Ranking 6 najlepszych tabletów graficznych w 2024

Ostatnio aktualizowane: 19.04.24

 

Tablet graficzny – przewodnik zakupowy, ranking i test  

 

Tablet graficzny to wszechstronne urządzenie pozwalające na tworzenie różnych projektów, a także obróbkę zdjęć. Z pomocą zainstalowanej aplikacji osoba posługująca się tabletem ma o wiele więcej możliwości niż w przypadku używania tradycyjnej myszki. Osobom poszukującym dobrego urządzenia polecamy Wacom Intuos S CTL-4100K-N. Model ma kompaktową budowę oraz bezbateryjne pióro, które zapewnia naturalne wrażenia w trakcie rysowania. Innym polecanym urządzeniem jest Huion HS610, który można podłączyć zarówno do komputera, jak i do smartfona. Model jest kompatybilny z najpopularniejszymi systemami Windows, Mac oraz Android. Wygodne, niewymagające zasilania pióro pozwala na wykonywanie zaawansowanych projektów graficznych oraz realistycznych rysunków.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Model jest wykonany z dobrych materiałów, co zdecydowanie przekłada się na komfort użytkowania. Wysokiej jakości ekran rozciąga się od krawędzi do krawędzi, umożliwiając tworzenie grafiki bez ograniczeń. Produkt ma wbudowane wgłębienie na pióro oraz przyciski ExpressKeys. Tablet obsługuje się intuicyjnie, dobrze sprawdzi się w przypadku osób początkujących.

Wady

Użytkownicy zwracają uwagę, że tablet Wacom Intuos S CTL-4100K-N działa z opóźnieniem w trakcie wykonywania niektórych zaawansowanych czynności w programie graficznym.

Podsumowanie

Tablet graficzny Wacom Intuos S CTL-4100K-N dysponuje powierzchnią roboczą 152 x 95 mm (rozmiar S). Grubość urządzenia to zaledwie 8,8 mm. W zestawie znajdują się bezbateryjne pióro bezprzewodowe oraz wybrane oprogramowanie. Model jest kompatybilny z Windows 7 lub nowszym oraz MAC OS X 10.11.

Drugi wybór

Zalety

Najnowsza generacja tabletów z pasywnym piórkiem pozwala na wygodną pracę na urządzeniu. Model ma lekkie piórko z 8192 stopniami nacisku. Tablet graficzny może współpracować ze smartfonem lub tabletem z systemem Android 6.0 lub wyższym. Dzięki temu użytkownik może korzystać z urządzenia, nie mając przy sobie laptopa. Model został przystosowany do osób prawo i leworęcznych.

Wady

Model Huion HS610 oprócz panelu dotykowego ma 12 programowalnych klawiszy. Użytkownicy twierdzą, że przyciski mają lekkie luzy, które przeszkadzają w trakcie pracy.

Podsumowanie

Urządzenie Huion HS610 o przekątnej ekranu 11.8 cala to model przeznaczony do pracy ze wszystkimi programami graficznymi. Urządzenie ma obszar roboczy o wymiarach 254 x 158,8 mm. W trybie telefonu obszar roboczy wynosi 158 x 99,2 mm. Rozdzielczość wejściowa tabletu to 5080 LPI. Dołączone do zestawu piórko ma 2 programowalne przyciski.

Rozważ też

Zalety

Tablet został wykonany z wysokiej jakości materiałów. Produkt jest łatwy w konfiguracji i kalibracji. W zestawie znajduje się bardzo czułe piórko Pro Pen 2, które czerpie energię z tabletu (dzięki technologii rezonansu magnetycznego). Ekran został pokryty specjalną, antyodblaskową warstwą, która pozwala uniknąć powstawania refleksów w trakcie pracy.

Wady

Tablet graficzny Wacom Cintiq 16 DTK1660 nie ma przycisków funkcyjnych na tablecie. Przestrzeń odwzorowania kolorów w przypadku Adobe RGB wynosi 72%.

Podsumowanie

Model został wyposażony w wysokiej jakości wyświetlacz Full HD o rozdzielczości 1920 x 1080p oraz o przekątnej ekranu 15,6 cala. Tablet graficzny ma wymiary 422 mm x 285 mm x 10-24,5 mm. Bez podstawy waga modelu wynosi 1,9 kg. Urządzenie zostało wykonane z materiału, który jest trwały i odporny na zarysowania. Model jest kompatybilny z Windows 7 oraz Mac.

 

 

6 najlepszych tabletów graficznych. Opinie w 2024 roku 

 

Tablet graficzny to urządzenie pozwalające na swobodne wykonywanie różnego rodzaju projektów graficznych oraz obróbki fotografii. Z pomocą tego sprzętu można stworzyć schematy przestrzenne, mapy, grafiki, dowolne rysunki oraz obrabiać fotografie i obrazy. Korzystanie z tabletu graficznego jest o wiele wygodniejsze niż używanie tradycyjnego komputera. Poszukując dobrego sprzętu, warto zwrócić uwagę na ranking tabletów graficznych prezentujący modele, które zdobyły najwięcej pozytywnych opinii wśród użytkowników.  

 

Tablet graficzny Wacom

 

1. Tablet Graficzny Wacom Intuos S CTL-4100K-N

 

Tablet graficzny Wacom Intuos S CTL-4100K-N to proste w instalacji oraz kalibracji urządzenie, które zostało stworzone by umożliwić tworzenie i edycję zaawansowanej grafiki. Model został zaprojektowany tak, aby ułatwić pracę osobom, które potrzebują czułego urządzenia umożliwiającego wykonywanie precyzyjnych ruchów. Tablet graficzny ma w zestawie wrażliwe na nacisk, bezbateryjne piórko. Dzięki temu użytkownik ma wrażenie, że używanie narzędzia jest całkowicie naturalne i przypomina rysowanie po kartce papieru. 

Urządzenie graficzne jest bardzo cienkie i lekkie. Tablet graficzny Wacom można bez problemu używać w każdym miejscu. Obszar rysowania rozciąga się od krawędzi do krawędzi, dzięki czemu użytkowanie modelu jest bardzo wygodne. Powierzchnia robocza wynosi 152 mm x 95 mm. Grubość tabletu to 8,8 mm. Bezbateryjne piórko rozpoznaje 4096 poziomów nacisku. W komplecie z urządzeniem jest oprogramowanie, które użytkownik może pobrać w trakcie rejestracji produktu. Do wyboru jest Corel Painter Essential 7 lub Foto – Corel AfterShot 3. 

Test tabletów graficznych pokazuje, że osoby, które rozpoczynają pracę na takim urządzeniu, chętnie wybierają model Wacom Intuos S CTL-4100K-N. Sprzęt jest intuicyjny w obsłudze i pozwala na tworzenie ciekawych rysunków. 

 

 

 

 

Tablet graficzny Huion

 

2. Tablet Graficzny Huion HS610 

 

Wysokiej jakości tablet graficzny Huion HS610 został przystosowany do pracy w różnego rodzaju programach. Model przeznaczony jest do wykonywania projektów graficznych, obróbki zdjęć oraz do wykonywania cyfrowych rysunków przestrzennych. Wygodne piórko dołączone do zestawu umożliwia bardziej precyzyjne i naturalne ruchy w porównaniu do zwykłej myszki komputerowej. Technologia pasywnego piórka z 8192 stopniami nacisku pozwala na wykonywanie zaawansowanych projektów. 

Tablet graficzny Huion HS610 może współpracować nie tylko z komputerem z systemem Windows oraz Mac, ale także ze smartfonem pracującym na Androidzie 6.0 lub wyższym. Dzięki temu użytkownik może pracować na tablecie podłączonym do telefonu w każdym miejscu. Model ma obszar roboczy 254 x 158,8 mm oraz 158 x 99,2 mm w trybie telefonu. Piórko wykrywa 8192 stopni nacisku. Rysik ma rozdzielczość wejściową 5080 LPI oraz szybkość odświeżania 266 PPS. 

Opinie o tabletach graficznych marki Huion są pozytywne ze względu na wysoką jakość wykończenia oraz funkcjonalność. Użytkownicy zwracają uwagę, że model Huion HS610 jest kompatybilny z większością programów graficznych dostępnych na rynku. 

 

 

 

 

Tablet graficzny z ekranem

 

3. Tablet Graficzny Wacom Cintiq 16 DTK1660

 

Osoby poszukujące tabletu graficznego z ekranem powinny zwrócić uwagę na model Wacom Cintiq 16 DTK1660. Urządzenie zostało wyposażone w wysokiej jakości ekran Full HD o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli. Technologia wyświetlania wyróżnia się niską paralaksą, a cała powierzchnia została pokryta specjalną folią antyrefleksyjną, która zmniejsza uciążliwe odbijanie światła. Ekran został wykonany z materiałów, które są wytrzymałe i odporne na zarysowanie. 

Tablet graficzny z ekranem Wacom Cintiq 16 DTK1660 ma specjalne piórko pracujące w technologii rezonansu elektromagnetycznego, które pozwala na używanie rysika bez potrzeby ładowania czy wymiany baterii. Dołączone piórko jest wyjątkowo lekkie i optymalnie wyważone, aby precyzyjnie dało się z niego korzystać. Ekranowy tablet graficzny wykrywa 8192 poziomy nacisku oraz kąt pochylenia rysika. Model ma wymiary 422 mm x 285 mm x 10-24,5 mm. Przekątna ekranu wynosi 15,6 cala. Urządzenie waży 1,9 kg. 

Użytkownicy potwierdzają, że jest to dobry tablet graficzny, który jest kompatybilny z komputerami z systemami Windows 7 oraz MAC. Osoby korzystające z modelu Wacom Cintiq 16 DTK1660 są zadowolone z możliwości rozbudowania sprzętu o dodatkowe akcesoria. 

 

 

 

 

Tablet graficzny dla dzieci

 

4. Tablet Graficzny do Rysowania dla Dziecka + Rysik

 

Tablet graficzny dla dzieci to dobry sposób, aby rozpocząć naukę pisania oraz rysowania. Cyfrowe urządzenie jest dobrym rozwiązaniem dla rodziców poszukujących kreatywnego zajęcia dla swoich pociech. Dziecko korzystające z tabletu graficznego ma możliwość rozwijania swoich umiejętności, nauczenia się pisać czy sporządzania własnych notatek. Używanie takiego urządzenia pozwala zaoszczędzić na papierze. Dzięki temu można być ekologicznym, ponieważ nie ma potrzeby marnowania dodatkowych kartek. 

Cyfrowy model został wykonany z dobrej jakości tworzywa, które pozwala na długie użytkowanie. Najtańszy tablet graficzny z wyświetlaczem ma ekran o przekątnej 8,5 cala. Obszar roboczy wynosi 175 mm x 125 mm. Dzięki temu dziecko ma dużo miejsca, aby swobodnie wykonać notatkę lub rysunek. Model jest dostępny w kolorach czarno-zielonym, czarno-białym, czarno-niebieskim, czarno-czerwonym oraz czarnym. W zestawie znajdują się tablet graficzny oraz rysik. 

Tablet graficzny przeznaczony dla najmłodszych ma wiele pozytywnych opinii. Model jest chętnie kupowany ze względu na jakość wykonania oraz prostą obsługę, która nie sprawia dziecku żadnych problemów.  

 

 

 

 

Tablet graficzny z wyświetlaczem

 

5. Tablet Graficzny Huion Kamvas Pro 20

 

Wysokiej jakości tablet graficzny Huion Kamvas Pro 20 to model przystosowany do wykonywania zaawansowanych projektów graficznych. Urządzenie jest wyposażone w matrycę IPS o bardzo dobrych kątach widzenia. Tablet graficzny z ekranem LCD doskonale odwzorowuje 16,7 miliona kolorów oraz pokrywa się w 120% ze skalą sRGB. Panoramiczny wyświetlacz HD o rozdzielczości 1920×1080 pikseli pozwala na wykonanie wysokiej jakości projektu. Przekątna ekranu wynosi 19,5 cala.

Ten tablet graficzny z wyświetlaczem ma laminowaną matrycę, która redukuje odbicia. Specjalna powłoka zapewnia wysoki komfort pracy nawet w jasnych pomieszczeniach. Pasywne piórko wykrywa 8192 stopnie nacisku, a także kąty nachylenia +/- 60 stopni. Dzięki temu użytkownik ma wrażenie, jakby korzystał ze zwykłego narzędzia typu ołówek lub długopis. Model ma 16 programowalnych przycisków znajdujących się po lewej i prawej stronie ekranu. Obszar roboczy tabletu wynosi 434,88 mm x 238,68 mm. 

Osoby, które zdecydowały się na zakup modelu Huion Kamvas Pro 20, zdecydowanie polecają to urządzenie. Tablet graficzny spełnia oczekiwania grafików komputerowych pracujących przy zaawansowanych projektach. 

 

 

 

 

Tablet graficzny dla początkujących

 

6. Tablet Graficzny Huion H640P 

 

Smukły tablet graficzny do rysowania Huion H640P to niezwykle praktyczne urządzenie, które zostało zaprojektowane z myślą o amatorach oraz o ludziach rozpoczynających naukę. Bezramkowa konstrukcja sprawia, że użytkownik ma wrażenie, jakby rysował po kartce papieru. Model ma 6 programowalnych przycisków, które pozwalają na dostosowanie dodatkowych funkcji urządzenia do swoich potrzeb. 

Ten tablet graficzny dla początkujących jest kompatybilny z systemami operacyjnymi Windows 7, 8, 8.1 oraz 10, a także MAC 10.11.0 lub nowszymi. Model można bez problemu podłączyć do smartfona dzięki złączu OTG, co dodatkowo ułatwia pracę w każdych warunkach. Urządzenie można połączyć z telefonem z zainstalowanym systemem Android 6.0 oraz nowszymi wersjami. Przekątna ekranu w modelu Huion H640P wynosi 175 mm x 99 mm. Waga urządzenia to zaledwie 0,28 kg. Ilość poziomów nacisku dla bezdotykowego piórka to 8192. 

Użytkownicy, którzy zdecydowali się na zakup tego urządzenia potwierdzają, że jest to dobry i tani tablet graficzny dla początkujących. Model ma wszystkie niezbędne funkcje, które pozwalają rozpocząć naukę rysunku i tworzenia grafik. 

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki tablet graficzny kupić? 

 

Osoby, które na co dzień pracują z grafiką bardzo chętnie korzystają z urządzenia, jakim jest tablet graficzny. Sprzęt pozwala na zaprojektowanie i wykonanie dowolnej grafiki, która byłaby trudna do zrobienia za pomocą zwykłej myszki komputerowej. Tablet graficzny pozwala na wykonywanie zaawansowanego projektu wymagającego dużej precyzji. Jest to wszechstronne urządzenie, dzięki któremu można swobodnie rysować, tworzyć projekty, schematy, mapy oraz grafiki. Wiele osób wykorzystuje tablet graficzny do obróbki zdjęć. Tego typu sprzęt jest narzędziem pozwalającym na wykonywanie niezwykle dokładnej pracy. 

Z tabletu graficznego korzystają nie tylko graficy komputerowi. Jest to urządzenie przeznaczone także dla osoby zajmującej się tworzeniem różnego rodzaju reklam oraz zdjęć do postów w mediach społecznościowych. Z tabletu korzystają również inżynierowie, artyści oraz amatorzy, którzy lubią spędzać wolny czas na tworzeniu ciekawych projektów. 

Jaki tablet graficzny wybrać? 

Osoby poszukujące dobrego narzędzia do pracy powinny zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów świadczących o tym, czy dany sprzęt jest odpowiedni. Odpowiednie dopasowanie sprzętu do wymagań jest kluczową sprawą, dlatego też koniecznie trzeba się zastanowić, jaki jest najlepszy tablet graficzny. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na powierzchnię roboczą w danym modelu oraz proporcje względem ekranu. Ważne jest to, aby odpowiednio dopasować obszar powierzchni, na której grafik pracuje do monitora, na którym obserwuje się postępy pracy. Dysproporcja w rozmiarze tabletu i monitora sprawi, że wykonywanie jakiegokolwiek zadania będzie niewygodne i męczące. W przypadku monitora o proporcjach 16:9 dobrym wyborem będzie tablet z obszarem roboczym o wielkości 157 x 98 mm. 

Innym czynnikiem decydującym o tym, jaki jest najlepszy tablet graficzny dla danej osoby, jest rozmiar. Decydując się na zakup urządzenia, warto sprecyzować, jakie projekty będą najczęściej wykonywane. Na rynku dostępne są trzy standardowe rozmiary: A6, A5 oraz A4. Pierwszy rozmiar przeznaczony jest dla osób, które dopiero rozpoczynają pracę z tabletem graficznym i zaczynają tworzyć swoje pierwsze projekty. Niewielka powierzchnia robocza pozwala przyzwyczaić się do urządzenia i daje możliwość wykonywania pierwszych mniej wymagających projektów. Model w rozmiarze A5 jest przystosowany do wymagań osób, które tworzą zaawansowane grafiki. Większy tablet graficzny pozwala zachować dużą swobodę w trakcie rysowania, a co najważniejsze umożliwia wykonanie bardziej precyzyjnej pracy. Urządzenie w rozmiarze A4 jest przeznaczone dla ludzi specjalizujących się w wykonywaniu projektów oraz grafik na wysokim poziomie. Tablet z dużą powierzchnią roboczą umożliwia wykonywanie wyjątkowo precyzyjnych zadań, wymagających doświadczenia. 

Poszukując dobrego tabletu graficznego, warto także zwrócić uwagę na czułość nacisku, prędkość odczytu rysika oraz precyzję odczytu. W przypadku czułości nacisku warto wybrać sprzęt, który pozwala na dokładne odwzorowanie siły, z jaką przyciska się rysik do ekranu. Tak samo, jak czułość, ważna jest także prędkość odczytu danych. Optymalna wartość, która pozwala na dokładne odwzorowanie projektu w czasie rzeczywistym to 200 pps. Dobrej jakości tablet ma także dokładność rysika wynoszącą maksymalnie 0,5 mm. Właściwa wartość dla wysokiej jakości urządzenia to 0,25 mm. 

 

Rodzaje tabletów graficznych 

Tablety graficzne są podzielone na dwie różne kategorie. Najpopularniejszy jest model piórkowy, który składa się z podkładki oraz rysika. W przypadku tego modelu użytkownik może śledzić postępy swojej pracy wyłącznie na ekranie monitora. Decydując się na urządzenie piórkowe, należy zwrócić uwagę, czy rozdzielczość tabletu pokrywa się z rozdzielczością monitora. Tablet przeznaczony do wykonywania zaawansowanych projektów to wersja z ekranem, na którym użytkownik może śledzić postępy swojej pracy. Model z wyświetlaczem pozwala na wykonywanie grafiki w podobny sposób, jak rysowanie po kartce papieru.  

Tablety graficzne w dobrych cenach 

Decydując się na zakup tabletu graficznego, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego parametry, a następnie określić kwotę, jaką użytkownik chce przeznaczyć na urządzenie. Podstawowy model dla amatora lub osoby zajmującej się tworzeniem prostych grafik i rysunków kosztuje nie więcej niż 500 zł. Urządzenie przeznaczone dla grafika komputerowego specjalizującego się w wykonywaniu dużych projektów jest o wiele lepszej jakości. Z tego względu profesjonalny tablet graficzny to wydatek wahający się od 2000 do 3000 zł. 

 

 

FAQ

 

P1: Jak działa tablet graficzny?

Działanie tabletu graficznego jest bardzo proste. Po podłączeniu urządzenia do komputera, laptopa lub smartfona użytkownik może dowolnie tworzyć różnego rodzaju grafiki, rysunki oraz szkice za pomocą specjalnego rysika dołączonego do zestawu. Podkładka tabletu graficznego to odpowiednik zwykłej kartki papieru, po której można rysować i tworzyć projekty. Efekty pracy można stale obserwować na ekranie komputera lub kontrolować na wyświetlaczu, jeśli jest to model z ekranem. Osoby zajmujące się tworzeniem i edycją grafik chętnie  sięgają po tablet graficzny, ponieważ jest to urządzenie pozwalające na wykonanie precyzyjnego zadania i dokonywania skomplikowanych korekt wymagających dużych umiejętności. Wielu projektów nie udaje się zrealizować za pomocą tradycyjnej myszki komputerowej, która nie pozwala na tak precyzyjne wykonanie zadania.  

 

P2: Ile kosztuje tablet graficzny?

Zakup wysokiej jakości tabletu graficznego to spory wydatek. W zależności od wybranego modelu koszty wahają się od 200 do 3000 zł. Tablety graficzne z ekranem są znacznie droższe niż modele, które składają się ze zwykłej podkładki dotykowej bez wyświetlacza. Za dobry model w formacie A4 o optymalnej rozdzielczości konsument musi zapłacić do 500 zł. Większość urządzeń do tej kwoty ma dołączone do zestawu dobre programy graficzne umożliwiające bezproblemową pracę na tablecie. Droższe modele z wyświetlaczem to wydatek wahający się od 2000 do 3000 zł. W górnej granicy cenowej mieszczą się profesjonalne sprzęty, które są zaprojektowane do tworzenia zaawansowanej grafiki. 

P3: Jak podłączyć tablet graficzny do komputera?

Tablet graficzny podłączony do komputera stacjonarnego lub laptopa to duża wygoda. W zależności od posiadanego urządzenia podłączenie odbywa się za pomocą kabla USB lub bezprzewodowo. Aby użytkownik mógł w pełni korzystać z funkcji pozwalającej na tworzenie grafik w komputerze, musi mieć zainstalowane specjalne oprogramowanie, które zazwyczaj jest dołączone do tabletu graficznego. Klasyczne urządzenia składają się z podkładki, którą należy podłączyć lub sparować z komputerem. W zależności od posiadanego modelu wymagania systemowe dla danego sprzętu mogą się różnić. Warto zwrócić uwagę, czy zakupiony produkt będzie współpracował z systemem operacyjnym zainstalowanym na laptopie, czy komputerze stacjonarnym.  

 

P4: Jak podłączyć tablet graficzny do telefonu?

Podłączenie tabletu graficznego do telefonu wymaga posiadania smartfona z systemem operacyjnym kompatybilnym z wymaganiami producenta. Większość modeli pozwala na połączenie z urządzeniem mobilnym, które ma system Android 6.0 lub wyższy. Oprócz tego smartfon musi także obsługiwać technologię OTG (On The Go), która umożliwia podłączenie wielu zewnętrznych urządzeń do telefonu komórkowego. Połączenie odbywa się za pomocą kabla obsługującego standard OTG. W smartfonie musi być jednak zainstalowana specjalna aplikacja w postaci sterownika, która umożliwi podłączenie tabletu graficznego. W zależności od posiadanego sprzętu obszar roboczy w trybie smartfonu jest mniejszy niż w przypadku standardowego połączenia do laptopa lub komputera. 

 

P5: Co to jest tablet graficzny?

Tablet graficzny to urządzenie, które wyglądem przypomina tradycyjny tablet, jednak jego funkcje zdecydowanie różnią się. W urządzeniu przeznaczonym do tworzenia i edycji grafiki użytkownik wykorzystuje piórko, które zastępuje zwykły ołówek lub inne narzędzie stosowane do przelewania projektów z głowy na papier. Tablet graficzny przeznaczony jest dla osób, które wolą posługiwać się przyrządami zbliżonymi do tradycyjnego narzędzia kreślarskiego niż tworzyć za pomocą myszki komputerowej. Dołączone do zestawu piórko umożliwia wykonanie dowolnego projektu, szkicu czy grafiki i przeniesienie na ekran komputera lub smartfona. Wszystkie tablety graficzne współpracują z danym programem komputerowym, który umożliwia tworzenie autorskiego dzieła oraz edycję wykonanego zdjęcia. Urządzenie pozwala na wykonywanie map, grafik oraz schematów przestrzennych.

 

 

Dodaj komentarz

2 KOMENTARZ

Nanashi

April 21, 2022 at 8:10 am

Kupiłem tablet marki XPPen i było zdecydowanie warto. Jest to coś, co sprawdza się u mnie w pierwszych krokach z grafiką komputerową.

Odpowiadać
Zespół RadarTechnologiczny

April 25, 2022 at 3:16 pm

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz i rekomendację.

Pozdrawiamy,
Zespół RadarTechnologiczny.pl

Odpowiadać