Ranking 12 najlepszych głośników w 2024

Ostatnio aktualizowane: 26.04.24

 

Głośnik – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

JBL Flip4 to jeden z częściej polecanych głośników, dlatego musiał znaleźć się w naszym zestawieniu. To sprzęt przenośny, który może być używany nie tylko w domu, ale i na zewnątrz. Przydaje się on np. na pikniku, podczas wypoczynku w ogrodzie czy też imprez organizowanych w plenerze. Głośnik ma kształt walca. Łączy się on z innymi urządzeniami za pośrednictwem Bluetooth. Z kolei popularnym sprzętem nagłaśniającym do zestawu kina domowego jest Polk Audio TL1700. To komplet, w skład którego wchodzą dwa głośniki centralne, dwa głośniki-satelity oraz subwoofer. Wszystkie elementy mają kompaktowe wymiary i elegancko się prezentują. Do wyboru są dwie wersje kolorystyczne – biała i niebieska.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Głośnik jest zasilany akumulatorowo, po naładowaniu baterii może działać bez przerwy przez 12 godzin. Model można zabrać ze sobą na piknik, plażę i imprezę organizowaną na zewnątrz. Sprzęt ma mikrofon i może zastąpić zestaw głośnomówiący.

Wady

Część użytkowników przekonuje, że urządzenie nie podkreśla zbyt dobrze niskich tonów. Według nich bas jest słabo słyszalny i słuchanie muzyki nie jest komfortowe.

Podsumowanie

Sprzęt jest wodoodporny, dlatego nie powinien ulec awarii w wyniku kontaktu z wilgocią. Głośnik ma kompaktowe wymiary i mieści się w dłoni, co ułatwia przenoszenie go. Ładowanie akumulatora trwa ok. 3,5 godziny. Mając kilka głośników, możemy je ze sobą połączyć.

Drugi wybór

Zalety

Zestaw sprawdza się jako uzupełnienie kina domowego. W jego skład, poza czterema głośnikami, wchodzi też subwoofer odpowiadający za podkreślenie niskich tonów. Komplet ładnie się prezentuje. Wszystkie elementy mają stosunkowo niewielkie wymiary.

Wady

Niektórzy kupujący twierdzą, że subwoofer powinien być nieco lżejszy (waży 9 kg) i mieć niższe nóżki. Pod sprzętem gromadzi się kurz trudny do uprzątnięcia.

Podsumowanie

Komplet zapewnia bardzo dobre brzmienie, dlatego podczas domowego seansu możemy poczuć się tak, jak w kinie. Poza subwooferem, w zestawie są także dwa głośniki typu satelity oraz dwa centralne. Obudowa sprzętów jest wykonana z tworzywa sztucznego, wzmocniono ją od wewnątrz przy pomocy stalowych płyt.

Rozważ też

Zalety

Urządzenie jest przenośne. Ma ono kompaktowe wymiary, dlatego możemy cały czas mieć je przy sobie. Obudowa jest odporna na zachlapanie wodą, jej klasa szczelności to IP66. Model nawiązuje łączność ze smartfonem i innymi sprzętami poprzez Bluetooth.

Wady

Czasami sparowanie głośnika z wybranym urządzeniem zajmuje dużo czasu. Gdyby był on wyposażony dodatkowo w moduł NFC, czynność ta byłaby łatwiejsza.

Podsumowanie

Sprzęt jest zasilany przez wbudowany akumulator, po naładowaniu może działać przez 6 godzin bez przerwy. Głośnik jest dostępny w kilku kolorach. Wyposażono go w technologię Wireless Link, w efekcie czego może łączyć się z innymi urządzeniami nagłaśniającymi tej samej marki.

 

 

12 najlepszych głośników. Opinie w 2024 roku

 

Poniższy ranking głośników zawiera kilka najlepszych produktów z tej kategorii. Wśród nich znajdziesz głośniki przenośne oraz całe zestawy, które można podłączyć do telewizora. Produkty zostały wybrane na podstawie opinii konsumentów, którzy wypowiadają się o nich bardzo pozytywnie. 

 

Głośniki JBL

 

1. Głośnik bezprzewodowy JBL FLIP4

 

Osobom, którym w tym samym stopniu zależy na wysokiej jakości dźwięku, jak i ciekawym wyglądzie, polecamy JBL Flip4. Prezentowany model ma kształt walca i jest on na tyle kompaktowy, że można go łatwo trzymać w dłoni. Warto zauważyć, że te głośniki JBL są dostępne w wielu ciekawych i żywych kolorach. Możesz więc wybrać taki model, który według Ciebie prezentuje się najładniej. 

Sprzęt łączy się z innymi urządzeniami z pomocą Bluetooth. Połączenie jest dobre i bardzo rzadko występują zakłócenia. Głośniki JBL zazwyczaj są wyposażone w dobry akumulator litowo-jonowy, a ten model nie jest wyjątkiem. Po naładowaniu, które trwa zaledwie 3,5 godziny, model może działać nawet do 12 godzin. Nie musisz więc często pamiętać o ładowaniu sprzętu. Wiele osób uważa, że dźwięk przetwarzany przez urządzenie jest wyraźny i pomimo kompaktowych rozmiarów, muzykę dobrze słychać. Poza tym sprzęt jest wyposażony w mikrofon, więc z jego pomocą możesz prowadzić rozmowy. 

Użytkownikom podoba się to, że obudowa głośnika jest odporna na zachlapania. Możesz więc nie tylko wziąć produkt nad jezioro czy na basen, ale również w przypadku zabrudzenia, możesz go łatwo wyczyścić z pomocą wody. Warta uwagi jest technologia JBL Connect, dzięki której możesz połączyć kilka głośników ze sobą. Z pomocą tego głośnika możesz łatwo odtwarzać muzykę na większej imprezie. Moc sprzętu to 16 W, a jego waga wynosi 516 g. 

 

 

 

 

2. Jbl Xtreme Głośnik Bluetooth

 

JBL Xtreme to sprzęt z funkcją tłumienia zakłóceń i echa. Dlatego sprawdzi się on w sytuacji, w której nie chcesz używać sprzętu wyłącznie do odsłuchiwania muzyki, lecz także do prowadzenia rozmów konferencyjnych. W rozmowie z pewnością pomoże wbudowany mikrofon. Głośniki JBL generują bardzo wyraźny dźwięk stereo, dzięki któremu słuchanie muzyki jest przyjemnością. Dźwięk jest wyraźny nie tylko w pomieszczeniach, ale również na zewnątrz. 

Wielu osobom podoba się pojemna bateria. Ładowanie akumulatora litowo-jonowego zajmuje około 4 godziny. W zamian możesz cieszyć się muzyką przez 15 godzin. Możesz więc zabrać głośnik tam, gdzie nie masz dostępu do gniazdka. Warto wspomnieć, że urządzenie dobrze się prezentuje. Jest ono kompaktowe (ma kształt małego walca), a poza tym jest dostępne w trzech kolorach: czerwonym, niebieskim i czarnym. 

Model ma dwa wejścia USB, dzięki którym można go podłączać do innych urządzeń oraz do ładowarki. Głośnik łączy się z tabletami oraz z telefonami z pomocą modułu Bluetooth. Model jest wyposażony w regulację głośności. Jego moc to 40 W, a waży on około 2 kg. Obudowa głośnika jest odporna na działanie wody, co jest chwalone przez wielu użytkowników. Model jest wyposażony w poręczne przyciski, a także w poręczną podkładkę, która utrzymuje go w jednym miejscu.

 

 

 

 

Głośniki do telewizora

 

3. Zestaw kolumn głośnikowych Polk Audio TL1700 

 

Jeżeli szukasz dobrego zestawu głośników do telewizora, to z pewnością będziesz zadowolony z Polk Audio TL1700, złożonego z dwóch głośników centralnych (średnio-tonowego i wysoko-tonowego), głośników typu satelity (średnio-tonowego i wysoko-tonowego) oraz z subwoofera. Komplet jest dostępny w 2 modnych kolorach: białym i niebieskim. Wszystkie głośniki do telewizora tej firmy ładnie się prezentują i wyglądają estetycznie. 

Osobom korzystającym z kompletu podoba się to, że gwarantuje on bardzo dobrą jakość dźwięku. Najważniejsze jest to, że dźwięk jest szczegółowy oraz wyraźny. Dobra jakość dźwięku jest możliwa dzięki przetwornikowi wykonanemu w technologii Dynamic Balance. Prezentowany produkt jest więc idealną propozycją dla koneserów muzyki. Na uwagę zasługuje również ciekawy, zaokrąglony kształt głośników. Dzięki niemu dźwięk nie jest zniekształcony, a do tego nie jest podkoloryzowany. 

Cały zestaw jest dobrze wykonany. Wielu użytkowników zauważyło, że farba nie odpryskuje z głośników i przez długi czas wyglądają one estetycznie. Każdy element zestawu jest nieduży, więc można łatwo umieścić cały komplet w danym pomieszczeniu. Każdy z nich ma antypoślizgowy materiał na spodzie, dzięki któremu głośniki nie przesuwają się po podłodze. Opinie o głośnikach tej marki są bardzo często pozytywne. 

 

 

 

 

4. Zestaw głośników 5.1 Harman Kardon HKTS 65 BQ

 

Harman Kardon HKTS 65 to zestaw głośnikowy, którego wszystkie elementy są dobrze wykonane, a co najważniejsze, gwarantują wysokiej jakości dźwięk. Komplet zawiera głośniki typu satelity (ich wymiary to 29 cm x 8 cm x 11 cm, waga każdego to 1,4 kg), jeden głośnik centralny (o wymiarach 11 cm x 27 cm x 8 cm i wadze 1,4 kg. W zestawie znajduje się też subwoofer o wymiarach 35 cm x 26 cm x 26 cm i wadze 9 kg. 

Wielu osobom podoba się to, że te głośniki do telewizora łatwo się obsługuje. Do każdego z elementów dołączono potrzebne okablowanie. Wszystkie gniazda głośnikowe są bardzo solidne. Subwoofer można łatwo włączyć sygnałem audio, dzieje się tak dzięki funkcji music Sense. Każdy głośnik ma odłączaną podstawę, a w zestawie znajdują się uchwyty ścienne. Dlatego montaż kompletu jest łatwy. 

Dźwięk głośników jest bardzo dobry i zadowoli nawet najbardziej wymagających konsumentów. Efekty filmowe i muzyczne są bardzo realistyczne. Dźwięk jest szczegółowy oraz wyraźny. Zniekształcenia są redukowane, więc filmy ogląda się przyjemnie. Warto wspomnieć, że konsumenci są zadowoleni z subwoofera, który ma moc 200 W. 

 

 

 

 

Głośniki Creative

 

5. Głośnik Mobilny Creative Muvo 1C

 

Osobom lubiącym się przemieszczać, lecz nie umiejącym zrezygnować z tego powodu z głośnego słuchania muzyki polecamy Creative Muvo 1C. Głośniki Creative tego typu są małe i niewiele ważą (zaledwie 150 g), więc możesz dorzucić jeden z nich do swojego plecaka lub do większej kieszeni. Z pomocą tego urządzenia możesz również urządzać konferencje, a wszystko dlatego, że głośnik działa jak zestaw głośnomówiący. Możesz połączyć się ze sprzętem poprzez moduł Bluetooth, nie będziesz musiał do tego celu używać kabli. 

Prezentowany model generuje mocny dźwięk, z którego z pewnością będziesz zadowolony. Co więcej, warto wiedzieć, że głośniki Creative można ze sobą łączyć, a pozwala na to technologia Wireless Link. Klasa ochrony urządzenia to IP 66. Sprzęt jest odporny na działanie wilgoci oraz kurzu. Obudowa jest solidnie wykonana i nie ulega łatwo zniszczeniu, więc nie musisz się martwić, że po pewnym czasie znajdziesz na niej ryski. 

Urządzenie jest zasilane akumulatorowo, a po pełnym naładowaniu głośnik pracuje przez około 6 godzin. Wielu osobom podoba się to, że obsługa sprzętu jest łatwa. Ten dobry głośnik pozwala na zmianę głośności muzyki oraz na połączenie ze sobą kilku modeli, aby stworzyć dźwięk stereo. Urządzenie jest dostępne w kilku ciekawych kolorach. 

 

 

 

 

Głośniki Logitech

 

6. Głośniki komputerowe Logitech Z906 Thx Kino

 

Szukasz zestawu głośników, który sprawdzi się na imprezie w domu lub na zewnątrz? Wybierz Logitech Z-906 THX, składający się z subwoofera o mocy 165 W oraz 6 głośników, w tym 4 satelitarnych o mocy 67 W. Dzięki tak dużej mocy te głośniki Logitech sprawiają, że dźwięki są wyraźnie słyszalne. Użytkownikom podoba się to, że kontrolowanie zestawu nie jest skomplikowane.

Wszystkie parametry głośników można ustawiać poręcznym pilotem. W zestawie znajduje się również konsola sterowania, z której można łatwo odczytać wszystkie informacje i z jej pomocą ustawić poszczególne wejścia. Każdy element kompletu dostał certyfikat THC, co daje pewność, że dźwięk wydobywający się z głośników jest dobrej jakości. Satelitarne głośniki Logitech można łatwo zamontować na ścianie.

Wielu osobom podoba się funkcja 3D Stereo, która po jednym kliknięciu przycisku zmienia dźwięk dwukanałowy na dźwięk przestrzenny. Jest to opcja dla tych, którzy lubią cieszyć się dobrą jakością muzyki. Według użytkowników łatwe jest również podłączanie głośników. Nie trzeba męczyć się z poszczególnymi podzespołami, cały sprzęt można podłączyć jednocześnie. Jest to możliwe dzięki wygodnemu kablowi. Warto dodać, że cały komplet prezentuje się dobrze i jest solidnie wykonany.

 

 

 

 

Głośniki do laptopa

 

7. Głośnik Edifier R1600 TIII 2.0 Drewnopodobny

 

Na naszej liście nie mogło zabraknąć Edifier R1600Tiii, efektownego głośnika, którego boki mają kolor jasnego brązu, a przód jest beżowy. Użytkownikom podoba się również ukośny kształt modelu, który jest nie tylko stylowy, ale również zapewnia lepszą jakość dźwięku. Moc zestawu wynosi 60 W, nie ma w nim subwoofera. Te głośniki do laptopa nadają się do umieszczenia w biurze lub w domu.

Miłośnikom muzyki podoba się to, jak można kontrolować działanie zestawu. Jednym ze sposobów jest manipulowanie poziomem głośności i wysokości tonów na boku głośników. Innym skorzystanie z bezprzewodowego pilota, z którego pomocą można wyciszać dźwięk oraz włączać i wyłączać zasilanie. Podwójne wejście RCA pozwala na łatwe podłączenie wszystkich urządzeń audio.

Głośniki są wyposażone w wzmacniacz. Obudowa z MDF sprawia, że rezonans jest zminimalizowany, dzięki czemu dźwięk jest wyraźny oraz czysty. Na dodatek obudowa jest solidnie wykonana, więc nie musisz się obawiać, że zostanie ona łatwo zniszczona. Głośniki nie są ciężkie ani duże, nie będziesz więc mieć problemu, aby je przenosić. Warto dodać, że nie zabierają zbyt dużo miejsca, więc możesz je umieścić nawet przy komputerze.

 

 

 

 

Głośniki przenośne

 

8. Głośnik Bluetooth Overmax Soundbeat 2.0

 

Overmax Soundbeat 2.0 to jeden z popularniejszych zestawów przenośnych, który łączy się z innymi urządzeniami sieciowo lub bezprzewodowo, wszystko zależy od sytuacji oraz odległości od danego sprzętu. W jednej obudowie znajdują się dwa głośniki wysokotonowe oraz jeden głośnik niskotonowy. Wymiary obudowy wynoszą 12 cm x 15 x 19 cm, w efekcie są to niewielkie głośniki przenośne, które można łatwo transportować.

Wyświetlacz LED pokazuje godzinę i ułatwia obsługę. Pod wyświetlaczem po prawej stronie znajdują się przyciski sterowania.  Poza tym w zestawie znajduje się pilot, którym można zmieniać poszczególne ustawienia.

Ten dobry i tani głośnik ładuje się z pomocą kabla USB. Jedno całkowite naładowanie starcza na około 9 godzin, więc przez całą imprezę możesz używać go bez kabla. Obudowa jest wykonana ze wzmocnionej płyty MDF. Jest ona bardzo solidnie wykonana, więc nie musisz się martwić, że ulegnie zniszczeniu na skutek częstej eksploatacji. Głośnik jest dostępny w ładnym, czarnym kolorze.

 

 

 

 

Głośniki 5.1

 

9. Głośniki komputerowe Logitech Z506

 

Logitech Z506 to jeden z mocniejszych modeli wśród produktów typu głośniki 5.1. Z pomocą tego zestawu możesz nagłośnić bardzo duże pomieszczenie. Wiele osób używa kompletu podczas wesel lub innych imprez towarzyskich. Jedną z zalet produktu jest duża ilość wejść. Z ich pomocą do głośników możesz podłączyć wiele różnych urządzeń. Komplet oferuje dźwięk przestrzenny, więc z pewnością Ci się spodoba.

W zestawie znajduje się subwoofer, który ma szerokie pasmo niskich tonów, więc możesz cieszyć się głębokimi basami, można je również regulować na jednym z głośników. W wyposażeniu znajduje się całe okablowanie, dzięki któremu możesz łatwo podłączać zestaw do innych urządzeń. Oprócz subwoofera w komplecie znajduje się również jeden głośnik centralny i pięć głośników satelitarnych. Moc każdego z głośników wynosi 8 W. Z kolei subwoofer ma moc 27 W.

Wielu użytkowników jest zadowolonych z tego, że każdy element jest dobrze wykonany. Ścianki nie odklejają się od siebie, a farba nie odpryskuje. Test głośników pokazał, że nawet po pewnym czasie od kupienia zestawu, będzie się on dobrze prezentował. Warto zaznaczyć, że za sprawą odpowiednio wyprofilowanego kształtu każdego z elementów zestawu dźwięk jest rozprzestrzeniany dobrze. Obsługa zestawu nie jest skomplikowana, na każdym z głośników znajduje się pokrętło do zmiany głośności.

 

 

 

 

Głośniki Manta

 

10. Głośnik Bluetooth Manta SPK111 Thunder

 

Manta SPK111 THUNDER to głośnik o mocy 15 W, zasilany akumulatorowo. Po naładowaniu działa przez około 10 godzin, co wystarcza, aby wziąć sprzęt na jednodniową wycieczkę. Urządzenie to jest wyposażone w 2 średniotonowe głośniki Manta oraz w subwoofer. Wielu konsumentów jest zaskoczonych, że tak mały sprzęt może pomieścić aż 3 głośniki.

Głośnik wyróżnia się dobrym wykonaniem. Jego boki są ogumowane, więc nawet jeżeli spadnie, nic mu się nie stanie. Na jednym z boków znajdują się przyciski do zmiany głośności oraz włączania i wyłączania urządzenia. Z drugiej strony znajdują się porty USB oraz miejsce na kartę microSD. Dzięki niej możesz słuchać z głośnika muzyki na niej zapisanej. Użytkownikom podoba się również to, że model łączy się z radiem.

Z urządzeniami takimi jak smartfon czy laptop głośnik łączy się przez USB lub Bluetooth. Akcesorium można nosić w dłoniach lub doczepić do niego pasek. Można go w każdym momencie odczepić, jeżeli okaże się, że przeszkadza. Model jest głównie czarny, lecz ma też akcenty fioletowe i niebieskie, co nadaje mu dość ciekawego wyglądu. Konsumenci uważają, że dźwięk generowany przez sprzęt jest wyraźny i czysty.

 

 

 

 

Głośniki sufitowe

 

11. Głośnik sufitowy Magnat Interior IC82

 

Chcielibyśmy zaprezentować Magnat Interior IC 82, czyli głośnik do zabudowania w suficie. Wymiary sprzętu wynoszą 27 cm x 23 cm x 10 cm. Moc prezentowanego sprzętu wynosi 180 W. Głośniki sufitowe mogą być dość trudne do zamontowania, lecz opisywany przez nas model z pewnością do nich nie należy. Dzięki solidnym zaciskom połączeniowym prawidłowe zamontowanie urządzenia w suficie nie zajmuje zbyt dużo czasu. Radzimy jednak dobrze zapoznać się z instrukcją obsługi, która jest dobrze napisana.

Wielu osobom podoba się też solidne wykonanie modelu. Jego obudowę wykonano z ABS i wzmocniono włóknem szklanym. Niski rezonans tych materiałów sprawia, że dźwięk jest wyraźny, a sam sprzęt nie ulega zniszczeniu przez długi czas. Urządzenie składa się z dużego głośnika niskotonowy, który ma membranę z włókna węglowo-szklanego. Z kolei dwa głośniki wysoko tonowe mają kopułkę z aluminium i magnesu dymowego.

Tweeter został skonfigurowany tak, aby dźwięk generowany przez głośnik był jak najlepszej jakości. Urządzenie dobrze prezentuje się na każdym suficie. Jego brzegi są białe, więc jeżeli masz sufit w tym samym kolorze, to głośnik się w niego wtopi kolorystycznie. Sterowanie modelem nie jest trudne, łączy się on z urządzeniami z pomocą Bluetooth, a połączenie z nim jest mocne. Łatwa obsługa podoba się konsumentom.

 

 

 

 

Głośniki 2.1

 

12. Głośniki Microlab FC330 2.1

 

Jeżeli szukasz dobrego zestawu głośnikowego, to chcielibyśmy Ci polecić Microlab FC-330. W zestawie znajdują się dwa głośniki 2.1 oraz subwoofer. Kupujący lubią to, że każdy z elementów ma, drewnianą obudowę. Stylistyka sprzętów wygląda bardzo ciekawie i z pewnością ożywi każde pomieszczenie. Warto zaznaczyć, że panele są ściągane, więc zawsze możesz zmienić wygląd swoich głośników. Każdy głośnik ma nóżki, które nie niszczą podłogi i sprawiają, że sprzęt wygląda ciekawiej.

Na tylnej części subwoofera znajduje się regulator tonów niskich. Możesz więc sprawić, że będą bardziej wyraziste lub miękkie. Konsumentom podoba się również to, że każdy głośnik został ekranowany magnetycznie. W rezultacie zestaw nie ma złego wpływu na sprzęty, obok których się znajduje, np. telewizor lub laptop. Technologia X-Bass sprawia, że dźwięk generowany przez głośniki jest czysty.

Z przodu subwoofera znajduje się przycisk do regulacji poziomu głośności. Wygodne pokrętła sprawiają, że zmiana głośności nie jest trudna. Na przednim panelu znajdują się również poszczególne porty, z pomocą których możesz podłączyć głośniki do innych urządzeń np. do laptopa lub smartfona. Moc subwoofera wynosi 24 W, z kolei moc każdego z pojedynczych głośników to 16 W. 

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jakie głośniki kupić?

 

Chcąc kupić głośniki, najpierw musimy się zastanowić, do czego zamierzamy je podłączyć. Żeby sprzęt w pełni odpowiadał naszym preferencjom, musimy ponadto sprawdzić kilka istotnych parametrów. Jakich? Wszystkie potrzebne informacje znajdziesz w poniższej części artykułu, czyli poradniku zakupowym.

 

 

Rodzaje

Zależnie od tego, do jakiego urządzenia mają być podłączone głośniki, wyróżniamy ich kilka rodzajów: samochodowe, do kina domowego i komputerowe. Te pierwsze są przystosowane do użytku w aucie, montuje się je zazwyczaj bagażniku lub w specjalnie przygotowanych do tego otworach umieszczonych w drzwiach. W zestawie najczęściej znajdują się dwa głośniki, jeden służy do umieszczenia po lewej, a drugi po prawej stronie. Kupując sprzęt do samochodu, sprawdźmy jego wymiary, aby nie okazało się, że jest za duży i nie mieści się w wyznaczonym miejscu.

Głośniki do kina domowego są przeważnie sprzedawane w gotowych zestawach, choć możemy też samodzielnie skompletować kolumny i ewentualnie dobrać do nich subwoofer. Sprzęty te podłącza się do amplitunera. Z kolei modele komputerowe można połączyć nie tylko z komputerem, ale też odtwarzaczem DVD, laptopem itp. To stosunkowo małe urządzenia, ale wśród nich możemy z powodzeniem znaleźć takie o dużej mocy. Zazwyczaj w skład kompletu komputerowego wchodzą dwa głośniki i niewielki subwoofer, co zapewnia dobre podkreślenie basu.

 

Przewodowe czy bezprzewodowe?

Jakie są najlepsze głośniki – przewodowe czy bezprzewodowe? Co prawda modele z kablem wymagają bardziej przemyślanego miejsca ustawienia, ale zwykle zapewniają lepsze brzmienie. Poza tym w ich przypadku nie ma ryzyka nagłego przerwania połączenia i ciągłego pojawiania się zakłóceń. Przewody mogą być na stałe połączone z głośnikami lub wpinane do odpowiedniego złącza, co umożliwia ich wymianę na inne, np. dłuższe. Sprzęty bezprzewodowe nawiązują połączenie poprzez Bluetooth. Przeważnie są one zasilane przez wbudowany akumulator, który po rozładowaniu należy podłączyć do ładowarki. Wśród modeli bezprzewodowych dużą grupę stanowią głośniki przenośne. Mają one kompaktowe wymiary i są przystosowane do przenoszenia z miejsca na miejsce. Tego typu urządzenia przydają się w czasie imprez na świeżym powietrzu.

 

Skład kompletu

W skład kompletu głośników może wchodzić od 2 do nawet 6 elementów. Im bardziej rozbudowany zestaw wybierzemy, tym lepszej jakości dźwięk możemy uzyskać, gdyż poza satelitarnymi głośnikami do dyspozycji będziemy mieć też sprzęt centralny i niskotonowy. Komplet złożony z większej liczby elementów jest droższy i zajmuje dużo miejsca, ale dostarcza lepszych wrażeń dźwiękowych.

W zestawie oznaczonym symbolem 2.0 znajdziemy dwa głośniki, a w 2.1 również subwoofer. Ten pierwszy nadaje się do słuchania muzyki, a drugi dostarczy więcej wrażeń podczas grania w gry. Komplet 5.1 jest bardziej rozbudowany, bo w jego skład wchodzi 5 głośników i subwoofer, co pozwala na uzyskanie dźwięku przestrzennego. To dobre uzupełnienie kina domowego.

 

Moc

Sprawdzając moc głośników, trzeba zwrócić uwagę na symbole umieszczane przy liczbach. Najbardziej wiarygodna jest RMS, czyli moc skuteczna, którą sprzęt może przyjmować od wzmacniacza przez cały czas używania, bez ryzyka pojawienia się awarii (np. na skutek przegrzania). Moc RMS jednego głośnika zwykle mieści się w zakresie do 50 W do 200 W, w zależności od rodzaju.

Czasami producenci podają tylko moc PMPO, która określa maksymalną moc sygnału elektrycznego, jaką może odebrać sprzęt nagłaśniający. Nie jest to wiarygodny parametr, gdyż podawaną wartość głośnik może przyjąć przez krótki czas, trwający niekiedy mniej niż sekunda.

 

 

Pasmo przenoszenia

Pasmo przenoszenia to zakres częstotliwości podawany w hercach, który jest przenoszony przez sprzęt. Sprawdzenie go może ułatwić podjęcie decyzji, jakie głośniki wybrać. Standardowo pasmo przenoszenia takich urządzeń obejmuje zakres od 20 Hz do 20 000 Hz, bo takie częstotliwości słyszy ludzkie ucho. Jednak część osób ma wrażliwszy słuch. One powinny poszukać głośników z szerszym pasmem przenoszenia, to tzw. urządzenia audiofilskie.

 

Impedancja

Impedancja jest wyrażona w Ohmach, oznacza oporność cewki urządzenia. Przeważnie wynosi ona 4, 6 lub 8 Ohmów. Zaleca się, aby wartość tego parametru była taka sama lub wyższa niż nominalna impedancja wzmacniacza. 

 

Sprawność

Na podstawie sprawności możemy wywnioskować, jak efektywnie sprzęt przekształca energię elektryczną w akustyczną. Przeważnie mieści się ona w przedziale od 0,5 do 2%, chociaż czasami jest nieco niższa. Pozostałą część mocy głośnik traci w postaci ciepła.

 

Obudowa

To, z czego jest wykonana obudowa, może poprawiać lub pogarszać jakość dźwięków. Za najlepsze pod tym względem uznaje się sprzęty drewniane, ale są drogie i nie każdy z nas może pozwolić sobie na ich zakup. Bardzo popularne są modele z obudową z płyty MDF. Co ciekawe, również modele wyprodukowane z tworzywa sztucznego mogą spełnić nasze oczekiwania, pod warunkiem, że będzie to dobry gatunkowo plastik.

 

Wymiary

Część osób uważa, że im większe są głośniki, tym lepiej. Jednak to przekonanie nie do końca jest prawdziwe, bo na efektywność działania sprzętu nagłaśniającego największy wpływ mają wspomniane wcześniej parametry, głównie moc. Z drugiej strony nie oznacza to, że wymiary głośników nie odgrywają istotnej roli przy zakupie. Musimy dobrać taki zestaw, który można w odpowiedni sposób rozmieścić w pomieszczeniu czy na blacie biurka. Nie powinien on zajmować zbyt dużo miejsca.

 

Złącza

Od rodzaju złącz zależy to, w jaki sposób podłączymy głośniki. Tego typu urządzenia mogą mieć analogowe gniazdo RCA, cyfrowe Coaxial i port USB. Jeśli sprzęt ma dodatkowo wtyk jack, będziemy mogli podłączyć do niego instrumenty muzyczne, takie jak gitara elektryczna.

 

Obsługa

Większość głośników ma pokrętło służące do szybkiego zwiększania i zmniejszania poziomu głośności dźwięków. Czasami jest ich kilka, a te dodatkowe umożliwiają np. regulację natężenia określonych częstotliwości. Najlepsze głośniki można też obsługiwać przy pomocy bezprzewodowego pilota. To duże ułatwienie zwłaszcza w przypadku sprzętu nagłaśniającego, który jest podłączony do zestawu kina domowego.

 

 

Design

Choć design głośników nie jest najważniejszy, także tej kwestii nie powinno się pomijać. Dobrze, jeśli zestaw będzie utrzymany w podobnym stylu, co inne urządzenia znajdujące się w pomieszczeniu. Zazwyczaj obudowa jest biała lub czarna, może mieć matowe lub błyszczące wykończenie. Możemy też natrafić na bardziej oryginalne komplety, np. wyglądające jak z prawdziwego drewna.

 

Głośniki w dobrych cenach

Na cenę głośników wpływ mają takie czynniki jak typ urządzeń, ilość elementów w zestawie, moc czy nawet materiał wykonania obudowy. Najtańsze sprzęty kosztują mniej niż 100 zł, ale dotyczy to głównie pojedynczych, niewielkich modeli przenośnych. Standardowo za komplet głośników zapłacimy od 200 do 1000 zł.

 

 

FAQ

 

P1: Jak podłączyć głośnik do telewizora?

Podłączenie głośnika do telewizora zazwyczaj nie jest skomplikowanym zadaniem. Każdy telewizor najczęściej z tyłu na obudowie, rzadziej z boku, ma wejście o nazwie „Audio”. Często jest ono oznaczone na niebiesko lub zielono. W takie wejście można włożyć kabel jedynie z końcówką mini-jack, więc jeżeli Twój nowy głośnik jest w taki wyposażony, to nie masz zbyt dużo pracy. Nowe telewizory zazwyczaj automatycznie instalują głośnik, można od razu z nich skorzystać i cieszyć się wysokiej jakości dźwiękiem. Jeżeli kabel głośnika kończy się inną końcówką, niż mini-jackiem, to nie powinieneś mieć problemu, aby znaleźć przejściówkę w sklepie. 

 

 

P2: Jak podłączyć głośniki do wzmacniacza?

Podłączenie głośników do wzmacniacza wiąże się z rezystancją, której jednostką są Ohmy. Rezystancja danego wejścia we wzmacniaczu musi zgadzać się z rezystancją danego głośnika. Pamiętaj, że wzmacniacz najczęściej ma kilka wejść na głośniki, a przy każdym z nich zaznaczona jest rezystancja. Podłączenie nieodpowiedniego głośnika może skończyć się jego zniszczeniem. Jeżeli nie jesteś pewien, co do rezystancji, to lepiej skonsultuj się z producentem lub ze specjalistą. W przypadku kiedy okaże się, że rezystancja obu urządzeń jest taka sama, to wystarczy, że podłączysz głośnik do wzmacniacza, wykorzystując złącze mini-jack. Połączenie z wzmacniaczem nie wymaga instalacji, od razu po podłączeniu można korzystać z głośnika. 

 

P3: Jak rozstawić głośniki?

Akustyka w domu jest bardzo ważnym aspektem. Nawet jeśli zaopatrzysz się w drogi zestaw głośników, nie zawsze gwarantują one dobrą jakość dźwięku. Częstym powodem jest zła akustyka w domu. Wiele osób błędnie myśli, że głośniki powinno ustawić się tuż przy ścianie. Zasady dobrej akustyki mówią, że najlepiej jest, kiedy są odsunięte od ściany, o około 50 cm – 60 cm. Ważne jest również zachowanie proporcji, która mówi, że w przypadku posiadania dwóch większych głośników, najlepiej ustawić je w tej samej odległości od siebie, w jakiej będą ustawione od słuchacza. W przypadku kolumn powinny się one znajdować mniej więcej na wysokości głowy i być zwrócone w stronę słuchacza, wtedy jakość dźwięku jest najlepsza. 

 

P4: Dlaczego głośniki buczą?

Buczące głośniki są objawem wielu błędów. Jednym z najpopularniejszych jest źle poprowadzona ścieżka masy. W tym wypadku musisz koniecznie zanieść swój sprzęt do specjalisty. Bardzo często buczenie jest też rezultatem tego, że niedokładnie podłączyłeś głośnik do danego urządzenia. Sprawdź więc całe okablowanie, możesz też odłączyć sprzęt i podłączyć. W przypadku modeli Wi-Fi może się okazać, że głośnik oraz sprzęt, z którym jest połączony, znajdują się zbyt daleko od siebie. Innym problemem może być źle dobrany kondensator. Wystarczy jednak zmienić sprzęt na ten z jednakowym napięciem elektrycznym. 

 

 

P5: Jak podgłośnić głośniki?

Na rynku znajduje się wiele rodzajów głośników, a każdy z nich jest inaczej skonstruowany. Jeżeli chcesz łatwo ściszać lub podgłośnić dźwięk, koniecznie wybierz głośnik z wygodnym pokrętłem. Powinno być ono na tyle duże, aby można je było komfortowo złapać. Do niektórych głośników producent dołącza pilot. Z jego pomocą możesz łatwo zmienić głośność dźwięku, wybierając odpowiedni przycisk. Maksymalna głośność może różnić się w poszczególnych modelach. Jeżeli zależy Ci na dużej głośności, to przed zakupem koniecznie sprawdź interesujący model, tylko tak możesz sprawdzić, czy generowany dźwięk Cię satysfakcjonuje. 

 

 

Jak podłączyć głośniki do komputera? 

 

Abyś mógł wystarczająco cieszyć się z muzyki lub filmów ze swojego komputera, z pewnością będziesz potrzebował głośników. Istnieje kilka rodzajów takiego sprzętu i w zależności od jego typu, inaczej się go podłącza. Jeżeli zastanawiasz się, jak podłączyć dopiero co kupione głośniki, zapraszamy do przeczytania poniższych wskazówek, w których wszystko wyjaśniamy. 

 

 

Przed zakupieniem głośników

Zanim kupisz akcesorium, które zamierzasz podłączyć do swojego komputera, pomyśl, gdzie je ustawisz. Nie należy umieszczać elementów nagłośnienia zbyt daleko od urządzenia, do którego je podłączasz, ponieważ kabel wykorzystany do podłączenia głośników może okazać się zbyt krótki. Najlepiej umieścić głośniki na biurku, na którym znajduje się komputer, zrób więc tam miejsce. Jeżeli zamierzasz kupić cały zestaw głośników, to najlepiej porozstawiaj je tak, aby czerpać najlepsze wrażenia podczas słuchania muzyki. Subwoofer należy umieścić na dole biurka, a dwa lub więcej małych głośników najlepiej rozmieścić po obu stronach komputera. 

 

Jak podłączyć głośniki do komputera?

Jeżeli zamierzasz kupić głośniki specjalnie zaprojektowane do danego laptopa lub urządzenia, podłączenie ich nie będzie dla Ciebie problemem. Takie głośniki są zazwyczaj przygotowane do pracy z komputerem danej firmy, więc masz pewność, że będą pasować i obędzie się bez żmudnych instalacji. W tym wypadku, na początku należy podłączyć głośniki do gniazdka, a potem przez mini-jack do komputera. Jakie głośniki są polecane? Takie, które po podłączeniu same się instalują i nie ma konieczności stosowania zaawansowanego oprogramowania. Są też jednak takie modele, które trzeba ręcznie połączyć z odpowiednimi sterownikami. Jeżeli chcesz sprawdzić, czy głośniki działają, wystarczy nacisnąć przycisk on/off. Jeśli z modeli nie wydobywa się żaden dźwięk, to oznacza, że masz niezaktualizowane sterowniki albo głośnik jest wadliwy. Nie panikuj jednak i sprawdź, czy odpowiednio podłączyłeś model (czy wszystkie kable są poprawnie podłączone) i czy wszystkie sterowniki są zaktualizowane. 

 

 

Czy możliwe jest podłączenie głośników z wieży stereo?

Jeżeli masz działającą wieżę, to możesz podłączyć jej głośniki do swojego komputera. W przypadku, kiedy wieża jest stosunkowo nowa, to bez problemu możesz użyć złącza mini-jack. Warto jednak sprawdzić, czy karta dźwiękowa będzie w stanie się połączyć z głośnikiem. Możliwe, że będziesz musiał ściągnąć specjalny program instalacyjny, który pozwoli Ci szybko zainstalować głośniki. Dzięki wieży stereo będziesz mógł cieszyć się mocnym i dobrym jakościowo dźwiękiem. 

Czasem głośniki nie mają w zestawie kabla zakończonego mini-jackiem, lecz zwykłym jackiem. W tym wypadku przekonasz się, że gniazdko oraz wejście do siebie nie pasują. Musisz więc zaopatrzyć się w przejściówkę mini-jack. Jest ona powszechnie dostępna w sklepach elektronicznych i łatwo się ją zakłada na kabelek. 

 

Głośniki Wi-Fi i USB

Najmniej pracy z podłączeniem będziesz miał, jeżeli zdecydujesz się na zakup głośników podłączanych przez Wi-Fi lub USB. Zazwyczaj wystarczy, że połączysz swój nowy głośnik z Wi-Fi, a urządzenie automatycznie go rozpozna. Następnie wystarczy sparować oba sprzęty i od tego momentu możesz cieszyć się muzyką bez użycia kabla. Głośniki Wi-Fi możesz łączyć ze sobą dzięki różnym funkcjom, więc możesz liczyć na dobrą jakość muzyki. W ten sposób możesz stworzyć sobie domowy dźwięk stereo bez wykorzystania kabla. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ