Ranking 12 najlepszych drukarek laserowych w 2023

Ostatnio aktualizowane: 30.05.23

 

Drukarka laserowa – Poradnik zakupowy, ranking i test

 

W każdym biurze przyda się dobra drukarka. Ciekawym urządzeniem jest model Brother HL-L3210CW. Umożliwia drukowanie dokumentów zarówno w czerni, jak i w kolorze. Jakość grafik i obrazów jest wysoka, rozdzielczość wydruku to aż 600 x 600 dpi. Urządzenie jest wydajne, może drukować nawet 18 stron w ciągu minuty, dzięki czemu sprawdzi się do małych i dużych biur. Polecamy też zapoznanie się ze sprzętem HP LaserJet Pro MFP M28A. To drukarka, skaner i kopiarka w jednym. Model jest niewielki, ale bardzo przydatny w domu oraz małym biurze, jego obsługa nie jest skomplikowana. Urządzenie cicho pracuje i jest energooszczędne, drukuje monochromatyczne dokumenty z prędkością 18 stron na minutę.

12 najlepszych drukarek laserowych. Opinie w 2023 roku

 

Polecamy nasz ranking drukarek laserowych dla każdego, kto szuka dobrego sprzętu do swojego domu, a także do biura. Wyróżnione urządzenia są wytrzymałe i cechuje je szybka praca.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Drukarka kolorowa Brother dobrze sprawdza się zarówno do drukowania dokumentów, jak i grafik. Rozdzielczość druku wynosi 600 x 600 dpi. Model wyposażono w technologię LED, która zapewnia wyraźne szczegóły i wysoką jakość obrazów. Wygodny podajnik ułatwia uzupełnianie papieru. Drukarka pracuje cicho, dzięki czemu nie przeszkadza w pracy.

Wady

Duży rozmiar urządzenia utrudnia ustawienie go w małym biurze, gdzie ilość dostępnego miejsca jest ograniczona. Ponadto drukarka jest ciężka, przez co przenoszenie jej jest trudne.

Podsumowanie

W domowym biurze lub w firmie przyda się dobra drukarka, która umożliwia drukowanie nie tylko dokumentów, ale także różnego rodzaju obrazów i grafik. Dlatego warto wybrać model Brother, który zapewnia wysoką jakość wydruku. Urządzenie jest łatwe w obsłudze i wydajne, może drukować nawet 18 stron w ciągu minuty.

Drugi wybór

Zalety

Sprzęt umożliwia drukowanie dokumentów, a także ich skanowanie oraz kopiowanie. Ma on kompaktowe wymiary, dlatego nie zajmuje dużo miejsca na biurku. Urządzenie wykorzystuje technologię Auto-On/Auto-Off, a to oznacza, że jest energooszczędne.

Wady

Niektórzy kupujący zauważyli, że podajnik na papier jest bardzo delikatny. Trzeba uważać, żeby przypadkowo go nie zniszczyć podczas wkładania kartek.

Podsumowanie

Drukarka daje możliwość drukowania monochromatycznych dokumentów z prędkością 18 stron na minutę. Podajnik papieru mieści 150 arkuszy, a taca odbiorcza 100 arkuszy. Wydajność urządzenia to 8000 stron miesięcznie, więc na pewno dobrze sprawdzi się w domu czy małym biurze. Maksymalny format druku to A4.

Rozważ też

Zalety

Drukarka nie ogranicza wolnej przestrzeni na biurku, dlatego nadaje się nawet do małego biura (również domowego). Ma ona elegancko wyglądającą, czarno-szarą obudowę. Ponieważ podajnik papieru mieści 250 kartek, nie ma potrzeby częstego uzupełniania go.

Wady

W trakcie drukowania obszernych dokumentów (mających kilkadziesiąt stron lub więcej) urządzenie nadmiernie się nagrzewa. Aby uniknąć awarii drukarki, wiele osób woli podzielić drukowany plik na kilka mniejszych części.

Podsumowanie

Sprzęt wyróżnia się zastosowaniem wałków, które zapobiegają powstawaniu na wydrukach nieestetycznych zagnieceń. Obsługa urządzenia nie jest trudna. Prędkość wydruku to 20 stron na minutę, a pierwsza strona dokumentu jest gotowa po upływie mniej niż 10 sekund. Maksymalny format wydruku to A4.

 

Drukarka laserowa kolorowa

 

1. Drukarka Kolorowa Brother HL-L3210CW

 

Jeśli szukasz wydajnej drukarki do swojego biura, dobrym wyborem będzie model Brother HL-L3210CW, który umożliwia wydruk w kolorze. Wymiary modelu to: 25,2 cm wysokości, 41 cm szerokości i 46,1 cm głębokości. Rozdzielczość wydruku zarówno w czerni, jak i w kolorze wynosi 600 x 600 dpi. W efekcie wszystkie grafiki i obrazy są wyraźne, a każdy szczegół łatwo dostrzegalny. Urządzenie jest wydajne, drukuje do 18 stron na minutę, dzięki czemu możesz szybko przygotować niezbędne dokumenty.

Drukarka kolorowa Brother może wydrukować do 30 000 stron miesięcznie, więc dobrze sprawdzi się w każdym biurze. Urządzenie obsługuje najpopularniejsze formaty stron: A4, A5, A6 oraz koperty. W podajniku można jednorazowo umieścić 250 arkuszy, dlatego nie trzeba często go uzupełniać. Drukarka łączy się z innymi urządzeniami przez złącze USB oraz może być podłączona do sieci Wi-Fi. 

Konsumenci są zadowoleni z zakupu drukarki Brother, zarówno osoby, które wybrały ją do użytku domowego, jak i do biura. Urządzenie jest wydajne, a wydruk wyraźny. Drukarka pracuje szybko i cicho, za co doceniają ją użytkownicy.

 

 

 

 

Drukarka laserowa ze skanerem

 

2. Drukarka wielofunkcyjna HP LaserJet Pro MFP M28A

 

Chcielibyśmy zaprezentować HP LaserJet Pro MFP M28a – monochromatyczną drukarkę, która jest polecana do domu oraz niewielkiego biura. Drukuje ona z prędkością 18 stron na minutę, a jej wydajność to 8000 stron na miesiąc. Sprzęt nie jest duży, jego wymiary to: wysokość – 19,7 cm, szerokość – 36 cm oraz głębokość – 26,4 cm.

Urządzenie daje możliwość skanowania oraz kopiowania dokumentów, co zwiększa jego praktyczność. Ponieważ wyposażono je w wyświetlacz, dobór odpowiednich ustawień nie zajmuje dużo czasu. Drukarka zapewnia bardzo dobrej jakości wydruki w kilku formatach, m.in. A6, A5 i A4.

Konsumenci, którzy kupili opisywany sprzęt nie żałują dokonanego wyboru. Twierdzą oni, że to efektywnie działająca drukarka, która nie generuje dużego hałasu i do tego jest łatwa w obsłudze. Ma ona niewielki ekran, za sprawą którego dobór optymalnych parametrów wydruku nie zajmuje dużo czasu. Należy dodać, że urządzenie jest energooszczędne (technologia Auto-On/Auto-Off).

 

 

 

 

Drukarka laserowa Brother

 

3. Drukarka laserowa mono Brother HL-1210WE

 

Jeżeli poszukujesz urządzenia do domu, to polecamy zapoznać się z opisem Brother HL-1210WE. Ta dobra i tania drukarka laserowa spełnia potrzeby gospodarstw domowych, jak i małych, jednoosobowych firm. Urządzenie drukuje w czerni z prędkością 20 stron na minutę, a rozdzielczość druku jest równa 600 x 600 dpi. Sprzęt można podłączyć do komputera z pomocą kabla USB. Podajnik na papier ma pojemność 250 arkuszy.

Model można podłączyć do sieci, co pozwala na bezprzewodowe drukowanie np. z urządzenia mobilnego czy z laptopa. Drukarka laserowa Brother jest bardzo łatwa w obsłudze, dlatego można szybko wydrukować wiele różnych dokumentów. Wymiary urządzenia są równe: 34 cm x 23,8 cm x 18,9 cm, więc są niewielkie i bez problemu umieścimy je na biurku, waga to 4,6 kg. Sprzęt obsługuje różne formaty  np. A4 i A5, i papier o gramaturze do 105 g na m2.

Warto wspomnieć, że tonery do drukarki nie są zbyt drogie, a co najważniejsze są wydajne (1 toner na 1000 stron). Konsumenci twierdzą, że sprzęt działa bardzo płynnie, nie zacinając się podczas pracy.

 

 

 

 

Drukarka laserowa wielofunkcyjna

 

4. Urządzenie 3w1 Brother DCP-L2532DW Duplex WiFi

 

Brother DCP-L2532DW to sprzęt, który warto wybrać do użytku domowego, a także sprawdzi się on w niewielkim biurze. Model umożliwia drukowanie, skanowanie, a także kopiowanie, więc jest to wielofunkcyjna drukarka laserowa. Urządzenie daje możliwość druku mono, co pozwala na wydrukowanie dokumentów, które są potrzebne w pracy, czy formularzy do różnych urzędów. Maksymalny obsługiwany format to A4, a maksymalna gramatura papieru może wynosić 230 g na m2.

Konsumenci przeprowadzili test drukarek laserowych, z którego wynika, że model jest bardzo intuicyjny w obsłudze dla każdego, a koszty eksploatacji i wkładów są bardzo niskie. Urządzenie daje możliwość drukowania dwustronnego, co jest bardzo wygodne i zapewnia dużą oszczędność czasu. Główny podajnik na kartki ma pojemność 250 arkuszy.

W zestawie znajduje się toner, który umożliwia zadrukowanie ok. 700 stron A4. Ta drukarka laserowa ze skanerem ma pamięć 64 MB, co pozwala na druk nawet większych, wymagających plików. Rozdzielczość druku oraz skanowania wynosi 1200 x 1200 dpi, więc strony są bardzo wyraźne. Z kolei rozdzielczość kopiowania to 600 x 600 dpi, co daje czytelny obraz ze skopiowanych dokumentów czy zdjęć. Prędkość pracy sięga maksymalnie  30 stron na minutę, a pierwszy arkusz jest gotowy po 8,5 sekundach.

 

 

 

 

Drukarka laserowa HP

 

5. Drukarka laserowa HP A4-mono LaserJet Pro M15w W2G51A

 

Urządzeniem, które sprawdzi się w każdym domu oraz w biurze, jest HP LaserJet Pro M15W. Sprzęt jest bardzo wydajny i solidny, umożliwia drukowanie stron w formacie A4 i mniejszych, oraz kopert. Drukarka laserowa HP obsługuje strony o gramaturze do 120 g na m2. Produkt jest wyposażony w podajnik o pojemności 150 stron oraz w odbiornik mieszczący 100 arkuszy. Rozdzielczość wydruku jest równa 600 x 600 dpi, a szybkość wydruku to 18 stron na minutę, gdzie pierwsza strona drukuje się w 8,4 s.

W zestawie znajduje się czarny toner startowy umożliwiający drukowanie do 500 stron, podczas gdy standardowy umożliwia drukowania do 1000 kartek. Model jest wyposażony w pamięć RAM o pojemności 16 MB. Sprzęt daje możliwość wykonywania wydruków z urządzeń mobilnych, ponieważ można go połączyć z Wi-Fi.

Obudowa jest wykonana z tworzywa sztucznego w kolorze białym. Waga drukarki to jedyne 3,8 kg, a jej wymiary to: długość – 18,9 cm, szerokość – 34,6 cm i wysokość – 15,9 cm, więc jest uznawana za niewielką. Urządzenie pracuje w trybie monochromatycznym, dlatego  jest odpowiednie do czarnych wydruków. Sprzęt ma wyświetlacz LCD, który umożliwia łatwą obsługę.

 

 

 

 

Drukarka laserowa Wifi

 

6. Drukarka HP Laser 107w 4ZB78AB19

 

W domowym biurze niezbędna jest dobra drukarka, taka jak model HP Laser 107w 4ZB78AB19. Wymiary urządzenia to 33,1 cm x 21,5 cm x 17,8 cm. Drukarka obsługuje popularny format A4, A5, B5 i koperty, więc sprawdza się do drukowania dokumentów i innych niezbędnych pism w biurze. Rozdzielczość druku wynosi 1200 x 1200 dpi, a szybkość pracy urządzenia to 20 stron na minutę. Podajnik papieru może pomieścić 150 stron, dzięki czemu nie musisz pamiętać o częstym uzupełnianiu go.

Urządzenie pracuje wydajnie i szybko, czas wydruku pierwszej strony to ok. 8 sekund. W efekcie nie musisz czekać na przygotowanie potrzebnych dokumentów. Do drukarki można podłączyć inne urządzenie przez złącze USB i drukować pliki bezpośrednio ze smartfona. Ponadto model HP można połączyć z siecią Wi-Fi, aby usprawnić pracę i przygotowywanie plików.

Opinie konsumentów o drukarce HP są najczęściej pozytywne. Użytkownicy są zadowoleni z jakości wydruku oraz szybkości pracy urządzenia. Drukarka jest łatwa w obsłudze i wydajna. Podłączenie telefonu lub innego urządzenia przenośnego usprawnia drukowanie dokumentów.

 

 

 

 

Drukarka laserowa Samsung

 

7. Drukarka Laserowa Samsung SL-M3820ND

 

Zachęcamy do zastanowienia się nad zakupem drukarki laserowej Samsung SL-M3820ND, ponieważ jest to dobre urządzenie do domowego biura i większej firmy. Model nadaje się również do biur, w których drukuje się duże ilości dokumentów, ze względu na swoją wydajność. Drukarka może wydrukować nawet 38 stron w ciągu minuty. Urządzenie ma możliwość włączenia automatycznego trybu dwustronnego. W efekcie zadrukowane zostają obie strony arkusza, bez potrzeby obracania go manualnie. Wymiary drukarki to 36,6 cm x 36,5 cm x 26,3 cm.

Drukarka laserowa Samsung może wydrukować miesięcznie do 80 000 stron w formacie A4. Urządzenie obsługuje większość wykorzystywanych w biurach formatów arkuszy. Wyświetlacz LCD ułatwia obsługę drukarki. Model Samsung ma wbudowaną pamięć o pojemności 128 MB, którą zależnie od potrzeb można rozbudować do 512 MB.

Pracownicy biur i właściciele firm, którzy korzystają z drukarki laserowej Samsung, są zadowoleni z wyboru tego modelu. Urządzenie pracuje szybko i wydajnie, nadaje się do drukowania dużych ilości dokumentów, a jakość wydruku jest wysoka.

 

 

 

 

Mała drukarka laserowa

 

8. Drukarka laserowa mono Xerox Phaser 3020

 

Sprzętem, który działa szybko i sprawnie, jest Xerox Phaser 3020V-BI. Jest on odpowiedni w użyciu zarówno dla osób uczących się, jak i pracujących. Ta mała drukarka laserowa jest przeznaczona do druku monochromatycznego, a więc w różnych odcieniach szarości. Urządzenie jest odpowiednie do drukowania arkuszy do A4, a także broszur i arkuszy o niestandardowych wymiarach.

Wymiary sprzętu są równe: 33,1 cm x 21,5 cm x 18,8 cm i waży on 4,1 kg. Rozdzielczość druku modelu wynosi 600 x 600 dpi. Istnieje możliwość włączenia trybu oszczędzania tonera, który sprawia, że zużywa się jego mniejszą ilość. Pojemnik na papier ma objętość 150 stron a odbiornik 100 arkuszy. Czas wydrukowania pierwszej strony wynosi 8,5 s.

Model drukuje z prędkością do 20 stron na minutę, a jego pamięć to 128 MB, dzięki czemu można drukować większe pliki. Sprzęt umożliwia połączenie z Wi-Fi, dlatego można podłączyć do niego urządzenia mobilne i z nich drukować, co jest łatwe i szybkie. Istnieje możliwość łączenia drukarki z komputerem za pomocą złącza USB. Kupujący doceniają, że model się szybko instaluje, szybko nagrzewa i cicho pracuje.

 

 

 

 

Drukarka laserowa A3

 

9. Drukarka laserowa kolorowa OKI C823dn 46550702

 

OKI C823DN to drukarka laserowa A3, co oznacza, że pozwala na drukowanie dość dużych formatów. Model jest polecany do drukowania materiałów marketingowych, ulotek i broszur, a także materiałów naukowych i plakatów. Urządzenie przydaje się do codziennego użytku w szkole oraz w biznesie zarówno małym, jak i nieco większym. Sprzęt obsługuje papier o gramaturze do 256 g na m2. Urządzenie jest wyposażone w wyświetlacz, który ułatwia obsługę. Pamięć RAM jest bardzo duża, ponieważ wynosi 256 MB.

Zastanawiasz się, jakie są opinie o drukarkach laserowych producenta OKI? Konsumenci twierdzą, że modele firmy są wytrzymałe i wydajne. Także o sprzęcie C823DN wielu kupujących dobrze się wypowiada, twierdząc, że jest bardzo praktyczny, ponieważ zajmuje niewiele miejsca.

Rozdzielczość drukowania w kolorze i w czerni wynosi 1200 x 600 dpi, a szybkość druku sięga 23 stron na minutę, gdzie wydruk pierwszej strony zajmuje 14 sekund. Drukarka laserowa drukująca w kolorze ma opcję umożliwiającą automatyczny druk dwustronny, więc nie trzeba zmieniać ustawień kartek. Istnieje możliwość włączenia trybu głębokiego uśpienia, który pozwala na zużycie małej ilości energii, a w przypadku długiego czasu bezczynności, sprzęt wyłącza się. Podajnik ma pojemność 100 arkuszy, a taca odbiorcza 250 stron. Wymiary modelu są równe: 44,9 cm x 55,2 cm x 36 cm.

 

 

 

 

Drukarka laserowa do domu

 

10. Drukarka laserowa Brother HL-2352DW

 

Jeżeli szukasz solidnej drukarki do codziennego używania w domu lub w biurze, to zachęcamy do zapoznania się z opisem Brother HL-L2352DW. Urządzenie wyróżnia duża szybkość druku, nawet do 30 arkuszy na minutę, o rozdzielczości 1200 x 1200 dpi. Sprzęt obsługuje dwustronny druk monochromatyczny, co bardzo się przydaje przy większych plikach, a także sprzyja ochronie środowiska, ponieważ zużywa się mniej papieru. Model jest wykonany z wytrzymałego tworzywa.

Ta drukarka laserowa do domu jest bardzo przydatna, ponieważ pozwala na wydrukowanie materiałów edukacyjnych dla dziecka, przepisów, a także dokumentów potrzebnych w urzędach czy do pracy. Model jest łatwy w obsłudze, podłączeniu i konfiguracji, więc odpowiednie ustawienie zajmuje tylko parę minut. Sprzęt bardzo cicho pracuje, dlatego nie przeszkadza przy domowych czynnościach i podczas nauki.

Tacka podajnika ma pojemność 250 arkuszy. Ta dobra drukarka laserowa ma interfejs sieci bezprzewodowej, więc można ją połączyć z urządzeniami mobilnymi. Do zestawu dołączono toner, który umożliwia wydrukowanie nawet do 700 arkuszy. Jednocześnie drukarka obsługuje oszczędne i wydajne tonery, starczające na drukowanie 3000 stron. Pamięć urządzenia jest równa 64 MB, co pozwala na drukowanie większych plików. Kupujący uważają, że połączenie drukarki z siecią i konfiguracja to łatwe czynności, a model jest poręczny i estetyczny. Wymiary urządzenia są równe: 35,6 cm x 36 cm x 18,3 cm.

 

 

 

 

 

11. Drukarka do Domu i Biura HP Color Laser 150nw

 

Drukarka do Domu i Biura HP Color Laser 150nw to model pozwalający na druk kolorowy, jak i wyłącznie w czerni. Prędkość wydruku wynosi 18 strony na minutę i jest to zadowalający wynik przy tej klasie drukarki. Tę prędkość wydruku zapewnia pamięć 65 MB. Model został wyposażony w opcję druku jednostronnego o rozdzielczości 600 x 600 dpi.

Taca podająca papier jest przystosowana do obsługi różnych formatów: A4, A5, A6, B5, Oficio, DL, a jednorazowo zmieści 150 arkuszy papieru A4. Taca odbierająca przyjmie do 50 arkuszy. Obsługa drukarki odbywa się z poziomu komputera albo za pomocą w panelu umieszczonego po prawej stronie, z którego pomocą można sprzęt skonfigurować. HP Color Laser 150nw posiada także moduł WiFi pozwalający na podłączenie wielu urządzeń, w tym telefonów oraz port Ethernet i USB umożliwiające przewodowe podłączenie dodatkowych nośników.

Wymiary drukarki wynoszą wysokość 211 mm, szerokość 382 mm i głębokość 309 i pozwalają ją umieścić w niewielkich pomieszczeniach. Drukarka do Domu i Biura HP Color Laser 150nw to model chętnie wybierany przez klientów szukających taniej i dobrej kolorowej drukarki laserowej.

 

 

 

 

12. Drukarka Laserowa Mono Lexmark B2236dw

 

Jeśli zależy Ci na prędkości wydruku polecamy Lexmark B2236dw. Ta monochromatyczna drukarka laserowa potrafi drukować z prędkością 34 stron na minutę z maksymalna rozdzielczością nawet 2400 x 2400 dpi. Do tego miesięczne obciążenie sprzętu może sięgać nawet 30000 zadrukowanych arkuszy. Lexmark B2236dw obsługuje różne wielkości papierów: A6, A5, A4, B5,

Legal i Leter, a podajnik papieru zmieści 250 arkuszy A4, natomiast odbiornik przyjmie do 150 stron. Trzeba dodać, że do zalet drukarki należy też zaliczyć fakt, że sprosta ona automatycznemu drukowaniu dwustronnemu. Zapewne ten szczegół ucieszy wszystkich, którzy dbają o środowisko i chcą oszczędzać zużycie papieru. Zarządzanie drukarką odbywa się z pozycji komputera lub dwuwierszowego wyświetlacza LCD umieszczonego po prawej stronie korpusu.

Należy również dodać, że sprzęt został wyposażony w moduł WiFi, pozwalający na druk z różnych nośników, a także port USB i LAN (Ethernet). Wymiary drukarki to: Szerokość 355 mm, wysokość 215 mm, głębokość 333 mm, natomiast jej waga wynosi 6,8 kg. Drukarka Laserowa Mono Lexmark B2236dw to model polecany przez wielu konsumentów. Sprawdźmy, dlaczego.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką drukarkę laserową kupić?

 

Do najważniejszych zalet drukarek laserowych zalicza się: niski koszt wydruku, szybkość pracy oraz wydajność tonerów. Jednak nie wszystkie tego typu sprzęty są niezawodne i tak samo łatwe w obsłudze. Aby dowiedzieć się, jaką drukarkę laserową wybrać, żeby nie rozczarować się zakupem, sprawdź wskazówki umieszczone w poradniku.

 

 

Tryb drukowania

Zanim zdecydujemy się na kupno drukarki, musimy się zastanowić, jakie dokumenty chcemy drukować. Jeżeli mają to być głównie umowy, faktury, obszerne artykuły itp., prawdopodobnie wystarczy nam model monochromatyczny. Jest on tańszy i dobrze sprawdza się w biurach. Sprzęty kolorowe są droższe, ale jednocześnie bardziej praktyczne, gdyż dają możliwość wydrukowania wielobarwnych zdjęć i grafik.

 

Szybkość wydruku

Na podstawie szybkości wydruku możemy ocenić, czy urządzenie umożliwi wydrukowanie obszernych dokumentów w krótkim czasie. W trybie monochromatycznym może to być od 15 do nawet 50 stron na minutę, a trybie kolorowym – do ok. 30 stron na minutę, w zależności od modelu. Uważa się, że szybkość wydruku to najważniejszy parametr decydujący o tym, jaka jest najlepsza drukarka laserowa, gdyż pozwala się upewnić, że zakupiony sprzęt nie wpłynie negatywnie na tempo wykonywanej przez nas pracy.

 

Format druku

Jeżeli szukamy drukarki do domu, z pewnością model drukujący w formacie A4 nas nie zawiedzie. Niemniej jednak sprzęt przystosowany do drukowania także większych dokumentów (np. w formacie A3) jest czasami niezbędny w biurach czy punktach ksero. Musimy wziąć to pod uwagę, jeśli nie chcemy, żeby drukarka była przystosowana do potrzeb jej użytkowników.

 

Rozdzielczość druku

Im wyższa jest rozdzielczość druku, tym lepszej jakości są dokumenty, m.in. z uwagi na lepsze odwzorowanie szczegółów. Minimum to 600 dpi x 600 dpi, jeśli chcemy drukować dokumenty tekstowe. Jeżeli mają to być zdjęcia, grafiki itp., rozdzielczość powinna być wyższa, np. 1200 dpi x 600 dpi, 1200 dpi x 1200 dpi lub 2400 dpi x 600 dpi.

 

Wymiary i waga

Przed zakupem sprzętu warto zaplanować, gdzie zostanie ustawiony. Wtedy będziemy wiedzieć, jakie mogą być maksymalne wymiary drukarki. Pod tym względem dostępne sprzęty są na tyle zróżnicowane, że prawdopodobnie każdy z nas znajdzie właściwy model. Są urządzenia o kompaktowych wymiarach, dobrze pasujące na biurka z wąskim blatem, a także znacznie większe.

Przeciętnie drukarki laserowe ważą od 3 kg do 20 kg, choć możemy znaleźć też znacznie cięższe urządzenia, ponad 30 kg.

 

Obciążenie

Obciążenie normatywne informuje o tym, czy drukarka jest dobrze przystosowana do drukowania bardzo dużej liczby dokumentów. Sprawdzając ten wskaźnik, możemy się przekonać, ile miesięcznie wydruków możemy uzyskać, bez ryzyka awarii urządzenia. Do mniejszych biur i domów poleca się modele z obciążeniem do 10 000 stron, w większej firmie powinno to być ok. 50 000 stron.

 

 

Złącza

Podstawowe złącze, w jakie powinna być wyposażona drukarka, to port USB. Dzięki niemu można bez problemu podłączyć urządzenie do laptopa, komputera stacjonarnego czy sprzętu mobilnego przy pomocy kabla. Coraz częściej drukarki są też wyposażone w gniazdo Ethernet, w efekcie czego przewodowo łączy się je z Internetem. Jeśli chcemy uniknąć konieczności podłączania do urządzenia dużej ilości kabli, należy poszukać modelu z wbudowanym Wi-Fi.

Łączy się on bezprzewodowo z wybraną siecią internetową i możemy drukować dokumenty ze wszystkich urządzeń, które także są do niej podłączone. To wygodne rozwiązanie zwłaszcza w firmach.

 

Łatwość obsługi

Niektórym osobom wybór właściwych parametrów drukowania zajmuje dużo czasu. Ułatwieniem może być zakup drukarki z dużym i czytelnym wyświetlaczem, na którym zmienia się ustawienia, takie jak tryb drukowania dokumentu, ilość kopii czy format druku. Sprzęt bez wyświetlacza powinien mieć dobrze opisane przyciski, aby było wiadomo, do jakich funkcji są przypisane.

 

Kompatybilność z systemem operacyjnym

Nie wszystkie drukarki są kompatybilne ze wszystkimi systemami operacyjnymi i trzeba o tym pamiętać. Przeważnie takie sprzęty można bez przeszkód podłączyć do komputerów z oprogramowaniem Windows (m.in. 7, 8 czy 10), nieco większy problem mogą mieć posiadacze urządzeń z systemem Linux czy Mac OS, choć nie jest to reguła. Coraz częściej pojawiają się drukarki kompatybilne ze wszystkimi popularnymi oprogramowaniami.

 

Dodatkowe funkcje

Sprzęty takie jak drukarki bardzo często pełnią też funkcję kopiarki i skanera. To urządzenia wielofunkcyjne, inaczej 3w1. Niektóre z nich umożliwiają dodatkowo przesyłanie dokumentów faxem. Jeśli często zdarza nam się drukować dokumenty bezpośrednio ze smartfona czy tabletu, poszukajmy modelu wyposażonego w specjalne technologie, które nam to dodatkowo ułatwią. Przykładem są drukarki z modułem NFC, które wystarczy sparować z wybranym urządzeniem mobilnym poprzez zbliżenie ich do siebie, aby wydrukować potrzebne pliki.

Dużą popularnością cieszą się sprzęty z funkcją automatycznego wydruku dwustronnego (tzw. duplex). Pozwalają one zmniejszyć zużycie papieru i szybko drukują nawet obszerne dokumenty. Co ważne, nie musimy samodzielnie przekładać kartek, aby były zadrukowane z dwóch stron, urządzenie zrobi to za nas.

 

Wygląd

Drukarki najczęściej mają białą lub czarną obudowę. Powinna ona wykazywać odporność na uszkodzenia mechaniczne. Przetarcia, zarysowania czy drobne pęknięcia mogą powstać na skutek intensywnej eksploatacji sprzętu, nawet jeśli staramy się z nim ostrożnie obchodzić. Najlepsza drukarka laserowa wygląda elegancko i jest dopasowana do reszty elementów wyposażenia wnętrza.

Tonery

Drukarki atramentowe drukują dzięki tuszom, natomiast laserowe wymagają użycia tonerów umieszczonych w specjalnych kasetach. Bardzo często są one kompatybilne z kilkoma różnymi sprzętami. Najważniejsze jest to, aby sprawdzić wydajność tonera dodanego do urządzenia. Do domu czy niewielkiego biura wystarczy taki pozwalający na wydrukowanie od 1000 do 1500 stron, do większej firmy potrzebujemy bardziej wydajnego wkładu.

 

Koszty eksploatacji

Na koszty eksploatacji urządzenia laserowego składają się dwa czynniki, czyli cena produktu oraz tonerów. Co prawda drukarki atramentowe są znacznie tańsze, jednak zamontowane w nich tusze są mniej wydajne, wymagają częstszej wymiany, a do tego istnieje duże ryzyko ich zaschnięcia. Jeżeli drukujemy dokumenty codziennie, lepszym wyborem będzie drukarka laserowa.

Jak twierdzą eksperci, warto zainwestować w droższy model z nowoczesnymi technologiami, bo bardzo często pasujące do niego tonery okazują się tansze. Warto dodać, że koszt wydruku w przypadku drukarki laserowej to 1, maksymalnie ok. 10 groszy za stronę (w trybie monochromatycznym). Z kolei dla sprzętów atramentowych 10 groszy na arkusz to minimum, przeważnie jest to nieco wyższa kwota.

 

Drukarki laserowe w dobrych cenach

Za małą drukarkę przystosowaną do użytku w domu zapłacimy nie więcej niż 300 zł. Sprzęt z większym obciążeniem normatywnym i dodatkowymi funkcjami jest droższy, jego cena mieści się w przedziale od 400 zł do 1500 zł. Profesjonalne urządzenia o wielorakiej funkcjonalności kosztują nawet kilka tysięcy złotych. Nie tylko zastosowane technologie czy tryb drukowania mają wpływ na to, ile zapłacimy za drukarkę. Znaczenie ma też marka, format druku i jego rozdzielczość.

 

 

FAQ

 

P1: Co to jest drukarka laserowa?

Drukarka laserowa to urządzenie, które w procesie drukowania wykorzystuje wiązkę lasera oraz toner z proszkiem. Sprzęt taki cechuje się bardzo wysoką jakością wydruku, a sam druk jest zazwyczaj trwały i wodoodporny. Drukarki laserowe dzielą się na monochromatyczne (czarno-białe) i kolorowe, wykorzystujące 4 barwy z palety CMYK.

Pierwsza drukarka laserowa powstała w 1977 roku i została zbudowana przez firmę Xerox. Urządzenie kosztowało około 350000 dolarów i umożliwiało czarno-biały i dwustronny wydruk z rozdzielczością 300 dpi. Sprzęt drukował z prędkością 7 tysięcy wierszy na minutę.

 

 

P2: Ile kosztuje drukarka laserowa?

Drukarki laserowe występują w różnych wielkościach i mogą mieć mniej lub bardziej rozbudowane funkcje, co znacznie wpływa na ich cenę. Do użytku domowego w zupełności wystarczy proste urządzenie monochromatyczne z pojedynczym podajnikiem papieru na około 200 arkuszy A4. Tego typu sprzęt możemy kupić już za około 300 zł. Bardziej zaawansowane urządzenia nadają się do biur.

Takie sprzęty mają bardziej pojemne podajniki papieru, pozwalające na umieszczenie arkuszy w różnych formatach. Urządzenia mogą także pełnić funkcję skanera i kopiarki. Tego typu drukarka może kosztować nawet 3000 zł. Droższe będą wersje kolorowe.

 

P3: Jak wyczyścić drukarkę laserową?

Czyszczenie drukarki laserowej nie jest trudne i czynność można samodzielnie wykonać w domu. W pierwszej kolejności należy przygotować pomieszczenie, w którym będziemy czyścić drukarkę. Zadbajmy o to, aby nie było w nim przeciągu i zabezpieczmy podłogę przed zabrudzeniami. Czynności warto wykonywać w rękawiczkach, aby nie pobrudzić dłoni proszkiem z toneru. Następnie odłączamy drukarkę od prądu, wyjmujemy niezadrukowany papier i wyjmujemy toner i bęben drukujący.

Wnętrze komory możemy teraz dokładnie odkurzyć, a niedostępne miejsca wyczyścić pędzelkiem. Do wyczyszczenia rolki pobierającej papier warto użyć szczoteczki do zębów. Po tych czynnościach można z powrotem włożyć toner i bęben do komory, a obudowę przetrzeć wilgotną szmatką.

 

P4: Drukarka laserowa czy atramentowa?

To, czy wybierzemy drukarkę laserową czy atramentową, zależy od indywidualnych preferencji i oczekiwań względem urządzenia. Zdecydujmy się na model atramentowy, jeśli zależy nam na niskiej cenie urządzenia i jego niewielkich wymiarach. Tego typu modele zapewniają także kolorowy wydruk w wysokiej jakości. Przy ich pomocy wydrukujemy piękne, różnobarwne zdjęcia. Z kolei jeśli zależy nam na szybkich wydrukach i niższych kosztach eksploatacji, zdecydujmy się na modele laserowe.

Urządzenia zapewniają większą wydajność, gdyż jeden toner wystarcza na zadrukowanie nawet 10000 stron.  Ze względu na szybkość, jest to także lepsze rozwiązanie dla biur, w których występuje duże zapotrzebowanie na czarno-białe wydruki dokumentów.

 

 

P5: Jak wymienić toner w drukarce laserowej?

Raz na jakiś czas drukarka informuje nas o konieczności wymiany toneru. Ta informacja zazwyczaj widnieje na panelu sterowania i wyświetla się nam na komputerze. Aby wymienić toner, w pierwszej kolejności należy odłączyć drukarkę od prądu i otworzyć drzwiczki dostępu do wnętrza. Po jej odchyleniu możemy wyciągnąć toner ze środka. Należy to robić bardzo ostrożnie, trzymając go najlepiej po bokach.

Zazwyczaj na wałku znajduje się specjalny przycisk, który ułatwia wyjęcie toneru. Ostrożnie wyjmujemy nowy z pudełka. Aby włożyć toner z powrotem do urządzenia, musimy wpasować niewielkie bolce wystające po jego obu stronach. Gdy usłyszymy kliknięcie, delikatnie dociskamy wałek i zamykamy górną klapę.

 

 

Jak działa drukarka laserowa?

 

Skoro już dowiedziałeś się, jaka drukarka laserowa jest polecana, czas zapoznać się ze sposobem jej działania. W tej części naszego artykułu opisujemy, jaka jest rola lasera w urządzeniu oraz jak jest ono zbudowane.

 

 

Statyczne ładunki elektryczne

Głównym procesem wykorzystywanym w drukarkach laserowych jest naładowanie elektrostatyczne. Główny udział ma tzw. bęben, czyli fotoreceptor w formie rolki, wykonany z wysoce fotoprzewodzącego materiału.

Na początku cały bęben jest ładowany dodatnio przy pomocy specjalnego wałka ładującego. Następnie, gdy się obraca, drukarka produkuje cienką wiązkę lasera, która rozładowuje określone punkty, czyli zmienia je na ładunki ujemne. Laser przechodzi przez serię zwierciadeł i w ten sposób nanosi na bęben treści i obrazy, które są odwzorowaniem przesłanych danych do wydruku.

 

Rola tonera

Toner to czarny, drobny proszek, który drukarka dostarcza do bębna po naniesieniu wzoru. Produkt składa się z dwóch składników: pigmentu i plastiku. Pigment odpowiada za kolor wydruku. W urządzeniach monochromatycznych jest to kolor czarny, a w kolorowych – niebieski, żółty i czerwony.

Toner ma ładunek dodatni, dlatego jego cząsteczki są przyciągane do ujemnie naładowanych partii bębna. Na pozostały, dodatnio naładowany obszar, proszek nie jest nanoszony. Możemy to porównać to naniesienia kleju na kartkę i posypania jej proszkiem. Na obszarze z klejem drobinki pozostaną, a pozostałe partie będą puste.

 

Utrwalacz

Utrwalacz stanowią dwie rolki rozgrzane do temperatury 300 st. C. Bęben najpierw nanosi toner na papier, który jest również naładowany dodatnio, dlatego proszek się do niego przyczepia. Następnie drukarka przepuszcza kartkę przez rolki, proszek rozpuszcza się pod wpływem temperatury i wnika we włókna papieru, tworząc wydruk. Utrwalacz rozgrzewa także papier, dlatego kartka jest zawsze ciepła zaraz po wyjęciu z drukarki laserowej. Arkusz przesuwa się przez rolki na tyle szybko, że nie ma możliwości, że się zapali.  

 

Jakie zadanie ma kontroler?

Kontroler to wewnętrzny komputer drukarki umieszczony na płycie głównej. Aby urządzenie sprawnie działało, kontroler musi dostać dane na temat treści zawartej na stronie, a następnie ją przetłumaczyć ją na tzw. mapę bitową.  Mapa zostaje następnie odtworzona na kartce. Oprócz rozpoznania treści do wydruku zadaniem kontrolera jest także ustalenie, jakiego papieru użyć, jak obsłużyć czcionki lub sformatować stronę czy jak duże mają być marginesy.

 

 

Jakie są zalety drukarki laserowej?

Główną zaletą drukarki laserowej jest szybkość wydruku jednej strony w porównaniu do urządzeń atramentowych. Nawet najprostsze i najtańsze urządzenia są w stanie drukować około 2,5 razy szybciej od wersji atramentowych. Na ogół przyjmuje się, że modele laserowe drukują około 20 stron na minutę.

Laser może poruszać się z dużą prędkością, a dzięki małej średnicy nanosi druk bardzo precyzyjnie. W przypadku lasera nie ma także możliwości rozlania się nadmiaru substancji barwiącej. Wydruki są także odporne na działanie wody, co jest bardzo ważne w przypadku drukowania np. plakatów czy ulotek.

Kolejną zaletą jest niższy koszt eksploatacji urządzenia. Toner do drukarki jest tańszy i bardziej wydajny niż kolejne pojemniki z atramentem. Średni koszt wydruku jednej strony na drukarce laserowej monochromatycznej to 8 groszy, a na kolorowej 32 grosze. Również wydajność drukarki laserowej jest bardzo wysoka. Jeden toner wystarcza na od 1500 do nawet 10000 stron.

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

Produkty te nie sa juz dostepne

 

Drukarka laserowa kolorowa Oki C332DN 46403102

 

Wymagania małej firmy czy niewielkiego domowego biura spełnia drukarka OKI C332DN, ponieważ nie trzeba zlecać innym przedsiębiorstwom drukowania wszelkich materiałów: ulotek, dokumentów czy raportów. Urządzenie idealnie się nadaje do drukowania na papierze w formacie A4, czyli standardowym i umożliwia uzyskanie dobrej jakości wydruku. Istnieje także możliwość tworzenia bannerów o długości nawet do 1,3 m. Sprzęt jest przystosowany do papieru o maksymalnej gramaturze 220 g na m2. Ta kolorowa drukarka laserowa ma funkcję dupleks, co jest wygodne i zapewnia dużą oszczędność czasu.

Konsumenci doceniają ten model za bardzo szybką pracę i wysoką jakość wydruku (rozdzielczość 1200 x 600 dpi). Urządzenie ma podajnik o pojemności 250 arkuszy, a także istnieje możliwość dołączenia drugiego (do 530 kartek). W przypadku stron kolorowych czas wydruku wynosi 26 stron na minutę, a monochromatycznych to 30 stron na minutę. Drukarka rozgrzewa się przez około minutę, zanim jest gotowa do pracy. Sprzęt ma wbudowaną pamięć RAM równą 1 GB, co pozwala na drukowanie dużych plików bez obawy o zacinanie.

Istnieje możliwość drukowania mobilnego, korzystając ze smartfonu czy tabletu, a sam sprzęt można łatwo podłączyć do sieci bezprzewodowej. Wymiary urządzenia są równe: 41 cm x 50,4 cm x 24,2 cm. Sprzęt automatycznie wyłącza się po dłuższym czasie bezczynności.

 

Urządzenie wielofunkcyjne Samsung Xpress SL-M2070W SS298D 3 w 1

 

Warto zainteresować się modelem Samsung Xpress SL-M2070W, który umożliwia wydrukowanie wszelkich potrzebnych dokumentów, bez konieczności wychodzenia z domu. Szybkość czarnego druku urządzenia jest równa 20 stron na minutę,  więc można szybko wydrukować spory dokument w rozdzielczości 1200 x 1200 dpi. Maksymalny format obsługiwany przez drukarkę to A4.

Urządzenie jest wyposażone w skaner, dlatego jest uznawane za praktyczne. Rozdzielczość drukowanych obrazów jest równa 1200 x 1200 dpi, a maksymalna wielkość skanowanych dokumentów to: 21 cm x 29,7 cm. Sprzęt daje możliwość kopiowania dokumentów w rozdzielczości 600 x 600 dpi, a jego prędkość wynosi 20 stron na minutę. Istnieje możliwość zwiększania oraz zmniejszania obrazów od 25% do 400%.

Sprzęt ma podajnik o pojemności 150 arkuszy a odbiornik pomieści 100 kartek. Urządzenie ma pamięć RAM równą 128 MB, co pozwala na drukowanie średniej wielkości plików. Drukarka laserowa ze skanerem ma wyświetlacz, który ułatwia obsługę i informuje o przebiegu wydruku. Sprzęt można podłączyć do Internetu przez Wi-Fi, co pozwala na drukowanie np. z urządzenia mobilnego. Użytkownicy zauważyli, że model bardzo szybko pracuje. Wymiary sprzętu są równe: wysokość – 25,3 cm, szerokość 40,6 cm i głębokość – 35,96 cm, waży on 7,2 kg.

 

Drukarka laserowa HP LaserJet Pro 400 M402DNE

 

Model HP LaserJet Pro 400 M402DNE może być bardzo dobrym wyposażeniem biura, ponieważ szybko drukuje nawet spore ilości dokumentów. Kolorowa drukarka laserowa sprawdzi się także w domu do wydrukowania przepisów czy zdjęć, dlatego jest to urządzenie uniwersalne. Sprzęt daje możliwość drukowania dwustronnego, więc po ustawieniu druku większego pliku, nie trzeba ręcznie odwracać stron, aby uzyskać dupleks. Model umożliwia druk na różnych materiałach, w tym folii przezroczystej czy papierach np. Eco, kolorowych, kopertach, firmowych czy szorstkich.

Drukarka może być cały czas w stanie uśpienia, kiedy nie jest używana, dlatego niewiele czasu zajmuje jej wybudzenie i rozpoczęcie pracy, a jednocześnie podczas uśpienia nie zużywa ona energii elektrycznej. Istnieje możliwość drukowania plików bezpośrednio ze smartfona, co często skraca czas pracy, a podłączenie urządzenia mobilnego nie wymaga specjalistycznego oprogramowania. Wymiary sprzętu są równe: 38,1 cm x 35,7 cm x 21,6 cm.

Pamięć modelu wynosi 256 MB, dlatego zapamiętuje większe pliki do wydrukowania. Drukarka pracuje z prędkością 38 stron na minutę (biało-czarny wydruk). Sprzęt ma wyświetlacz LCD z podświetleniem, który ułatwia jego obsługę. Urządzenie wyposażono w złącze USB. Model ma 2 podajniki o pojemności: 100 i 250 arkuszy, oraz odbiornik mieszczący 150 arkuszy. Użytkownicy twierdzą, że drukarka pracuje szybko i się nie zacina podczas drukowania.

 

Drukarka HP LaserJet Pro M402DW C5F95A

 

Jeżeli szukasz drukarki do biura, warto zainteresować się modelem HP M402DW, który umożliwia szybkie drukowanie czytelnych dokumentów monochromatycznych (rozdzielczość 600 x 600 dpi). Ta drukarka laserowa Wi-fi ma łączność bezprzewodową (w tym NFC)  z urządzeniami mobilnymi i z nich można wysłać komendę o druku pliku. Sprzęt bardzo szybko działa, pierwsza strona drukuje się po 6,4 s, więc w ciągu kilku minut masz gotowy dokument.

Istnieje możliwość ustawienia druku dwustronnego, który jest bardzo wygodny i daje dużą oszczędność czasu i papieru. Urządzenie jest bardzo wytrzymałe i tym samym stanowi inwestycję na lata. Sprzęt bardzo dobrze zabezpiecza i zapisuje dane (pojemność pamięci RAM to 128 MB) Model obsługuje bardzo wydajne tonery, które starczają na wiele miesięcy. Kupujący są zadowoleni z szybkości działania drukarki.

Zastosowana technologia automatycznego włączania i wyłączania się, kiedy drukarka nie jest używana, zapewnia dużą oszczędność energii. Obsługa modelu jest bardzo łatwa i intuicyjna. Pojemność podajnika to 350 arkuszy, a pojemność wyjściowa papieru wynosi 150 stron. Moc sprzętu jest równa 591 W, a jego wymiary to: długość – 38,1 cm, szerokość – 63,5 cm i wysokość – 24,1 cm.

 

Drukarka laserowa Samsung SL-M2026W

 

Polecamy zapoznać się z opisem Samsung SL-M2026W, który sprosta potrzebom  studentów, uczniów, a nawet niewielkich biur. Kupujący są zadowoleni, że sprzęt atrakcyjnie się prezentuje i zajmuje niewiele miejsca. Wielu użytkowników docenia łatwość wymiany tonera. Dzięki technologii Easy Eco drukarka laserowa Samsung nie zużywa dużej ilości tonera.

Maksymalna moc urządzenia jest równa 310 W, a rozdzielczość druku w czerni to 1200 x 1200 dpi, co oznacza, że arkusze są bardzo czytelne i wyraźne. Szybkość druku w czerni wynosi 20 stron na minutę, więc wydruk zajmuje niewiele czasu, a prędkość wydruku pierwszej strony to tylko 8,5 s. Maksymalny obsługiwany format to A4. Podajnik papieru ma pojemność 150 arkuszy, a taca odbiorcza mieści 100 stron. Istnieje możliwość podłączenia sprzętu do Wi-Fi i drukowania plików bezpośrednio z urządzeń mobilnych. Sprzęt ma ponadto system łączności NFC, który także umożliwia wystawianie poleceń z telefonu czy tabletu. Pamięć RAM jest równa 64 MB, więc drukarka zapamiętuje większe pliki.

Sprzęt jest wyposażony w złącze USB, umożliwiające podłączenie go do komputera. Wymiary modelu są równe: wysokość – 17,8 cm, szerokość – 33,1 cm i głębokość – 21,5 cm i waży on 3,97 kg. Obudowa jest wykonana z tworzywa sztucznego w kolorze szaro-czarnym. W zestawie znajduje się toner startowy oraz kabel zasilający.

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ