dobrego gatunkowo tworzywa. W rezultacie nie ulega łatwo zniszczeniu i nie trzeba o niego szczególnie dbać.

Montaż: Jest to dobra i tania antena telewizyjna pokojowa do podłączenia gniazdkowego. Nie musisz wywiercać dziur w ścianie, wystarczy umieścić ją na stoliku i wybrać miejsce, które jest wystarczająco blisko gniazdka.

 

Wady

Gabaryty: Dwie antenki rozpościerają się na boki i są bardzo długie. Dlatego znalezienie odpowiedniego miejsca na postawienie może nie być łatwe.

 

 

 

 

3. Antena Pokojowa Telmor DSP-860

 

Antena pokojowa Telmor DSP-860 jest dobrze oceniana przez kupujących, dlateg oranking anten pokojowych ja uwzglednia. Jest to praktyczny i łatwy w obsłudze sprzęt. Zakres częstotliwości pracy anteny wynosi od 88 MHz do 862 MHz. Impedancja to 75 Ω. Po rozłożeniu sprzęt ma wymiary: 25,5 cm x 50 cm x 23 cm.

Ta antena pokojowa jest przeznaczona do odbierania sygnałów cyfrowych i analogowych. Ma ona wbudowany przedwzmacniacz antenowy 20 dB, który można zasilać bezpośrednio z tunera DVB-T. Sprzęt gwarantuje wielokierunkowy odbiór sygnałów RTV. Antena jest sprzedawana w zestawie z niezbędnymi akcesoriami montażowymi. Jest złożona, więc jej instalacja zajmuje mało czasu i nie sprawia problemów.

Model Telmor DSP-860 ma sporo zalet, o których można przeczytać w opiniach użytkowników. Do atutów sprzętu zalicza się: Uniwersalność, łatwość obsługi, prostą instalację i solidność wykonania.

Antena pokojowa Telmor DSP-860 działa w zakresie częstotliwości od 88 do 862 MHz. Model ma wbudowany 20 dB przedwzmacniacz antenowy.

 

Zalety

Możliwość dostosowania do potrzeb: Antenę można łatwo przestawiać na różne kierunki nadawania sygnałów TV. W związku z tym można dopasować ją zależnie do potrzeb i warunków, w jakich się znajduje.

Łatwa instalacja: Sprzęt jest już złożony, więc nie wymaga skomplikowanego montażu. W zestawie znajdują się wszystkie potrzebne akcesoria. Montaż anteny pokojowej zajmuje tylko chwilę i nie powoduje problemów.

Wygoda użytkowania: Urządzenie jest doceniane za to, że ma kompaktową konstrukcję i zajmuje mało miejsca. Plusem jest też to, że można zasilać przedwzmacniacz antenowy bezpośrednio z tunera DVB-T.

 

Wady

Nie obiera wszystkich sygnałów: W niektórych recenzjach można przeczytać, że antena nie radzi sobie z dobrym odbiorem wszystkich dostępnych programów telewizyjnych.

 

 

 

 

Jaką pokojową antenę telewizyjną wybrać?

 

Dla posiadaczy starych telewizorów antena telewizyjna jest niezbędna do tego, aby odbierać telewizję naziemną. To od niej uzależniona jest siła i jakość sygnału dostarczonego do odbiornika. Jaka więc antena do telewizji naziemnej bedzie odpowiednia? W sklepach znajdziemy wiele takich produktów. Nic więc dziwnego, że możemy mieć problem z dokonaniem dobrego wyboru. Mamy nadzieję, że poniższy poradnik będzie ułatwieniem zakupu. Znajduje się tu kilka informacji o najważniejszych cechach anten. Umieściliśmy tu również ranking trzech modeli w dobrych cenach. Nie jest to koniec oferty wystepujacej na rynku, obok przedstawionych modeli powodzeniem cieszy sie też na przykład antena pokojowa firmy DPM.

Przejście na telewizję cyfrową wymusiło na wielu mieszkańcach Polski zakup specjalnego dekodera DVB-T. Żeby jednak takie urządzenie mogło działać prawidłowo wymaga ono podłączenia do właściwej anteny. Inaczej odbieranie, a tym samym oglądanie telewizji nie jest możliwe. W przypadku osób mieszkających w niedalekiej odległości od nadajnika najlepszym rozwiązaniem jest zakup modelu pokojowego (wewnętrznego). Pamiętajmy jednak, że na jakość odbioru, poza miejscem zamieszkania, wpływa też kilka innych czynników. Są to m.in.: grubość murów pomieszczenia, wielkość okien i ich położenie względem odbiornika, a nawet ilość stojących w pokoju mebli.

Najlepsza pokojowa antena telewizyjna w 2024 roku ma wzmacniacz, który znacząco poprawia odbiór sygnału. Ten element ma za zadanie kompensować wszystkie straty powstające pomiędzy przekaźnikiem a odbiornikiem (telewizorem lub dekoderem). Produkt ze wzmacniaczem przyda się w szczególności, gdy mieszkamy z dala od nadajnika DVB-T, ale nie mamy możliwości montażu anteny zewnętrznej. Taki model sprawdza się również w dużych domach, gdzie zamontowany został tylko jeden przekaźnik. W takim przypadku żaden rozgałęźnik, ani duża liczba gniazdek nie powinny powodować dużego spadku sygnału, ani jego zakłóceń.

Robiąc zakupy sprawdź zakres częstotliwości. Uważa się, że do odbioru sygnału telewizji naziemnej najlepiej sprawdzają się modele szerokopasmowe. Odbierają one zakres UHF, którego częstotliwość wynosi od ok. 30 do 300 MHz. Takie anteny mogą odbierać sygnały z kilku kierunków. Polecamy je w szczególności osobom mieszkającym blisko lasu, gór lub w sąsiedztwie wysokich bloków. W przeciwieństwie do modeli kierunkowych produkty szerokopasmowe nie wymagają ustawienia w kierunku nadajnika.

Najlepsze pokojowe anteny telewizyjne zawierają w zestawie dobrej jakości kabel koncentryczny. On również może znacząco wpływać na odbiór nadawanego sygnału. Pamiętajmy, że ten element nie powinien być zbyt długi. Inaczej nie tylko będzie on powodować zakłócenia w odbiorze telewizji, ale też może nam przeszkadzać. Poza tym wystający kabel często zwraca na siebie zbyt dużą uwagę domowników oraz gości, a tym samym psuje estetykę wnętrza.

 

 

Jak ustawić pokojową antenę TV?

 

W naszym poradniku pokazaliśmy Ci, jak znaleźć dobrą antenę telewizyjną. Teraz chcielibyśmy skupić się na jej poprawnym ustawieniu. Czynność ta sprawia niektórym osobom trudność, dlatego w tym artykule wyjaśnimy, jak najszybciej i najbezpieczniej zamontować zakupione urządzenie.

W którą stronę skierować antenę?

Montując antenę musimy odpowiednio ją ustawić, bo w przeciwnym razie siła odbieranego sygnału może być zbyt mała. Specjaliści polecają skorzystać z darmowych aplikacji na telefon. Po uruchomieniu zainstalowanego programu, w ciągu kilku sekund wyszukany zostanie najbliższy nadajnik, który jest w naszym zasięgu. Na ekranie urządzenia wyświetlą Ci się takie informacje, jak moc emisji, lokalizacja i odległość względem nadajnika oraz poprawny kierunek ustawienia anteny. Wiele osób poleca, aby ustawić zakupiony model naprzeciwko okna. Poza tym upewnij się, że pokój, w którym znajduje się antena do telewizji naziemnej, jest zlokalizowany w najwyższym punkcie domu lub mieszkania (dotyczy to domów jednorodzinnych). Mieszkańcom bloków polecamy sprawdzić, czy przed budynkiem nie ma dużych drzew czy wysokiej zabudowy, bo może to wpłynąć na jakość sygnału. Nawet najmocniejsza antena pokojowa może nie odbierać prawidłowo sygnałów gdy na drodze staną przeszkody.

 

Strojenie anteny pokojowej

Gdy już zainstalowaliśmy antenę TV w pokoju, należy przejść do programowania telewizora. Wielu specjalistów zaleca wybranie strojenia ręcznego zamiast automatycznego. Daje nam to większą kontrolę nad urządzeniem, przez co możemy wybrać ustawienia zgodne z naszymi preferencjami. Poza tym wiele osób jest zdania, że samodzielne strojenie anteny jest bardziej precyzyjne. Pierwszym krokiem jest skorzystanie z aplikacji, przy pomocy której ustawiliśmy położenie urządzenia w pokoju. Ten sam program pozwoli na sprawdzenie częstotliwości MUX-u. Skrótem „MUX” określamy multipleks telewizyjny, czyli pakiet dostępnych kanałów radiowych, telewizyjnych i wszystkich dodatkowych usług. Następnym krokiem jest wybranie powyższej częstotliwości w naszym telewizorze. Ręczne programowanie da Ci pewność, że będziesz odbierać wszystkie kanały, które są dostępne w Twojej okolicy. Taki sposób ustawiania kanałów da Ci również dostęp do stacji telewizyjnych o słabej mocy sygnału, które byłyby niedostępne przy automatycznym strojeniu.

 

Jak wyeliminować zakłócenia?

Skoro już wiesz, jaka pokojowa antena TV jest polecana oraz w jaki sposób poprawnie dostroić sprzęt, chcemy omówić proces eliminowania zakłóceń. Niestety, wiele sprzętów domowych może wpływać na jakość pracy odbiornika poprzez emitowanie fal radiowych. Pierwszą rzeczą, o której musisz pamiętać to, umieszczenie anteny w pokoju, w którym nie ma odbiornika radiowego. W starym budownictwie (szczególnie w kamienicach na parterze) mogą znajdować się metalowe pręty, które chronią przed włamaniem. Niestety, wszelkie kraty z metalu również generują zakłócenia. W celu ich wyeliminowania należy ustawić antenę dość wysoko oraz w widocznym z zewnątrz miejscu. Dzięki temu oddziaływanie innych urządzeń na odbiornik będzie niewielkie. W przeciwnym razie szybko zaobserwujesz zakłócenia w sygnale i pogorszenie się obrazu.

Wzmacniacz

Już w naszym poradniku pisaliśmy, że najlepsze anteny pokojowe mają wbudowany wzmacniacz. Dzięki niemu siła odbieranego sygnału jest mocniejsza, co przekłada się na mniejszą ilość zakłóceń. Wiele produktów ze wbudowanym wzmacniaczem polecaliśmy w naszym zestawieniu. Warto wiedzieć, że istnieje możliwość dokupienia takiego urządzenia do naszej pokojowej anteny. Jeśli uważasz, że wzmacniacz jest konieczny w Twoim domu, wybierz taki, który ma opcję regulacji napięcia. Pozwoli Ci to na kontrolowanie jego pracy, co przełoży się na lepszą jakość odbieranego sygnału. Kupno zbyt mocnego wzmacniacza może zwiększyć ilość zakłóceń, dlatego sugerujemy przemyślany zakup.

 

 

FAQ

 

P1: Jak podłączyć antenę pokojową do telewizora?

Czasami nie możemy sobie pozwolić na montaż anteny zewnętrznej i wtedy z pomocą przychodzą nam modele pokojowe, które mają kompaktowe wymiary i umożliwiają odtwarzanie stacji telewizyjnych. Jak należy podłączyć antenę pokojową do telewizora? Wszystkie istotne informacje na ten temat powinny znajdować się w dołączonej do opakowania instrukcji obsługi. Warto poświęcić kilka minut i dokładnie ją przeczytać, aby dowiedzieć się, jakie kroki po kolei należy wykonać. Należy pamiętać, że telewizor musi być dostosowany do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej, czyli mieć wbudowany system MPEG-4. W innym wypadku konieczne jest korzystanie dodatkowo z odpowiedniego dekodera.

 

P2: Jak wzmocnić antenę pokojową?

Czasami sygnał telewizyjny nie jest zadowalającej jakości i wtedy szukamy rozwiązania, jak poradzić sobie z tym problemem. Jeśli często zdarza się, że obraz się zacina, śnieży albo w ogóle go nie widać, trzeba pomyśleć o wzmocnieniu anteny pokojowej. W tym celu należy wyposażyć się w odpowiedni wzmacniacz. Niemniej jednak nie możemy ustawiać go w momencie, kiedy jakość sygnału nie jest najlepsza, bo sprzęt ten może jedynie wzmocnić śnieżenie, a nie polepszyć jakość obrazu. Z tego też względu na początku trzeba postarać się tak ustawić antenę, aby odbierała ona możliwie najlepszy sygnał. Jeśli nam się to uda, możemy przystąpić do konfiguracji wzmacniacza. Na jakość obrazu duży wpływ ma nie tylko jakość zakupionej przez nas anteny, ale także jej odległość od głównego nadajnika.

P3: Antena TV pokojowa – jakie programy odbiera?

Dostępne na rynku anteny pokojowe dają możliwość odbierania telewizji cyfrowej DVB-T. Oznacza to, że osoba, która poprawnie zainstaluje ten sprzęt, będzie mogła oglądać różne ciekawe programy telewizyjne dostępne na różnych stacjach. Mocna antena pokojowa do telewizji naziemnej odbiera wiele kanałów, do najbardziej popularnych można zaliczyć m.in. TVP 1, TVP 2, TVP Info, czyli programy pochodzące od Telewizji Polskiej. Ponadto użytkownik otrzymuje też dostęp do kanałów komercyjnych takich jak: Polsat, TVN, TV 4, TV 6 i TVN 7. Dobry sygnał gwarantuje też odbiór różnych stacji muzycznych zapewniających rozrywkę. Antena satelitarna pokojowa zwykle ma większy zakres odbieranych kanałow.

 

P4: Ile kosztuje antena pokojowa?

Zastanawiasz się nad zakupem anteny pokojowej, ale nie wiesz, na jaki wydatek musisz się przygotować? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość: urządzenia tego typu nie są zbyt drogie. Dobrej jakości antenę pokojową można kupić już za kilkadziesiąt złotych, cena niektórych modeli sięga ok. 100 zł. Aspektem, na który powinniśmy zwracać uwagę podczas wyboru konkretnego urządzenia, jest przede wszystkim jakość jego wykonania i moc sygnału. Niektóre z dostępnych w sklepach anten mają wbudowany wzmacniacz, więc działają nieco sprawniej. Należy także upewnić się, że wybrany sprzęt ma solidnie wykonaną obudowę, która jest odporna na uszkodzenia mechaniczne. Antena pokojowa jest dostepna do nabycia w takich sklepach jak Media Expert, Neonet, RTV EUTO AGD, czy nawet sklepie Allegro.

 

P5: Jak podłączyć antenę pokojową do dekodera?

Podłączenie anteny pokojowej do dekodera nie powinno stanowić dużego problemu. Jesteśmy przekonani, że każda osoba sobie z tym poradzi. Z pomocą odpowiedniego kabla należy podłączyć obydwa sprzęty. Z tyłu obudowy dekodera powinny znajdować się odpowiednie wejścia, zazwyczaj są one dobrze opisane. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości można sięgnąć zarówno po instrukcję użytkowania dekodera, jak i anteny, a w razie potrzeby poszukać także szczegółowych informacji o konkretnych modelach w Internecie.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments