Ranking 11 najlepszych odtwarzaczy DVD w 2023

Ostatnio aktualizowane: 29.11.23

 

Odtwarzacz DVD – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Poniżej znajduje się ranking prezentujący łatwe w obsłudze odtwarzacze DVD. Jednym ze sprzętów, którego nie mogło zabraknąć w zestawieniu, jest model Vordon DVD 10.2C. To przenośne urządzenie wyposażone w 10,2-calowy ekran, który obraca się o 270 stopni. Odtwarzacz można zamontować w zagłówku samochodowego fotela, aby oglądać filmy w czasie długiej podróży. Sprzęt umożliwia przeglądanie zdjęć, a także odtwarzanie muzyki. Jest on zasilany przez akumulator, który po naładowaniu gwarantuje do 3 godzin działania. Popularny jest ponadto odtwarzacz Blu-ray Sony UBP-X700, który sprawdza się jako uzupełnienie zestawu kina domowego. Urządzenie można podłączyć do Internetu za pomocą Wi-Fi, aby oglądać filmy i seriale dostępne online.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Odtwarzacz można cały czas nosić przy sobie, a także zamocować w zagłówku fotela w aucie. Wyposażono go w duży i czytelny ekran LCD, który można obracać o 270 stopni. Urządzenie ma menu w języku polskim.

Wady

Czas pracy naładowanego akumulatora to maksymalnie 3 godziny. Podczas bardzo długiej podróży autem konieczne może być podłączenie sprzętu do ładowarki, co ogranicza swobodę ruchów.

Podsumowanie

Urządzenie obsługuje najpopularniejsze formaty wideo. Daje ono możliwość nie tylko oglądania filmów, ale też zdjęć oraz słuchania muzyki. Odtwarzacz nie jest ciężki ani duży. Jego obsługa nikomu z nas nie powinna sprawić problemu. Model ma wyjście słuchawkowe, port USB i czytnik kart pamięci.

Drugi wybór

Zalety

To nowoczesne urządzenie, które łączy się z Internetem za pośrednictwem Wi-Fi. Z tego względu możemy zredukować ilość przewodów podłączonych do odtwarzacza. Sprzęt obsługuje nośniki DVD, CD, a także Blu-ray.

Wady

Model nie został wyposażony w wyświetlacz. Przez to nie możemy szybko sprawdzić np. czasu odtwarzania filmu, aby móc go wyłączyć i kontynuować seans później, od określonego momentu.

Podsumowanie

Sprzęt ma dwa złącza HDMI, port USB i gniazdo Ethernet. Wyposażono go w dekoder DTS, który zapewnia bardzo dobrą jakość dźwięku. Odtwarzacz daje możliwość oglądania filmów w rozdzielczości 4K. Możemy go obsługiwać przy pomocy pilota, który został dołączony do zestawu.

Rozważ też

Zalety

Przekątna ekranu 7'' i matryca TFT LCD to cechy DVD SPV 7771. Sprzęt został zaopatrzony w 2 wejścia mini jack i wbudowane głośniki. W zestawie klient otrzymuje ładowarkę samochodową, sieciową i pilot zdalnego sterowania.

Wady

Nie zaopatrzono sprzętu w komunikację bezprzewodową, w związku z tym nie uda się przesłać zdjęć za pomocą technologii Bluetooth czy WiFi. Sprzęt też nie obsługuje radia.

Podsumowanie

Sprzęt potrafi odczytać płyty DVD+/-RW i CD-RW i jest zaopatrzony w czytnik kart pamięci. Obsługiwany formaty napisów to SRT, TXT, SUB, wideo - XVID, MPEG, MPEG-4, MPEG-2, audio - MP3 i zdjęć - JPG. Pozwala też na odtwarzanie bezpośrednio z USB.

 

 

11 najlepszych odtwarzaczy DVD. Opinie w 2023 roku

 

Jeżeli masz komplet płyt DVD i potrzebujesz urządzenia, na którym możesz je odtworzyć, to przeczytaj ten ranking odtwarzaczy DVD, składający się z najlepszych modeli.

 

Przenośny odtwarzacz DVD

 

1. Odtwarzacz DVD Przenośny Samochodowy Vordon 10.2c

 

Bardzo dobrym odtwarzaczem, odpowiednim do montażu w samochodzie, jest Vordon DVD 10.2C. Jeśli masz kolekcję płyt ze swoimi ulubionymi filmami czy piosenkami, to na urządzeniu będą płynnie się odtwarzać. Model można dać dziecku, kiedy ma zbyt wiele energii podczas jazdy samochodem, a nie może jej spożytkować. Sprzęt nie zajmuje zbyt wiele miejsca, dlatego można go nosić przy sobie i używać w dowolnym momencie.

Ten przenośny odtwarzacz DVD ma ekran LCD o przekątnej 10,2 cali, co ułatwia obsługę i pozwala wygodnie oglądać filmy. Ekran jest obrotowy, obraca się o 270 st. Urządzenie odtwarza wiele rodzajów nośników CD oraz DVD, a obsługiwane formaty wideo to VOB, Avi, DivX oraz MPEG-4. Ten dobry odtwarzacz DVD pozwala również na oglądanie zdjęć i słuchanie muzyki.

Wymiary modelu są równe: szerokość -18,5 cm, wysokość – 16 cm i głębokość – 5 cm, a jego waga to 1,4 kg. Wbudowany akumulator może działać przez 3 godziny. Sprzęt ma wejście USB, umożliwiające ładowanie baterii. W komplecie znajduje się pilot, który ułatwia użytkowanie, a menu jest w języku polskim. Do odtwarzacza można wkładać różne karty pamięci takie jak SD i MS. Użytkownicy doceniają ten model za wejście słuchawkowe, dzięki któremu można oglądać film, nie przeszkadzając przy tym kierowcy.

 

 

 

 

Odtwarzacz DVD Blu ray

 

2. 3D Odtwarzacz Blu-ray Sony UBP-X700

 

Sony UBP-X700B to model, który sprawdza się do użytku w domu. Jakie są opinie o odtwarzaczach DVD producenta Sony? Użytkownicy twierdzą, że produkty firmy są starannie wykonane i bezawaryjne. O opisywanym sprzęcie kupujący także mają dobre zdanie, ponieważ atrakcyjnie się prezentuje, szybko reaguje i przełącza, a także cicho pracuje. Umożliwia on odtwarzanie filmów na wielu rodzajach ekranów, dostosowując do nich parametry i uzyskując najlepszy możliwy obraz.

Urządzenie można podłączyć do Wi-Fi oraz połączyć z serwisami streamingowymi, takimi jak YouTube czy Netflix. Sprzęt umożliwia oglądanie strumieniowych filmów w formacie 4K KDR, a dźwięk jest przestrzenny. Ten odtwarzacz DVD Blu-ray ma porty: HDMI, audio, RJ-45 oraz USB, co pozwala na podłączenie go do zestawu kina domowego czy telewizora. Istnieje możliwość odtwarzania nośników DVD, CD i BD. Sprzęt umożliwia obsługę formatów: AVCHD, AVI, MPEG4, MOV, MPEG, MP4, MKV i TS. Poprzez USB można podłączyć dysk wymienny i włączać filmy czy muzykę z nośnika.

Zastosowany dekoder DTS oraz system Dolby Digital umożliwiają odtwarzanie filmów i muzyki z dobrej jakości dźwiękiem i obrazem. Do zestawu dołączono pilot zdalnego sterowania, który ułatwia obsługę – włączanie filmów czy muzyki. Wymiary urządzenia są równe: szerokość – 32 cm, wysokość – 4,5 cm i głębokość – 21,7 cm, a waga to 1,4 kg.

 

 

 

 

Odtwarzacz DVD do samochodu

 

3. Sencor Przenośny samochodowy odtwarzacz DVD SPV 7771

 

Sencor SPV7771 to odtwarzacz DVD do samochodu, który zajmuje niewiele miejsca i można go łatwo przenosić. Model jest zasilany akumulatorem i można go ładować przy użyciu ładowarki samochodowej. W urządzeniu zastosowano funkcję ochrony rodzicielskiej, ma też zabezpieczenie antywstrząsowe. Kupujący cenią ten sprzęt za łatwość obsługi.

Odtwarzacz umożliwia odtwarzanie płyt CD i DVD. Filmy można odtwarzać w formatach: XVID, MPEG-4, MPEG i MPEG-2, a muzykę w MP3. Do urządzenia można także podłączyć nośnik USB i z jego użyciem włączać pliki. Sprzęt umożliwia nie tylko odtwarzanie filmów, ale też oglądanie zdjęć w formacie JPG, wyświetlanych na ekranie LCD o przekątnej 7 cali, którego rozdzielczość 800 × 480 p. Dwa złącza minijack umożliwiają podłączenie np. słuchawek.

Urządzenie pozwala na odtwarzanie filmów z płyt z napisami, a obsługiwane formaty to SRT, TXT oraz SUB. Wbudowane głośniki stereo oraz dekoder Dolby Digital dostarczają bardzo realistyczny i mocny dźwięk. Obudowa ma kolor czarny. Wymiary modelu są równe: 14,5 cm x 19 cm x 3,7 cm. Odtwarzacz DVD ma wejście na kartę pamięci SD, z której można uruchamiać pliki na ekranie. W zestawie znajduje się pilot, umożliwiający sterowanie na odległość i sprawiający, że obsługa jest prosta.

 

 

 

 

Odtwarzacz DVD Manta

 

4. Odtwarzacz DVD Manta DVD-064 Emperor Basic 5

 

Modelem, który umożliwia oglądanie filmów z płyt w dobrej jakości i nie zajmuje dużo miejsca, jest Manta DVD064S. Odtwarzacz DVD Manta pozwala na odtwarzanie płyt z nośników takich jak: CD-RW, CD-R, DVD-RW, DVD+RW, DVD+R, DVD-R oraz VCD. Muzykę można odtwarzać w formacie MP3, a przesyłany dźwięk brzmi bardzo atrakcyjnie. Włączane wideo mogą być w formacie MPEG-4 i XviD.

Obudowa jest czarna i została wykonana z tworzywa sztucznego. Wymiary sprzętu to 31 cm x 33,5 cm x 7,5 cm i waży on 1,22 kg, jest niewielki, dlatego niektórzy decydują się na zabieranie go na wakacje. Model obsługuje się przy użyciu pilota, dzięki czemu użytkowanie jest łatwe. Odtwarzacz DVD umożliwia przeglądanie zdjęć w formacie JPEG. Na przednim panelu znajduje się wejście USB, dlatego można podłączyć np. nośnik pamięci i z niego włączać pliki. Do dyspozycji są porty: audio, scart, USB i S-Video.

Sprzęt umożliwia odczytywanie napisów w formacie TXT, dzięki czemu można oglądać filmy zagraniczne z oryginalną ścieżką dźwiękową. Ten dobry i tani odtwarzacz DVD może wyświetlać w tempie zwolnionym lub przyspieszonym. Obudowa jest wykonana z tworzywa sztucznego. Użytkownicy doceniają ten model za łatwość obsługi i niewielkie wymiary.

 

 

 

 

Odtwarzacz DVD Sony

 

5. Odtwarzacz DVD Sony DVPSR760 G2 Pro 9077

 

Warto zainteresować się modelem Sony DVPSR-760 HB, który umożliwia odtwarzanie płyt DVD, CD oraz VCD. Sprzęt pozwala na dostosowanie obrazu do swoich potrzeb, ponieważ ma regulację ostrości. W przypadku słuchania muzyki lub zatrzymania odtwarzania filmu na dłuższy czas można ustawić tryb wygaszacza ekranu, aby odtwarzacz pobierał mniej energii. Urządzenie zapamiętuje ostatnio oglądany moment dla 6 płyt.

Odtwarzacz DVD Sony ma czarną, elegancką i matową obudowę. Na froncie znajdują się przyciski umożliwiające włączanie płyt, a także port USB, do którego można podłączyć zewnętrzny nośnik danych. Na tylnej ściance są także inne złącza np. HDMI czy cyfrowe wyjście audio. Sprzęt można obsługiwać przy użyciu dołączonego do zestawu pilota. Z przodu znajduje się wyświetlacz, na którym można sprawdzić, jaki utwór jest odtwarzany. Użytkownicy są zadowoleni z jakości otrzymywanego obrazu i dźwięku na odtwarzaczu i doceniają także prostotę obsługi.

Wymiary modelu są równe: 27 cm x 3,85 cm x 20,9 cm i waży on 0,95 kg, więc jest bardzo mały i lekki. Urządzenie umożliwia oglądanie filmów, które są nagrane na płytach w formacie AAC, MPEG4, MPEG1, WMA i LPCM oraz typu DVIX. Pozwala także na oglądanie zdjęć w formacie JPEG oraz słuchanie muzyki w mp3.

 

 

 

 

Odtwarzacz DVD LG

 

6. Odtwarzacz DVD LG DP132

 

Urządzenie LG DP132 nikomu nie powinno sprawić trudności w obsłudze, ponieważ jest ona bardzo intuicyjna. Model ustawia się i przełącza, używając pilota, a menu jest dostępne w j. polskim. Moc odtwarzacza jest równa 9 W. Urządzenie ma funkcję szybkiego startu, dlatego nie trzeba długo czekać, aby włączyć wybraną płytę.

Sprzęt obsługuje płyty CD i DVD, dostarczając przy tym dobrej jakości dźwięk i obraz. Ten odtwarzacz DVD LG ma wejście USB, do którego można wpinać pendrive lub pamięć zewnętrzną i odtwarzać z nich zapisane pliki. W urządzeniu zastosowano przetwornik A/V, a Dolby Digital pozwala na podłączenie do niego zestawu głośnikowego. Model ma funkcję B.L.E., która umożliwia dostosowanie poziomu czerni obrazu. Użytkownicy twierdzą, że odtwarzacz ma prostą konstrukcję, jedynie podstawowe najpotrzebniejsze funkcje, dzięki czemu nie psuje się i można bezproblemowo z niego korzystać.

Wymiary urządzenia  wynoszą: 25 cm x 3,8 cm x 20,3 cm, więc nie zajmuje on wiele miejsca. Sprzęt ma dwa wejścia AV (analogowe): obrazu cinch oraz audio stereo cinch. Umożliwia on odtwarzanie plików w wielu dostępnych formatach takich jak divx, avi, xvid, mpeg, mp3 (muzyka), wma, jpg (zdjęcia) oraz napisy txt. Na froncie znajduje się wyświetlacz ułatwiający przełączanie i odpowiednie ustawienie filmu.

 

 

 

 

Odtwarzacz DVD Yamaha

 

7. Yamaha BD-A1060 Odtwarzacz Blu-ray

 

Sprzęt Yamaha BD-A1060 jest odpowiedni dla osób mających bardzo wysokie wymagania dotyczące odtwarzacza DVD. Urządzenie jest wielofunkcyjne, odtwarza muzykę i filmy z płyt Blu-Ray, DVD, SACD i CD, a także pliki z nośników pamięci lub bezprzewodowo z sieci. Wymiary sprzętu są równe: szerokość – 43,5 cm, wysokość – 8,6 cm i głębokość – 26,2, a waga to 3,8 kg

Odtwarzacz DVD Yamaha obsługuje Wi-Fi, co pozwala na zdalne sterowanie ze smartfona przy użyciu bezpłatnych aplikacji, a także bezpośrednie przesyłanie muzyki z urządzenia mobilnego. Model jest kompatybilny z Miracast, co umożliwia przenoszenie ekranu z laptopa czy telefonu na TV. Urządzenie odtwarza obraz i film w bardzo wysokiej rozdzielczości, dlatego może być używane w połączeniu z najnowszymi telewizorami. Złącze XLR, znajdujące się na tylnym panelu, zapewnia bardzo dobre połączenie bez zakłóceń.

Test odtwarzaczy DVD potwierdza, że sprzęt bardzo dobrze poprawia brzmienie dźwięku z płyt CD, niwelując zakłócenia i szumy. Obraz odtwarzany z płyty ma automatycznie poprawianie jakości do 4K. Obudowa jest wykonana z wytrzymałej i grubej stali nierdzewnej, a na froncie zastosowano aluminium – taka konstrukcja chroni przed wibracjami. Kupujący są zadowoleni, że model jest kompatybilny z amplitunerem, a dźwięk odpowiednio zsynchronizowany.

 

 

 

 

Odtwarzacz DVD HDMI

 

8. Odtwarzacz DVD LG DP542H

 

Jednym z tańszych modeli jest odtwarzacz DVD LG DP542H. Pozwala on na odczytywanie takich formatów płyt jak CD, CD-R/RW, DVD-R/RW, DVD+R/RW, DVD i Audio CD. Wymiary tego budżetowego modelu wynoszą: Szerokość 360 mm, wysokość 40 mm i długość 207 mm. Ma on wbudowane dekodery dźwięku DTS i Dolby Digital, a także został wyposażony w port USB umieszony na przednim panelu urządzenia.

Istnienie tego portu umożliwia odtwarzanie treści bezpośrednio z nośnika przez niego podłączonego do odtwarzacza. Port USB pozwala też na aktualizację oprogramowania. Sprzęt wyposażono również w 1 port HDMI. Jakość obrazu jest w standardzie HD 1080 pikseli, co udało się osiągnąć za pomocą skalowania obrazu do rozdzielczości Full HD zwiększając sygnał SD 576i za pośrednictwem złącza HDMI.

Rodzice, kupując ten produkt mogą być spokojni, że treści nie przeznaczone dla dzieci staną się dla nich dostępne, bo DVD LG DP542H zaopatrzono w blokadę rodzicielską. Jakość obsługi również podnosi dołączony pilot zdalnego sterowania.

 

 

 

 

9. Odtwarzacz DVD Philips DVP2880

 

Philips DVP2880 to model odtwarzacza DVD do domowego użytku. Oprócz możliwości odtwarzania różnych formatów plików zapisanych na płytach CD, m.in. DVD, MP3, JPEG czy (S)VCD m, możemy również skorzystać z wbudowanego portu USB. Za pomocą wejścia USB możemy do urządzenia podłączyć pamięć flash lub sprzęt również wyposażony w takie wejście, np. laptop.

Jeśli będziemy chcieli urządzić pokaz slajdów, to Philips DVP2880 automatycznie dopasuje wielkość zdjęć do obrazu. Odwróci on również zdjęcia podczas odtwarzania, jeśli były one zrobione „na boku”. Natomiast technologia CinemaPlus pozwoli nam cieszyć się wyraźniejszym i ostrzejszym obrazem.

Technologia ta jest odpowiedzialna za optymalizację ostrości i koloru wyświetlanego filmu czy zdjęcia. Dodatkowo, dzięki złączu HDMI, urządzenie automatycznie zwiększa rozdzielczość wyświetlanego obrazu do rozdzielczości HD. Natomiast funkcja EasyLink ułatwia komunikację odtwarzacza z innymi sprzętami tj. telewizorem czy zestawem kina domowego.

Musimy jednak upewnić się, że możemy połączyć wszystkie te sprzęty za pomocą kabla HDMI. Będziemy wtedy mogli sterować wszystkimi urządzeniami za pomocą jednego pilota. Konsumenci wskazują, że jest to małe urządzenie, które dobrze odtwarza wszystkie podstawowe formaty plików.

Urządzenie Philips DVP2880 zostało wyposażone w: złącze HDMI, port USB, jak również wejście i wyjście AV oraz analogowe wyjście audio LR. Ten dobry odtwarzacz DVD do 200 zł ma wymiary: 27 cm x 20,1 cm x 3,8 cm.

 

 

 

 

10. Odtwarzacz Hyundai PDP 913 SUHDVBT 

 

Ranking odtwarzaczy DVD kontynuujemy produktem Hyundai PDP 913 SUHDVBT. Jest to przenośne urządzenie o przekątnej ekranu LCD wynoszącej 9 cali. Ekran, w który sprzęt jest wyposażony jest obrotowy, a jego matryca ma wielkość 640 x 234 pikseli. Model ten pozwoli nam na odtworzenie materiałów zapisanych na najbardziej popularnych rodzajach płyt.

Dodatkowo wbudowany port USB oraz czytnik kart pamięci SDHC pozwolą na odtworzenie filmów, zdjęć czy muzyki zapisanych na tego typu nośnikach. Urządzenie zostało także wyposażone w wyjście HDMI i cyfrowe wyjście koncentryczne.

Ten odtwarzacz DVD obsługuje również najczęściej spotykane pliki np. MP3, JPEG czy Divx, Abi i WMA. Kupując Hyundai PDP 913 SUHDVBT w zestawie otrzymamy zasilacz, kabel AV oraz torbę. Komplet zawiera także słuchawki, pilot oraz pasek do montażu w zagłówkach samochodowych.

Użytkownicy, którzy zakupili ten model przekazują, że odtwarzacz DVD jest bardzo dobrej jakości. Obsługuje wszystkie najważniejsze formaty plików, a dzięki zainstalowanej zewnętrznej antenie, może również służyć jako przenośny odbiornik TV.

Model Hyundai PDP 913 SUHDVBT to przenośny odtwarzacz DVD z wyjściem słuchawkowym i HDMI. Jego dokładne wymiary to: 21 cm x 24 cm x 19 cm.

 

 

 

 

11. Pioneer Odtwarzacz DV-2242 

 

Odtwarzacz Pioneer DV-2242 obsługuje wszystkie najpopularniejsze formaty plików (m.in.: DVD-RW, DVD-Video, Video CD oraz MP3). Dlatego nie powinniśmy mieć problemów z odtworzeniem swojego ulubionego filmu. Urządzenie wyróżnia się niewielkimi wymiarami. Nie zajmuje ono więc zbyt dużo miejsca na półce. Ponieważ sprzęt waży ok. 1 kg, bez problemów przeniesiemy go w razie konieczności w inne miejsce.

Istotną zaletą powyższego modelu jest obsługa dwóch standardów audio, czyli Dolby Digital oraz DTS. Dzięki temu mamy możliwość cieszyć się nie tylko z bardzo dobrej jakości obrazu, ale również dźwięku. To sprawia, że wieczorne oglądanie filmów zmienia się w wyjątkowo przyjemną i relaksującą rozrywkę.

Urządzenie Pioneer DV-2242 prezentuje się niezwykle stylowo i elegancko. Ponieważ w zestawie znajduje się pilot możemy obsługiwać sprzęt bez konieczności podchodzenia do niego. To bardzo duże udogodnienie, które znacząco podnosi wygodę i zadowolenie z użytkowania odtwarzacza. Warto wspomnieć także o obecności portu USB, który pozwala na odtwarzanie plików zapisanych np. na pendrivie.
Pioneer DV-2242 to urządzenie o wymiarach: 4,2 cm x 27,1 cm x 20,8 cm. Wspomniany model ma port USB, wyjście wideo i wyjście audio.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki odtwarzacz DVD kupić?

 

Odtwarzacz DVD może pełnić funkcję źródła sygnału w zestawie kina domowego. Co ciekawe, nowoczesne urządzenie daje możliwość odtwarzania filmów nie tylko z płyt, ale też innych nośników danych, takich jak pendrive. Jak znaleźć sprzęt spełniający wszystkie oczekiwania? Jaki jest najlepszy odtwarzacz DVD? Odpowiedzi na te i podobne pytania umieściliśmy poniżej, w poradniku zakupowym.

 

 

Stacjonarny czy przenośny?

Odtwarzacz stacjonarny, jak sama nazwa wskazuje, jest przeznaczony do używania w jednym miejscu. Wymaga on podłączenia do telewizora, ewentualnie monitora. Tego typu sprzęty nie są duże, a do tego wyróżniają się eleganckim designem. Na rynku znajdziemy też urządzenia przenośne, będące połączeniem odtwarzacza i ekranu LCD. Polecamy je w szczególności osobom, które nudzą się w czasie długich podróży. Model mobilny można bez przeszkód nosić przy sobie w plecaku lub torebce i używać w samochodzie. Standardowo wielkość ekranu mieści się w przedziale od 4 do 10 cali, co zapewnia oglądanie filmów w kolorze.

 

Obsługiwane nośniki danych

Odtwarzacz DVD powinien obsługiwać kilka różnych nośników optycznych. Standardem są płyty DVD, zarówno tylko do odczytu, jak i te, które mogą być jednorazowo bądź wielokrotnie zapisywane. Przeważnie takie urządzenia umożliwiają również odczytywanie danych zapisanych na płytach CD (kompaktowych). Co prawda mają one mniejszą pojemność niż nośniki DVD, ale wciąż są wykorzystywane do zapisywania krótkich filmów. 

Czasami nie ma potrzeby kolekcjonowania płyt DVD, aby móc używać odtwarzacza. Są sprzęty wyposażone w dysk twardy, na którym zapisuje się pliki. Jego pojemność wynosi od 100 do 500 GB, co przekłada się na kilkadziesiąt lub nawet ponad 100 różnych filmów. Co ciekawe, także odtwarzacz bez dysku twardego może być równie praktyczny, wystarczy znaleźć model mający port USB do podłączenia pendrive’a.

 

Obsługiwane formaty obrazu

Filmy na płytach DVD mogą być zapisywane w różnych formatach, dlatego trzeba się upewnić, że zakupiony sprzęt może je wszystkie obsługiwać. W przypadku obrazu do podstawowych zalicza się:

DivX – to jeden z najpopularniejszych formatów filmów udostępnianych w Internecie. Obraz jest mocno skompresowany, co negatywnie wpływa na jego jakość, ale wciąż na ekranie możliwe jest dostrzeżenie detali;

VCD – w tym formacie filmy są nagrywane na płytach CD. Jakość obrazu można porównać do kaset VHS, jest niższa niż w formacie DivX;

WMW i AVI – jakość obrazu jest porównywalna do formatu DivX;

JPG – to format, który powinien obsługiwać odtwarzacz przeznaczony do przeglądania zdjęć. Dzięki temu fotografie można oglądać na ekranie telewizora.

 

 

Obsługiwane formaty dźwięku

Nie tylko obraz jest zapisywany w wielu formatach. To samo można powiedzieć o dźwięku, a do najpopularniejszych należą:

CD-Audio – to standard zapisywania dźwięku na płytach CD. Umożliwia on zapis monofoniczny (jeden kanał) i stereofoniczny (dwa kanały). Wykorzystuje się przy tym kodowanie PCM z rozdzielczością 16 bitów i częstotliwością próbkowania równą 44,1 kHz;

DVD-Audio – standard jest wykorzystywany do zapisywania dźwięku na płytach DVD. Umożliwia on zapis monofoniczny, stereofoniczny, a także przestrzenny, 5.1-kanałowy. Są tu różne częstotliwości próbkowania, m.in. 44,1 kHz, 48 kHz oraz 88,2 kHz, jak i trzy rozdzielczości bitowe: 16, 20 oraz 24 bity;

MP3 – obecnie jest to najbardziej popularny format kompresji dźwięku, dlatego obsługują go prawie wszystkie odtwarzacze DVD. Częstotliwość próbkowania obejmuje zakres od 16 do 48 kHz;

AAC – format miał zastąpić MP3. Przy podobnym stopniu kompresji zapewnia on nieco lepszą jakość dźwięku. Częstotliwość próbkowania mieści się w zakresie od 8 do 96 kHz;

Dolby Digital i Dolby Digital Plus – Dolby Digital to system dźwięku przestrzennego, umożliwia nagrywanie na 6 kanałach, 5 głośnikach i subwooferze (5.1). Z kolei Dolby Digital Plus jest jego ulepszoną wersją;

DTS i DTS-HD – format DTS zapewnia lepszą jakość dźwięku w porównaniu do Dolby Digital, gwarantuje dźwięk przestrzenny w systemie 5.1. DTS-HD jest jego rozwinięciem.

 

Złącza

Aby podłączenie odtwarzacza do telewizora czy innego sprzętu było możliwe, musi on mieć przystosowane do tego złącza. Za podstawowe uznaje się wyjścia: HDMI, S-Video, RCA, 5.1- lub 7.1-kanałowe i słuchawkowe. Najlepszy odtwarzacz DVD ma ponadto port USB oraz liniowe wyjście audio, umożliwiające transmisję dźwięku stereo do zewnętrznych głośników (a nie tylko tych umieszczonych w telewizorze).

 

Przydatne funkcje

Jest kilka funkcji, które pozytywnie wpływają na komfort używania odtwarzacza. Jedną z najbardziej istotnych jest obsługa zewnętrznych napisów, razem z polskimi znakami. Może się zdarzyć, że nie znajdziemy filmu z lektorem, wtedy koniecznością będzie znalezienie pliku w formacie TXT lub podobnym, zawierającym polskie tłumaczenie w wersji tekstowej. Przydatna jest też możliwość szukania określonych fragmentów filmu, przewijania scen oraz wybór formatu obrazu (te najczęściej dostępne to tradycyjny 4:3 i panoramiczny 16:9).

Niekiedy słyszy się, że odtwarzacz DVD powinien mieć dodatkowo funkcję blokady rodzicielskiej, uniemożliwiającej włączenie urządzenia bez wykonania ściśle określonych czynności. To ogranicza dzieciom dostęp do treści, które są dla nich nieodpowiednie. Jakie inne opcje mogą ułatwić podjęcie decyzji, jaki odtwarzacz DVD wybrać? Osoby nieznające języka angielskiego powinny poszukać urządzenia z menu przetłumaczonym na język polski. To znacząco ułatwi im obsługę sprzętu i dobór ustawień. Niektóre modele mają funkcję wyboru kąta kamery. Kiedy może się ona przydać? Czasami producenci filmów dają możliwość oglądania konkretnych scen pod różnymi kątami. Nie możemy ich zmieniać, jeśli odtwarzacz nie ma takiej funkcji. Zazwyczaj można ją aktywować, wciskając na pilocie przycisk z oznaczeniem „angle”.

 

 

Wymiary

Wysokość odtwarzaczy DVD zwykle wynosi nie więcej niż 15 cm, a szerokość ok. 50 cm. Prawdopodobnie sprzęt nie zajmie dużo miejsca na półce, ale czasami podstawa telewizora jest na tyle obszerna, że nie można umieścić żadnego dodatkowego urządzenia tuż obok. Z tego względu niektóre modele są przystosowane do ustawienia nie tylko poziomo, ale i pionowo, co jest istotną zaletą, gdy nie mamy rozbudowanej szafki RTV z kilkoma półkami.

 

Odtwarzacze DVD w dobrych cenach

Wśród odtwarzaczy DVD możemy wyróżnić tańsze i droższe sprzęty. Różnice pomiędzy nimi polegają przede wszystkim na ilości funkcji i zastosowanych technologiach. Urządzenia bez innowacyjnych rozwiązań kosztują od 100 zł do 400 zł. Znacznie więcej trzeba przeznaczyć na zakup sprzętu dostępnego w ofercie renomowanej marki. Może to być wydatek rzędu nawet 1000 zł.

 

 

FAQ

 

P1: Jak podłączyć odtwarzacz DVD do komputera?

Niektóre osoby chciałyby się dowiedzieć, czy istnieje możliwość podłączenia odtwarzacza DVD do komputera i jak to zrobić. Kiedy wiemy, jakie czynności krok po kroku wykonać, nie jest to skomplikowane ani czasochłonne. Komputer należy podłączyć do karty tunera TV, używając w tym celu wejścia video na cinch. Jeśli nie mamy takiego kabla w domu, musimy go dokupić. W ten sposób przechwycimy obraz. Kolejnym krokiem jest podłączenie dźwięku (wejście line in lub aux in). Konieczne jest także pobranie odpowiedniego programu, który umożliwia nam odtwarzanie filmików. Można go znaleźć bezpłatnie w Internecie.

P2: Jak uruchomić odtwarzacz DVD?

Uruchamianie odtwarzacza DVD jest bardzo proste i zwykle polega na podłączeniu sprzętu do źródła zasilania i naciśnięciu odpowiedniego przycisku. Jeśli jednak nie mamy żadnego doświadczenia w obsłudze tego typu urządzeń, warto przed rozpoczęciem użytkowania zapoznać się z instrukcją, którą z pewnością znajdziemy w opakowaniu. Często zdarza się, że dołączona przez producenta ulotka zawiera obrazki, na których oznaczony jest każdy z przycisków i opisany jest do czego służy. Po zapoznaniu się z instrukcją będziemy mieć pewność, jak uruchomić sprzęt. Lepiej poświęcić trochę czasu i dokładnie dowiedzieć się, jak obsługiwać odtwarzacz, niż używać przypadkowych przycisków.

 

P3: Ile kosztuje odtwarzacz DVD?

Dawniej ceny odtwarzaczy DVD były zazwyczaj wysokie i dlatego nie każdy mógł sobie pozwolić na ich zakup. Teraz jest odwrotnie, ponieważ są to bardzo popularne sprzęty. Najtańsze urządzenie na rynku można kupić już za kilkadziesiąt złotych. Jeśli zależy nam na tym, aby odtwarzacz był bardziej funkcjonalny, musimy liczyć się z wydatkiem rzędu 100 – 400 zł, chociaż nie brakuje też droższych sprzętów. Wybierając model, warto zwrócić uwagę, czy ma on złącze USB pozwalające także na odtwarzanie plików, które nagraliśmy na dysk zewnętrzny.

 

P4: Jak wyczyścić odtwarzacz DVD?

Jeśli chcemy zachować sprawność naszego odtwarzacza DVD, musimy odpowiednio o niego dbać. Ze względów estetycznych powinniśmy pamiętać o regularnym czyszczeniu obudowy, na której zazwyczaj osadza się sporo kurzu. Czy należy czyścić sprzęt w środku? Jeśli nie bójmy się o uszkodzenie znajdujących się wewnątrz elementów, możemy to zrobić. Pierwszym krokiem, jaki musimy wykonać, jest odkręcenie obudowy. Musimy wykorzystać do tego odpowiedni śrubokręt i zachować maksymalną ostrożność, aby nie uszkodzić, często bardzo delikatnych, śrubek. W celu usunięcia znajdujących się w środku zabrudzeń warto użyć sprężonego powietrza. 

 

 

P5: Dlaczego odtwarzacz DVD nie czyta płyt?

Może się zdarzyć, że nasz odtwarzacz zacznie słabiej działać i niekiedy będą pojawiać się problemu z odtwarzaniem płyt. Z czego one wynikają? Pierwszym powodem może być uszkodzenie napędu. W takim wypadku konieczne jest skorzystanie z pomocy serwisu RTV, który dokładnie zdiagnozuje problem i przedstawi możliwości jego rozwiązania. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że zazwyczaj naprawa jest kosztowna i niejednokrotnie przewyższa wartość urządzenia. Sprzęt może mieć też problem z odtworzeniem płyty z uwagi na zarysowania znajdujące się na jej powierzchni. Dlatego też tak ważne jest to, aby każdą płytę przechowywać w odpowiednio zabezpieczonym opakowaniu. 

 

 

Jak podłączyć odtwarzacz DVD do telewizora?

 

Dostępne obecnie na rynku sprzęty są zazwyczaj wyposażone w złącze USB, co zwiększa możliwości ich zastosowania. Można na nich nie tylko odtwarzać nagrane na płyty filmy, ale też pliki znajdujące się na dysku wewnętrznym. Aby jednak można było zacząć korzystać z odtwarzacza DVD, konieczne jest jego podłączenie do telewizora. W tym krótkim tekście chcielibyśmy wyjaśnić Ci, jak to zrobić. 

 

 

O czym pamiętać przed podłączeniem odtwarzacza DVD do telewizora?

Chcąc dokonać dobrej inwestycji, warto znaleźć odpowiedź na pytanie, jaki odtwarzacz DVD jest polecany przez konsumentów. Aby być zadowolonym z korzystania sprzętu, trzeba natomiast odpowiednio go podłączyć i używać zgodnie z przeznaczeniem. Proces instalacji zazwyczaj nie jest problematyczny, o ile wiemy, jak go wykonać. Jeśli nie mamy tej wiedzy, najlepszym sposobem jest zasięgnięcie informacji u producenta, a dokładniej poszukać ich w znajdującej się w zestawie instrukcji. Dobrze opracowana ulotka powinna obejmować zagadnienia dotyczące przyłączania odtwarzacza DVD do różnego rodzaju sprzętów. Trzeba pamiętać, że telewizory nieco różnią się od siebie i mogą mieć różne złącza. Ważne jest również to, aby nie przepinać przewodów, kiedy model jest podłączony do źródła zasilania. Oznacza to, że na początku przyłączamy odpowiednie złącza, a dopiero później włączamy sprzęt do prądu.

 

Jak podłączyć odtwarzacz DVD do telewizora ze złączem DVI/HDMI?

Używając przewodu HDMI-DVI/HDMI-HDMI należy podłączyć złącze HDMI OUT, które znajduje się z tyłu odtwarzacza z wejściem DVI/HDMI IN na telewizorze. Dodatkowo konieczne jest odpowiednie przyłączenie systemu audio. Po podłączeniu urządzenia zostaje do wykonania ostatni krok, a mianowicie włączenie telewizora i wybór z poziomu pilota odpowiedniego źródła odtwarzania. Należy zaczekać aż sygnał DVI/HDMI z odtwarzacza zostanie wyświetlony na ekranie. Jeśli się on tam pojawi, będzie to oznaczało, że instalacja przebiegła pomyślnie. Chcąc sprawdzić, czy wszystko działa tak, jak powinno, można włożyć do napędu płytę i spróbować ją odtworzyć. W ten sposób łatwo zobaczymy, czy nic się nie zacina i dźwięk jest dobrze słyszalny.

 

 

Podłączenie odtwarzacza DVD do telewizora ze złączem SCART i Video OVBS

Aby zainstalować odtwarzacz, należy użyć przewodów wideo/audio i podłączyć je do wejścia SCART OUT, które znajduje się zwykle z tyłu obudowy i SCART IN w telewizorze. Następnie należy postępować zgodnie z wyżej określonymi wskazówkami, czyli włączyć urządzenie i sprawdzić jego połączenie. Przewód wideo/audio można też połączyć ze złączem VIDEO OUT/AUDIO OUT i złączami VIDEO IN/AUDIO IN w telewizorze. Jak widać, ta czynność nie jest trudna ani czasochłonna, jednak nie mając przed sobą instrukcji, czasami trudno jest poprawnie wykonać instalację. W razie wystąpienia jakichkolwiek kłopotów warto szukać wskazówek w Internecie. Można korzystać nie tylko ze strony producenta wybranego przez nas odtwarzacza, ale także sprawdzić fora internetowe, na których można znaleźć wiele cennych informacji, a w razie konieczności zadać pytanie.

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

Odtwarzacz DVD Samsung

 

 

Odtwarzacz Blu-ray Samsung BD-J5500/EN

 

Odtwarzacz Blu-Ray Samsung BD-J5500 umożliwia odtwarzanie danych z płyt CD i DVD (CD, CD-R, CD-RW, DVD+R, DVD+RW, DVD-R oraz DVD-RW). Urządzenie jest przystosowane do użytku domowego, do uzupełnienia telewizora czy kina domowego. Obsługa jest bardzo prosta, ponieważ nie ma zbyt wiele przycisków, a całość nieskomplikowaną konstrukcję.

Model umożliwia odtwarzanie różnych rodzajów plików. Odtwarzacz DVD Samsung pozwala na obsługę formatów takich jak: AVCHD, DIVX HD, DIVX, MPEG2, MKV, MPO, MPEG4 czy WMV. Wymiary urządzenia są równe: szerokość – 29 cm, głębokość – 3,9 cm i wysokość – 22,1 cm i waży ono 1 kg.  Model umożliwia odtworzenie zdjęć w formacie JPG z zewnętrznego nośnika. Kupujący są zadowoleni, że odtwarzacz pozwala na uzyskanie ładnego obrazu i dźwięku.

Moc urządzenia jest równa 10,8 W, a podczas czuwania spada do 0,4 W. We wnętrzu zastosowano dekoder dźwięku DTS, który dostarcza bardzo realistyczne i mocne brzmienie. Obudowa jest wykonana z tworzywa sztucznego, więc jest lekka. Materiał wykonania jest czarny, dzięki czemu prezentuje się elegancko. Port RJ-45 HDMI, USB, a także wyjście audio 2.0 umożliwiają podłączenie głośników. W zestawie znajdują się baterie.

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ