Jak odzyskać dane z dysku?

Ostatnio aktualizowane: 14.04.24

 

Na swoich komputerach przechowujemy duże ilości danych. Na dysku zapisywane są pliki, dokumenty, zdjęcia i filmy. Może się jednak zdarzyć, że z jakiejś przyczyny dane te znikają z pamięci komputera. Jest to możliwe na skutek przypadkowego usunięcia, formatowania dysku lub wadliwego oprogramowania. Czasem także dysk ulega uszkodzeniu. Co wtedy zrobić i jak odzyskać dane, przeczytasz poniżej. 

 

Przyczyny usunięcia plików z dysku

Dysk na komputerze służy do przechowywania różnego rodzaju plików. Często zapisane są tam ważne dokumenty, prywatne zdjęcia i filmy. Współcześnie niewiele osób tworzy kopie plików, a mała ilość użytkowników decyduje się na zapisywanie danych na innych nośnikach. Dlatego trzeba mieć na uwadze, że zdjęcia, czy dokumenty przechowywane tylko na dysku komputera mogą zostać przez przypadek usunięte. Również awaria systemu, a nawet błędnie działające aplikacje mogą przyczynić się do utraty zapisanych danych. Często potrzebne jest również przeprowadzenie formatowania dysku, gdy przywraca się go do pierwotnego, fabrycznego stanu. Wtedy także można utracić wszystkie pliki i programy. Najgorszym przypadkiem jest uszkodzony dysk twardy. Wtedy działa on nieprawidłowo, a zapisane na nim pliki są trudne lub czasem niemożliwe do odzyskania. Istnieje jednak kilka sposobów na przywrócenie utraconych danych i niektóre z nich można łatwo wykorzystać bez pomocy specjalisty. Poniżej znajdziesz kilka rozwiązań, które podpowiedzą Ci, jak odzyskać usunięte zdjęcia z komputera, jak również ważne dokumenty i pliki.  

Jak zapisać pliki przed formatowaniem

W niektórych sytuacjach można zapobiec utracie plików, zanim zostaną trwale usunięte. Przed formatowaniem dysku powinno się wykonać kopie wszystkich ważnych dokumentów, zdjęć i filmów. Warto przenieść pliki na inny nośnik pamięci. Może to być pendrive lub dysk zewnętrzny. W efekcie wszystkie dane będą bezpiecznie przechowywane, a ryzyko ich utraty będzie bardzo niewielkie. Nośnik pamięci powinien być odpowiednio dobrany do ilości plików i potrzeb użytkownika. Wybór może ułatwić ranking dysków zewnętrznych. Możliwe jest także wykonanie kopii zapasowych plików bezpośrednio na komputerze. W systemie operacyjnym Windows wystarczy wejść w opcję Start, następnie wybrać z menu Panel sterowania i System i konserwacja. W otwartej zakładce należy znaleźć opcję Kopia zapasowa i przywracanie. Tam dostępnych jest kilka możliwych czynności, które można przeprowadzić. Jeśli wykonujesz kopię zapasową po raz pierwszy, wybierz Konfiguruj kopię zapasową. 

 

Odzyskiwanie danych z dysku twardego

Jeśli jednak z jakichkolwiek przyczyn dane na Twoim dysku zostaną utracone, można spróbować je odzyskać. W przypadku niezamierzonego usunięcia ich z pamięci komputera najprostszym sposobem na przywracanie usuniętych plików jest wykorzystanie jednego z łatwo dostępnych programów. Niektóre z nich są darmowe i najczęściej umożliwiają jedynie odzyskanie niedawno utraconych danych. Płatne programy są bardziej zaawansowane, a tym samym dla przeciętnego użytkownika zwykle niepotrzebne. Odzyskiwanie danych z laptopa i komputera stacjonarnego wygląda podobnie. Przede wszystkim trzeba znaleźć odpowiedni program, dopasowany do swoich potrzeb. Do najczęściej wybieranych przez użytkowników należą: Recuva, Disk Drill, TOKIWA Data Recovery, EaseUS Data Recovery, czy Minitool Partition Recovery. Program do odzyskiwania danych z dysku może również przywracać pliki z innych pamięci przenośnych, na przykład pendriva lub przywracać całe foldery i wyszukiwać trudne do odzyskania dokumenty i zdjęcia. Dlatego ważne jest, aby znaleźć aplikację odpowiadającą swoim aktualnym potrzebom. 

Po zainstalowaniu wybranego programu, który umożliwi odzyskanie danych z dysku, można przystąpić do pracy. Trzeba jednak zapamiętać jedną rzecz i ściśle się do niej stosować. Aby móc odzyskać pliki, po ich usunięciu lub utraceniu nie wolno używać dysku, na którym się znajdowały. Jest to bardzo ważne, ponieważ tylko w ten sposób można przywrócić nieuszkodzone dane. W poszczególnych sektorach wszystkie informacje są przechowywane nawet po ich usunięciu. Dostępne są tylko do momentu, aż zostaną nadpisane nowymi danymi, co dzieje się w przypadku zapisywania nowych plików na dysku. Jeżeli w miejscu starych danych były zapisywane kolejne, ich odzyskanie może być niewykonalne lub bardzo utrudnione. Jeśli pliki uda się przywrócić mogą być uszkodzone lub niemożliwe do uruchomienia. Dlatego tak ważne jest, aby przed rozpoczęciem ratowania utraconych danych nie wykonywać żadnych czynności na dysku, na którym się one znajdowały. Również instalując program do odzyskiwania usuniętych plików, wybierz inne, bezpieczne miejsce, w którym zostanie on zapisany.

Odzyskiwanie plików rozpoczyna się od uruchomienia programu. W zależności od wybranej aplikacji poszczególne kroki mogą nieznacznie się od siebie różnić. Najczęściej po uruchomieniu programu w pierwszym oknie pojawia się lista znajdujących się w komputerze dysków. Jak przywrócić usunięte pliki? Przede wszystkim trzeba przeskanować dysk, na którym się znajdowały. W niektórych programach możliwe jest przeszukanie jedynie wybranego katalogu, co trwa krócej niż lokalizowanie danych w całym dysku. Niektóre programy skanują dwuetapowo. Najpierw wyszukują usunięte chwilę wcześniej pliki. W następnym kroku przeprowadzany jest głęboki skan (nie trzeba go wykonywać, jeśli wszystkie dane zostały odnalezione już w pierwszym etapie). Często podczas tego procesu odnajdywane są pliki, które zostały zagubione już dawno. Program do odzyskiwania danych z dysku HDD często pozwala przywrócić stare, zapomniane już dokumenty i zdjęcia. Głęboki skan może trwać nawet kilkanaście minut, a powierzchowne wyszukiwanie ostatnio usuniętych plików zajmuje tylko kilka minut. Wszystkie znalezione dokumenty, zdjęcia i filmy pojawią się w oknie programu. Z listy można wybrać pliki, które chce się przywrócić. Po zaznaczeniu określonych danych należy kliknąć opcję Odzyskaj. Ostatnim krokiem jest wybór miejsca, w którym zostaną one zapisane. Tym razem także nie można jako docelowego dysku wskazać tego, z którego odzyskiwane są dane. Po kilkunastu sekundach wszystkie pliki powinny zostać przywrócone. Wiele osób zastanawia się, jak odzyskać dane z dysku laptopa. W przypadku mobilnego komputera proces przebiega tak samo, jak w stacjonarnym PC. 

Odzyskiwanie danych z uszkodzonego dysku

Czasem może się zdarzyć, że pliki zostaną utracone nie na skutek przypadkowego usunięcia, ale z powodu uszkodzonego dysku. Przywrócenie danych jest wtedy dużo trudniejsze. Uszkodzeniu może ulec kilka elementów dysku: Bloki przechowujące dane, głowica, elektronika, mechanika lub talerze. Tylko pierwszy przypadek umożliwia samodzielne przywrócenie plików. Pozostałe uszkodzenia dysku powodują albo nieodwracalną utratę danych lub też niezbędna jest pomoc profesjonalnego serwisu komputerowego. Jeśli możliwa jest przynajmniej chwilowa praca z dyskiem, można spróbować odzyskać dane za pomocą specjalnego programu. Proces ten przebiega tak samo, jak w przypadku klasycznej utraty plików w wyniku przypadkowego usunięcia lub formatowania. Niektóre programy umożliwiają tak zwane skanowanie w trybie wstecznym, które pozwala na odzyskiwanie danych z uszkodzonego dysku, w którym zniszczeniu uległa większa część sektorów. Innym sposobem na przywrócenie danych jest wykonanie obrazu uszkodzonego dysku. Jest to po prostu wykonanie jego kopii w formie pliku lub w innym miejscu w pamięci komputera. Następnym krokiem jest przywrócenie danych, które znajdują się na skopiowanym obrazie. Jak odzyskać dane z uszkodzonego dysku wykorzystując tę metodę? Trzeba znaleźć odpowiedni program, który umożliwia wykonywanie obrazu, czyli kopii poszczególnych sektorów. 

W niektórych przypadkach uszkodzeniu ulega nie dysk, a inna część komputera, która powoduje problemy z prawidłowym działaniem sprzętu. W takiej sytuacji również może okazać się niezbędne odzyskanie plików. Dobrym rozwiązaniem problemu, jak odzyskać dane z dysku twardego z zepsutego laptopa, jest wyjęcie go z obudowy. Dysk, na którym znajdują się pliki, można wtedy podpiąć do innego sprzętu i przenieść znajdujące się tam dane na nośnik pamięci lub bezpośrednio na drugi komputer.  

 

Pliki usunięte z Kosza

Usuwając pliki z komputera, zwykle umieszcza się je w folderze nazwanym Kosz. Tam przechowywane są przez ok. 30 dni, a po tym czasie trwale usuwane. Można także wybrać opcję Opróżnij Kosz i manualnie oczyścić jego pamięć. Czasem jednak potrzebne pliki zostaną usunięte przez przypadek. Jak przywrócić usunięte pliki z kosza bez programu? Niestety, trwale usuniętych danych nie można odzyskać bez wykorzystania specjalnej aplikacji. Niezbędne jest więc wyszukanie odpowiedniego programu i zainstalowanie go na swoim komputerze. Utracone pliki odzyskuje się w podobny sposób jak dane z dysku twardego. Jeśli jednak usunięte pliki nadal znajdują się w koszu, przywrócenie ich jest bardzo proste. Wystarczy otworzyć Kosz i wybrać zdjęcia, filmy lub dokumenty, które chce się odzyskać. Klikając na nie prawym przyciskiem myszy, trzeba wybrać opcję Przywróć. Pliki ponownie pojawią się miejscu, z którego zostały usunięte.

Jak odzyskać dane z dysku po formacie?

Formatowanie dysku to często stosowany sposób na przywrócenie mu pierwotnych ustawień. W efekcie sprzęt działa lepiej i można w ten sposób pozbyć się szkodliwych programów i plików na komputerze. Najczęściej do czyszczenia dysku wybiera się opcję Szybkie formatowanie. Podczas tego procesu pliki nie są całkowicie usuwane, a jedynie ukrywane, dlatego można łatwo je odzyskać. Niezbędny jednak jest do tego odpowiedni program. Wystarczy zainstalować go na komputerze i wyszukać pliki, które chce się przywrócić. Ważne jest jednak podobnie jak w opisanych wyżej przypadkach, aby nie nadpisywać starych danych nowymi. Oznacza to, że na dysku, który został sformatowany, nie można wykonywać żadnych działań. Tylko wtedy będzie możliwe odzyskanie utraconych wcześniej danych.

 

Jak odzyskać pliki w systemie Windows 10?

Wiele osób zastanawia się, jak odzyskać usunięte pliki Windows 10. Wiele zależy od tego, czy dane zostały przeniesione jedynie do Kosza, czy też trwale usunięte. W pierwszym przypadku wystarczy tylko przeszukać folder i przywrócić znajdujące się tam pliki. Innym sposobem na odzyskanie danych jest przywrócenie poprzedniej wersji folderów. Jest to opcja, którą mają użytkownicy systemu Windows 10. Wystarczy prawym przyciskiem myszy kliknąć wybrany folder i wybrać Przywróć poprzednie wersje. Jest to dobry sposób, ale w wypadku, gdy wiemy, w którym dokładnie miejscu zlokalizowany był poszukiwany plik. Ostatnią możliwością rozwiązującą problem, jak odzyskać pliki z dysku twardego, jest wykorzystanie specjalnego programu. Sprawdza on system i dysk w poszukiwaniu niedawno usuniętych danych. Zasada przywracania plików jest taka sama jak w innych przypadkach, opisanych powyżej.  

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ