Ranking 9 najlepszych softboxów w 2024

Ostatnio aktualizowane: 13.10.24

 

Softboxy – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Softbox jest bardzo przydatnym urządzeniem, które znacznie ułatwia wykonywanie zdjęć i kręcenie filmów. Umożliwia on dobre naświetlenie i profesjonalną pracę. Interesującą propozycją jest Zestaw Studyjny Softbox 50x70cm. To dobry wybór dla tych, którzy chcą amatorsko robić fotografie portretowe i produktowe. Zestaw będzie pasować do małego studia lub do domu, gdzie będziesz wykonywać zdjęcia. Lampa światła ciągłego + Softbox 50×70 + 4 x 400W to ciekawa propozycja, na którą warto zwrócić uwagę. Zastosowano w niej żarówki o świetle ciągłym, dzięki którym można dokładnie kontrolować oświetlenie, jego natężenie, a także kierunek i rozkład cieni. Gwarantują one nawet do 8000 godzin świecenia.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Softbox bardzo łatwo i szybko się składa. Zestaw jest mobilny, co znacznie ułatwia pracę i umożliwia błyskawiczne przygotowanie go do działania. Wysokiej jakości materiały, z których sprzęt został wykonany, a także jego prostokątna budowa umożliwia dokładne rozproszenie i zmiękczenie światła.

Wady

Według niektórych użytkowników przez kilka pierwszych dni zestaw nieprzyjemnie pachnie sztucznym tworzywem (niemiły zapach plastiku), co bywa trochę drażniące i irytujące.

Podsumowanie

Wymiary softboxu to 50 cm x 70 cm. Ponieważ wyposażono go w ruchomą głowicę oprawki, możliwe jest ustawienie sprzętu pod różnym kątem w zależności od potrzeb. Antypoślizgowe stopki zapobiegają przypadkowemu przesunięciu softboxu.

Drugi wybór

Zalety

Sprzęt od wewnątrz jest wykończony srebrną powierzchnią, która odbija światło i zapobiega jego rozpraszaniu się na boki i do tyłu. Zastosowanie takiego materiału umożliwia skierowanie światła w pożądanym przez Ciebie kierunku. Na fotografowane obiekty trafia większa ilość światła, w efekcie czego zdjęcia są lepszej jakości, a przedmioty są bardzo dobrze oświetlone.

Wady

W opiniach możemy przeczytać, że plastik, z którego został wykonany uchwyt, jest słabej jakości, w efekcie czego po kilku użyciach się wyrabia i lampa się zsuwa, co utrudnia pracę.

Podsumowanie

Kształt softboxu to prostokąt o wymiarach 50 cm x 70 cm. Do zestawu są dołączone 4 żarówki 85W/425W. Ich mocowanie to gwint E27. Umożliwiają one wygodną i wielogodzinną pracę, a także bardzo dobrze doświetlają fotografowane obiekty.

Rozważ też

Zalety

Sprzęt jest dobrym rozwiązaniem do lamp reporterskich. To profesjonalny sprzęt, który został wykonany z wysokiej jakości materiałów. Dyfuzor i srebrna warstwa sprawiają, że światło jest rozpraszane równomierne, a obiekty są bardzo dokładnie oświetlone. Niwelowane są refleksy i odbicia, które mogą negatywnie wpływać na jakość wykonywanych fotografii.

Wady

Kupujący zwracają szczególną uwagę na drażniący zapach plastiku, który jest trochę nieznośny i irytujący podczas pierwszych dni użytkowania sprzęt.

Podsumowanie

Softbox jest bardzo szybki w montażu. Rozkłada się i składa jak parasolka. Jego wymiary to 50 cm x 50 cm. Konstrukcja sprzętu, a także wygodny montaż pozwalają na szybkie przenoszenie softboxu z jednego miejsca w drugie.

 

 

9 najlepszych softboxów. Opinie w 2024 roku

 

Dla miłośników fotografii i filmowania przedstawiamy ranking softboxów. Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem tego sprzętu, to mamy nadzieję, że poniżej przedstawione zestawienie pomoże Ci w wyborze.

 

Softbox zestaw

 

1. Zestaw Studyjny Softox 50x70cm 

 

Zestaw Studyjny Softox 50x70cm to ciekawa propozycja dla tych, którzy dopiero zaczynają amatorsko wykonywać zdjęcia. W bardzo szybki i łatwy sposób rozłożysz go i przygotujesz do pracy. Sprzęt będzie bardzo dobrze pasować do małego studia czy też do domowego robienia fotografii.

Prezentowany zestaw softbox ma wymiary 50 cm x 70 cm. Sprzęt wyposażono w ruchomą głowicę oprawki, w efekcie czego możesz ustawić softbox pod dowolnym kątem, w zależności od potrzeb. Wysokiej jakości materiały, z których prezentowany model został wykonany, a także jego prostokątna budowa pozwala na dokładne rozproszenie i zmiękczenie światła. Dzięki temu fotografowane obiekty są bardzo dobrze naświetlone.

Wielu konsumentów twierdzi, że to dobry softbox. Kupujący chwalą sobie mobilność sprzętu, a także możliwość dowolnego ustawienia kąta ruchomej głowicy oprawki. Znacznie ułatwia to pracę i oświetlenie fotografowanych obiektów.

 

 

 

 

Lampa softbox

 

2. Lampa światła ciągłego + Softbox 50×70 + 4 x 400W 

 

Ciekawą propozycją jest lampa światła ciągłego + Softbox 50×70 + 4 x 400W. Jest ona wyposażona w 4 żarówki z gwintem E27 o mocy 85W/425W. Umożliwiają one precyzyjne kontrolować oświetlenie, a także natężenie światła, kierunek i rozkład cieni. Gwarantują one nawet 8000 godzin pracy.

Wnętrze softboxu jest wykończone srebrną powierzchnią, która pozwala na precyzyjne odbijanie światła w pożądanym przez Ciebie kierunku. Z zewnątrz sprzęt jest okryty czarnym materiałem, który zapobiega niechcianemu odbijaniu światła z innych elementów oświetlenia.

Prezentowana lampa softbox ma wiele pozytywnych opinii. Kupujący zwracają uwagę na dokładne oświetlenie fotografowanych obiektów oraz łatwość obsługi i odpowiedniego ustawienia sprzętu. Według wielu konsumentów to dobre urządzenie dla osób, które dopiero zaczynają wykonywać zdjęcia i są początkujący w przemyśle fotograficznym.

 

 

 

 

Softbox reporterski

 

3. Softbox do Lamp Reporterskich FreePower FASB 50x50cm 

 

Jeżeli szukasz dobrego sprzętu z kategorii softbox reporterski, to powinieneś zainteresować się prezentowanym modelem. Softbox do Lamp Reporterskich FreePower FASB 50x50cm jest szybki w montażu i wygodny w użytkowaniu.

Prezentowany softbox do lampy reporterskiej pozwala na uzyskanie równomiernego i rozproszonego światła, które w całości jest kierowane na fotografowany przedmiot. Jego wymiary to 50 cm x 50 cm. Dyfuzor i srebrna warstwa sprawiają, że niwelowane są refleksy i odbicia, które mogą negatywnie wpływać na jakość wykonywanych fotografii.

Opinie o softboxach są pozytywne. Wielu kupujących zwraca uwagę na łatwość użytkowania, a także rozkładania sprzętu (mechanizm rozkładania przypomina ten stosowany w parasolach). Jest on mobilny, więc z łatwością przeniesiesz go z jednego w drugie miejsce.

 

 

 

 

Parasolko softbox

 

4. Parasolka Softbox Dyfuzor Refleksyjna

 

Parasolka Softbox Dyfuzor Refleksyjna jest wykonana z solidnych materiałów. Są one bardzo wytrzymałe i nadają się do profesjonalnego zastosowania na przykład w studiu fotograficznym. Sprzęt jest używany zarówno przez profesjonalistów, jak i amatorów.

Parasolko softbox jest bardzo łatwy w montażu i demontażu. Dzięki temu może stać się ciekawym elementem przenośnym studia fotograficznego. Powoduje on wzmocnienie i rozprzestrzenienie światła, w efekcie czego obiekty są dobrze oświetlone, a zdjęcia wyglądają bardzo dobrze.

Test softboxów wykazał, że to bardzo interesujący sprzęt, który nadaje się do zastosowania w przenośnym studiu. Konsumenci podkreślają, że jest on bardzo wygodny w transporcie, a przede wszystkim w użyciu. Oprócz tego softbox jest uniwersalny i pasuje do zestawów reporterskich, lamp studyjnych, lamp i opraw światła stałego.

 

 

 

 

Softbox Octa

 

5. Softbox Elinchrom Rotalux Octa 135cm bez Adaptera

 

Softbox Octa ma kształt ośmiokąta. Pozwala na otrzymanie delikatnego światła, które nada wykonywanym fotografiom ładną jakość, a osobom fotografowanym atrakcyjny wygląd. Oktagonalna forma otacza obiekt i oświetla go z każdej strony, a w oczach ludzi, którzy pozują do zdjęć, pojawia się charakterystyczny i ładny odblask.

Wymiary między równoległymi bokami wynoszą 135 cm. Prezentowany softbox został wykonany z wysokiej jakości materiałów, odpornych na uszkodzenia.

Konsumenci podkreślają, że jedną z głównych cech prezentowanego softboxu jest kompatybilność z akcesoriami. Dyfuzor Hooded 135 cm Octa połączony ze sprzętem umożliwia dokładne nakierowanie światła tam, gdzie życzy sobie fotograf. Softbox jest łatwy do złożenia i można w prosty sposób przechowywać go w torbie.

 

 

 

 

Softbox Mitoya

 

6. Softbox Octa 90cm Stałe Oprawa E27 Mitoya

 

Jeśli obiektem Twoich poszukiwań jest sprzęt o kształcie oktagonalnym, to powinieneś zwrócić uwagę na softbox marki Mitoya. Do produkcji zostały wykorzystane wysokiej jakości materiały, które odporne są na wysokie temperatury. Na zewnątrz Softbox Octa 90cm Stałe Oprawa E27 Mitoya jest czarny i matowy, co ma za zadanie zapobiegać odbijaniu światła z innych lamp. Wewnątrz materiał jest srebrny i tłoczony i ma właściwości rozpraszające.

Sprzęt zajmuje mało miejsca po złożeniu, więc w łatwy i wygodny sposób możesz go przechowywać. Wymiar między równoległymi bokami wynosi 90 cm. W środku znajduje się miejsce na jedną świetlówkę.

Prezentowany model jest bardzo dobrze oceniany przez konsumentów i nadaje się do wykonywania zdjęć zarówno tych amatorskich, jak i profesjonalnych. Oprócz tego na pochwałę zasługuje szybki montaż oraz to, że sprzęt zajmuje niewiele miejsca po złożeniu.

 

 

 

 

Softbox na lampę błyskową

 

7. Mini Softbox do Lampy Błyskowej, Dyfuzor Pixio 

 

Szukasz niedrogiego sprzętu? W takim razie powinien zainteresować Cię dobry i tani softbox firmy Pixio. Jego zwarta budowa umożliwia dużo lepsze rozproszenie i kontrolę nad światłem. Mini Softbox do Lampy Błyskowej, Dyfuzor Pixio nada się do zastosowań reporterskich i stanie się nieodłącznym elementem wyposażenia dla każdego fotografa. Zarówno amatora, jak i profesjonalisty.

Wymiary prezentowanego modelu to: 15 cm x 10 cm. Dyfuzor jest bardzo łatwy w montażu, a po złożeniu zajmuje niewiele miejsca. Pasuje on do wielu modeli lamp błyskowych, jednak przed zakupem warto zatroszczyć się i dokładnie dowiedzieć, czy będzie pasował do tej, którą masz.

Kupujący twierdzą, że to bardzo interesujący softbox na lampę błyskową. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów działa bardzo dobrze i spełnia wymagania wielu użytkowników.

 

 

 

 

Softbox oktagonalny

 

8. Softbox Quantuum Quadralite Octa 120 cm 

 

Zastanawiasz się, jaki softbox oktagonalny wybrać? Powinieneś zwrócić uwagę na model Softbox Quantuum Quadralite Octa 120 cm. Sprzęt używany jest najczęściej w fotografii portretowej, ponieważ daje bardzo miękkie światło, a w oczach fotografowanej postaci pojawia się charakterystyczny i atrakcyjny błysk.

Konstrukcja pierścienia montażowego pozwala na obracanie sprzętu o 360 stopni. Ponieważ zastosowano cztery stalowe pręty utrzymujące poszycie, konstrukcja jest bardzo stabilna i wytrzymała. Do zestawu dołączony jest pokrowiec, w którym będziesz mógł przechowywać sprzęt.

W opiniach możemy zauważyć, że kupujący chwalą sobie ten softbox. Przede wszystkim na uwagę zasługuje stabilna i solidna konstrukcja. Nie można zapomnieć o możliwości dowolnego obracania sprzętu, a także łatwości montażu i użytkowania.

 

 

 

 

Softbox mały

 

9. Softbox do lamp reporterskich Aurora Microbox MBS 

 

Softbox do lamp reporterskich Aurora Microbox MBS polecany jest w szczególności do aparatów. Służy on do zmiękczania i rozpraszania ostrego światła. Wyposażony jest w specjalny pasek, który umożliwia opasanie nim każdej lampy reporterskiej.

Rozmiar frontu wynosi 15 cm x 20 cm. W skład zestawu wchodzi softbox na lampę i pasek z rzepem. Prezentowany sprzęt umożliwi Ci uniknięcie efektu czerwonych oczu, a także punktowych przepaleń.

Wielu konsumentów uważa, że ten mały softbox jest bardzo dobrym sprzętem spełniającym oczekiwania i wymagania wielu użytkowników. Kupujący podkreślają, że jedną z ważniejszych zalet jest pasek z rzepem, który nie tylko pewnie trzyma softbox, ale także zabezpiecza palnik lampy przed porysowaniem. Nie można pominąć także uniwersalności sprzętu, ponieważ regulowany pasek pozwala dopasować się do każdej lampy reporterskiej.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki softbox kupić?

 

Softbox jest przydatnym sprzętem zarówno w profesjonalnych studiach fotograficznych, jak i w amatorskim wykonywaniu zdjęć. Umożliwia on dokładne doświetlenie fotografowanych obiektów i osób. Jaki softbox jest najlepszy? Odpowiedź znajdziesz w przedstawionym poniżej poradniku.

Przeznaczenie

Jedną z ważniejszych kwestii podczas zakupu softboxu jest określenie jego przeznaczenia. Jaki softbox wybrać? Jeżeli jesteś zawodowym fotografem i prowadzisz studio, to warto zainwestować w droższy sprzęt. Umożliwi Ci on wykonywanie Twojej pracy bardzo profesjonalnie. Zdjęcia będą najwyższej jakości, a osoby i obiekty na nich bardzo atrakcyjne. Gdy amatorsko zajmujesz się wykonywaniem fotografii i to dopiero Twój pierwszy softbox, to warto zastanowić się nad zakupem tańszego i mniejszego modelu. Jeśli dopiero uczysz się wykonywać zdjęcia i używać profesjonalnego podświetlenia, to należy wybrać coś mniej zaawansowanego, abyś mógł spokojnie, krok po kroku nauczyć się obsługi softboxu i jego działania.

 

Rozmiar

Rozmiar to istotna kwestia podczas wyboru softboxu. Im będzie on większy, tym lepiej doświetlone zostaną obiekty i osoby, które chcesz fotografować. Ważne, aby odpowiednio dobrać rozmiar do rodzaju wykonywanych przez Ciebie zdjęć oraz do miejsca, w którym będziesz je wykonywać. Do pomieszczenia nie należy wybierać zbyt dużych softboxów, ponieważ mogą one nie spełnić Twoich oczekiwań. Zbyt duży sprzęt w małym pomieszczeniu może utrudniać Ci wykonywanie zdjęć.

 

Kształt

W zależności od rodzaju zdjęć, jakie będziesz wykonywać, należy zdecydować się na odpowiedni kształt. Softboxy o kształcie oktagonalnym nadają się do robienia zdjęć portretowych. Daje on miękkie światło, a w oczach fotografowanej osoby pojawia się charakterystyczny, atrakcyjny błysk.

 

Montaż

Możliwość łatwego i szybkiego montażu oraz demontażu to rzecz, która może wpłynąć na dokonanie wyboru konkretnego modelu. Jeżeli softbox jest wygodny w użytkowaniu i błyskawicznie można go złożyć, to warto w niego zainwestować. Przechowanie jest także ważną kwestią. Aby służył on Ci przez długie lata, powinieneś mieć dla niego specjalny pokrowiec, który zabezpieczy złożony sprzęt przed możliwymi uszkodzeniami.

Ruchoma głowica oprawki

Obecność ruchomej głowicy oprawki znacznie ułatwi Ci korzystanie ze sprzętu. Umożliwi Ci to dowolne obracanie o 360 stopni i ustawianie go w zależności od Twoich aktualnych potrzeb. Dzięki temu dokładnie doświetlisz fotografowane obiekty i uzyskasz najlepsze oświetlenie. Najlepszy softbox jest wygodny w użytkowaniu i pozwala na dostosowanie światła do aktualnie wymaganej sytuacji.

 

Softboxy w dobrych cenach

Najtańszy softbox kosztuje około 16 złotych. Zazwyczaj takie modele są niewielkich rozmiarów i nie służą do wykonywania profesjonalnych zdjęć, tylko do doświetlania amatorskich fotografii. Najdroższe softboxy mogą kosztować nawet kilkaset złotych. Uwarunkowane jest to przeznaczeniem konkretnego sprzętu. Najczęściej takie modele przeznaczone są i polecane do profesjonalnego użytku. Materiały, z których zostały wykonane, są wysokiej jakości. Przed zakupem należy dokładnie zastanowić się, czego oczekujesz i jakie są Twoje wymagania. To bardzo ważne, ponieważ jeżeli wydasz dużo pieniędzy na sprzęt, który nie będzie spełniał Twoich oczekiwań, to będziesz zawiedziony i poirytowany. Warto uzyskać potrzebne informacje, a także skontaktować się z kimś, kto ma wiedzę na temat softboxów i będzie w stanie doradzić Ci, który model wybrać.

 

 

FAQ

 

P1: Czym jest softbox?

Softbox jest sprzętem, który modyfikuje oświetlenie i jest stosowany zazwyczaj w fotografii i filmowaniu. Jest używany do studyjnych lamp oświetleniowych. Softboxy mają różne kształty, dzięki czemu możliwa jest zmiana charakteru światła poprzez zmniejszenie lub eliminację cieni. W skład ich budowy wchodzi: pierścień mocujący, szkielet, pokrycie (materiał, który pokrywa boki i tył softboxu), dyfuzor (biała tkanina, która ma za zadanie rozpraszać światło) oraz grid (kratownica wykonana z materiału, mająca zapobiegać rozpraszaniu się światła na boki). Sprzęt ten można podzielić ze względu na zastosowanie, kształt i wielkość.

P2: Jak ustawić softbox?

W zależności od tego, jaki efekt na zdjęciach chcesz uzyskać, należy dopasować ustawienie softboxu do rodzaju wykonywanych zdjęć czy też kręconych filmów. Aby zniwelować niechciane cienie, warto zainwestować w blendę. To srebrna płaszczyzna, która ma za zadanie odbijać światło. Jeżeli ustawisz softbox nad głową modelki, to akcesorium odbije światło, w efekcie czego pod brodą nie będzie cieni, tylko wszystko będzie jasne i dobrze widoczne. Prawidłowe ustawienie sprzętu jest bardzo ważne. Gdy źle wszystko zaplanujesz, to Twoje zdjęcia i filmy nie będą wyglądać tak, jakbyś tego chciał.

 

P3: Jaką moc ma softbox?

Moc softboxu uzależniona jest od jego wymiarów oraz od rodzaju lampy, która została w nim zastosowana. Ważną kwestią jest także odległość sprzętu od fotografowanych czy też filmowanych rzeczy. Korzystniej będzie, jeśli zainwestujesz w większe urządzenie i ustawisz je w odległości kilku metrów od modelki (około 5 metrów). Zbyt bliskie ustawienie softboxu może sprawić, że zdjęcia nie będą Cię zadowalać. Lampa może mieć moc 200 W, a nawet 1850 W (moc całkowita wszystkich żarówek). To ważne, aby dobrać odpowiedni sprzęt do wymagań. Jeżeli dokładnie zastanowisz się przed zakupem i określisz swoje oczekiwania, to z pewnością rozsądnie wybierzesz najbardziej odpowiadający Ci sprzęt.

 

P4: Z jakiego materiału jest wykonany softbox?

Softbox wykonany jest z materiału odpornego na wysokie temperatury. Taki dobór rodzaju tkaniny spowodowany jest nagrzewaniem się lampy. Z zewnątrz jest ona czarna i matowa. Wewnątrz natomiast jest biała. Wybór takiego koloru wewnątrz dyfuzora spowodowany jest chęcią jak największego rozproszenia światła z lampy. Szkielet zbudowany jest z prętów, które są zamocowane do pierścienia mocującego i rozpinają materiał softboxów. Modele kolumnowe mają stelaż z rur wykonanych z aluminium.

P5: Ile kosztuje softbox?

Cena softboxu uzależniona jest od jego przeznaczenia. Modele najtańsze to koszt około 100 złotych. Są one zazwyczaj przeznaczone dla początkujących fotografów i filmowców. Najdroższe mogą kosztować nawet kilkaset złotych. Polecane są osobom profesjonalnie zajmującym się robieniem zdjęć i kręceniem filmów. Ważne, aby odpowiednio dobrać sprzęt do swoich wymagań, a także umiejętności, ponieważ może się okazać, że zakupiony drogi sprzęt nie będzie spełniał Twoich oczekiwań. Przed dokonaniem zakupu należy dokładnie określić, czy Twoje fotografie będą amatorskie, czy profesjonalne. Jeżeli potrzebujesz softboxu do studia fotograficznego, ponieważ fotografia to Twoja praca, to warto zainwestować w droższy sprzęt. Umożliwi Ci on efektywną pracę i wykonywanie najlepszych zdjęć.

 

 

Softbox – do czego można go używać? 

 

Osobom początkującym, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z fotografowaniem, wydaje się, że potrzeba wielu akcesoriów, aby jakość zrobionych w domowym studio zdjęć była bardzo dobra. Oczywiście, jest wiele dodatków, które pozwalają eksperymentować i uzyskiwać ciekawe efekty, ale nie trzeba od razu wydawać dużo pieniędzy, aby robić zdjęcia, które zwracają uwagę innych. Na początku do domowego studia powinien nam wystarczyć dobry softbox. Poznaj możliwości wykorzystania tego akcesorium. 

 

Tworzenie efektu głębi i tajemniczości 

Jeśli wykonujesz portrety, zdjęcia rodzinne albo sesje modowe i zależy Ci na uzyskaniu efektu głębi i tajemniczości zarazem, softbox Ci w tym pomoże. Światło można ustawić tak, aby skupiało się na profilu przednim lub tylnym. Softbox powinien znajdować się za lub przed fotografowaną osobą i delikatnie oświetlać je profil.

 

Idealne światło do fotografowania biżuterii

Fotografowie zajmują się nie tylko uwiecznianiem pięknych chwil z życia rodzinnego czy robieniem sesji modelkom. Praca niektórych osób polega na robieniu zdjęć produktowych. Często fotografowanym obiektem jest biżuteria. Jak wiadomo, jest ona zazwyczaj mała i potrzebuje idealnego oświetlenia. Do robienia zdjęć małych przedmiotów, takich jak biżuteria, dobrze sprawdzi się softbox, który pozwoli dokładnie oświetlić obiekt i jednocześnie stworzyć przyjemne tło. Aby zdjęcie wyszło ładne, potrzeba użyć, poza softboxem, dużą błyszczącą powierzchnię, na której ustawimy biżuterię i kawałek białej tablicy. Główne światło powinno się umieścić nad produktem, wtedy cienie powstaną z przodu, a dzięki temu uzyskany obraz będzie mniej płaski. 

Efekt naturalnego upiększenia

Korzystając z softboxu można tak pokierować oświetleniem, że twarz modela czy modelki zostanie naturalnie wygładzona i upiększona. Jak to zrobić? Potrzebna będzie do tego mała, biała blenda i jedno światło. Główne światło jest ustawione wysoko i dzięki temu na prawej i lewej stronie twarzy modela czy modeli nie pojawiają się nieestetycznie wyglądające cienie. Blendę należy ustawić niżej i tak pokierować światłem, aby wypełnione zostały obszary w okolicach brody, nosa i oczu. Trzeba też pamiętać, że jeśli tłem jest zwykła biała ściana, na zdjęciu zyska ona szarawy odcień, co wynika z tego, że nie na nią pada światło.

 

Dobre oświetlenie modela i tła jednocześnie

Często jest tak, że jeśli światło skupia się na modelu, tło jest zdecydowanie ciemniejsze i odwrotnie. Niemniej jednak nawet przy użyciu jednego softboxa można zadbać o to, aby oba wspomniane obszary były odpowiednio oświetlone. Trzeba tylko odpowiednio ułożyć światło. Jeden ze sposobów jest taki, aby najpierw zrobić zdjęcie, na którym oświetlony jest fotografowany obiekt, a zaraz później, drugie, na którym światło jest nieco przesunięte i zarówno model jak i tło są oświetlone w połowie. Później za pomocą odpowiedniego programu do obróbki można stworzyć ładne zdjęcie.

Mocne światło

Zależy Ci na podobnym efekcie, jaki można uzyskać, kiedy mocne słońce wpada przez okno? Wystarczy, że użyjesz swojego softboxa. Należy ustawić go daleko od obiektu i umieścić przed nim przezroczysty jedwab, który będzie oddzielał delikatnie światło od fotografowanego obiektu. Dzięki zastosowaniu tych elementów oświetlenie stanie się zdecydowanie mocniejsze. 

Uchwycenie efektownie wyglądających odbić

Przy fotografowaniu szklanych obiektów, takich jak na przykład butelki, można uzyskać ładny efekt odbicia światła. Dzięki niemu fotografia będzie wygląda bardziej oryginalnie. Softbox należy umieścić z boku fotografowanego obiektu. Blenda powinna znajdować się po drugiej stronie, co pozwoli na delikatne podświetlenie krawędzi szklanych obiektów. Nad softboxem można umieścić elementy, które sprawią, że odbicia będą układać się w określony kształt i wyglądać np. jak okno. 

 

Podsumowanie

Jak widać, możliwości wykorzystania jednego akcesorium są duże. Jest sporo sposobów na to, aby uzyskać ciekawe efekty podczas robienia zdjęć studyjnych. Warto od samego początku eksperymentować i szukać sposobów na to, aby fotografie wyglądały bardziej profesjonalnie i oryginalnie. Co istotne, nie trzeba od razu inwestować w wiele akcesoriów i tracić na nie sporo pieniędzy. Jeśli nie masz profesjonalnego dyfuzora, możesz z powodzeniem użyć zwykłego białego prześcieradła. Kolejną wskazówką doświadczonych fotografów jest to, aby kupować oświetlenie o możliwie najwyższej mocy, którą można regulować. Taki sprzęt daje większe możliwości w trakcie fotografowania. Jeśli zdecydujemy się kupić na początku światło o małej mocy, nie zawsze się ono sprawdzi i może szybko okazać się, że potrzebujemy dodatkowego oświetlenia, co jak wiadomo, wiąże się z ponoszeniem dodatkowych kosztów. Zrozumienie jak działa światło i cienie i nabycie umiejętności ich kontrolowania daje duże możliwości i jest podstawą w trakcie robienia zdjęć. Nauka tego może wydawać się skomplikowana, ale przynosi wiele korzyści. Wiedząc, jak poprawnie ustawić światło, można robić wysokiej jakości zdjęcia, które będą ładnie się prezentowały w naszym portfolio.

 

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments