Najlepsze programy do odzyskiwania danych 

Ostatnio aktualizowane: 25.01.25

 

Każdej osobie przynajmniej raz w życiu zdarzyła się sytuacja, gdy zostały utracone wszystkie dane z komputera, telefonu komórkowego, karty pamięci czy dysku zewnętrznego. Wiele osób myśli, że utrata danych spowodowana różnymi błędami lub wirusami powoduje, że plików nie da się odzyskać. Okazuje się, że dostępne są programy umożliwiające szybki dostęp do usuniętych zdjęć, filmów oraz ważnych dokumentów. 

 

Samodzielne odzyskiwanie plików za pomocą dostępnych w Internecie programów może okazać się bardzo pomocne, jeśli cała operacja zostanie przeprowadzona odpowiednio i zgodnie ze wskazówkami oprogramowania. Oczywiście nie wszystkie dane da się odzyskać, jednak w większości przypadków jest to możliwe, jeśli pliki zostały skasowane przez przypadek lub z powodu wirusa, który dostał się do urządzenia. Program do odzyskiwania danych z uszkodzonego dysku, który został zalany lub upadł z większej wysokości, wymaga odpowiednich umiejętności obsługi, z czym osoba bez doświadczenia może sobie nie poradzić. Darmowe programy dostępne w Internecie nie zawsze są w stanie odczytać utracone pliki. Istnieje kilka wyjątków, kiedy o wiele lepiej skontaktować się z profesjonalnym serwisem, gdzie będą w stanie pomóc niż próbować na własną rękę odczytać dane. Oprócz wcześniej wspomnianego zalania i uszkodzenia mechanicznego warto oddać urządzenie do specjalisty także w sytuacji, gdy dysk nie jest wykrywany przez system, BIOS lub kieszeń. Równie problematyczne mogą okazać się sytuacje, gdy dysk pokazuje nieprawidłową wielkość całkowitą, ma uszkodzone sektory lub od razu po uruchomieniu zawiesza działanie całego systemu w komputerze, lub laptopie. Niestety, są to sytuacje, które mogą spowodować, że nieumiejętna ingerencja w nośnik spowoduje, że wszystkie dane zostaną utracone całkowicie i nie będzie szansy na ich odzyskanie.  

Odzyskiwanie danych z dysku – co warto wiedzieć?

W przypadku podjęcia próby odzyskiwania danych z dysku, gdzie został już wcześniej zainstalowany system operacyjny, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Na samym początku warto wiedzieć, że dane odzyskiwane z uszkodzonego dysku wymagają podłączenia do innego, w pełni sprawnego komputera lub laptopa. Po podłączeniu należy wykonać kopię binarną wszystkich sektorów, a także backup sektorowy obrazów dysku do pliku – bin, dd, img, a także kopię sektorową na inny dysk o większej wielkości LBA. Ten zabieg jest decydujący, ponieważ jeśli uda się zapisać kopie bez żadnego problemów można przejść do następnego etapu. Jeśli pojawiły się jakiekolwiek kłopoty w próbie zapisu lepiej oddać dysk do specjalisty. W przypadku decyzji o podjęciu próby odzyskiwania danych należy przejść do etapu uruchomienia odpowiedniego programu, który w tym pomoże. Po udanym procesie należy zapisać wszystkie uratowane pliki na innym nośniku, aby nie doszło do przypadkowego ponownego usunięcia. Po odzyskaniu konieczne jest sprawdzenie, czy wszystkie dane zostały rzeczywiście odzyskane. W przypadku zdjęć należy otworzyć przynajmniej kilka z nich, ponieważ miniaturki dostępne na podglądzie nie są całymi plikami. Osoby, które decydują się na samodzielne odzyskiwanie danych, powinny wiedzieć, że dysku pod żadnym pozorem nie wolno rozkręcać. 

Oczywiście profesjonalne odzyskiwanie plików, które z jakiegoś powodu zostały usunięte z komputera, może być kosztowne. Nie każdego stać, aby skorzystać z pełni profesjonalnej usługi, szczególnie że bardzo często chodzi o przypadkowo wykasowane fotografie lub dokumenty, które nie są aż tak ważne, żeby udać się do serwisu. Dobrą alternatywą jest darmowy program do odzyskiwania danych, który można znaleźć w Internecie. Oprócz tego można skorzystać z bardziej rozbudowanych narzędzi dostępnych w sieci, jednak należy się liczyć z kosztami związanymi z zakupem. Decydując się na odzyskiwanie plików, warto mieć odpowiednie urządzenie, na którym będzie można zapisać dane. Najlepszą opcją jest zakup dodatkowego nośnika, gdzie bezpiecznie można przechowywać ulubione zdjęcia z podróży czy ważne dokumenty. O tym, jaki dysk zewnętrzny jest najlepszy, warto przekonać się, przeglądając oferty znanych producentów. Dobrej jakości urządzenie musi mieć odpowiednią ilość pamięci, a co najważniejsze szybko i sprawnie działać.  

Program do odzyskiwania danych – jaki wybrać? 

Dostępność różnych programów do odzyskiwania plików jest duża, co sprawia, że każda osoba znajdzie coś dla siebie. Większość dostępnych rozwiązań warto mieć pod ręką, ponieważ nigdy nie wiadomo kiedy mogą się przydać. W zależności od wybranego programu użytkownik może na bieżąco korzystać z dodatkowych funkcji takich jak obsługa archiwum czy ochrona podłączonych nośników. 

♦ Recuva – najczęściej wybierany program do odzyskiwania danych z dysku: Osoby poszukujące sprawdzonego programu bardzo często wybierają program Recuva, którego producentem jest firma Piriform. Ta całkowicie bezpłatna aplikacja została stworzona przez twórców równie popularnego CCleanera przeznaczonego do skanowania i usuwania niepotrzebnych plików. Po zainstalowaniu programu można bez przeszkód w szybki i prosty sposób odzyskać utracone dane nie tylko z komputera czy laptopa. Aplikacja pozwala uzyskać dostęp do plików znajdujących się na dyskach twardych, kartach pamięci flash, a także na zewnętrznych nośnikach przeznaczonych do magazynowania danych. Osoby, które wybrały darmową wersję, mogą także odzyskać niezapisane dokumenty z Worda, a także wiadomości z poczty elektronicznej Windows Live Mail, Microsoft Outlook Express oraz Mozilla Thunderbird. Recuva jest chętnie wybierana również ze względu na to, że jej obsługa jest bardzo prosta i intuicyjna, a co najważniejsze program na niskie wymagania sprzętowe.  

♦ DMDE – profesjonalny program do odzyskiwania danych: DMDE jest jednym z częściej wybieranych programów przeznaczonych do ponownej możliwości korzystania z plików. Współpracuje z najpopularniejszymi systemami na rynku takimi jak: Windows, Linux czy MacOS. Jest w stanie obsłużyć wszelkie nośniki typu dyski twarde i wirtualne, pendrive, macierze RAID, karty pamięci, a także płyty CD i DVD. DMDE cechuje się dużymi możliwościami. Z jego pomocą można odzyskać utracone lub uszkodzone pliki partycji, które są wspierane przez NTFS, NTFS5 czy FAT12, a także FAT32 czy HFSX. Oprócz tego program umożliwia odtworzenie konfiguracji RAID z dysków i obrazów oraz możliwość zrobienia kopii sektorowej. DMDE jest dostępny w trzech wersjach płatnych (DMDE Express, DMDE Standard oraz DMDE Professional) oraz jednej darmowej. 

♦ Undelete 360 – program do odzyskiwania danych z dysku HDD: Ciekawą alternatywą dla popularnej aplikacji Recuva jest Undelete 360. Oprogramowanie umożliwia użytkownikom na bezpieczne uzyskanie dostępu do danych zapisanych na dyskach twardych, kartach pamięci flash, dyskietkach, nośnikach ZIP, pendrivach, a także na komputerach czy innych urządzeniach mobilnych. Undelete 360 obsługuje pamięć masową, która pracuje w systemach plików takich jak: NTFS5, NTFS, FAT12, FAT 16, a także FAT32. Darmowy program umożliwia odzyskanie danych, które znalazły się w archiwum, różne dokumenty tekstowe, bazy danych, arkusze kalkulacyjne czy pliki multimedialne. Warunkiem jest to, aby dane były zapisane w formatach takich jak: XLS, DOC, PDF, RTF, HTML, PPT, TXT, CPP, MDB, AVI, EML, MP3, WMA, WAV, MOV, JPEG, PNG, JPG, BMP, TIF, GIF, TGA czy RAW. 

♦ 7thShare Android Data Recovery – program do odzyskiwania danych z telefonu komórkowego: Smartfony i tablety to urządzenia, bez których większość osób nie wyobraża sobie życia. Nic więc dziwnego, że i dla tych mobilnych sprzętów powstał specjalny program przeznaczony do odzyskiwania danych współpracujących z Google Android. 7thShare Android Data Recovery umożliwia ponowny dostęp do usuniętych wiadomości SMS i MMS, kontaktów, notatek, plików audio i wideo, a także zdjęć wykonanych aparatem. Oprócz tego program jest wyposażony w niezwykle praktyczne funkcje pozwalające na ponowne odzyskanie listy połączeń wychodzących i przychodzących, a także na dostęp do wewnętrznej pamięci telefonu komórkowego czy tabletu. 

♦ IUWEshare USB Flash Drive Data Recovery – program do odzyskiwania danych z pendrive: Przenośne urządzenia zwane pendrivami są zarówno praktyczne, jak i awaryjne. Nic więc dziwnego, że właśnie dla osób chętnie korzystających z pamięci USB został opracowany program, który pozwoli na ponowny dostęp do plików zapisanych w jego pamięci. Według danych dostępnych na stronie producenta IUWEshare USB Flash Drive Data Recovery umożliwia odzyskanie danych utraconych po ataku złośliwego oprogramowania, co jest jedną z częstszych awarii, które dotykają pamięć przenośną. Pendrive’y są narażone na działanie wirusów z tego względu, że bardzo często są podłączane do różnych komputerów stacjonarnych czy laptopów, a jak wiadomo, nie każdy właściciel dba o należytą ochronę swojego sprzętu. Aplikacja pozwala na odzyskanie danych, które zostały przez nieuwagę usunięte przez użytkownika, a także pliki utracone w wyniku awarii.  

♦ ARDC Data Recovery Tool – program do odzyskiwania zdjęć: Aplikacja przeznaczona do odzyskiwania usuniętych plików ma wbudowane przydatne narzędzie, które umożliwia odzyskanie danych z różnych systemów, a także ze struktur. Skuteczny program jest na tyle zaawansowany, że jest w stanie odzyskać wszystkie dane, które zostały utracone niezależnie od nośnika. Oznacza to, że można z niego skorzystać w sytuacji, gdy nastąpiło przypadkowe usunięcie pliku z dysku HDD, karty pamięci, dysku zewnętrznego czy pamięci USB. Darmowa aplikacja umożliwia przywrócenie danych nawet z uszkodzonych sektorów. ARDC Data Recovery Tool jest w stanie kopiować uszkodzone pliki za pomocą wspierania funkcji Raw Copy transfer. W ten sposób zostaje stworzony backup, a także są przywrócone sektory, które uległy uszkodzeniu. Obsługa aplikacji nie jest trudna i poradzą sobie z nią osoby, które po raz pierwszy mają do czynienia z programem przeznaczonym do odzyskiwania utraconych danych.  

 

 

Subskrybuj
Notify of
guest
0 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
View all comments