Najlepsze programy do prezentacji

Ostatnio aktualizowane: 30.11.23

 

Multimedialne prezentacje przygotowywane są już przez uczniów w szkołach. Studenci, nauczyciele, osoby prowadzący szkolenia, a także zwykli pracownicy firm często muszą wykonać projekt składający się z interesujących slajdów. Do stworzenia go potrzebny jest odpowiedni program. Obecnie można wybierać spośród wielu aplikacji do wykonywania prezentacji multimedialnych, a my przedstawiamy te najpopularniejsze.

Dobry program do tworzenia prezentacji multimedialnych

Prezentacje multimedialne przygotowuje się przede wszystkim po to, aby w ciekawy sposób przedstawić dany temat swoim odbiorcom. Dlatego umieszcza się w nich obrazki, grafiki, pliki wideo i audio. Czasem na slajdach znajdują się wykresy, tabelki i diagramy, czyli rzeczy, które odbiorca musi zobaczyć, aby je lepiej zrozumieć. Dobry projekt multimedialny angażuje widownię, wzbudza zainteresowanie, a często służy także jako pomoc dydaktyczna. Aby jednak był dobrze wykonany, niezbędny jest odpowiedni program do robienia prezentacji. Może to być aplikacja instalowana na komputerze lub laptopie, a także platforma online wymagająca jedynie zarejestrowania się i założenia konta. Warto wiedzieć także, jakie cechy ma dobra prezentacja multimedialna. Przede wszystkim:

Powinna być czytelna, przejrzysta i unikalna,

Nie może zawierać dużej ilości tekstu, którego odbiorca nie może przeczytać w mniej niż minutę,

Powinna być wykonana spójnie, w jednej gamie kolorystycznej i stylistyce,

Musi zawierać elementy, które zainteresują i zatrzymają uwagę odbiorców,

Nie może być długa i obszerna,

Powinna zawierać jedynie najważniejsze elementy, ważne grafiki, kluczowe słowa i hasłowe przedstawienie tematu,

Prezentacja jest wsparciem dla prezentera, nie może zastępować jego wystąpienia.

Przed każdym wystąpieniem warto także przygotować sprzęt. Zanim rozpocznie się spotkanie, lepiej sprawdzić, czy dany komputer odtwarza przygotowaną prezentację. Jest to szczególnie ważne, jeśli nie korzysta się z własnego sprzętu. Istotny jest także projektor, który będzie wyświetlał obraz dla publiczności. Nie powinien on zniekształcać obrazu i musi współpracować z komputerem. Wybór odpowiedniego modelu ułatwi ranking projektorów, który porównuje polecane przez użytkowników modele.

Nawet najlepszy sprzęt jednak nie pomoże, jeśli prezentacja będzie wykonana w nieciekawy, nieodpowiedni sposób. Poniżej znajdziesz najpopularniejsze programy do tworzenia slajdów i projektów multimedialnych. Wśród nich są zarówno aplikacje do wykonywania prostych, jak i bardziej rozbudowanych prezentacji. Niezależnie, czy szukasz sposobu na kreatywne przedstawienie tematu, czy chcesz jedynie wspomóc swoje wystąpienie kilkoma grafikami, z pewnością znajdziesz na poniższej liście program dla siebie.  

Microsoft PowerPoint

Program do tworzenia prezentacji multimedialnych Microsoft PowerPoint to prawdopodobnie najbardziej znana aplikacja. Jest częścią całego pakietu Office, który ułatwia pracę biurową. Czasem zdarza się, że niektóre sklepy ze sprzętami elektronicznymi oferują laptopy z zainstalowanym pakietem, w tym z programem Microsoft PowerPoint. W innych przypadkach, za możliwość korzystania z aplikacji trzeba zapłacić. Microsoft PowetPoint cieszy się dużą popularnością, ponieważ ma łatwy w obsłudze, intuicyjny interfejs, z którym poradzą sobie nawet nieobeznane z najnowszą technologią osoby. Ten program do prezentacji multimedialnych umożliwia użytkownikom dodawanie swoich grafik, plików wideo oraz audio, a także tabel, wykresów, różnych kształtów i przede wszystkim tekstu. Na poszczególnych slajdach można również dodawać notatki, które nie są widoczne dla publiczności, a znacząco ułatwiają prowadzenie wykładu i przedstawianie prezentacji. Każdy może wybierać spośród gotowych szablonów lub próbować tworzyć własne. Tłem dla slajdu mogą być nawet prywatne zdjęcia i grafiki. W wersjach wypuszczonych na rynek po 2019 roku możliwe jest wspólne tworzenie prezentacji w grupie. Usługa Office 365 daje współpracownikom możliwość komentowania powstałego pliku w czasie rzeczywistym. Microsoft PowerPoint to niezwykle popularny program do pokazu slajdów po polsku, dostosowany do różnych użytkowników.  

LibreOffice Impress

Studenci, nauczyciele czy pracownicy biur chętnie korzystają nie tylko z opisanego wyżej najpopularniejszego programu, ale również z jego głównego konkurenta — LibreOffice Impress. Jest to aplikacja, która należy do całego pakietu LibreOffice (podobnie jak PowerPoint należy do Microsoft Office). Użytkowników zachęca przede wszystkim to, że jest to darmowy program do prezentacji multimedialnych. Możliwości, jakie oferuje LibreOffice Impress są zadowalające zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych użytkowników. Program umożliwia przede wszystkim dodawanie grafik i zdjęć, a także multimediów, niezbędnych podczas prezentacji tabelek i wykresów, a przede wszystkim tekstu. Można wybierać spośród wielu gotowych szablonów i animacji. Tworzenie prezentacji można dodatkowo urozmaicić obiektami w wersji 2D, a nawet 3D, arkuszami kalkulacyjnymi czy innymi, interesującymi opcjami, jakie można znaleźć w programie LibreOffice Impress. Zachęcająca jest także możliwość pracy w jednym z kilku dostępnych trybów. W programie można wykonywać konspekt i dodawać notatki, widoczne tylko dla twórcy prezentacji. Ponadto możliwe jest skorzystanie z panelu, który pozwala obsługiwać kilka monitorów jednocześnie. W efekcie prezentowanie przygotowanych slajdów staje się znacznie łatwiejsze. LibreOffice Impress to program do prezentacji na Windows 10 i na inne najnowsze oprogramowania, ma on prosty interfejs, łatwy w obsłudze. Ponadto aplikacja umożliwia odtwarzanie plików w formatach .ppt oraz .pptx, czyli przygotowanych w popularnym programie PowerPoint.  

OpenOffice Impress

OpenOffice Impress to nie tylko program do otwierania prezentacji z popularnych aplikacji, ale także narzędzie do tworzenia własnych slajdów. Jest częścią całego pakietu OpenOffice. Uzyskanie licencji jest bezpłatne, wystarczy jedynie pobrać plik z programem ze strony producenta. Użytkownicy, których interesują darmowe programy do prezentacji multimedialnych, chętnie wybierają właśnie OpenOffice. Jest on niemal równie popularny, jak LibreOffice Impress. Program należący do pakietu OpenOffice ma łatwy, intuicyjny interfejs, z którym poradzi sobie każdy. Użytkownik może wybierać spośród gotowych szablonów i animacji, dodawać swoje grafiki, tekst i pliki. Program dobrze sprawdza się przede wszystkim do wykonywania prostych prezentacji.  

WPS Presentation

Często darmowe programy do robienia prezentacji mają wiele wad, które zniechęcają użytkowników. Inaczej jest jednak w przypadku WPS Presentation. Jest to program, który stanowi część całego pakietu WPS Office. Bardzo przypomina on popularny PowerPoint, dlatego nie zawiedzie nawet bardzo wymagających użytkowników. WPS Presentation ma łatwy w obsłudze i przejrzysty interfejs. Umożliwia tworzenie nawet bardzo rozbudowanych prezentacji, ponieważ oferuje użytkownikom szeroki wachlarz możliwości. Przede wszystkim na planszach można umieszczać gotowe zdjęcia i grafiki, a także ClipArty i napisy WordArt, potrzebne wykresy, diagramy czy tabelki, jak również materiały wideo i audio. Z plikami multimedialnymi program do pokazu slajdów WPS Presentation współpracuje bardzo dobrze. Gotowe prezentacje można zapisywać w wielu różnych rozszerzeniach, między innymi .pps, .ppt czy .pot, dzięki czemu można odtworzyć je w popularnym PowerPointcie. W WPS Presentation można tworzyć także pliki PDF, DPS oraz DPT. Warto również wspomnieć, że jest to nie tylko program na komputer, WPS dostępny jest także jako aplikacja do robienia prezentacji na telefonie komórkowym. Współpracuje z oprogramowaniem Android oraz iOS.  

Prezentacje Google

Jeśli szukasz dobrego i łatwego w obsłudze programu, może zainteresować Cię aplikacja do prezentacji oferowana przez Google. Sprawdza się ona przede wszystkim do pracy w grupie, gdy nad slajdami pracuje jednocześnie cały zespół. Aby mieć dostęp do programu, wystarczy jedynie założyć konto na platformie Google. Osoba tworząca prezentację, może udostępnić ją innym osobom, które zyskują możliwość edytowania i komentowania pliku. Wykonywanie poszczególnych slajdów jest proste, można wybierać spośród wielu motywów, czcionek, gotowych grafik i animacji. Możliwe jest także dodawanie własnych obrazków, importowanych z chmury, dysku Google czy pamięci komputera lub telefonu. Jeśli zastanawiasz się, jaki program do prezentacji sprawdzi się najlepiej do prezentowania głównie zdjęć i grafik, to wybierz Prezentacje Google. Gotowy plik można zapisać w kilku formatach i otwierać w niemal każdym programie, również w popularnej aplikacji PowerPoint. Zaletą Prezentacji Google jest możliwość edytowania i dodawania slajdów nie tylko na komputerze, ale także za pomocą telefonu komórkowego. Tworzenie prezentacji online jest szybkie, proste i wygodne. Gotowe projekty w łatwy sposób zapisuje się i przechowuje na dysku Google, dzięki czemu dostęp do nich jest nieograniczony. Prezentację można edytować i poprawiać nawet w podróży.

Canva

Coraz większą popularność zdobywają programy do robienia prezentacji, które działają przede wszystkim online. Nie trzeba instalować ich na komputerze, wystarczy jedynie zarejestrować się, wykorzystując e-mail lub konto Google. Program Canva jest darmowy, ale umożliwia wykupienie wersji Premium. Daje ona możliwość pracy grupowej oraz skorzystania z większej ilości czcionek i szablonów. Canva sprawdza się nie tylko do przygotowywania ciekawych prezentacji multimedialnych, ale również do tworzenia innych rodzajów grafik, na przykład reklamowych. Zaletą platformy jest wygodny, łatwy w obsłudze interfejs, którego opanowanie zajmuje tylko kilka minut. Jeśli więc nie wiesz, w jakim programie zrobić prezentację online, warto spróbować pracy z Canvą. Gotowe szablony, których wybór jest szeroki, ułatwiają stworzenie nietypowych, oryginalnych slajdów. Taka prezentacja z pewnością zainteresuje odbiorców. Dostępne grafiki można edytować oraz bez przeszkód dodawać własne pliki, zdjęcia i obrazki. Program Canva można otworzyć zarówno w wyszukiwarce internetowej na komputerze stacjonarnym, jak i przez aplikację na telefonie.  

Prezi

Tradycyjne programy do tworzenia prezentacji dla niektórych użytkowników oraz ich odbiorców mogą wydawać się nudne. W takiej sytuacji dobrze sprawdzi się Prezi. Główną zaletą tego programu są nietypowe przejścia między poszczególnymi slajdami. Nie wyświetlają się one jeden po drugim, a raczej na zasadzie połączeń i skojarzeń. Prezi pierwotnie powstało do wizualizacji architektonicznych, ale szybko stało się kreatywnym narzędziem do wykonywania prezentacji. Slajdy tworzone w tym programie wzbudzają zainteresowanie odbiorców, dzięki czemu zachęcają do przyswajanie zawartej na nich wiedzy i informacji. Ten niestandardowy program do prezentacji kreuje projekty przypominające mapy myśli. Różne przejścia i animacje przenoszą odbiorców z jednego miejsca do drugiego na podstawie różnych połączeń, a dany slajd zwykle wynika z poprzedniego. Prezentacja opiera się więc na wykorzystaniu słów kluczowych do danego zagadnienia. Można dodawać własne grafiki, kształty i przede wszystkim pliki tekstowe. Prezi to z pewnością najlepszy program do prezentacji dla osób kreatywnych, które chcą zaangażować i zainteresować swoich odbiorców.  

Focusky

Kolejnym przykładem programu do kreatywnego tworzenia slajdów jest Focusky. Sprawdza się on przede wszystkim wtedy, gdy użytkownik chce, aby prezentacja została zauważona i doceniona przez odbiorców. Programy do prezentacji nie zawsze pozwalają na ciekawe przedstawienie tematu, ale narzędzie dostępne w aplikacji Focusky z pewnością ułatwi to zadanie. Użytkownik ma dostęp do wielu gotowych szablonów, a poszczególne elementy na slajdzie można połączyć za pomocą ciekawych kształtów, strzałek, wykresów czy symboli. W prezentacji można umieszczać nawet animacje wykorzystujące technologię Flash. Na slajdach mogą znaleźć się również pliki wideo oraz bloki tekstowe. Po wykonaniu projektu program do prezentacji online Focusky umożliwia zapisanie pliku w różnych formatach, głównie EXE, MP4, a nawet ZIP czy jako stronę internetową HTML. 

ActivePresenter Free Edition

Czasem prezentacje wykonuje się nie tylko, aby przedstawić jakiś temat, ale są one również materiałami szkoleniowymi. Do przygotowywania takich projektów dobrze sprawdzi się ActivePresenter Free Edition. Jest to łatwy w obsłudze program. Prezentacja multimedialna wykonana w ActivePresenter może zostać wzbogacona o nagrania działań wykonywanych na pulpicie komputera. Na takim pliku można zaznaczać konkretne obszary, aby wskazać je odbiorcom. Program ActivePresenter umożliwia zaimportowanie gotowej prezentacji z takich programów jak PowerPoint i pozwala dodać do nich ścieżki dźwiękowe lub nagrania głosowe. Na slajdach można umieszczać także zrzuty ekranu czy przechwytywać strumieniowo pliki wideo. 

Slidebean

Programy do prezentacji online powinny być łatwe w obsłudze i umożliwiać kreatywne stworzenie danego projektu. Taką aplikacją jest między innymi Slidebean. To program online, który sam automatyzuje grafiki, układ całego projektu i poszczególnych slajdów. Sztuczna inteligencja analizuje i dobiera rozmieszczenie elementów na slajdzie, aby był on dla odbiorców czytelny i interesujący. W efekcie można stworzyć bardzo nowoczesne i zaawansowane projekty. Programy do prezentacji multimedialnych typu Slidebean mają szeroki wybór gotowych szablonów i grafik. Co jest jednak najważniejsze w tej aplikacji, to możliwość integrowania projektów z witrynami w Internecie. Skrypt HTML sprawia, że prezentacja multimedialna online może być umieszczona na dowolnej stronie internetowej. Program Slidebean jest kompatybilny z niemal każdym systemem operacyjnym.  

 

 

Dodaj komentarz

4 KOMENTARZ

Wera34334

November 15, 2022 at 10:52 am

Część tych programów jest płatna 6/10

Odpowiadać
Zespół RadarTechnologiczny

November 15, 2022 at 11:55 am

Dzień dobry,

Dziękujemy za podzielenie się opinią.

Pozdrawiamy,
Zespół RadarTechnologiczny.pl

Odpowiadać
Katarzyna Włodkowska

June 10, 2022 at 6:00 pm

To prawda

Odpowiadać
Daria

April 2, 2022 at 7:14 am

musze zrobić prezyntacje

Odpowiadać