Uchwyty do telewizora ranking

Ostatnio aktualizowane: 08.09.24

 

Produkt Art Ar-22 uplasował się na szczycie naszego rankingu najbardziej popularnych uchwytów do telewizorów. Zebrał on najwięcej pochlebnych komentarzy konsumentów. To model, który pasuje do urządzeń o przekątnej ekranu od 20 cali do nawet 60 cali. Na uchwycie można bez przeszkód zamontować telewizor z matrycą LED i LCD, a także sprzęt plazmowy. Ponieważ produkt został wykonany z metalu, nie musimy się obawiać o bezpieczeństwo zawieszonego na nim urządzenia. Model jest wytrzymały i solidny, jego maksymalne obciążenie to 60 kg. W zestawie otrzymujemy potrzebne do montażu akcesoria, czyli zestaw śrub. Drugie miejsce w zestawieniu należy do Maclean MC-647 – produktu dającego możliwość zmiany kąta nachylenia i odległości ekranu urządzenia od ściany. Na uchwycie można zawiesić nie tylko telewizor (LED, LCD lub plazmowy), ale i monitor. Materiał wykonania modelu to stal, a to zapewnia mu odporność na uszkodzenia. Zachęcamy do zapoznania się z innymi, opisanymi na tej stronie uchwytami, które również są solidne i łatwe w montażu.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Jedną z najważniejszych zalet prezentowanego uchwytu jest możliwość schowania w nim przewodów. Dzięki temu przestrzeń za naszym telewizorem będzie wyglądała schludnie i elegancko. Oprócz tego produkt jest bardzo stabilny i utrzymuje ciężkie telewizory.

Wady

Odstęp pomiędzy ścianą a telewizorem jest stosunkowo duży. Może to nie podobać się niektórym konsumentom. Oprócz tego uchwyt ten nie posiada żadnej regulacji. Uniemożliwi nam to ustawienie telewizora pod innym kątem.

Podsumowanie

Uchwyt przystosowany jest do telewizorów o przekątnej w przedziale od 32 do 60 cali. Jego wymiary wynoszą od 815 mm x 465 mm x 30 mm. Jego jedyną wadą może być brak regulacji uchwytu. Poza tym produkt cieszy się wieloma pozytywnymi ocenami.

Drugi wybór

Zalety

Prezentowany uchwyt możemy bardzo łatwo zamontować. Nie zabierze nam to zbyt dużo czasu. Kolejną zaletą jest jego cena. Stosunek jakości produktu do jego ceny jest bardzo atrakcyjny. Wiele osób podkreśla, że trudno o bardziej atrakcyjny sprzęt w tym zakresie cenowym.

Wady

Prezentowany uchwyt do telewizora nie jest zbyt wytrzymały. Producent zamieścił informację mówiącą, że produkt potrafi utrzymać odbiornik ważący do 50 kg. Zalecamy jednak nie umieszczać na nim telewizora cięższego niż 30 kg.

Podsumowanie

Model ten znajdziemy w czarnym kolorze. Do zestawu dołączone zostały śrubki, które ułatwią nam montaż uchwytu Maclean MC-647. Musimy jednak pamiętać, aby nie zawieszać na nim telewizorów o wadze większej niż 30 kg.

Rozważ też

Zalety

Prezentowany uchwyt bardzo łatwo się reguluje. W poziomie możemy go obrócić aż o 90 st. Z kolei nachylenie w pionie wynosi od -15 st. do + 5 st. Dzięki temu dostosujemy go do naszych potrzeb. Poza tym jest on łatwy w montażu.

Wady

Producent do zestawu dołączył śrubę, która ma za zadanie regulować produkt w pionie. Jest ona jednak nieco za długa. Jedyną opcją jest jej przycięcie. W przeciwnym razie wspomniana śruba będzie haczyć o płytę mocującą.

Podsumowanie

Na uchwycie Arkas Lcw 242T Cz możemy umieścić telewizor, który waży nie więcej niż 35 kg. Przekątna odbiornika nie powinna przekraczać 42 cali. Uważajmy jednak na śrubę, która może porysować płytę mocującą.

 

 

Najlepsze uchwyty do telewizora w 2024 roku

 

Kupiłeś już wymarzony telewizor, ale wciąż nie wiesz na czym go powiesić? Sklepy oferują nam szeroką gamę produktów do montażu telewizorów, dlatego bardzo trudno jest dokonać wyboru. Nasz ranking prezentuje najlepsze uchwyty do telewizora jakie pojawiły się na rynku.

 

Art 32″-60″ AR-22

 

1.Art Ar-22Jest to model bardzo dobrej i powszechnie znanej marki, która zajmuje się przede wszystkim produkowaniem akcesoriów IT oraz RTV. Według wielu opinii to właśnie ta firma produkuje najlepsze uchwyty do TV.

Ten uniwersalny uchwyt posiada szeroki zakres regulacji i odpowiada standardom VESA. Można go stosować do telewizorów LCD, LED oraz plazm. Rozmiarowo znajdzie zastosowanie do telewizorów od 32 do 60 cali. Maksymalna waga telewizora, którą będzie bezpiecznie utrzymywał wynosi 80 kg. Uchwyt posiada mocowanie do ściany, nie został natomiast wyposażony w mocowanie do sufitu. Model ten posiada system ukrywania kabli, co jest niezwykle dużą zaletą. Wszyscy wiemy, że nie ma nic gorszego niż widok licznych kabli na podłodze czy ścianie. Ponadto uchwyt wyposażony jest w blokadę zabezpieczającą telewizor przez zsunięciem.

Model ten został wykonany z metalu, który został proszkowo polakierowany na kolor czarny. Do kompletu producent dodał zestaw wszystkich potrzebnych do montażu śrub. Jest to bardzo solidny produkt. Ten dobry uchwyt do telewizora oceniany jest bardzo pozytywnie. Osoby, które go zakupiły potwierdzają, że model został bardzo porządnie wykonany.

Nasze zestawienie otwiera produkt Art Ar-22. Jest to estetycznie wykonany, bezpieczny sprzęt. Według opinii użytkowników jest to zdecydowanie najlepszy uchwyt do telewizora w 2024 roku. Jego wymiary wynoszą 815 mm x 465 mm x 30 mm. Daje możliwość zamocowania ekranu o przekątnej od 32 do 60 cali.

 

Zalety

Stabilny: Dzięki masywnym uchwytom po zamocowaniu telewizor trzyma się stabilnie i pewnie. Urządzenie to posiada specjalne zabezpieczenie, które chroni telewizor przed zsunięciem się.

Dobra jakość: Produkt został wykonany z najwyższej jakości materiałów. Posiada bardzo trwałą, metalową budowę.

Ukryte przewody: Praktyczny system ukrywania przewodów pozwala utrzymać je pod kontrolą. Kable nie plączą się i nie kurzą, a przestrzeń za telewizorem wygląda bardziej estetycznie.

Montaż: Uchwyt ten jest bardzo łatwy, niemalże intuicyjny w montażu. Przytwierdzany jest na sztywno, co oznacza, że nie ma możliwości zmiany kąta nachylenia. Udogodnieniem jest załączony do zestawu komplet odpowiednich śrub oraz dystansów.

Udźwig: Maksymalne obciążenie produktu wynosi 80 kg, dzięki czemu można na nim zainstalować nawet ciężki telewizor.

 

 

 

 

Maclean MC-647

 

2.Maclean MC-647Maclean MC-647 to uniwersalny wieszak przeznaczony do montażu telewizorów LCD, LED oraz plazm. Świetnie się też sprawdzi do montażu monitorów.

Jest to model, który służy do wieszania sprzętu nieprzekraczającego wagowo 30 kg. Minimalny rozstaw śrub w poziomie to 100 mm, maksymalny natomiast to 400 mm. Minimalny rozstaw śrub w pionie to 75 mm, maksymalny to 400 mm. Podsumowując: rozstaw śrub montażowych zgodnie z ogólnoświatowym standardem VESA to 400×400. Odległość od ściany wynosi 28 mm. Uchwyt umożliwia także mocowanie zakrzywionych ekranów typu curved. Dużą zaletą tego modelu jest bardzo łatwy montaż. Uchwyt wykonany jest z solidnych materiałów.

Produkt został wykonany z metalu w czarnej kolorystyce. W zestawie znajdziemy komplet śrub montażowych oraz tych do przykręcenia TV. Uchwyt ten zbiera bardzo dobre recenzje. Większość osób, która go posiada jest zadowolona z zakupu i uważa że jest to dobry uchwyt ścienny do telewizora.

Kolejnym urządzeniem z kategorii uchwytów do telewizora jest model Maclean MC-647. Pasuje do większości, najbardziej popularnych telewizorów, których waga jest mniejsza niż 50 kg. Jak przystało na profesjonalny sprzęt, egzemplarz ten posiada zgodność ze standardem mocowania VESA (400×400). Umożliwia montaż monitorów o wielkości od 33 do 55 cali. To dobry uchwyt do telewizora do 100 zł.

 

Zalety

Uniwersalny: Konstrukcja tego produktu umożliwia zamocowanie telewizorów LCD, LED oraz PLAZMA. Producent przewidział również możliwość montażu modeli z zakrzywionym ekranem.

Regulacja: Sprzęt ten posiada opcję regulacji w różnych płaszczyznach. Oznacza to, że można bezpiecznie zmieniać kąt nachylenia w zakresie od -20 st. do +10 st. Dopasować do swoich potrzeb można również odległość ekranu od ściany.

Łatwy montaż: Produkt można łatwo zamontować na ścianie. Wszystkie elementy urządzenia są mocne, wykonane bardzo solidnie i profesjonalnie. Wielu użytkowników wysoko ocenia jakość wykonania uchwytu.

Cena: Konsumenci, którzy zdecydowali się na zakup tego modelu wysoko oceniają właściwy stosunek ceny do jakości. Produkt ten cieszy się opinią urządzenia godnego polecenia.

 

 

 

 

Arkas Lcw 242T Cz

 

3.Arkas Lcw 242T CzKolejny model to produkt polskiej firmy, która specjalizuje się m.in. w systemach mocowania telewizorów. Jest to nowoczesny uchwyt, która pozwala na regulację telewizora w pionie oraz w poziomie.

To idealne rozwiązanie dla salonów, w których kanapa, fotele oraz inne miejsca siedzące nie są skupione w jednym miejscu. Pozwala nam to na bieżące obracanie telewizora i przystosowanie jego położenia do swoich preferencji i potrzeb. Technologia ta bardzo przydaje się gdy w związku ze zmianą pory dnia zmienia się także oświetlenie w pokoju. Uchwyt ten umożliwia obrót telewizora aż o 90 stopni. Dzięki temu ekran TV możemy zainstalować w narożniku pokoju. Jest to położenie bardzo problematyczne i niewiele uchwytów pozwala na takie umiejscowienie telewizora.

Pasuje do telewizorów o następującym rozstawie wg standardu VESA: 75×75, 100×100, 200×100, 200×200 mm. Uchwyt firmy Arkas może pochwalić się bardzo pochlebnymi recenzjami. Wysoko oceniana jest solidność wykonania. Za dużą zaletę uważa się czytelną i jasną instrukcję obsługi.

 

Następną propozycją w naszym zestawieniu jest polski sprzęt marki Arkas Lcw 242T Cz. Model ten zbiera pozytywne recenzje użytkowników ze względu na masywne wykonanie, łatwy montaż i szeroki zakres ustawiania kąta nachylenia. Obciążenie uchwytu wynosi maksymalnie 35 kg. Umożliwia zamocowanie ekranu o przekątnej nie większej niż 42 cale.

 

Zalety

Wysięgnik: Uchwyt posiada podwójne ramię montażowe. Maksymalna odległość od ściany jaką może osiągnąć to urządzenie wynosi 527 mm.

Regulacja: Produkt posiada duży zakres regulacji. Stopień nachylenia w pionie to przedział od -15 st do +5 st. Natomiast w poziomie możliwy jest obrót o 90 st.

Zestaw montażowy: Podobnie, jak poprzednie modele, również ten wyposażony jest w zestaw śrub i kołków montażowych. Do kompletu producent dołącza instrukcję mocowania.

 

Wady

Śruba blokująca położenie w pionie: Niestety w produkcie tym problematyczną kwestią okazało się zastosowanie nieodpowiedniej długości śruby, która blokuje zmianę położenia w pionie. Śruba ta zahacza o płytę mocującą i jedynym rozwiązaniem jest jej częściowe obcięcie.

 

 

 

 

ART Gemini

 

4.ART GeminiNastępna propozycja to stojak firmy Art . Jest to idealna propozycja dla osób, które chcą sprawić by ich telewizor był mobilny.

Takie rozwiązanie jest bardzo funkcjonalne. Świetnie sprawdzi się w salach konferencyjnych i ekspozycjach targowych. Jeśli wiemy, że będziemy mieli potrzebę ciągłej zmiany lokalizacji sprzętu, to stojak Art Gemini to bardzo dobre rozwiązanie. Poza tym to bardzo bezpieczny wybór. Dwa z czterech kółek stojaka posiadają hamulce, które zabezpieczą sprzęt przed niechcianą i przypadkową zmianą miejsca.

Telewizor montuje się na stojaku w bardzo prosty sposób. Stojak posiada możliwość regulacji wysokości, na której jest montowany monitor. To bardzo użyteczna funkcja, która pozwala na dostosowanie wysokości montażu do naszych indywidualnych potrzeb. Pionowe elementy stojaka wykonane zostały ze stali nierdzewnej. Model ten prezentuje się niezwykle elegancko. Należy także podkreślić, że konstrukcja tego stojaka jest bardzo stabilna.

Kolejna pozycja to stojak służący do mocowania telewizorów plazmowych i LCD w pozycji pionowej. Cechą charakterystyczną tego modelu jest oryginalny design. Urządzenie jest rekomendowane przez użytkowników ze względu na solidne wykonanie.

 

Zalety

Mobilny: Sprzęt ten idealnie sprawdzi się w miejscach, gdzie często zachodzi potrzeba reorganizacji wnętrza. Dzięki umieszczonym w podstawie 4 kółkom można zmienić położenie stojaka w zależności od potrzeb.

Uniwersalny: Ten mobilny produkt ma uniwersalne zastosowanie. Bardzo dobrze sprawdzi się w salach konferencyjnych, w trakcie eventów i szkoleń firmowych. Jest często wykorzystywany w prywatnych klinikach oraz biurach obsługi klienta.

Zabezpieczenie: Dzięki systemowi stabilnej ekspozycji, kółka stojaka zaopatrzone są w specjalne blokady, które chronią przed niechcianą zmianą położenia.

 

Wady

Cena: Prezentowany sprzęt jest niemal dwukrotnie droższy od innych modeli w naszym zestawieniu.

Zajmuje miejsce: Ze względu na dosyć duże wymiary urządzenia i brak możliwości złożenia, jego przechowywanie jest problematyczne. Wysokość stojaka wynosi 173 cm.

 

 

 

 

4world 06808

 

4world 06808 to niezawodny uchwyt, który ma wiele otworów montażowych. Umożliwia to przytwierdzenie sprzętu do jakiejkolwiek ściany. Po zamontowaniu odległość uchwytu od ściany wynosi od 6,1 cm do 44 cm. Regulacja możliwa jest też jeśli chodzi kąt nachylenia w zakresie -12~+12 st. O oraz obrót w zakresie -90~+90 st.

Model ten przeznaczony jest do zawieszenia telewizora o przekątnej od 32” do 42” i o wadze 50 kilogramów. Produkt jest dość stabilny i bardzo łatwy w montażu. W zestawie znajdują się wszystkie elementy niezbędne do zamontowania uchwytu na ścianie. Prezentowany model zyskał szerokie uznanie konsumentów. W swoich ocenach podkreślają oni, że jest to bardzo solidny produkt, wytrzymujący duże obciążenie. Zauważają też, że sam montaż uchwytu nie jest zbyt skomplikowany. Wszystko zostało dobrze opisane w instrukcji obsługi. Docenili też fakt, że jest to model uniwersalny, a więc może nam służyć również po zmianie telewizora.

Ostatnim, prezentowanym produktem jest obrotowy uchwyt do telewizora 4world 06808. To sprzęt łatwy w montażu. Jeśli chodzi o cenę to jest ona adekwatna do jakości wykonania.

 

Zalety

Funkcja regulacji: Tak, jak większość urządzeń tego typu model ten posiada system umożliwiający regulowanie położenia telewizora. Kąt nachylenia w pionie wynosi 15 st.

Uniwersalny: Uchwyt ten pasuje praktycznie do każdego, dostępnego na rynku telewizora plazmowego o przekątnej nieprzekraczającej 42 cale.

 

Wady

Stabilność: Specyfikacja produktu przewiduje udźwig urządzeń o masie około 50 kg. W rzeczywistości okazuje się jednak, że podana nośność tego modelu jest zawyżona, co sprawia, że ciężki telewizor nie zawsze stabilnie się trzyma w danym położeniu.

Jakość śrub: Niestety jakość śrub dołączonych do zestawu pozostawia wiele do życzenia. Nie trzymają one właściwie konstrukcji przez co całość ma tendencje do przechylania się.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki uchwyt do telewizora kupić?

 

Telewizor nie jest niezbędnym sprzętem w naszym domu, ale większość z nas posiada takie urządzenie. Przy okazji zakupu telewizora pojawia się pytanie, gdzie go ustawić. Wiele osób decyduje się na zakup komody lub specjalnej szafki na urządzenie. Takie rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Przede wszystkim dzieci mają łatwiejszy dostęp do urządzenia, a to może być niebezpieczne. Kolejna kwestia to problem z czyszczeniem szafki, która się kurzy. Z drugiej zaś strony możemy dowolnie przestawiać telewizor, ale nie mamy możliwości regulowania nachylenia, jak w przypadku specjalnych uchwytów. Nie da się też zaprzeczyć, że na dobrze dobranej szafce możemy ustawić DVD lub głośniki.

Co jednak, gdy chcemy regulować kąt nachylenia telewizora? Jest to bardzo przydatne zwłaszcza w słoneczne dni, gdy promienie odbijają się od ekranu. Co jeśli nie mamy miejsca na szafkę lub jest to zbyt droga inwestycja? Tu z pomocą przychodzą nam uchwyty. To właśnie one będą tematem tego poradnika.

Dlaczego warto?

Przede wszystkim jest to tańsze rozwiązanie. Ładna szafka kosztuje ok 300-400 zł, a dobry uchwyt kupisz za niecałe 100 zł. Taki sprzęt sprawia, że dziecko nie ma dostępu do telewizora. To zapewnia maluchowi bezpieczeństwo, a Tobie spokój i co istotne mniejszą ilość sprzątania, bo nie musisz obawiać się, że popołudniowa przekąska ozdobi ekran. Kolejna kwestia to więcej przestrzeni w pomieszczeniu. Ważna jest także regulacja wysięgu, nachylenia i nowoczesny wygląd takiego rozwiązania. W tym poradniku podpowiemy Ci, jaki uchwyt do telewizora wybrać.

 

Standard VESA, czyli Video Electronics Standards Association

Standard VESA brzmi skomplikowanie, ale tak naprawdę nie ma w tym nic trudnego. Chodzi o rozstaw otworów montażowych, jakie są odpowiednie do danego modelu telewizora. Skąd czerpać taką wiedzę? Informacje znajdziesz w instrukcji obsługi telewizora. Możesz też szukać w Internecie uchwytów do typu telewizora, jaki posiadasz. Pamiętaj jednak, że czasem sprzedawca przez pomyłkę dodał model do spisu telewizorów. W efekcie możesz zakupić uchwyt, który jest przeznaczony do serii, jaką posiadasz, ale wyłącznie do modeli nowszej lub starszej generacji.

Dlatego lepiej sprawdzić standard VESA, wtedy masz 100% pewność, że dokonasz dobrego zakupu. Najpopularniejsze typy to: VESA 200 x 200, VESA 300 x 300, VESA 400 x 400. Jeśli nie możesz znaleźć instrukcji, kup model uniwersalny. Jest to też najlepsze rozwiązanie dla osób, które lubią często zmieniać elektronikę, a nie mają czasu i chęci na wiercenie dziur, aby zamontować nowy uchwyt.

 

Waga telewizora

Samo rozstawienie to nie wszystko – ważna jest też waga telewizora. Uchwyt musi udźwignąć nasz sprzęt. Nie kupuj modelu, którego maksymalne obciążenie jest równe wadze Twojego sprzętu. Wartość ta zawsze musi być większa, gdyż nawet lekki nacisk może spowodować awarię.

 

Jakość wykonania

Kiepski, plastikowy uchwyt to najkrótsza droga do awarii sprzętu. Dlatego warto wybierać modele stalowe, które wyróżniają się dużą wytrzymałością. Jeśli wybierasz model z regulacją – sprawdź ruchomość ramion oraz stabilność całej konstrukcji. Chwiejący się na wysięgniku telewizor może przyprawić o ból głowy.

 

Regulacja kąta nachylenia

Możesz kupić sztywny uchwyt, lub też taki z możliwością regulacji kąta nachylenia – bardziej funkcjonalne rozwiązanie. Dzięki temu, nawet przy słabym oświetleniu czy zmianie wystroju (np. przesunięcie kanapy) – odpowiednia widoczność zostanie zachowana. Jeśli nie jest to dla Ciebie aż tak istotne i szukasz czegoś taniego, wybierz model bez regulacji.

 

Obrót

Jeśli interesuje Cię sprzęt z regulacją, sprawdź też możliwość obrotu. Pozwala to dostosować położenie telewizora do tego, gdzie ustawione są fotele czy kanapa. Taki system umożliwia nam swobodne ustawianie telewizora nawet w bardzo zagraconym pomieszczeniu. Często stosowana jest funkcja Pivot. Takie rozwiązanie umożliwia obrócenie ekranu o 360 stopni wokół własnej osi.

Odstęp od ściany

Cenisz sobie minimalizm i estetykę – zbyt duży odstęp od ściany może zniszczyć całe Twoje wyobrażenie o wnętrzu. Dlatego należy sprawdzić odstęp od ściany. Jeśli masz problem ze wzrokiem i chcesz regulować to odstawienie, wybierz sprzęt, który ma taką funkcję.

 

Montaż uchwytu

Wybrałeś interesujący Cię model, pasujący do Twojego telewizora, który posiada wszystkie niezbędne dla Ciebie funkcje. Pozostaje jeszcze kwestia montażu. Po pierwsze sprawdź, czy w zestawie znajdują się wszystkie niezbędne do tego elementy. Wyeliminuje to konieczność biegania po sklepie i szukania wkrętów. W komplecie powinny znaleźć się śruby montujące, szablon do wiercenia i niewielka poziomica. Przydatnym rozwiązaniem jest też zwijarka kabli, ale nie jest to standardowy element takich zestawów. Większość uchwytów wymaga wywiercenia zaledwie 4 dziur w ścianie, ale są też modele, które mają bardziej skomplikowany system montażu.

 

Jaki uchwyt do telewizora jest najlepszy?

Jeśli chcesz kupić solidny sprzęt, postaw na modele znanych firm. Każda marka ceniona na rynku oferuje najróżniejsze modele – uniwersalne, z regulacją lub bez. Rozpiętość cenowa jest dość szeroka, bo możesz znaleźć sprzęt za 40 zł, ale też taki za 300 zł. Jak już wspomnieliśmy wiele zależy od typu telewizora, jego wagi, a także Twoich potrzeb. Jednak z całą pewnością znajdziesz solidne uchwyty do telewizorów w dobrych cenach.

 

 

Jak zamontować uchwyt do TV?

 

Podpowiedzieliśmy Ci już, jaki uchwyt do telewizora jest polecany do urządzeń przystosowanych do zawieszenia na ścianie. Teraz przyszła pora na przedstawienie kilku wskazówek ułatwiających montaż tego typu produktu na ścianie. Sprawdź, co musisz przygotować i na jakiej ścianie możesz przymocować uchwyt.

Niezbędne narzędzia

Zanim zaczniemy montować uchwyt powinniśmy przygotować wszystkie potrzebne narzędzia i akcesoria. Dzięki temu zaoszczędzimy dużo czasu, ponieważ nie będziemy musieli przerywać pracy, gdy zauważymy, że czegoś nam brakuje. Do zawieszenia uchwytu do telewizora na ścianie potrzebujemy przede wszystkim poziomicy, wiertarki i ołówka. Przyda nam się również: taśma malarska, worek foliowy, wiertła dopasowane do rozmiaru kołków montażowych, młotek oraz klucz do montażu śrub.

 

Jak zamontować uchwyt do telewizora na płycie gipsowo-kartonowej?

O ile montaż uchwytu na ścianie z cegły czy betonu nie jest trudny, to w przypadku ścian z płyt gipsowo-kartonowych musimy zachować więcej ostrożności. Musimy zwrócić szczególną uwagę na dobór kołków oraz odpowiednie rozłożenie ciężaru. Tylko w ten sposób zminimalizujemy ryzyko upadku telewizora na podłogę. Na szczęście na ścianie gipsowo-kartonowej możemy zamocować dowolny uchwyt. Najważniejsze jest to, aby miała ona konstrukcję ze stalowych profili o grubości minimum 50 mm. Grubość pojedynczej płyty nie powinna być mniejsza niż 12,5 mm.

 

Montaż uchwytu krok po kroku

Po dopasowaniu miejsca montażu uchwytu do telewizora możemy przejść do wywiercenia otworów w ścianie. Do tego jest nam potrzebna wiertarka i poziomica, z pomocą której upewnimy się, że telewizor będzie zawieszony prosto. Aby nie popełnić błędu należy przyłożyć uchwyt do ściany i ołówkiem delikatnie odrysować miejsca wywiercenia otworów. Tuż pod nimi powinniśmy przykleić taśmą malarską worek foliowy, aby uniknąć konieczności sprzątania po skończonej pracy.

Kiedy otwory w ścianie są już wywiercone możemy do nich włożyć kołki rozporowe – najlepiej wbić je delikatnie młotkiem, aby mieć pewność, że są dobrze osadzone. Potem należy przytwierdzić uchwyt do telewizora, przyłożyć go do ściany (tu niezbędna okaże się pomoc innego domownika) i wkręcić śruby. Po upewnieniu się, że wszystko dobrze przykręciliśmy i nic nie zagraża naszemu bezpieczeństwu możemy przejść do podłączenia do telewizora kabli.

Najczęściej popełniane błędy przy montażu

Co prawda samodzielny montaż uchwytu do telewizora nie jest zbyt trudny, ale trzeba uważać, aby nie popełnić przy tym błędów. Mogą one negatywnie wpłynąć na solidność mocowania produktu, a tym samym bezpieczeństwo zawieszonego urządzenia. Zanim rozpoczniemy montaż musimy się upewnić, że ściana wytrzyma obciążenie telewizora – zwłaszcza ta wykonana z płyt gipsowo-kartonowych lub nośna (niekiedy konieczne jest zastosowanie specjalnych kotwi). Nie wahajmy się sprawdzania pionu i poziomu uchwytu przy pomocy poziomicy. Bez tego przyrządu możemy krzywo zamocować telewizor, a wywiercone w nieodpowiednich miejscach otwory mogą być doskonale widoczne, więc trzeba będzie je zamaskować.

Często popełnianym błędem przy montażu uchwytu do tv jest też zamocowanie go na zbyt dużej wysokości lub w nieodpowiednim miejscu. Pamiętajmy, że sprzęt plazmowy nie może wisieć na ścianie, na którą pada duża ilość światła słonecznego, ponieważ to może negatywnie wpłynąć na jakość oglądanego obrazu. Jeśli chcemy mieć pewność, że uchwyt będzie zamontowany solidnie i dobrze osadzony w ścianie, starannie oczyśćmy otwory po wywierceniu z zalegającego w nich pyłu. Możemy to zrobić przy pomocy szczotki lub odkurzacza.

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments